Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
10-04-2009, 09:12 PM
Mesaj: #111
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Fotbaliştii de la Pandurii II au remizat în deplasare, scor 1-1 cu Marmosim Simeria

Pandurii II a înregistrat un nou rezultat de egalitate în meciul din etapa a VII-a a ligii a III-a, scor 1-1 cu Marmosim Simeria. Fotbaliştii pregătiţi de Gabi Zahiu şi Robert Vancea au înregistrat cu această ocazie cel de-al treilea rezultat de egalitate din acest sezon în care au suferit doar o înfrângere. Pandurii II ocupă locul patru după disputarea meciurilor din această etapă cu 12 puncte, la egalitate cu Minerul Mehedinţi şi Marmosim Simeria.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:13 PM
Mesaj: #112
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Alexandru Păcurar: "Întâlnim o echipă bună din Liga I, jucăm la ei acasă dar avem şi noi şansele noastre"

Golgheterul echipei Pandurii, Alexandru Păcurar, a jucat la Dinamo şi este legat sentimental de această echipă prin prisma faptului că acolo a debutat în liga I. Mijlocaşul spune însă că nu mai simte nici un fel de presiune când joacă cu Dinamo chiar dacă acolo a căpătat experienţa necesară primei ligi.
Despre meciul cu Dinamo Păcurar spune că e unul important la care însă Pandurii au şanse de a se impune ca la oricare altul: "Jucăm cu o echipă bună din Liga I, jucăm la ei acasă dar avem şi noi şansele noastre. Cum au reuşit şi alte echipe mici să câştige puncte în Ştefan cel Mare de ce nu am reuşi şi noi? Depinde numai de noi cum vom evolua acolo şi sper să reuşim un joc bun."

Conducerea nu a impus un anumit obiectiv pentru acest joc, dar jucătorii ştiu că au de îndeplinit un obiectiv şi rezultatul acestui meci va conta. "Rămâne obiectivul pe care ni l-am fixat la începerea campionatului, clasarea în primele zece locuri. Suntem abia la jumătatea turului şi mai avem mult de muncă în acest sezon pentru a-l îndeplini" spune Păcurar care este de părere că echipa va juca la meciul cu Dinamo şi pentru preşedintele Condescu: "Vom juca şi pentru preşedinte, dar, în primul rând, jucăm pentru noi şi pentru clubul care ne plăteşte. E normal ca preşedintele să ceară atitudine. Pentru că atitudine trebuie să avem la fiecare meci, fără atitudine şi ambiţie nu ai cum să câştigi nici un joc. Eu mi-aş dori atitudine şi fotbal spectaculos, ar fi combinaţia perfectă dar nu iese de fiecare dată."

Pentru gorjeni ar putea fi un avantaj faptul că joacă cu Dinamo după un meci de Europa League dar mijlocaşul nu crede că aceştia vor fi obosiţi mai ales că au un lot numeros: "Dinamo, Steaua şi echipele acestea de top au loturi mari şi nu cred că vor fi aceeaşi jucători pe teren şi în cupele europene şi în campionat la meciul cu noi. Nu consider un avantaj faptul că ei joacă acum în cupe."

Păcurar a recunoscut că s-a mai întâmplat la alte meciuri ca jucătorii să stabilească prima de joc după ce au disutat în acest sens cu preşedintele Condescu: "S-a mai întâmplat să negociem prima după meci şi de multe ori ne-a ieşit, ne-a mers bine. Nu am vorbit concret despre primă înaintea meciului ci am negociat prima respectivă cu domnul preşedinte după meci. De multe ori ne-a ieşit şi am obţinut victorii. Nu ştiu cât valorează trei puncte în Groapă, în primul rând să le luăm. Ar fi senzaţional să le luăm cele trei puncte după aceea vedem cât vor valora."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-04-2009 09:14 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #113
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Lotul deplasat la Bucureşti pentru meciul cu Dinamo numără 20 de jucători

Lotul deplasat azi la Bucureşti pentru meciul cu Dinamo numără 20 de jucători: Stanca, Mingote, Rusu, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso, Ghindeanu, Stângă, Nalaţi, Păcurar, Tilincă, Stromajer, Hidişan, Murgan, Dedu, Arrieta, Stancu, Pleaşcă, Avramescu şi Rada.

Deşi iniţial au fost incluşi în lot doar 19 fotbalişti, azi a fost convocat şi Ionuţ Rada deoarece doi dintre fundaşii din lot acuză probleme medicale. Rada a fost chemat după ce vineri evoluase şi la Pandurii II, fiind posibil să intre pe teren dacă Martinovic sau Cardoso nu vor putea evolua la acest meci. Pandurii s-au deplasat în această dimineaţă spre Bucureşti unde au ajuns după ora prânzului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:14 PM
Mesaj: #114
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Plească şi Avramescu au fost convocaţi în premieră la un meci al echipei Pandurii

Pentru meciul cu Dinamo de duminică al echipei Pandurii cu Dinamo Bucureşti au fost convocaţi în premieră doi tineri de la echipa a doua. Pleaşcă şi Avramescu fac parte pentru prima dată din lot la un joc de prima ligă după ce s-au antrenat în ultima săptămână cu echipa din Târgu Jiu alături de alţi patru colegi de la Pandurii II.

"E un meci în care sigur vom folosi 14 jucători. Pleaşcă şi Avramescu sunt în lotul pentru Dinamo dar nu ştiu dacă au şanse să debuteze, depinde de cum merge jocul şi de schimbări, dacă vom avea nevoie de ei vor intra" a explicat antrenorul Sorin Cârţu prezenţa în lot a celor doi tineri de 19 ani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 03:36 PM
Mesaj: #115
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Sorin Cârţu: "Băieţii au avut posesie bună, dar au ratat de prea multe ori şi nu au fost prea curajoşi"

Antrenorul Sorin Cârţu a contestat penalty-ul primit de dinamovişti. "Am jucat cu handicap după acel penalty acordat aşa de uşor. Dacă la noi, la Târgu Jiu, am fi avut o asemenea fază în careul lui Dinamo niciodată nu am fi primit penalty. Ei se plâng tot timpul de arbitraj, dar ajutor mai mare decât să ţi-o pună pe var în asemenea fază nu poate fi", a declarat Sorin Cârţu, care a admis că echipa sa a avut noroc în primele 10 minute după golul primit, când apărarea făcută de elevii săi a fost "haotică".

"Băieţii au avut posesie bună, dar au ratat de prea multe ori şi nu au fost prea curajoşi. N-am arătat rău, 80 de minute am făcut o partidă bună, le-am creat probleme adversarilor şi dacă nu era atâta crispare în jocul nostru nu am fi avut atâtea probleme pe final", a mai spus Cârţu.

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roşii, după ce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acţionari. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 8, după un penalty transformat de Tamaş, în timp ce Cardoso a adus egalarea pentru gorjeni în minutul 52.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 03:37 PM
Mesaj: #116
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Păcurar: "Pandurii a câştigat un punct foarte important împotriva lui Dinamo"

Alexandru Păcurar, a apreciat că Pandurii "a câştigat un punct foarte important împotriva lui Dinamo, care este o forţă în campionatul nostru şi sper ca acest egal să ne ajute moral pentru viitoarele meciuri".

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roşii, după ce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acţionari. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 8, după un penalty transformat de Tamaş, în timp ce Cardoso a adus egalarea pentru gorjeni în minutul 52.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 03:58 PM
Mesaj: #117
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Marin Condescu: "Ma bucur ca am inlaturat anumite suspiciuni"

Presedintele echipei Pandurii Targu Jiu, Marin Condescu, a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca egalul obtinut pe terenul dinamovistilor, scor 1-1, nu poate decat sa-l multumeasca pentru ca a inlaturat anumite suspiciuni legate de acest meci.

"Cel mai important lucru este ca am inlaturat anumite suspiciuni. Lupta cu Dinamo a fost numai de fatada si am demonstrat ca am meritat egalul. Am avut si un noroc mare, insa am avut si un penalty neacordat la un hent in careu. Nu am avut anumiti jucatori titulari, insa antrenorul a stiut sa acopere lipsurile. Este bine ca am descoperit greselile din partida cu Otelul si ne-am apropiat mai mult, iar lucrurile s-au sudat mai bine. Am vorbit cu jucatorii inainte de meci si le-am spus ca nu voi fi suparat daca vom pierde, ideea era sa jucam si sa avem atitudine. Am vazut acest meci pe acelasi loc pe care am stat in urma cu doi ani cand i-am invins pe final de meci.", a declarat Marin Condescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 03:58 PM
Mesaj: #118
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Sorin Cartu: "Remiza este un rezultat bun, insa m-a nemultumit jocul, mai ales in ultimul sfert de ora"

Antrenorul formatiei Pandurii Targu Jiu, Sorin Cartu, a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca remiza obtinuta pe terenul lui Dinamo, scor 1-1, este un rezultat bun, insa a ramas destul de nemultumit de jocul echipei din ultimul sfert de ora.

"Rezultatul este bun, insa jocul m-a cam nemultumit, mai ales in ultimele 10 minute. Am jucat cu handicap inca din minutul 5, insa am reusit sa avem o posesie destul de buna si am echilibrat meciul. Este bine ca s-a terminat asa. S-a exagerat pe seama acestui meci, inainte si ma bucur ca acum numai spune nimeni nimic. Acasa am avut un meci cu Otelul pe care l-am controlat 75 de minute, iar in ultimile 15 minute am clacat. Se pare ca si aici am cazut fizic, insa a fost mai bine. As vrea mai mult de la jucatori, mai mult curaj la finalizare. Am mai avut astfel de meciuri sub presiune si ne-am descurcat. M-am uitat la antrenorii straini care au venit in Romania, si cred ca Bergodi este unul dintre cei mai buni. Am intalnit echipele antrenate de el si mi-a fost destul de greu.", a declarat Sorin Cartu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:20 PM
Mesaj: #119
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cardoso a jucat accidentat în meciul cu Dinamo

Deşi a fost diagnosticat cu ruptură musculară, fundaşul brazilian al Pandurilor, Alexandre Cardoso, a ţinut să nu lipsească de pe teren în partida cu Dinamo. "Nici nu m-am gândit deloc la mine, ci doar să fac un meci bun şi să dau un gol pentru echipă. Am jucat pentru că nu era o ruptură mare, doar 0,5 cm şi am considerat că pot să joc aşa. Mă bucur că n-au fost probleme şi acum sunt foarte fericit că am şi marcat."

Cardoso a precizat că şi-a dorit foarte mult să înscrie în poarta dinamoviştilor, presimţind încă dinaintea partidei că va marca dacă va intra pe teren. "Am simţit înainte de meci că pot să dau gol. Am mers în careu cu ideea de a înscrie la faza aceea. Dacă nu aş fi jucat din cauza acestei rupturi nu aş mai fi marcat şi poate că şi echipa pierdea meciul. Nici nu vreau să mă gândesc că aş fi putut lipsi de pe teren!" , a povestit jucătorul.

Fundaşul a mărturisit că golul l-a dedicat familiei sale, pe care nu are ocazia s-o viziteze foarte des. "M-am gândit la familia mea, la soţia mea care e departe şi îi e foarte dor de mine şi la familia soţiei mele care trece printr-o perioadă mai grea. Soţia mea are o problemă acum, dar eu vreau să o ajut să fie fericită. Sigur, e şi pentru echipa mea, pentru băieţii de la Pandurii şi pentru toţi cei de la club, dar mai ales pentru preşedintele clubului cu care am discutat înainte de meci şi mi-a spus că avem nevoie de un rezultat pozitiv. Pe teren la asta m-am gândit, să fie mulţumit şi preşedintele, care e un om bun.", a explicat Cardoso.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:22 PM
Mesaj: #120
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Popete, tras pe tuşă

Singurul jucător gorjean din lotul pandurilor, Florin Popete, nu mai are nicio şansă să prindă primul 11. Antrenorul Sorin Cârţu l-a trecut pe gorjean pe linie moartă şi asta după ce preşedintele Marin Condescu i-a reproşat tehnicianului că nu l-a schimbat pe finalul meciului cu Oţelul Galaţi. "În repriza a doua era obosit, era tot timpul cu mâna pe sus, el trebuia schimbat", a fost remarca lui Marin Condescu făcută lui Sorin Cârţu. Mesajul a ajuns la antrenor, care a luat decizia de a nu mai conta pe jucător de acum încolo.

Out permanent
Popete a fost trecut pe linie moartă în doi paşi. Mai întâi, antrenorul principal a spus că jucătorul nu este util echipei în deplasare şi a fost trecut doar pe lista cu fotbaliştii care joacă la Târgu-Jiu. "Nu e jucător de deplasare, o să contez pe el doar în meciurile de pe teren propriu", a fost justificarea lui Cârţu. Fundaşul dreapta Florin Popete a fost folosit în partidele de acasă, iar după eşecul contra Oţelului a picat şi al doilea verdict, care este mult mai dur. "Nu mai e Popete. Nu-l mai iau la nici un meci pe Popete de acum înainte, ca să nu mai supărăm pe nimeni. Tot timpul reproşuri din partea conducerii, că Popete în sus, că Popete în jos, că Popete nu mai poate… Atunci nu-l mai luăm, de ce să mai avem reproşuri să creăm probleme la conducere?", a comentat Sorin Cârţu. Astfel, tehnicianul renunţă să-l mai folosească pe Popete, însă este obligat să-l primească pe jucător la antrenamente pentru că se află sub contract cu Pandurii. Acesta din urmă nu a reacţionat şi vizavi de criticile aduse în presă de Marin Condescu. "Nu comentez ce spune preşedintele. Eu am o idee despre fotbal, alţii au alte idei", a mai spus Sorin Cârţu.

Popete senior, în retragere
Şi tatăl jucătorului tras pe dreapta, Pompiliu Popete, a dat semne în ultimul timp că bate în retragere. Responsabil cu delegaţiile oficiale, dar şi cu susţinerea dosarului de licenţiere, Popete senior a fost văzut tot mai rar prin anturajul pandurilor. Mai mult, Pompiliu Popete şi-a anunţat intenţia de a lăsa pe alţii să se ocupe de susţinerea dosarului de licenţiere la Bucureşti, favoriţi pentru preluarea acestei sarcini destul de grele fiind Daniel Băloi şi Robert Bălăeţ. "Gata, mă retrag, să se mai ocupe şi altcineva de treaba asta. Eu până acum mi-am făcut treaba", a comentat Popete senior.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut