Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
01-09-2010, 10:13 PM
Mesaj: #221
RE: Ştiri FC Vaslui
Serge Akakpo a fost supus unei intervenţii chirugicale, iar starea sa este stabilă

Fundaşul echipei FC Vaslui, Serge Akakpo a fost supus sâmbătă unei intervenţii chirugicale, iar în acest moment starea sa este stabilă, după ce vineri a fost împuşcat în spate de două ori în timpul unui atac asupra autocarului echipei naţionale a Togo.

"Akakpo a fost rănit grav într-o ambuscadă, dar acum este în afara oricărui pericol. Deşi a pierdut foarte mult sânge, starea sa a fost stabilizată de medici. Conducerea clubului a luat legătura cu familia jucătorului, iar rudele au confirmat că el a fost supus unei intervenţii chirurgicale care a decurs foarte bine", se arată în comunicatul emis de FC Vaslui.

Autocarul echipei de fotbal a statului Togo a fost atacat cu focuri de armă în timp ce trecea frontiera dinspre Congo spre Angola, pentru Cupa Africii pe Naţiuni, iar doi jucători, printre care fundaşul lui FC Vaslui, Serge Akakpo, au fost răniţi. Federaţia Togoleză de Fotbal a anunţat, sâmbătă, că atacul armat asupra autocarului s-a soldat cu decesul şoferului şi rănirea a nouă membri ai delegaţiei.

Oficialii echipei naţionale a statului Togo au anunţat că iau în calcul retragerea de la Cupa Africii pe Naţiuni, acolo unde fac parte din Grupa B, alături de Ghana, Burkina Faso şi Coasta de Fildeş. Totuşi, aceştia au discutat cu oficialii CAN din Angola şi au decis să participe, însă în acest moment şi-ar dori ca meciurile să fie mutate în altă parte şi să nu se mai joace în provincia Cabinda. Organizatorii vor lua în calcul această cerere, chiar dacă, susţin ei, va fi foarte greu să se mai facă moficări într-un timp atât de scurt.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 10:13 PM
Mesaj: #222
RE: Ştiri FC Vaslui
Lotul pregătit de Marius Lăcătuş s-a reunit fără 5 jucători

Formaţia FC Vaslui şi-a reluat, sâmbătă, pregătirile pentru returul campionatului, la primul antrenament din acest an fiind absenţi Wesley Lopez, Willian Gerlem, Mike Temwanjera, Serge Akakpo şi Dorian Andronic, toţi motivat.

Brazilianul Wesley Lopez se va alătuta lotului vasluian direct în cantonamentul de la Goch (Germania), Gerlem, Temwanjera şi Andronic au fost învoiţi de Lăcătuş, în timp ce togolezul Serge Akakpo este convocat la naţionala Togo, cu care trebuie să participe la Cupa Africii pe Naţiuni. În afară de aceştia, la primul antrenament nu a participat nici Silviu Bălace, care vrea să plece de la moldoveni pentru că nu joacă mai mult.

Tehnicianul Marius Lăcătuş a declarat că aşteaptă returul cu mare încredere şi este convins că echipa sa poate avea un parcurs mai bun decât în prima parte a sezonului: "Avem un retur de foc, pe care ni-l dorim mai bun faţă de tur. Putem face faţă pe ambele fronturi, cupă şi campionat. De altfel, cupa ne este la îndemână. După trei meciuri, obţii un trofeu şi dreptul de participare în Europa League. Sperăm să mai facem câteva transferuri, pentru a ne întări lotul şi pentru a ataca ambele obiective. Atâta timp cât avem şanse, ne vom bate pentru a le atinge", a spus Lăcătuş, care i-a avertizat pe jucători că vor fi şi disponibilizări: "Din moment ce vom mai aduce jucători, de unii dintre cei pe care îi avem în lot ne vom despărţi. În zilele următoare ne vom decide asupra lotului cu care vom aborda returul".

Noua achiziţia a moldovenilor, Lucian Sânmărtean, a ajuns cu un sfert de oră mai devreme la stadion şi a afirmat că a ales FC Vaslui pentru că vrea să facă performanţă: "Am venit aici pentru a câştiga titlu. FC Vaslui e o echipă care doreşte să facă performanţă, ceea ce este pe placul meu. Am avut parte de o primire frumoasă. De altfel, mă cunosc cu majoritatea jucătorilor şi nu vor fi probleme de integrare".

Lotul prezent la reunire: Duşan Kuciak, Cristian Hăisan, Claudiu Puia - Gabriel Cânu, Stephane Zubar, Pavol Farkaş, Paul Papp (revenit după împrumutul de la Farul Constanţa), Bogdan Buhuş, Neven Markovic, Silviu Bălace, Hugo Luz - Marko Ljubinkovic, Marius Ştefoi, Raul Costin, Lucian Burdujan, Lucian Sânmărtean (venit de la Gloria Bistriţa), Adrian Gheorghiu, Vasile Buhăescu, Denis Zmeu, Alfonso Delgado, Stanislav Genchev, Nemanja Milisavljevic, Milos Pavlovic - Nemanja Jovanovic, Ionuţ Balaur, Hristijan Kirovski.

FC Vaslui va pleca marţi, 12 ianuarie, în primul stagiu de pregătire, la Goch (Germania), unde se va pune accent pe pregătirea fizică. Cantonamentul se va încheia pe 22 ianuarie, urmând ca în perioada 25 ianuarie-9 februarie să meargă în Antalya (Turcia), unde jucătorii vor susţine şi cinci partide de verificare. Se cunosc, deocamdată, doar trei adversari, Bunyodkor Taşkent (campioana Uzbekistanului), Slovan Bratislava (locul 2 în Slovacia) şi Nafta Lendava (locul 3 în Slovenia).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 07:54 PM
Mesaj: #223
RE: Ştiri FC Vaslui
Akakpo: "Sunt fericit că trăiesc, la echipă este panică, mă aşteptam să se amâne CAN"

Fundaşul echipei FC Vaslui, Serge Akakpo, a rememorat, duminică, evenimentele sângeroase în care a fost implicat împreună cu naţionala satutului Togo şi a declarat că este foarte norocos că încă mai trăieşte după ce a fost lovit de două gloanţe, informează Le Parisien.

"Medicul mi-a spus că am avut o şansă incredibilă pentru că gloanţele nu m-au străpuns. Sunt fericit că trăiesc. La echipă este panică şi toată lumea este şocată. Nu sunt mort, dar am pierdut un antrenor, medici... Unul dintre portari se zbate între viaţă şi moarte, ce s-a întâmplat mi se pare de neimaginat pentru un turneu de fotbal. Nu am putut să dormim, am adormit pe la 3:00, dar ne-am trezit de multe ori fiindcă aveam sunetul de focuri de armă în minte", a spus Serge Akakpo.

Fundaşul grupării FC Vaslui a descris momentele de groază prin care a trecut împreună cu ceilalţi fotbalişti ai naţionalei statului Togo: "Trecusem de graniţă şi după zece minute au început să tragă în noi. N-am înţeles imediat ce s-a întâmplat, dar ne-am aruncat cu toţii la podea. În cădere, am fost lovit de două gloanţe în spate, însă dacă mai întârziam două secunde aş fi primit gloanţele în piept. Se trăgea de sus cu mitralierele, iar pentru jumătate de oră a fost panică totală. Era foarte mult sânge, iar zgomotul era îngrozitor".

În ceea ce priveşte participarea la CAN, Akakpo a precizat care este starea de spirit ce predomină în rândul colegilor săi de la naţională: "Nu este nimeni în stare să joace fotbal. Am decis împreună să nu mai jucăm la Cupa Africii pe Naţiuni. Suntem afectaţi emoţional şi unii jucători nu pot să-şi pună nici măcar ghetele. Eu vreau să merg la familia mea. Mă aşteptam să se amâne competiţia".

Fundaşul echipei FC Vaslui, Serge Akakpo, a fost supus sâmbătă unei intervenţii chirugicale, iar în acest moment starea sa este stabilă, după ce vineri a fost împuşcat în spate de două ori în timpul unui atac asupra autocarului echipei naţionale a statului Togo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 06:01 PM
Mesaj: #224
RE: Ştiri FC Vaslui
Cânu spune că echipa lui Marius Lăcătuş poate realiza eventul în acest sezon

Fundaşul echipei FC Vaslui, Gabriel Cânu, a declarat, luni, că moldovenii pot câştiga în acest sezon atât titlul în Liga I, cât şi Cupa României, dar admite că formaţia sa poate ajunge mai uşor în cupele europene câştigând a doua competiţiei.

"Suntem pregătiţi să începem cantonamentul din Germania. Ne aşteaptă o perioadă grea, dar extrem de benefică pentru retur. Noi ne dorim să câştigăm şi campionatul, şi Cupa României, dar cupa este la îndemâna noastră. Mai sunt două meciuri şi putem câştiga acest trofeu. Ne vom bate însă şi pentru campionat, am demonstrat în tur că putem face meciuri mari", a spus Cânu.

Mike Temwanjera este de părere că adversarul principal al vasluienilor în lupta pentru titlu va fi CFR Cluj, care "pare cea mai solidă echipă", însă nu trebuie uitate nici Steaua, FC Timişoara sau Rapid. Atacantul a vorbit şi despre Serge Akakpo, cel care a fost împuşcat în spate în timp ce mergea cu naţionala la Cupa Africii: "Îmi pare rău pentru Serge, pentru că îmi este ca un frate şi am suferit foarte mult când am aflat ce i s-a întâmplat. Îl aşteptăm la echipă sănătos, pentru că avem meciuri grele în retur şi avem nevoie de ajutorul lui".

Fotbaliştii antrenaţi de Marius Lăcătuş au efectuat luni dimineaţă vizita medicală la Policlinica Sportivă din Iaşi. De la această acţiune au lipsit Wesley şi Gerlem, care se vor alătura echipei direct în primul cantonament. Lotul vasluian va pleca marţi în Germania, pentru un stagiu de pregătire de 10 zile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-13-2010, 07:57 PM
Mesaj: #225
RE: Ştiri FC Vaslui
Bulgarul Jivko Milanov va semna un contract cu formaţia pregătită de Lăcătuş

Fundaşul bulgar Jivko Milanov va semna un contract cu FC Vaslui, după ce oficialii lui Levski Sofia au acceptat oferta în valoare de 350.000 de euro înaintată de gruparea patronată de Adrian Porumboiu, informează presa de la Sud de Dunăre.

Fotbalistul în vârstă de 25 de ani a părăsit deja cantonamentul lui Levski de la Kavarna şi a plecat la Sofia, de unde urmează să se îndrepte către România.

Cu 14 selecţii în naţionala Bulgariei, Milanov a debutat la Levski în 2002, iar conform site-ului oficial al clubului sofiot a bifat până acum 206 jocuri şi a înscris de 10 ori.

Oficialii lui FC Vaslui au precizat că "nu infirmăm absolut nimic, dar nici nu putem confirma în acest moment, vom discuta mai multe când e oficial". Totuşi, conform unor surse, transferul ar urma să se oficializeze în cursul zilei de miercuri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:36 PM
Mesaj: #226
RE: Ştiri FC Vaslui
Bulgarul Jivko Milanov a semnat un contract valabil până în vara anului 2014

FC Vaslui a oficializat, joi, transferul fundaşului bulgar Jivko Milanov de la campioana Bulgariei, Levski Sofia, care a semnat un contract valabil până la finalul sezonului 2013-2014, a declarat preşedintele clubului, Ciprian Damian.

Jucătorul în vârstă de 25 de ani a plecat deja spre Germania şi se va alătura în cel mai scurt timp lotului condus de Marius Lăcătuş, aflat la Goch.

Fundaşul poate evolua atât pe banda dreaptă, cât şi pe banda stângă, şi este un produs al lui Levski Sofia, pentru care a debutat în 2002, la vârsta de 18 ani.

Cu un total de 38 de meciuri în cupele europene, Milanov (1,77m, 70 kg) a strâns şi 14 selecţii în echipa naţională a Bulgariei, dintre care 5 în anul 2009. În sezonul 2005-2006 al Cupei UEFA, acesta a ajuns cu Levski până în sferturile de finală, când s-a oprit în faţa lui Schalke 04, iar în 2006-2007 a evoluat în grupele Ligii Campionilor.

Conform presei de la Sud de Dunăre, vasluienii au plătit 350.000 de euro pentru a-şi asigura transferul fundaşului care are în palmares 3 titluri de campion al Bulgariei, 3 Cupe şi 3 Supercupe.

Milanov va fi al doilea jucător bulgar din lotul lui FC Vaslui după Stanislav Genchev, achiziţonat în vara anului trecut. Cei doi au fost coechipieri la Levski în perioada 2002-2005.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-15-2010, 09:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-23-2010 12:44 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #227
RE: Ştiri FC Vaslui
Ljubinkovic, Markovic şi Kirovski au fost puşi pe lista de transferuri

Fotbaliştii Marko Ljubinkovic, Neven Markovi şi Hristijan Kirovski au fost anunţaţi, vineri, că au fost puşi pe lista de transferuri şi au primit liber din partea conducerii să îşi caute alte formaţii.

"Nu vreau să vorbesc despre asta, pentru că nu pricep ce s-a întâmplat. Vreau să îmi lămuresc situaţia şi sper să am o discuţie cu domnul Prumboiu. Nu am supărat pe nimeni, mi-am făcut treaba mereu şi nu îmi dau seama de ce sunt marginalizat", a spus sârbul Ljubinkovic, despre care s-a spus că în această iarnă ar putea ajunge la Steaua la un schimb cu Sorin Ghionea.

În ceea ce îi priveşte pe sârbul Markovic şi pe macedoneanul Kirovski, aceştia trebuiau să meargă sub formă de împrumut la Ceahlăul Piatra Neamţ, dar au refuzat să se alăture lotului pregătit de Gheorghe Mulţescu. Ei au rămas la Vaslui şi s-au pregătit în continuare cu echipa lui Marius Lăcătuş, iar acum trebuie să îşi caute alte formaţii la care să evolueze.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 05:45 PM
Mesaj: #228
RE: Ştiri FC Vaslui
Oficialii echipei au ajuns la un acord cu Belchatow pentru transferul lui Carlos Costly


Conducătorii formaţiei FC Vaslui au ajuns la un acord cu gruparea GKS Belchatow pentru transferului atacantului Carlos Costly, iar jucătorul din Honduras este aşteptat miercuri în România pentru a semna contractul, informează site-ul echipei poloneze.

Pentru fotbalistul în vârstă de 27 de ani gruparea vasluiană trebuie să achite suma de 500.000 de euro. Atacantul, care a mai fost dorit şi de Steaua, este aşteptat miercuri la Iaşi, pentru vizita medicală, apoi va merge la Vaslui să parafeze contractul cu echipa patronată de Adrian Porumboiu.

Costly evoluează din anul 2007 pentru GKS Belchatow, echipă pentru care a marcat 24 de goluri în 52 de partide. La începutul anului trecut internaţionalul din Honduras a fost împrumutat pentru 6 luni la Birmingham City, însă nu a reuşit să marcheze în cele 8 meciuri disputate.

Jucătorul a debutat în anul 2007 şi la echipa naţională, pentru care a bifat 38 de selecţii, el având la activ şi 14 goluri. În cazul în care va fi ferit de accidentări, atacantul va participa cu prima reprezentativă a ţării sale la Campionatul Mondial din 2010 din Africa de Sud.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 08:03 PM
Mesaj: #229
RE: Ştiri FC Vaslui
Fani nemultumiţi


Suporterii vasluieni de pe site-ul oficial al clubului cred cã punerea lui Marko Ljubinkovic pe lista de transferuri este o decizie gresitã. Acestia considerã cã jucãtorul a fãcut destul de multe lucruri pentru FC Vaslui si cã nu trebuia pus pe liber.

Dupã ce conducerea clubului vasluian a anuntat printr-un comunicat de presã, pe site-ul oficial al clubului, cã l-a pus pe mijlocasul sârb, Marko Ljubinkovic pe lista de transferuri, alãturi de Hristijan Kirovski si Neven Markovic, majoritatea fanilor care acceseazã site-ul oficial al clubului au sãrit în apãrarea lui Marko. Acestia spun cã jucãtorul este un simbol al clubului si cã nu trebuia tratat ca un mercenar.

"Situatia e nasoalã pentru toatã lumea, pentru Marko, suporteri dar si pentru club. Ne cerem scuze în fata lui Ljubinkovic. Sã ne aducem aminte cã au mai plecat jucãtori buni de la Vaslui, în urma unor decizii îndoielnice ale antrenorilor. Noi suporterii tinem cu echipa FC Vaslui", zice Gicu. Un alt suporter crede cã Ljubinkovic trebuie tratat cu respect, pentru ceea ce a fãcut pentru FC Vaslui.

"Toatã chestia e din respect. Nu asa se trateazã un idol. Nu zice nimeni sã nu-l vândã, dar sã dea dovadã de respect fatã de un om care nu a avut decât respect fatã de oras, echipã si suporteri", mai spune un alt suporter. Fanii mai spun cã simbolurile echipei nu trebuie batjocorite. "Marko, Buhus, Hãisan sunt simbolurile acestui club, nimãnui nu-i este permis sã-si batã joc de ei" scrie Daniel Gheorghe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 08:05 PM
Mesaj: #230
RE: Ştiri FC Vaslui
Niciun amical în Germania


În cantonamentul din Germania, antrenorul Vasluiului, Marius Lãcãtus se axeazã pe pregãtirea fizicã, urmând ca în cantonamentul din Antalya, "galben-verzii" sã sustinã cinci partide de verificare.

În prima parte a cantonamentului din Germania, fotbalistii vasluieni s-au axat pe pregãtirea fizicã si tacticã, cu câte douã antrenamente fizice, dar si cu meciuri-scoalã. Chiar dacã vor mai sta la Goch, pânã pe 22 ianuarie, "galben-verzii" nu vor sustine nicio partidã amicalã.

Directorul sportiv al echipei, Cãtãlin Popa a declarat cã FC Vaslui nu va disputa nicio partidã amicalã în acest prim stagiu de pregãtire. "Jucãtorii n-au timp de distractie, deoarece programul lor este bine pus la punct. În afarã de antrenamente si odihnã, nu stiu altceva. Nici de vizite nu au timp. Doar hotelul îl cunosc cel mai bine", a adãugat Cãtãlin Popa. În cel de-al doilea stagiu de pregãtire, care va avea loc în Germania, "galben-verzii" vor disputa cinci partide amicale, împotriva unor formatii din campionatele externe. Pânã în prezent se cunosc deja trei adversare, este vorba despre Bunyodkor Tashkent, campioana Uzbekistanului, Slovan Bratislava, locul doi în Slovacia, si Nafta Lendava, locul trei în Slovenia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
3 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut