Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
10-19-2009, 09:01 PM
Mesaj: #141
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Condescu pune tunurile pe atacanţi

Pandurii au bifat încă un rezultat negativ acasă, al treilea din acest sezon. După eşecurile cu Internaţional şi Oţelul, echipa lui Cîrţu a reuşit doar o remiză albă pe Municipal cu Gaz Metan Mediaş. Gorjenii au câştigat şapte puncte în deplasare în acest sezon, dar au cedat opt, în faţa unor echipe abordabile. "Nu am jucat nimic cu Gaz Metan Mediaş. A fost cel mai slab meci al nostru. Nu contează cum a jucat Mediaşul pentru că ei şi-au atins scopul, au câştigat un punct. Din păcate noi am pierdut încă două puncte. Cred că e primul an în care tot ceea ce am agonisit de afară am pierdut acasă. Am luat şapte puncte din deplasare şi am pierdut opt pe teren propriu. Mai în glumă mai în serios, suntem noi panduri, luăm de la cei bogaţi, dar am început să dăm la cei săraci şi să murim şi noi de foame", a comentat Marin Condescu.

Responsabilii cu golul din trupa lui Sorin Cîrţu continuă să facă figuraţie în acest sezon, reuşind un singur gol în cele zece etape disputate în Liga I, spre disperarea conducătorilor grupării gorjene."Nu avem eficacitate şi nu ne putem crea avantaj faţă de adversar. Am avut o posesie bună, am dus mingea în faţă, dar finalizările au fost cele care au fost. Nu mai comentez jocul atacanţilor mei, chiar nu mai am ce să zic ! Vă las pe voi, ziariştii, să apreciaţi evoluţiile lor", a declarat Cârţu la finalul partidei.

Şi Condescu s-a săturat să aştepte ca atacanţii să-şi facă datoria pentru care sunt plătiţi la zi. "Voi avea o discuţie cu jucătorii din atac. Eu cu bine după tine tot timpul, iar tu...Pe criză sunt mulţi oameni care nu pot să-şi ia salariile, e foarte greu să faci rost de bani, dar noi nu am scăzut salariile. Toate cluburile din România au scăzut salariile jucătorilor având în vedere că sunt momente când nu ştii dacă poţi să le achiţi salariile. Trebuie să găsim o modalitate să-i mobilizăm, trebuie să înţeleagă că noi i-am adus să dea goluri. Să jucăm la 0-0 avem jucători." a completat şeful formaţiei gorjene.

Preşedintele Pandurilor a mai spus că rolul tehnicianul va fi foarte important pe viitor, Sorin Cîrţu fiind obligat să aleagă cea mai bună formulă în atac. "Atacanţii nu şi-au demosntrat calităţile. Stromajer a marcat multe goluri la Vâlcea, i-am adus şi pe colegul său de atac de la Vâlcea, Câju, dar modul cum îi foloseşte este treaba antrenorului. Lucrurile sunt destul de clare, trebuie găsită cea mai bună formulă de atac."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-20-2009, 04:50 PM
Mesaj: #142
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Alexandre Cardoso a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului cu Dinamo

Câştigător în sondajul iniţiat pe site-ul clubului după meciul cu Dinamo este Alexandre Cardoso. Marcatorul golului echipei Pandurii în meciul din etapa a IX-a a primit 147 din totalul de 313 voturi exprimate de suporteri pe site-ul oficial, fiind urmat de Hidişan cu 20 de voturi. Pe locurile următoare în preferinţele suporterilor s-au aflat Tilincă - 19 voturi, Păcurar – 18 voturi şi Dedu cu 17 voturi. Săptămâna aceasta suporterii echipei pot vota pe site cel mai bun jucător al meciului cu Gaz Metan Mediaş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-20-2009, 04:52 PM
Mesaj: #143
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Băloi: Am cele mai bune soluţii pentru AJF

Astăzi este ultima zi de depunere a dosarelor pentru candidaţii care vor să participe la alegerile pentru preşedinţia Asociaţiei Judeţene de Fotbal Gorj. Cu o zi înainte de acest termen secretarul general al clubului Pandurii, Daniel Băloi, a anunţat că va candida la şefia asociaţiei, după ce anii trecuţi, după ce a renunţat la arbitraj a fost secretar general al AJF Gorj. Băloi a precizat ieri că va căuta cele mai bune soluţii pentru AJF şi a detaliat deja o parte dintre acestea.

Adunarea Generală a AJF Gorj este programată la finele acestei luni şi candidaţii care au anunţat până acum că vor lupta pentru a obţine voturile celor din judeţ sunt doar Mihai Prunariu, actualul preşedinte al asociaţiei dar şi Daniel Băloi, fost arbitru şi fost secretar general al asociaţiei de fotbal gorjene. "În momentul de faţă pot confirma oficial că voi inta în cursa pentru preşedinţia Asociaţiei Judeţene de Fotbal Gorj. Asta pentru a înlătura şi ultimele semne de întrebare. Nu am tras de timp pentru a ne apropia de termenul limită al depunerii dosarelor, care expiră marţi, la ora 16:00 ci am aşteptat să se găsească unele soluţii foarte bune pentru AJF", a declarat Băloi.

Băloi vrea să asculte dorinţele oamenilor de fotbal
Băloi a precizat că nu intră în luptă pentru a lupta cu actualul preşedinte Mihai Prunariu ci pentru a rezolva probleme cluburilor afiliate: "Pentru că aici nu e vorba de o luptă între candidaţii pentru funcţia de preşedinte ci este vorba de viitorul pe următorii patru ani a acestei asocaiaţii judeţene de fotbal Gorj în cadrul căreia îşi desfăşoară activitatea foarte multe cluburi afiliate din tot judeţul".

Băloi vrea să pună pe primul plan ceea ce doresc oamnii de fotbal din judeţ nu numai ceea ce doreşte un candidat sau altul: "Nu este important ce cred candidaţii ci ceaa ce gândesc oamenii de fotbal de la acest nivel. Oameni de fotbal care au început să vină din ce în ce mai mult către aceste campionate organizate de AJF asta ca şi o emulaţie a rezultatelor obţinute de echipa de primă ligă Pandurii. O echipă care prinde contur din ce în ce mai mult pe prima scenă a fotbalului".

Va acorda mai multă atenţie juniorilor
Băloi vrea ca de acum înainte să se acorde în judeţ mai multă atenţie juniorilor care evoluează la echipele din comune: "Sunt sigur că fiecare junior care evoluează la aceste echipe se visează un mic Piţurcă sau Iordache şi vor să înscrie goluri la nivelul acesta mic pentru că visează să joace în condiţii din ce în ce mai bune". În programul său va figura şi îmbunătăţirea bazelor sportive din judeţ: "Este greu dar se speră ca pe viitor să se îmbunătăţească aceste baze sportive şi cu ajutorul primarilor din judeţ pentru ca meciurile să se desfăşoare pe stadioane sigure şi pe cât posibil modernizate în fiecare an cu câte ceva", a spus Băloi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-20-2009, 04:53 PM
Mesaj: #144
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Condescu: Jucătorii trebuie să aprecieze că am menţinut salariile

Preşedintele Marin Condescu nu este mulţumit de parcursul echipei sale din acest sezon. Chiar dacă debutul a fost unul bun, ceea ce a urmat nu-l satisface pe oficialul gorjenilor care s-a decis să spună lucrurilor pe nume. Echipa nu mai câştigă pentru că nu are atacanţi care să marcheze şi antrenorii nu au găsit până acum cele mai bune formule pentru atac. Condescu spune că va băga în şedinţă atacanţii pentru a vedea unde apar problemele, reproşându-le acestora lipsa de eficienţă. Pentru Pandurii doar un singur atacant a reuşit să marcheze, Raskovic, timp de zece etape, restul de nouă goluri fiind marcate de fundaşi şi mijlocaşi.

Reporter: Ce se întâmplă cu echipa de nu mai reuşeşte să câştige nici un joc pe teren propriu, de ce a avut acest semieşec cu Gaz Metan?
Marin Condescu: Nu am jucat nici noi nimic. A fost cel mai urât meci al nostru dar şi cel mai slab meci. Nu contează cum a jucat Mediaşul pentru că ei şi-au atins scopul, au venit să câştige un punct şi au câştigat. Din păcate noi am pierdut încă două puncte.

Rep.: Dar de ce Pandurii nu mai câştigă acasă, care e problema echipei?
M.C.: Mai în glumă mai în serios, suntem noi panduri, luăm de la cei bogaţi, dar am început să dăm la cei săraci şi să murim şi noi de foame. Cred că e primul an în care tot ceea ce am agonisit de afară am pierdut acasă. Am luat şapte puncte din deplasare şi am pierdut opt pe teren propriu.

"Atacanţii nu mai au niciun fel de scuză!"
Rep.: Unde credeţi că are echipa probleme acum, de ce nu câştigă?

M.C.: Este clar că un rol important îl au aici jucătorii din atac şi trebuie să găsim o modalitate şi să-i mobilizăm. Din păcate, ei trebuie să înţeleagă, şi sper că Sorin Cârţu îi va face să înţeleagă, că noi i-am adus să dea goluri nu să joace doar la echipă că aşa avem jucători care să joace la 0-0. E una dintre problemele noastre atacul, pentru că dacă nu am luat gol, celelalte compartimente au jucat bine. Iar cu Dinamo am luat un punct printr-un gol marcat de un fundaş. Atacanţii nu mai au nici un fel de scuză. Nici Arrieta nu mai are scuze acum că mi.a zis că el art fi dat gol dar a stat în tribună. Antrenorul trebuie să găsească soluţii şi cea mai bună formulă în atac pentru că jucători sunt.

Rep.: Aveţi atacanţi de valoare şi antrenorul nu-i foloseşte?
M.C.: Nu neapărat, dar atacanţii nu şi-au demonstrat calităţile de atacanţi. Am ajuns la un numitor comun cu antrenorul cu cine începem campionatul. Stromajer a marcat multe goluri la Vâlcea, i-am adus şi pe colegul său de atac de la Vâlcea, Câju, am găsit înţelegerea necesară, dar modul cum îi foloseşte este treaba antrenorului.

Rep.: Poate trebuie să le aduceţi şi antrenorul de la Vâlcea ca să dea goluri...
M.C.: Lucrurile sunt destul de clare şi trebuie găsită cea mai bună formulă de atac. Trebuie să găsească tactic şi tehnic cele mai bune soluţii şi să câştigăm trei puncte cu Unirea Urziceni.

"Tilincă trebuie să confirme pe teren"
Rep.: Publicul i-a taxat şi pe atacanţi la ultimul meci....

M.C.: Da. Am văzut publicul foarte supărat la o decizie a antrenorului şi aşa e de regulă când nu e cea mai bună decizie. Dacă înlocuirea lui Raskovic ar fi fost dublată de un gol al lui Tilincă, reacţia era îndreptăţită. Dar săptămâna trecută Tilincă se văita peste tot că antrenorul l-ar scoate din vederile lui şi nu-l bagă. Dar el trebuie să confirme pe teren că merită să fie băgat. A intrat acum şi nu a confirmat. Voi avea o discuţie cu jucătorii din atac.

Rep.: Şi totuşi care e soluţia de rezolvare a crizei actuale, luaţă măsuri speciale?
M.C.: Da. Va trebui să luăm măsuri înainte şi voi avea o discuţie cu jucătorii din atac. Pariul era o chestiune de încurajare şi de susţinere pentru ei. Dar eu cu binele după tine şi tu..... Pe criză sunt mulţi oameni care nu pot să-şi ia salariile, e foarte greu să faci rost de bani dar nu am scăzut salariile faţă de anul trecut. Toate cluburile din România au scăzut salariile jucătorilor având în vedere că sunt momente când nu ştii dacă poţi să le achiţi salariile. Noi nu am umblat la salarii, am zis că oricum nu avem cele mai mari salarii, am menţinut şi am dat primele la zi faţă de ceea ce au în contracte, respectând înţelegerea cu ei, primele la jumătate cu condiţia să fim în primele zece echipe. Automat dacă pierdem mecul cu Unirea nu ne vom mai menţine în locurile 6-10. Cred că e momentul ca şi unii şi alţii să găsească soluţii pentru că din punct de vedere administrativ le-am creat toate condiţiile. Având în vedere că nici în acest an de criză nu am umblat la salarii ei trebuie să aprecieze. Nu pot umbla oricum la contracte dar rebuie să găsim soluţii cu cei care nu dau randament.

Se va ajunge la diminuarea contractelor
Rep.: Nu credeţi că s-a renunţat prea uşor la Pepete dacă Rusu nu poate face şi faza de atac?

M.C.: Dar nu s-a renunţat la el. Dar el are o vină clară. Nu s-a renunţat la el, asta e clar. Am renunţat la acei jucători care nu creau un climat bun la echipă. Asta are o limită a suportabilităţii şi nu suntem nici Real Madrid să lăsăm toţi jucătorii să plece într-un an de zile. Că trebuie să ajungi la un acord cu ei să nu le mai plăteşti salariile. Din toţi cei care au plecat, dacă ei spuneau că vor să rămână aici nu aveam ce face. Avem oricum cheltuieli mari cu cei care i-am adus. Trebuie găsită soluţia de rezolvare a crizei cu jucătorii care sunt acum în lot.

Rep.: Aveţi 7000 de abonaţi şi 3000 de spectatori în tribune, nu e prea puţin, poate la meciul viitor nu vor mai veni nici aceştia. Nu vă îngrijorează asta?
M.C.: Nu pot să spun că şi-au manifestat nemulţumirea faţă de joc. Veneam după un joc bun cu Dinamo dar ne puteau taxa acum dacă pierdeam la Bucureşti. Noi veneam după un rezultat bun dar jocul a nemulţumit total la acest meci. Vin toţi, ne citesc, ştiu ce partitură jucăm la Târgu Jiu şi din păcate nu am găsit soluţii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:08 PM
Mesaj: #145
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cârţu afirmă că Unirea Urziceni are şi "momente mai puţin reuşite" de care poate profita

Antrenorul echipei Pandurii Tg. Jiu, Sorin Cârţu, a declarat joi că gorjenii nu se tem de Unirea Urziceni, chiar dacă ialomiţenii vin după o victorie în Liga Campionilor, şi susţine că jucătorii săi trebuie să fructifice şansele pe care le au pentru a se impune.

"Faptul că Unirea a câştigat cu Glasgow este rodul unei munci de echipă foarte bune. O să avem şi noi şansele noastre, dar depinde cum le exploatăm. În fotbal sunt valabile trei verbe: ştiu, pot şi vreau. Dacă le ai pe toate trei, eşti echipă mare. Mobilizarea într-un joc vine şi din frica de adversar, iar acest lucru s-a văzut şi la Unirea în Liga Campionilor. Ialomiţenii vor juca şi cu noi la fel ca în cupele europene, dar au şi ei momente mai puţin reuşite. Una e să joci în cupele europene, alta e în campionat. E un meci de trei puncte şi ar fi păcat să nu luăm niciunul", a spus Cârţu.

Tehnicianul susţine că Dan Petrescu ar putea odihni câţiva jucători în meciul cu Pandurii, dar asta nu modifică valoarea ialomiţenilor, care rămân o formaţie redutabilă. "În meciurile de acest gen trebuie să ai şi noroc. Noi trebuie să marcăm atunci când vom avea ocazia. Sunt meciuri în care nu ai nicio ocazie şi câştigi", a afirmat Cârţu, care a adăugat că nu se teme de un anume jucător de la Unirea Urziceni, pentru că toţi sunt periculoşi.

În final, Sorin Cârţu a vorbit despre omologul său de la Unirea Urziceni, căruia îi doreşte să ajungă la o echipă mare din Europa. "La ce rezultate are, se poate spune că Dan Petrescu are valoare. Pune pasiune în tot ce face, e tănâr şi îşi face bine meseria. E un tip căruia nu îi place să piardă, la fel ca şi mie de altfel. Când eram tânăr eu vroiam să merg în Italia, dar e greu ca un român să ajungă în Vest. Dacă Dan va recidiva şi va mai lua un titlu, iar echipa o să mai joace bine în cupele europene, poate sparge această barieră. Îl blestem să se ducă la ce echipă vrea el, nu prin golfuri sau cine ştie ce alte campionate", a conchis antrenorul.

Partida dintre Pandurii Tg. Jiu şi Unirea Urziceni, din etapa a 11-a a Ligii I, se va disputa sâmbătă, de la ora 20:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:35 PM
Mesaj: #146
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Panduri de vânzare

La iarnă, cel puţin doi jucători vor pleca de la Pandurii

Toată conducerea echipei Pandurii îşi doreşte ca pe final de tur rezultatele favoriţilor să fie foarte bune. Inevitabil, la victorii se remarcă şi unii jucători care apoi pot intra în vizorul altor echipe. Mai mult ca sigur, în iarnă, Pandurii se vor despărţi de cel puţin doi titulari, cei vizaţi fiind Alex Păcurar şi Novak Martinovic. Mai pot apărea şi surprize, însă până acum doar cei doi menţionaţi mai sus au oferte concrete. În acest moment, preşedintele Marin Condescu pare dispus să renunţe la unii jucători contra unei sume de bani veniţi într-o perioadă dificilă din punct de vedere financiar.

Verde pentru Păcurar
S-a tot vorbit de plecarea lui Alex Păcurar de la Pandurii, şi deja zvonul prinde contur. Condescu dă de înţeles că ar fi util pentru ambele părţi ca jucătorul să meargă în altă parte. De fapt, dacă nu-l va vinde în iarnă pe Păcurar, jucătorul va pleca gratis la vară, aşa că Marin Condescu nu vrea să rişte. "Îi las lui Păcurar ce opţiune doreşte. Cred că cea mai bună soluţie şi pentru noi şi pentru jucător ca în iarnă, dacă o echipă îl doreşte, să plece", a comentat Condescu.

S-a vorbit că CFR Cluj l-ar vrea pe Păcurar, ardelenii fiind dispuşi să dea 350 de mii de euro pentru ca din iarnă mijlocaşul să treacă la echipa din Gruia.

Cazul Vasilache
Cu Ciprian Vasilache, gorjenii nu au avut nici un profit. Practic, jucătorul nu a fost vândut atunci când a existat o ofertă, iar apoi la cerinţa mijlocaşului acesta nu va mai primi bani, dar nici nu va juca pentru olteni. În acest moment, Vasilache este pandur în acte, însă nu va mai juca la Târgu-Jiu.

"Vasilache este jucătorul nostru până la 1 decembrie, dar am făcut cu el un acord, în care, în schimbul unei hârtii pe care noi i-am dat-o că este liber să-şi caute echipă, el a renunţat la drepturile salariale pe această perioadă. Dacă se întorcea la club, chiar dacă nu era folosit sau era trimis la echipa a doua, trebuia plătit", spune Condescu.

Martinovic are patru oferte
Evoluţiile bune ale fundaşului sârb Novak Martinovic au atras atenţia mai multor echipe. Potrivit impresarului său, Zvonko Milojkovic, zilele lui Martinovic la Târgu-Jiu sunt numărate. "Dacă vine o ofertă bună pentru club şi pentru băiat, atunci totul se poate rezolva. Eu am spus din iarnă de când a venit la echipă că aţi dat lovitura cu băiatul acesta. E superjucător şi nu îl laud că eu sunt impresarul lui. Deja două echipe din România s-au interesat de el, nu pot să dau numele echipelor pentru că nu e corect. Dar, vă spun că sunt din Bucureşti", a comentat Zvonko Milojkovic.

Acesta spune că şi din străinătate sunt două oferte concrete de care va ţine cont. "Aţi scris deja de Copenhaga, şi este ofertă clară. Dar îl mai vrea o echipă din Rusia. Ce să mai, sunt şanse mari să plece, iar preţul corect este de un milion de euro. Afacere bună, nu?", a comentat Zvonko Milojkovic. Totuşi, e greu de crezut că pe această criză se vor vinde jucători la preţuri mari, dar avantajul lui Martinovic este tinereţea. "E tânăr, poate să crească mai mult", este justificarea dată de acelaşi impresar, Milojkovic.

Şi Cardoso poate pleca
Pentru Pandurii, fundaşul Alexadre Cardoso s-a dovedit a fi un transfer foarte bun din "clanul Portugalia". Brazilianul, alături de Mingote şi Arrieta au fost singurii care au fost păstraţi la Târgu-Jiu dintre toţi cei care au fost legitimaţi în urmă cu aproape doi ani. Cei trei s-au integrat perfect şi se poate spune că şi-au făcut treaba bine la Pandurii.

În condiţiile în care a avut o evoluţie constant bună, Cardoso a atras şi el atenţia mai multor echipe, iarna trecută pe adresa clubului gorjean venind două oferte din Bulgaria şi Turcia. Se pare că jucătorul a fost monitorizat în continuare, iar în iarnă oltenii vor fi din nou abordaţi pentru a-l ceda pe fundaşul brazilian. Totuşi, jucătorul nu este dispus să plece de la Târgu-Jiu deoarece spune că aici se simte ca acasă. Mai mult, brazilianul Cardoso a demonstrat şi că este ataşat de clubul oltean, în meciul cu Dinamo acesta evoluând accidentat. În această situaţie, nici Condescu nu este dispus să-l lase pe Cardoso să plece, însă banul primează.

Cât iau pe ei?
Păcurar = 350 de mii de euro. Martinovic = 1 milion de euro. Dacă cei doi jucători vor pleca, atunci clubul gorjean va încasa 1,3 milioane de euro. Mulţi bani care ar aduce o oarecare stabilitate la echipă din punct de vedere financiar. Totul se va lămuri în pauza de iarnă, atunci când ofertele vor fi analizate de către toate părţile implicate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:36 PM
Mesaj: #147
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Selecţionerul Săndoi, cu ochii pe doi panduri

Antrenorul naţionalei de tineret a României, Emil Săndoi, nu a mai venit în ultimul timp la Târgu-Jiu, însă a urmărit echipa gorjeană la televizor de fiecare dată când a avut ocazia.

Selecţionerul este interesat de evoluţia jucătorilor tineri pe care-i are în vizor pentru selecţii la a doua reprezentativă. Astfel, de la trupa gorjeană, Emil Săndoi îl are în vizor doar pe Constantin Grecu, jucător care este în lotul lărgit al naţionalei de tineret. "De la Pandurii, doar Grecu are drept de joc la naţionala de tineret. El din păcate are şi puţină neşansă pentru că pe postul de mijlocaş stânga mai sunt trei jucători, Pârvulescu, Gîngioveanu şi Ochiroşii. Evoluţiile bune ale lui Grecu la echipa de club m-au determinat să-l chem şi la lot, şi la fel voi proceda dacă va continua să joace bine le echipa de club. Pe mine m-ar fi avantajat să fi jucat fundaş stânga. La lot acum sunt mai descoperit pe acel post unde îl am doar pe Silviu Ilie. Oricum, nu am renunţat la ideea de a-l avea în vedere. Pe Grecu îl voi urmări şi voi vedea apoi ce voi face", a declarat Emil Săndoi.

Acesta este atent şi la fundaşul pandurilor Ionuţ Rada, jucător care încă nu şi-a făcut apariţia în prima echipă a lui Sorin Cârţu. "Îl mai ştiu şi pe Rada. L-am văzut la un turneu de elită în Franţa, unde a jucat ca fundaş stânga la grupa 90. De acolo au promovat deja câţiva jucători, Alexe şi Alibec. Rada mi-a lăsat o impresie bună, dar el trebuie să joace la prima echipă. Din punctul meu de vedere este un jucător de perspectivă", a comentat Săndoi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:36 PM
Mesaj: #148
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Pandurii vor mai avea două terenuri sintetice

Clubul Pandurii Lignitul Târgu Jiu doreşte să continue investiţiile în infrastructură de la stadionul Municipal. În ultimi ani au apărut probleme la grupele de iniţiere pentru copii şi a trebuit să se găsească soluţii pe alte terenuri sintetice sau săli de sport, dar în această toamnă vor fi demarate lucrările pentru amenajarea a două terenuri de fotbal cu gazon artificial de dimensiuni reduse, dar care sunt omologabile pentru competiţie la acest nivel. Acestea vor fi date în folosinţă lângă terenul III de antrenament al Pandurilor.

"Dacă pe viitor vom găsi şi alte finanţări, vom încerca, cel puţin unul dintre aceste noi terenuri să fie şi acoperit pe timpul iernii cu un balon, în acest fel evitându-se ca tinerii fotbalişti să mai alerge pe la sălile de sport din Târgu Jiu. Prima şi cea mai mare parte a lucrărilor vor fi făcute cu bani aduşi la club din exterior, deci nu va afecta bugetul echipei. Sper ca cel puţin 80% din această finanţare să vină din afară. Valoare totală a investiţiei se ridică în jurul sumei de 50-60 de mii de euro pentru că vrem ca terenurile să aibă cea mai bună suprafaţă de joc", a explicat ieri secretarul general Daniel Băloi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:38 PM
Mesaj: #149
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Pandurii nu mai câştigă

Jucătorii de origine sârbă de la Pandurii, Martinovic, Raskovic şi Stromajer sunt afectaţi de faptul că echipa nu a mai câştigat un meci acasă de la jocul cu CFR Cluj. Doi dintre aceştia sunt atacanţi dar n-au reuşit să înscrie decât un singur gol, la fel ca cel de-al treilea care este fundaş. Doar Milanco Raskovic şi-a trecut până acum numele pe lista marcatorilor de la Pandurii, Stroamjer trecând în schimb printr-o continuă criză de formă de la venirea la Pandurii, el nereuşind să înscrie până acum la Târgu Jiu.

Apropierea jocului cu Unirea Urziceni nu îi face deloc optimişti pe sârbii de la Pandurii care cunosc forţa adversarului. Chiar dacă şi-ar dori o victorie la acest joc, cu toţii recunosc că nu va fi deloc uşor să o obţină, dar spun că ar fi foarte importantă.

Raskovic se teme de meciul cu Unirea
Raskovic este foarte supărat că echipa a făcut un egal cu Gaz Metan mai ales pentru faptul că el nu a putut înscrie deşi a avut mai multe ocazii: "Îmi este necaz, mai ales după egalul pe care l-am făcut cu Gaz Metan Mediaş. Am fost foarte supărat după acel meci pentru că nu am reuşit să învingem. Am avut trei ocazii mari în prima repriză a acelui meci, dar nu le-am fructificat, iar după aceea nu am mai reuşit o evoluţie prea bună". Atacantul sârb e conştient că va fi mai greu pentru echipa sa să câştuge meciul cu Unirea Urziceni care e un adversar mai puternic decât Mediaşul: "Acum ne aşteaptă o partidă mult mai dificilă cu Unirea Urziceni, una care poate însemna mult pentru noi. E o echipă puternică a ligii I şi nu va fi un meci uşor pentru noi. O victorie nu ar însemna numai trei puncte ci un pas înainte pentru Pandurii după ultimele meciuri mai puţin reuşite de acasă".

Stromajer calculează punctele pierdute
Dacă nu poate calcula punctele acumulate prin golurile înscrise de el, atacantul Stromajer calculează pe cele pierdute pentru că el nu a înscris.

"Am pierdut câteva puncte importante acasă şi asta ne face să ne gândim unde eram acum în clasament, cu aceste puncte. Măcar şase puncte dacă aveam în plus, eram mult mai sus în Liga I din România. Am pierdut puncte cu echipe mai slabe şi am câştigat cu echipe puternice". Şi Stromajer e de acord că nu va fi deloc uşor cu Unirea iar cele trei puncte, dacă le vor lua Pandurii, vor fi extrem de importante: "Vine meciul cu Unirea Urziceni, o echipă foarte puternică şi ne aşteaptă un meci foarte dificil. Este clar că pentru noi ar fi foarte bun un rezultat pozitiv, chiar o victorie pentru a face uitate ultimele rezultate de pe teren propriu. Trei puncte ar însemna mult pentru Pandurii, mai ales în contextul actual".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:39 PM
Mesaj: #150
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"Nu ne permitem să mai pierdem puncte acasă"

Fără victorie de patru etape, Pandurii vor juca sâmbătă pe teren propriu cu campionii de la Urziceni.

Un joc extrem de greu pentru trupa lui Cârţu, însă nu imposibil de câştigat. Gorjenii nu au reuşit să învingă echipa lui Dan Petrescu niciodată în Liga I. Mai mult, ialomiţenii au produs cea mai drastică înfrângere a pandurilor de la promovarea în primul eşalon, sezonul trecut, cu 5-1, chiar la Târgu Jiu. Cel mai bun marcator al pandurilor din acest an, Alex Păcurar, este de părere că, deşi valoarea Unirii nu o poate contesta nimeni, echipa la care activează este capabilă de surprize: "Toate jocurile sunt grele, indiferent că jucăm cu campioana sau ultima clasată. Depinde numai de noi dacă vom reuşi un rezultat bun cu Unirea. S-a văzut la meciul lor cu Glasgow că sunt o echipă puternică, au demonstrat asta încă o dată, au un lot valoros, jucători care pot face oricând diferenţa. Ştiam că sunt o formaţie puternică, însă au dovedit-o încă o dată aseară. Orice echipă are şi punctele ei slabe. Sperăm ca după acest joc din Cupă să fi intervenit şi oboseala în lotul lor şi la jocul cu noi să fie mai relaxaţi."

Chiar dacă ultimele rezultatele de pe teren propriu i-au făcut pe spectatori să-i apostrofeze pe jucători, dar şi să îi ceară demisia tehnicianului Sorin Cârţu, Păcurar crede că aceştia au dreptate într-o oarecare măsură să fie supăraţi: "Nu sunt dezamăgit de suporteri, este normal să fie supăraţi pentru că au fost câteva rezultate negative acasă, dar sperăm să îi readucem la stadion cu un rezultat bun sâmbătă."

Jucătorul ştie de ce are nevoie echipa sa pentru a putea face faţă Urziceniului.

"Îi putem surprinde pe cei de la Urziceni, însă pentru asta avem nevoie de curaj şi agresivitate în joc. Este un joc acasă, pe care suntem nevoiţi să-l tratăm cu maximă seriozitate şi să scoatem un rezultat pozitiv. Nu ne permitem să mai pierdem puncte acasă. Un egal cu Urziceni nu ar fi un rezultat mare pentru noi, important este să nu pierdem. În funcţie de cum se va desfăşura jocul, poate şi un egal ar fi bun. Pentru noi importantă este victoria", a mărturisit acesta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
5 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut