Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
09-30-2009, 07:03 PM
Mesaj: #101
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Lazic putea juca cu Oţelul

Preşedintele Marin Condescu a explicat ieri că problema expusă de antrenorul Sorin Cârţu referitor la sârbul Lazic este una falsă pentru că jucătorul avea dreptul de a evolua la ultimul meci: "Problema lui Lazic este absolut falsă, nu are nimic viza de şedere în România cu dreptul lui de joc, sau cu faptul că n-ar avea permis de muncă. Este inexact spus, permisul lui de muncă asta e legea, se obţine după trei luni de zile şi până la 31 decembrie. Permisul de muncă e temporar acum şi oricine poate să stea perioada aceasta şi să-şi facă actele după aceea ca să-l obţină. Este o problemă falsă şi acestea sunt problemele pe care le-am discutat şi am analizat din punct de vedere administrativ dacă echipei îi lipseşte ceva", a spus Condescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 05:48 PM
Mesaj: #102
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Atmosferă tensionată la Pandurii

Sorin Cârţu spune: "Eu sunt obişnuit cu presiunile, dar nu şi jucătorii
şi de aceea clachează şi tâmpesc
"

Este clar că atmosfera în vestiarul echipei Pandurii este foarte încordată. Rezultatele negative, dar şi jocul modest al echipei au dus la această situaţie deloc plăcută pentru oficialii echipei. Şi chiar dacă a declarat răspicat că cei care sunt responsabili cu atmosfera din vestiar sunt căpitanul echipei, dar şi antrenorii, Marin Condescu petrece mai mult timp printre jucători, cu scopul de a mai înlătura această stare de tensiune.

În sport, atunci când o echipă nu are rezultate, atmosfera de lucru se schimbă în rău. Intervine tensiunea, iar nervii sunt întinşi la maxim, stare care este prezentă şi în vestiarul pandurilor. Echipa nu joacă şi nu are rezultate, lucru constatat şi de Marin Condescu şi care a fost adus la cunoştinţă lui Sorin Cârţu. "Am discutat, şi Sorin a recunoscut că este şi el vinovat, însă este o culpă colectivă", a spus Condescu.

Atmosferă stricată de un articol?
Informaţia apărută în presă potrivit căreia lui Sorinaccio i s-a dat ultimatum să bată pe Dinamo, iar în caz contrar va fi demis, l-a deranjat pe antrenor.

"V-am respectat, dar voi pe mine nu. La mine vorbeşti concret, nu că se aude sau se spune", a reacţionat Cârţu, care ştie că tot ce s-a scris va avea repercusiuni asupra echipei. De parcă presa ar fi stricat atmosfera la echipă, starea de tensiune din cadrul lotului este doar creaţia lui. Antrenorul are merite la victorii, însă şi vină la eşecuri, iar una din principalele misiuni ale lui este de a crea un climat acceptabil în vestiar. Însă, Cârţu a perceput altfel situaţia creată în această săptămână şi a găsit un posibil alibi pentru eşecul cu Dinamo. "Nu aţi făcut decât să faceţi o atmosferă foarte grea pentru meciul cu Dinamo. Nu faceţi decât jocul altora care se bucură, şi nu o faceţi intenţionat. Asta mai trebuie la echipă, altă atmosferă apăsătoare la fel ca săptămâna trecută. Ţineţi în continuare atmosfera agitată, dar fără mine", a comentat Cârţu la adresa presei care a scris despre posibila sa plecare de la Pandurii.

Însă, până acum, Sorin Cârţu a avut o presă pozitivă, semn că ziariştii nu l-au vânat pe tehnician sau pe jucători. Mai des fotbaliştii au fost criticaţi de către antrenor în mod public decât de ziarişti, aşa că atmosfera n-a fost stricată de mass-media.

Supărat pe spectatori
Sorin Cârţu are ceva şi cu fanii care l-au înjurat la finalul meciului cu Oţelul. După ce în prima fază a dat impresia că nu este prea interesat de ce zic spectatorii, Sorinaccio a întors placa şi şi-a adus aminte că la un meci jucat la Târgu Jiu a fost înjurat de cei aflaţi în spatele băncii de rezerve, aceşti fani fiind localnici. "Şi suporterii m-au înjurat în timpul jocului şi la final pentru că am bătut Universitatea. Asta este atmosfera aici, asta este educaţia de fotbal pe care o aveţi voi. Nu încerc eu să v-o schimb pentru că nu mă bat cu un sistem, aici aţi trăit cu dragostea altor echipe pentru că nu aţi avut o echipă de Divizia A, şi normal să vă fi împărţit cumva sentimentele. Dar manifestările care sunt acum nu sunt normale, aşa că nu mai vreau să particip la atmosfera aceasta. Aşa că stau pe treaba mea", a mai declarat Sorin Cârţu.

În schimb, Condescu a găsit o scuză spectatorilor spunând că aceştia au reacţionat normal la finalul meciului cu Oţelul Galaţi atunci când jucătorii şi antrenorii au fost vehement contestaţi. "E normal ca publicul să reacţioneze cumva. Am pierdut două meciuri iar reacţia publicului ar trebui să-i pună pe gânduri pe jucători şi antrenori care a văzut clar că noi nu am jucat nimic", a spus Condescu.

Inert la presiune
Din punctul de vedere al lui Sorin Cârţu toate acţiunile ce au avut loc în ultima săptămână au avut şi pot avea efect în rezultatele echipei. Tehnicianul spune că pentru el nu este o problemă că s-a creat această stare tensionată. "I-am spus şi preşedintelui, voi nu înţelegeţi câtă presiune pot să duc pe umerii mei. Am peste 400 de meciuri în Divizia A, ani mulţi de fotbal în spate, deci duc mult. Dar nu duc alţii, ăia care joacă nu duc presiunea care o faceţi aiurea. Nu joc eu ca să mă afecteze pe mine. De aceea clachează şi tâmpesc. Cum s-a întâmplat la acest meci cu Oţelul, ghinion şi prostie toate făcute într-un amalgam. Nu se poate pierde un meci în care ai condus şi l-ai avut sub control, şi-l pierzi pe fond de lipsă de reacţie şi concentrare. Şi aşa se va întâmpla în continuare dacă starea aceasta se menţine", a declarat Sorin Cârţu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 05:49 PM
Mesaj: #103
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Contract beton pentru Cârţu?

Antrenorul Cârţu spune că nu ţine cu dinţii de scaun şi acceptă să fie demis. Tehnicianul a declarat în urmă cu o săptămână că el nu-şi va da demisia de la nicio echipă, indiferent dacă pierde toate meciurile, aşa că această variantă a demisiei pică. În plus, acum şase luni, antrenorul declara că el are un "contract beton 600", clauzele puse fiind toate în favoarea sa la o eventuală despărţire. Astfel, în cazul unei demiteri venită din partea lui Marin Condescu, Sorinaccio va primi bani până vara anului 2011, atunci când îi expiră contractul. Totuşi, preşedintele spune că acele clauze nu ar fi o piedică, însă nici nu vrea să se gândească la o despărţire de Cârţu.

"Contractul se negociază la început, după care în funcţie de fiecare parte se încheie sau nu. Sunt clauze, dar sunt şi îndatoriri. În contractul lui Sorin Cârţu nu există acea regulă cum că la patru înfrângeri conducerea poate rupe înţelegerea, însă există altceva şi atât spun: dacă nu este menţinută o atmosferă propice performanţei, se poate ajunge la o înţelegere cumva. Păi, dacă vin 17 jucători şi spun că nu există un climat adecvat performanţei, se poate activa acea clauză. Nu este cazul şi în situaţia noastră, pentru că nu s-a pus niciodată în discuţie despărţirea de Sorin", a comentat Condescu.

La începutul returului trecut a existat o grevă a majorităţii jucătorilor, însă preşedintele i-a dat credit antrenorului, care a şi fost menţinut pe funcţie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 05:49 PM
Mesaj: #104
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Condescu şi-a dus astăzi echipa la mănăstire, dar şi la masă

Pentru a linişti apele tulburate în ultima perioadă, preşedintele pandurilor, Marin Condescu, a decis să stea de vorbă cu jucătorii şi cu stafful tehnic, nu în orice loc, ci chiar în Casa Domnului.

Marin Condescu şi-a dus în această după-amiază echipa la o mănăstire, dar au şi luat masa împreună. Nu este prima dată când jucătorii şi conducerea au ieşit împreună la masă pentru a discuta problemele legate de echipă. Şi înainte de partida de la Piatra Neamţ, câştigată de formaţia gorjeană, oficialul a avut o întâlnire cu jucătorii şi antrenorii. Pentru a detensiona situaţia apărută după trei eşecuri consecutive, Marin Condescu s-a gândit că acesta este un mod bun de a-şi monta jucătorii. Oficialul a dorit să-i liniştească înaintea partidei cu Dinamo, una care naşte multe discuţii din cauza înţelegerii dintre conducerile celor două formaţii.

Astfel, astăzi, lotul împreună cu antrenorii şi preşedintele Condescu au mers la mănăstire, pentru a se ruga să scape de ghinionul care i-a urmărit în ultima perioadă, dar şi pentru a face o analiză a ceea ce s-a întâmplat până acum.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 05:52 PM
Mesaj: #105
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"Ne vom da sufletul pe teren"

Căpitanul echipei din Târgu Jiu, Florin Stângă, a precizat că vor face tot posibilul să îndrepte greşelile de la întâlnirea cu Oţelul: "Va fi un meci dificil cu Dinamo. Nu vreau să discut prea mult, dar pot decât să spun că noi o să ne dăm sufletul pe teren."

Indiferent de deznodământul partidei din Ştefan cel Mare, Cârţu şi compania nu riscă sancţiuni din partea conducerii.

"Băieţii trebuie să fie montaţi, determinaţi şi să facă un joc bun la Dinamo. Nu este important neapărat scorul, vrem să vedem atitudine la echipă. La Dinamo merg să joace, mingea e rotundă. Este un meci în deplasare, suntem pe locul 9, avem 0 la adevăr, aşa că, dacă vom pierde, nu se vor lua măsuri nici cu antrenorul, nici cu jucătorii. Fiecare om vrea mai mult, aşa că nu are cum să fie mulţumită vreodată conducerea. Vom întâlni pe Dinamo, o echipă bună şi ar fi ultimul lucru ca antrenorul să fie dat afară în cazul unui rezultat negativ. Aşa se întâmplă la noi, după fiecare joc se fac analize, toţi îşi dau cu părerea. La victorii de ce nu se fac analize? Băieţii au primă normală pentru un meci de deplasare", a precizat managerul general la pandurilor, Viorel Temelescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 05:55 PM
Mesaj: #106
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"Sperăm să îşi epuizeze puterile în seara asta"

Chiar dacă pentru Sorin Cârţu nu este un atu, jucătorii pandurilor se bazează pe faptul că dinamoviştii vor fi obosiţi duminică după jocul pe care îl au de disputat astăzi în Cupele Europene.

"Dinamo mai are un joc înainte de meciul cu noi, sperăm să îşi epuizeze puterile în seara asta şi duminică să fie obosiţi. Oricum ar fi, au un lot numeros, sunt un club puternic şi sunt convins că pot alcătui două echipe. Vom vedea după acest joc în ce formă sunt", a declarat Tilincă.

Având în vedere componenţa lotului dinamovist, Cosmin Tilincă este de părere că un egal ar reprezenta un rezultat mulţumitor pentru formaţia gorjeană, însă speră să repete isprava din 2008, când au învins pentru prima dată în "Groapă", cu 2-1, pe atunci marcatorii gorjenilor fiind Piţurcă şi Arrieta.

"La ei cam toţi jucătorii pot face diferenţa, au atacanţi puternici, la fel şi mijlocul. Au mulţi jucători valoroşi. În schimb, noi tot timpul am avut rezultate ca echipă, nu avem valori individuale. Un egal ar fi un rezultat bun pentru noi, iar o victorie ar fi un rezultat mare. Pentru mulţi ar fi o surpriză uriaşă dacă am bate pe Dinamo, nu şi pentru mine", a adăugat atacantul pandurilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 06:02 PM
Mesaj: #107
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Condescu: "Nu-i cer altceva lui Sorin Cârţu decît ca echipa să joace fotbal!"

Preşedintele Marin Condescu este îngrijorat că Pandurii nu mai joacă fotbal, concluzionând acest lucru după ce echipa a pierdut al doilea meci pe teren propriu. Oficialul spune că şi suporterii echipei sunt îngrijoraţi şi de aceea au taxat echipa la finalul jocului cu Oţelul. Acesta cere jucătorilor şi antrenorilor să rezolve rapid situaţia creată şi să joace fotbal.

Nu vor da nici o garanţie pentru Dinamo
Reporter: Avem de dat bani la Dinamo, 5000 de euro garanţie, pentru a putea juca meciul cu Dinamo?

Marin Condescu: Nu avem de dat bani nici la Dinamo şi nici altei echipe sau la altcineva pentru a juca, avem bani doar pentru noi.

Rep.: Dar ce înţelegere aveţi cu cei de la Dinamo, când se va plăti acel milion de euro?
M.C.: Dacă vom pierde în civil şi la TAS vom plăti banii. Dar nu acum, ci atunci când vom pierde. Nu vom da nici un ban înainte de a se pronunţa instanţa civilă sau TAS, dar noi sperăm să se judece cât mai repede în amebele instanţe. Până în ianuarie este timp destul să se judece. Dar nu vom plăti de la club absolut nici un ban. Încă de acum 2-3 luni am spus că doar dacă pierdem în civil vom plăti. Asta e viaţa, nu întotdeauna dacă ai dreptate înseamnă că şi câştigi. Asta a fost înţelegerea făcută cu Dinamo. Dacă vom pierde vom plăti din drepturile TV.

Rep.: Veţi face o excepţie şi veţi motiva suplimentar jucătorii pentru meciul cu Dinamo?
M.C.: Nu voi face nici o excepţie. De fiecare dată, la fel cum a fost şi înainte de meciul cu Steaua, că nici nu le fixez cât le dau primă, să bată ei şi le dau cât cer. Şi nu pot să spună că la Steaua nu au putut să bată pentru că au avut toate condiţiile să bată.

Stategie păguboasă în Cupa României
Rep.: Despre această strategie pe care s-a bazat antrenorul pentru cupa României ce spuneţi?

M.C.: Că e păguboasă. Este a doua oară când am făcut aceeaşi greşeală la fel ca şi anul trecut. Dar este clar o atitudine care trebuie schimbată. În afara de faptul că s-a dus Bejinaru la Iaşi, tot Sorin a făcut echipa. Dar dacă l-a trimis acolo trebuia să-l lase să facă echipe din jucătorii pe care îi avea la dispoziţie. Oţelul a jucat şi în cupă 120 de minute şi au venit mai proaspeţi ecât noi. Anul trecut am făcut aceeaşi greşeală la Vaslui şi am pierdut. N-am văzut de ce am ales această strategie pentru că tot am pierdut meciul cu Oţelul. Dar eu nu am luat faptul acesta ca o comoditate ci ca o strategie pentru a pregăti meciul cu Oţelul. Şi l-am pregătit atât de bine că l-am pierdut. E clar că s-a greşit.

Rep.: Vă îngrijorează forma slabă a jucătorilor în acest moment?
M.C.: Nu e vorba aici de formă slabă a jucătorilor. Din punctul meu de vedere Pandurii Târgu Jiu are jucători în formă dar din păcate, jucătorii care sunt în formă nu joacă. Nu găsesc nici o explicaţie pentru faptul că acei jucători care evoluează foarte bine într-un meci apoi sunt eliminaţi şi nici în lotul de 18 nu mai sunt incluşi. Dar astea le discut eu cu antrenorul şi poate eu în ignoranţa mea nu ştiu multe lucruri. Dar din punctul meu de vedere, jucători de la Panduri nu au nici un motiv să n u fie mobilizaţi ca să câştige meciurile. Jucătorii nu au nici o scuză pentru modul în care au evoluat. Inclusiv forma slabă a unora dintre ei care nu au mai putut în repriza a doua trebuia să fie evitată de antrenor. Nu pot înţelege de ce un jucător nu spune când nu mai poate. Dar şi antrenorii secunzi care stau acolo pe bancă au şi ei rolul să observe când un jucător nu mai poate. Poate Sorin e foarte concentrat dar viziunea de anasamblu o au şi antrenorii secunzi.

"N-am jucat fotbal dar am avut noroc"
Rep.: Îi reproşaţi antrenorului faptul că a renunţat prea uşor la unii dintre jucătorii din lot?

M.C.: Nu îi reproşez absolut nimic. Dar asta nu înseamnă că în lojă cu mine trebuie să stea jucători care sunt în formă. La meciul cu Oţelul au stat cu mine Nalaţi şi Stancu. Nu-l mai pun pe Raskovic că e accidentat. Dar dacă nu era el era Tilincă. Nu-i cer altceva lui Sorin Cârţu decît ca echipa să joace fotbal! Cel mai îngrijorător lucru pentru noi, în afară de meciurile cu CFR şi FC Vaslui, este că noi n-am jucat fotbal dar am avut noroc. Nu jucătorii sunt de vină pentru pierderea meciului cu Intenaţional şi a celui cu Oţelul. Nu antrenorii sunt de vină şi nici jucătorii de rezervă. Toţi au aceeaşi vină iar principala sarcină de rezolvare a acestei situaţii îi revine lui Sorin Cârţu. Nu l-a întrebat nimeni niciodată la Pandurii ce echipă face, pe cine foloseşte, de ce nu îi bagă, pe jucători care a spus că îi fac atmosferă proastă i-am lăsat să plece dar exact ce s-a întâmplat în aceste două meciuri dă impresia că echipa decuplează de la ceea ce trebuie să joace. Nici măcar ca un joc amical nu-l tratează că acolo ar juca mai bine. Unii dintre ei îl tratează ca pe un joc pe care vor să-l piardă.

Rep.: Dar atmosfera din vestiar nu este acum tensionată?
M.C.: Atmosfera din vestiar nu o pot face eu ci doar căpitanul de echipă care îşi asumă acest rol şi nu e doar simbolic căpitan. Iar principala sarcină de a face atmosferă bună în vestiar este a antrenorilor iar Pandurii au patru antrenori secunzi.

Rep.: Vă aşteptaţi la o victorie în meciul cu Dinamo?
M.C.: Da, dar mă aşteptam şi la cel cu Oţelul Galaţi. Pentru că de aceea am ieşit la luptă. Poate ne-a ameţit prea mult faptul că am obţinut rezultate favorabile din primele etape. Am pierdut două meciuri acasă şi ar trebui să-i pună pe gânduri pe jucători şi antrenori reacţia publicului că nimeni nu ar fi spus nimic dacă am fi pierdut cu FCR sau am fi făcut egal. Acolo au jucat fotbal dar cu Oţelul au jucat doar prima repriză.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 07:00 PM
Mesaj: #108
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cârţu: "Dinamo e dependentă de N'Doye şi Niculae, putem obţine orice rezultat acolo"

Antrenorul grupării Pandurii Târgu Jiu, Sorin Cârţu, a declarat, vineri, că partida cu Dinamo este deschisă oricărui rezultat deoarece atât echipa sa, cât şi formaţia din Ştefan cel Mare sunt imprevizibile şi pot claca atunci când nimeni nu se aşteaptă.

"Un meci cu Dinamo e tot timpul special, are o oarecare încărcătură pentru jucători, nu poţi să te relaxezi. Dinamo e dependentă de anumiţi jucători, mă refer aici la N'Doye şi Niculae, plus că l-a pierdut pe Dănciulescu, o piesă grea care îşi punea amprenta în joc. Putem obţine orice rezultat acolo, aşteptaţi-vă la orice. După înfrângerea slabă cu Oţelul, putem avea o prestaţie schimbată la 180 de grade. Asta e o caracteristică a echipei noastre, nu trebuie să te mire nimic niciodată", a spus Cârţu.

Tehnicianul a comentat şi declaraţiile preşedintelui Marin Condescu, prin care acesta îi transmitea ca echipa să joace un fotbal spectaculos. "Dacă el spune ceva, nu mă mai întrebaţi pe mine să explic ce spune. Ce vrea el, îşi explică el, nu o să explic eu ce vrea preşedintele Condescu sau ce gândeşte. Tot timpul doresc ca echipa să fie responsabilizată pentru ce face la partida respectivă, din punct de vedere tactic, să arate bine fizic, cu execuţii tehnice. Pe urmă, ce este în timpul jocului, când e rău sunt de vină eu, când e bine, sunt buni şi ei sau avem noroc. Nu suntem obligaţi să avem toţi acelaşi creier fotbalistic", a opinat fostul internaţional.

Cârţu a mai anunţat că Florin Popete nu va mai fi inclus în lot după ce conducerea i-a reproşat acest lucru: "Nu-l mai iau la niciun meci pe Popete, ca să nu se mai supere conducerea. Am avut reproşuri din partea conducerii, atunci nu-l mai iau. Stancu şi Nalaţi sunt în lot".

Partida Dinamo-Pandurii Târgu Jiu, din etapa a 9-a a Ligii I, se va disputa duminică la ora 20:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 07:09 PM
Mesaj: #109
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Păcurar nu mai simte presiune când joacă cu Dinamo

Fost dinamovist transferat între timp la Pandurii, Alexandru Păcurar s-a obişnuit cu meciurile contra fostei echipe. Actualul golgheter al celor de la Pandurii spune că nu mai joacă sub presiune contra celor de la Dinamo. Păcurar a acceptat să vorbească despre acest meci deşi conducerea tehnică le-a recomandat jucătorilor ieri să nu mai facă declaraţii înaintea acestui meci.

Reporter: Ce părere ai despre acest meci cu Dinamo, credeţi că veţi reuşi un rezultat pozitiv?
Alexandru Păcurar: E doar un meci important, cu o echipă bună din Liga I, jucăm la ei acasă dar avem şi noi şansele noastre. Cum au reuşit şi alte echipe mici să câştige puncte în Ştefan cel Mare de ce nu am reuşi şi noi- Depinde numai de noi cum vom evolua acolo şi sper să reuşim un joc bun.

Rep.: S-a stabilit un obiectiv pentru acest meci din partea conducerii?
A.P.: Nu avem un obiectiv stabilit de conducere pentru acest joc. Rămâne obiectivul pe care ni l-am fixat la începerea campionatului, clasarea în primele zece locuri şi acesta e obiectivul pe care îl ştim. Suntem abia la jumătatea turului şi mai avem mult de muncă în acest sezon.

Rep.: Crezi că evenimentele care au precedat acest joc au afectat echipa?
A.P.: Tensiunile dintre Dinamo şi Pandurii sunt între preşedinţi şi cluburi nu au nici o legătură cu noi jucătorii.

Rep.: Veţi juca la acest meci şi pentru preşedintele Condescu?
A.P.: Vom juca şi pentru preşedinte, dar, în primul rând, jucăm pentru noi şi pentru clubul care ne plăteşte. E normal ca preşedintele să ceară atitudine. Pentru că atitudine trebuie să avem la fiecare meci, fără atitudine şi ambiţie nu ai cum să câştigi nici un joc. Eu mi-aş dori atitudine şi fotbal spectaculos, ar fi combinaţia perfectă dar nu iese de fiecare dată.

Rep.: Preşedintele Marin Condescu a explicat că vă stabiliţi singuri prima de joc în caz de victorie, e adevărat?
A.P.: S-a mai întâmplat să negociem prima după meci şi de multe ori ne-a ieşit, ne-a mers bine. Nu am vorbit concret despre primă înaintea meciului ci am negociat prima respectivă cu domnul preşedinte după meci. De multe ori ne-a ieşit şi am obţinut victorii. Nu ştiu cât valorează trei puncte în Groapă, în primul rând să le luăm. Ar fi senzaţional să le luam cele trei puncte după aceea vedem cât vor valora.

Rep.: Crezi că cei de la Dinamo vor fi obosiţi după jocurile din cupele europene, e un avantaj pentru voi că jucaţi cu ei după meci?
A.P.: Nu ştiu dacă e un avantaj că joacă în cupe sau că vor fi obosiţi. Dinamo, Steaua şi echipele acestea de top au loturi mari şi nu cred că vor fi aceeaşi jucători pe teren şi în cupele europene şi în campionat la meciul cu noi. Nu consider un avantaj faptul că ei joacă acum în cupe.

Rep.: Tu ai jucat la Dinamo, mai simţi vreo presiunea înaintea meciurilor cu ei?
A.P.: Nu e nici o presiune pentru mine că joc contra celor de la Dinamo. Absolut deloc. Am jucat acolo acum cinci ani. Am debutat în Liga I jucând acolo şi am căpătat experienţă, m-a ajutat perioada aceea, dar nu simt nici o presiune, e doar un meci normal de campionat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2009, 04:40 PM
Mesaj: #110
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Sorin Cîrţu: "Ce avantaj să fie pentru noi haosul de la Dinamo? Peste tot e haos"

Antrenorul echipei Pandurii, Sorin Cîrţu, nu vede un avantaj în situaţia instabilă a băncii tehnice a lui Dinamo, care l-a demis şi l-a reinstalat pe Dario Bonetti după meciul pierdut în Europa League, în faţa lui Panathinaikos.

"Ce avantaj să fie pentru noi haosul de la Dinamo? În tot campionatul românesc este haos, nu numai la ei. Nu e benefic pentru o echipă faptul că se tot schimbă antrenorul, dar asta se întîmplă frecvent în România. Şi noi avem problemele noastre înainte de meciul din Ştefan cel Mare, ni s-au accidentat doi jucători în ultimul moment, Martinovici şi Cardoso. Ce dacă Dinamo a pierdut mai tot timpul cu echipele mici în acest sezon, şi noi le-am dat multor însetaţi să bea apă, i-am salvat. Sperăm la un rezultat bun mîine, însă totul depinde de prestaţia jucătorilor mei şi de felul cum vor aborda jocul", a spus Sorin Cîrţu pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut