Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
12-16-2009, 05:31 PM
Mesaj: #421
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
A.M. Prodan: "Tranzacţia a picat din vina lor, nu pentru că schimb eu emailuri cu Stache"

Preşedintele clubului FC Snagov, Ana Maria Prodan, a declarat, miercuri, că nu are nicio legătură cu tranzacţia pentru formaţia Rapid dintre Lutz Stache şi George Copos şi nu înţelege de ce preşedintele CA, Ioan Taban, a implicat numele său în aceste probleme.

"Eu sunt preşedinte la FC Snagov şi fac tot ce e cel mai bine pentru clubul meu, aşa că nu înţeleg de ce sunt implicată în ceea ce se întâmplă la Rapid. Domnul Taban uită că mie mi s-a interzis să mă mai duc la negocieri, deşi eu i-am pus în legătură cu Stache. Deci, ce treabă am eu? Astea sunt nişte copilării, lucruri puerile care nu îi fac cinste domnului Taban. Dacă a picat această afacere e din cauza problemelor pe care le au ei, nu pentru că eu aş schimba emailuri cu Stache. Şi până la urmă e treaba mea ce fac şi mă interesează doar ca dânsul să îmi ajute şi mie puţin echipa", a spus Ana Marian Prodan.

Oficialul lui FC Snagov a adăugat că nu are detalii în privinţa tranzacţiei dintre Stache şi Copos, dar soţul ei Laurenţiu Reghecampf i-a spus că omul de afaceri german încă vrea să preia formaţia din Grant: "Nu ştiu de ce au picat negocierile, dar sigur nu e din cauza mea. Laurenţiu a avut o discuţie cu Stache şi, din câte se pare, el încă vrea să cumpere Rapidul, dar totul e legat de acte. Dar nu ştiu exact ce s-a întâmplat, pentru că repet, după ce l-am adus pe Stache, mi-au spus că nu mai am ce căuta la negocieri".

Ana Maria Prodan a explicat că a încercat să ajute echipa alb-vişinie, deşi nu avea nicio calitate la acest club, iar meritele sale nu sunt recunoscute: "Stache este prieten cu soţul meu şi aşa a ajuns la Rapid. Eu am vrut să îi ajut, dar văd că în loc de un mulţumesc primesc astfel de lucruri. Dacă nu îmi păsa de Rapid nu mai dădeam bani de acasă ca Rapid să îl cumpere pe Bornescu. Asta nu am mai spus la nimeni, dar dacă nu dădeam eu bani, Rapid nu avea portar acum. Doar eu şi Copos am dat bani de acasă, iar la club, din câte ştiu, nu am calitate de acţionar. Acest domn Taban, de care nu am auzit până acum, de ce nu a adus bani să îl ajute pe Copos, dacă spune că iubeşte atât de mult Rapidul?".

În final, soţia lui Laurenţiu Reghecampf a lansat un atac la adresa lui Ioan Taban, precizând că singurul om cu caracter de la Rapid este patronul George Copos: "Acest domn Taban ar trebui să îşi vadă lungul nasului şi să dea declaraţii mai cu limită. Nu ştiu ce treabă are cu mine şi să îl ferească Dumnezeu să intre în gura mea. Am vorbit cu domnul Copos aseară şi el nu mi-a zis nimic, dar nici măcar nu am discutat despre aceste probleme. Şi atunci, mă întreb: de ce îl respect doar pe Copos de la Rapid? Pentru că el e născut să fie lider, iar restul sunt soldăţei. Ar trebui să se implice el mai mult şi să dea afară 90% din personal, pentru că sunt oameni fără caracter".

Preşedintele CA al Rapid, Ioan Taban, a declarat, miercuri, că formaţia din Giuleşti nu va mai fi preluată de omul de afaceri Lutz Stache, deoarece acesta s-a răzgândit în urma unor mesaje pe care le-a primit de la impresarul Ana Maria Prodan. "Domnul Stache a venit cu două emailuri pe care le-a primit de la Ana Maria Prodan, iar în acestea erau motivele care l-au făcut să renunţe la tranzacţie. A tratat total neprofesionist o muncă de peste 3 luni, iar după reacţia de ieri cred că nu a vrut să cumpere niciodată Rapidul", a explicat Ioan Taban .

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 12:28 PM
Mesaj: #422
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Stache susţine că problemele financiare sunt principalul obstacol în preluarea echipei

Omul de afaceri german, Lutz Stache, a declarat miercuri, prin intermediul unui comunicat, că a făcut tot posibilul pentru a prelua Rapidul de la George Copos, însă tranzacţia nu poate fi dusă la bun sfârşit din mai multe motive, cel mai important fiind cel al problemelor financiare ale echipei.

Stache susţine că nu poate semna un contract atâta timp "cât situaţia cu domnul Taher nu a fost clarificată", iar aici se referă la diferendul de 7 milioane de euro dintre Copos şi Taher. Omul de afaceri vrea să primească asigurări că această situaţie va fi clarificată, iar oficialii clubului să îşi asigure răspunderea pentru ea: "Nu accept ca oficialii Rapidului să fie responsabili doar pentru 400.000 de euro, trebuie îşi asume tot ce s-a întâmplat în trecut".

Lutz Stache susţine că este dispus să plătească pe loc 10,5 milioane de euro pentru a achita toate datoriile clubului din trecut, dar nu poate semna un contract care stipulează că primeşte terenurile de antrenament doar pentru 5 ani: "Terenurile sunt necesare pentru licenţă, iar după 5 ani echipa ar mai primi licenţă doar dacă dl. Gigi Becali ar pune la dispoziţie terenurile de la Steaua. Cred că asta ar fi o problemă pentru fani".

Omul de afaceri german mai arată în comunicatul remis miercuri că a încercat să găsească sponsori "printre marile concerne europene, care sunt active şi în România", ca să ajute echipa. Mai mult, Stache a dezvăluit că în următorii 2 ani este dispus să investească 8 milioane de euro la formaţia din Grant, fără aportul sponsorilor, iar aceşti bani sunt pregătiţi în cazul în care va prelua echipa.

"Dacă domnul Copos sau alte persoane ar fi de părere că eu sunt o persoană neserioasă, fiindcă nu fac, ceea ce aşteaptă domnul Copos sau alte persoane de la mine, atunci, da sunt o persoană neserioasă! Dacă domnul Copos sau alte persoane ar fi de părerea că eu sunt neserios fiindcă verific intensiv situaţia juridică, economică şi financiară a Rapidului şi tot ce ţine de Rapid, atunci da, sunt o persoană neserioasă!", se mai arată în comunicatul remis de Stache, care a adăugat că a urmărit intens echipa în ultimul timp şi a discutat cu specialişti de top din fotbalul european pentru a putea elabora un proiect viabil pentru Rapid, deoarece vrea să facă performanţe cu alb-vişiniii.

În încheiere, germanul a spus că "negocierile serioase nu se încheie prin a te ridica de la masă, mai ales că la Rapid e vorba de mai mult, nu doar de interese personale şi de bani".

Preşedintele CA al Rapid, Ioan Taban, a declarat, miercuri, că formaţia din Giuleşti nu va mai fi preluată de omul de afaceri Lutz Stache, deoarece acesta s-a răzgândit în urma unor mesaje pe care le-a primit de la impresarul Ana Maria Prodan, însă aceasta a negat acuzaţiile şi a spus că nu are nicio legătură cu acest subiect.

George Copos a anunţat că vrea să vândă Rapidul după eşecul discuţiilor cu Fathi Taher, iar în acest an a intrat în legătură cu germanul Lutz Stache, cel care s-a arătat intersat de club. Cei doi ajunseseră la un acord de pricipiu, iar în urmă cu câteva zile, Copos chiar a anunţat că tranzacţia va fi gata până la Crăciun.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 12:29 PM
Mesaj: #423
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Copos: "Vreau în continuare să vând clubul, dar nu depinde de mine"

Acţionarul majoritar al Rapidului, George Copos, a declarat, miercuri, că este dispus în continuare să cedeze clubul şi susţine că omul de afaceri Luz Stache nu i-a semnalat niciodată problemele pe care le invocă pentru a nu semna actele.

"Lucrurile sunt clare. Decizia mea este luată, vreau să finalizez contractul. Suntem pregătiţi şi 'ieri' să semnăm, dar problema nu este la mine. L-am rugat să semnăm contractul până pe 18 decembrie, pentru că trebuia să pregătim returul şi să aducem doi jucători. În plus, avem şi câţiva jucători la final de contract, Marius Constantin, Cesinha şi Buga. Un club de fotbal nu este o fabrică, trebuie să acţionezi repede. I-am pus la dispoziţie toate actele domnului Stache. Nu văd niciun obstacol, trebuie semnat acel contract. Nu îţi poţi bate joc de această înţelegere şi de viitorul clubului Rapid", a spus Copos la GSPTV.

Referitor la faptul că Stache a expus prin intermediul unui comunicat problemele care îl împiedică să parafeze actele, Copos a replicat: "Mie nu mi-a semnalat până acum aceste aspecte".

Omul de afaceri german, Luz Stache, a spus că nu poate semna un contract atâta timp "cât situaţia cu domnul Taher nu a fost clarificată", iar aici se referă la diferendul de 7 milioane de euro dintre Copos şi Taher. De asemenea, acesta susţine, printre altele, că nu poate semna un contract care stipulează că primeşte terenurile de antrenament doar pentru 5 ani.

George Copos şi Lutz Stache ajunseseră la un acord de principiu pentru preluarea clubului Rapid de către cel din urmă, iar o discuţie finală trebuia să aibă loc la data de 18 decembrie, dar aceasta s-a devansat pentru marţi. La acea întâlnire au participat reprezentanţii celor două părţi, precum şi mai mulţi avocaţi, dar tranzacţia a căzut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 08:22 PM
Mesaj: #424
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Taher: "Copos vrea şi banii mei!"

George Copos: 'Lucrurile sînt foarte clare, eu sînt gata să semnez contractul'
Taher susţine că el a renunţat la creanţele faţă de club, dar actualul patron ar vrea să-şi însuşească cele 8 milioane.

- Domnule Taher, Lutz Stache vă acuză că aţi făcut imposibilă vînzarea Rapidului, din cauza datoriei de 8 milioane de euro pe care clubul o are faţă de dumneavoastră. Cum comentaţi?
- Dar eu am renunţat la banii ăia! Am clarificat totul cu George, i-am zis că nu mai vreau nici un leu. Asta e, fotbalul a fost o distracţie pentru mine. E criză, dar ce să fac? Pierd 8 milioane şi gata!

- Şi atunci de ce vă mai menţionează Stache?
- Fiindcă George nu a renunţat la bani. La banii mei! Hahaha! Copos vrea să recupereze de la neamţ banii pe care Rapidul mi-i datora mie şi să-i păstreze el pe toţi!

- Ce relaţie mai aveţi cu Copos?
- Bună. Vorbim din cînd în cînd.

- V-am întrebat fiindcă a anunţat că se gîndeşte să vă dea în judecată pentru "proasta gestiune a clubului în 2008". Ce credeţi despre asta?
- Am citit şi eu declaraţia asta a lui George, dar ştiţi care e diferenţa? Dumneavoastră vă spune că mă dă în judecată, mie-mi zice că n-a mai întîlnit un om atît de cumsecade. "Nu mai există altul ca tine, Fathi! Eşti bunătatea întruchipată!", aşa-mi spune!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 09:50 PM
Mesaj: #425
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
George Stanca: "Fumigenele domnului Copos"

Jurnalistul George Stanca este de parere ca George Copos va pleca de la Rapid numai daca echipa va falimenta, iar acest lucru sar putea intampla numai din vina sa.

Ziaristul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca vanzarea clubului a fost o simpla "fumigena" aruncata de patronul giulestean, care nu a vrut niciun moment sa cedeze sefia gruparii de langa Podul Grant.

"Am auzit vestea cea mare, ca George Copos nu mai vinde Rapidul. Nae Manea a spus mereu ca nu vinde Copos. Eu atunci cand am auzit ca s-ar vinde clubul, am spus ca nu pleaca in caine de langa macelarie. Spre final, insa, am avut un moment de slabiciune. Stiam ca domnul Stache e neamt si ca va incerca sa afle totul, ca va face un audit. Daca nu castiga domnul Basescu si ar fi castigat domnul Geoana eram convins ca George Copos nu va vinde clubul. A luat Basescu si ma asteptam sa vanda, dar iata ca tranzactia nu s-a mai realizat. Sunt tot timpul fumigenele domnului Copos. George Copos va pleca doar daca va falimenta Rapidul din vina sa, Doamne fereste. Nu il mai cunosc pe domnul Copos, pot spune numai ca l-am cunoscut. E un tip evazionist. Poate fi un bun negociator si e un om care stie sa tergiverseze. Daca as fi rau, as spune ca e scoala UTC-ului, dar aia nu te invatau asa ceva. Stie sa dea fumigene si sa iasa dintr-o situatie delicata. El uita ca acest club i-a dat bonitate, credibilitate. A dat o gramada de tepe. Tepe peste tepe. Stie sa fuga. E cel mai tare evazionist psihologic pe care l-am cunoscut. Este diabolic", a declarat George Stanca, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Uitati-va la poza lui Berlusconi cand e plin de sange. Asa va ajunge si Copos"
"De la scandarile suporterilor cu «Berlusconi din Giulesti» s-a ajuns la «Podul de piatra». Uitati-va la poza lui Berlusconi, cand e plin de sange. Asa va ajunge si Copos. Pai el l-a adus pe Taher la echipa si a bagat bani si tot Taher si-a luat pietre in cap. Chiar eram langa domnul Taher in momentele acelea si mi-am luat si eu pietre in cap. Omul asta tot va invinge. E un destin foarte ciudat", a mai spus jurnalistul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:48 PM
Mesaj: #426
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Copos: "Nu pot merge mai departe!"

Copos îl acuză pe Stache că l-a încurcat şi că, dacă era după neamţ, negocierile ar fi durat încă opt luni.

Mai vindeți Rapidul?
Eu semnez şi acum! Nu e normal să se ajungă la discuţii în media, dar, dacă vrea domnul Stache, nicio problemă. Există un document că până pe 18 decembrie încheiem afacerea, dar cuvântul de onoare conta mult mai mult...

Cine este de vină pentru eşuarea tratativelor?
Eu pot să vă spun doar că ne-am deschis total. Am deschis uşa de la casă, ne-am dat hainele jos şi ne-am numărat aluniţele. Mai mult decât ce am făcut nu mai puteam face. Am trimis tone de documente încărcate în maşini.

Ce v-a determinat să vă ridicaţi marţi de la negocieri?
Păi, după dânşii, negocierile ar mai fi durat opt luni. Eu am zis că după 31 decembrie nu mai pot susţine echipa. Ne-au încurcat foarte tare.

Banii pentru domnul Taher au constituit marea problemă?
Nicidecum. Recunosc că am simţit o mare furie la adresa domnului Taher, dar şi acum se comportă extraordinar. Am şi vorbit azi (n.r. - ieri) foarte mult cu el. Pe el l-au nenorocit alţii. În frunte cu nenorocitul de Peseiro.

Ce se va întâmpla mai departe?
Rapid e un club de prea mare tradiţie ca să dispară, dar eu unul am un gol în stomac. Efectiv nu mai pot merge mai departe.

Dar echipa nu are conducere tehnică, jucătorii sunt neplătiţi...
Chiar azi (n.r. - ieri) am făcut o plată către jucători. Riscam să îi pierdem pe toţi. Cât despre conducerea tehnică... Mi se pare că e foarte potrivit cuplul Manea - Panait. Dar e drept că trebuie pusă la punct strategia de transferuri, dar şi programul de pregătire.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 03:10 PM
Mesaj: #427
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Alexandru Ioniţă: "Aş face schimb cu Copos"

Ioniţă, cel mai bun atacant al Rapidului în 2009, zice că e fascinat de patron şi povesteşte cum s-a răzbunat pe cei care-l dăduseră afară din Giuleşti.

- Alex, care e secretul saltului din Liga a III-a în prim-planul primului eşalon?
- Am avut norocul să fiu promovat, să mi se acorde o şansă. A fost greu pînă m-am acomodat, fiindcă la echipa a doua nu eram obişnuit să alerg atît de mult.

- E adevărat că ai fost la un pas să te laşi de fotbal în urmă cu un an şi jumătate?
- Sînt un tip ambiţios, nu s-a pus nici o clipă problema să mă las, fotbalul e viaţa mea. Dar să ştiţi că nici simplu n-a fost. Eram la Rapid II, mă întorceam după o accidentare, după trei săptămîni cu piciorul în ghips, şi nu mai prindeam echipa. Ajunsesem să joc la juniori! Nu-mi convenea, fiindcă eu îmi ştiam valoarea. Le-am zis că vreau să plec şi mi-au găsit ei echipă, la Rocar.

"Ghionea e cel mai tare!"
- La ce te-ai gîndit cînd te-ai trezit aruncat de la Rapid la Rocar?

- V-am zis că-s ambiţios. Primul meci al meu în Drumul Găzarului a fost chiar cu Rapid II, un amical, şi le-am dat gol. După vreo trei luni, giuleştenii m-au cerut înapoi, am jucat un sezon la "satelit" şi am marcat de 14 ori. Trei le-am dat la prima partidă după revenire, ţin minte că era ziua antrenorului Rada.

- Care ţi s-a părut cel mai tare fundaş?
- Ghionea. M-a ţinut din scurt tot timpul şi e foarte puternic.

- Autocaracterizează-te pe scurt.
- Cuminte şi încăpăţînat.

"Sînt robust, nu gras!"
- Cu cine ţi-ai dori să faci schimb de locuri pentru o zi, dacă ai putea?

- Cu domnul Copos. Ar fi interesant să trăiesc o zi în pielea dumnealui şi să văd cum e să conduci Rapidul.

- E adevărat că ai probleme cu greutatea?
- Da, iau uşor kilograme, dar de cînd sînt la prima echipă am învăţat să mă controlez. Mă ajută şi antrenamentele, mai tari ca în Liga a III-a. Oricum, eu am un fizic mai robust, aşa sînt, nu înseamnă că-s gras!

- Ţi s-a schimbat viaţa vreun pic în ultima jumătate de an?
- Da. Cea mai bună dovadă e că acum trec pe lîngă oameni care-şi zic "Uite-l pe Ioniţă, de la Rapid!". E plăcut să fii recunoscut pe stradă.

Cifrele lui Ioniţă în acest sezon
- 14 meciuri jucate (din 19 posibile)
- 6 goluri marcate
- 4 pase de gol
- 1,7 este media pe meci a şuturilor pe poartă, cea mai bună de la Rapid
- 7 este media notelor gsp, cea mai mare din Liga I

"Dau 2,8 milioane lunar!"
Copos a explicat ieri de ce îi e greu să mai ţină Rapidul: "Am 2.500 de angajaţi la holdingul Ana. Puneţi cîte o mie de euro de fiecare, în medie, şi rezultă 2,5 milioane de euro pe lună! Plus 300.000 de euro suma salariilor de la club! Sînt zi de zi pe şantier, mă gîndesc numai cum să fac să le plătesc salariile oamenilor ăstora! Ce dracu să mai fac, în situaţia asta?".

Noutăţi din Giuleşti:
- 73 la sută dintre suporterii care au votat pe rapidisti.ro îl consideră pe Copos vinovat de eşecul tratativelor cu Stache.
- "Pancu a luat 60.000 de euro, adică suma întreagă din contract", susţine Copos. Atacantul acuzase: "M-a păcălit cu 75.000 de euro! D-aia n-o să mai joc la Rapid!".
- Jucătorii au aflat din presă despre eşecul tratativelor pentru vînzarea clubului, nu ştiu data la care se reunesc pentru retur şi nici programul de pregătire.
- Şefii susţin că l-au convins pe Marius Constantin să continue în Giuleşti şi că fundaşul ar urma să semneze un nou contract la începutul anului viitor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 01:32 PM
Mesaj: #428
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Nu mă întorc la Rapid!"

Revoltat de problemele de la club, căpitanul giuleştenilor este hotărât să nu se prezinte la reunirea lotului, programată la 11 ianuarie 2010. Mijlocaşul îl presează pe Copos să achite restanţele financiare faţă de fotbalişti. În caz contrar, "închizătorul" va refuza să mai joace pentru "feroviari" în retur.

Rapid stă pe un butoi de pulbere! După ce i-a dus pe jucători cu zahărelul, făcându-i să trăiască, pe tot parcursul turului, cu iluzia că situaţia se va îmbunătăţi după venirea lui Stache, acum, Copos se confruntă cu o revoltă.

Fotbaliştii s-au prins şi ei că aşa-zisele negocieri cu neamţul au fost de fapt o mascaradă. Mai mult, ei realizează că au şanse mari să facă Sărbătorile cu buzunarele goale.

"Sunt total nemulţumit de ce se întâmplă la club. Nu ştiu dacă mă mai întorc la Rapid. Chiar sunt supărat peste măsură pentru că s-au adunat foarte multe probleme la echipă. Prima ar fi neplata salariilor la timp", a răbufnit căpitanul Costin Lazăr aflat în vacanţă cu familia. "O a doua problemă care ne-a deranjat a fost această incertitudine a vânzării clubului. În tot acest timp, scandalurile au apăsat pe umerii băieţilor, care s-au dăruit exemplar în tur şi au obţinut un loc excelent în clasament", a continuat mijlocaşul.

O altă nemulţumire a lui Lazăr este legată de situaţia incertă a băncii tehnice. "Noi am muncit mult şi ne‑am dorit să fie linişte la echipă, indiferent dacă ne primim banii sau nu. Am tăcut, dar acum s-a umplut paharul. Nu suntem de acord cu schimbarea antrenorilor. Noi vrem să avem continuitate, iar acum ni s-a dat de înţeles că vom rămâne şi fără Nae Manea. Nu înţeleg motivul pentru care se doreşte înlăturarea lui. Noi, jucătorii, îl vrem în continuare la echipă", a mai spus Lazăr.

Copos: "Lazăr să vorbească mai puţin"
Patronul alb-vişiniilor susţine că Lazăr ar trebui să fie printre ultimii jucători care se revoltă împotriva conducerii.

"Lazăr ar trebui să vorbească cel mai puţin, pentru că este singurul jucător care a luat bani în avans. În luna septembrie, el a primit 48.000 de euro, aşa că e ultimul care ar trebui să vorbească", a replicat Geoge Copos.

Nae Manea va rămâne pe bancă şi în retur
Măcar una dintre nemulţumirile lui Costin Lazăr, cea legată de viitorul lui Nae Manea, pare să se fi rezolvat. Patronul George Copos a mărturisit că Manea şi secundul său Ciprian Panait vor conduce echipa şi în a doua parte a campionatului. Bossul din Giuleşti a fost impresionat de modul în care cei doi au pregătit Rapidul pe finalul turului şi le va da „undă verde" în continuare.

"Am reuşit să unesc un grup de care sunt mândru. Băieţii au fost extraordinari. La banchetul de sfârşit de an m-a impresionat modul lor de a încerca să mă convingă să continuăm împreună. Eu nu plec de la Rapid, sunt director tehnic acum, dar am îndeplinit şi funcţia de principal. Deci, chiar dacă nu o să mai fiu antrenor, rămân director tehnic, nu plec nicăieri de la Rapid!", a spus Manea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 04:41 PM
Mesaj: #429
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicu Gheara: "Copos nu va renunta la Rapid niciodata"

In ciuda anunturilor facute de George Copos, conform carora isi doreste sa vanda cat mai repede clubul, Nicu Gheara sustine ca patronul Rapidului nu va face acest lucru niciodata.

"Stiu foarte bine situatia de la Rapid. Ca sa termine pe pozitii fruntase, l-am rugat pe Manea sa faca ceva caritabil, iar jucatorii au inteles foarte bine situatia si au jucat mai mult de placere. La sfarsit si-au primit salariile si fotbalistii. Situatia nu este atat de dezastruoasa pe cat se plange Copos. El se plange mai rau decat o familie cu patru persoane care trebuie sa se intretina dintr-un singur salariu. Copos fara acest club nu mai exista. El a facut lucruri bune pentru Rapid, trebuie sa aiba grija de el, pentru ca prin intermediul sau a devenit cunoscut. Este si meritul lui ca Rapid a ajuns sa se bata cu Steaua si Dinamo, chiar am zis ca George Copos este unul dintre cei mai potenti oameni din Romania si unul dintre cei mai buni administratori din fotbal. El va fi la Rapid cat va putea, nu va renunta niciodata, e ca si cum ar renunta la copilul sau", a declarat Nicu Gheara pentru Sport Total FM.

Stache - un circar fara intentie de a cumpara clubul. "Stache este un circar, Copos stia ca nu va cumpara, si au jucat amandoi teatru. Cu Taher a fost altceva, au vrut sa faca o echipa puternica intr-un timp scurt, ca poate apoi obtin din Arabia un pret de trei ori mai mare."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:17 PM
Mesaj: #430
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Copos a sabotat echipa!"

Viorel Hizo atacă frontal patronul, cuplul Manea - Panait şi jucătorii, despre care crede că nu au dat totul în partida de Cupă, cu Internaţional Curtea de Argeş.

- Domnule Hizo, care credeţi că e motivul atacurilor împotriva dumneavoastră ale celor care au rămas la cîrma echipei?
- Despre meseria de antrenor nu pot să discut niciodată nici cu Manea şi nici cu Panait! Pur şi simplu n-am ce să vorbesc cu ei. Ce ştie Manea despre un antrenament?! Ce înţelege el din duritatea unei şedinţe de pregătire?! El trebuia să vină să se implice la echipă, nu să se plimbe în deplasări. Era un turist la Rapid! Rolul lui Manea era de privitor şi de cititor. Se delecta cu presa cînd eu munceam pe teren cu jucătorii. Asta cînd venea la muncă, pentru că nu se întîmpla prea des...

- Cît v-au ajutat Manea şi preparatorul fizic Panait în perioada în care aţi colaborat?
- Nu vreau să mai vorbesc de ăştia doi. Panait îi plimba căţelul lui Sichitiu, asta făcea! Dacă nu era Grigore, Ciprian ăsta nu ar fi existat în fotbal. Sichitiu l-a cărat peste tot cu el, dar nu a apreciat asta. Acum mă vorbeşte pe mine de rău, pînă acum îi bîrfea pe Sichitiu şi pe Manea. L-am păstrat de milă la Rapid!

"N-am condus eu echipa, alţii sînt vinovaţi"
- Vă pare rău că aţi acceptat să vă întoarceţi la Rapid, că nu v-aţi impus în faţa lui Copos?

- Mi-a zis în faţă că face patru transferuri la echipă, că-mi asigură toate condiţiile ca echipa să meargă într-o cupă europeană. Şi, după cum aţi văzut, n-a făcut nimic! A fost influenţat de unii oameni din galerie care au vrut să distrugă echipa şi uite că poate au reuşit! Cînd am venit eu la Rapid, Copos îmi spunea că echipa e nepregătită! Cine a pregătit-o? Manea şi cu Panait? Văd că-i laudă de-i sparge-n două pe ăştia doi, iar în vară nu ştia cum să-l dea afară pe Nae. Copos e un om ce nu poate fi caracterizat!

- Aţi fi dispus să mai reveniţi la Rapid?
- Niciodată! Nu mă mai interesează acest club. M-am săturat, mi-a ieşit pe gît! Nu mă mai întorc niciodată, indiferent de patron.

- V-aţi mai gîndit la ultimul meci în care aţi condus echipa, cel cu Internaţional, din Cupă? Cum vă explicaţi eşecul de atunci?
- Nu m-am gîndit la acea partidă pentru că nu am condus eu echipa atunci. Altcineva le-a zis jucătorilor ce să joace, nu eu. Sper ca tot ce s-a întîmplat atunci să se afle la un moment dat. Nu mă interesează manierele lui Copos şi-ale lui Panait şi ce au discutat ei atunci, dar un lucru e cert pentru mine: Rapidul e istorie!

- Ce-i uraţi lui Copos în noul an?
- Nu mă interesează Copos!

- Dar jucătorilor?
- Le doresc să fie tari, să fie sănătoşi şi că cîştige campionatul. Să creadă în ei pentru că sînt cei mai buni şi sînt sigur că pot triumfa.

10 victorii, două egaluri şi 7 înfrîngeri e palmaresul lui Hizo în ultimul său mandat la Rapid

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut