Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Dinamo Bucureşti
12-30-2009, 11:08 PM
Mesaj: #1001
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Andone: "Voi discuta in ianuarie cu sefii lui Dinamo, viata mea e legata de acest club!"

Ando este liber de contract in acest moment si isi face vacanta in SUA. Antrenorul de 49 de ani spune ca regreta ca nu a acceptat oferta lui Dinamo de dupa plecarea lui Bonetti, cand putea deveni manager, lasand sa se inteleaga ca va da curs propunerii sefilor dinamovisti in 2010, urmand sa aiba o discutie cu Cristi Borcea cand acesta va reveni din concediul in Austria.

"De aici, de la Miami, vreau sa le transmit tuturor dinamovistilor un An Nou plin de bucurii si obiective indeplinite! Dinamovistii trebuie sa fie increzatori, sa munceasca, sa dea totul pentru echipa! Dinamo are valoarea necesara pentru a castiga campionatul, insa e nevoie de multa munca si disciplina. Si cat mai putine greseli atat in teren, cat si in afara stadionului. Poate si eu am gresit cand nu am acceptat, acum cateva luni, proiectul pe 3 ani si jumatate pe care mi l-au propus domnii Badea si Borcea. Poate alta era situatia in acest moment!", a declarat Ioan Andone pentru http://www.fcdinamo.ro.

"In ceea ce ma priveste, deocamdata sunt in vacanta. In luna ianuarie voi mai avea o discutie cu domnii Badea si Borcea pentru ca, orice s-ar spune, viata mea este legata de Dinamo. Am doua oferte de a antrena in strainatate, insa nu ma grabesc sa dau un raspuns final. La Multi Ani tuturor dinamovistilor!", a incheiat Andone pentru site-ul oficial al clubului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2010, 08:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-23-2010 12:43 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #1002
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Osvaldo Miranda a fost împrumutat la formaţia argentiniană CA Belgrano de Cordoba

Atacantul argentinian Osvaldo Miranda a fost împrumutat de Dinamo pentru un an la divizionara secundă, CA Belgrano de Cordoba, din ţara sa natală, au declarat, miercuri, pentru agenţia NewsIn, surse din cadrul grupării din Ştefan cel Mare.

Miranda se află deja în Argentina şi urmează să înceapă pregătirile alături de noua sa echipă.

În vârstă de 25 de ani, Miranda a fost achiziţionat de Dinamo în iarna anului 2008 de la Gimnasia de Jujuy în schimbul a aproximativ 1,5 milioane de dolari, însă nu a reuşit să se impună în prima echipă a grupării roş-albe, marcând doar 4 goluri într-un an şi jumătate.

În turul acestui campionat a fost împrumutat la Astra Ploieşti, unde a înscris două goluri în 9 partide disputate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 07:12 PM
Mesaj: #1003
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Dănilescu a revenit asupra deciziei de a demisiona din funcţia de director sportiv

Directorul sportiv al lui Dinamo, Constantin Dănilescu, a declarat, joi, că a decis să rămână în funcţie, deşi la finalul anului 2009 îşi prezentase demisia, motivând mai multe probleme personale.

"A fost un an greu pentru mine, nu numai din punct de vedere profesional. Din cauza unor probleme medicale în familie, apărute în ultimele 3 luni, am trecut prin foarte multe momente dificile. Am făcut câteva afirmaţii pe care le regret şi nu este bine să iei hotărâri atunci când eşti supărat", a spus Dănilescu.

Oficialul anunţase pe 29 decembrie că a demisionat din motive personale şi nu mai poate fi convins să rămână în funcţie. Acesta a mai fost aproape de o despărţire de Dinamo şi în vara trecută, dar şi în urmă cu an şi jumătate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 11:44 PM
Mesaj: #1004
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Au refuzat 2,5 milioane de euro pentru Torje

Torje a jucat 23 de meciuri pentru Dinamo în acest sezonDeşi roş-albii se confruntă cu o lipsă acută de lichidităţi, acţionarii dinamovişti nu au acceptat să-l vândă pe micuţul mijlocaş în prima ligă din Germania. Gabi Torje putea să le asigure "câinilor" un buget îndestulător pentru returul campionatului, dar şefii au declinat o super ofertă din partea unui club din Germania.

Monitorizat intens de cluburile din Vest atât la meciurile din Liga Europa ale roş-albilor, cât şi la partidele echipei naţionale de tineret, Torje a impresionat, iar vacanţa de iarnă a însemnat startul negocierilor. Echipe din Spania şi Germania s-au interesat de el, iar nemţii erau dispuşi să plătească 2,5 milioane de euro.

Acţionarii au analizat propunerea, însă răspunsul a şocat, mai ales că ei au plătit pentru micuţul fotbalist două milioane de euro, deci obţineau profit în cazul în care l-ar fi vândut pe fostul timişorean. "Le-am adus o ofertă concretă de 2.5 milioane de euro pentru Torje de la un club din Germania, dar nu au acceptat. Mi-au spus că vor patru milioane şi tranzacţia a căzut pentru că nemţii nu puteau să dea atât de mult", a explicat impresarul jucătorului, Cristi Opria.

Vor să construiască echipa în jurul lui
La auzul sumei, cluburile interesate s-au retras din cursa pentru semnătura mijlocaşului, iar acţionarii şi-au motivat gestul. "Am cerut patru milioane pentru Torje pentru că vrem să construim echipa în jurul lui şi a altor tineri, iar banii oferiţi pe el se pot obţine din alte transferuri", au povestit acţionarii dinamovişti.

Chiar dacă cele 2,5 milioane de euro ar fi însemnat revenirea financiară, conducătorii speră să obţină bani frumoşi de pe urma plecării unor jucători ca Zicu, Adrian Cristea sau Marius Niculae şi astfel să asigure stabilitatea pentru returul campionatului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 10:03 PM
Mesaj: #1005
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Andone: "Viitorul meu este la Dinamo, inima mea este la Dinamo"

Fostul tehnician dinamovist e tot mai aproape de o întoarcere în "Ştefan cel Mare". Andone a recunoscut că a avut discuţii cu Borcea pe această temă şi anunţă că vine cu un singur gând: să câştige titlul şi să o ducă în premieră pe Dinamo în Liga Campionilor.

Încă în vacanţă, dar tot fără contract, după despărţirea de Al Ahli, Andone dă de înţeles că e tot mai aproape de o revenire la echipa sa de suflet. Ando' anunţă că s-ar putea întoarce, cu obiectivul de a câştiga titlul, însă lasă de înţeles că mai sunt puncte de negociat cu oficialii din Ştefan cel Mare.

"M-am întâlnit cu Borcea la Miami şi am vorbit despre Dinamo. Viitorul meu este la Dinamo, inima mea este la Dinamo. Încă nu ne-am înţeles dar vom mai discuta. Tratez în acelaşi timp şi cu o echipă din Arabia Saudită şi cu una din Ucraina. Dacă vin la Dinamo, vin să câştig titlul. Mai bine nu vin decât să nu câştig titlul. Încă mai sunt şanse la câştigarea titlului, dar pentru asta mai e nevoie de încă doi sau trei jucători. Cu Ţălnar nu am vorbit, dar nu e nicio problemă dacă rămâne el, pentru că e posibil să nu mă înţeleg cu Dinamo până la urmă. Vom vedea ce va fi până la reunire", a declarat Andone.

Andone a antrenat-o pe Dinamo între 2002 şi 2005. În iunie 2009, Andone a preluat-o pe Al Ahli (Dubai), iar în octombrie, după ce Dinamo l-a demis pe Bonetti a fost la un pas de a reveni în Ştefan cel Mare. A refuzat însă, pe motiv că arabii i-au cerut să-şi respecte contractul. În noiembrie, Ando a părăsit banca lui Al Ahli, devenind liber de contract.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 07:51 PM
Mesaj: #1006
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Bărcăuan se va prezenta la pregătirile echipei din Ştefan cel Mare

Antrenorul lui Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat, duminică, că fundaşul Cosmin Bărcăuan se va prezenta la reunirea echipei, urmând ca, în perioada următoare, în funcţie de cum se va prezenta la antrenamente, acesta să semneze un contract cu gruparea din Ştefan cel Mare,

"Am fost sunat de domnul Borcea care mi-a zis că Bărcăuan se va prezenta luni la reunirea lui Dinamo. Prin plecarea lui Tamaş s-a eliberat un loc la fundaşii centrali. Eu am nevoie de orice jucător care se dea totul pe teren şi să pună osul pentru echipă. Depinde doar de el cum se va pregăti şi apoi vom vedea când semnează", a spus Ţălnar.

Tehnicianul a vorbit şi despre achiziţiile grupării alb-roşii: "În afară de Cristian Munteanu, Cristian Daminuţă, Cosmin Bărcăuan şi cei trei jucători împrumutaţi la Astra nu va mai veni nimeni. Cu Doman şi Năstăsie nu ştiu care mai e stadiul negocierilor. N'Doye mi-a promis că nu va mai întârzia la pregătiri şi aşa s-a întâmplat, a venit deja în România".

Bărcăuan a jucat la Dinamo în perioada 2002-2004, pentru care a bifat 51 de meciuri şi a înscris 17 goluri. El a mai fost împrumutat în sezonul 2005-2006 în Ştefan cel Mare, însă nu a evoluat decât în 8 meciuri fără a reuşi să marcheze. Fotbalistul a mai jucat în cariera sa la FC Bihor, Universitatea Craiova, Sahtior Doneţk, Krylia Sovetov Samara, PAOK Salonic şi OFI Creta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 06:00 PM
Mesaj: #1007
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
8 jucători noi la reunirea lotului pregătit de Cornel Ţălnar

Cristian Daminuţă, Andrei Mărgăritescu şi portarul Cristian Munteanu au fost cele mai importante noutăţi la reunirea lotului formaţiei Dinamo, care a avut loc, luni, la stadionul din Ştefan cel Mare, unde Cornel Ţălnar a avut la dispoziţie 32 de jucători pentru primul antrenament al anului.

"Revenirea lui Mărgăritescu la Dinamo este de bun augur, în timp ce Daminuţă e un fotbalist tânăr, dar să vedem dacă va şi convinge. Avem timp să îi vedem calităţile. Vom mai aduce jucători, iar în primul cantonament al iernii vor pleca maxim 25 sau 26 de jucători", a afirmat directorul tehnic Cornel Dinu.

Daminuţă s-a declarat încântat de transferul la formaţia din Ştefan cel Mare, acolo unde a mai avut ocazia să evolueze în urmă cu şase ani. "Colegii m-au primit bine şi sper să mă acomodez aici. Vreau să am evoluţii cât mai bune şi să nu dezamăgesc pentru că sunt conştient de faptul că sunt aşteptări mari de la mine. Am văzut că sunt considerat înlocuitorul lui Tamaş, dar el e jucător de naţională şi mai am mult de muncă pentru a ajunge la nivelul său", a spus fotbalistul în vârstă de 19 ani, în timp ce Mărgăritescu, revenit la Dinamo după un an şi jumătate, afirmă că "atmosfera în vestiar e foarte bună, suntem încrezători, trebuie să fim pregătiţi pentru că avem mult de recuperat. E bine că e concurenţa mare, vor juca doar cei mai buni şi asta e bine pentru că putem avea rezultate".

La reunire au fost prezenţi şi jucătorii reveniţi de la Astra Ploieşti, Liviu Ganea, Georgian Păun şi Eugen Crăciun, dar şi fotbaliştii Sergiu Oltean (Liberty Salonta) şi Bogdan Ţoc (UTA), care vor susţine probe de joc în perioada următoare. După ce în turul campionatului au jucat pentru echipa satelit, Cornel Predescu şi Florin Acsinte s-au pregătit şi ei sub comanda lui Ţălnar.

Aşteptat la reunire, Cosmin Bărcăuan a absentat, iar oficialii clubului dinamovist au precizat că acesta va sosi la lot în cursul zilei de marţi. "El nu a semnat niciun contract momentan, ci se va pregăti alături de noi şi îi vom urmări forma", a precizat Cornel Dinu.

Oficialul a precizat că noua strategie a clubului este să crească jucători tineri şi speră ca acţionarii să aibă răbdarea necesară: "Avem o strategie pentru creşterea de jucători tineri şi vom merge pe oamenii noştri. I-am adus înapoi şi pe cei care au fost împrumutaţi la Astra Ploieşti, asta va fi strategia noastră şi sper să fie respectată. Nu neapărat aducerea de jucători miraculoşi ar trebui să aducă rezultate. Vom mai aduce în probe jucători care evoluează în eşaloanele inferioare".

În schimb, la capitolul plecări se numără Gabriel Tamaş, transferat la West Bromwich Albion, argentinianul Osvaldo Miranda, împrumutat la CA Belgrano, care oricum jucase în tur pentru Astra, şi angolezul Ze Kalanga, pus pe liber de conducerea dinamovistă.

În altă ordine de idei, Cornel Dinu a vorbit şi despre posibila venire a lui Ioan Andone la Dinamo, pe care o considera oportună doar imediat după plecarea lui Bonetti. "Andone a dovedit că e un dinamovist veritabil, ar fi fost o soluţie bună, mai ales că în trecut a fost dată afară când era pe primul loc. A fost un decalaj de timp între plecarea lui Bonetti şi negocierile de la Dubai", a conchis fostul internaţional, care a adăugat că "am fost alături de echipă tot timpul, chiar dacă s-a spus altceva, pentru că eu am ţinut mereu legătura cu antrenorul şi am făcut tot ceea ce putea să facă un director tehnic de tip occidental".

Jucătorii prezenţi la reunirea lotului: portari: Dolha, Curcă, Cr. Munteanu, Matache; f undaşi: Molinero, Scarlatache, Moţi, Goian, Daminuţă, Grigore, Pulhac, Zie Diabate, Crăciun, Acsinte, Sg. Oltean; m ijlocaşi; Ad. Cristea, Torje, Predescu, N'Doye, Mărgăritescu, Kone, L. Rus, Boştină, Zicu, Păun, Ţoc; a tacanţi: Niculae, And. Cristea, Niculescu, Bratu, L. Ganea, Alexe.

Dinamoviştii vor efectua pe 14 ianuarie vizita medicală la Institutul Naţional de Medicină Sportivă, iar în perioada 15-25 ianuarie se vor pregăti într-un cantonament centralizat la Poiana Braşov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 08:51 PM
Mesaj: #1008
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Bărcăuan: «Mă întorc să iau titlul!»

Bărcăuan a bătut palma cu acţionarii şi revine în «haită».

Cosmin Bărcăuan (32 de ani) s-a înţeles ieri cu acţionarii “câinilor” şi se va prezenta azi la reunirea lotului. “Bărcă”, ultima oară la OFI Creta, în Grecia, a venit la Dinamo din postura de jucător liber de contract.

Bărcăuan a jucat două sezoane şi jumătate pentru Dinamo, unde a strâns 66 de meciuri şi 18 goluri, un titlu (2004) şi două Cupe.

Libertatea: Când ai început negocierile?
Cosmin Bărcăuan: Încă de la meciul lui Dinamo cu Panathinaikos, la Atena. Atunci, am vorbit cu domnul Neţoiu şi cu acţionarii, însă a rămas să ne mai întâlnim.

Vrei să revină şi Gigi Neţoiu?
Ar fi bine dacă ar reveni, pentru că este un dinamovist adevărat.

Ce părere ai despre actuala echipă?
Lotul are numai fotbalişti valoroşi, dacă îl luăm pe fiecare în parte, dar problema e că nu s-au regăsit pe gazon. Echipa va arăta altceva.

Cât crezi că mai ai până agăţi ghetele?
Dumnezeu mi-a ajutat să joc bine şi sper s-o mai ţin aşa ani buni. Nu vreau să mă retrag prea curând.

Eşti tentat, după retragere, să iei cursul antrenoratului, precum bunul tău prieten Flavius Stoican?
Sunt la cursuri, şi-n vară termin. Normal că după ce pun capăt carierei de fotbalist vreau să rămân în branşă. Chiar şi aşa, este prea devreme pentru a vorbi despre acest subiect.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 08:53 PM
Mesaj: #1009
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Andone: "Să accepte proiectul şi vin!"

Andone condiţionează sosirea în «Groapă» în funcţie de seriozitatea planurilor de viitor ale şefilor lui Dinamo.

Ioan Andone spune că acţionarii dinamovişti îl pot tenta să revină pe banca tehnică a lui Dinamo, doar dacă acceptă proiectul antrenorului, care se întinde pe minimum doi ani şi care i-ar da "Fălcosului" putere de decizie pentru problemele care privesc direct echipa. Până la noi discuţii cu şefii din Ştefan cel Mare, el mărturiseşte că are oferte mult mai bune din străinătate.

Libertatea: V-aţi înţeles cu Gigi Neţoiu să veniţi împreună la Dinamo?
Ioan Andone: E o prostie. Eu dacă vreau vin, dacă nu, să fie sănătoşi. Nu am nevoie de nimeni pentru a ajunge la o înţelegere cu Dinamo. Acţionarii trebuie să se gândească bine dacă vor binele echipei. Deocamdată, proiectul meu pentru viitorul apropiat e să preiau pe termen scurt o echipă din ţările arabe, un contract între trei şi şase luni.

Cum vă pot atrage "alb-roşii"?
La Dinamo nu pot veni decât dacă e vorba de un proiect serios, pe doi-trei ani. Asta înseamnă ca bugetul să fie clar, să mă ocup de transferuri. Trebuie pus la punct şi Centrul de Copii şi Juniori sau problemele de infrastructură. Eu aştept de la conducere să-mi facă o ofertă serioasă, scrisă, pentru a vedea dacă doreşte performanţă.

Ce credeţi că i-a lipsit în tur echipei?
Constanţa şi concentrarea. Au fost câte-va partide extra- ordinare, precum cea cu Steaua sau cele de la Liberec şi Graz, dar şi altele penibile. Nu se poate spune de lipsa de linişte, deşi jucătorii au fost vânaţi de presă, pentru că un antrenor care vine la Dinamo trebuie să accepte să lucreze sub presiune, să poată face performanţă, chiar dacă nu e iubit de toată lumea.

Poate câştiga Dinamo campionatul?
Echipa este în acest moment pe un loc opt care nu o avantajează, iar din punctul meu de vedere, dacă la finalul campionatului va ocupa locurile 3-4 va fi o performanţă, iar titlul de campioană sau cel de vicecampioană va fi o super- performanţă.

E acasă, la Cinciş
"Am fost plecat de Sărbători, iar în acest moment sunt acasă, la părinţi, la Cinciş, lângă Hunedoara. Zilele următoare va fi şi ziua socrului, aşa că vom petrece în familie. E plăcut să am momente libere şi pentru familie, mai ales că părinţii sunt bătrâni şi vreau să petrec cât mai mult timp alături de ei", ne-a spus Ando.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 06:27 PM
Mesaj: #1010
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Liviu Ganea e conştient de concurenţa de la echipă, însă vrea să rămână în Ştefan cel Mare

Atacantul lui Dinamo, Liviu Ganea, a declarat, marţi, că este conştient că îi va fi foarte greu să se impună ca titular în retur, deoarece în lot mai sunt alţi 7 jucători cu profil ofensiv, însă este convins că tehnicianul Cornel Ţălnar îi va oferi şanse să evolueze pentru gruparea alb-roşie.

"N-aş vrea să fiu iar împrumutat la altă echipă. Noi, jucătorii împrumutaţi la Astra, nu avem nicio vină că Dinamo ne-a chemat înapoi. Ştiu că e concurenţă aici, dar sunt încrezător în şansele mele. Sper că se vor baza pe mine în retur", a spus Ganea.

Lotul dinamovist a fost împărţit în 3 grupe la şedinţă de pregătire de marţi dimineaţă, fiecare jucător fiind testat cu pulstere pentru a se observa la ce nivel se află cu capacitatea fizică în regim de efort.

În perioada 15-25 ianuarie, dinamoviştii se vor antrena la Poiana Braşov, cu un singur meci de pregătire, în ultima zi. Apoi, între 28 ianuarie-11 februarie, roş-albii au programat un stagiu în Antalya, unde vor disputa cinci partide de verificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut