Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
12-28-2009, 01:04 AM
Mesaj: #451
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Giuleştenii şi-au stabilit cantonamentele de iarnă: Poiana Braşov şi Antalya!

Odată cu renumirea lui Nicolae Manea în funcţia de antrenor principal al Rapidului, George Copos a aprobat în această dimineaţă stagiile de pregătire pe care giuleştenii urmează să le efectueze după întoarcerea din vacanţă.

Cuplul de antrenori Nicolae Manea şi Ciprian Panait au decis ca reunirea lotului să aibă loc la paza ProRapid pe 11 ianuarie, urmînd ca pe 13 ianuarie jucătorii să efectueze vizita medicală. Giuleştenii vor părăsi Bucureştiul cu destinaţia Poiana Braşov în perioada 18-27 ianuarie, urmînd ca în perioada 1-12 februarie aceştia să plece în al doilea cantonament, în Antalya.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 01:04 AM
Mesaj: #452
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicolae Manea: "Jucătorii şi-au dorit să rămîn şi am luat decizia pentru ei!"

Nae Manea rămîne antrenor la Rapid. GSP TV a surprins în exclusivitate întîlnirea dintre George Copos şi tehnician, din Ajunul Crăciunului. Şeful din Giuleşti a reuşit să îl convingă pe antrenor să continue la Rapid, după ce i-a mărit salariul şi i-a promis 5 transferuri.

"Rămîn pentru jucătorii care m-au rugat să rămîn, dar negocierile cu George Copos tot dificile au fost. E greu de negociat cu George Copos, dar atunci cînd promite se ţine de cuvînt. Jucătorii şi-au dorit să rămîn şi am luat decizia pentru ei! Domnul Copos negociază la sînge, dar cînd e hotărît să facă ceva, aşa se întîmplă. I-am prezentat programul pe care dorim să ni-l sprijine în această perioadă de iarnă, cu două cantonamente. Ambele au fost aprobate, am discutat şi despre aducea unor jucători", a spus Manea în exclusivitate pentru GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 03:53 PM
Mesaj: #453
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Lazăr: "Nu plec de la Rapid!"

Costin Lazăr a revenit la sentimente mai bune faţă de Rapid. La sfârşitul turului de campionat acesta declasare că nu se va mai prezenta la reunirea lotului, programată pe 11 ianuarie, fiind nemulţumit de problemele de la club. Acesta a revenit ieri asupra deciziei.

"M-a deranjat că au comentat unii oameni despre mine, dar toată lumea ştie că nu am cum să renunţ eu la Rapid. Vreau să fac treabă aici. Acum doar profit de vacanţă să mă liniştesc, să mă detaşez de tot. Apoi din nou la muncă pentru Rapid, pentru un şi mai bun!", a spus Costin Lazăr la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 04:11 PM
Mesaj: #454
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Varga şi Bălan, în locul lui Spadacio

George Copos recunoaşte că negocierile cu Lutz Stache au căzut, iar în 2010 tot el va fi patron la Rapid, numai că pentru a asigura un buget pentru retur va trebui să vândă jucători.

Juliano Spadacio, golgheterul de anul trecut al giuleştenilor, e primul pe care Copos e gata să-l cedeze, mai ales că are ofertă pentru el din Portugalia.

Antrenorul Nae Manea este la curent cu situaţia financiară a clubului şi e de acord ca George Copos să vândă fotbalişti, dar vrea alţii la schimb. Tibi Bălan şi Dacian Varga sunt pe lista lui Manea, în condiţiile în care aceştia au revenit la Sportul Studenţesc, după ce le-a expirat împrumutul la Urziceni.

"Nu sunt bani. Din câte ştiu eu, sunt probleme şi cu licenţierea. Mai mult ca sigur că vor fi vânduţi doi sau trei jucători pentru a face rost de bani, dar vreau şi eu trei transferuri", recunoaşte antrenorul giuleştenilor.

Atât Varga, cât şi Bălan sunt gata să vină la Rapid. „Sunt profesionist şi voi evolua oriunde. Aş juca la Rapid, pentru că este un club cu suporteri minunaţi, cu o galerie superbă", spune Varga.

George Copos are şanse mari să-i transfere sub formă de împrumut pe Varga şi Bălan, mai ales că Vasile Şiman, şeful grupării din Liga a II-a, îi este fin.

Pe baza prieteniei cu Şiman, patronul Rapidului i-a mai adus în Giuleşti, de-a lungul timpului pe Irimia, Galamaz, Negru, Mazilu sau Costin Lazăr.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:30 PM
Mesaj: #455
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mircea Bornescu: "Este cea mai bună alegere pentru Rapid rămînerea lui Nicolae Manea ca antrenor"

Portarul Mircea Bornescu e convins că George Copos a luat cea mai bună decizie a finalului de an cînd a decis să-l păstreze pe Nicolae Manea, antrenorul principal al Rapidului. "Pepe" crede că nu vor pleca jucători de la Rapid în această iarnă, pentru că toată lumea se gîndeşte la cîştigarea campionatului.

"Dacă nu avea parte de susţinerea noastră, a jucătorilor, cu siguranţă domnul Manea nu îşi mai dorea să fie antrenorul Rapidului şi în retur. Este un om orgolios care şi-a asumat o mare responsabilitate. Vom da totul pentru teren pentru dînsul, pentru noi, pentru toţi rapidiştii. Ne doream foarte mult să rămînă alături de noi şi eu spun că este cea mai bună alegere pentru Rapid. Nu cred că vor pleca foarte mulţi jucători de la Rapid acum, pentru că sînt convins că ne vom bate la titlul de campioană, aşa cum şi domnul Copos se gîndeşte", a spus Bornescu la GSPTV.

"E minunat să stai alături de cei dragi în timpul liber. La mulţi ani, tuturor!"
Mircea Bornescu e fericit după ce a reuşit să plece de la Universitatea Craiova şi să semneze cu Rapid. După un tur de campionat în care a reuşit să salveze echipa în meciuri importante, Bornescu petrece Crăciunul alături de soţia sa Elena, şi fiul lor, Nicolas.

"E foarte frumos în vacanţă, alături de familie, mai ales cînd avem parte şi de zăpadă. E minunat să stai alături de cei dragi în timpul liber. La mulţi ani, tuturor!", a spus Bornescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:31 PM
Mesaj: #456
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicolae Manea: "Am încredere foarte mare în echipă pentru că sîntem un grup unit, care-şi doreşte să facă performanţe"

Antrenorul Rapidului, Nicolae Manea, e bucuros că a reuşit să facă un grup unit la echipa alb-vişinie. Manea a precizat că jucătorii se pregătesc chiar şi în vacanţă pentru că îşi doresc să cîştige campionatul. Acesta a spus totuşi că e foarte important că respecte programul e vacanţă şi să revină la reunire cu voie bună.

"Le doresc tuturor jucătorilor să fie sănătoşi şi să petreacă bine, iar 2010 să fie un an cît mai bun. Eu de sărbători nu prea mînînc mult, dar ascult colinde. Am încredere foarte mare în echipă pentru că sîntem un grup unit, care-şi doreşte să facă performanţe. O să plec vreo patru-cinci zile într-un mini concediu, dar de bun augur. Îi mai văd pe jucători că se antrenează zilele astea pe la ProRapid, alţii joacă fotbal prin străinătate. Mă bucur că îşi petrec împreună vacanţa. Sînt lucruri pe care eu le-am spus şi văd că ţin de cont de ele. Nu există români şi străini, există doar Rapid. Sper să se pregătească bine şi să respecte programul de vacanţă şi să se întoarcă cu gînduri bune şi să cîştigăm campionatul", a spus Manea la GSPTV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:32 PM
Mesaj: #457
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mugurel Buga ar putea rămîne la Rapid!

În ciuda faptului că înţelegerea din Giuleşti îi expirase pe 1 decembrie, atacantul Rapidului ar putea reveni la antrenamentele alb-vişiinilor spune Nicolae Manea, care l-a rugat pe George Copos să-l păstreze în Grant.

"Mugurel Buga s-ar putea să rămînă la Rapid. A fost una dintre condiţiile pe care domnul Copos le-a acceptat în momentul în care am decis să rămîn antrenorul echipei şi în retur!", a spus Manea la GSP TV.

Sezoanele petrecute de Mugurel Buga la Rapid:
- 2000-2001
- 2004-2005
- 2005-2006
- 2006-2007
- 2007-2008
- 2009-2010

Cifrele lui Buga în turul acestui sezon:
A evoluat în 14 partide pentru giuleşteni, fiind doar în 4 integralist.
A marcat de 6 ori şi a pasat decisiv la reuşita unui coleg.
Media notelor din Gazeta Sporturilor: 5.79

Buga are şanse mari de a semna şi cu o formaţie din Azerbaidjan. Fostul rapidist a refuzat oferta grecilor de la Xanthi Skoda, deoarece azerii îi oferă un contract de două ori mai mare: 300.000 de euro pe sezon.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:32 PM
Mesaj: #458
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Atîta timp cît Marius Constantin m-a ascultat pe mine a ajuns în echipa naţională!"

Fostul antrenor al Rapidului, Viorel Hizo, a spus că atîta timp cît a fost antrenorul alb-vişiniilor acesta nu a avut nici un conflict cu Marius Constantin. Hizo a dezvăluit că între el şi Constantin a existat o înţelegere, pe care jucătorul a încălcat-o la un moment dat.

"Nu am avut nici un conflict cu Marius. Cred că sînt antrenorul care am ţinut şi l-am iubit pe Marius Constantin cel mai mult! Eu cu Marius am avut o înţelegere, pe care eu am respectat-o. Atîta timp cît el m-a ascultat pe mine a ajuns în echipa naţională. În momentul în care nu şi-a respectat angajamentul faţă de mine şi faţă de el, atunci evoluţia lui s-a dus. Eu i-am demonstrat de foarte multe ori că am avut dreptate, pentru mine este un jucător emblematic, un jucător cu calităţi reale de fundaş central. Iar el a simţit cel mai bine faptul că eu am plecat de la Rapid", a spus Hizo pentru rapidisti.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:33 PM
Mesaj: #459
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Am greşit la negocieri"

Patronul echipei giuleştene a recunoscut că nu mai poate fi vorba de o înţelegere în ceea ce priveşte vînzarea Rapidului către omul de afaceri neamţ Lutz Stache şi spune că a greşit la negocieri şi de aceea regretă foarte mult.

"Din păcate n-am ce face şi trebuie să rămân şi în 2010 la Rapid. Din păcate, spun, pentru că am greşit şi eu foarte mult şi nu am fost mai capitalist la negocieri", a declarat Copos conform Realitatea.net.

George Copos ajunge astfel la a doua încercare eşuată de a "scăpa" de clubul de sub podul Grant, după ce a mai purtat discuţii şi cu omul de afaceri iordanian Fathi Taher.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:35 PM
Mesaj: #460
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mircea Rednic: "Rapid este de departe echipa cu un farmec special"

Aflat în vacanţă cu familia, fostul antrenor al Rapidului, Mircea Rednic, se gîndeşte încontinuare la echipa alb-vişinie. Acesta consideră că Rapidul este o echipă cu totul şi cu totul specială datorită patronului George Copos şi că este surprins de decizia lui Nicolae Manea de a rămîne antrenorul echipei şi în retur.

"Rapid mereu va fi echipa ieşită din tipare. Nici nu poate fi altfel atîta vreme cît George Copos va fi patronul echipei. Adică mereu! Este de departe echipa cu un farmec special. Sînt un pic surprins să văd că Nae Manea va continua în Giuleşti pentru că el ştie mai bine ca oricine cum e acolo. Dacă pleca acum, ar fi făcut-o în glorie. În Giuleşti, după o înfrîngere suporterii te iau la goană. Iar el nu pierduse încă nimic, putea să zică . D-aia sînt surprins că rămîne", a spus Rednic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut