Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
10-05-2009, 10:30 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Marin Condescu: "Daca am fi pierdut cu Dinamo, ne-ar fi fost greu sa demonstram ca am jucat pe bune"

Presedintele clubului Pandurii Targu-Jiu, Marin Condescu, s-a aratat multumit de egalul obtinut de echipa sa in deplasarea de la Dinamo, scor 1-1. Acesta este de parere ca, in cazul in care scorul ar fi ramas 1-0, Pandurii ar fi fost suspectati ca au cedat deliberat punctele.

"Sunt mai linistit o data cu acest egal reusit in Stefan cel Mare, pentru ca ar fi fost greu sa dovedim, in cazul unei infrangeri, ca totul s-a jucat pe teren. Cu acel penaltyul provocat de Murgan, cu siguranta n-am fi scapat de aceasta banuiala mult timp. Trebuie sa spun ca, in timpul negocierilor cu cei de la Dinamo, respectiv cu domnul Badea, niciodata nu s-a incercat sa ni se sugereze ca parte in acea intelegere sta si cedarea celor trei puncte in intalnirea directa. Se putea face mai mult in aceasta partida, dar cu lotul pe care l-a avut Sorin la dispozitie, fara Martinovic si Raskovic - accidentati am fi putut reusi mai multe. Noi n-am vrut sa facem prea mare caz pe seama arbitrilor pentru ca sunt in criza, dar in prima repriza dinamovistii au fost avantajati, in special prin acordarea acelui penalty. Repriza a doua a fost mai echilibrata si arbitrata echidistant, de altfel noi am avut si un penalty neacordat. Am avut noroc pe final, poate datorita celor intamplate in prima repriza", a declarat Condescu in cadrul emisiunii Clubul Pandurilor.

Presedintele Pandurilor a tinut sa clarifice zvonurile privind o eventuala demitere a lui Sorin Cartu: "N-a fost niciodata o discutie privind demiterea lui Cartu. Noi am stat de vorba dupa cea de-a doua partida pierduta acasa, iar in timpul aceastei analize eu l-am intrebat pe Sorin ce s-a intamplat. Cartu mi-a spus ca a gresit tactic, inchizandu-se prea devreme, asta pe langa atitudinea unor jucatori. Am vazut si eu acele speculatii ca as fi vorbit cu Bergodi, in conditiile in care eu n-am discutat niciodata cu el. Acestea sunt doar subiecte de presa."

"Avem doua meciuri acasa, cu Gaz Metan Medias si Unirea Urziceni, iar eu sunt convins ca vom obtine 6 puncte. La noi nu sunt probleme cu echipele din fruntea clasamentului, noi nu ne descurcam cu echipele mici, asa cum a fost cazul in meciurile cu International si Otelul Galati", a incheiat, plin de optimism, presedintele clubului Pandurii Targu-Jiu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:40 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Pandurii vor juca în weekend un meci amical cu Internaţional Curtea de Argeş

Programul de pregătire al echipei Pandurii va reintra în normal de miercuri după-amiază urmând ca în weekend să se dispute şi un joc amical. Profitând de întreruperea campionatului, antrenorul Sorin Cârţu a programat un meci amical cu Internaţional Cutrea de Argeş.

Jocul este programat sâmbătă de la ora 16:00 la Mioveni, gorjenii urmând apoi să continue pregătirea pentru meciul cu Gaz Metan Mediaş din etapa viitoare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:43 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cardoso l-a salvat pe Cârţu

Indiferent dacă erau sau nu adevărate zvonurile referitoare la adresa demiterii sau plecării lui Sorin Cârţu de la Pandurii, câtă vreme acestea nu s-au confirmat sau infirmat de către conducere, speculaţiile vor continua. După jocul cu Dinamo se vorbea de faptul că antrenorul va fi demis dacă va pierde meciul. Mulţi au gândit chiar că jucătorii nu vor dori victoria tocmai pentru a se despărţii de Sorin Cârţu. Dar s-a dovedit că nu e aşa şi cel care s-a împotrivit a fost chiar unul dintre jucători certaţi mereu de tehnician, Alexandre Cardoso.

Primul gol reuşit de fundaşul Cardoso în Liga I a fost de fapt un autogol. Acesta a înscris în propria poartă în meciul din sezonul trecut cu Poli Timişoara, intrând atunci în dizgraţia antrenorului Sorin Cârţu. Brazilianul care şi-a propus pentru primul său sezon la Pandurii să salveze echipa de la retrogradare şi a şi reuşit, vrea acum să fie unul dintre marcatorii echipei, înscriind în sfârşit primul său gol pentru Pandurii.

A jucat accidentat
Jocul cu Dinamo a fost mai greu pentru Cardoso decât pentru ceilalţi colegi deşi el cu greu recunoaşte acest lucru: "A fost un meci greu pentru că era Dinamo, una din echipele mari din România. Dar mă bucur că s-a terminat cu un rezultat bun şi sunt fericit." Este ştiut deja faptul că fundaşul a preferat să joace, deşi are o ruptură musculară care putea să devină chiar mai gravă în caz de accidentare: "Am jucat pentru că nu era o ruptură mare, 0,5 cm doar şi asta e mică şi am considerat că pot să joc aşa. Mă bucur că n-au fost probleme şi acum sunt foarte fericit că am dat şi gol. Am mers în careu cu ideea de a înscrie la faza aceea. Dacă nu aş fi jucat din cauza acestei rupturi nu aş mai fi dat acest gol şi poate că şi echipa pierdea meciul. Nici nu vreau să mă gândesc că aş fi putut lipsi de pe teren la acest meci că puteam să nu joc pentru că aveam ruptură".

Cardoso a explicat faptul că a riscat nu numai prin prisma dorinţei lui de a juca ci si prin prisma dorinţei de a marca precizând că a simţit că va da gol. "Am simţit înainte de meci că pot să dau gol, numai la asta m-am gândit când am ales să intru pe teren şi accidentat. Mi-am dorit foarte mult să joc şi am simţit o forţă care m-a făcut să intru mai în forţă şi să nu mă gândesc prea mult că mă doare piciorul. Nici nu m-am gândit deloc la mine ci doar să fac un meci bun şi să dau un gol pentru echipă".

E fericit că a ajutat Pandurii
Înainte de meci fundaşul a avut o discuţie cu preşedintele clubului căruia i-a explicat că vrea neapărat să joace: "Am discutat cu preşedintele şi ştia că sunt accidentat şi i-am spus că vreau să joc şi să fac un meci bun şi să ajut echipa. Voiam neapărat să joc pentru că era şi Martinovic accidentat şi aveam probleme. Nu sunt eu un fotbalist prea important la echipă dar cred că pot să ajut şi eu puţin iar acum sunt fericit că am ajutat Pandurii. Eu aşa cred că nu sunt cel mai important la echipă. Mă gândesc la fiecare meci să fac un joc mai bun, să joc din ce în ce mai bine şi să cresc de la meci la meci." Pentru Cardoso va urma acum o pauză de refacere de încă patru zile, după cele trei zile libere oferite de conducerea clubului după meciul cu Dinamo.

Cardoso a învăţat limba română
Cardoso a reuşit în cei aproape doi ani petrecuţi în România să înveţe destul de bine limba, stimulat de reproşurile lui Sorin Cârţu care, la venirea sa la Târgu Jiu se plângea că nu se poate înţelege cu brazilianul că nu ştie limba română dar nici o altă limbă străină. Între timp Cardoso s-a ambiţionat şi vorbeşte destul de bine româna, înţelegând perfect tot ce i se spune. Deja una dintre expresiile sale e antologică în vestiarul echipei, la un meci la care era certat de antrenor şi nu înţelegea ce i se spune replicând speriat "e vinul meu" în loc de vina mea. Acum însă problemele de comunicare au dispărut şi Cardoso vorbeşte o româno-portugheză cu farmec care atrage simpatia colegilor de echipă ce uneori preferă să se exprime la fel ca el.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:43 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cardoso şi Martinovic lipsesc o săptămână

Fundaşul care a marcat un gol în poarta celor de la Dinamo fiind accidentat va lipsi săptămâna aceasta de la antrenamente. Cardoso a suferit o ruptură musculară la antrenamente şi va fi nevoit să facă repaus timp de şapte zile după care va reintra în programul echipei.

Celălalt fundaş Novak Martinovic care a suferit o întindere va lipsi şi el tot o săptămână, acesta lipsind de la antrenamente înaintea meciului cu Dinamo. "Nu voiam să risc o accidentare mai gravă. Era doar o întindere dar pe zona în care am avut o ruptură anul trecut şi riscam să recidiveze. Nu voiam să lipsesc apoi o lună şi de aceea am preferat să nu joc" a explicat fundaşul pandurilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:44 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Panduri au trei zile libere

Întreruperea campionatului pentru meciurile echipelor naţionale permite jucătorilor de la Pandurii o minivacanţă de trei zile. După jocul cu Dinamo fotbaliştii au plecat către casă, revenind la Târgu Jiu doar jucătorii străini şi localnicii. Sârbii au plecat şi ei către case ieri, la Târgu Jiu urmând să rămână doar Cardoso, Arrieta şi Mingote care nu pot pleca din localitate.

Jucătorii vor reveni la antrenamente miercuri după-amiază pentru a-şi relua pregătirea, în weekend urmând să aibă programat un meci amical cu Internaţional Curtea de Argeş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:14 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Condescu: "Am reuşit un rezultat bun la Dinamo şi sunt mai liniştit"

Pandurii au trecut de testul meciului cu Dinamo, mult aşteptat pentru a vedea dacă datoria către Dinamo nu va fi plătită şi cu puncte. Speculaţiile referitoare la acest subiect apăruseră înaintea meciului iar faptul că Pandurii au înregistrat un rezultat bun a înlăturat orice bănuieli în acest sens. Rezultatul l-a bucurat pe preşedintele clubului, Marin Condescu, fiind în egală măsură şi nemulţumit de arbitrajul acestei partide. Pronosticul preşedintelui clubului că Pandurii vor obţine cel puţin şapte puncte din trei partide, inclusiv cea cu Dinamo, este pe cale de a se realiza, acesta fiind optimist în privinţa rezultatelor din următoarele jocuri cu Gaz Metan şi Unirea Urziceni.

Marin Condescu e mult mai liniştit acum după ce Pandurii a înregistrat un egal la meciul cu echipa care i-a creat cele mai mari probleme de când Pandurii joacă în Liga I. Preşedintele se temea de un eşec, deşi a explicat jucătorilor că nu se va supăra dacă pierd, mai ales prin prisma faptului că era greu de dovedit că punctele nu s-au dus la Dinamo în contul unei înţelegeri: "Am reuşit un rezultat bun la Dinamo şi sunt mai liniştit acum că am făcut egal în Ştefan cel Mare. Pentru că ar fi fost foarte greu să dovedim, în cazul unei eventuale înfrângeri, că s-a jucat pe teren. Mai ales că a fost acel penalti provocat de Murgan şi ar fi fost greu să contrazicem pe cineva şi cu siguranţă n-am fi scăpat de bănuială mult timp". Preşedintele a mai precizat că nu au existat niciodată discuţii în acest sens în timpul negocierilor cu dinamoviştii: "Trebuie să spun că în timpul negocierilor cu cei de la Dinamo pentru a putea fi programaţi în campionat, respectiv cu domnul Badea, niciodată nu s-a încercat să ni se sugereze că parte în acea înţelegere stă şi cedarea celor trei puncte din întâlnirea directă", a precizat Condescu.

Demiterea lui Cârţu iasă din discuţie
Ca şi antrenorul Sorin Cârţu, preşedintele este de părere că se putea face chiar mai mult în această partidă dar cu lotul pe care l-a avut Cârţu la dispoziţie, fără Martinovic şi Raskovic, care erau accidentaţi, era greu.

Arbitrajul a fost criticat de preşedintele clubului care a acuzat neacordarea unui penalti dar per ansamblu a fost mulţumit că dinamoviştii, deşi au dominat pe final de meci, n-au mai înscris: „Noi n-am vrut să facem prea mult caz pe seama arbitrilor pentru că sunt în criză şi ei dar în prima repriză dinamoviştii au fost avantajaţi, în special prin acordarea acelui penalti. Repriza a doua a fost mai echilibrată şi arbitrată echidistant, de altfel noi am avut şi un penalty neacordat. Am avut noroc pe final, poate datorită celor întâmplate în prima repriză.

Cu ocazia analizei meciului cu Dinamo, preşedintele Condescu a ţinut să dezmintă zvonurile referitoare la o eventuală demitere a lui Sorin Cârţu: "N-a fost niciodată o discuţie privind demiterea lui Cârţu. Noi am stat de vorbă după cea de-a doua partidă pierdută acasă, iar în timpul acestei analize eu l-am întrebat pe Sorin ce s-a întâmplat. Cârţu mi-a spus ca a greşit tactic, închizându-se prea devreme, asta pe lângă atitudinea unor jucători care l-au nemulţumit. Am văzut şi eu acele speculaţii că aş fi vorbit cu Bergodi, în condiţiile în care eu n-am discutat niciodată cu el".

Vrea şase puncte în două etape
Preşedintele pandurilor pronosticase înaintea meciului cu Dinamo şapte puncte în trei etape şi aceste previziuni se mai pot adeveri pentru că Pandurii vor juca acum două meciuri pe teren propriu. "Avem acum două meciuri acasă, cu Gaz Metan Mediaş şi Unirea Urziceni, iar eu sunt convins ca vom obţine şase puncte. La noi nu sunt probleme cu echipele din fruntea clasamentului, noi nu ne descurcăm cu echipele mici, aşa cum a fost cazul în meciurile cu Internaţional şi Oţelul Galaţi" a precizat Marin Condescu după ce echipa sa a trecut în acest tur de CFR Cluj şi nu a pierdut cu Dinamo. Pandurii au acumulat până acum 13 puncte şi ar mai avea de câştigat încă 13 pentru a fi în graficul stabilit de conducerea clubului pentru obiectiv. Fotbaliştii îşi primesc integral primele de joc doar dacă vor acumula 26 de puncte la finalul turului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:17 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Alexandre Cardoso: "Nu pot să-mi văd soţia decât de două ori pe an!"

Marcator al golului celor de la Pandurii din meciul cu Dinamo, Alexandre Cardoso a dedicat golul şi soţiei sale Eloisa care nu poate să-i fie alături şi pe care o vede doar de două ori pe an. Brazilianul nu poate merge decât în vacanţe acasă iar soţia nu poate veni să locuiască cu el pentru că are probleme în familie. Cardoso a mărturisit că deşi e căsătorit de un an de zile, nu şi-a văzut soţia decât de două ori în această perioadă.

Reporter: Cui ai dedicat acest gol al tău din meciul cu Dinamo, te-ai gândit la cineva anume?
Alexandre Cardoso: Da, la familia mea, la soţia mea care e departe şi îi e foarte dor de mine şi la familia soţiei mele care trece printr-o perioadă mai grea. Soţia mea are o problemă acum şi are mama grav bolnavă dar eu vreau să o ajut să fie fericită şi liniştită. Sigur golul e şi pentru echipa mea, pentru băieţii de la Pandurii şi pentru toţi cei de la club, dar mai ales pentru preşedintele clubului cu care am discutat înainte de meci şi mi-a spus că avem nevoie de un rezultat pozitiv. Pe teren la asta m-am gândit să fie mulţumit şi preşedintele care e un om bun. Sunt fericit că am reuşit să-l fac fericit şi sunt şi eu mult mai liniştit.

Rep.: Cu soţia ta ai vorbit după meci, a aflat că ai marcat?
A.C.: Nu am vorbit încă, dar după ce ajung acasă vorbim pe internet. Ea ştie că am înscris şi toată familia, părinţii şi fraţii mei se uită mereu pe internet şi văd pe site-ul clubului dacă joc sau dacă dau gol. Sunt departe acolo în Brazilia dar aşa sunt aproape de mine. Au vazut pe site momentul în care s-a dat gol şi cine a marcat şi s-au bucurat pentru mine. Acum când voi merge în iarnă în vacanţă, voi merge cu un aparat special de recepţie din România ca să poată vedea şi la tv meciurile mele prin satelit. Le fac abonament aici şi tatăl, mama şi fraţii se pot uita acolo la meciuri de aici. Familia mea iubeşte mult fotbalul dar noi suntem foarte uniţi. Suntem o familie mare şi unită, aşa e frumos şi e important să fim mai apropiaţi măcar aşa. Dacă-i simt aproape pentru mine e mai bine, mă ajută mult pe teren să ştiu că se gândesc la mine şi îmi sunt alături. M-aş bucura să fie mai aproape de mine dar nu se poate. E important pentru mine să îi simt aproape dar şi să ştiu că-s sănătoşi toţi.

Rep.: Cam cât de des reuşeşti tu să vezi familia pe an?
A.C.: Pai nu prea des că sunt peste 10 000 de km până acolo. Iar de la Târgu Jiu până la mine acasă fac 28 de ore, cu drumul de Bucureşti apoi cu avionul până în Franţa şi de acolo în Brazilia, spre Sao Paolo şi apoi drumul din capitală până în oraşul meu. Merg foarte rar, de două ori pe an acasă. E greu dar ce să fac, asta e viaţa pe care am ales-o de la 14 ani şi eram pregătit să fac asta, acesta e serviciul meu şi asta îmi place să fac. Fiecare om e lăsat de Dumnezeu pentru a face ceva şi cred că pentru asta m-a lăsat Dumnezeu pe mine să fac în viaţă. Darul meu a fost să joc fotbal chiar dacă am avut mai puţin talent.

Rep.: Fiind proaspăt căsătorit nu ţi-ai dori să fi alături de soţia ta sau ea alături de tine aici?
A.C.: Nu e normal să nu fim împreună dar astra e viaţa şi nu avem ce face. În decembrie facem un an de la căsătorie dar acum e o perioadă mai grea pentru noi şi nu ne putem vedea. După ce va mai trece timpul şi vom fi mai liniştiţi vom avea timp să fim aproape unul de altul. Acum eu joc fotbal şi asta e preocuparea principală, şi dacă aş juca în Brazilia ar fi la fel pentru că e o ţară mare şi se joacă miercuri şi dumincă şi ar trebui să fiu mereu în cantonamente. Dacă trecem acum de perioada aceasta grea şi suntem uniţi mai târziu relaţia noastră va rezista mai bine.

Rep.: Tu ai o familie numeroasă, îţi doreşti să ai la fel de mulţi copii?
A.C.: Poate va veni un copil sau doi, o fată şi un băiat. Am şapte fraţi şi aş fi vrut şi eu mulţi copii dacă era mai uşoară viaţa. Brazilia e o ţară periculoasă, nu ştii cum îţi cresc copii şi ce fac în viaţă. Aş vrea să am 8-10 copii pentru că îmi place o familie numeroasă dar cum e lumea acum, cu multe probleme şi nu e posibil dacă ai zece copii să fie toţi cuminţi. Nu poţi să te ocupi de educaţia lor, acum apar multe tentaţii, e greu acunm în viaţă. În Brazilia e diferită viaţa faţă de cea din Europa.

Rep.: Te-ai gândit să vi definitiv în Europa cu familia, poate în România....
A.C.: Nu mi-ar place să locuiesc definitiv aici. Am venit doar să joc fotbal dar familia mea e acolo şi e numeroasă şi nu pot veni toţi aici. Dacă era o familie mică poate îi aduceam dar am acolo mulţi fraţi şi prieteni. Sunt de doi ani în Euroopa dar de trei ani jumătate am plecat de acasă. Cei care sunt mici, nepoţii, nici nu mă cunosc. Dar când merg acasă vizitez pe toată lumea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:17 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Pandurii II au câştigat cu scorul de 3-1 meciul cu ACS Recaş

Fotbaliştii de la Pandurii II s-au impus în această etapă cu scorul de 3-1 în meciul cu ocupanta locului doi, ACS Recaş prin golurile înscrise de Adi Popescu, Fărcăşanu şi Vlăduţi.

Echipa trimisă pe teren de antrenorul Gabi Zahiu i-a avut în componenţă pe: Constantinescu - Dobroiu (Coiocioi, min.85), Tătaru (Dăianu, min. 75), Rada, Constantin - Plească, Adi Popescu, Avramescu, Pătraşcu (Fărcăşanu, min.12)- Vlăduţi (Gavrilescu, min. 80), Stanciu.

Pandurii II ocupă locul IV în clasament cu 15 puncte, la egalitate cu Minerul Mehedinţi. Etapa viitorare Pandurii II vor juca în deplasare cu liderul seriei, FC Naţional Sebiş, vineri la ora 15:00. Antrenorul Gabi Zahiu a precizat că va fi un meci dificil pentru echipa sa dar echipa va merge acolo să obţină victoria: "Va fi un meci greu pentru că i-am văzut când au jucat cu Jiul Rovinari. Au echipă bună de divzia C dar sper să reuşim o victorie. Ne ducem la victorie la acest meci. Vrem mai mult şi băieţii au dovedit că pot mai mult."

Înaintea acestui joc Pandurii II au şi probleme de lot, Pătraşcu avânbd o întindere iar Tătaru şi Pleaşcă având unele probleme la genunchi. Antrenorul Zahiu speră însă să poată completa lotul cu mai mulţi jucători de la Panduriipentru că în această perioadă campionatul este întrerupt la Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 09:58 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Meciul cu Dinamo i-a băgat pe jucătorii de la Pandurii la infirmerie

Meciul cu Dinamo şi problemele pe care le aveau unii jucători înaintea acestei partide au făcut ca la antrenamentul de aseară să lipsească de la pregătire şapte jucători. Unii dintre ei s-au antrenat separat de echipă, efectuând doar alergări uşoare, Raskovic şi Martinovic, în timp ce alţi trei, Ghindeanu, Murgan şi Cardoso nu au alergat efectuând un program stabilit de preparatorul fizic Fane Cioacă.

Pe lângă aceştia au mai lipsit de la antrenament şi Lazic care azi urmează să revină din Serbia unde a fost plecat pentru a obţine viza şi Diaconu care are probleme la genunchi după meciul de la Iaşi din Cupa României când a suferit o entorsă.

Martinovic a suferit o întindere în zona în care sezonul trecut avusese o ruptură fiind reţinut de la efort de medicul echipei. Fundaşul sârb a efectuat aseară doar alergări uşoare el precizând că în maxim 3-4 zile va reveni la pregătire cu echipa. Tot cu Martinovic a alergat ieri şi Raskovic, atacantul sârb explicând că este refăcut după ruptura musculară la spate suferită la meciul cu Steaua de când a luat şi o pauză, el reluând alergările săptămâna trecută. "Nu mai simt dureri şi sper să revin cât mai repede pe teren cu echipa. Mâine merg din nou la ecograf să văd dacă ruptura s-a vindecat după care aştept să reintru în programul echipei" a declarat aseară jucătorul care se simte mult mai bine şi e posibil să poată juca în etapa viitoare.

Probleme medicale mai grave are Cardoso care a suferit o ruptură musculară înaintea meciului cu Dinamo şi va sta cel puţin o săptămână. Şi el va merge azi la ecograf pentru a vedea exact care este starea rupturii de la picior urmând ca în funcţie de ce vor spune medicii să efectueze un program de recuperare.

Probleme are şi Murgan care s-a accidentat destul de grav în timpul meciului cu Dinamo când a suferit o lovitură puternică la cap suferind din nou o comoţie. "Am unele probleme mai ales că mă dor ochii dar sper să nu fie ceva grav. Voi merge la medic să vedem despre ce este vorba şi după aceea se va stabili când revin la pregătire" a explicat mijlocaşul celor de la Pandurii. Şi Ghindeanu acuză unele probleme la genunchi după meciul de la Iaşi din Cupa României, el urmând să meargă azi la un examen RMN pentru a vedea despre ce probleme este vorba.

Tot pe lista indisponibililor se află şi tânărul Diaconu care s-a accidentat la meciul din Cupa României de la Iaşi unde a suferit o entorsă de genunchi, el având o săptămână piciorul în gips. Nerefăcut după o operaţie mai delicată, efectuată în Brazilia, este şi Tiago Tremonti care mai are o lună de recuperare după operaţie. Acesta efectuează recuperarea la Sao Paolo, acolo unde a fost şi operat.

De azi se va alătura lotului şi sârbul Lazic care a fost plecat la Belgrad pentru a obţine viza.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 10:00 PM
Mesaj: #130
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Punct nepremiat cu Dinamo

Pandurii au reuşit să ia un punct mare din meciul cu Dinamo dar efortul lor nu a fost răsplătit cu o primă specială deşi preşedintele marin Condescu recunoaşte că e vorba de un punct foarte important şi nepreţuit. Oficialul a precizat ieri că acesta va beneficia doar de prima obişnuită pentru că jucătorii nu au cerut o primă specială cu această ocazie. Panduri sunt premiaţi cu 300 de euro pentru punctele câştigate acasă şi 500 de euro pentru un punct în deplasare.

Marin Condescu a declarat ieri că punctul obţinut de echipa sa la meciul cu Dinamo nu are preţ. Deşi explicase că în caz de victorie sau egal va negocia cu jucătorii primele de meci, oficialul a explicat că jucătorii nu au cerut nici un ban pentru acest punct: "Nu am negociat nimic cu jucătorii în ceea ce priveşte prima din meciul cu Dinamo. Punctul de la Dinamo este dincolo de orice valoare, este nepreţuit. Jucătorii nu au cerut nimic pentru acest punct dar nu au jucat degeaba. Se ştie că nu se joacă degeaba nicăieri ei joacă pe salariu şi primele care sunt de 300 euro punctul acasă şi 500 de euro în deplasare. Ei nu au cerut o primă specială pentru acest punct".

Condescu a apreciat că acest punct este important nu neapărat pentru valoarea sa cât pentru că a înlăturat orice suspiciuni legate de meciul cu Dinamo: "Eu spun că nu are valoare în bani pentru că punctul obţinut de noi la Dinamo a înlăturat suspiciunile privind o eventuală înţelegere ştiut fiind conflictul nostru cu Dinamo care a fost înaintea acestui meci. Iar imaginea clubului a avut de câştigat după acest rezultat de egalitate iar asta nu se poate măsura în bani".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut