Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
11-10-2009, 10:13 PM
Mesaj: #141
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Savu s-a înţeles cu vietnamezii

George Savu se pregăteşte, serios, să părăsească pe Ceahlăul Piatra Neamţ. Portarul adus în iarna lui 2008 din Republica Moldova, la cel din urmă retur al formaţiei noastre din Liga 1 sub comanda lui Viorel Hizo, şi-a găsit un nou angajament. Vietnam SC Hao Pat Hanoi va fi noua echipă pentru goal-keeperul bucureştean care a promovat cu Ceahlăul, în vară, din liga secundă.

"Da, sigur va pleca din curtea noastră! Şi chiar în această săptămână", a confirmat, ieri la amiază, Radu Lefter, antrenorul cares e ocupă de pregătirea portarilor formaţiei pietrene de prima ligă.

Savu şi-a anunţat antrenorii şi o parte dintre coechipierii din vestiarul pietrean că şi-a rezolvat problemele cu actele de plecare spre campionatul asiatic. "M-am înţeles cu cei de acolo, iar de acum, sper să fie bine", le-a transmis portarul celor de la Ceahlăul.

Suma de transfer pe care trebuie să o plătească vietnamezii pentru a-l avea cu actele în regulă pe George Savu este de 20.000 de euro. la rândul său, sportivul a fost anunţat de un contract de patru ori mai mare decât cel obţinut la Piatra Neamţ.

"Ma duc acolo, sa câştig un ban, ca să le pot asigura un viitor mai bun soţiei şi copilului meu, pe care-i vreau lângă mine într-un timp scurt. Este cel mai important aspect, pentru că restul voi vedea ce-o fi. N-am preferinţe cu mâncarea de acolo sau cu alte probleme", a mai declarat portarul Savu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 10:19 PM
Mesaj: #142
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"De Ceahlăul, voi rămâne mereu legat sufleteşte!"

Mulţescu. Nu antrenorul, ci jucătorul. Cătălin Mulţescu, fostul portar al Ceahlăului în anul ultimei retrogradări a pietrenilor din Liga 1, n-a uitat nicicum de gruparea de pe Borzoghean. Aici a mâncat o pâine albă în ultimul mandat al lui Viorel Hizo. Şi tot la Piatra Neamţ, Cătălin a ieşit în evidenţă la câteva partide importante. Până să fie acuzat că nu şi-a apărat corect şansele în tristul meci de la Craiova, partidă ce a dus la retrogradarea alor noştri în vara lui 2008, sporise, prin intervenţiile sale, şansele de supravieţuire în prima ligă pentru Ceahlăul.

Ieri, portarul din perioada cu cei mai mulţi stranieri şi totodată cu cel mai costisitor buget din istoria grupării noastre, a acceptat să vorbească despre situaţia de acum a fostei sale echipe.

"De Ceahlăul, voi rămâne mereu legat sufleteşte!", anunţă, din capitală, Mulţescu junior, care o spune nu doar pentru că acum echipa este antrenată de tatăl său.

După retrogradarea din vara lui 2008, Cătălin şi-a anunţat dorinţa de a-şi prelungi înţelegerea cu Ceahlăul. Tocmai pentru a le răspunde tuturor celor care-l acuzaseră că n-a fost fidel pietrenilor şi în jocul de la Craiova. Dar valul schimbărilor şi politica de intinerire a efectivului Ceahlăului, l-au făcut să-şi caute alt loc de muncă. Acum, Mulţescu junior se pregăteşte cu Dinamo II, dar stă în aşteptarea unei oferte din Germania, pentru teste la o grupare din liga a treia.

"Este o cu totul altă eră pentru echipa din Piatra Neamţ"
Dacă antrenorul Mulţescu şi-a exprimat, încă după primele sale contacte cu Ceahlăul, dorinţa unor achiziţii urgente în curtea formaţiei sale, juniorul Cătălin îi confirmă ideea. "În doar cinci-şase jucători, nu poţi face faţă adversarilor, fie ei şi de aceeaşi cotă, într-un meci întreg".

"Acum, este o cu totul altă eră la echipa din Piatra Neamţ", susţine Mulţescu junior. Recunoaşte că a mai vrut, o dată, să se întoarcă pe Borzoghean, dar nu ca jucător activ. "Doar să mă pregătesc pentru mine, să-mi mai salut şi eu amicii şi să-mi reîntâlnesc prietenii şi «prietenii». Însă m-am lăsat păgubaş, ca să nu le mai dau idei altora"

Despre Forminte, Bădescu, Cebotaru şi Doicaru, foştii lui coechipieri, Cătălin Mulţescu spune că "au rămas să ducă greul echipei acum". Pe Onciu îl vede un fotbalist de viitor, dar are şi unele critici de făcut la adresa "mai multora din noua echipă", pe care i le va împărtăşi, probabil, doar antrenorului principal de la Ceahlăul. "Discut mult cu tata. Eu îi mai spun despre ce mai ştiu din perioada în care am jucat acolo şi aşa îşi mai face o idee aparte despre fiecare dintre băieţii rămaşi la echipă".

"Mai mult curaj!"
Mulţescu junior găseşte o lipsă de curaj, "de mai mult tupeu în joc" şi nu neapărat de experienţă, în prestaţiile tinerei echipe pregătită de tatăl lui. "Sunt băieţi de perspectivă acum, la Ceahlăul. Şi pentru că la situaţia de acum, până-n iarnă nu prea mai au ce pierde, nu văd de ce n-ar dovedi mai mult curaj, entuziasm şi determinare în meciuri, fie şi contra granzilor campionatului. Aşa ajungi să creşti în valoare", spune Cătălin. Fostul portar al Ceahlăului, apelat "Fram" de coechipieri pe când îmbrăca tricolul pietrenilor, găseşte în noul sezon "un campionat aburit rău". "Nu se mai aleargă! Pe vremea mea la Ceahlăul, mai erau fotbalişti. Şi cu zece kilograme în plus, dacă aş avea faţă de cerinţele normale ca sportiv, aş juca acum mai bine decât o fac alţii în campionatul nostru", îşi completează ideea, portarul Mulţescu. Pe cei de la CFR Cluj, una dintre viitoarele adversare ale Ceahlăului în etapele rămase din tur, îi găseşte "ca legaţi de picioare. Sunt de bătut, dar cu multă minte în joc". La capitolul laudativ în imaginea jocului Ceahăului, pentru că există şi aşa ceva, Cătălin remarcă prestaţiile elevilor tatălui lui, dovedite în reprizele secunde ale ultimelor două meciuri. "La Astra au marcat, dar la fel puteau face şi sâmbătă la vizita Vasluiului".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 10:21 PM
Mesaj: #143
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Vacanţa" Ceahlăului

Jucătorii şi antrenorii Ceahlăului au fost liberi pînă ieri după-amiază şi se pregătesc să intre în cantonament, pe care îl vor efectua la Piatra Neamţ. "Vacanţa" lor va fi mai mare decît a altor echipe, dacă Liga Profesionistă de Fotbal va respecta programarea celei de-a 14-a etape. Conform acesteia, pietrenii vor juca la Craiova luni, 23 noiembrie, în condiţiile în care s-a decis ca pe 22 să nu se joace nici un meci, din cauza alegerilor prezidenţiale.

Întreruperea campionatului le prinde bine jucătorilor Ceahlăului, ajunşi cu resursele la zero. Pietrenii au şi probleme medicale de rezolvat. Roheţki era programat, ieri, la doctorul Pompiliu Popescu. Portarul Ceahlăului are la piciorul drept un hematom. Netratat, a început să-l stînjenească, ceea ce s-a văzut şi în partida cu FC Vaslui.

Antrenorii formaţiei pietrene, ajunsă ultima în Liga I, se folosesc de această pauză şi pentru a mai testa cîţiva jucători, aşteptaţi la Piatra Neamţ zilele acestea. Intenţia oficialilor Ceahlăului este de a şi legitima unul- doi înainte de încheierea turului, dacă sînt ceea ce trebuie echipei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 09:56 PM
Mesaj: #144
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
S-au învăţat cu eşecurile

Gălăţenii şi-au luat revanşa, sâmbătă după-amiază pe Borzoghean, în amicalul care a prilejuit ambelor combatante continuarea ciclului cu meci la final de săptămână. După remiza (0-0) din etapa a doua a turului Ligii 1, oamenii lui Munteanu au câştigat testul cu Ceahlăul. Dar în campionat, la primăvară, pentru retur, "va fi cu totul altfel", promite "principalul" pietrenilor, Gigi Mulţescu.

În tabăra alor noştri, ideea principală a fost aceea de a verifica potenţialul noilor veniţi în vestiarul Ceahlăului şi modul în care aceştia au reuşit să se integreze în planurile tactice ale tehnicianului. La capătul a patru zile de cantonament pe plan local, perioadă concentrată pe antrenamente duble, oboseala la "amicalul" de sâmbătă nu avea cum să nu iasă în evidenţă.

"A fost o săptămână cu acumulări, iar asta şi-a pus amprenta asupra prospeţimii jucătorilor. În test, m-a interesat, în special, să-i văd pe noii veniţi. Câţiva au dat speranţe, dar la ceilalţi nu ştiu dacă au jucat slab din cauza oboselii sau dacă asta le este adevărata valoare", a spus Gigi Mulţescu la capătul înfruntării de sâmbătă.

Cu noii veniţi, Ceahlăul suferă la omogenitate
Până la reuşita dintâi a Oţelului, sâmbătă, pe "Municipal", în testul de verificare, cei care s-au aflat primii aproape de gol au fost ai noştri. Sofroni a nimerit bara (9) cu un lob, după care Doicaru a ratat şutul din prima. Tot acesta, la capătul unui dribling a strecurat mingea pe sub Baotic, dar Perendija a scos de pe linia porţii. Şansa nu i-a surâs nici lui Tiago Santos, care a lovit bine cu capul, din apropiere, un balon venit din corner (23), dar un fundaş al oaspeţilor a respins de pe linia porţii.

Cea dintâi reuşită a oaspeţilor i-a aparţinut lui Perendija. Sofroni a trimis mai întâi în corner, iar din centrare, sârbul, deşi talonat de Viţelaru, l-a învins pe Lipitor cu o lovitură de cap din 6 metri. Şansa egalării i-a surâs lui Bădescu în primele momente din repriza secundă, însă şutul slab al acestuia n-a adus realizarea dorită.

0-2 s-a făcut în minutul 58. Mai întâi gălăţenii n-au dat mingea înapoi pietrenilor, după o fază în care arbitrul fluierase întreruperea jocului. Iar la reluare, oaspeţii au iniţiat direct contraatacul. Francezul Paternotte a greşit ca în curtea şcolii, ezitând să degajeze balonul, iar sârbul Jovic a ieşit aiurea din portă, permiţându-i lui Axente să înscrie liniştit, cu toată opoziţia francezului. Fazele de poartă au continuat: Ibrahim (65) şut violent din 16 metri, parat de Baotic, iar trei minute mai târziu, togolezul a centrat bine pentru şutul lui Dionisos, care nu a nimerit ţinta. Viţelaru l-a blocat pe Nikolici (73), după care a părăsit terenul accidentat, iar Sălăgean a nimerit şi el bara, încheind testul.

"Am adus de multe ori mingea spre poartă, dar s-a văzut lipsa de omogenitate. Când ai la dispoziţie un lot omogen, cum a avut Oţelul, este cu totul altceva. S-a văzut asta şi în joc. În prima repriză am avut două ocazii mari, în special cea a lui Doicaru, când puteam face 1-0. Aşa însă, ei au putut să stea la cutie şi să contraatace", a declarat antrenorul Mulţescu.

Urmează la probe "doi de la PSG"
La capătul testării de sâmbătă cu Oţelul Galaţi, antrenorul Ceahlăului a anunţat că seria probelor în curtea pietreană va continua. Chiar de la începutul acestei săptămâni, când sunt aşteptaţi să mai ajungă, tot pentru teste, alţi doi jucători.

Gigi Mulţescu şi restul tehnicienilor de pe Borzoghean aşteaptă astăzi un stopper şi un portar, care au evoluat la Paris Saint Germain.

"Ei sunt înscrişi într-un program pentru jucătorii liberi de contract şi au avut un turneu. În cazul în care nu vor obţine nici un contract, vor veni la noi", a confirmat antrenorul Ceahlăului.

Gigi Mulţescu caută un fundaş nu pentru că ar găsi în Forminte şi Viţelaru slăbiciunile formaţiei sale. "Din contră, sunt doi jucători valoroşi şi importanţi echipei. Dar ne lipseşte concurenţa", a adăugat şeful băncii tehnice de la FC Ceahlăul. Sosirea celor doi "stranieri" la probe în curtea echipei noastre nu va da peste cap programul dedicat exclusiv antrenamentelor premergătoare următorului joc de campionat, meci anunţat pentru lunea viitoare, ora 14, la Craiova

Doar Ibrahim!
Togolezul Abdullah Ibrahim a fost singurul jucător remarcat în staff-ul Ceahlăului, la meciul test jucat sâmbătă contra Oţelului. "De departe, s-a dovedit a fi cel mai bun dintre cei pe care i-am văzut la lucru", a întărit "principalul" Mulţescu.

Antrenorul pietrenilor nu-şi putea explica de ce atacantul congolez a fost eficient în multe faze ale partidei, spre deosebire de restul jucătorilor străini aduşi pentru probe.

"Vârful" Ibrahim a şi fost propus conducerii executive, la sfârşitul testului de sâmbătă, în vederea parafării unui contract de joc valabil cel mai probabil până în vară, la finele acestui sezon.

Dionisos, celălalt atacant de culoare apărut în formula Ceahlăului pe durata reprizei secunde a jocului cu Galaţiul, şi-a surprins în mod neplăcut antrenorul. "A arătat altă faţă la antrenamente. Sunt sigur că poate juca mai bine decât a făcut-o în acest meci test. Şi în jocul amical a dovedit, de câteva ori, că ştie ce să facă atunci când are mingea, dar nu m-a convins definitiv", a completat Gigi Mulţescu.

Nici brazilianul Rudison Ferreira, care-l impresionase pe "principalul" alor noştri încă de la prima şedinţă de pregătire cu Ceahlăul, nu l-a făcut pe tehnician să le ceară şefilor clubului semnarea contractului imediat. "Este genul de jucător care scoate adversarii din joc, dar din păcate, i-au venit multe mingi pe piciorul drept, ori este stângaci".

Fundaşul congolez Dikaba, portarul sârb Jovic şi nici fundaşul Paternotte n-au reuşit să-l convingă pe Gigi Mulţescu de faptul că merită să continue cu Ceahlăul

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 07:48 PM
Mesaj: #145
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Ibrahim, înregimentat de luni

Atacantul togolez Abdullah Ibrahim (24 de ani) a devenit, începând de luni, jucătorul oficial al Ceahlăului. Africanul a fost testat sâmbătă în "amicalul" cu Oţelul Galaţi (0-2), alături de alţi jucători veniţi în probe pe Borzoghean. Şi a fost singurul care l-a convins pe antrenorul Gigi Mulţescu pentru propunerea de a fi legitimat imediat în efectivul pietrenilor. Angajamentul lui Ibrahim cu Ceahlăul se întinde până la finalul acestui sezon, cu posibilitate de prelungire.

"Ne-am înteles la negocieri şi este primul dintre cei veniţi până acum la probe, care ne-a convins. Rămâne la noi până în vara anului viitor. De fapt, toţi cei care vor mai veni la noi şi cu care vom bate palma până la urmă, o vom face doar până în vara lui 2010", a anunţat, luni, preşedintele CA al Ceahlăului, Viorel Măstăcăneanu.

Adus în curtea clubului pietrean de fotbal de impresarul Traian Gherghişan încă din perioada ultimului mandat al managerului Florin Marin, Ibrahim a avut la dispoziţie mai mult timp decât ceilalţi "stranieri" testaţi, pentru adaptare şi integrare în colectivul Ceahlăului.

"Este un jucător care ne-a plăcut mult, mai ales în meciul cu Oţelul. A «arat» terenul, a apărut la combinaţie şi a fost autor la două ocazii bune de gol pentru noi. Este şi un jucător care pune osul la treabă. De astfel de fotbalişti avem nevoie", a mai spus preşedintele Viorel Măstăcăneanu.

În curtea Ceahlăului, faţă de lotul pe care "principalul" Mulţescu l-a avut la dispoziţie săptămâna trecută, luni, la ora primului antrenament al săptămânii premergătoare meciului de luni cu U. Craiova, nu mai rămăseseră portarul sârb Jovic şi fundaşul francez Paternotte. Ceilalţi patru, între care brazilienii Tiago Santos şi Rudison Ferreira, portughezul Dionisos, fundaşul dreapta congolez Rodrigue Dikaba şi stopperul venit de la Sportul Studenţesc, Liviu Rusu, şi-au prelungit şederea pe Borzoghean până marţi când este anunţat un nou test hotărâtor situaţiei lor de moment.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 07:54 PM
Mesaj: #146
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Nu m-am odihnit deloc!"

George Savu, portarul aflat încă sub contract cu Ceahlăul Piatra Neamţ, aşteaptă doar un semn al vietnamezilor de la SC Hao Pat

Hanoi, pentru a pleca sub formă de transfer. Ieri după-amiază, goal-keeperul bucureştean s-a întors din Vietnam. Acolo, timp de opt zile, Savu a stat la dispoziţia conducătorilor echipei ce şi-a manifestat dorinţa de a-l înregimenta.

"Am fost să ne cunoaştem, să discutăm, să le arăt ce pot şi să văd ce condiţii îmi pot oferi. Din punctul meu de vedere, a fost un drum cu părţi bune, dar şi cu nişte chestiuni peste care n-ar putea să treacă oricine", spune Savu. Cel mai mare inconvenient al portarului nostru în perioada petrecută în Vietnam a semnificat-o diferenţa celor 5 ore de fus orar, dar în special căldura şi umiditatea de acolo.

"N-am crezut că mi se poate întâmpla aşa ceva; nu m-am odihnit deloc şi de aceea, dacă va fi să plec şi să joc acolo, trebuie să fac ceva să mă adaptez", îşi anunţă panurile de viitor George Savu.

Din cele 12 zile cât a fost plecat, portarul Ceahlăului a "pierdut" patru pe drum. "Numai din Frankfurt şi până acolo faci 12 ore de mers în continuu, cu avionul. În plus, mai sunt atâtea de schimbat când pleci la un asemenea drum", adaugă portarul nemţenilor.

"Cei care mă vor joacă ceva în genul Ceahlăului"
Testarea lui George Savu în Vietnam a constat nu doar în şedinţele de antrenament, la care a fost supus, ci şi într-un meci de verificare. De la primele sale momente pe tărâm asiatic, portarul Ceahlăului a aflat că întreaga sa perioadă de prezenţă la probe nu se va desfăşura în Hanoi, oraşul de unde provine grupare ce şi-l doreşte în curte.

"Ne-au dus la Ho Şi Min, oraşul vestit, capitala Vietnamului. Acolo îşi au baza de pregătire cei pentru care am dat probe. Am rămas profund impresionat de ce am găsit: condiţii excelente de pregătire, comparativ cu nivelul lor de trai şi cu ceea ce se vede prin oraş", a spus George Savu.

Proba definitivă a portarului nostru a semnificat-o testul celor de la SC Hao Pat Hanoi în compania campioanei. Savu a găsit un nivel valoric al formaţiilor vietnameze mai slab decât cel al campionatului Ligii 1, unde a jucat ultima dată.

"Ca să fiu realist, vă spun doar că cei care mă vor joacă ceva în genul prestaţiilor pe care le arătăm noi, la Ceahlăul. Sunt undeva între nivelul eşalonului secund şi prima ligă".

Conştient şi convins totodată că la Ceahlăul nu doar că nu mai are loc, "ci nu mai sunt nici măcar dorit", Savu ar da oricând echipa pietreană pe un transfer în Vietnam. Este dispus la un sacrificiu mare, de a juca la o depărtare de aproape 8.000 de kilometri de casă. Mai mult, goal-keeperul ştie că este dorit cu insistenţă de vietnamezi, "că doar altfel nu plăteau atât de mult ca să mă aducă la probe", a încheiat George Savu.

"De patru-cinci ori aş câştiga mai mult decât primesc la Ceahlăul"
Oferta vietnamezilor prezintă portarului Savu posibilitatea de a pleca, fără risc, la mai bine. George ştie că se poate îmbogăţi în ţara pe care mulţi o desconsideră, dar care este la unele capitole superioară României. Semnul mare de întrebare rămâne pentru răspunsul final al vietnamezilor, pe care jucătorul îl aşteaptă prin intermediul impresarului său, Marin Mitran.

"De patru-cinci ori aş câştiga mai mult decât primesc la Ceahlăul. Pentru banii ăştia, uit de umiditate, de căldură, de distanţa şi dorul de casă", anunţă Savu. Jucătorul nostru a găsit un colectiv primitor la formaţia din Vietnam. Iar dacă se va înţelege la bani cu cei de la Hao Pat Hanoi, va pleca imediat, cu primul avion. "Pe criza asta financiară, cine mai poate emite altfel de pretenţii", se încurajează portarul Ceahlăului. OK-ul vietnamezilor pentru transferul lui George Savu ar urma să includă şi pretenţiile financiare onorate de asiatici grupării pietrene de fotbal. 20.000 de euro cere Ceahlăul pentru dezlegarea de portarul care a apărat ultima dată repriza secundă a meciului pierdut (1-2) cu Pandurii Tg. Jiu.

Răspunsul vietnamezilor pentru înregimentarea definitivă a lui Savu poate veni fie într-o lună de zile, fie într-un interval mai lung de timp. Pentru goal-keeperul Ceahlăului, concurenţa pe perioada testelor din Vietnam a fost dată doar condiţiile meteorologice, întrucât pe teren, doar "un copil, de la naţionala de tineret a ţării lor", i-a fost partenere de antrenament.

"La probe, am dat tot ce am avut eu mai bun. Altundeva nu mă mai pot transfera, aşa că trebuie să aştept iarna. Sunt pus în situaţia de a-mi căuta echipă şi vreau să plec pentru că Ceahlăul nu mă mai vrea", a conchis portarul Savu, achiziţionat acum doi ani, în mandatul lui Viorel Hizo pentru returul Ligii 1.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 07:54 PM
Mesaj: #147
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Ferreira şi Dikaba, doriţi pentru meciul de la Craiova

Rodrigue Dikaba, dar şi brazilianul Rudison Ferreira sunt ultimele achiziţii în curtea grupării pietrene de primă ligă, FC Ceahlăul. "Principalul" Gigi Mulţescu se hotărâse miercuri seară asupra înregimentării fundaşului de bandă dreapta congolez. Iar seara târziu şi ieri dimineaţă, tehnicianul s-a gândit că inclusiv mijlocaşul sud-american, pe care-l remarcase de la primul antrenament, l-ar putea ajuta mult în dificila misiune de a-şi scoate echipa deasupra liniei retrogradării cât mai repede posibil.

"Cei doi jucători străini, Dikaba şi Ferreira, răspund, pe posturile în care au dat randament, nevoilor echipei noastre. Sunt jucători de valoare", a declarat Ioan Mironaş, directorul executiv al Ceahlăului.

Dacă în cazul lui Abdullah Ibrahim s-a cunoscut faptul că a recuperat mult din lipsa de pregătire fizică, pe perioada cât a stat şi s-a pregătit în curtea pietrenilor, Ferreira şi Dikaba pot deveni pe parcursul pregătirilor de iarnă, soluţiile perfecte în "unsprezecele" pietrean. Totuşi, diriguitorii Ceahlăului văd în cei doi "stranieri" variante benefice de joc şi tactică, inclusiv la pregătirea meciului de luni, cu Universitatea Craiova. Motiv pentru care de astăzi, se încearcă legitimarea congolezului şi brazilianului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 07:55 PM
Mesaj: #148
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Trei jucatori noi la Ceahlaul

Echipa nemteana a avut mai multi jucatori in probe, trei dintre ei semnand pana in vara.

Dintre cei zece jucatori care au fost in probe la Ceahlaul, doar trei au fost opriti in lot, acestia semnand contracte pana in vara, clubul avand optiune de prelungire. Cei trei au avut evolutii bune in meciul amical cu Otelul, de sambata, si l-au convins la antrenamente pe Gigi Multescu ca merita opriti in lot. Toti trei au fost legitimati si au drept de joc pentru partida de luni, cu Universitatea Craiova.

Rodrigue Dikaba este fundas dreapta. Are 24 ani, este nascut in Franta dar joaca pentru nationala tarii RD Congo, avand pana acum 7 meciuri internationale. Inainte de a veni la Piatra Neamt a jucat in ligile inferioare franceze, la RC Arras si AS Beauvais Oise, fiind la un moment dat in negocieri cu Toulouse sau Wolverhampton. Principalele sale calitati sunt viteza, agresivitatea si forta.

Rudison Ferreira poate juca mijlocas ofensiv, mijlocas stanga sau atacant. Brazilianul in varsta de 26 ani si-a inceput cariera la Sao Paulo, jucand si in nationala de juniori a Braziliei, unde i-a avut colegi pe Kaka si Grafite. Apoi a evoluat in Serbia, la Borac Cacak si OFK Belgrad, in Franta la Mulhouse, Angers, Le Havre si Romorantin, in Maroc la Difaa el Jadida, si in Belgia la Zulte si Oostende. Antrenorul Gigi Multescu l-a laudat pentru tehnica sa in regim de viteza, si l-a caracterizat ca un jucator ideal pentru postul de atacant stanga in sistemul 4-3-3.

Abdoulaye "Abbe" Ibrahim este atacant. Are 23 ani si este din Togo, fiind un fost international de tineret. A evoluat ca junior la FC Espoir Academy ( Togo ), apoi la echipele de tineret ale lui Chelsea, Hearts si Manchester United. Apoi a jucat in MLS, la New York RedBulls si Toronto FC, in Suedia la Vasby United si, pana in aceasta vara, la formatia ucrainiana FC Kharkiv. Despre el, Gigi Multescu a spus ca este un atacant foarte bun, rapid si agresiv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 07:56 PM
Mesaj: #149
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gigi Multescu: "Ne asteapta un meci foarte greu"

Clubul FC Ceahlaul a organizat o conferinta de presa, inaintea meciului cu Universitatea Craiova, la care a participat antrenorul Gigi Multescu.

Reporter: Domnule Multescu, etapa a XIV-a, un meci greu la Craiova, o echipa care a fost invinsa de CFR Cluj in Cupa Romaniei. Cum comentati meciul de luni ?
Gigi Multescu: Craiova e o echipa care se bazeaza foarte mult pe jucatori din propria pepiniera, e o echipa cu un spirit de joc ofensiv, careia ii place sa atace. La ultimul meci, pana CFR a primit cartonasul rosu, Craiova a fost cea care a dominat. CFR a replicat apoi, si a reusit sa inscrie acel gol in conditii discutabile. Una peste alta, Universitatea este o echipa puternica, mai ales atunci cand joaca pe propriul teren.

Reporter: Va surprinde pozitia Craiovei din clasament ?
Gigi Multescu: Da, bineinteles. Anul trecut au ratat la mustata participarea in Europa League. Anul asta si-au revenit mai greu, dar in ultimul meci au aratat o forta de joc deosebita si par a fi in crestere. Mingea a circulat bine in ofensiva, si au ajuns de multe ori in pozitii de gol. Va trebui sa blocam mai multi jucatori: Woobay, fratii Costea, poate si Prepelita, carora li se adauga Badoi, un jucator care centreaza foarte bine. Au un apetit ofensiv deosebit si trebuie sa-i oprim. E greu, dar nu imposibil. Vom incerca sa obtinem cat mai mult din acest joc. Eu zic ca am pregatit cat se poate de bine jocul, in conditiile acestea. Am reusit sa recuperam problemele de pregatire fizica pe care le avea echipa la inceput, iar tactic vor fi bine pregatiti la inceputul meciului. In acelasi timp, au si craiovenii probleme, la fundasii centrali. Au fost unele gafe acolo, si vom incerca sa profitam de asta. Mai sunt si pe flancuri, cand parasesc zonele fundasii laterali. Acolo am putea avea oportunitati pe contraatac. La fazele fixe au probleme, multe din mingile de la cornere au fost lovite de adversari, si putem profita de asta.

Reporter: Ati lucrat fazele fixe in mod special la antrenament ?
Gigi Multescu: Astazi si maine avem acordat un timp mai mare fazelor fixe. Sigur, am exersat si loviturile libere, dar nu le-am repetat. Astazi si maine ne vom concentra in special pe ele.

Reporter: Ce probleme de lot sunt ?
Gigi Multescu: Din cei care erau accidentati, si-au revenit foarte bine Ferariu, Rohetki si Vitelaru. Gafita nu e inca recuperat total. Barna a avut o jena ieri, dar azi n-a mai simtit nimic.

Reporter: Cei trei jucatori adusi au drept de joc ?
Gigi Multescu: Da. Aseara erau rezolvati Ibrahim si Rudison. Nici la Dikaba nu cred ca au fost probleme, dar nu era sigur. Ei vor face deplasarea la Craiova. Ibrahim are chiar sanse mari sa joace.

Reporter: V-au multumit acesti jucatori in scurta pauza ?
Gigi Multescu: Bineinteles, altfel nu i-as fi pastrat. Dintre cei care au fost aici, ei au jucat cel mai bine. Toti sunt foarte dinamici. Rudison are o tehnica buna in regim de viteza, Ibrahim are agresivitate si verticalizeaza foarte mult. Toti trei au o viteza buna. Dikaba e si el agresiv, puternic. Ei ne pot ajuta, stiti ca sufeream in acele zone. Tot ar mai trebui acoperite 2-3 posturi, daca se poate acum e foarte bine. Daca nu, la iarna.

Reporter: Prin venirea acestor jucatori, ati renuntat la o parte din lotul largit ?
Gigi Multescu: Da, la unii de la echipa a doua, care in acest moment nu ne puteau ajuta. Ar fi fost prea mare aglomeratie, iar ei nu se pregateau bine, aveau sanse mici sa joace. La echipa a doua vor participa la mai multe jocuri. La noi la antrenament ei mai raman deoparte la unele exercitii, nu vrem sa piarda din acest punct de vedere. E vorba de Gorea, Aioanei, Tudosa, Tepes, Marc...

Reporter: Staicu ?
Gigi Multescu: Nu. Staicu si-a revenit foarte bine. E bataios, are o dinamica buna. E genul de jucator care se cauta astazi.

Reporter: Onciu este apt de joc ?
Gigi Multescu: Da, si el si-a revenit. M-am ocupat foarte mult de cei care erau accidentati.

Reporter: Mai trebuie adusi jucatori, sau ati acoperit toate posturile ?
Gigi Multescu: Mai trebuie adusi jucatori, dar acum ne descurcam cu ce avem. Nu putem vorbi despre asta acum. Vom vedea la finalul turului.

Reporter: Din jucatorii care au fost in probe, se mai discuta cu cineva ?
Gigi Multescu: Nu. Unii erau slabi, iar altii aveau pretentii financiare exagerate. Tiago Santos s-a si accidentat. Din iarna vom vedea, atunci vom avea alt timp, nu vom fi presati si nu va trebui sa cautam doar jucatori liberi. In primul rand va conta valoarea, apoi calitate-pret. Si acum am gasit jucatori valorosi, dar cu contracte foarte mari. In ceea ce-i priveste pe Dikaba, Rudison si Ibrahim, e in regula atat cu pretul, cat si cu valoarea lor.

Reporter: Va deranjeaza faptul ca meciul va fi luni ? Sau e bine pentru Ceahlaul ?
Gigi Multescu: E bine, din mai multe puncte din vedere. Avem mai multe zile la dispozitie pentru a ne pune la punct. Si se joaca ziua, luni, deci numarul de spectatori va fi mai mic. Sper ca ei sa fie mai apatici.

Reporter: Sistemul de joc va fi 4-3-3, cum am jucat la Ploiesti, sau cel din meciul cu Otelul ?
Gigi Multescu: 4-3-3.

Reporter: Pentru acest meci a fost bine, avand doua saptamani in plus. Dar etapa urmatoare va fi mai putin timp, pentru ca veti reveni de la Craiova marti.
Gigi Multescu: Foarte bine punctat. Depinde daca meciul urmator va fi sambata sau duminica. Vom vedea, si daca luni va fi vreme buna, venim direct si ajungem noaptea, pe la 12-1. Daca nu, ne oprim la Bucuresti si venim a doua zi. Dupa oboseala jocului, a drumului si a noptii nedormite nu ne-am reveni foarte repede. Si suntem dezavantajati si de faptul ca International va juca maine, si are doua zile in plus fata de noi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-22-2009, 12:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-22-2009 12:09 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #150
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Vor lucruri bune la Craiova

În adversarul de luni după-amiază (ora 14), antrenorul Ceahlăului găseşte o echipă bazată pe jucători valoroşi, în marea lor majoritate, din pepiniera Craiovei. "Echipă cunoscută pentru spiritul ofensiv de joc, cu atât mai mult atunci când joacă pe terenul propriu", spune tehnicianul pietrenilor. Mulţescu şi-a avertizat jucătorii şi găseşte locul codaş al Universităţii în clasamentul Ligii 1 drept unul incorect, gândind la faptul că sezonul precedent, "juveţii" au ratat "la mustaţă" participarea în cupele europene.

Multe dintre aspectele pregătitoare ale meciului de marţi, pentru ai noştri au venit după vizionarea meciului de Cupă al Craiovei, contra CFR-ului din Cluj.

"Au arătat un reviriment, din punctul meu de vedere, chiar dacă au pierdut calificarea în faza superioară. Au o forţă deosebită de joc, o circulaţie a mingii foarte variată şi periculoasă pentru adversar. Mai mulţi jucători ai Craiovei au ajuns în poziţii favorabile de gol, iar asta ne dă de gândit", mai spune Gigi Mulţescu.

Grea dar nu imposibilă, misiunea alor noştri în Cetatea Băniei la disputa de luni după-amiază este aceea de a scoate cât mai multe lucruri bune.

Ibrahim, în primul "11"
[align=justify]Unul dintre "stranierii" Ceahlăului, cooptaţi în ultima săptămână în efectivul pietrean, poate intra titular în jocul din etapa 14, de la Craiova. Cel mai aproape de prima formulă a tehnicianului Gigi Mulţescu este togolezul Ibrahim Abdullah. Atacantul african a arătat o mare poftă de joc în repriza secundă a "amicalului" de sâmbăta trecută, cu Oţelul Galaţi.

"Important este că echipa i-a asimilat. Din câte mi-am dat seama, şi băieţii mai vechi din lot sunt încântaţi că acum pot fi ajutaţi mai mult. Din iarnă ne vom mai completa efectivul, dar şi atunci ne vom ghida pe aspectul valoric", declară Gigi Mulţescu. Dintre toţi jucătorii veniţi la probe în ultimele două săptămâni pe Borzoghean, "principalul" Ceahlăului spune că au rămas doar cei care sunt valoroşi şi care au acceptat variantele de contract ale conducerii executive.

Meciul U. Craiova - Ceahlăul se va disputa luni, 23 noiembrie, de la ora 14.00, în direct la GSPTV.

"Stăm mai bine pe picioare"
Spre deosebire de momentul în care a preluat echipa Ceahlăului, Gigi Mulţescu găseşte acum mai multe plusuri în formaţia sa.

"Am acumulat cât de mult s-a putut la condiţiile în care suntem, chiar stăm mult mai bine pe picioare", susţine antrenorul, care-şi vrea echipa pe plus inclusiv în plan tactic.

Mulţescu găseşte "o pâine de mâncat" pentru elevii lui în zona centrală, la nivelul stopperilor. "Am depistat ceva nesincronizări ale lor şi chiar s-a mai şi gafat acolo. Sunt situaţii de care trebuie să profităm". "Principalul" Ceahlăului crede că şi fazele fixe ale craiovenilor pot deveni un atu pentru ai noştri, la meciul de luni. De fapt, aceste ultime scheme de joc vor mai fi exersate de jucătorii nemţeni în cele două zile rămase până la meci.

Votează pe drum
Deplasarea efectivului Ceahlăului spre Craiova nu-i împiedică pe jucătorii noştri să-şi exprime votul în alegerile prezidenţiale de duminică. "Vom fi pe drum, dar cu toate acestea, tot vom trebui să ne exprimăm acest drept de vot, undeva. Nu ştiu unde şi nici nu ştiu dacă vor dori toţi băieţii să voteze. Nu-i o chestiune obligatorie, dar celor care vor dori, le vom crea condiţiile necesare", a spus ieri, antrenorul Mulţescu.

Delegaţia pietreană îşi începe de astăzi, drumul spre Oltenia, cu jumătate de traseu: până la Târgovişte. Nu înainte de a efectua poate cel mai important antrenament premergător confruntării cu Universitatea. Înspre Craiova, jucătorii Ceahlăului vor porni duminică dimineaţă, iar la sosire, vor intra în antrenamentul de reglaj (tehnic-fizic), care să le scoată oboseala acumulată pe drum.

Doar Gafiţa este indisponibil
Ferariu este aproape recuperat după problemele medicale de care a suferit, Roheţki pare să fi revenit şi el la capătul a două săptămâni în care hematomul de pe muşchiul piciorului l-a sâcâit, iar Onciu s-a refăcut pentru "unsprezecele" de start. Şi Viţelaru le-a dat motive de bucurie antrenorilor, după zilele în care s-a plâns de dureri lombare. Indisponibil rămâne însă Cristinel Gafiţa, recidiva acestuia în accidentare ţinându-l pe acesta departe chiar şi de şedinţele de pregătire. La ultimele antrenamente dinaintea plecării lotului Ceahlăului spre Oltenia, fundaşul de bandă stânga, Daniel Barna, acuzase ceva dureri la un picior. Menajat la câteva dintre exerciţiile antrenamentelor, acesta şi-a înştiinţat antrenorii, la şedinţa de pregătire dinaintea deplasării, că nu mai simte nici o jenă.

Staicu, lăudat
Numele lui Mădălin Staicu (19 ani), nu se regăseşte pe lista celor care se vor întoarce la programul antrenamentelor Ceahlăul II. Mijlocaşul cu profil ofensiv a fost promovat de la grupa profesorului Constantin Pancu, la "satelit". În urmă cu un an şi jumătate, la propunerea lui Florin Marin, acesta a ajuns în lotul primei echipe pietrene, dar o accidentare gravă în debutul campionatului Ligii a II-a, ruptură de tibie şi peroneu, l-a ţinut departe de teren jumătate de an. Acum, Staicu este lăudat pentru calităţile sale şi de noul tehnician, Gigi Mulţescu.

"Are o dinamică bună, este vioi, bătăios. Dovedeşte calităţile care sunt căutate în ziua de astăzi în fotbalul mondial: atletism cu mingea de fotbal", îşi motivează "principalul" Ceahlăului decizia de a-l reţine pe Staicu.

Cei de la "satelit" revin la Ceahlăul II
Gorea, Aioanei, Ţepeş şi chiar Tudosă, cel considerat de mulţi drept al doilea Ovidiu Marc al Ceahlăului, revin la programul grupării"satelit", participantă în întrecerile eşalonului trei. La aportul acestora s-a renunţat "dintr-un motiv normal", consideră şeful băncii tehnice a grupării de pe Borzoghean.

"Am ajuns la concluzia că, în acest moment, ei nu doar că nu ne mai pot ajuta, dar nici nu se pot pregăti bine. Şi aveau şanse reduse să intre la prima echipă", susţine Gigi Mulţescu, care a găsit "o aglomeraţie prea mare" la antrenamentele din ultima perioadă a primei sale formaţii. Cei retrimişi la "satelit" rămân însă sub controlul tehnicienilor grupării prim-divizionare.

Ziua şi ora meciului de la Craiova, avantaj pentru Ceahlăul
Antrenorul Ceahlăului găseşte un aspect prielnic formaţiei sale în programarea meciului cu Universitatea Craiova pentru ziua de luni, la ora 14. "Este bine pentru noi, din mai multe puncte de vedere", întăreşte Gigi Mulţescu, tehnician care vede ca avantaj pentru ai lui nu doar "întârzierea" zilei faţă de restul etapei. "Am avut posibilitatea să ne mai punem la punct din numeroasele probleme care le avem la echipă", susţine şeful băncii tehnice a Ceahlăului. Mai mult, ora 14 a debutului partidei din Bănie este considerată benefică oaspeţilor nemţeni. Tocmai pentru că mare parte dintre suporterii Craiovei sunt prinşi la respectivul moment al zilei cu activităţile cotidiene. "Poate că după înfrângerea de la meciul cu CFR Cluj să nu vină atât de mulţi spectatori în tribune. La un meci jucat ziua, parcă nu mai eşti suficient de motivat ca seara, la lumina reflectoarelor. Sper ca jucătorii olteni să fie mai apatici", îşi mai doreşte Gigi Mulţescu.

Mulţescu îşi vrea "stranierii" pe teren la Craiova
Ibrahim, Ferreira şi Dikaba sunt doriţi de antrenorul Ceahlăului în formula de bază la meciul de luni contra Universităţii Craiova. Cei trei au fost opriţi de antrenorul Mulţescu în curtea pietreană pentru a ajuta echipa în finalul turului, dar şi pentru partea a doua de campionat. Pentru că au fost deja înregimentaţi, toţi cei trei stranieri fac parte din planurile tactice ale "principalului" Mulţescu. Oficialii Ceahlăului mai aşteaptă doar confirmarea rezolvării actelor de legitimare ale celor trei "stranieri", astfel încât să se poată baza pe aporul lor la Craiova, luni după-amiază.

"Cei trei jucători pe care i-am oprit în efectivul nostru au fost cei mai buni dintre toţi pe care i-am testat. Au o dinamică bună de joc, pentru ceea ce se joacă astăzi în fotbalul mondial. Ferreira dovedeşte tehnică în regim de viteză, Ibrahim agresivitate şi apoi verticalizează mult jocul,iar în plus, împreună cu Dikaba, au o viteză foarte bună".

Gigi Mulţescu rămâne convins că cel puţin două-trei posturi din planul său tactic ar mai trebui acoperite în perioada următoare, vacanţa de iarnă reprezentând cel mai prielnic moment.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut