Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Oţelul Galaţi
11-06-2009, 04:19 PM
Mesaj: #101
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Grigoraş îşi cere banii de la Galaţi

Fostul antrenor al Oţelului a depus un memoriu la Liga Profesionistă de Fotbal pentru a-şi încasa drepturile financiare restante de la clubul la care a lucrat timp de trei ani şi jumătate.

Şi secunzii lui Petre Grigoraş - Marian Dinu şi Dan Moţei - au apelat la această măsură, forul care patronează campionatul Ligii I urmând să ia o hotărâre în acest caz pe data de 10 noiembrie 2009, anunţă siteul http://www.lpf.ro.

Totuşi, se pare că cei trei "ex"-oţelari îşi vor retrage plângerea după ce directorul general al Oţelului, Marius Stan, a purtat cu Grigoraş o discuţie telefonică.

"Este dreptul lor, însă am discutat cu ei şi le-am spus că vom stinge litigiul cât mai repede cu putinţă", a declarat Stan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:22 PM
Mesaj: #102
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Bătaie cu suporterii!

După meciul cu Rapid, fotbaliştii au fost aşteptaţi la stadion de ultraşi şi a ieşit scandal mare

Jucători neplătiţi din august, suporteri sătui de rezultatele dezastruoase din Cupă şi campionat. Tensiunile de la Oţelul au explodat duminică seara.

Totul a început la partida din Cupa României, în urma căreia "oţelarii" au fost eliminaţi de Dinamo. La final, jucătorii s-au îndreptat către galerie, însă suporterii gălăţeni le-au întors spatele, refuzând să-i salute. "Sunt supăraţi, pe bună dreptate. La cât de prost jucăm, e şi normal să fie aşa", spuneau, atunci, fotbaliştii.

După partida pierdută în Giuleşti cu 0-3, câteva gesturi şi cuvinte necugetate ale lui Laurenţiu Iorga au fost picătura care a umplut paharul frustrărilor adunate de suporterii gălăţeni. Provocaţi de gestul lui Iorga de a le cere linişte, susţinătorii roş-alb-albaştrilor au părăsit arena în minutul 80, cu o destinaţie precisă: stadionul Oţelul. Au făcut acest lucru nu doar dezamăgiţi de evoluţia echipei, ci cu gândul de a se răfui cu jucătorii!

Silviu Ilie a sărit la bătaie
Odată ajunşi la Galaţi şi cu nervii întinşi la maximum, fanii i-au aşteptat pe elevii lui Dorinel Munteanu în curtea stadionului. Jucătorii au coborât din autocar, iar fanii au început reproşurile. Primul luat în colimator a fost acelaşi Iorga, care a avut nevoie de intervenţia colegilor pentru a scăpa din mijlocul galeriei. Mijlocaşul Silviu Ilie a fost cel care a sărit în apărarea coechipierului, iar de aici lucrurile au luat o întorsătură urâtă. Au început îmbrâncelile, s-au împărţit câţiva pumni, iar un fan chiar a luat o bordură pentru a i-o arunca în cap fotbalistului gălăţean! "Ăştia nu sunt suporteri, sunt nişte huligani! Eu n-am nicio treabă cu ei, doar cu o singură persoană am avut ceva de împărţit, de aceea i-am şi spus să tacă", a povestit Laurenţiu Iorga.

Spiritele au fost calmate doar de către firma de protecţie şi pază care a solicitat ajutorul Poliţiei. Totul s-a terminat la secţie, unde oamenii legii au împărţit amenzi în stânga şi-n dreapta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:29 PM
Mesaj: #103
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Willian Orlando Arias Bermudez va apăra Oţelul de bandiţi!

Interviu cu cel mai nou "oţelar", sud-americanul Willian Orlando Arias Bermudez, care se trage din tată poliţist şi mamă casnică * Laitmotivul goalkeeperului venit de peste Ocean - catolic convins - este "mulţumită lui Dumnezeu" *

Cine-i Willian Orlando Arias Bermudez?
Este născut la Bogota, în Columbia, şi are 19 ani * are 1.91 metri * porecla sa este Negron * joacă fotbal pe postul de portar şi a semnat un contract pe patru luni de zile cu Oţelul Galaţi * ultimul său club: Deportes Tolima, din prima ligă a Columbiei.

Ne-a gratulat din start
S-a bucurat nespus de mult atunci când i-am solicitat un interviu. Astfel i-am îmbunătăţit impresia pe care o avea despre România, una destul de bună, după cum el însuşi a precizat.

"Sunteţi oameni de treabă", ne-a asigurat Willian Orlando Arias Bermudez, motiv pentru care m-am uitat lung la colegul fotoreporter Florin Novac şi el la mine. "N-are rost să-l contrazicem", am convenit noi şi l-am luat la întrebări în engleză şi italiană.

El ne-a răspuns în spaniolă, astfel interculturalitatea s-a proptit gospodăreşte la marginea gazonului de pe Stadionul "Oţelul".

Dialogul, savuros până la Dumnezeu (apropo, columbianul îl pomeneşte pe Cel de Sus aproape în fiecare frază!), a fost "împănat" cu destule exerciţii fizice, altfel n-am fi avut nicio şansă de a ne înţelege.

L-a convins portarul Stelei
- De ce ai ales România, Willian?

- (şi-a etalat din start zâmbetul contagios) Pentru că mi-am dorit mult acest lucru. Mă bucur că mi s-a oferit această şansă şi îi mulţumesc lui Dumnezeu că am ajuns aici. În Columbia, deşi sunt acasă, este mai greu.

- Ai venit cu ochii închişi aici sau ai adunat informaţii de la cineva despre ţara noastră?
- Am vorbit cu portarul Stelei, Robinson Zapata, pe chat. Mi-a oferit sprijinul lui total, mi-a spus cum sunt lucrurile pe aici şi mi-a zis să vin liniştit, că este bine în România. Îi mulţumesc încă o dată lui Dumnezeu şi pot spune că aici mă ajută foarte mult Gabriel Viglianti, cu care discut foarte mult în spaniolă. Este o persoană excelentă!

"Tata a fost un poliţist foarte drept"
- Spune-ne ceva despre familia ta...

- Mama, tata, sora mea şi nepoţica sunt acasă, în Columbia. Sper ca, cu ajutorul lui Dumnezeu, să poată veni într-o zi ca să mă vadă jucând aici. S-au bucurat când au auzit că vin în acest colţ de lume (pare foarte sincer când spune aceste lucruri). Tata a fost poliţist şi acum este pensionar, iar mama e casnică.

- Înseamnă că ai sânge de poliţist în vene. De asta ai şi venit să aperi poarta Oţelului?
- (înţelege poanta şi se distrează ca atare) Da, mă voi arunca după minge ca după bandiţi. Tata a prins mulţi bandiţi la viaţa lui, a fost un poliţist foarte bun, drept, sincer, transparent (acestea or fi caracteristicile oricărui poliţist?).

"Suntem în mâna Fecioarei Maria"
- Pari religios până la Dumnezeu, că-l pomeneşti foarte des pe Cel de Sus…

- (pune mâna la inimă şi se uită spre văzduh) Da, foarte religios! Sunt catolic. Toţi suntem în mâna lui Dumnezeu şi a Fecioarei Maria.

- Te consideri un portar bun, chiar poţi apăra Oţelul de „bandiţii” de atacanţi adverşi?
- Mulţumită lui Dumnezeu, sunt un portar bun, dar vreau să devin tot mai bun. Sper ca în scurtă vreme să devin titularul acestui post la Oţelul (pronunţă perfect numele echipei gălăţene).

E romantic şi nebun după salsa
- Nu se cade să încheiem interviul şi să nu ne spui ce hobby-uri ai. Filme poliţiste, ceva?

- Nuuu, mie îmi place mult să ascult muzică. Ascult balade, vals şi salsa. În Columbia se ascultă mult salsa, iar dacă tot aţi întrebat de filme, sunt foarte pasionat de cele romantice. Mă consider un tip romantic (adoptă figura îndrăgostitului).

- Ohoo, la noi sunt destule fete drăguţe. Bănuiesc că ştiai acest lucru.
- Da, am şi văzut cât de frumoase sunt fetele din România, dar inima mea bate pentru una singură, care a rămas acasă, în Columbia. O iubesc foarte mult.

- Mulţumită lui Dumnezeu, nu?
- (bucuros că i-am împrumutat tipologia discursului) Da, fireşte!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:34 PM
Mesaj: #104
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Marian Iancu, ironizat de gălăţeni

Patronul lui FC Timişoara a pronosticat, pentru un ziar central, că meciul de duminică, de la Galaţi, va fi câştigat de echipa sa cu scorul de 3-1.

"Lasă că vedem noi pe teren, nu aşa din gură", a replicat antrenorul Oţelului, Dorinel Munteanu, în timp ce Marius Stan, directorul general al clubului dunărean, susţine că Iancu nu ştie pe ce se bazează.

"Probabil crede că golurile vor fi marcate de Alexa şi Bourceanu sau poate le marchează chiar domnia sa", a comentat oficialul "oţelar".

Mijlocaşii timişoreni Dan Alexa şi Alexandru Bourceanu sunt, însă, suspendaţi pentru jocul de duminică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:38 PM
Mesaj: #105
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Ia "oţelarul", neamule!

Ca să nu fie înghiţit de criză, Clubul Oţelul îşi va scoate jucătorii pe tarabă. "Va fi o adevărată artă să vinzi fotbalişti pe timp de criză", este de părere Marius Stan. Jelev şi Kolev costă 200.000 de euro de fiecare.

"Dacă-i vrea Milan, cerem 10-12 milioane"
Scriam recent despre supărările bulgarilor de la Oţelul şi despre eventualitatea plecării lor din curtea clubului gălăţean. Marius Stan, directorul general al grupării locale de Liga I, a confirmat ieri că există probabilitatea ca Jivko Jelev şi Stoian Kolev s-o termine cu Galaţiul.

"Dragoste cu de-a sila nu se poate, asta să fie clar pentru toată lumea! Le-am explicat cum stau lucrurile, n-au dreptul să fie supăraţi numai ei că nu şi-au luat salariile şi nu ne permitem să rămânem în inferioritate numerică atunci când vor ei", a explicat şeful grupării roş-alb-albastre, care susţine că aşteaptă oferte tentante pe adresa lor.

"Dacă vine AC Milan nu-i putem da pe 200.000 de euro, că va zice clubul cumpărător că-l luăm în râs. Cerem 10-12 milioane de fiecare, dar dacă îi cere Gaz Metan Mediaş, 200.000 e o sumă acceptabilă", a adăugat Stan.

"Jucătorii, precum acţionarii"
Şi nu numai bulgarii sunt de vânzare. "La iarnă va trebui să vindem tot ce se poate vinde. Chiar va fi o artă pentru conducătorii din fotbal să poată vinde pe criza asta deoarece oferte la vânzare sunt o grămadă, iar la cumpărare nu se înghesuie nimeni", anunţă conducătorul Oţelului în opinia căruia fotbaliştii săi pot fi şi acţionari la club.

"Ei trebuie să producă bani la clubul ăsta prin spectacolul pe care îl oferă. Prin rezultate aduc spectatori la stadion, prin punctele obţinute mult mai mulţi bani din televizare şi din calificări în cupele europene, care-s milioane, iar în felul acesta se pot da salarii la timp, ba chiar pot fi şi mărite", este de părere directorul general al roş-alb-albaştrilor. În felul acesta, clubul ar putea funcţiona şi fără conducere, nu-i aşa?

Împrumut bancar pentru salarii
Până atunci însă, ca să mai scape de datoriile pe care le are la jucători, Marius Stan susţine că a apelat la bănci: "Altă variantă nu este decât să cerem un împrumut bancar, iar dosarul este în stadiu final, însă cea mai mare parte a restanţelor o vom achita abia în ianuarie, atunci când va veni cealaltă jumătate din drepturile de televizare şi banii de pe transferul lui Bourceanu".

Oţelarii au de încasat trei salarii – pe august, septembrie şi octombrie – şi câteva bonusuri de victorie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 04:40 PM
Mesaj: #106
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu spune că nu ia în calcul decât victoria în meciul cu FC Timişoara

Antrenorul grupării Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, joi, că deşi are numeroase probleme de lot înaintea meciului cu FC Timişoara, echipa sa nu are altă variantă decât victoria, care poate fi obţinută doar cu " încredere şi atitudine".

"Am foarte mulţi jucători accidentaţi, răciţi şi suspendaţi, dar şi aşa, am 30 de fotbalişti în lot şi nici nu mă gândesc că nu vom învinge Timişoara. Avem nevoie de încredere şi atitudine, altfel nu putem obţine victoria în acest meci. Le-am transmis asta şi jucătorilor, sper să înţeleagă", a spus Dorinel Munteanu la conferinţa de presă organizată înaintea meciului cu FC Timişoara, din etapa a 13-a.

La rândul său, directorul general al formaţiei Oţelul Galaţi, Marius Stan, s-a referit la meciul cu FC Timişoara şi nu a uitat să-i răspundă finanţatorului bănăţenilor, care preconizase un meci facil pentru echipa sa: "Cred cu toată fiinţa mea că putem învinge Timişoara. Am auzit că domnul Marian Iancu anticipa un 3-1 pentru echipa sa; poate intră şi el pe teren şi dă trei goluri. Sincer, mizăm şi pe oboseala pe care timişorenii o vor acumula în Liga Europa. Oricum, în ultima perioadă mi se pare că echipa joacă, chiar dacă am pierdut cu 0-3 la Rapid".

Oficialul gălăţenilor a comentat şi măsurile pe care conducerea LPF le-a luat împotriva răspândirii gripei porcine: "Nu înţeleg excesul de zel al lui Dumitru Dragomir, care ne-a dat măşti de protecţie împotriva gripei porcine atunci când am fost la sediul LPF. Cred că se exagerează cu această gripă porcină în fotbal, iar, mai nou, chiar se poate amâna un meci dacă trei fotbalişti dintr-o echipă se îmbolnăvesc. Ce facem acum, întrerupem şi campionatul? Şi noi avem doi jucători răciţi, Sârghi şi Giurgiu, dar asta nu înseamnă că periclităm în vreun fel meciul cu FC Timişoara".

Altfel, Marius Stan nu a obiectat la iniţiativa lui Petre Grigoraş, Marian Dinu şi Dan Moţei (n.r. toţi trei foşti tehnicieni la Oţelul Galaţi), care au depus memorii pentru recuperare unor restanţe financiare: "Au dreptate şi am convenit să amânăm plăţile până la sfârşitul anului, pentru că nu avem bani. Sunt în jur de 50.000 de euro care trebuie achitaţi şi o să rezolvăm şi problema asta pentru toţi trei".

Oţelul Galaţi va întâlni FC Timişoara, duminică, de la ora 14:00, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 07:14 PM
Mesaj: #107
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Nici nu mă pot bucura de acest punct după ce am avut 3-1"

Marius Stan spune că nu se poate bucura de punctul obţinut astăzi în faţa vicecampioanei României, FC Timişoara, însă a ţinut să felicite echipa lui Dorinel Munteanu şi jocul prestat de elevii săi. Preşedintele Oţelului este însă dezamăgit de ostilitatea fanilor gălăţeni, din cauza cărora fiica şi nevasta sa nu au putut sta în tribune la acest meci.

"Nici nu pot să mă bucur pentru punctul ăsta după ce am avut 3-1. Per ansamblu, cred că echipa mea merita victoria. Când am menţinut presingul sus, ne-a fost bine, însă apoi ne-am retras şi orice minge putea deveni periculoasă. Dacă jucam perfect poate că nu mai vedeam goluri. Dacă domnul Iancu s-a plâns de faptul că echipa lui a fost primită ostil la Galaţi, eu ce să mai zic? Am avut şi soţia şi fetiţa la meci, în tribune, şi au fost nevoite să plece din cauza publicului echipei noastre. Sunt profund dezamăgit de comportamentul publicului gălăţean", a spus Stan la gsptv.

Oţelul Galaţi şi FC Timişoara au încheiat la egalitate, scor 3-3, meciul disputat astăzi în cadrul etapei a XIII-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 08:02 PM
Mesaj: #108
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu: "Am scăpat victoria după un meci pe care l-am controlat, adversarii au fost groggy"

Antrenorul Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, duminică, după remiza cu FC Timişoara, scor 3-3, că nu îşi explică cum echipa sa nu a reuşit să învingă după un meci pe care l-a controlat în totalitate, adversarul fiind în multe momente "groggy".

"Sunt extrem de supărat, niciodată nu am fost mai supărat ca astăzi. Am scăpat victoria după un meci pe care l-am controlat fără probleme. Au fost momente când adversarii noştri erau groggy. Am dat dovadă de naivitate şi de lipsă de concentrare. Plătim tribut lipsei de experienţă", a spus Munteanu.

Oţelul Galaţi a remizat, duminică, pe teren propriu, cu FC Timişoara, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0 şi 3-1 şi a fost egalată în penultimul minut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 08:03 PM
Mesaj: #109
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Axente: "Îmi fac datoria pentru Oţelul şi sunt extrem de supărat că nu am învins"

Autor a două goluri, Mircea Axente a fost extrem de dezamăgit că echipa gălăţeană nu a reuşit să învingă, deşi a controlat aproape în totalitate ostilităţile: "Ne-am făcut singuri meciul greu pe final. L-am controlat de la un capăt la altul, dar, din păcate, am fost egalaţi. Sunt împrumutat de Timişoara aici, îmi fac datoria pentru Oţelul şi sunt extrem de supărat că nu am învins".

Oţelul Galaţi a remizat, duminică, pe teren propriu, cu FC Timişoara, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0 şi 3-1 şi a fost egalată în penultimul minut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:11 PM
Mesaj: #110
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Soţia şi fiica au plecat plângând"

Atmosfera de duminică de pe arena din Ţiglina III s-a încălzit abia după ce s-a făcut 2-0 pe tabela de marcaj.

Înainte, dar de multe ori şi pe parcursul meciului Oţelul – FC Timişoara (scor 3-3), cele două peluze, foarte mult depopulate faţă de altă dată, l-au înjurat şi i-au transmis mesaje obscene directorului general al Oţelului, Marius Stan.

Se pare că totul pleacă de la conflictul de duminica trecută, atunci când câţiva suporteri gălăţeni s-au îmbrâncit cu jucătorii la revenirea de pe stadionul Rapidului.

"Sunt foarte mâhnit de atitudinea acestor suporteri. Soţia şi fiica cea mare au fost nevoite să plece plângând, de pe stadion, pentru că eram înjurat", a comentat şeful Oţelului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut