Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Craiova
12-12-2009, 03:14 AM
Mesaj: #441
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Să mă imite Dorel!"

Cornel Papură a marcat acum şase ani un gol contra Oţelului de la peste 60 de metri.

Reporter: Cornele, una dintre puţinele victorii ale Craiovei la Galaţi s-a obţinut printr-un gol memorabil înscris de tine. A fost cel mai important din cariera ta?
Cornel Papură: Cel mai important nu pot spune că a fost, îl întrece unul pe care l-am înscris în Israel pentru Beitar Ierusalim. Era ultima etapă şi aveam nevoie de un egal pentru a ne salva şi pe final eram conduşi cu 3-2 în deplasare. Am prins un şut în vinclu de la 18 metri şi am devenit erou printre evrei. Cel de la Galaţi a fost cu siguranţă cel mai spectaculos gol din cariera mea. Ţin minte că Pleşan voia să bată scurt lovitura liberă, erau peste 60 de metri, dar i-am spus să lase mingea că vreau să dau direct şi s-a uitat la mine şocat, credea că am luat-o razna. Mi s-a părut că portarul (Borş, n. r.) era mult ieşit din poartă, dar am văzut înregistrarea şi nu era chiar aşa.

- Pe cine ai paria dintre actualii jucători că te-ar putea imita?
- Mi-aş dori să mă imite Dorel, el chiar loveşte perfect mingea şi cu stângul şi cu dreptul, poate să dea de oriunde. Eu am avut atunci încredere, asta le trebuie şi băieţilor la Galaţi, multă încredere.

- Cum vezi ultima dispută din tur, ţinând cont că Universitatea are o serie de indisponibilităţi?
- Se pune mult accent pe aceste absenţe, dar toţi care au făcut deplasarea sunt jucători la Universitatea Craiova, asta înseamnă că trebuie să aibă mentalitate de învingători şi oriunde să joace la victorie. Acum ce să facem, să ne speriem de Galaţi, a ajuns Oţelul o forţă? Dacă începem bine putem câştiga, chiar dacă nu aliniem formula standard, repet, trebuie să aibă multă încredere.

- Cum ai caracteriza acest tur în care au fost deja compromise obiectivele?
- A fost un tur marcat de inconstanţă, prestaţiile bune au alternat cu cele slabe, s-au intercalat şi destule greşeli de arbitraj şi ne-a însoţit şi ghinionul. Cel mai recent exemplu este meciul cu Steaua, când Costea rata ocazie după ocazie cred că steliştii erau fericiţi cu egalul...

- Ai lucrat cu Victor Piţurcă, îl cunoşti bine, cum comentezi posibila revenire a sa la Universitatea?
- Dacă nici cel mai bun antrenor român, care a reuşit ultimele două calificări cu echipa naţională, nu este cea mai bună soluţie, atunci care ar fi?

Nu trebuie să mai spun eu dacă este antrenorul ideal pentru Craiova, nu încape îndoiala că ar fi alegerea potrivită. Acum rămâne de văzut ce gândeşte el, ce proiecte are, pentru că nu l-am auzit declarând nimic despre o eventuală preluare a echipei. În momentul în care el confirmă putem spune că e veste foarte bună.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 03:15 AM
Mesaj: #442
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Proiectul Primăvara, în restructurare

Fostul internaţional Cornel Papură a preluat în toamna aceasta echipa-satelit a Universităţii Craiova, care a avut un sezon modest în seria a patra a Ligii a III-a. Papură are încredere în cei doi jucători de la Primăvara convocaţi în lotul Ştiinţei pentru meciul de la Galaţi, Roman şi Surugiu.

"Am găsit în primul rând o echipă debusolată, cu mulţi copii care nu pot face faţă din puncte de vedere fizic în liga a treia. Vreo 4 - 5 meciuri mi-au fost necesare să-i cunosc mai bine. Din nefericire, unii pe care îi cunoşteam deja au progresat prea puţin, mai degrabă au stagnat. Sunt totuşi şi jucători de viitor, Roman nu a avut prestaţii deosebite, dar a fost extrem de obosit să se implice total la echipa a doua, el participând şi la antrenamentele primei echipe, dar şi la meciurile de la juniori. O altă propunere este Surugiu, care deja a terminat junioratul şi trebuie să demonstreze că poate face pasul spre prima echipă", a declarat Papură.

"Papi" a constat că aria de selecţie este mult redusă faţă de deceniile trecute, însă este convins că selecţia continuă şi promovarea pe merit a unor talente poate aduce în viitor soluţii pentru prima echipă a Ştiinţei.

"La fel ca în primul meu mandat la Primăvara sunt hotărât să scap de balast, în sensul în care nu voi tolera jucătorii care nu progresează şi pe cei impuşi şi susţinuţi artificial până la o anumită vârstă. Dacă nu vom găsi soluţiile cele mai bune în curte la noi vom apela şi la jucători din împrejurimi, deja am adus la selecţii săptămânile trecute juniori de pe la Motru, Vâlcea, Slatina, Piteşti, trebuie să ne mişcăm continuu, dacă aştepţi nu apar din senin, mai ales că au trecut vremurile în care aria de selecţie era nelimitată la Craiova. Totuşi, mai sunt copii talentaţi pe care ni-i dorim în anticamera Universităţii", a spus antrenorul Primăverii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 09:56 PM
Mesaj: #443
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mititelu anunţă că Neagoe va fi înlocuit din funcţie din cauza rezultatelor slabe

Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat, sâmbătă, că a decis să renunţe la serviciile tehnicianului Eugen Neagoe, dar şi la mai mulţi jucători din lot, din cauza parcursului nereuşit pe care echipa l-a avut în turul de campionat.

"Din retur se va vedea vizunea mea asupra echipei, dar sută la sută, Universitatea va avea un antrenor nou. Nu l-am demis pe Neagoe, dar am ieşit din schemă pentru orice obiectiv, aşa că vom gândi o altă strategie. Chiar dacă nu pierdeam cu Oţelul tot îl schimbam pe Neagoe, pentru că noi trebuia să fim printre primele 5 echipe. Sper ca până de Crăciun să avem un alt antrenor. Cu siguranţă vor pleca 5-6 jucători, sunt şanse mari ca şi Florin Costea să plece, dar nu e sigur. În schimb Trică nu cred că va pleca la ŢSKA Sofia, el trebuie să-şi termine contractul şi să rămână să lucreze în cadrul clubului", a spus Adrian Mititelu la DigiSport, imediat după finalul meciului cu Oţelul Galaţi.

Conducătorul grupării din Bănie consideră că Neagoe a greşit şi tactica în meciul cu Oţelul: "Aşezarea în teren a fost greşită, Mihai Costea trebuia ţinut lângă Dina, degeaba îl ţii în lateral. Neagoe a fost cel mai liber antrenor de când sunt la echipă, dar e un tehnician fără noroc. A vrut să câştige meciul, dar nu i-a reuşit. M-am consultat cu mulţi antrenori şi Mihai Costea e mai util în centru, mai ales în deplasare, pentru că în părţile laterale este un consum mare de energie şi nu mai are prospeţime la finalizare. Am vorbit cu Neagoe şi despre Trică şi i-am spus că, de regulă, e bine să intre în repriza a doua, să dea tot ce are mai bun din el, pentru că încă nu e pregătit cum trebuie".

Finanţatorul alb-albaştrilor a explicat cauzele pentru care Universitatea Craiova a acumulat 17 puncte în 17 etape. "Nu contează dacă ai talent. În mare parte am avut ghinion şi cu excepţia meciului de la Cluj, ne-am dominat adversarii şi ne-am creat cel puţin 7-8 ocazii de gol la fiecare partidă. A contat lipsa unor jucători maturi şi foarte importanţi în angrenajul echipei, fotbalişti ca Baird, care crea spaţii pentru ceilalţi, Dilevski, Dănănae, Găman, care a avut o formă proastă încă din vară, Mitchell, care a revenit după 8 luni. Accidentările vin după o pregătire proastă, pentru că dacă nu te antrenezi bine eşti predispus la asta", a conchis Mititelu.

Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe Universitatea Craiova, scor 1-0, şi a obţinut astfel cea de-a şasea victorie în ediţia 2009-2010 a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 09:59 PM
Mesaj: #444
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Neagoe: "Nu contează dacă voi mai continua sau nu ca antrenor la Craiova, important este viitorul echipei"

Tehnicianul Universităţii Craiova, Eugen Neagoe, a caracterizat suucint jocul echipei sale.

"Greşelile te costă, Oţelul a avut doar două şuturi pe poartă şi a câştigat, am pierdut cu mare uşurinţă şi ce se va întâmpla în continuare la echipă va depinde doar de cei implicaţi în proiectul Universităţii Craiova", a afirmat tehnicianul care nu ştia că nu va mai rămâne la echipă din retur: "Nu contează dacă voi mai continua sau nu ca antrenor la Craiova, important este viitorul echipei".

Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe Universitatea Craiova, scor 1-0, în ultima etapă a turului Ligii I, şi a ajuns la 22 de puncte. În schimb, oltenii, care şi-au propus o clasare în primele cinci poziţii, nu au decât 17 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 02:26 PM
Mesaj: #445
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mititelu: "Neagoe ramane la club pana cand ii expira contractul"

Patronul echipei Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, sustine ca antrenorului Eugen Neagoe nu ii va fi reziliat contractul, care este scadent in vara, ci tehnicianul va fi decazut din drepturi si nu va mai putea conduce antrenamentele.

Finantatorul oltenilor a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca il va pastra pe Neagoe la club si chiar il va lua pe postul de consilier.

"Antrenorii depind foate mult de rezultate, de strategii, de noroc, de sansa. In momentul in care am semnat cu el, am sperat sa fie o relatie pe termen mult mai lung, dar intre timp ne-am indepartat de obiectiv si am decis sa schimbam strategia. Avem un proiect pe doi ani si am crezut ca un alt antrenor ar fi potrivit sa il dirijeze. Cred ca Neagoe nu a avut nici sansa. Daca i se pot imputa anumite chestiuni de ordin tactic, se poate spune si ca nu a avut noroc, pentru ca echipa si-a creat mult sanse. Despartirea nu s-a intamplat din cauza rezultatului de azi (n.r. sambata - infrangerea cu 1-0 la Galati, cu Otelul). Neagoe are contract pana in vara si il vom pastra la club, pentru ca nici el nu poate antrena in alta parte, in Liga I. El nu va mai conduce antrenamentele, insa. Sunt sase reale cu Victor Piturca, sper ca in urmatoarele zile sa pot sa ajung la un numitor comun cu el. Daca nu se poate cu el, ma voi gandi si la alte variante. Dragoste cu sila nu se poate. Acum, in aceasta perioada, sper sa iau cea mai buna decizie pentru Universitatea Craiova. Domnul Lita Dumitru ar putea fi pe locul al patrulea in acest moment, pentru postul de antrenor. Sunt acum, intre Victor Piturca si Lita Dumitru, inca vreo doua variante. Eugen Neagoe o sa ramana consilierul meu, poate sa fie orice in cadrul clubului. Daca vine Piturca si il doreste, asta e alta treaba", a declarat Adrian Mititelu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 02:27 PM
Mesaj: #446
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mititelu il "inteapa" pe primarul Solomon

Patronul echipei Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, continua sa se simta "haituit" de primarul orasului, Antonie Solomon.

Finantatorul gruparii "alb-albastre" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca nu se va lasa dat la o parte de la echipa, asa cum vrea edilul, pentru ca a investit bani si suflet la gruparea din Banie.

"Nu e adevarat ca domnul Solomon ne va da stadionul cu un euro. Dimpotriva, chiar. Am citit in presa locala ca de la 1 februarie o sa ne lase sa jucam numai cu niste conditii jignitoare. O sa vina vremea cand o sa vrea sa ne dea ei bani si noi nu o sa vrem. Domnul Solomon de fapt ma vrea pe mine plecat de la echipa. Dar nu se va intampla. Daca nu as fi eu, Craiova ar fi controlata de la un capat la altul de el. Probabil ca el va avea 80% la urmatoarele alegeri, dar e unul nebun, Mititelu, care il incomodeaza. Eu nu plec de la Universitatea Craiova, pentru ca am investit foarte mult suflet. Am luat banii familiei si i-am investit la echipa. S-a racit treaba si la Severin, dupa seara de 6 decembrie. Anul acesta a fost unul negru si pentru mine si pentru Universitatea Craiova, din multe puncte de vedere. E vorba vechiului proverb: «la omul sarac nici boii nu trag». Probabil vor urma vremuri si mai grele, dar cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa ii inving si sa fac o echipa redutabila. Sunt convins ca va veni soarele si pe strada noastra. Nu mai facem niciun banchet, nu mai intra nimic in noi, dupa ce s-a intamplat", a declarat Adrian Mititelu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 02:30 PM
Mesaj: #447
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Costea de vanzare. Exclus Romania!

Chiar daca are probleme financiare, ba chiar s-a imprumutat la banci pentru a plati salariile fotbalistilor, patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, nu se grabeste in a-si vinde jucatorii.

In exclusivitate pentru sport Total FM, finantatorul craiovenilor a anuntat ca Florin Costea nu este de vanzare pentru nicio echipa din Liga 1. Mai mult, nu este dispus sa scada din suma de transfer stabilita, pe care a refuzat sa o dezvaluie.

"Probabil o sa plece trei - patru jucatori si o sa dam drumul la prima echipa mai multor jucatori tineri, care sunt foarte telentati. Probabil o sa vina si vreo doi jucatori maturi, care sa vina cu experienta la echipa. Exista posibilitatea sa plece si Costea, dar nu e nimic sigur. Nu vreau sa vorbesc de sume, dar voi spune exact pretul corect cand se va realiza transferul. Nu mai vreau sa spun sume dinainte, pentru ca nu imi face bine. Cine il vrea pe Costea trebuie sa plasteasca un pret mare. O sa il dau numai la o echipa din strainatate. Cum as putea sa il dau pe jucatorul care a fost simbolul nostru la o echipa din Romania? Poate nici daca mi-ar da dublu fata de cat primesc din afara, nu l-as da la o formatie din Romania. Deocamdata am fost doar intrebati daca il dam pe Costea, nu sunt discutii concrete. Am raspuns ca de aceasta data este transferabil si asteptam oferte. Daca primim ceva care sa ne multumeasca, atunci vom discuta si probabil ca se va face mutarea", a declarat Adrian Mititelu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 05:01 PM
Mesaj: #448
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Piţi semnează azi!

Fostul selecţioner Victor Piţurcă ar putea parafa azi angajamentul cu Universitatea Craiova.

Eugen Neagoe, antrenorul Ştiinţei, a fost demis după eşecul de la Galaţi (0-1). Astăzi, este aşteptat în Bănie Victor Piţurcă, fostul selecţioner, care ar urma să încheie un contract pe doi ani şi jumătate.

Imediat după meciul de la Galaţi, patronul Mititelu l-a desfiinţat pe Neagoe: "A făcut prost echipa, ăsta a fost ultimul lui joc aici. Mihai Costea nu trebuia să joace în lateral, ci lângă Dina, în atac. Deşi a fost antrenorul care a avut cea mai mare libertate de când sunt eu la club, n-a realizat nimic, ba suntem şi la retrogradare". Apoi a trasat planurile de viitor: "Eu sunt principalul vinovat şi îmi asum această situaţie! O să vedeţi viziunea mea din retur. 100%, Universitatea va avea un antrenor nou. Sper că va fi Victor Piţurcă. Vom reface şi echipa, iar 3-4 jucători vor pleca. Sunt şanse mari ca Florin Costea să ne părăsească".

Va lua 300.000 de euro pe an
Şi Piţi e de acord cu transferul golgheterului, mai ales că banii care se vor obţine vor constitui bugetul pentru retur, în jur de 3.000.000 de euro. Piţi va primi 300.000 de euro pe sezon, un teren în Craiova, drept primă de instalare, şi promisiunea că vor fi transferaţi cel puţin Varga şi Bălan, de la Urziceni.

Neagoe se oferă să fie «secund»
Eugen Neagoe este văr cu Victor Piţurcă şi spune că i-ar face plăcere o colaborare cu ruda sa: "Singurul om cu care aş putea să lucrez, să fiu chiar şi secund, este Victor Piţurcă. Nu pot să vă spun dacă Piţi va accepta, vom vedea".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 09:42 PM
Mesaj: #449
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mihai Roman, încă un debut la Universitatea

Sâmbătă s-a consemnat încă un debut la Universitatea. În minutul 82 al partidei cu Oţelul Galaţi, Eugen Neagoe l-a trimis în teren pe tânărul atacant Mihai Roman. În vârstă de 17 ani, Roman a evoluat la echipa a doua Primăvara, iar sâmbătă a avut şansa de a înscrie golul egalizator, în minutul 90. Mihai Costea a centrat perfect de pe partea dreaptă, balonul a fost prelungit de Vali Badea, dar, din păcate, tânărul atacant nu a mai ajuns la minge pentru a o împinge în poartă.

Roman s-a remarcat în partida amicală de la Severin, cu Drobeta Turnu Severin, când a fost autorul a două goluri, dar şi la echipa a doua a Ştiinţei, Primăvara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 10:11 PM
Mesaj: #450
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Gângioveanu spune că a fost orgolios în relaţia cu Mititelu, dar acum vrea să revină

Mijlocaşul Cosmin Gângioveanu a declarat, luni, că este nerăbdător să joace din nou în tricoul alb-albastru, după ce în turul campionatului a fost împrumutat la FC Vaslui în urma unui conflict cu patronul Adrian Mititelu.

"O să revin din iarnă la Universitatea. Ce a fost a fost, a trecut, poate că şi eu am fost puţin orgolios, pentru că am vrut să dau acel examen. Sper să joc cât mai bine, să ajut echipa să iasă din situaţia în care se află, pentru că îmi doresc din tot sufletul să revină acolo unde îi este locul, în fruntea clasamentului. Abia aştept să înceapă returul, să joc la Universitatea. Cred că şi eu am nevoie de Universitatea, şi Universitatea are nevoie de mine", a spus Gângioveanu.

Chiar dacă a fost departe de echipă, Gângioveanu a urmărit partidele Universităţii şi, susţine el, numai ghinionul a făcut ca formaţia craioveană să ajungă în situaţia de faţă. "Nu cred că vor fi probleme cu retrogradarea. Universitatea are jucători valoroşi, am urmărit meciurile Craiovei când eram la Vaslui şi cred că le-a lipsit şansa. Au jucat de la egal la egal sau mai bine decât adversarele lor, însă nu au avut noroc să le intre mingea în poartă", a afirmat fotbalistul.

Jucătorul mai spune că şi-ar fi dorit ca Eugen Neagoe să continue pe banca tehnică a Universităţii: "Îmi doresc în primul rând să fiu sănătos, pentru că la Vaslui am avut acea accidentare, nu prea am jucat, apoi a venit un alt antrenor, a vrut să facă schimbări, mie mi-a spus că nu sunt pregătit. Acum sunt, nu mai am nimic, mi-am revenit şi am o poftă nebună de joc. Mi-ar fi plăcut să lucrez în continuare cu Eugen Neagoe, mai ales că dânsul a fost cel care m-a promovat la echipa mare".

Cosmin Gângioveanu a fost împrumutat la FC Vaslui fără nicio pretenţie financiară din partea grupării din Bănie. Internaţionalul de tineret a intrat în conflict cu patronul Adrian Mititelu în momentul în care a refuzat să însoţească echipa în primul stagiu de pregătire de la Kaprun (Austria), pentru că dorea să susţină examenul de bacalaureat.

Din cauza unei accidentări fotbalistul nu a jucat decât un meci ca titular pentru FC Vaslui în turul de campionat, într-un altul fiind rezervă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut