Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
12-01-2009, 09:35 PM
Mesaj: #401
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
A vrut să se lase

Ioniţă plănuia să renunţe la fotbal acum un an şi jumătate, cînd rămăsese fără echipă.

MVP-ul sezonului de toamnă la Rapid, Alexandru Ioniţă (19 ani), a fost la un pas să renunţe la fotbal. Se întîmpla în vara lui 2008, cînd nu reuşea să-şi găsească echipă după ce împrumutul său la Rocar îi expirase.

"Era terminat, mă suna întruna şi mă ruga să-l anunţ şi pe el dacă ştiu pe cineva care caută un vîrf. Era dispus să se ducă şi în probe. Începuse deja sezonul şi el se pregătea de unul singur", a explicat Robert Niţă, cel care l-a antrenat la Rocar, în Liga a III-a.

Ioniţă a fost chemat la Rapid II abia după ce Steaua a început să se intereseze de serviciile sale. A profitat de şansă şi cu cele 14 goluri marcate pentru "satelit" în tur l-a impresionat pe Jose Peseiro, care l-a chemat în iarna aceea să se pregătească alături de prima echipă. Avînd nevoie de un atacant şi fără bani de transferuri, Hizo l-a titularizat anul acesta, iar "Copilul", cum îi zic colegii, a explodat. "Acum valorează 500.000 de euro, la vară va costa un milion", crede Hizo.

5 goluri şi 4 pase decisive a reuşit Ioniţă în cele 11 partide jucate de el sezonul acesta, în Liga I

Costa doar 2.000 de euro!
Robert Niţă spune că Rocarul a vrut atunci să-l legitimeze definitiv pe Ioniţă, însă nu a dispus de banii necesari: "Nu am avut 2.000 de euro, cît cereau giuleştenii pentru transfer. Pînă la urmă, l-am împrumutat şase luni, a fost titular şi a marcat multe goluri. E un băiat cuminte, care se pregăteşte exemplar. Avea o singură problemă, lua foarte uşor în greutate".

Lazăr, incert cu Braşov
După ce nu a făcut deplasarea pentru meciul de la Tîrgu Jiu, Costin Lazăr e în pericol să rateze şi partida din etapa viitoare, cu FC Braşov. Mijlocaşul e în continuare răcit şi ieri s-a pregătit separat de colegii săi. "Nu ştiu dacă voi putea juca. În continuare nu mă simt bine. Sper totuşi să-mi revin", a zis căpitanul Rapidului. Manea a pierdut deja un mijlocaş central pentru întîlnirea cu braşovenii. Matici a luat al patrulea "galben", cu Pandurii, şi e suspendat.

Lacrimile lui Bozovici
George Copos dezvăluie cea mai frumoasă amintire a sa despre Rapid. "Aş putea să mă refer la titlurile obţinute cu Rapid sau la parcursul european, dar momentul care m-a marcat cel mai mult rămîne cel din august 2008. Atunci, Bozovici, scos din echipă de Peseiro, mi-a plîns în braţe", a zis Copos în Libertatea.

Nicolae Manea îl va putea folosi pe Cesinha la partida de sîmbătă, cu FC Braşov. Brazilianul s-a refăcut după pubalgia pe care a acuzat-o şi se pregăteşte la intensitate maximă. Mijlocaşul stînga s-a accidentat cu Astra la sfîrşitul lunii august şi de atunci a mai jucat doar 29 de minute cu CFR Cluj (1-4).

Noutăţi din Giuleşti:
- Antrenorul naţionalei de tineret, Emil Săndoi: "Rapid se poate considera norocoasă cu egalul scos la Pandurii. Mi-a plăcut de Ioniţă, mă bucur că marchează meci de meci".
- Edel Apoula Bete, fostul portar de la Rapid în sezonul 2006-2007, a ajuns titular la PSG. El profită de accidentarea lui Coupet, care va sta trei luni pe tuşă.
- Meciul cu Pandurii i-a lăsat urme lui Ioniţă. Atacantul s-a prezentat la antrenamentul de ieri cu ochiul învineţit după ce a încasat o lovitură cu cotul la Tîrgu Jiu.
- Ricardo Fernandes acuză în continuare probleme musculare şi are şanse mici să mai joace în tur.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:36 PM
Mesaj: #402
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mircea Bornescu: "Stupid"

Bornescu spune că s-a păcălit la golul încasat şi crede că Rusu a vrut să centreze

- Mircea, după trei victorii consecutive, aţi reuşit doar un egal.
- Sînt trist pentru acest rezultat. Ne doream foarte mult victoria, dar ăsta e fotbalul. Sîntem supăraţi pentru că aveam mare nevoie de astea trei puncte.

- Golul primit de la Rusu?
- Stupid! Nu pot nega! Nu cred că a vrut să dea la poartă. L-am văzut înainte că a privit spre careu, s-a văzut clar că a vrut să centreze. M-am păcălit.

- V-a dat planurile peste cap acest egal?
- Se poate spune şi aşa. Totuşi, nu trebuie să stăm să plîngem. Mai avem două meciuri dificile, din care putem obţine şase puncte. Etapa viitoare jucăm cu Braşovul, o formaţie cu pretenţii la cupele europene. Apoi, mergem la Bistriţa, unde nu se cîştigă uşor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:36 PM
Mesaj: #403
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Adrian Iencsi: "Nu ştiu dacă meritam să cîştigăm, dar aveam nevoie de victorie!"

Adrian Iencsi a spus la finalul meciului că giuleştenii au încasat un gol stupid şi că îi aşteaptă un meci foarte greu etapa viitoare, în Giuleşti, în compania celor de la FC Braşov.

"Nu mă aşteptam să facem egal aici, dar aceasta este situaţia. Am luat un gol stupid, chiar dacă a fost un gol frumos. E un pas înapoi pentru noi acest egal! După jocul prestat aici nu ştiu dacă meritam să cîştigăm, dar aveam nevoie de victorie. Ne concentram pentru urmatorul meci, cel cu Braşov pentru că va fi foarte greu. Nu va fi duelul portarilor şi un meci aprig. Brasovul este o echipă foarte bună cu mulţi jucători care au fost şi la Rapid", a spus Iencsi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:37 PM
Mesaj: #404
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Ionuţ Stancu: "Rapid este o echipă bună şi sper din tot sufletul ca ei să cîştige campionatul!"

Fostul jucător al Rapidului Ionuţ Stancu a spus la finalul meciului de la Tg. Jiu că rezultatul este unul bun pentru moralul gorjenilor şi speră ca la finalul campionatului giuleştenii să fie cei care vor ridica trofeul de campioni deasupra capului.

"Este un rezultat bun pentru moralul nostru şi pentru următoarele meciuri pe care le vom mai avea. Este un punct important şi pentru Rapid, am întîlnit o echipă bună şi sper din tot sufletul ca ei să cîştige campionatul. Şi eu şi Adi Rusu sîntem jucători profesionişti şi chiar dacă am fost la Rapid ne facem datoria la echipa la care sîntem acum. Doresc Rapidului tot binele din lume, pentru că ei şi Craiova sînt echipele la care ţin cel mai mult", a spus Stancu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:37 PM
Mesaj: #405
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"N-aţi jucat nimic!"

După ce duminică au remizat cu Pandurii la Târgu Jiu, rapidiştii au fost certați de antrenori ieri, la Pro Rapid.

Nae Manea n-a fost deloc mulţumit de atitudinea elevilor săi, în special în partea a doua a jocului, când alb-vişiniii nu au mai ameninţat deloc poarta gorjenilor. Mai ales că este al treilea meci consecutiv pe care giuleştenii îl dispută în deplasare şi în care nu reuşesc să obţină victoria, fiind egalaţi după pauză.

"Pandurii nu atacau, de ce v-aţi retras?"
Conducerea tehnică le-a reproşat lui Spadacio&Co. că în repriza a doua s-au retras în apărare, fără vreun motiv întemeiat. "De ce v-aţi retras aşa de mult, nu am văzut niciun fel de presiune din partea ălora de la Pandurii. Noi le-am spus tot timpul să atace, dar nu ne-au ascultat şi majoritatea dintre ei au preferat să stea în apărare. N-aţi jucat nimic!", au sunat reproşurile celor din staff-ul tehnic.

Jucătorii s-au apărat invocând şi un motiv pentru căderea din repriza a doua: răceala care şi-a pus amprenta în ultimul timp pe majoritatea dintre aceştia i-a împiedicat să dea totul pe teren!

"În săptămâna meciului am fost foarte puţini la antrenamente, mulţi dintre noi eram răciţi şi ne-a fost foarte greu să ne revenim într-un timp scurt. Noi suntem vinovați că nu am reușit să câștigăm", a fost scuza fotbaliştilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:37 PM
Mesaj: #406
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Rapid trebuie să plătească 900.000 $ Corvinului pentru transferul lui Lobonţ!

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dat dreptate formaţiei Corvinul în cazul transferulului portarului Bogdan Lobonţ de la formaţia hunedoreană la Rapid. Decizia luată de instanţa bucureşteană este irevocabilă, iar Corvinul ar urma să primească 900.000 de dolari plus penalităţi, acestea reprezentând 30 la sută din transferul goalkeeper-ului la echipa olandeză Ajax Amsterdam.

"Este o victorie foarte importantă pentru fotbalul hunedorean. Am făcut un pas mare spre obţinerea banilor ce ni se cuvin, iar acum va trebui să luptăm până când îi vom primi. Nu vrem să ieşim în faţă prin această victorie, deoarece bucuria va fi deplină numai atunci când Corvinul va beneficia de pe urma soluţionării cazului." a declarat Mircea Alic pe site-ul clubului hunedorean.

Lobonţ a ajuns la Rapid, de la Corvinul Hunedoara, în 1997, iar în 2000 a fost transferat la Ajax pentru 3 milioane de dolari.

Clubul Corvinul Hunedoara s-a desfiinţat în anul 2008, în vara anului 2009 înfiinţându-se FC Hunedoara, formaţie care joacă în liga a patra.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:38 PM
Mesaj: #407
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Întăriri de pe 'Velodrome'

Rapidul începe să creadă cu adevărat că anul acesta poate cuceri titlul de campioană, dar realizează că pentru acest lucru are nevoie de un lot cu adevărat puternic. Întăririle din iarnă se anunţă a fi de prima mână.

După ce, în repetate rânduri, antrenorul Rapidului, Nicolae Manea, a declarat că îşi doreşte aducerea câtorva jucători în pauza de iarnă, oficialii giuleşteni nu au stat cu mâinile în sân şi au căutat posibile soluţii. Prima ţintă este fostul mijlocaş stânga de la Olympique Marseille, Elliot Grandin, care acum este liber de contract şi dispus să încerce o aventură în România.

Liber din septembrie
Ajuns pe "Stade Velodrome" la începutului anului 2008 de la Caen, pentru 400.000 de euro, Elliot Grandin nu a reuşit să se impună la formaţia antrenată atunci de belgianul Erik Gerets şi, după doar un an, în care nu şi-a respectat statutul de mare speranţă, a fost împrumutat în prima ligă franceză, la Grenoble. Nici acolo nu a reuşit să impresioneze în cele opt apariţii, determinându-l pe Didier Deschamps să nu-l rețină pentru sezonul 2009-2010. Realizând faptul că nu va intra nici în acest sezon în planurile fostului antrenor al naţionalei Hexagonului, Grandin şi-a încercat norocul în Premier League, dar, după o săptămână de probe la Stoke City, s-a întors în Franţa, unde, de comun acord cu oficialii marseillezi, şi-a reziliat contractul scadent în iunie 2011.

Venirea mijlocaşului de 22 de ani în Giuleşti ar putea să îl scoată pe Cesinha din planurile alb-vişiniilor. Contractul brazilianului expiră la vară, el putând să semneze din iarnă cu orice echipă.

22 de meciuri a jucat Elliot Grandin pentru Olympique Marseille, marcând de trei ori. Grandin este şi internaţional de tineret

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:38 PM
Mesaj: #408
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Vând în două săptămâni!"

Într-un interviu acordat ieri pentru ProSport, patronul rapidist George Copos a anunțat, în premieră, data la care va vinde clubul către germanul Lutz Stache. Practic, de la mijlocul acestei luni, Rapid ar trebui să devină prima grupare din România cu patron străin.

Domnule Copos, aţi văzut meciul cu Pandurii?
M-am uitat la partidă. Ne-a lipsit Lazăr. Până la urmă rezultatul este echitabil. Am avut un mijloc improvizat, cu Matic răcit, şi s-a văzut, că la un moment dat, nu a mai putut săracul...

Cazul corvinul, cartoful fierbinte
Bozovic a părut şi el că se sufocă în anuminte momente…
Şi el s-a aflat în aceeaşi situaţie ca şi Matic, e răcit şi i-a fost greu pe final. Helder la fel, abia şi-a revenit după gripă. Până la urmă suntem mulţumiţi cu un egal. Din păcate, în repriza a doua, nu am mai rezistat fizic din cauza acestui virus.

Cu domnul Manea ce se va întâmpla din iarnă?
Eu vorbesc cu el foarte des, dar nu despre ce se va întâmpla atunci. Acum aştept să mă întâlnesc cu domnul Stache, peste două săptămâni, şi sper să rezolvăm toate actele. După aceea, dânsul va decide absolut tot.

Rapidul este obligat de o instanţă civilă să plătească o sumă importantă de bani către Corvinul Hunedoara…
Am mai spus că nu ştiu nimic despre această situaţie. Am să mă documentez mai bine şi după, am să văd. Totuşi, din câte ştiu eu, acest tip de litigii ar trebui judecat la comisiile sportive, UEFA a dat indicaţii clare în acest sens.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 03:27 PM
Mesaj: #409
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Copos a acceptat de ziua lui Manea să lase intrarea liberă la meciul cu Braşov

Patronul Rapidului, George Copos, a hotărât să lase intrarea liberă la meciul cu FC Braşov, din etapa a 16-a a Ligii I, după ce tehnicianul Nicolae Manea i-a spus că acesta ar fi cadoul perfect pentru el de Sfântul Nicolae.

"Manea mi-a spus că ăsta ar fi cadoul potrivit pentru ziua lui şi am decis să i-l îndeplinesc. E un rapidist adevărat şi merită un astfel de cadou. De altfel, am luat această decizie pentru toţi fanii Rapidului şi pentru toţi oamenii care se numesc Nicolae sau Nicoleta", a declarat Copos, miercuri.

Tehnicianul Rapidului s-a declarat încântat de cadoul primit de la patron şi consideră că echipa are mare nevoie de sprijinul fanilor în disputa cu formaţia de sub Tâmpa. "Altceva nici nu îmi doream de Sfântul Nicolae, acum mai aştept doar un stadion plin. Mă bucur că domnul Copos a înţeles, iar fanii noştri sunt sigur că vor veni în număr mare pentru că avem mare nevoie de ei la acest meci important. Cum este şi ultimul joc pe teren propriu din 2009, cred că este un cadou şi pentru suporterii noştri care ne însoţesc la fiecare deplasare indiferent de vreme", a spus şi Manea.

Pentru a intra pe stadion, fanii vor trebui să treacă pe la casele de bilete ale arenei giuleştene pentru a primi tichete gratuite deoarece regulamentul interzice accesul liber la competiţiile importante.

Partida Rapid-FC Braşov, din etapa a 16-a a Ligii I, se va disputa, sâmbătă, 5 decembrie, de la ora 20:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 09:35 PM
Mesaj: #410
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Copos i-a salvat fiica lui Sandu Neagu!

Suferinţa Mihaelei (42 de ani), fata bolnavă de cancer mamar a fostului jucător rapidist Sandu Neagu, nu l-a lăsat indiferent pe George Copos.

Finanţatorul giuleştenilor şi-a folosit relaţiile pentru ca fiica lui Neagu să fie operată de Alexandru Blidaru, cel mai bun medic oncolog din România. Mihaela a fost supusă recent unei intervenţii chirurgicale la sân.

Medicul Alexandru Blidaru este cel care a operat-o de cancer mamar, la începutul lunii octombrie, şi pe Elena Băsescu (80 de ani), mama actualului preşedinte al României. Intervenţiile lui George Copos au dat rezultate: Mihaela Neagu se află acum în recuperare şi se simte bine.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut