Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Craiova
12-27-2009, 06:56 PM
Mesaj: #491
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Florin Costea, la Celtic!

Telenovela vânzării lui Florin Costea în această iarnă se apropie de ultimul episod. Atacantul de 24 de ani va ajunge, cel mai probabil, în Scoţia, la Celtic Glasgow, conducerea clubului din Kerrydale Street anunţându-i pe fani că românul este ca şi transferat.

Unul din membrii consiliului director a lansat o urare de sărbători către fani în care pomeneşte trei plecări şi cinci achiziţii, singurul nume făcut public fiind cel al lui Florin Costea. Celtic a cheltuit deja două milioane de lire sterline pe coreeanul Ki Sung Zueng şi se pregăteşte să dea alte 500.000 pe bielorusul Dmitry Verkhovtsov, anunţat drept noul Hleb.

Pe lista scoţienilor se mai află fundaşul Mathew Kilgallon, de la Sheffield United, dar românul Florin Costea este cea mai scumpă ţintă din această iarnă, preţul cerut de Craiova depăşind cele 2 milioane de lire sterile plătite pentru Ki Sung.
Reprezentanţii clubului scoţian sunt aşteptaţi în aceste zile în Bănie, pentru a pune la punct ultimele detalii ale transferului.

CATALIN HILDAN, UNICUL CAPITAN!!! TE VOM IUBI MEREU!!!Angel
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 03:14 PM
Mesaj: #492
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Dorel Stoica şi-a reziliat contractul cu formaţia din Bănie

Fundaşul Dorel Stoica a ajuns la un acord cu oficialii formaţiei Universitatea Craiova pentru rezilierea contractului şi este liber să îşi caute echipă fără a putea însă semna cu vreo grupare din România.

"Plec împăcat doar pe jumătate, pentru că au fost 4 ani şi jumătate frumoşi, am promovat cu Universitatea şi am fost căpitan, am trăit momente deosebite, dar nu am reuşit să câştig vreun trofeu sau să evoluez în cupele europene. Mă simt capabil să mai joc cel puţin 6 ani la un nivel ridicat, am această dorinţă, mai ales că am debutat în prima ligă la 28 de ani. Voi alege dintre ofertele pe care le am din străinătate", a spus Dorel Stoica.

Fundaşul are 31 de ani şi a venit la Universitatea Craiova în anul 2005 de la FC Caracal. Jucătorul care a strâns 4 selecţii la echipa naţională se mai despărţise o dată de formaţia din Bănie la jumătatea lunii octombrie, după un diferend cu Adrian Mititelu, însă a revenit la gruparea alb-albastră după doar două săptămâni. Din câte se pare, motivul despărţirii este salariul mare pe care jucătorul îl avea la Craiova, aproximativ 480.000 de dolari pe sezon, el neacceptând nici micşorarea contractului.

În altă ordine de idei, Universitatea Craiova a mai anunţat că pot pleca de la echipă fără nicio pretenţie şi Bădoi, Şoavă şi Vali Badea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 01:51 AM
Mesaj: #493
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Universitatea se va reuni pe 11 ianuarie

Alb-albaştrii se vor prezenta la reunirea lotului în vederea returului campionatului pe data de 11 ianuarie.

O parte dintre jucători se va prezenta pe data de 8 ianuarie 2010 la Policlinica pentru Sportivi din Craiova, urmând ca restul să efectueze vizita medicală pe 11 ianuarie.

Jucătorii Ştiinţei vor efectua antrenamente pe plan local până pe 21 ianuarie, urmând ca apoi să se plece pentru două săptămâni în cantonament în Antalya.

La reunirea echipei, pe lângă jucătorii împrumutaţi în vară, Gângioveanu la Vaslui, Buleică şi Crăciun la Gaz Metan Mediaş, va ajunge şi Sorin Răducu, un fundaş de 20 de ani de la FC Caracal.

Răducu a fost dorit în ultimul timp de mai multe echipe din prima ligă, printre care şi Steaua, dar preşedintele grupării din Caracal, Jean Niţulescu, a dorit ca jucătorul să ajungă la Universitatea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 01:59 AM
Mesaj: #494
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Sper ca 2010 să fie un an bun pentru mine şi să-l fac uitat pe acesta, care nu mi-a adus nicio satisfacţie"

După un tur de campionat compromis, din cauza problemelor medicale, jucătorul Universităţii Sorin Buşu a catalogat 2009 ca fiind un an ratat şi speră ca 2010 să-i aducă bucurii.

"Din păcate, anul 2009 a fost un an ratat total pentru mine. Am stat şase luni accidentat, apoi, când m-am refăcut, pentru că am absentat la perioada de pregătire centralizată cu echipa, mi-a fost foarte greu să mai revin. Însă atunci când am reuşit să prind lotul şi să revin, a fost deja târziu, pentru că mai erau doar câteva etape din tur. Sper ca 2010 să fie un an bun pentru mine şi să-l fac uitat pe acesta, care nu mi-a adus nicio satisfacţie. Puteam să joc şi acum pe final de tur, însă totuşi eu sunt de părere că pentru mine este mai bine să joc. Bineînţeles, dacă mă pregătesc bine şi fac un cantonament reuşit, o să-mi fie mult mai uşor", a precizat Buşu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 02:01 AM
Mesaj: #495
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Poziţia pe care se află acum Ştiinţa în clasament nu-i face deloc cinste. În retur o să ne revenim!"

Sorin Buşu şi-a propus să tragă tare în perioada de pregătire din această iarnă pentru a fi remarcat.

"Nu ştiu ce jucători vor pleca de la Universitatea, dar şi cu ei, şi fără obiectivul meu este să muncesc mult mai mult decât am făcut-o până acum, pentru a-i dovedi antrenorului şi conducerii că merit să joc. Cât despre o eventuală convocare a mea la naţionala de tineret este numai decizia selecţionerului, indiferent dacă voi juca la echipa de club sau nu", a precizat fundaşul Ştiinţei.

Acesta nu vrea să ia în calcul varianta retrogradării şi este convins că Universitatea îşi va reveni în retur: "Va fi puţin mai greu pentru că va fi o echipă tânără, dar cred în timp vom crea o echipă solidă care va putea duce Universitatea acolo sus, unde îi este locul. Pentru că poziţia pe care se află acum Ştiinţa în clasament nu-i face deloc cinste. Nu îmi este teamă de retrogradare, nici nu vreau să mă gândesc la aşa ceva. În retur o să ne revenim!"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 02:04 AM
Mesaj: #496
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Cred că în retur nu vom mai face aceleaşi greşeli, care ne-au costat foarte mult în acest tur"

Ştefan Bărboianu, care ieri şi-a serbat ziua onomastică cu ocazia Sf. Ştefan, admite diferenţa dintre evoluţiile alb-albaştrilor din returul sezonului trecut şi turul acestui sezon, dar speră că lucrurile se vor remedia în această a doua parte de campionat.

"După cum am mai spus, sunt nişte sărbători triste. Nu ne aşteptam să le avem chiar aşa, dar asta este, mergem mai departe şi trebuie să remediem această problemă. Este o diferenţă foarte mare faţă de ce a fost sezonul trecut şi ce este acum. Nu mă aşteptam ca după un parcurs care l-am avut anul trecut, la o cădere cum a fost anul acesta", a precizat Bărboianu.

Deşi este convins că locul pe care se află Ştiinţa în clasament este periculos, Bărboianu nu se sperie de o eventuală retrogradare, pentru că este convins că alb-albaştrii se vor mobiliza şi vor acumula în retur punctele necesare urcării în clasament: "Cu siguranţă se ştie unde s-a greşit. Sunt persoane care au analizat acest lucru şi cred că în retur nu vom mai face aceleaşi greşeli, care ne-au costat foarte mult în acest tur. A fost vorba şi de neşansă, pentru că marea problemă noi am avut-o în deplasare, nu am reuşit să aducem decât patru puncte. Anul trecut am adus foarte multe puncte din deplasare. Şi acasă am pierdut anul ăsta nişte jocuri în care chiar am avut ghinion, pentru că de jucat am jucat bine. Dar ăsta este fotbalul, punctele au rămas la ei, noi am rămas doar cu amintirea unui joc frumos. Nu ne facem griji pentru retrogradare, este un loc care ne sperie puţin, dar asta trebuie să ne dea dorinţa aceea de a lupta triplu. Este urâtă acea poziţie."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 06:52 PM
Mesaj: #497
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Florin Costea are un rival francez pentru un loc la Celtic

Presa scoţiană a scris că Celtic Glasgow are de ales între Florin Costea, atacantul Universităţii Craiova, şi Olivier Giroud, un francez de 21 de ani de la Tours.

Cei doi au fost monitorizaţi, iar antrenorul Tony Mowbray se va decide în zilele următoare.

Olivier Giroud, un fotbalist de 1,92 m, a avut evoluţii foarte bune în acest an jucat cu Tours în liga a doua franceză, unde a marcat 17 goluri în 33 de meciuri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 06:55 PM
Mesaj: #498
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Trică: "Pancu şi Petre sunt mai lenţi ca elefanţii"

Într-un interviu acordat ziarului sportiv bulgar ''Meridian match'', fotbalistul român Eugen Trică a afirmat că Daniel Pancu şi Florentin Petre, noile achiziţii ale formaţiei ŢSKA Sofia, sunt ''lenţi ca nişte elefanţi''.

''Pancu şi Petre sunt lenţi ca nişte elefanţi. Nu mai pot alerga şi nu pot ajuta pe ŢSKA'', a declarat Trică pentru ''Meridian match'', citat de Agerpres. ''Pancu şi Petre sunt jucători buni pentru echipe ca Belasica, Vihren şi Rilski sportist, echipe de liga a doua bulgară'', a adăugat Trică, fost echipier la ŢSKA. Trică este de părere că ŢSKA nu va fi niciodată campioană cu astfel de jucători, care nu mai pot alerga pe teren.

Trică a dezvăluit că nu a dorit să revină la ŢSKA Sofia deoarece vrea să se dedice unei cariere de antrenor din vară. Mijlocaşul oltean a mai spus că mediază un posibil transfer al bulgarului Iordan Todorov, de la ŢSKA Sofia la Universitatea Craiova.

Contactat de Adevarul, Eugen Trică, a mărturisit că "Pancu şi Petre sunt prietenii lui cei mai buni, iar ziariştii bulgari iau gluma în serios".

Trică (33 ani) s-a transferat la începutul sezonului actual de la CFR Cluj la Universitatea Craiova.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 07:36 PM
Mesaj: #499
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Dorel Stoica a plecat de la Craiova după banii arabilor

Fostul jucător al Universităţii Craiova, Dorel Stoica, este foarte aproape de o mutare la Al-Ettifaq, echipa din Arabia Saudită antrenată de Ion Marin.

După despărţirea de olteni, fostul internaţional nu a rămas mult timp fără o ofertă. Jucătorul de 31 de ani a primit de la "Săpăligă" şansa unui contract "beton" în străinătate, pe final de carieră.

Stoica şi Al-Ettifaq au bătut palma în proporţie de 99 la sută, mai rămâne doar ca ex-căpitanul Craiovei să-şi rezolve problemele în ţară.

Dorel şi-a reziliat luni acordul cu Universitatea din cauza salariului foarte mare pentru o echipă de provincie (330.000 de euro), care traversează şi vremuri financiare grele.

Cel care a intermediat afacerea a fost chiar Ion Marin, care, astfel, şi-a adus un român destul de bun şi liber de contract.

După ce a mai câştigat încrederea arabilor, "Săpăligă" a primit şi undă verde la transferuri. Iminenta venire a lui Stoica îi urmează achiziţionării lui Dănălache, de la Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 12:44 AM
Mesaj: #500
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Trică: "L-aş vrea coleg la Ştiinţa pe Todorov de la ŢSKA Sofia"

Mijlocaşul oltean propune conducerii Craiovei un transfer pentru această iarnă: fotbalistul bulgar de bandă dreapta Yordan Todorov, sub contract cu ŢSKA Sofia.

"Todorov e primul fotbalist pe care-l voi transfera la echipa la care voi fi eu antrenor. Am fost colegi la ŢSKA şi m-a impresionat. Nu ştiu de ce nu a plecat pînă acum la o echipă mai tare. L-aş vrea şi-acum pe Todorov coleg cu mine la Universitatea, însă nu sînt eu cel care decide la club", a declarat azi Eugen Trică pentru craiovamaxima.ro.

Conform Adevărul, Trică a mărturisit într-un interviu acordat ziarului bulgar Meridian Match că încearcă în această iarnă să intermedieze transferul lui Todorov la Universitatea.

Evaluat de transfermarkt.de la 400.000 de euro, Yordan Todorov poate evolua atît ca mijlocaş, cît şi ca fundaş în banda dreaptă. Are 8 selecţii în naţionala Bulgariei, pentru care a marcat de două ori. A ieşit de 3 ori campion al Bulgariei cu ŢSKA şi a mai fost dorit în trecut şi de Steaua.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut