Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Oţelul Galaţi
11-10-2009, 05:10 PM
Mesaj: #111
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Marius Stan spune că Jelev şi Kolev vor pleca de la echipă în iarnă

Directorul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat, marţi, că portarul Stoian Kolev şi fundaşul Jivko Jelev vor să părăsească echipa în iarnă, deoarece conducerea nu le-a mai achitat drepturile salariale pe ultimele 3 luni.

"Dragoste cu sila nu se poate face, iar cu fotbalişti care vin şi îmi spun că nu pot juca la adevarata lor valoare dacă nu sunt plătiţi nu mai putem face echipă. Din iarnă vom încheia conturile cu cei doi, îmi pare rău că nu au înţeles situaţia prin care trecem. Cum două sezoane au încasat banii la timp şi nu au fost probleme, cred că şi acum ar fi trebuit să înţeleagă situaţia, aşa cum au înţeles-o toţi. Eu îmi pun casa gaj la bancă să plătesc salariile restante pe trei luni ale fotbaliştilor, pentru că altă situaţie nu am găsit, şi ei fac mofturi?", a spus Stan.

Oficialul echipei gălăţene a mai afirmat că îi pare rău că nu i-a cedat pe fotbaliştii bulgari la începutul sezonului, atunci când pe adresa clubului au sosit oferte tentante: "Dacă ei asta vor, noi nu ne putem opune şi, probabil, vom câştiga şi ceva bani de pe urma lor pentru că mai au contracte cu noi pe încă un an. Îmi pare rău că nu le-am dat drumul în vară, când câştigam bani mult mai mulţi de pe urma lor".

În urmă cu două săptămâni, Kolev şi Jelev şi-au depus la club notificări prin care îşi cer drepturile salariale restante, iar ulterior şi-au depus şi memorii pentru a deveni jucători liberi. Conform unor surse din cadrul formaţiei gălăţene, de serviciile celor doi fotbalişti bulgari se interesează Dinamo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 06:37 PM
Mesaj: #112
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu vrea un rezultat pozitiv cu Unirea Alba Iulia, deşi are multe absenţe în lot

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, marţi, că are multe probleme de efectiv înaintea partidei cu Unirea Alba Iulia din etapa a 14-a a Ligii I, dar, cu toate acestea, vrea să obţină un rezultat pozitiv.

"Depinde doar de noi ce vom face cu Unirea Alba Iulia. Am foarte multe absenţe şi nu îmi cad bine deloc plecarea lui Kolev şi accidentarea lui Iorga de la naţionala de tineret. Nu am ce face şi trebuie să aliniez un "11" care să scoată un rezultat pozitiv", a spus Munteanu.

Antrenorul s-a referit şi la situaţia financiară dificilă a gălăţenilor: "Atât eu, cât şi fotbaliştii nu am mai primit niciun ban din iulie. Eu am înţeles situaţia, suntem bărbaţi şi trebuie să trecem peste această situaţie pentru că nu avem ce face. Ştiu că Răzvan Lucescu sau Rednic au adus ei odată bani de acasă pentru jucători, dar ar fi culmea să mai aduc şi bani să-mi plătesc munca. Nu sunt de acord cu ce au făcut ei, dar poate că au avut conturile mult mai pline decât mine".

Fostul internaţional şi liderul numărului de selecţii la echipa naţională nu este de acord cu ceea cea a făcut Săpunaru la revenirea din Polonia, dar susţine că astfel de lucruri nu sunt chiar neobişnuite: "Nu e o tragedie ce a făcut Săpunaru, chiar dacă eu nu sunt de acord. Unii mai beau câte ceva după meciuri, o bere, un vin. E nepălăcut, dar după jocuri se mai întâmplă. Poate că nu ies mereu la suprafaţă. O să suporte consecinţele".

Munteanu s-a declarat surprins de faptul că Dumitru Dragomir a fost singurul candidat la şefia LPF şi nimeni nu a avut curajul să îl înfrunte, dar i-a transmis oficialului una din doleanţele gălăţenilor: "Dacă l-au votat preşedinţii în proporţie de 99% înseamnă ce e bun. Poate ne ajută şi pe noi să punem nocturnă".

Partida dintre Unirea Alba Iulia şi Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la 14:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 06:38 PM
Mesaj: #113
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Marius Stan: "Este un joc pentru supravieţuire"

Directorul general al Oţelului, Marius Stan, a precizat că în meciul cu Unirea Alba Iulia ar fi mulţumit şi cu un rezultat de egalitate: "De regulă, meciurile în care am fost favoriţi le-am pierdut, deci un punct ar fi bun. Este un joc pentru supravieţuire. Este o realitate, am ajuns acolo şi trebuie să scăpăm cât mai repede de această situaţie". Oficialul a dezvăluit că portarul bulgar Stoian Kolev a plecat în ţara sa natală fără să anunţe pe nimeni şi a arătat un comportament de mercenar.

Marius Stan a vorbit şi despre alegerile de la LPF şi a spus că Dumitru Dragomir era foarte greu de bătut în această perioadă de criză, când banii de la ligă salvează multe echipe. Oficialul a menţionat că nu ar fi tentat să ocupe postul de preşedinte la LPF, dar nu ar spune nu salariul de 15.000 de euro pe care îl încasează Dumitru Dragomir.

Partida dintre Unirea Alba Iulia şi Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la 14:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 11:26 PM
Mesaj: #114
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu îl regretă pe Kolev

Tehnicianul gălăţenilor n-a mai apucat să discute cu portarul bulgar, este conştient că şi Jelev va părăsi echipa în iarnă şi deja îşi face planurile pentru returul campionatului.

Jelev confirmă plecarea lui Stoian
Plecarea lui Stoian Kolev de la Oţelul este certă, goalkeeperul bulgar aflându-se deja acasă, la Sliven, fără încuviinţarea vreunui oficial gălăţean. L-am abordat pe conaţionalul lui Stoian, Jivko Jelev, însă acesta a refuzat elegant să vorbească, dar a confirmat dând din cap că portarul de 33 de ani a trecut graniţa. Am vorbit în schimb cu Dorinel Munteanu, antrenorul roş-alb-albaştrilor, căruia nu-i venea să creadă că un jucător din vestiarul său a dezertat.

Mai vrea nouă, zece puncte
- Finalul turului de campionat este foarte dificil pentru Oţelul. N-aveţi destule puncte, problemele financiare vă apasă, iar lotul este, iată descompletat. Câte puncte se mai pot scoate în aceste condiţii până la pauza de iarnă?

- Obiectivul meu şi al echipei pentru ultimele etape este să obţinem nouă sau zece puncte. A fost un campionat foarte greu, ţinând cont de problemele financiare întâlnite, de lotul aflat la dispoziţie... În mare parte, sunt, totuşi, mulţumit de prestaţia băieţilor, dar problemele financiare au pus o presiune pe ei şi cred că nu se pot desfăşura la adevărata lor valoare. Fiecare om trăieşte pentru un salariu, ca să aibă rezultatul muncii sale, dar asta nu trebuie să ne împiedice să scoatem cât mai multe puncte până la iarnă.

"Îmi pare rău de bulgari"
- În pauza competiţională veţi renunţa la unii jucători din lot?

- Da, la iarnă voi reduce lotul fiindcă e foarte mare, stufos, şi este foarte greu să lucrezi cu atâţia jucători, plus tinerii de la echipa a doua care bat la porţile promovării. Asta-i viaţa de jucător: au avut la dispoziţie şase luni să demonstreze că pot rămâne la Oţelul Galaţi.

- Cât de trist sunteţi că nu-l mai aveţi pe Kolev?
- Sunt foarte supărat.

- Aţi mai vorbit cu el?
- N-am mai apucat să discut cu el, că n-a mai venit la stadion de când a luat această decizie. Mie îmi place sincer rău, au fost jucători emblematici pentru Oţelul, şi el şi Jelev, au jucat şi foarte bine, dar e decizia lor.

Problema financiară e o problemă delicată pentru orice jucător. Vreau însă să merg în continuare cu cei care au rămas, care au înţeles situaţia delicată a clubului, probabil că şi acesta e un test în viaţă pe care orice jucător trebuie să-l treacă.

"Am patru posturi descoperite"
- Primul transfer din iarnă este aducerea unui nou portar, nu-i aşa?

- Da, însă n-am avut ocazia de a discuta cu dl preşedinte, dar avem timp, şi depinde de situaţia financiară a clubului. Mai am şi alte posturi descoperite, două, trei, chiar patru pe care vreau să le întăresc în iarnă.

- Dar dacă situaţia financiară se va redresa între timp, credeţi că puteţi obţine maximum de puncte până la finalul turului?
- Orice efort din partea dlui preşedinte e binevenit, orice venit în plus dă un imbold echipei şi sunt convins că am un lot de jucători de caracter care înţeleg până la iarnă situaţia. Jucătorii sunt profesionişti, se pregătesc foarte bine şi dau dovadă de caracter. Chiar dacă e greu şi cu apostrofările din tribune, trecem peste toate, pentru că suntem puternici.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 03:05 PM
Mesaj: #115
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Kolev va fi suspendat până la finalul contractului pentru că a părăsit echipa

Portarul bulgar Stoian Kolev va fi suspendat de conducerea Oţelului Galaţi până la finalul contractului, în vara anului viitor, pentru că a părăsit echipa nemulţumit că nu şi-a încasat salariul în ultimele luni, a anunţat, marţi, gruparea de la malul Dunării.

"Am avut cele mai mari pretenţii de la jucătorii bulgari pentru că aveau cele mai mari salarii. Kolev s-a supărat şi a plecat fără să anunţe, iar pentru asta vă plăti. M-a sunat agentul său şi mi-a zis că nu revine până nu îmi cer scuze că i-am făcut mercenari, dar, să-mi fie cu iertare, asta eşti când îţi faci bagajele şi pleci când sunt unele probleme financiare. Am depus memoriu la LPF şi cerem suspendarea lui Kolev", a spus Stan.

Goalkeeper-ul bulgar nu s-a mai prezentat la ultimele antrenamente ale echipei după ce nu şi-a încasat salariul pe ultimele trei luni. Marius Stan a anunţat încă de acum o săptămână că cei doi bulgari din lot, Kolev şi Jelev, nu mai vor să rămână la Oţelul din cauza problemelor financiare cu care se confruntă clubul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 04:10 PM
Mesaj: #116
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Un portar crescut la Marseille, aproape de Galaţi

Stoian Kolev va fi suspendat până la vară, singura lui salvare fiind transferul în altă parte, în pauza de iarnă. Pentru a acoperi golul dintre buturi, conducerea clubului gălăţean l-a contactat pe ucraineanul de aproape 2 metri, Nepogodov, pe care l-a avut în probe în urmă cu trei luni.

"Să-mi cer scuze că i-am făcut mercenari?"
Despre Stoian Kolev, goalkeeperul care a sărit pârleazul şi n-a mai fost văzut nici de compatriotul său Jivko Jelev, se va vorbi doar la trecut în curtea Oţelului.

Nici dacă ar reveni subit, peste noapte, în vestiarul roş-alb-albaştrilor n-ar mai schimba situaţia, susţine directorul general al grupării gălăţene, Marius Stan, cel care a precizat, ieri, că bulgarii au cele mai mari salarii de la Oţelul.

"De aceea am şi avut cele mai mari pretenţii la ei, că sunt şi cel mai bine plătiţi. Agentul lor m-a somat că portarul Kolev nu va reveni dacă nu-mi voi cere scuze că i-am făcut mercenari", a dezvăluit şeful "oţelarilor", care nu are de gând să retracteze ceva.

"Când nu-ţi mai faci treaba, pentru că există unele probleme cu banii, înseamnă că eşti mercenar, iar acesta nu mi se pare un termen jignitor", a adăugat Stan.

Kolev, dat pe mâna comisiilor LPF
Oficialul dunărean a ţinut să anunţe că deja i-a pregătit o sancţiune dură purtătorului de mănuşi de la sud de Dunăre: "Am făcut memoriu la comisiile Ligii Profesioniste de Fotbal şi vom cere suspendarea lui până la terminarea contractului, adică până în vara anului următor. Nu ştiu ce club s-ar mai arăta interesat de serviciile unui portar de aproape 35 de ani care n-a mai apărat opt luni de zile". Şansa lui Kolev ar fi ca în iarnă să-şi găsească totuşi un club care să fie dispus să-l cumpere de la Galaţi.

"Da, dacă ar veni o ofertă pe adresa lui, i-am da drumul fără nicio reţinere. Am dat bani pe el atunci când l-am adus şi l-am plătit destul de bine pentru campionatul românesc", a conchis Marius Stan.

Baotici şi lipsa de jocuri
Gaura dintre buturile Oţelului este mai mult decât evidentă după dezertarea lui Kolev. Bosniacul Zdenko Baotici a apărat doar în două meciuri din acest sezon, iar lipsa jocurilor contează enorm pentru un portar.

La thrillerul cu FC Timişoara (n.r. – scor 3-3), Baotici a greşit la cel puţin un gol şi a fost mai mereu nesigur în intervenţii. "Mizez în continuare pe Zdenko, are calităţi, însă trebuie să mai aducem un portar", a admis Stan, el deja sunându-l pe ucraineanul Dmytro Nepogodov (21 de ani, 1.95 metri, 88 kg) care a fost în probe la Oţelul acum trei luni de zile.

Colosul ucrainean, la Metalurg Doneţk
Uriaşul din spaţiul ex-sovietic i-a convins atunci pe capii "oţelari" de valoarea sa, dar afacerea a picat din cauza banilor. "Atunci el ne cerea un salariu care părea mare, de vreme ce era al doilea sau chiar al treilea portar din lot. Acum, după plecarea lui Kolev, situaţia e schimbată", a precizat oficialul dunărean. Nepogodov a fost crescut la juniorii lui Olympique Marseille şi recent a semnat un precontract cu Metalurg Doneţk.

"Am vorbit cu impresarul lui, i-am explicat situaţia şi sperăm să poată rupe acest precontract, pentru că şi acolo este rezervă. Nepogodov este un portar valoros, ar fi foarte bine dacă l-am transfera", a punctat Marius Stan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 04:14 PM
Mesaj: #117
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Să nu fim cu pieptul bombat"

Adversar abordabil cu foame mare de puncte, poate fi răpus, poate chiar îi dăm şi una după ceafă la final. Cam aşa se prezintă în folclorul tribunelor o echipă pe care toată lumea o vede gata tranşată de favoriţi şi aruncată la mamiferele carnivore.

Unirea Alba Iulia, oponentul de astăzi al Oţelului, corespunde descrierii, însă o asemenea avanpremieră poate dăuna vestiarului.

"De fiecare dată când ne-am dus cu pieptul bombat într-un meci, ne-am luat-o de nu ne-am văzut. Nu-mi place să aud că suntem favoriţi, că astea-s cele mai grele partide", este de părere directorul general al clubului gălăţean, Marius Stan.

Are dreptate, dar nişte profesionişti – fie ei şi neplătiţi de când frunzele erau încă verzi în copaci – nu trebuie să proceseze prost o informaţie aparent pozitivă.

Există destule exemple
Am găsit 6 partide din ultimele 18 luni în care gruparea roş-alb-albastră, prezentată ca potenţială câştigătoare a celor trei puncte, a capotat: cu Gloria Bistriţa (1-2 şi 0-3, ambele în deplasare), Ceahlăul Piatra Neamţ (0-0, acasă), Gloria Buzău (1-2, acasă), Pandurii Tg. Jiu (0-0) şi Politehnica Iaşi (1-2, deplasare).

Un rezultat de egalitate în compania unei trupe considerate inferioare poate fi mai dăunător decât înfrângerea însăşi, mai ales dacă „înfumurarea” persistă. De aceea, jocul de la Alba Iulia e un fel de alba-neagra.

"Oţelarii" sunt momiţi de cele trei puncte, iar atunci când se consideră cu sacii în căruţă se văd păcăliţi, înşelaţi. O înfrângere la Alba ar atrage şi mai tare Oţelul spre locurile retrogradabile!

Revine Antal, lipsesc Iorga, Jelev şi Kolev
Dorinel Munteanu, antrenorul lui Paraschiv şi compania, susţine că ştie totul despre adversarul său. "Am jucat cu Unirea şi în Cupa României, iar atunci ne-am calificat la penaltiuri. Sper ca acum să câştigăm meciul pentru că avem ca obiectiv până la finalul turului cucerirea a nouă-zece puncte", afirmă tehnicianul care va putea miza din nou pe Liviu Antal, mijlocaş dreapta revenit după o accidentare.

În schimb, Jivko Jelev - care refuză să joace până nu i se achită drepturile financiare, şi Stoian Kolev – plecat, peste noapte, în Bulgaria, sunt marile absenţe ale garniturii dunărene. Nici Laurenţiu Iorga - titular în ultimele partide - nu va juca, din cauza unei accidentări suferite la lotul naţional de tineret.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 04:15 PM
Mesaj: #118
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu, supărat pe selecţionerul Săndoi

Antrenorul Oţelului este nemulţumit de faptul că unul dintre jucătorii săi, Laurenţiu Iorga, s-a accidentat la lotul naţional de tineret al României.

"Băiatul a fost acolo şi, la numai o zi de la meciul cu FC Timişoara, unul foarte solicitant, a făcut antrenament tare cu finalizare. Aşa ceva nu e posibil, e lipsă de profesionalism. Oamenii de la lot ar trebui să se informeze, mai ales că tot acolo i-am trimis şi pe Neagu şi pe Râpă. Eu sunt deschis la discuţii, dar se pare că e lipsă de comunicare la lot (n.r. – selecţionerul Emil Săndoi). E inadmisibil să-mi vină jucătorii accidentaţi din motive stupide", a comentat Dorinel Munteanu, cel mai selecţionat fotbalist român din toate timpurile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 04:16 PM
Mesaj: #119
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Silviu Ilie, la Pandurii Tg. Jiu?

Circulă zvonul că fundaşul stânga al Oţelului, Silviu Ilie, şi-ar fi depus memoriu la Liga Profesionistă de Fotbal pentru a deveni liber de contract ţinând cont de faptul că nu şi-a mai primit drepturile salariale de trei luni de zile.

De asemenea, se aude că, odată eliberat de clubul gălăţean, Ilie ar urma să lucreze cu Liviu Ciobotariu la Pandurii Tg. Jiu, antrenor care l-a pregătit şi la FCM Dunărea Galaţi.

Marius Stan, directorul general al grupării roş-alb-albastre, afirmă că n-a fost informat cu privire la acest aspect.

"Nu cred că Silviu ar face aşa ceva, avem gânduri mari cu el, doar e internaţional de tineret", a replicat şeful Oţelului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 03:35 PM
Mesaj: #120
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu: "Sunt răspunzător pentru rezultate, suport criticile şi ne aşteptăm le ce-i mai rău în viitoarele etape"

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a fost dezamăgit de numeroasele greşeli tehnice pe care le-au făcut jucătorii săi: "Suntem fraieri, ne-am bătut singuri, sunt multe lucruri pe care le pricep în fotbal, dar nu pot să pricep atitudiunea echipei după încasarea primului gol. Am luat două goluri de portar, îl regretăm pe Kolev, dar sunt probleme administrative care mă depăşesc. Ne afundăm în zona minată a clasamentului după un meci în care noi, prin gafele făcute, am dat moral adversarului căzut la pământ în acel moment".

Antrenorul gălăţenilor a mai precizat că se impune schimbarea obiectivului fixat la începutul sezonului, clasarea pe un loc care să asigure prezenţa în cupele europene: "Sunt răspunzător pentru rezultate, suport criticile şi ne aşteptăm le ce-i mai rău în viitoarele etape. Trecem printr-o perioadă grea din punct de vedere financiar, iar obiectivul trebuie schimbat din mers, de acum trebuie să ne gândim la evitarea retrogradării".

Unirea Alba Iulia a învins, vineri, formaţia Oţelul Galaţi, scor 3-1, şi a obţinut astfel prima victorie după o serie de cinci meciuri în care nu mai reuşise acest lucru.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut