Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Oţelul Galaţi
09-11-2009, 05:20 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Otelul II Galati - Aerostar Bacau, astazi, ora 17:00, pe stadionul "Otelul"

Echipa secunda a clubului Otelul Galati va intalni, astazi, cu incepere de la ora 17:00, pe formatia Aerostar Bacau, intr-o partida ce va conta pentru etapa a IV-a a Ligii a III-a, seria I.

Trupa condusa de Viorel Tanase, o echipa mult schimbata fata de sezonul precedent, alcatuita in mare parte din juniori, incearca sa treaca peste inceputul mai slab de campionat, dupa 3 partide, junii otelari reusind o singura victorie, acasa, in compania concitadinei Dunarea II, cele 3 puncte acumulate oferindu-le o clasare destul de modesta : locul 11.

Astfel, Tase se va putea baza la acest joc si pe cativa fotbalisti de la prima echipa, jucatori ce, din diverse motive, nu au fost inclusi in lotul deplasat de Dorinel Munteanu la Bucuresti : mijlocasul Gabriel Viglianti si atacantii Marian Tanasa si Stevo Nikolic. Partida va fi gazduita de stadionul "Otelul" si va fi arbitrata de prahoveanul Neagu Ionuţ Cătălin, acesta fiind ajutat la cele doua tuse de asistentii Dimancea Paul (Constanţa) si Popovici Cătălin (Ploieşti ).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 05:34 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Oţelul II – Aerostar Bacău, 3-2 ca-n filme!

Satelitul clubului gălăţean Oţelul a avut thriller cât cuprinde în duelul cu Aerostar Bacău, de vineri după-masă. Cu titulari de la echipa mare, Viglianti, David şi Tănasă, trupa lui Viorel Tănase credea că va câştiga doar din gleznă, dar oaspeţii au avut şansa unui autogol în minutul 24, autor fiind chiar ex-băcăuanul David.

Presiunea Oţelului II s-a întors ca un bumerang în chiar ultimul minut al primei reprize, Gândulescu făcând 0-2 pe contraatac. Încurajaţi şi de public (meciul s-a jucat pe arena "Oţelul"), gălăţenii au reuşit să întoarcă rezultatul.

Tănasă a punctat din penalti (67’), moment în care portarul Aerostarului merita al doilea galben şi, automat, eliminarea, dar nu s-a întâmplat aşa! Nikolici a egalat cu şase minute înainte de finiş, iar Negoescu a transformat pentru 3-2 o lovitură de la 11 metri obţinută în minutul 94!

Oţelul a jucat cu: Abraham – A. Marus, David (61’ Chebac), Sipovici (46’ Nikolici), Murgoci – Frâncu (52’ T. Bogdan), Viglianti (57’ Gâţă), Frunză – Tănasă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 05:34 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Meciul Oţelul – Gaz Metan Mediaş, pe 19 septembrie

Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit ieri programul partidelor din etapa a 7-a a Ligii I. Oţelul Galaţi va juca sâmbătă, 19 septembrie, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş în căutarea primei victorii în faţa fanilor.

În acest sezon, pe stadionul de lângă Spitalul de Pediatrie, roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au "remizat" cu Ceahlăul Piatra Neamţ (0-0) şi au pierdut duelurile cu Steaua Bucureşti (0-1) şi Unirea Urziceni (1-4).

Întâlnirea de peste o săptămână cu gruparea sibiană va începe la ora 17.00 şi va fi transmisă în direct de GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 05:51 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Oţelul Galaţi, renaştere sau (re)murire?

Cu puştiul Neagu titular în premieră, Dorinel Munteanu spune că merge în Şoseaua Ştefan cel Mare pentru a lua puncte. Ce-ar fi să se întâmple ca în martie 2006, când Oţelul era plin de necunoscuţi şi învingea cu 3-0?

DINAMO BUCUREŞTI – OŢELUL GALAŢI
Meci de fotbal programat astăzi în etapa a VI-a a Ligii I;
Stadionul "Dinamo" – ora 19.00 (GSP TV);

Echipele probabile:
DINAMO: Dolha – Scarlatache, L. Goian, Tamaş, Pulhac – Torje, Rus, N’Doye, Zicu – A. Cristea, Niculescu. Antrenor: Dario Bonetti;

OŢELUL: Kolev – Râpă, Sârghi, Jelev, Siminic – Giurgiu, Neagu – Antal, Paraschiv, Pătraş – Axente. Antrenor: Dorinel Munteanu;

Arbitri: Mugurel Drăgănescu (Breaza) – Mihai Artene (Vaslui) şi Eduard Crângaşu (Ploieşti); rezervă – Robert Dumitru (Braşov).

De la Vâtcă şi Gado, la Antal şi Râpă
Trei ani şi şapte luni au trecut de la renaşterea Oţelului care în 2005 defila cu "vedete" precum Marian Zeciu şi Sergiu Ghidarcea şi se alegea cu numai nouă puncte într-un întreg tur de campionat.

Pe 11 martie 2006, formaţia refăcută a clubului gălăţean calamita starea de beatitudine a lui Dinamo: 3-0 scurt în Şoseaua Ştefan cel Mare, cu o grămadă de necunoscuţi în tabăra pregătită atunci de Petre Grigoraş.

"Aşa cum am câştigat atunci, de ce nu s-ar putea şi acum? Aşa cum numele lui Daniel Stan, Vâtcă sau Gado nu spuneau nimic la acea vreme, de ce să nu aibă acelaşi succes Axente, Antal sau Râpă, jucători cu puţine prezenţe în Liga I?", se întreabă Marius Stan, directorul general al Oţelului.

Au mai rămas doi şi joacă numai unul
De la acea minunată seară, în care puncta de trei ori Stan-jucătorul, s-au schimbat multe. Numai doi inşi din echipa-minune se regăsesc acum în vestiarul roş-alb-albaştrilor: Sergiu Costin şi Gabriel Paraschiv.

Primul, ca şi Laurenţiu Iorga, este suspendat pentru jocul de astăzi, în timp ce căpitanul, care atunci debuta la echipa din Galaţi, trebuie să facă ceva pentru ca microbiştii dunăreni să folosească şi cuvinte mai puţin contondente atunci când, la colţ de stradă, vorbesc despre băieţii care prestează pe arena din Ţiglina III.

"Respect Dinamo şi atât! Nu mă timorează, nu mă sperie", susţine antrenorul de acum, Dorinel Munteanu, dar mai important este ce simt jucătorii.

Ionuţ Neagu, titular la mijloc
Ca să evite o nouă logodnă cu eşecul, Neamţul încearcă să-şi modifice primul "unsprezece" în părţile esenţiale. Sârghi va fi titular la marcaj, alături de Jelev, Axente are şanse mai mari la titularizare în avanposturi decât Matei, iar Pătraş revine pe stânga, acolo unde nu poate fi nici Sălăgean şi nici Ibeh, lăsaţi în infirmerie.

Surpriza serii o va constitui prezenţa lui Ionuţ Neagu, un tip care face 20 de ani, în octombrie. "Nu vă spun echipa, dar admit că Neagu are mari şanse să intre din primul minut pe teren", afirmă Munteanu.

O victorie în bătătura "câinilor roşii" ar dinamita doliul de la poarta stadionului gălăţean, în timp ce înfrângerea l-ar conserva. Faceţi ceva, depăşiţi-vă condiţia!


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 02:30 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu: "Nu am avut niciun complex în faţa lui Dinamo, această victorie ne aduce liniştea"

Antrenorul Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, sâmbătă, după meciul câştigat în faţa lui Dinamo, scor 1-0, că elevii săi au evoluat cu dezinvoltură pe terenul roş-albilor, iar victoria obţinută aduce liniştea în rândul echipei sale, după începutul slab de campionat.

"Sunt foarte bucuros, am trecut printr-o perioadă grea, iar jucătorii s-au mobilizat foarte bine în faţa unei echipe care a obţinut trei victorii de senzaţie în ultima perioadă. Am evoluat cu multă încredere şi nu am am avut niciun complex în faţa lui Dinamo. Chiar dacă am marcat cu şansă, consider că am câştigat pe merit. Greul de-abia acum începe, dar e bine că această victorie ne-a adus liniştea. Consider că dorinţa de a câştiga a făcut diferenţa. În partea a doua, adversarul a avut mai multe ocazii şi e bine că am reuşit să facem faţă cu brio", a spus Munteanu.

Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe Dinamo, scor 1-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii I, şi a reuşit prima victorie după trei înfrângeri consecutive, 0-1 cu CFR Cluj, 0-1 cu Steaua şi 1-4 cu Unirea Urziceni. Gălăţenii au strâns 7 puncte în primele 6 etape.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 02:34 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Marius Stan: "Mă bucur că am spart gheaţa, am şi anunţat că vom veni să scoatem un rezultat bun"

Directorul general al clubului gălăţean, Marius Stan, a afirmat că Oţelul s-a impus şi pentru că Dinamo a tratat cu superficialitate jocul: "Mă bucur că am spart gheaţa, am şi anunţat că vom veni să scoatem un rezultat bun. Sper să continuăm tot aşa. Trebuie să ţinem cont că am avut o echipă foarte tânără în teren astăzi, cu trei jucători de 20 de ani în apărare, Râpă, Sârghi şi Silviu Ilie, şi doi la mijloc, Neagu şi Antal. Am anticipat că Dinamo ne va trata cu superioritate, pentru că venea bucuroasă după rezultatele din ultimele săptămâni. Era firesc să nu ne ia în seamă, aşa am păţit şi noi cu Ceahlăul şi am clacat".

Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe Dinamo, scor 1-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii I, şi a reuşit prima victorie după trei înfrângeri consecutive, 0-1 cu CFR Cluj, 0-1 cu Steaua şi 1-4 cu Unirea Urziceni. Gălăţenii au strâns 7 puncte în primele 6 etape.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 02:36 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Axente: "E cel mai norocos gol al meu"

Autorul golului victoriei, Mircea Axente, consideră că acest rezultat a demonstrat că începutul slab de campionat nu relevă adevărata valoare a Oţelului: "E cel mai norocos gol al meu. Mi-am dat seama că e gol doar după ce i-am văzut pe colegii mei că se bucură. În faţa lui Dinamo am vrut să demonstrăm că valoarea noastră nu e cea pe care am arătat-o în primele etape. Pentru noi a fost benefic că am mers la psiholog. Ne-am gândit că Dinamo nu se va concentra în acest meci şi aşa s-a întâmplat".

Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe Dinamo, scor 1-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii I, şi a reuşit prima victorie după trei înfrângeri consecutive, 0-1 cu CFR Cluj, 0-1 cu Steaua şi 1-4 cu Unirea Urziceni. Gălăţenii au strâns 7 puncte în primele 6 etape.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 01:52 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Dacă îi mulţumeam lui Tamaş, ar fi zis că fac mișto de el"

Mircea Axente este autorul primului gol al campionatului (minutul 40 al meciului cu Internaţional), dar şi al victoriei obținute de Oțelul cu Dinamo.

-Ai reuşit un gol de senzaţie în "Ştefan cel Mare"...
-Nu pot să spun că a fost chiar aşa. Doar norocos. La urma-urmei, un ricoşeu fericit ne-a adus victoria.

-La ce te-ai gândit când ai observat mingea-n plasă?
-Mă întorsesem cu spatele şi mi-am văzut colegii bucurându-se. Eram mirat, nu ştiam de ce. Am fost norocos, dar cred că am partea mea de merit. Am urmărit mingea şi am avut abdomenul tare!!

-I-ai mulţumit lui Tamaş?
-În gândul meu... (râde) N-am putut să mă duc la el să-i spun asta. Ar fi zis că-l iau la mişto.

-A mai "tăiat" pauza competiţională din elanul dinamoviştilor?
§N-au fost deloc concentraţi, s-au relaxat suficient şi prea devreme, iar nouă nu ne-a fost teamă de ei.

Ajutaţi de psiholog
-S-a spart ghinionul Oţelului?

-Sper că da. Îmi doresc să ne relansăm şi să dovedim că ce s-a petrecut în acest debut de campionat a fost doar o pasă neagră.

-V-a ajutat și domnişoara psiholog la care ați apelat înainte de meci?
-Ne-a ajutat foarte mult. E foarte drăguţă şi amabilă şi a stat de vorbă cu fiecare jucător în parte. A fost o idee fantastică, asta cu psihologul la echipă!


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:28 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Dorinel Munteanu: "Gol cu burta! Ei şi?"

Interviu ptr Viaţa Liberă Galaţi cu antrenorul Oţelului după succesul-surpriză din Şoseaua Ştefan cel Mare.

"I-am bătut mai mereu"
- Ce le-a făcut domnişoara psiholog, domnule Munteanu? A ieşit mai bine decât ne aşteptam.

- Sigur ne-a ajutat şi vizita la psiholog, dar nu cred că asta a fost decisivă în victoria de la Dinamo. Mai importante au fost munca, dăruirea şi concentrarea băieţilor.

- Aţi visat vreodată că puteţi bate pe Dinamo la ea acasă, mai ales că Oţelul trecea prin momente foarte grele?
- De ce să nu visez, dar uitaţi-vă în statistică să vedeţi că mai mereu i-am bătut. Cu Vasluiul i-am învins tur-retur, i-am bătut şi cu CFR Cluj o dată, acum cu Oţelul şi aştept cu nerăbdare şi returul. Cu Steaua am făcut un 1-1, iar când lucram la FC Argeş m-au învins cu un gol marcat în minutul 94.

"Să-l doară burta pe Axente!"
- Să-nţelegem că nu este o mare surpriză pentru dvs.?

- Cum să nu, este un rezultat mare de tot, dar meritul principal îl au jucătorii, pentru că am trecut printr-o perioadă foarte dificilă. Eram sigur că putem ajunge aici, aveam mare încredere în echipă.

- Nu-l doare burta pe Axente? L-a lovit tare de tot Tamaş cu mingea care a ricoşat în poartă…
- Poate să-l doară, important este că a intrat în poartă şi că am luat cele trei puncte. Am văzut că cei de la Dinamo se plâng că a cam fost autogol, că am avut mare noroc, dar se pare că au uitat ce a fost pe teren. Oricum, nu ne ia nimeni punctele că am marcat cu pieptul şi îl felicit pe Axente.

"Aştept suporterii de partea echipei"
- Aţi avut o grămadă de tineri pe teren. Nu v-a fost teamă că ar putea claca?

- Dacă m-aş fi temut, nu-i mai băgam, dar echipa este în reconstrucţie, este o echipă tânără, iar după această victorie trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. N-am obţinut nimic, sunt doar câteva puncte care trebuie înmulţite în jocurile următoare

- Faceţi pace acum cu suporterii care v-au cerut demisia în câteva rânduri?
- Eu n-am avut probleme cu ei niciodată, ci ei m-au contestat, dar îi rog să nu uite că echipa este tânără şi are nevoie de încurajarea lor. Suporterii sunt foarte importanţi, ei ne pot ajuta să ajungem unde îşi doresc.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 05:00 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Meciul-bumerang!

Ajunşi aproape de fundul prăpastiei ca formă sportivă la acel 1-2 cu Delta Tulcea, "oţelarii" lui Munteanu au trecut direct la un rezultat excepţional: 1-0 pe terenul lui Dinamo. Este drept, antrenorul şi conducerea clubului gălăţean se aşteptau la o creştere după amicalul bunicel făcut cu Rapid, în urmă cu o săptămână.

"Puţintică răbdare!"
Puţină lume credita cu şanse formaţia lui Dorinel Munteanu în deplasarea de la Dinamo. Forma roş-alb-albaştrilor era tot mai descrescătoare, acel amical de pomină, cu Delta Tulcea (scor 1-2), fiind cea mai pură expresie a neputinţei.

A urmat testul cu Rapid (0-2) ascuns de ochii opiniei publice, meci din care antrenorul şi conducerea clubului gălăţean şi-au tras seva optimismului cu care au aşteptat vizita din Şoseaua Ştefan cel Mare. Marius Stan l-a apărat mereu pe tehnicianul numit în vară la cârma corabiei, iar placa sa favorită ("Trebuie să vină şi rezultatele…") părea desprinsă din Caragiale.

Şeful grupării locale de Liga I semăna leit cu Trahanache din piesa "O scrisoare pierdută" cu al său "Aveţi puţintică răbdare!…"

Pase consecutive, presing…
Şirul de meciuri amicale şi oficiale în care era evident că Oţelul tânjeşte după forma pierdută, a fost urmat de „O noapte furtunoasă”, în ograda lui Dinamo. Aşa cum se poate vedea şi pe graficul alăturat, ceva s-a întâmplat: a explodat jocul roş-alb-albaştrilor!

Pentru prima dată în acest sezon am văzut cinci-şase pase consecutive la elevii lui Dorinel, iar presingul făcut de Axente şi compania părea copiat până în detaliu din manualele de sugrumare a adversarului (ceva K1 sau Wu-shu!).

Altfel nu s-ar fi născut golul-bumerang al atacantului cu burtă de oţel. Şi trebuie remarcat faptul că pe teren, în acel echipament de culoare bleu, se aflau un Râpă - de 19 ani, Neagu - de 20 neîmpliniţi, Ilie (21), Axente (22), Pătraş (21). Sârghi, la ai săi 23 de ani, putea fi considerat veteran…

Cel mai bun joc
Statistica meciului din bârlogul lui Dinamo confirmă faptul că Oţelul a prins, sâmbătă seară, cel mai bun joc din mandatul lui Dorinel Munteanu.

Cele mai multe şuturi, cele mai mari ocazii de a marca de când a început campionatul, iar reuşita lui Axente nu este trecută ca oportunitate, pentru că a picat graţie unei mari doze de hazard!

Raportul şuturilor spre poartă: 8-8; şuturi pe poartă: 4-6; ocazii de a marca: 6-4. Meciul din Bucureşti a readus la viaţă o entitate care, vorba unui fotbalist important al echipei (nu-i dau numele), avea mai puţine puncte decât gărgăriţa… Chiar a explodat mămăliga la trupa care se antrenează în Ţiglina III!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut