Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Dinamo Bucureşti
12-27-2009, 09:44 PM
Mesaj: #971
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Adi Mihalcea: "Cei care au contract să fie mulţumiţi că au de unde să primească bani"

Ex-atacantul dinamovist, în prezent golgeter la Aris Limassol, a comentat situaţia salarială din Ştefan cel Mare, unde salariile jucătorilor au început deja să fie diminuate cu 30%, de comun acord, iar micşorările vor vor continua.

"Dacă aş fi în situaţia lor aş accepta şi eu, pentru că într-adevăr sînt vremuri grele şi în loc să nu iei niciun ban să iei totuşi cu 10% mai puţin eu zic că merită. 30% mi se pare mult. Bine, acum depinde şi de salariu, depinde şi de club dacă te-a ajutat când ai avut nevoie de o mână de ajutor. Eu sunt mulţumit că am contract iar cei care au contract să fie mulţumiţi că au de unde să primească bani", a zis Adrian Mihalcea pentru rtv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 09:45 PM
Mesaj: #972
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Marius Niculae: "Conteaza doar la final pe ce loc vom termina"

"Sageata" nu e ingrijorat de locul 8 pe care ros-albii au terminat turul de campionat si spune ca el si colegii sai vor incerca sa recupereze in retur diferenta de puncte.

"Nu ne face cinste locul 8, dar conteaza doar la final pe ce pozitie vom termina campionatul. In retur vom incerca sa recuperam diferenta care ne separa de primul loc", a spus Marius Niculae la Realitatea TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 09:45 PM
Mesaj: #973
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Daminuţă: "Am semnat cu Dinamo, pe 11 ianuarie vin la reunire!"

După ce a fost în tratative cu Rapidul în precedenta perioadă de mercato, Daminuţă confirmă că a semnat cu Dinamo şi se arată încîntat de posibilitatea de a evolua în Ştefan cel Mare.

"Am semnat cu Dinamo, acum pot spune asta. Am mulţi prieteni acolo, nu vin într-un mediu străin. Mă voi prezenta la reunire, pe 11 ianuarie", a spus Daminuţă pentru "Adevărul".

Daminuţă va evolua sub formă de împrumut la Dinamo pînă în vară, clubul de care aparţine jucătorul, Inter Milano, dorindu-şi ca acesta să aibă cît mai multe meciuri la activ în perioada viitoare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 09:46 PM
Mesaj: #974
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Zicu, după Dan Petrescu!

Dan Petrescu şi-a reziliat contractul cu Unirea Urziceni din cauza unor neînţelegeri cu patronul Dumitru Bucşaru. Se pare că următoarea destinaţie pentru "Bursuc" este Rusia. Fostul tehician al campioanei este aproape de a semna cu Dinamo Moscova, locul 8 în prima ligă din Rusia în sezonul care s-a încheiat. Şi nu ar pleca din România cu mâna goală. În cazul în care va semna cu ruşii, Dan Petrescu doreşte să-l ia cu el şi pe dinamovistul Ianis Zicu.

Discuţiile sunt destul de avansate, Petrescu făcându-şi deja lista de achiziţii. Primul jucător e Ianis Zicu, fotbalist de care s-a mai interesat şi în perioada în care antrena Urziceniul. Afacerea ar urma să fie intermediată de fraţii Becali. Impresarii au rămas în relaţii bune cu cei de la Dinamo Moscova după ce l-au transferat pe Ropotan în capitala Rusiei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 09:48 PM
Mesaj: #975
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Atacantul are o ofertă din China!

Claudiu Niculescu ar putea ajunge în China în această iarnă. Atacantul dinamovist a primit în aceste zile o ofertă tentantă, însă Cristi Borcea nu pare dispus să-şi lase finul să plece tocmai în China. Şi familia jucătorului ar putea avea un cuvânt greu de spus.

Niculescu a devenit tată în urmă cu câteva luni şi şi-ar dori să stea cât mai aproape de familie în această perioadă. Totuşi, salariul de 350.000 de dolari este ispititor, iar vârful dinamovist a cerut un timp de gândire.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 12:34 AM
Mesaj: #976
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Năstăsie şi Doman vin în 'Groapă'

Dinamo pleca în noul sezon cu gândul să răzbune eşecul de anul trecut, când au pierdut titlul pe ultima sută de metri. Parcursul "câinilor" a fost, însă, unul slab, jumătatea campionatului plasându-i pe un incomod loc 8.

Şefii din Ştefan cel Mare sunt conştienţi de faptul că lotul trebuie întărit, dar criza financiară îi împiedică să aducă jucători foarte bine cotaţi. Aşa cum Prosport v-a anunţat în urmă cu o săptămână Borcea&co au demarat tratativele cu FC Argeş pentru transferurile lui Doman şi Tameş.

Între timp, oficialii din Ştefan cel Mare au renunţat la achiziţionarea lui Tameş, preferându-l pe Cosmin Năstăsie. Acesta a mai fost în vizorul lui Dinamo în urmă cu aproximativ un an, dar atunci preţul cerut de Penescu a fost considerat exagerat. Năstăsie a fost o adevărată 'bestia nera' pentru Dinamo în sezonul 2005-2006. Atunci, în turul campionatului, el a înscris golul prin care FC Argeş s-a impus în Ştefan cel Mare. Mijlocaşul dreapta se va prezenta, aşadar, din ianuarie, alături de Doman la antrenamentele 'câinilor'.

Doman va semna un contract valabil pe două sezoane şi este considerat drept cel mai talentat fotbalist produs de celebra pepinieră de fotbal de la Piteşti în ultimii ani. Mijlocaşul în vârstă de 21 de ani este considerat deja "noul Mutu", poreclă la care acţionarii nu aveau cum să rămână impasibili. Viitorul elev al lui Cornel Ţălnar este extrem de tehnic, pasează foarte bine şi poate juca excelent în linia mediană pe orice post, cu excepţia celui de închizător.

3 selecţii are Cătălin Doman la selecţionata de tineret a României

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 04:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-28-2009 05:21 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #977
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Cristi Daminuţă: "Ştiu ce mă aşteaptă!"

Daminuţă a fost implicat mai mult până acum în activităţi mondene decât sportive.

După plecarea lui Gabi Tamaş la West Bromwich Albion, fotbalistul de 19 ani a fost adus de Dinamo de la Modena pentru a umple golul lăsat de internaţional. Jucătorul de 19 ani a dat campionatul Italiei pe cel din Liga I. Ajuns în Serie B, la Modena, fundaşul care aparţine de Inter Milano a confirmat ieri transferul în "Ştefan cel Mare”.

"Câinii" s-au mişcat rapid pe piaţa transferurilor. Au lăsat un fundaş să plece în Anglia, la WBA, pe Tamaş, dar l-au adus pe Cristi Daminuţă.

Tânărul apărător este încântat de transferul în "Groapă", unde se va reîntâlni cu Gabi Torje şi cu Marius Alexe, colegii lui de generaţie.

"Adevărul": Se vorbeşte intens de venirea ta la Dinamo. Este adevărat?
Daminuţă: Da. Acum pot spune că da. S-au semnat actele şi pot confirma transferul la Dinamo. Este vorba despre un transfer pentru o perioadă de un an de zile, cu drept de prelungire.

Cu cine ai vorbit de la Dinamo?
Cu domnul Borcea cel mai mult, dar şi cu ceilalţi şefi. Toată lumea a fost mulţumită că s-a realizat afacerea.

De ce ai vrut să pleci din Italia?
Pentru că nu jucam foarte mult. Eu am cerut transferul şi sunt bucuros că am bătut palma cu Dinamo.

De ce eşti bucuros că vii la Dinamo?
Aici mă voi revedea cu Torje, care este "fratele" meu. Am jucat împreună cu el la Timişoara. Din lotul "câinilor" mă mai cunosc şi cu Alexe, aşa că nu vin într-unmediu străin.

Ai auzit de problemele financiare din "Ştefan cel Mare"?
Sincer, acum, unde nu sunt probleme de acest gen? Eu nu am revenit în campionatul românesc pentru bani, ci ca să joc. Aşa, puteam rămâne în Italia.

E o presiune pe umerii tăi că trebuie să-l înlocuieşti pe Tamaş?
Sigur că da. Gabi este un jucător foarte bun, mă bucur pentru el că a plecat în Anglia. Cât despre mine, ştiu ce mă aşteaptă la

Dinamo îl plăteşte cu 50.000 de euro
Chiar dacă vine de la Inter Milano, Cristi Daminuţă nu va fi plătit regeşte în "Ştefan cel Mare". Stoperul de 19 ani a acceptat de la "câini" un salariu de 50.000 de euro pentru anul pe care îl va petrece în "Groapă".

Restul de până la 120.000 de euro, remuneraţia de la Inter, va fi suportat de italieni. Daminuţă, care a bifat 45 de minute într-un sezon la Modena, n-a jucat niciun meci în echipa mare a lui Inter, dar speră într-un loc de titular în garnitura roş-albilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:21 PM
Mesaj: #978
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
"Luaţi doar ce-i bun de la mine"

După ce a devenit oficial jucătorul lui WBA, Tamaş le-a transmis un mesaj foştilor colegi

Gabriel Tamaş va părăsi mîine România pentru a merge să joace în liga secundă engleză, la West Bromwich Albion (locul 2), iar din ianuarie va debuta pentru noua sa formaţie.

Dacă şi-a îndeplinit deja un vis, acela de a evolua în fotbalul britanic, Tamaş aşteaptă îndeplinirea a două dorinţe în vară: "Titlul cu Dinamo şi promovarea în Premier League! Campionatul englez e masa bogaţilor, cel mai tare din lume, mi se potriveşte ca o mănuşă. Va fi o experienţă incredibilă, dar nu pot să-i uit pe cîini. Să ia campionatul şi pentru mine şi să ia de la mine doar ce-i bun. Adică? Să fie drăcoşi pe teren. Restul... Să ne auzim sănătoşi! În ceea ce-i priveşte pe şefi nu-i plîng că nu mai au bani să bage în club, sînt sigur că vor găsi resurse. Să nu-i plîngă nimeni nici pe domnul Badea, nici pe domnul Borcea".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:22 PM
Mesaj: #979
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Embargo

Borcea şi-a jurat că nu va da jucători Stelei pentru a nu risca pe viitor să fie învins de fotbalişti pe care i-a plătit.

Obsesia de a concura permanent cu Steaua îl determină pe Cristi Borcea să blocheze un eventual transfer al lui Adrian Cristea în Ghencea. De fapt, preşedintele executiv al "cîinilor" şi-a jurat că atît timp cît va fi în fotbal nu va permite nici unui fotbalist să plece din Ştefan cel Mare la marele rival.

"Nu vreau să ajung ca foşti jucători pe care i-am plătit să ne dea gol sau să ne ia trofee! Nu permit aşa ceva, de aceea sînt împotriva acestor permutări. De ce să plîng eu cum făceau steliştii după ce Dănciulescu, Cătălin Munteanu şi Dennis Şerban le dădeau supergoluri şi le luau titluri?!", s-a confesat Borcea.

Şeful roş-albilor nu poate uita cum s-a dispensat prea uşor de Dănciulescu în urmă cu mai bine de un deceniu, după care Corbu' a ajuns în Ghencea şi marca regulat împotriva "cîinilor".

"Apoi, ne-am reparat greşeala şi l-am luat înapoi pe Danciu, chiar din curtea Stelei. De fiecare dată cînd vom putea aduce un fotbalist adevărat din Ghencea, vom încerca transferul, dar Cristea, Zicu sau mai ştiu eu cine nu vor ajunge niciodată la Steaua", a mai zis cel care activează la Dinamo, în diferite funcţii, din 1995.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:26 PM
Mesaj: #980
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Pleacă unul, vin 3! De la Astra

Dacă transferurile lui Doman şi Tameş urmează să se perfecteze pînă pe 11 ianuarie cînd roş-albii încep pregătirile de iarnă, tot la acea dată roş-albii îi aşteaptă pe cei care îl vor schimba pe Claudiu, în cazul în care pleacă în China.

Este vorba de trei vîrfuri împrumutate la Astra, Liviu Ganea, Miranda şi Păun, toţi atacanţi pe care Dinamo i-a solicitat să revină.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut