Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Craiova
12-18-2009, 09:42 PM
Mesaj: #471
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Prepeliţă: "Domnul Piţurcă ar fi o garanţie a performanţei!"

Andrei Prepeliţă aşteaptă încrezător perioada de pregătire şi reluarea campionatului.

"Dacă am avut probleme în joc când am avut lotul complet, nu vreau să mă gândesc ce va fi dacă vor pleca Stoica, Şoavă, Badea, Costea, Wobay şi Bădoi. O să vedem ce se va întâmpla, însă eu am încredere că totul va fi bine, iar la reluarea pregătirilor vom avea un lot pe măsura pretenţiilor de la Craiova", a afirmat Prepe.

Mijlocaşul Ştiinţei spune despre o posibilă venire a fostului selecţioner Victor Piţurcă la Universitatea: "Ar fi ideal! Pentru mine, cel puţin, domnul Piţurcă ar fi o garanţie a performanţei! Nu ştiu în ce stadiu sunt negocierile, nu este treaba mea, dar aş fi încântat de o asemenea alegere. Speranţele noastre şi ale suporterilor ar fi mari de tot."

Acesta a avut un mesaj şi pentru suporteri: "De Crăciun voi fi la bunici la Vâlcea, iar de Revelion, probabil la Buşteni. Suporterilor le urez tot ce este mai bun, să încerce să uite acest tur dezamăgitor şi să se bucure de aceste sărbători cum ştiu ei mai frumos şi să ne vedem cu bine la anul."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:42 PM
Mesaj: #472
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Totul s-a rupt în vară, după părerea mea"

Mijlocaşul Universităţii Andrei Prepeliţă a găsit partida cu Vaslui, din ultima etapă a sezonului precedent, când s-a ratat calificarea în Europa League, cauză a prăbuşirii din acest campionat.

"Sezonul trecut l-am ratat în ultima etapă, pe cel actual din start. Totul s-a rupt în vară şi după părerea mea. În primul rând, la meciul cu Vasluiul, când dezamăgirea a fost extremă, apoi vacanţa a fost prea scurtă şi nu ne-am putut reveni din punct de vedere al moralului şi totul a culminat cu pregătirea de vară, care nu a fost aşa cum trebuia, a fost compromisă. La mine nu s-a resimţit neapărat în evoluţia de pe teren, cât mai ales prin accidentările de care am avut parte", a afirmat Prepeliţă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:43 PM
Mesaj: #473
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Nu concepeam să încheiem pe locul 14"

Ştefan Bărboianu este şi el de părere că „ruptura“ s-a produs în vară şi, mai precis, după meciul cu FC Vaslui şi ratarea calificarea în Europa League.

"Cu siguranţă, suntem afectaţi de parcursul din acest tur. Nu concepeam la începutul sezonului să pierdem atâtea meciuri, să încheiem pe un loc atât de delicat. Sincer, nu cred că am fost vindecaţi complet după ce am fost atât de aproape de Europa şi am ratat obiectivul. Am pierdut cu Vasluiul într-un mod dramatic, n-avea cum să nu aibă urmări o asemenea înfrângere. N-am uitat ce s-a întâmplat şi asta s-a văzut. Am încercat, dar am realizat prea puţine", a declarat Bărboianu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 06:10 PM
Mesaj: #474
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Conducerea are pregătite alte variante pentru a menţine lotul la fel de puternic

Mijlocaşul Universităţii Ştefan Bărboianu a declarat că această vacanţă este tristă, faţă de cele precedente, din cauza situaţiei din clasament a Universităţii.

"Din păcate, nu poate fi vorba de o vacanţă extraordinară, aşa cum poate a fost iarna trecută. Atunci aveam o cu totul altă situaţie în clasament, făcusem un tur foarte bun, eram aproape de ce ne propusesem. Acum nu va fi aceeaşi linişte, însă căutăm să ne îndepărtăm pentru câteva zile de toată tensiunea care există şi să ne relaxăm. Am fost mereu plecat, fie cu Universitatea, fie cu naţionala de tineret, aşa că o să petrec sărbătorile acasă, în familie. E cel mai bun prilej de a petrece puţin timp cu părinţii, cu cei apropiaţi", a declarat Bărboianu.

Cât despre zvonurile plecării unor jucători de la echipă, Bărboianu a afirmat: "N-aş fi cinstit dacă n-aş spune că va fi foarte greu fără ei. Din câte am înţeles, este vorba de fotbalişti importanţi, care nu au prea lipsit din echipă în ultimul timp. Sunt toţi valoroşi, experimentaţi. Eu, cel puţin, am avut multe de la învăţat de la ei. Chiar dacă vor părăsi clubul cei puşi pe lista de transferuri, sunt sigur că există un plan. Conducerea cu siguranţă are pregătite alte variante pentru a menţine lotul la fel de puternic."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 06:11 PM
Mesaj: #475
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Bărboianu: "Ce am făcut în vară s-a văzut în evoluţiile noastre din teren"

Mijlocaşul Universităţii Ştefan Bărboianu a caracterizat într-o frază cauza posibilă a prăbuşirii: "Ce am făcut în vară s-a văzut în evoluţiile noastre din teren."

Acesta a afirmat că nu este derutat de schimbarea permanentă de post, din teren, el fiind folosit fie în banda dreaptă, fie la închidere.

"Nu m-a deranjat deloc, fiindcă sunt două posturi cu care sunt obişnuit de foarte mult timp, sunt două posturi pe care le stăpânesc. Am început la juniori ca fundaş, însă am fost apoi folosit şi în centrul liniei mediane, deci nu pot să mă plâng că ar fi ceva nou pentru mine. De exemplu, sezonul trecut, Nicolo Napoli m-a încercat mereu la închidere, m-a pregătit oarecum mai mult pentru acea poziţie, însă oricând pot coborî în defensivă. Am avut meciuri în care am fost mândru de felul în care am jucat, dar şi meciuri în care nu mi-a ieşit mare lucru. Au fost jocuri bune şi jocuri rele. Ca şi la echipă, a lipsit constanţa", a afirmat jucătorul Ştiinţei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 06:12 PM
Mesaj: #476
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Avem nevoie de un antrenor cu experienţă, unul care să poată gestiona un asemenea moment"

Ştefan Bărboianu îşi pune speranţa ca, alături de un antrenor cu experienţă, Universitatea să facă un retur bun de campionat.

"Avem nevoie de un antrenor cu experienţă, unul care să poată gestiona un asemenea moment. Vrem să facem un retur diferit de prima parte a campionatului, să ne regăsim încrederea, pentru a aborda sezonul viitor în altă manieră. E clar că acum nu mai putem face nimic, sunt prea multe formaţii în faţa noastră şi nu mai putem spera la un loc de Europa League", a precizat mijlocaşul Ştiinţei.

Bărboianu a scuzat întreaga echipă în faţa suporteri pentru turul de campionat recent încheiat şi a rugat fanii să fie în continuare loiali grupării alb-albastre: "Sunt convins că sunt dezamăgiţi şi, deşi nu ştiu cât de mult contează, le cerem scuze pentru ce au trăit în acest tur. Mereu ne regăsim în postura de a le cere răbdare, cu toate că tot au răbdare de cinci ani, de a le cere să fie alături de noi. Tot noi le-am oferit bucurii în primăvară, tot noi i-am întristat acum. În cazul în care nu au ajuns la limită, îi rugăm să ne sprijine în continuare, fiindcă e greu să ne descurcăm singuri, fără aportul lor. Le doresc sărbători liniştite, fără pic de griji şi frământări, multă sănătate şi mai multe bucurii!"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-25-2009, 09:04 PM
Mesaj: #477
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"În România, Costea va evolua doar la Universitatea Craiova"

Preşedintele Universităţii, Adrian Mititelu, a emis un comunicat de presă în care subliniază faptul că principalul marcator al echipei, Florin Costea, nu va juca niciodată în ţară la o altă grupare decât cea alb-albastră.

"Constat cu amărăciune că speculaţiile la o posibilă plecare a lui Florin Costea la Steaua se înmulţesc pe zi ce trece. A devenit un obicei prost ca în fiecare vară şi iarnă să se reia această temă. Fac din nou aceeaşi precizare şi o spun cu tărie: niciodată, Florin Costea nu va juca în România la o altă echipă decât Universitatea Craiova. Cer tuturor care sunt "preocupaţi" de soarta lui Florin Costea să nu-şi mai facă publicitate cu el. Orice discuţie iscată pe această temă nu-şi are rostul, indiferent de sumă şi de condiţii. Sper ca în acest moment speculaţiile şi ipocriziile să înceteze", a declarat Adrian Mititelu, preşedintele Universităţii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-25-2009, 09:05 PM
Mesaj: #478
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Piţurcă sau străin

Adrian Mititelu, preşedintele Universităţii Craiova, a declarat la GSP TV că negocierile continuă cu Victor Piţurcă. Boss-ul din Bănie încearcă să-l convingă pe fostul selecţioner să preia Universitatea, dar spune că, în acest moment, se mai duc negocieri şi cu trei - patru străini.

"În acest moment, suntem în discuţii cu vreo trei - patru antrenori interesanţi, dintre care unul român, Piţurcă, îl ştiţi, dar avem şi alte variante secundare. El e prioritatea, dar are şi alte oferte, dar, dacă nu se concretizezază cu el, o să găsim o soluţie foarte bună. Unul dintre antrenorii cu care vorbim e din Olanda, mai exact din Benelux. Există şi unul din Luxemburg, cu care vorbim, dar acesta a antrenat afară, nu la el în ţară. Încercăm antrenori din Olanda pentru că avem jucători care, aşa mi s-a spus, se pliază pe stilul olandez. Nu pot să vă spun de ce durează atât cu Piţurcă. Fiecare încearcă să obţină cel mai bine pentru el. Dacă pleacă trei - patru jucători, am strânge ceva bani. Dacă nu, o să mergem pe linia pe care suntem", a declarat Adrian Mititelu la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-25-2009, 09:12 PM
Mesaj: #479
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mihai Costea a dansat la nunta lui Rusescu

Mihai Costea a fost alături de fostul său coleg de la juniorii vâlceni Raul Rusescu, care şi-a pus pirostriile sâmbătă, în oraşul natal, Rm. Vâlcea.

Aleasa atacantului de la Unirea Urziceni este Roxana, o tânără originară tot din Rm. Vâlcea, cei doi având o relaţie care durează de peste cinci ani.

"Sunt foarte emoţionat, dar în acelaşi timp fericit. Sperăm să rămânem împreună toată viaţa. Nu ne-am planificat încă luna de miere, poate va fi la vară", a spus Raul după cununia civilă.

Cei doi miri îl au naşi pe Cristi Bora, antrenorul care l-a crescut de mic pe Rusescu la Rm. Vâlcea, şi soţia sa, fosta handbalistă Victorina Bora.

"Din punctul meu de vedere, cel mai valoros cadou i l-am făcut încă de acum câţiva ani, l-am făcut fotbalist! Fireşte, la treaba asta un rol esenţial a avut chiar el, prin talentul şi seriozitatea de care a dat dovadă", a declarat Cristi Bora, cel care i-a fost opt ani şi antrenor la Clubul de copii şi juniori FC Teleşpan ‘97 Rm. Vâlcea.

Petrecerea a avut loc sâmbătă seară, la Pensiunea "Valentina", acolo unde, speriaţi de condiţiile meteo dificile pentru drum, nu au fost prezenţi colegii atacantului de la Urziceni. În schimb, au venit atacantul Universităţii Craiova Mihai Costea, fost coleg la juniorii vâlceni cu mirele, dar şi fosta mare handbalistă Luminiţa Huţupan-Dinu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-25-2009, 09:13 PM
Mesaj: #480
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Membrii trupei Paraziţii, fani ai fraţilor Costea

Florin Costea poate privi cu fală spre lista de fani celebri pe care i-a dobândit la jumătatea carierei.

Trei foşti selecţioneri ai României, Emerich Ienei, Gheorghe Hagi sau Anghel Iordănescu, şi-au declarat pe rând aprecierea pentru atacantul Craiovei, pe care îl consideră, fără discuţii, produs de naţională. Cel mai important fotbalist român după retragerea lui Hagi, Adrian Mutu, a lăudat de asemenea ascensiunea olteanului, cedându-i acestuia şi ghetele inscripţionate cu numele copiilor săi.

Nu numai VIP-uri din lumea fotbalului s-au înclinat în faţa talentului vâlceanului. Într-un interviu inedit, acordat recent "Gazetei Sporturilor", trupa de hip-hop Paraziţii, prin vocea lui Ombladon, a afirmat că, din competiţia internă, singurii pe care îi consideră mari fotbalişti sunt fraţii Costea.

Elogiile predomină pentru vârful Ştiinţei, însă există şi contestatari. Printre puţinii rămaşi neatinşi de reuşitele lui Florin se află actualul antrenor al primei reprezentative, Răzvan Lucescu, în continuare consecvent în a nu-l convoca pe decarul Universităţii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
5 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut