Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Dinamo Bucureşti
01-12-2010, 06:28 PM
Mesaj: #1011
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Munteanu: "Sper să-mi închei cariera aici"

Portarul Cristian Munteanu crede că de data aceasta nu va mai fi împrumutat de către formaţia din Ştefan cel Mare: "Eu stau prost cu pregătirea pentru că am venit din vacanţă, dar am doar două kilograme în plus. E a şasea oară când revin aici, e dragoste mare. Am semnat cu Dinamo şi cel puţin până în vară voi rămâne în Ştefan cel Mare. Sper să-mi închei cariera aici", a spus Munteanu, care salută revenirea lui Bărcăuan la echipa alb-roşie: "Foarte bine că va reveni, e un dinamovist înflăcărat, e unul de-al nostru. Un dinamovist se gândeşte prima dată când se transferă în străinătate când va reveni înapoi".

Goalkeeper-ul a vorbit şi despre jucătorii tineri din lotul echipei: "Avem un lot de 30 de jucători, care pot evolua oricând titulari. Radu Ştefan şi Ropotan au crescut aici, cred că suntem peste Rapid la capitolul 'grădiniţă'. Daminuţă este un jucător tânăr, valoros, altfel nu ajungea la Dinamo".

Lotul dinamovist a fost împărţit în 3 grupe la şedinţă de pregătire de marţi dimineaţă, fiecare jucător fiind testat cu pulstere pentru a se observa la ce nivel se află cu capacitatea fizică în regim de efort.

În perioada 15-25 ianuarie, dinamoviştii se vor antrena la Poiana Braşov, cu un singur meci de pregătire, în ultima zi. Apoi, între 28 ianuarie-11 februarie, roş-albii au programat un stagiu în Antalya, unde vor disputa cinci partide de verificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 07:09 PM
Mesaj: #1012
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Ianis Zicu a divorţat

Dinamovistul Ianis Zicu a pus capăt, ieri, căsniciei cu fotomodelul Mihaela Tudor, la nici un an de zile de la oficializarea relaţiei lor. Cu toate că instanţa a decis că vina aparţine ambilor soţi, la baza despărţirii au stat se pare infidelităţile fotbalistului.

Fotomodelul Mihaela Tudor, în vârstă de 24 de ani, a avut o relaţie cu Zicu încă din anul 2002, după ce a caştigat concursul Miss Bikini. Cuplul şi-a oficializat legătura pe 9 aprilie 2009, într-o ceremonie secretă la Primăria Voluntari, unde n-au fost invitaţi nici măcar părinţii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 07:09 PM
Mesaj: #1013
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
N’Doye, ca la discotecă

Ousmane N’Doye, un fotbalist în ton cu modaIeri, în Şoseaua Ştefan cel Mare, la reunirea lotului dinamovist, Florin Bratu şi Ousmane N’Doye au atras toate privirile.

Senegalezul N’Doye (30 de ani) a şocat asistenţa prin ţinuta sa excentrică. "Ia uite-l, bă, şi pe Ousmane! Zici că vine la discotecă!", s-au amuzat co-echipierii mijlocaşului.

Dacă N’Doye a atras privirile cu hainele sale colorate, Florin Bratu (30 de ani) a venit la primul antrenament al anului cu o "bijuterie" pe patru roţi: un Porsche Panamera de 140.000 de euro.

Atacantul "câinilor" a avut, de departe, cea mai scumpă maşină din parcare, urmat de N’Doye. Senegalezul a renunţat la Honda oferită de club şi şi-a adus de peste Ocean un Audi Q7, cu numere de Florida.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-13-2010, 08:12 PM
Mesaj: #1014
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Ze Kalanga a fost transferat la formaţia angoleză Recreativo de Libolo

Dinamo l-a cedat definitiv pe internaţionalul angolez Ze Kalanga la formaţia din ţara sa natală, Deportivo de Libolo, cu care a semnat un contract pe trei ani, au dezvăluit, surse din cadrul grupării din Ştefan cel Mare.

Fotbalistul în vârstă de 26 de ani se află în prezent la lotul naţionalei angoleze pentru Cupa Africii pe Naţiuni, şi imediat după finalul competiţiei se va alătura noilor săi coechipieri de la Recreativo.

Mijlocaşul, care a adunat 35 de selecţii în naţionala ţării sale, a fost transferat la Dinamo în urmă cu trei ani şi jumătate de la Petro Atletico, însă în această perioadă a avut mai multe conflicte cu oficialii clubului după ce întârzia nemotivat la reunirile lotului sau la antrenamente.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-13-2010, 11:36 PM
Mesaj: #1015
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Cristi Borcea a anunţat în toamnă că mai mulţi jucători importanţi, dar cu probleme de disciplină, vor fi trimişi la echipa a doua în cazul în care vor călca din nou pe bec. Dinamo a postat astăzi pe site-ul oficial lista cu 10 jucători, din cei 15 anunţaţi, care riscă să ajungă la echipa secundă în cazul în care nu-şi vor revizui comportamentul. Cum era de aşteptat, de pe listă nu lipsesc nume precum Adrian Cristea, Lucian Goian, Moţi, Torje sau N'Doye. Suprinzător sau nu, şi numele nou-venitului Daminuţă se află pe această listă.

Iatlă lista cu jucătorii ameninţaţi cu Dinamo II:

1. Emilian Dolha

2. Cristian Munteanu

3. Cristian Pulhac

4. Lucian Goian

5. Cristian Daminuţă

6. Cosmin Moţi

7. Adrian Cristea

8. Gabriel Torje

9. Ousmane N'Doye

10. Ianis Zicu

Site-ul oficial al clubului susţine că lista va fi completată şi anunţată în următoarele zile cu ceilalţi cinci jucători: "Viitorul lui Dinamo înseamnă o strategie din toate punctele de vedere. În funcţie de posibilităţile reale de joc, de atitudine, de randament în teren şi la antrenamente, dar şi de ieşirile în decor în afara terenului, orice jucător poate fi trimis la echipa a doua. Indiferent de nume, repet! Orice abatere disciplinară, stipulată în Regulamentul de Ordine Interioară, va însemna trimiterea directă la Dinamo II, ca primă masură. Nu vom mai admite un comportament dăunator grupului şi imaginii clubului! După ora 23 jucătorul trebuie să se odihnească, indiferent de nume, chiar şi în ziua liberă! Cine greşeşte va face joncţiunea cu Dinamo II", a declarat directorul tehnic Cornel Dinu pentru site-ul oficial al clubului.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:37 PM
Mesaj: #1016
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Niculae: "Locul 8 nu este onorabil pentru club, trebuie să facem sacrificii în retur"

Atacantul formaţiei Dinamo, Marius Niculae, a declarat, miercuri, că echipa sa trebuie să aibă evoluţii mult mai bune în retur, mai ales în condiţiile în care gruparea din Ştefan cel Mare ocupă doar locul 8 în campionat, adică o poziţie care nu reflectă deloc valorea şi tradiţia clubului.

"Trebuie să recuperăm foarte multe puncte, iar pentru asta trebuie să facem sacrificii. O să alergăm foarte mult prin munţi, sper să nu ne prindă ursul. Trebuie să facem sacrificii, pentru că locul 8 nu este onorabil pentrtu club. Sper că în Antalya să găsim formula câştigătoare. Suntem pe locul 8 pentru că am fost băgaţi în seamă prea mult, sper că acum să nu mai fie aşa. Cupa şi campionatul sunt obiectivele noastre, sper să mai vină fotbalişti, iar cei mai buni să joace", a spus Marius Niculae, care s-a referit şi la transferul lui Bărcăuan: "E un jucător matur şi sunt convins că o să ne ajute, e bine să fie concurenţă. Cred că s-au făcut achiziţii cu cap, exact ceea ce ne trebuie".

Atacantul dinamovist s-a referit şi la criza financiară mondială care afectează toate domeniile de activitate, inclusiv sportul: "În 1996 a mai fost o situaţie grea la club, dar acum este greu peste tot, cu banii, cu impozitele. Pentru Dinamo, eu am lăsat de la mine. Am dovedit că avem valoare, am câştigat cu primele trei clasate, însă trebuie să ne concentrăm şi cu echipele mici şi să nu mai pierdem puncte".

Mijlocaşul grupării Dinamo, Gabriel Torje, s-a arătat optimist în ceea ce priveşte şansele echipei sale la titlu: "Va fi o pregătire grea la munte, însă o să fie bine pentru noi. E bine că nu o să fim luaţi în seamă pentru lupta la titlu. Noi spunem că vrem Cupa României, dar ar fi bine să câştigăm campionatul. Cei mai valoroşi jucători sunt la Dinamo, va fi un retur greu, batem tot şi suntem campioni, e simplu!".

"Mă bucur că sunt trecut şi pe lista de la Dinamo II, pentru că şi această echipă are nevoie de jucători valoroşi. Noul Regulament de Ordine Interioară este bun, la fel ca şi anul trecut, dar nu cred că o să fie probleme", a fost reacţia lui Torje în urma unui comunicat al staff-ului tehnic dinamovist, care a anunţat că 10 jucători de la prima echipă vor evolua şi la Dinamo II în cazul în care vor avea abateri disciplinare.

Fundaşul Cosmin Bărcăuan, care s-a reîntors la Dinamo, a apreciat care este semnificaţia transferului său: "Tot timpul revenirea la Dinamo a fost un pas înainte. Am mai avut două oferte, dar cea de la Dinamo a fost mai bună. Nu pot să uit că aici am cunoscut gloria pentru prima dată, aici am câştigat Cupa României şi campionatul".

Bărcăuan nu crede că vârsta sa (n.r. 31 de ani) îi va afecta randamentul: "Doctorii mi-au spus că mai pot juca 5-6 ani, la Dinamo am venit ca fundaş, dar voi juca atacant dacă e nevoie, însă pentru a fi titular trebuie multă muncă. Oricum, mai sunt 17 meciuri, diferenţa faţă de primul loc nu e mare, se vor mai întâmpla multe până la final, echipa are nevoie de linişte, e mai bine să fim lăsaţi în pace".

Altfel, joi dimineaţa, lotul dinamoviştilor a efectuat vizita medicală la INMS, iar jucătorii prezenţi la acţiune au fost: Dolha, Curcă, Munteanu, Matache (portari); Scarlatache, Molinero, Goian, Grigore, Moţi, Bărcăuan, Daminuţă, Pulhac, Zie Diabate, Crăciun (fundaşi); Torje, Zicu, N'Doye, Boştină, Mărgăritescu, Rus, Adrian Cristea, Marius Alexe (mijlocaşi); Niculescu, Niculae, Bratu, Andrei Cristea, Liviu Ganea, Păun (atacanţi). Au absentat Acsinte, Predescu, Olteanu, Ţoc şi Djakaridja Kone.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:44 PM
Mesaj: #1017
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Culina: "Pe Cornel Dinu nu o sa il mai vedeti in trening"

Ionel Culina, ofiterul de presa al clubului de fotbal Dinamo Bucuresti, sustine ca directorul tehnic al "cainilor rosii", Cornel Dinu, a renuntat pentru totdeauna la indatoririle specifice unui antrenor.

Oficialul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca "Procurorul" nu va mai fi vazut imbracat in trening pe banca echipei si ca atributiile sale de acum sunt de a se sfatui cu "principalul" Cornel Talnar.

"Pe Cornel Dinu nu o sa il mai vedeti niciodata inmbracat in trening. El a ajuns la un nivel si la o perceptei despre fotbal, iar tinand cont de acestea, nu il vom mai vedea in trening, pe banca echipei. El este director tehnic si se sfatuieste cu antrenorul Cornel Talnar. Niciodata nu ii va impune un prim 11, insa vor exista discutii vizavi de diferite posturi", a declarat Ionel Culina, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Vor mai exista discutii cu Ioan Andone, asa cum au mai fost si in ultimele luni. Important este ca Dinamo sa isi revina, indiferent de cine este aici. Trebuie analizate toate variantele si luarea celei mai bune decizii. Nu imi pot imagina, insa, cum va arata organigrama la nivel tehnic cu Ioan Andone, Cornel Talnar si Cornel Dinu", a mai spus ofiterul de presa al gruparii din Soseaua Stefan cel Mare.

"De acum, fiecare grupa de juniori va avea propriul buget si nu se va mai intampla ca pentru cheltuielile echipei mari sa se rupa din bugetele alocate altor sectoare. Inainte, daca aveai o actiune in Spania, un turneu cu mai multe cluburi de juniori puternice, te trezeai ca nu te poti duce pentru ca in zilele care vin urmeaza salariile jucatorilor de la echipa mare", a incheiat Culina.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:44 PM
Mesaj: #1018
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Culina: "Dinamo trebuie sa fi mai puternica dupa venirea lui Prunea"

Ofiterul de presa al echipei Dinamo Bucuresti, Ionel Culina, considera ca "ros-albii" se intaresc la nivel managerial, odata cu venirea lui Florin Prunea in organigrama clubului, ca manager sportiv.

Culina a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca fiecare om din conducere trebuie sa stie ce are de facut pentru a ajuta clubul si are increde ca Prunea, care ete un om atasat de formatia "cainilor rosii", va face treaba buna.

"Florin Prunea este un om atasat de clubul Dinamo. Dinamo trebuie sa fie mult mai puternica din punct de vedere al managementului, odata cu venirea lui Prunea in organigrama. Fiecare trebuie sa stie ce are de facut pentru a ajuta clubul", a declarat Ionel Culina, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Dinamo are patru portari si in stagiul de pregatire din Antalya va pleca numai cu trei. Daca va veni Hamutovski, ar trebui sa ramana doi portari acasa. Ar fi anormal ca Dinamo sa inceapa sezonul cu cinci portari. Suntem angrenati in doua competitii si vom avea maximum 20 de mecirui pana la finalul sezonului", a mai spus oficialul "cainilor".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:45 PM
Mesaj: #1019
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Ionel Culina: "Mai jos de locul 8 nu se poate"

Ofiterul de presa al echipei Dinamo Bucuresti, Ionel Culina, este de parere ca formatia "ros-alba" nu poate incheia sezonul mai jos de locul al optulea, acolo unde se afla in prezent, inainte de inceputul returului.

"Mai jos de locul al optulea nu se poate. Au mai fost momente de genul asta, prin '94. Au fost cativa ani de seceta in Stefan cel Mare. Locul opt nu e onorant in Liga I. Stai si te gandesti cateodata cum e posibil sa castigi cu toate cele trei echipe de pe podium, sa mai castigi cu FC Brasov, fiind singura echipa care marcheaza un gol pe terenul "stegarilor", cu Rapid si Vaslui am facut remize in care Dinamo a fost la cateva minute sau secunde de un gol al victoriei. E incredibil sa castigi atatea meciuri cu echipele de pe podium si sa fii totusi pe locul 8. Au fost meciuri in care jucatorii nostri au fost printi si dupa o saptamana cersetori. Au fost si greselile de arbitraj incontestabile, care ar fi insemnat probabil intre opt si 12 puncte in plus. Au fost si schimbari la nivelul bancii tehnice. Se stie ca acestea nu aduc indeplinirea obiectivului, pentru ca nu ai cum sa ai rezultate, cand sunt schimbari multe pe banca tehnica. A fost problema dupa instalarea lui Ion Marin ,cu oferta venita pentru acesta din Orient. S-a ajuns la concluzia ca Talnar este cea mai buna varianta pentru banca lui Dinamo. E greu sa te afli pus in fata faptului implinit, pentru ca domnul Marin semnase dinainte contractul cu arabii. Nu cred ca se poate sa semnezi un contract pe aeroport, inainte sa iti vina servieta de la bagaje", a declarat Ionel Culina, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Domnul Talnar e un tip extrem de atasat de jucatori. Fotbalistii te simt daca esti sau nu corect fata de ei. El a demonstrat ca poate sa faca performanta. Nu a castigat niciun titlu la Dinamo si cred ca din acest motiv, el si Cornel Dinu sunt foarte motivati sa redreseze aceasta corabie. Nu este totul pierdut in acest sezon, dar trebuie sa ai un inceput de retur perfect, cel putin pana la derby-ul de la Cluj, cu CFR. Avem un inceput de retur cu echipe din a doua jumatate a clasamentului, adica exact cele cu care am avut probleme", a mai spus ofiterul de presa al clubului de fotbal din Soseaua Stefan cel Mare.

"Majoritatea oamenilor din clubul Dinamo sunt sunt foarte puternici. Dupa un soc atat de puternic, cum a fost pierderea campionatului pe ultima suta de metri in sezonul trecut poate sa te duca usor la Balaceanca. Daca nu esti un om puternic sa poti sa treci peste aceste probleme si sa continui, poti foate usor sa vii cu un lacat sa pui pe portile clubului sau sa il cedezi mai departe", a incheiat oficialul "cainilor rosii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 06:33 PM
Mesaj: #1020
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
(01-14-2010 04:45 PM)Jean Scris:  
Ionel Culina: "Mai jos de locul 8 nu se poate"

Ofiterul de presa al echipei Dinamo Bucuresti, Ionel Culina, este de parere ca formatia "ros-alba" nu poate incheia sezonul mai jos de locul al optulea, acolo unde se afla in prezent, inainte de inceputul returului.

"Mai jos de locul al optulea nu se poate. Au mai fost momente de genul asta, prin '94. Au fost cativa ani de seceta in Stefan cel Mare. Locul opt nu e onorant in Liga I. Stai si te gandesti cateodata cum e posibil sa castigi cu toate cele trei echipe de pe podium, sa mai castigi cu FC Brasov, fiind singura echipa care marcheaza un gol pe terenul "stegarilor", cu Rapid si Vaslui am facut remize in care Dinamo a fost la cateva minute sau secunde de un gol al victoriei. E incredibil sa castigi atatea meciuri cu echipele de pe podium si sa fii totusi pe locul 8. Au fost meciuri in care jucatorii nostri au fost printi si dupa o saptamana cersetori. Au fost si greselile de arbitraj incontestabile, care ar fi insemnat probabil intre opt si 12 puncte in plus. Au fost si schimbari la nivelul bancii tehnice. Se stie ca acestea nu aduc indeplinirea obiectivului, pentru ca nu ai cum sa ai rezultate, cand sunt schimbari multe pe banca tehnica. A fost problema dupa instalarea lui Ion Marin ,cu oferta venita pentru acesta din Orient. S-a ajuns la concluzia ca Talnar este cea mai buna varianta pentru banca lui Dinamo. E greu sa te afli pus in fata faptului implinit, pentru ca domnul Marin semnase dinainte contractul cu arabii. Nu cred ca se poate sa semnezi un contract pe aeroport, inainte sa iti vina servieta de la bagaje", a declarat Ionel Culina, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Domnul Talnar e un tip extrem de atasat de jucatori. Fotbalistii te simt daca esti sau nu corect fata de ei. El a demonstrat ca poate sa faca performanta. Nu a castigat niciun titlu la Dinamo si cred ca din acest motiv, el si Cornel Dinu sunt foarte motivati sa redreseze aceasta corabie. Nu este totul pierdut in acest sezon, dar trebuie sa ai un inceput de retur perfect, cel putin pana la derby-ul de la Cluj, cu CFR. Avem un inceput de retur cu echipe din a doua jumatate a clasamentului, adica exact cele cu care am avut probleme", a mai spus ofiterul de presa al clubului de fotbal din Soseaua Stefan cel Mare.

"Majoritatea oamenilor din clubul Dinamo sunt sunt foarte puternici. Dupa un soc atat de puternic, cum a fost pierderea campionatului pe ultima suta de metri in sezonul trecut poate sa te duca usor la Balaceanca. Daca nu esti un om puternic sa poti sa treci peste aceste probleme si sa continui, poti foate usor sa vii cu un lacat sa pui pe portile clubului sau sa il cedezi mai departe", a incheiat oficialul "cainilor rosii".

Am mai pierdut un an!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut