Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
12-12-2009, 04:04 PM
Mesaj: #181
RE: Ştiri FC Vaslui
Lăcătuş vrea să învingă pe Dinamo pentru nu se îndepărta de "plutonul fruntaş"

Antrenorul grupării FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat, sâmbătă, că meciul cu Dinamo este important pentru echipa sa, care trebuie să plece neînvinsă din această deplasare dacă vrea să se apropie de îndeplinirea obiectivului, participarea în cupele europene.

"Meciul cu Dinamo nu este dificil, vom încerca să scoatem maximum, însă nu este uşor să joci contra acestei echipe. Dinamo rămâne Dinamo, o formaţie cu jucători valoroşi şi care trebuie luată în seamă, fiindcă rămâne periculoasă, indiferent de situaţie. Un eventual eşec ar însemna ruperea de plutonul fruntaş şi nimic mai mult, poate gânduri mai puţin bune de sărbători. O înfrângere nu înseamnă neapărat îndepărtarea de obiectiv, rămân şanse mari în continuare", a spus Marius Lăcătuş la conferinţa de presă organizată înaintea meciului cu Dinamo.

Tehncianul a afirmat că nu are de luat nicio revanşă în urma meciului Dinamo-Steaua, scor 2-1, din etapa a 33-a, ediţia 2007-2008, eşec din cauza căruia roş-albaştrii au pierdut titlul la un singur punct diferenţă de CFR Cluj: "Nu sunt un om războinic, nu caut răzbunare. Sunt paşnic şi încerc să scot maximum de la fiecare meci, indiferent de adversar. Dorim să terminăm turul cu un rezultat bun, care să ne menţină în lupta pentru o cupă europeană. Trebuie să ne menţinem aproape de cei din fruntea clasamentului şi putem rămâne sus doar cu un rezultat pozitiv care va depinde de concentrare, de dăruire şi de atitudinea jucătorilor".

Lăcătuş a comentat şi afirmaţiile lui Adrian Porumboiu, care i-a avertizat pe jucători că nu va mai investi niciun ban la club în cazul unui eşec contra echipei Dinamo: "Băieţii nu trebuie să joace nici pentru mine, nici pentru domnul Porumboiu, ci pentru ei, bani şi familiile lor. Nu există nicio presiune înaintea acestui joc, afirmaţia domnului Porumboiu nu a creat nicio reacţie negativă, mai degrabă aceasta ar fi un lucru mobilizator. Cred că moş Crăciun rămâne domnul Porumboiu. Depinde de jucători dacă doresc ca acesta să vină cu daruri".

FC Vaslui va întâlni Dinamo, duminică, de la ora 20:00, într-o partidă din etapa a 17-a, ultima a turului Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 04:38 PM
Mesaj: #182
RE: Ştiri FC Vaslui
Lăcătuş: "Sper ca acest punct câştigat în faţa lui Dinamo să conteze la finalul sezonului"

Antrenorul formaţiei FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat, duminică, după remiza cu Dinamo, scor 1-1, că speră ca punctul câştigat în Ştefan cel Mare să facă diferenţa în favoare echipei sale în clasamentul final al ediţiei 2009/2010 a Ligii I.

"Un joc echilibrat, dacă ne concentram mai mult în faza ofensivă, puteam câştiga. Pe final, lipsa de concentrare din ofensivă s-a mutat în defensivă. Important e că am câştigat un punct la Dinamo, indiferent de perioada prin care trece adversarul. Sper ca acest punct să conteze la finalul sezonului pentru noi. Ajungem în faţa porţii, dar mai trebuie să şi marchezi. Din păcate, se putea întâmpla la fel ca în Ghencea, să pierdem pe final. Obiectivul nostru e o cupă europeană, vom duce lupta până la capăt. E un obiectiv perfect realizabil ţinând seama de valoarea lotului. Patru puncte de primul loc nu sunt multe, mai ales că în retur vom juca acasă cu Steaua, Rapid, Urziceni şi Dinamo, şi nu mai avem voie să facem niciun pas greşit", a afirmat Lăcătuş.

Tehnicianul vasluienilor a spus că mai are de lucrat la confruntările cu formaţiile puternice ale campionatului: "Aşteptam o reacţie mai bună din partea jucătorilor, trebuie să gestionăm mai bine meciurile cu echipele valoroase. Nu contează dacă a fost penalty sau nu la Pavlovic, important e că adversarul a ajuns acolo şi, din păcate, mai sunt momente în care dormim în faza defensivă".

Dinamo şi FC Vaslui au remizat, duminică, în Ştefan cel Mare, scor 1-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I, în care roş-albii au ratat cel puţin trei ocazii mari din situaţie de "singur cu portarul". În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 27 de puncte şi încheie turul pe locul 8, în timp ce FC Vaslui a strâns 30 de puncte şi va începe a doua parte a ediţiei 2009/2010 de pe poziţia a 6-a.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 01:29 PM
Mesaj: #183
RE: Ştiri FC Vaslui
Marius Lacatus: "Speram sa reusim cateva transferuri in iarna"

Antrenorul lui FC Vaslui, Marius Lacatus, considera evolutia echipei sale in acest tur de campionat drept una buna, desi jucatorii sai puteau obtine mai mult din unele partide.

"Eu cred ca a fost o evolutie buna, suntem la patru puncte de primele echipe din clasament. Este un lucru care iti da sperante pe viitor, iar daca vom face o pregatire buna, poate coroborata si cu cateva achizitii, vom reusi mai mult in retur. Va trebui sa ne despartim de unii dintre jucatorii care nu si-au adus un aport substantial, sa ne orientam si spre romani, care sa faca parte din lot daca va aparea modificare in regulament referitoare la fotbalistii straini din Liga I. Va dati seama ca toti jucatorii valorosi sunt sub contract, dar pe anumite posturi cred ca vom gasi solutii si din Romania", a declarat Marius Lacatus pentru Sport Total FM.

Referitor la partida incheiata la egalitate cu Dinamo, tehnicianul Vasluiului a spus: "Nu sunt nici bucuros, nici suparat. Puteam obtine cele trei puncte, dar la fel puteam sa si pierdem pe final. Din pacate, lipsa de concentrare din fata portii ne face probleme uneori."

"Ne gandim si la titlu, normal ca nu ne vom da la o parte, dar depinde si ce vom face in aceasta iarna", a incheiat Marius Lacatus.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:25 PM
Mesaj: #184
RE: Ştiri FC Vaslui
Lăcătuş îşi doreşte ca echipa sa să nu mai facă paşi greşiţi în retur

Antrenorul lui FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat, luni, după banchetul de final de an, că nu şi-a certat jucătorii pentru paşii greşiţi făcuţi în ultimele etape şi a apreciat că formaţia sa nu a pierdut contactul cu echipele din top.

"S-a încheiat turul de campionat şi era normal să stăm, să ne vedem şi să facem programul pentru retur. Nu era cazul de critici astăzi, pentru că avem timp. A fost un tur de campionat bun şi nu suntem departe de primele locuri. Important e să nu mai facem paşi greşiţi aşa cum am făcut cu Steaua sau Oţelul Galaţi", a spus antrenorul Marius Lăcătuş.

Oficialii lui FC Vaslui au organizat, luni, o petrecere de sfârşit de an la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic şi staff-ul administrativ.

În ultimul meci din acest tur de campionat, FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în deplasare cu Dinamo şi ocupă locul 6 în Liga I, cu 30 de puncte, la distanţă de 4 puncte de campioana de toamnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:26 PM
Mesaj: #185
RE: Ştiri FC Vaslui
Burdujan: "A fost un an senzaţional. Se putea mai bine, întotdeauna e loc de mai bine"

Atacantul Lucian Burdujan a confirmat că jucătorii nu au primit critici la final.

"A fost un an senzaţional. Se putea mai bine, întotdeauna e loc de mai bine. Nu am fost certaţi pentru ultimele rezultate. Moşu' nu a venit, nu vedeţi că e criză?", a spus Burdujan.

Oficialii lui FC Vaslui au organizat, luni, o petrecere de sfârşit de an la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic şi staff-ul administrativ.

În ultimul meci din acest tur de campionat, FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în deplasare cu Dinamo şi ocupă locul 6 în Liga I, cu 30 de puncte, la distanţă de 4 puncte de campioana de toamnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:26 PM
Mesaj: #186
RE: Ştiri FC Vaslui
Ljubinkovic: "Să sperăm că vom obţine rezultate mult mai bune în 2010"

Pentru Marko Ljubinkovic, în schimb, sfârşitul anului a fost cu ghinion, din cauza accidentării care l-a ţinut departe de gazon.

"A fost un an bun pentru echipă. Pentru mine, însă, nu. Să sperăm că vom obţine rezultate mult mai bune în 2010. Acum suntem obosiţi şi abia aştept să ajung acasă. Mă voi odihni de Crăciun şi voi petrece cu familia. Aştept de la Moşu' multă sănătate", a spus Ljubinkovic.

Oficialii lui FC Vaslui au organizat, luni, o petrecere de sfârşit de an la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic şi staff-ul administrativ.

În ultimul meci din acest tur de campionat, FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în deplasare cu Dinamo şi ocupă locul 6 în Liga I, cu 30 de puncte, la distanţă de 4 puncte de campioana de toamnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:27 PM
Mesaj: #187
RE: Ştiri FC Vaslui
Temwanjera: "Am fost felicitaţi de conducători pentru rezultatele din acest an"

Grăbit să plece acasă, în Zimbabwe, atacantul Mike Temwanjera a spus că cea mai mare fericire a sa este reîntâlnirea cu familia.

"Am fost felicitaţi de conducători pentru rezultatele din acest an. Se putea şi mai bine. Sper ca în retur să-mi aduc aportul şi să fim acolo sus. Mi-a plăcut cum a jucat Urziceni în Liga Campionilor şi vrem să evoluăm şi noi aşa. Suntem bucuroşi că mergem acasă şi că vom fi alături de familie de Crăciun. Este cel mai frumos cadou", a spus Temwanjera.

Oficialii lui FC Vaslui au organizat, luni, o petrecere de sfârşit de an la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic şi staff-ul administrativ.

În ultimul meci din acest tur de campionat, FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în deplasare cu Dinamo şi ocupă locul 6 în Liga I, cu 30 de puncte, la distanţă de 4 puncte de campioana de toamnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:28 PM
Mesaj: #188
RE: Ştiri FC Vaslui
Gerlem: "La mulţi ani pentru tot poporul român"

La fel de mulţumit de turul campionatului a fost şi Gerlem, care a declarat înaintea plecării în vacanţă: "Sunt mulţumit. E bine ce am reuşit până acum şi sperăm ca în retur să fie şi mai bine. De când sunt la Vaslui, pentru mine a fost totul bine. Abia aştept să mă întâlnesc cu familia şi să facem Crăciunul împreună. La mulţi ani pentru tot poporul român", a spus Gerlem.

Oficialii lui FC Vaslui au organizat, luni, o petrecere de sfârşit de an la care au participat jucătorii, staff-ul tehnic şi staff-ul administrativ.

În ultimul meci din acest tur de campionat, FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în deplasare cu Dinamo şi ocupă locul 6 în Liga I, cu 30 de puncte, la distanţă de 4 puncte de campioana de toamnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 09:04 AM
Mesaj: #189
RE: Ştiri FC Vaslui
Porumboiu se retrage!

Patronul lui FC Vaslui doreşte ca în 2010 să fie cât mai puţin vizibil în preajma echipei, intenţionând să rămână doar un suporter al galben-verzilor.

Finanţatorul Adrian Porumboiu intenţionează să nu mai aibă o implicare totală în managementul echipei FC Vaslui. El susţine că în prezent există o echipă care poate conduce fără probleme destinele acestui club. Porumboiu vrea ca pe viitor să rămână doar un susţinător financiar şi un fan înfocat al galben-verzilor.

"Nu sunt implicat aşa cum s-ar părea în bucătăria clubului. Are un preşedinte, o structură bine conturată, care ia decizii singură, fără aportul meu. Aceasta va răspunde de tot ce se întâmplă la club, iar de rezultate va răspunde antrenorul. Vreau să am o cât mai mică implicare, fără să mai vorbesc despre ceea ce se întâmplă la echipă", a spus Porumboiu.

Actualul boss al Vasluiului a mai afirmat că echipa putea fi mult mai sus în clasamentul ligii întâi, însă au fost pierdute mult prea uşor anumite puncte: "Puteam să avem 34-35 de puncte. Acum suntem la patru puncte de primele clasate. Se putea şi mai bine".

Finanţatorul vasluian mai susţine că la echipă fotbaliştii au contractele achitate la zi şi că sunt asigurate toate condiţiile pentru a se face performanţă. El a dat de înţeles că unii jucători nu s-au ridicat la nivelul pretenţiilor, existând posibilitatea ca o parte din ei să plece de la echipă: "Noi am creat condiţii excelente, iar ei trebuie să răspundă cu meciuri foarte bune. Sunt plătiţi foarte bine şi trebuie să obţină rezultate pe măsura investiţiilor făcute. Deocamdată, mulţi dintre ei nu s-au ridicat la nivelul condiţiilor oferite".

FC Vaslui ocupă la finalul turului locul şase în liga întâi, cu 30 de puncte, la patru distanţă de liderul CFR Cluj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 09:09 AM
Mesaj: #190
RE: Ştiri FC Vaslui
Vrea noi achiziţii!

Marius Lăcătuş doreşte să efectueze, în pauza competiţională, câteva achiziţii, pentru a întări compartimentele deficitare.

Marius Lăcătuş a pus la punct programul de pregătire din pauza competiţională, urmând ca echipa să se reunească pe 9 ianuarie. Antrenorul lui FC Vaslui speră ca finanţatorul Adrian Porumboiu să-i aducă în intermercato câţiva jucători noi pentru a întări lotul în perspectiva atacării campionatului, însă recunoaşte că va fi greu să aducă sub tricoul galben-verde fotbalişti valoroşi: "Eu cred că am avut o evoluţie bună în acest tur de campionat, suntem la patru puncte de primele echipe din clasament. Este un lucru care îţi dă speranţe pe viitor, iar dacă vom face o pregătire bună, coroborată şi cu câteva achiziţii, vom reuşi mai mult în retur".

Lăcătuş a mai anunţat că jucătorii care nu au confirmat în tur vor fi obligaţi să-şi caute alte echipe: "Va trebui să ne despărţim de unii dintre jucătorii care nu şi-au adus un aport substanţial, să ne orientăm şi spre români, care să facă parte din lot dacă va apărea modificarea în regulament referitoare la fotbaliştii străini din Liga I. Vă daţi seama însă că toţi jucătorii valoroşi sunt sub contract, dar pe anumite posturi cred că vom găsi soluţii şi din România. Ne gândim la titlu, normal că nu ne vom da la o parte, dar depinde foarte mult şi de ceea ce vom face în iarnă".

Până la reluarea campionatului, galben-verzii vor efectua două stagii de pregătire în străinătate. Primul va avea loc în Antalya (Turcia), iar cel de al doilea în Germania, unde vor fi susţinute şi câteva teste de verificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut