Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Oţelul Galaţi
10-30-2009, 04:43 PM
Mesaj: #91
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Stan: "Dinamo nu ar fi bătut pe nimeni la ora asta, dar nu am avut deloc curaj"

Directorul general al Oţelului, Marius Stan, a declarat, joi, după înfrângerea cu Dinamo, scor 0-1, din optimile Cupei României, că formaţia din Ştefan cel Mare a evoluat sub aşteptări, dar a avut noroc datorită faptului că echipa lui Dorinel Munteanu nu a avut aproape deloc intenţii ofensive.

"Sunt foarte supărat pentru că ne-a bătut o echipă răcită rău. Nu am avut deloc curaj şi a ieşit ce a ieşit. La ora asta, Dinamo nu ar fi bătut pe nimeni, dar noi nu am avut deloc curaj. Echitabil era să intrăm în prelungiri. Ne-a lipsit totul şi nu am crezut deloc în şansa noastră", a spus Stan.

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 04:43 PM
Mesaj: #92
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu: "Echipa s-a dăruit mult, am avut momente bune de joc, dar am pierdut în urma unei greşeli copilăreşti"

Tehnicianul Dorinel Munteanu susţine că elevii săi au făcut un joc de felicitat în multe momente şi au fost egalii lui Dinamo.

"Echipa s-a dăruit mult, am avut momente bune de joc, dar am pierdut în urma unei greşeli copilăreşti. N-a fost nicio diferenţă pe teren între cele două echipe. Mă aşteptam la un joc anost, dar azi a fost ziua lui Dinamo, aşa cum luna trecut, am câştigat noi meciul direct. E o competiţie în care nu mai poţi primi o a doua şansă, asta e, am pierdut un obiectiv şi nu mai avem ce face", a opinat fostul internaţional român.

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:54 PM
Mesaj: #93
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Poate iau una de gaze, totuşi!"

Tehnicianul Oţelului, Dorinel Munteanu, consideră că gălăţenii pot să obţină un rezultat bun pe terenul Rapidului şi vorbeşte despre iniţiativa LPF care i-a cerut printr-un comunicat să nu mai scuipe pe teren sau să poarte o mască de protecţie în cazul în care nu se poate controla pentru a evita pericolul răspîndirii virusului gripei porcine.

"A fost un meci echilibrat cu Dinamo, ne-a lipsit încrederea, decizia în faţa porţii. Am făcut foarte puţin pentru victorie şi în cele din urmă am fost taxaţi. A fost un joc echilibrat, au fost puţine faze importante. Dinamo nu ne-a fost superioară, dar au protitate de ocazia care li s-a ivit în repriza secundă. Acum avem un meci dificil în campionat, contra Rapidului, şi trebuie să ne concentrăm pentru a reuşi un rezultat cît mai bun în faţa lor. Şi ei au pierdut în Cupă, dar competiţiile sînt diferite şi nu cred că asta le va influenţa prestaţia. Oţelul nu a obţinut rezultate prea bune în Giuleşti, de aceea e foarte important să scoatem cît mai mult din acest joc. Acum e un alt antrenor, un alt an, avem un adversar bun în faţă, însă nu ne speriem!", a spus Munteanu, referindu-se apoi la comunicatul LPF în care se face referire şi la numele său: "Să ne bucurăm că cei de la LPF sînt atît de grijulii. Să se uite la lucruri care sînt mai importante, nu la asta, la faptul că scuip eu pe teren! Nu mă surprinde comunicatul pe care l-au emis, e ceva normal pentru ei. Dacă vin cu mască? Poate doar cu una de gaze!"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 07:42 PM
Mesaj: #94
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu: "Vreau să depăşim complexul Rapid şi să ne întoarcem cu puncte din Giuleşti"

Antrenorul formaţiei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, vineri, că echipa sa trebuie să obţină puncte în Giuleşti şi astfel să depăşească complexul din ultimii ani din faţa Rapidului.

"M-aş mulţumi şi cu egal în Giuleşti. Se întâlnesc două echipe rănite, care au fost eliminate din Cupă. Sper să-mi motivez jucătorii, pentru că nu am făcut nimic ca să eliminăm pe Dinamo. Am jucat slab contra unei echipe care era de scos. În ultimii ani, Oţelul a avut un complex în faţa Rapidului, sper să depăşim acest moment şi să scoatem un rezultat bun. Rapidiştii sunt o echipă puternică pe tren propriu, dar putem să-i surprindem şi să obţinem punct sau puncte din Giuleşti", a spus Munteanu.

Tehnicianul s-a referit şi la decizia LPF de a interzice jucătorilor şi staff-urilor tehnice să mai scuipe pe teren, pentru a evita orice risc de îmbolnăvire cu virusul gripei porcine: "Promit Ligii Profesioniste, şi în special lui Mitică Dragomir, că am să mă corectez, dar m-aş fi aşteptat să zică despre mine că sunt antrenorul cu cele mai multe selecţii la echipa naţională şi că am făcut ceva pentru fotbalul românesc. Botniţă sau mască nu o să-mi pun, pentru că nu suntem în comunism să ne închidă gura. Mai bine se uitau cum sar scuipaţii în Giuleşti din tribună, pentru că acolo îţi trebuie cască de construcţii şi mască de gaze să scapi de acolo curat".

Liga Profesionistă de Fotbal a precizat, vineri, că în cazul antrenorilor care nu se pot abţine din a scuipa, şi aici se dă exemplu tehnicianului Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, ar trebui ca aceştia să poarte o mască protectoare.

Partida Rapid-Oţelul Galaţi, din cadrul etapei a 12-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 09:39 PM
Mesaj: #95
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu: "Nu cred că plecarea lui Viorel Hizo va fi un avantaj pentru noi"

Antrenorul Oţelului, Dorinel Munteanu, nu crede că schimbarea conducerii tehnice a Rapidului va constitui un avantaj pentru formaţia sa în meciul de mîine.

"Cred că au fost mai mulţi factori care au condus la demisia lui Viorel Hizo, dar ieşirea lui George Copos a fost picătura care a umplut paharul. Finanţatorul nu trebuia să facă acele declaraţii în public, ci să le vorbească între patru ochi cu antrenorul. Nu cred că mă avantajează în vreun fel plecarea antrenorului de la Rapid înaintea meciului pe care îl vor avea noi în Giuleşti, de cele mai multe ori se petrece un şoc pozitiv în astfel de situaţii. Şi un egal ar fi bun, dar important este să facem un joc care să ne permită să plecăm cu punct sau puncte de la Bucureşti", a spus Dorinel Munteanu la televiziunea sportro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 02:40 PM
Mesaj: #96
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel: "Îmi e foarte greu să îmi dau o părere despre meci"

Antrenorul Oţelului, Dorinel Munteanu, a spus că scorul este prea sever faţă de evoluţia din teren a celor două formaţii şi este de părere că golul lui Grigorie a fost decisiv pentru soarta partidei.

"Îmi e foarte greu să îmi dau o părere despre meci. Dacă nu vedeam jocul, spuneam că la 3-0 nu mai e nimic de zis, dar a fost altă situaţia în teren. Rapid a pus presiune doar în primele 15 minute, după care am controlat jocul autoritar. Am primit gol pe o greşeală personală. Sunt dezamăgit de rezultat, dar jocul nu m-a dezamăgit foarte mult. E un scor mult prea dur, faţă de ce a fost în teren. E posibil să nu fi avut curaj, dar din moment ce gazdele au ajuns sporadic în careul nostru, nu ştiu ce ar fi de zis. Eu îmi reproşez doar că nu am marcat, pentru că dacă am fi făcut-o alta era desfăşurarea partidei", a declarat Munteanu.

Echipa antrenată de Nicolae Manea a învins, duminică, pe teren propriu Oţelul Galaţi, scor 3-0, rezultat în urma căruia giuleştenii au trecut pentru moment pe primul loc în clasamentul Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:03 PM
Mesaj: #97
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Meciul Oţelul - Timişoara, duminică la ora 14o val

Oţelul nu scapă de meciurile tari din această toamnă. După eşecurile de la Dinamo şi Rapid, formaţia pregătită de Dorinel Munteanu va avea un duel dur şi cu FC Timişoara la finele acestei săptămâni.

Liga Profesionistă de Fotbal a decis ca partida dintre cele două grupări să aibă loc duminică, 8 noiembrie, de la ora 14. Întâlnirea dintre Oţelul şi echipa de pe Bega este cuprinsă în programul etapei a XIII-a a campionatului intern – Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:10 PM
Mesaj: #98
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Galeria, la gâtul "oţelarilor"!

Rezultatul prost din Giuleşti, acolo unde fotbaliştii de la Oţelul au pierdut cu 3-0, i-a enervat la culme pe fanii gălăţeni care au asistat la meci. La întoarcerea acasă, duminică noapte, în jurul orei 0,30, aceştia i-au apostrofat la stadion pe elevii lui Dorinel Munteanu, reproşându-i în special mijlocaşului Laurenţiu Iorga prestaţia de pe terenul Rapidului.

Colegul său Silviu Ilie i-a luat apărarea, moment în care s-a creat un meleu între jucători şi suporteri. S-a lăsat cu îmbrânceli, injurii, iar unul dintre fani chiar a vrut să arunce cu o bordură în roş-alb-albaştri!

Spiritele au fost calmate de poliţişti care au fost imediat chemaţi de postul de gardă de la intrarea în stadion, iar fanii recalcitranţi au fost luaţi la secţie! Cine spunea că fotbalul este doar un joc?

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:13 PM
Mesaj: #99
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Oţelul fără bulgari?

Tot mai nemulţumiţi în ultima perioadă, portarul şi fundaşul central de la sud de Dunăre au rămas pe margine la ultimele meciuri sau chiar şi-au provocat ieşirea de pe teren. Este posibil ca din iarnă să nu-i mai vedem la formaţia de Liga I a oraşului.

Nici nu visau c-or să fie înjuraţi
Vremurile bune ale vecinilor de la sud de Dunăre, înregimentaţi la Oţelul, par să fi apus. Pe lângă faptul că nu şi-au mai luat banii de câteva luni, acum sunt şi la cuţite cu conducerea clubului prin comportamentul pestriţ din ultima perioadă.

Jivko Jelev şi Stoian Kolev au fost luaţi în colimator şi de galerie după ce formaţia roş-alb-albastră ratase de mai multe ori victoria pe teren propriu. "Bulgarski, go home!", le-au transmis atunci fanii înfierbântaţi, ei crezând că Jelev şi Kolev s-ar afla în fruntea unui grup care nu l-ar mai dori pe antrenorul Dorinel Munteanu la echipă.

Adulaţi de publicul dunărean încă de la venirea la Galaţi, cei doi nu visau niciodată că vor ajunge să fie înjuraţi de cei care-i idolatrizau.

Jivko - rămas pe bancă…
Puţini sunt cei care au remarcat că după episodul din parcarea stadionului, acela cu pumnii ridicaţi în aer de "ultraşi"”, Jivko şi Stoian au evitat să mai salute publicul la finalul partidelor.

Au preferat să ridice mâna de complezenţă, iar fundaşul central chiar a recunoscut, într-o discuţie amicală, că nu poate trece peste injuriile fanilor, lăsând să se înţeleagă că abia aşteaptă să se despartă de club.

A urmat trecerea în decor a stoperului adus în vara lui 2007 la Oţelul, conducătorii grupării locale auzindu-l pe Jelev, după jocul său slab de la Bistriţa, că nu garantează prestaţii dintre cele mai bune cât timp nu este plătit la zi.

Muntele de om din defensivă a fost trimis în tribună la jocul cu Poli Iaşi, iar la deplasările de la Dinamo şi Rapid a fost pe banca de rezerve.

…iar Stoian a fost scos de arbitru
Nici Kolev n-a mai fost de recunoscut la ultimele meciuri. Extrem de nervos încă din primul minut, goalkeeperul de 33 de ani a încasat goluri parabile şi şi-a lăsat coechipierii în inferioritate numerică.

A fost aproape de eliminare la Tg. Jiu, când a sărit să-şi articuleze un adversar, a greşit la Bistriţa la ambele goluri, cu Iaşiul a luat "galben" încă din minutul 10 şi a fost nevoie de intervenţia colegilor pentru a se potoli; în meciul de Cupă cu Dinamo a luat gol pe colţul său, iar duminică seară, în Giuleşti, a pus capac la toate.

S-a trezit "perforat" cu capul de la aproape 16 metri, a aruncat o minge-surpriză spre Costin care a pierdut-o şi astfel a ieşit penaltiul de 3-0, a trimis, de nervi, două mingi pe copertina stadionului de sub Podul Grant, apoi a lovit balonul după fluierul arbitrului, fiind eliminat pentru al doilea galben. Zilele celor doi la Galaţi sunt numărate…

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:15 PM
Mesaj: #100
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Scade cheful de fotbal al gălăţenilor

Cândva populată până la refuz, arena din Ţiglina III a ajuns locul de pelerinaj a maximum 3.000 de oameni la fiecare meci de pe teren propriu al Oţelului. "Avem o mentalitate incorectă. Suntem în urmă cu 10-15 ani în fiecare domeniu", explică antrenorul Dorinel Munteanu.

De ce este Stadionul "Oţelul" tot mai gol?
Lipsa unei instalaţii de nocturnă * gafe administrative de genul întârzierii montării de turnichete care au condus la disputarea de meciuri cu porţile închise * partidele cu un conţinut tot mai scăzut de spectaculozitate * absenţa victoriilor de pe teren propriu * activitatea de marketing necorespunzătoare.

Tristeţe, deznădejde…
Unde sunt vremurile în care veneau 10.000 de oameni chiar şi la un meci cu FC Argeş sau cu FC Naţional Bucureşti? Un an, poate doi au trecut de la partidele la care asistau cel puţin 7.000 de spectatori pe Arena "Oţelul", iar la jocurile cu echipele mari din Capitală stadionul de lângă Spitalul de Pediatrie se umplea până la refuz.

Pofta de fotbal a gălăţeanului de rând a scăzut, iar atmosfera de la partidele de pe teren propriu ale echipei locale de Liga I este tot mai gri. Cu o excepţie-două, în această toamnă am văzut chipuri de microbişti care plecau de la meci ca de la cimitir sau de la Oficiul Forţelor de Muncă. Trişti, deznădăjduiţi, obosiţi din punct de vedere mental.

Locul 14 ca public
Într-o ierarhie a spectatorilor de pe teren propriu, alcătuită de pagina de Internet http://www.liga1.ro, gruparea dunăreană de prim eşalon se situează, în stagiunea 2009-2010 pe poziţia a 14-a!

Media fanilor prezenţi la jocurile de acasă ar fi, cu aproximaţie, de 2.500, ceea ce reprezintă cam 19 la sută din capacitatea totală a stadionului (n.r. – 13.500 de locuri, toate pe scaune).

În urma Oţelului s-ar afla, conform acestei surse, Astra Ploieşti, Unirea Urziceni, Dinamo Bucureşti şi Internaţional Curtea de Argeş, despărţirea microbistului de stadion fiind o boală a întregului fotbal românesc.

"Spectatorul face atmosfera"
Antrenorul roş-alb-albaştrilor, Dorinel Munteanu, consideră însă că publicul autohton ar trebui să-şi schimbe mentalitatea, să vadă fotbalul precum microbiştii din Occident.

"Am sesizat că există un dezinteres faţă de fotbal, şi nu numai la Galaţi, ci şi pe alte stadioane din ţară. Indiferent de domeniu, spectatorul face atmosfera, el dă popularitate oricărei discipline sportive. Din păcate, la noi se gândeşte altfel, mentalitatea este alta. Se zice că trebuie să joace echipa ca să vină spectatorii, dar nu aşa trebuie să stea situaţia".

"Trebuie să vii din plăcere la stadion, să-ţi susţii favoriţii indiferent de rezultat. Nu numai în fotbal, ci peste tot suntem cu 10-15 ani în urmă faţă de ţările civilizate ale Europei", este de părere fostul internaţional.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut