Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Oţelul Galaţi
09-16-2009, 07:55 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Profit de 1,5 milioane de lei pentru Oţelul în 2008

Societatea care administrează echipa de fotbal Oţelul Galaţi a înregistrat în anul 2008 un profit brut în valoare de 1.445.815 lei, conform unui top al Întreprinderilor Mici şi Mijlocii alcătuit de Patronatul IMM-urilor Galaţi. .

Directorul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat că acest profit a fost realizat în urma vânzărilor de jucători. "A fost un an cu transferuri de excepţie, jucătorii aduşi pe sume foarte mici au fost cedaţi pe sume mari. Rar se pot vinde fotbalişti aşa cum am făcut noi în 2008. Pentru un club de fotbal, suma nu este mare", a spus Stan.

În 2008, Oţelul a încasat 2.850.000 de euro din transferurile jucătorilor Janos Szekely, Gabriel Giurgiu, Emil Jula şi Daniel Stan. Szekely a fost transferat la Steaua pentru 1,5 milioane de euro, Giurgiu la Rubin Kazan pentru 500.000 de euro, Jula la Energhie Cottbus pentru 700.000 de euro, iar Daniel Stan a fost cedat Unirii Urziceni pentru 150.000 euro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 09:58 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Mircea Axente, (burto)golgeterul de la Oţelul

Este licenţiat în Ştiinţe Economice, n-are maşină şi singurele sale goluri din Liga I se învârt în jurul echipei la care activează. A punctat de două ori pentru Oţelul, dar mai întâi a făcut-o împotriva grupării gălăţene (în primăvară, cu Gloria Buzău). Ultima sa reuşită - una ieşită din comun - l-a făcut vedetă.

Cine-i băiatul cu golul din burtă?
- născut la Tulcea pe 14 martie 1987;
- s-a mutat cu familia în Galaţi când avea 7 ani;
- familia sa este strâns legată de domeniul asigurărilor de viaţă: tatăl şi sora lucrează în această ramură;
- a mai jucat la FC Timişoara, CFR Timişoara, FCM Reşiţa, CS Buftea şi Gloria Buzău;
- are 3 goluri marcate în Liga I: 2 pentru Oţelul, unul împotriva echipei la care activează în prezent;
- nu are maşină, pentru că nu are încă permis, dar va da examen în câteva zile;
- din Occident îi plac echipele Arsenal Londra şi FC Barcelona, iar Henry şi Ibrahimovici sunt atacanţii săi preferaţi.

Ca de pe podiumul de modă…
Vine cu taxiul la stadion, iar asta tinde să devină o obişnuinţă la jucătorii de la Oţelul. Aşa pleca şi Bourceanu spre Liga Campionilor, la FC Timişoara, "Gattuso de România" deplasându-se numai cu maxi-taxi şi tramvaiul.

Totuşi, Axente, noua vedetă a clubului gălăţean, nu se poate plânge că stă prost cu portofelul sau cu cardul. "Le mulţumesc părinţilor că mi-au asigurat o copilărie fericită, n-am simţit niciodată că-mi lipseşte ceva", se mândreşte fotbalistul care sâmbătă i-a pedepsit pe cei de la Dinamo cu un gol de-un ridicol fără margini.

Dacă n-ai şti că dă cu piciorul în minge, ai spune că tipul echipat casual, cu blugi şi tricou, vine direct de pe podiumurile de modă. Dacă mai luăm în calcul gelul din părul tuns scurt şi zâmbetul absolut natural găsim formula succesului!

În probe pe vremea lui Boghici
Mircea Axente cunoaşte foarte bine Galaţiul şi ar fi avut ocazia de a presta la Oţelul încă din 2004, atunci când a fost, timp de două săptămâni, în probe.

"Preşedinte era domnul Boghici, iar antrenor - Sorin Cârţu. Nu prea şi-au manifestat intenţia şi am avut ofertă de la Timişoara, unde m-a dus impresarul Florin Iacob", povesteşte atacantul readus la Galaţi în vara acestui an.

Nici Liceul cu Program Sportiv, unde fusese adus de antrenorul Ioan Nicu, n-a câştigat mare lucru de pe urma plecării vârfului de atac în Banat.

S-a achitat doar indemnizaţia de formare, un fleac – aşa cum se întâmplă cu mulţi dintre juniorii din fotbalul autohton. "Bine că m-am apucat de fotbal, că mama nu prea voia, zicea că-i sport de golani", mai spune ultimul călău al lui Dinamo.

Botezat după Lucescu
Dacă mâine s-ar desfiinţa sportul-rege, sportivul de 22 de ani s-ar reorienta rapid, n-ar rămâne fără bani de pâine. "Am terminat Facultatea de Ştiinţe Economice de la Focşani, sunt specializat în management marketing, dar sper să nu dispară fotbalul", glumeşte omul care spune că nu s-a ales cu vânătaie de la balonul care i-a zdruncinat burta înainte de a intra în poarta "câinilor roşii".

"Dacă era minge medicinală, mai zic şi eu, dar aşa... N-am nimic, şi prietena mea m-a întrebat dacă mă doare burta, stomacul sau ficatul", adaugă Mircea, cel botezat după numele reputatului tehnician Lucescu: "Mamei îi place fotbalul, chiar dacă nu voia să mă lase să-l practic, şi ţinea cu Dinamo. I-a plăcut cum juca domnul Lucescu şi de aceea mi-a zis Mircea."

După meciul de sâmbătă, s-a ales şi cu o poreclă: omul cu golul din burtă…


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 05:05 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Munteanu speră ca echipa sa să obţină prima victorie acasă în meciul cu Gaz Metan Mediaş

Antrenorul Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat joi că aşteaptă de la elevii săi prima victorie pe teren propriu în meciul cu Gaz Metan Mediaş şi le cere să demonstreze că victoria cu Dinamo nu a fost întâmplătoare.

"Dacă nu o vom învinge pe Gaz Metan, înseamnă că am învins-o degeaba pe Dinamo şi voi tinde să cred că acea victorie a fost o întâmplare. Vreau să cred că pentru noi campionatul a început de la meciul cu Dinamo. Aştept prima victorie pe terenul nostru în meciul de sâmbătă", a declarat Dorinel Munteanu.

Tehnicianul le-a atras atenţia elevilor săi să nu îşi subestimeze adversarul, care are în lot jucători interesanţi şi a anunţat că echipa sa va face în continuare consiliere psihologică, pentru că "se pare că a dat roade".

Munteanu a recunoscut că echipa sa trece "printr-un moment financiar neplăcut", însă speră ca situaţia să se rezolve.

Altfel, antrenorul Oţelului a anunţat că a decis să îl trimită pe jucătorul Marius Matei la echipa a doua, din cauza vieţii nesportive. Potrivit spuselor sale, jucătorul va sta acolo până îşi va schimba atitudinea.

Tehnicianul a comentat şi debutul campioanei României în Liga Campionilor şi a fost de părere că jocul a reflectat diferenţa dintre fotbalul nostru şi cel spaniol. "Mi-aş fi dorit ca Unirea să arate mai mult pe faza de atac, dar asta e diferenţa dintre fotbalul românesc şi cel spaniol. Cred că Urziceni va reuşi să adune puncte doar în meciurile de acasă", a fost de părere Dorinel Munteanu.

Meciul Oţelul Galaţi-Gaz Metan Mediaş, din etapa a 7-a a Ligii I, se va juca sâmbătă, de la ora 17:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 06:17 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Oţelul, pe Stadionul „Nicolae Burcea”?

La insistenţele suporterilor gălăţeni, directorul general al Oţelului, Marius Stan, a înaintat o propunere conducerii Combinatului ArcelorMittal Galaţi (proprietarul bazei sportive din Ţiglina III) de schimbare a numelui stadionului.

Astfel, din "Baza sportivă Oţelul", arena de lângă Spitalul de Pediatrie ar urma să se numească "Stadionul Nicolae Burcea" în semn de respect faţă de fostul fotbalist care a decedat în iunie 2009, la vârsta de 54 de ani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:37 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Oţelul Galaţi, fără bani!

Dacă punctele au început să apară, mai greu este cu cardurile fotbaliştilor, nealimentate de ceva vreme. "Sper să ieşim cât mai repede din criză", spune antrenorul Dorinel Munteanu. Banii de pe Bourceanu (350.000 euro) vin abia în ianuarie şi tot atunci şi jumătate din drepturile de televizare (550.000 euro).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:37 PM
Mesaj: #36
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Au de primit

Din impasul fotbalistic s-a ieşit o dată cu cele trei puncte scoase surprinzător, la Dinamo, însă rămâne criza financiară, care pare să nu treacă aşa de uşor.

Iar angajarea unui psiholog şi pentru vistierie pare la fel de nimerită ca ochelarii de soare pentru un nevăzător. "Aşa este, sunt probleme, dar încercăm din răsputeri să le rezolvăm. Mă bucură faptul că jucătorii au înţeles situaţia", s-a exprimat Marius Stan, directorul general al Oţelului.

Fotbaliştii pregătiţi de Dorinel Munteanu nu şi-au mai încasat lefurile de două luni, şi deja s-a intrat pe cea de-a treia lună de întârziere, în timp ce bonusul echivalent victoriei din Şoseaua Ştefan cel Mare este şi el aşteptat precum Moş Crăciun.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:37 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Jucătorii or fi mâncat pe datorie"

"Nu este un moment financiar foarte bun", a recunoscut şi tehnicianul roş-alb-albaştrilor, prezent ieri la conferinţa de presă în care a făcut avancronica partidei de sâmbătă, cu Gaz Metan Mediaş.

"Aşa cum fotbalistic ne-am revenit, sper să trecem cât mai repede şi peste problema financiară", a adăugat Munteanu care a glumit atunci când i s-a spus că unii jucători au luat masa în oraş marţi seară: "Or fi mâncat pe datorie, cine ştie?" Totuşi, el spune că nu se pune problema ca elevii săi să se gândească mai mult la bani decât la duelul cu ardelenii de la Gaz Metan.

"Trebuie să câştigăm meciul acesta şi apoi o să discutăm şi alte probleme", a conchis Dorinel.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:38 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Momentul este trist"

Şi totuşi, de ce această criză? La începutul campionatului, când se anunţa ca obiectiv calificarea în cupele europene, bugetul părea bine conturat.

"Ca de obicei, suntem în deficit, iar suma de 1,5 milioane de euro pe care trebuie s-o procurăm prin activitatea de marketing este mai greu de găsit. Momentul este trist pentru că am încasat numai jumătate din drepturile de televizare, iar banii de pe urma transferului lui Bourceanu vin în ianuarie", explică Marius Stan.

Vizavi de marketingul clubului, oficialul dunărean susţine că în aceste vremuri este absolut imposibilă colectarea de fonduri de la agenţii economici gălăţeni.

"A existat un contact cu o firmă multinaţională şi când i-am propus să achite 10.000 de euro pentru un panou de şase metri pe un metru pentru întreg turul, ne-a refuzat. Suma e jenantă, aşa că de unde marketing?", se întreabă şeful grupării de Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:39 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
Marius Matei, retrogradat la Oţelul II

Atacantul "oţelar" Marius Matei, transferat în vară de la FC Botoşani, a fost trimis de antrenorul Dorinel Munteanu la echipa a doua. Motivul este amatorismul manifestat la antrenamente.

"M-a deranjat modul lui de a gândi faţă de el şi faţă de echipă. Credeam că mă cunoaşte, că am mai lucrat cu el şi la Vaslui. Până nu-şi schimbă atitudinea, va rămâne la echipa a doua", a afirmat Munteanu.

Şi directorul general Marius Stan a comentat retrogradarea vârfului care cu Steaua a ratat o ocazie monumentală. "Nu vreau amatorism la echipă!", a spus conducătorul Oţelului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 03:37 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Oţelul Galaţi
"Am luat numai 3 puncte"

"Pentru noi a început un nou campionat". Astfel şi-a început antrenorul Dorinel Munteanu spiciul în faţa jucătorilor săi la câteva zile după gura de oxigen din Şoseaua Ştefan cel Mare.

"Vreau o confirmare a jocului bun de pe terenul lui Dinamo. Meciul cu Gaz Metan este mai greu decât credeţi", a continuat tehnicianul, care mărturiseşte că toată săptămâna a lucrat numai la acest capitol.

"Am câştigat numai trei puncte la Bucureşti, nu ne-am asigurat zestrea pentru întreg turul. Nu vreau să iau în calcul nici măcar o remiză cu Mediaşul, trebuie să câştigăm şi pe teren propriu", explică Neamţul, parcă mai zâmbitor decât săptămânile precedente.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut