Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
12-24-2009, 06:18 PM
Mesaj: #431
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicolae Manea: "Scleroza l-a afectat!"

Deranjaţi de atacurile primite din partea lui Viorel Hizo (62 de ani), Nicolae Manea şi Ciprian Panait l-au ironizat pe fostul "principal" al Rapidului. "Ştiu că de la o anumită vîrstă scleroza îşi pune amprenta. Şi cred că, din păcate, această boală necruţătoare l-a afectat pe cel mai mare antrenor din istoria fotbalului românesc", a replicat Manea.

Acum secund în Giuleşti, Panait a spus: "Eu nu cred că domnul Hizo poate gîndi aşa. Aveam mare încredere în caracterul dumnealui, dar m-a dezamăgit. Probabil că s-a plictisit după trei luni de stat degeaba şi s-a gîndit ce să facă, să mai apară şi el prin ziare. E trist!".

Se reunesc pe 11 ianuarie
Chiar dacă Nicolae Manea nu s-a decis dacă va mai continua la Rapid, conducerea giuleşteană a hotărît să schiţeze programul pregătirii de iarnă. Aşadar, fotbaliştii rapidişti au vacanţă pînă pe 11 ianuarie, cînd trebuie să se prezinte la Pro Rapid. De asemenea, alb-vişiniii vor efectua două stagii de pregătire. Al doilea va fi sigur în Antalya, iar primul, în funcţie de dorinţa celui care va prelua echipa, în Poiană sau tot în Turcia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-24-2009 06:21 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #432
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Bornescu: "Îmi doresc să am sănătate şi să pot cîştiga titlul cu Rapid"

Nae Manea a rămas tot la mîna lui George Copos. Patronul giuleştean n-a reuşit să vîndă Rapidul neamţului Stache, iar acum directorul tehnic al vişiniilor aşteaptă o nouă propunere din partea lui George Copos.

"Nu e vorba de părăsit aici, pentru că nu plec. A fost o înţelegere cu George Copos să antrenez echipa pentru 6 etape. În rest, n-am mai discutat nimic, nu mi s-a mai propus nimic. Aşteptăm să vedem ce va fi. Băieţii au fost extraordinari, la banchet m-a impresionat modul lor de a încerca să mă convingă să continuăm împreună. Nu e nici o reţetă miraculoasă. Am reuşit să unesc un grup, am rămas alături de Rapid şi în Divizia B, cînd eram foarte tînăr şi puteam să plec în altă parte. N-am făcut-o şi motivul a fost această atmosferă pe care o creează suporterii noştri. Cîteodată nu sînt chiar aşa minunaţi, am păţit şi eu cu ei lucruri mai grele, au fost situaţii care nu le-au convenit şi am mai fugit pe şinele alea pe acolo, dar, în general, sînt oameni admirabili. Sînt sigur, îi cunosc, pentru ei contează mai mult Rapidul decît familia lor... Eu nu plec de la Rapid, sînt director tehnic acum, am rămas pe funcţia asta, dar am îndeplinit şi funcţia de antrenor principal. Deci, eu dacă nu mai continuu ca antrenor, rămîn director tehnic, nu plec de la Rapid!", a spus Manea la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:22 PM
Mesaj: #433
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Cade stadionul!

Prinşi cu căutarea unui nou patron, rapidiştii au uitat de arena veche de 70 de ani, care a ajuns să arate groaznic.

Giuleştiul şi-a închis una dintre peluze de acum doi ani şi jumătate, iar degradarea stadionului continuă. Arena care a împlinit 70 de ani vara trecută arată dezastruos! De la sala de box, mergînd pe sub tribuna oficială şi apoi prin toate celelalte sectoare, imaginile descriu o casă părăsită: igrasie, tavanul stă să cadă, toaletele sînt nefuncţionale, fiecare uşă pe lîngă care treci e ruptă, murdară şi inscripţionată cu sprayul, iar cîinii fără stăpîn mişună pe sub toate tribunele.

Echipa de fotbal foloseşte stadionul graţie unui contract de închiriere semnat cu Clubul Sportiv. Capacitatea actuală a scăzut la puţin peste 10.000 de locuri, întrucît accesul în peluza I e interzis din cauza riscului ridicat în caz de cutremur. Copos şi şefii executivi din ultimii ani au anunţat de mai multe ori că vor să concesioneze arena şi s-o renoveze.

Ultima machetă pe care au prezentat-o a fost copia unui stadion din Dubai, pe care Taher voia să-i imite.

1.750 de euro e chiria pe care o plăteşte clubul de fotbal pentru utilizarea stadionului Giuleşti

10 iunie 1939 e data la care a fost inaugurată arena Rapidului. Festivitatea de atunci a coincis cu aniversarea a 70 de ani de la punerea în circulaţie a primului tren din România

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:23 PM
Mesaj: #434
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Costin Lazăr: "Nu mă mai întorc!"

Lazăr anunţă că nu se va prezenta la reunirea din ianuarie, din cauza unui conflict cu Copos.

Fiecare zi aduce un scandal nou la Rapid. Clubul nu are bani, riscă să piardă licenţa de Liga I şi s-ar putea să rămînă şi fără căpitan! Costin Lazăr susţine că ia în calcul să boicoteze reunirea lotului, programată pentru mijlocul lunii viitoare: "Incertitudinea de la club ne afectează pe toţi şi n-o mai suportăm! Vorbesc şi în numele colegilor mei, fiindcă toţi ne-am săturat de problemele astea!".

Ce l-a supărat, mai exact? Mijlocaşul a cerut, înaintea vacanţei, un avans din salariu. A primit 40.000 de euro, o sumă mai mică decît cea pe care o solicitase. "N-a luat cîţi bani ar fi vrut. În plus, i s-a părut că patronul îi scoate ochii, că îi cere recunoştinţă pentru suma aia", au povestit apropiaţi ai fotbalistului. Lazăr cîştigă la Rapid 180.000 de euro pe sezon, cu 100.000 € sub cel mai mare salariu din lot, al lui Juliano Spadacio.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:24 PM
Mesaj: #435
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Revine Ryan Griffiths

La reunirea de pe 11 ianuarie, antrenorul care va conduce echipa în retur îl va avea sub comanda sa şi pe vîrful australian Ryan Griffiths.

Atacantul de 28 de ani mai are contract un an cu echipa din Grant. Rapid a încasat 1,5 milioane de dolari împrumutîndu-l în China, la Liaoning şi Beijing Guoan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:25 PM
Mesaj: #436
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Manea: "Îmi spunea lumea cum pe la alte echipe îi făceau patronii echipa lui Hizo"

După ce Viorel Hizo a spus despre Nicolae Manea că nu ar trebui să vorbească despre fotbal, pentru că la Rapid "era un turist, rolul lui era de privitor şi de cititor de ziare", directorul tehnic al alb-vişiniilor a replicat la fel de dur.

"A mai zis că i-a făcut altcineva echipa la meciul cu Internaţional Curtea de Argeş. Chiar înaintea meciului i-am spus să bage echipa cea mai bună, să respecte competiţia, dar el mi-a zis «Lasă, bă, mă înveţi tu mine?». Să-şi vadă de treaba lui, că mie îmi spunea lumea cum pe la alte echipe îi făceau patronii primul «11»", a spus Manea la Digi Sport.

Spadacio a organizat un meci caritabil pentru copiii nevoiaşi din Brazilia
Brazilienii Rapidului au suflet mare. Spadacio şi Helder au jucat într-un meci caritabil la Sao Paulo. Cel care a avut ideea organizării partidei a fost chiar Juliano Spadacio, care l-a rugat şi pe prietenul Eric de la Gaz Metan Mediaş să participe, alături de alţi fotbalişti din Brazilia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:26 PM
Mesaj: #437
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Pinto şi Ivelja, out!

Vîrful va fi împrumutat în Portugalia, iar mijlocaşului sîrb i se va rezilia contractul.

George Copos e fericit, economiseşte încă două salarii! Asta după ce s-a decis ca Joao Paulo Pinto (29 de ani) şi Djordje Ivelja (25 de ani) să plece în această iarnă de la Rapid. Avînd un contract de 200.000 de euro pe sezon, Joao Paulo nu a reuşit nici pînă acum să se acomodeze, iar conducerea giuleşteană l-a convins că e mai bine să plece împrumut. Lusitanul a fost adus în februarie 2008 de Rednic şi a înscris doar 3 goluri în tricoul alb-vişiniu. Joao ar fi al doilea vîrf care ar fi împrumutat, după ce în vară Djalovici a plecat la Rijeka, în Croaţia.

Spre deosebire de portughez, Ivelja va fi lăsat să plece gratis. Contractul mijlocaşului defensiv sîrb e de 70.000 de euro pe an.

1,2 milioane de euro i-a costat Joao Paulo pe rapidişti. Ivelja a venit gratis în februarie 2009

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:26 PM
Mesaj: #438
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Alexandru Ioniţă: "Mi-aş dori să ies golgeterul campionatului, iar Rapid să cîştige titlul"

Tînărul atacant al Rapidului, Alexandru Ioniţă, a declarat la emisiunea "Al 12-lea jucător" de la GSP TV că îşi doreşte ca anul viitor să devină golgeterul Ligii I, iar echipa din Giuleşti să devină campioană.

"Pentru anul viitor mi-aş dori să ies golgeterul campionatului, iar Rapid să cîştige campionatul. Asta dacă mă lasă Herea", a glumit Ioniţă.

Întrebat dacă ar pleca de la Rapid în cazul unei oferte tentante, Ioniţă a răspuns: "Chiar dacă ar veni o ofertă bună nu plec de la Rapid. Am aproape cinci ani petrecuţi în Giuleşti şi simt că sînt de o viaţă aici. Nu pot să plec aşa uşor, mai ales că am început să joc, să dau goluri", a spus Alexandru Ioniţă.

Acesta e de părere că măsura Comitetului Executiv al FRF de micşorare a salariilor jucătorilor nu este una de bun augur pentru calitatea fotbalului jucat în Liga I. "Ca să crească nivelul campionatului cred că, din contră, trebuie investiţi mai mulţi bani, nu tăiate salariile jucătorilor. Jucătorii de valoare costă", a spus rapidistul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:27 PM
Mesaj: #439
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Noul Ioniţă

Primul transfer al iernii în Giuleşti: vîrful Andrei Creţu (21 de ani), chemat "acasă" după împrumutul la ASC Berceni.

După Alexandru Ioniţă (20 de ani), giuleştenii propun în retur un alt fotbalist promiţător. Împrumutat la ASC Berceni, liderul Seriei a 2-a, din Liga a III-a, Andrei Creţu a fost anunţat de conducerea rapidistă să se prezinte pe 11 ianuarie la reunirea primei echipe. Creţu i-a impresionat pe şefii Rapidului în această toamnă, cînd a reuşit performanţa să înscrie 17 goluri în tot atîtea partide pentru formaţia din Berceni!

La fel ca Ioniţă, care a revenit după un împrumut la Rocar, şi Creţu a reuşit să facă pasul către echipa mare tot după un periplu în al treilea eşalon. Tînărul atacant îi va lua locul în lot lui Joao Paulo Pinto (29 de ani), care va pleca înapoi în Portugalia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 06:27 PM
Mesaj: #440
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nu primesc colindători

Rapidiştii nu au bani de transferuri şi le-au transmis impresarilor cu care lucrează de obicei că nu vor pe nimeni în această iarnă.

Chiar dacă Nicolae Manea spune că mai vrea încă trei jucători pentru ca echipa să se poată lupta la titlu, George Copos nu mai scoate nici un ban pentru transferuri. Patronul a refuzat categoric toţi fotbaliştii care au fost propuşi în Giuleşti, chiar dacă unii dintre ei ar fi venit gratis! De asemenea, Copos le-a zis impresarilor să nu mai vină cu propuneri întrucît Rapid nu caută nici un fotbalist: "Încercaţi în altă parte, aici nu mai sînt bani de transferuri!".

Prioritar pentru conducerea clubului în acest moment e rezolvarea problemei cu licenţa şi stabilirea programului de pregătire din pauza competiţională. "Situaţia nu e deloc roz pentru noi, nu avem bani de cantonamente, mai e şi problema cu Marius Constantin şi cu Cesinha. În plus, licenţierea ne bate la uşă, pînă pe 15 februarie trebuie să avem dosarul pregătit", a spus preşedintele CA, Ion Taban.

8 jucători promovaţi de la echipa a II-a au evoluat deja pentru Rapid în Liga I: Marinescu, Ioniţă, Răduţă, Straton, Tene, Păun, Dobroiu

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut