Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
12-18-2009, 12:38 PM
Mesaj: #191
RE: Ştiri FC Vaslui
Ganduri de capitan

La finele turului de campionat, cãpitanul Vasluiului, Bogdan Buhus crede cã echipa a avut un tur de campionat reusit, cu exceptia începutului de sezon. Acesta sperã ca în retur "galben-verzii" sã continuie seria evolutiilor bune.

Dupã ce a lipsit din ultima partidã a turului împotriva lui Dinamo Bucuresti din cauza unei accidentãri, cãpitanul "galben-verzilor", Bogdan Buhus crede cã FC Vaslui a avut tur de sezon bun, cu exceptia începutului de tur. Acesta sperã ca în retur echipa va continua evolutiile bune, iar finalul sezonului sã ducã Vasluiul în primele trei echipe ale Ligii I. "Am avut un tur de campionat reusit, mai putin la începutul turului. Am reusit sã ne calificãm în semifinalele Cupei României si sã fim în lupta pentru primele locuri ale clasamentului. Sã sperãm cã în retur vom avea un parcurs mai bun. Personal as vrea sã ne clasãm în primele trei, pentru cã în fiecare an trebuie sã-ti doresti mai mult decât ai reusit în anul precedent. S-au fãcut multe investitii si cred putem îndeplini acest obiectiv", a declarat Bogdan Buhus.

Înaintea de sãrbãtorile de iarnã, Buhus le transmite suporterilor vasluieni sãrbãtori fericite si un cãlduros "La multi ani". "Sunt multumit de ceea ce am realizat în 2009. Am fost sãnãtos, iar din punct de vedere profesional mi-am fãcut datoria. Urez tuturor suporterilor sãrbãtori fericite si sãnãtate", a declarat Bogdan Buhus.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 12:39 PM
Mesaj: #192
RE: Ştiri FC Vaslui
Revine Papp?

Împrumutul lui Paul Papp la Farul Constanta s-a încheiat odatã cu finalul turului de campionat. Fotbalistul se va întoarce la Vaslui si se va alãtura echipei pe 8 ianuarie, atunci când va avea loc reunirea lotului.

În vârstã de 20 de ani, Paul Papp a fost împrumutat în aceastã varã la divizionara B, Farul Constanta. Evolutiile sale bune în defensiva constãntenilor l-au propulsat pe Papp la echipa nationalã de tineret. Dupã ce împrumutul sãu la Farul s-a încheiat, Paul Papp revine la Vaslui si asteaptã reunirea lotului pentru a afla dacã se va întoarce la Constanta sau dacã va rãmâne în lotul echipei lui Lãcãtus. "Deocamdatã o sã revin la Vaslui. Am fost chemat la Vaslui, iar pe 8 ianuarie mã voi prezenta la reunirea lotului. Încã nu mi s-a spus dacã voi rãmâne la Vaslui sau dacã voi fi din nou împrumutat la Constanta. Cei de la Farul mi-au spus cã au nevoie de mine, mai ales cã luptã pentru promovarea pe prima scenã a tãrii si ar dori sã fiu împrumutat pânã în varã", a declarat Paul Papp.

Tânãrul fotbalist spune cã îsi doreste sã joace pentru a continua sã fie convocat la echipa nationalã de tineret. "Eu vreau doar sã joc, pentru cã altfel nu voi mai fi convocat la lotul national. Sãrbãtorile le voi petrece acasã, cu familia si prietenii", a mai adãugat Paul Papp.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 03:28 PM
Mesaj: #193
RE: Ştiri FC Vaslui
Marele absent al turului de la Vaslui, Adrian Gheorghiu, promite o revenire în forţă

Adrian Gheorghiu a bifat doar ultimele zece minute din meciul cu Dinamo, din ultima etapă a turului de campionat. O ruptură a ligamentelor l-a ţinut mai bine de jumătate de an departe de gazon. Cu toate acestea, mijlocaşul vasluian nu a disperat, reuşind să se recupereze mai repede decît se aştepta. Acum, el promite o revenire în forţă, pentru a ajuta Vasluiul să obţină un prim trofeu din istoria clubului.

Ai lipsit cam mult de pe teren. Te aşteptai să redebutezi în acest tur de campionat?
Sincer, nu mai speram că voi evolua în acest tur. Eram apt de joc de aproape două săptămîni, însă antrenorul nu a dorit să conteze pe mine deodată. A fost lungă aşteptarea, însă revenirea pe teren nu mi-a creat emoţii. Mi-am dorit mult să joc şi iată că a venit momentul.

Ce aştepţi de la 2010?
În primul rînd să fiu sănătos şi să revin în primul unsprezece cît mai repede posibil.

Nu e mai greu, ţinănd cont de concurenţî? Te vei bate pe post cu Gerlem…
Nu mi-e frică de concurenţă. Îmi place acest lucru, mă motivează şi mai mult. Cine e mai bun, acela va evolua. Eu nu am renunţat la antrenamente nici în vacanţă. Chiar acum sunt la sala de forţă, unde mă pregătesc, fiindcă vreau să fiu în formă odată cu reluarea pregătirilor.

Poate obţine Vasluiul un prim trofeu în 2010?
Da. Cel mai uşor e prin cupă. E cel mai la îndemînă trofeu. Avem forţă să-l cîştigăm şi să prindem un loc de Europa League. Sper să am şi eu o contribuţie în obţinerea acestui trofeu.

Unde vei petrece sărbătorile?
Mi-am propus să rămîn acasă, cu familia. Nu ne-am văzut de ceva vreme şi vreau să petrec cît mai mult alături de cei dragi.

Ce le transmiţi suporterilor?
Multă sănătate, sărbători fericite şi să rămînă alături de echipă, fiindcă le va oferi multe satisfacţii în 2010. La Mulţi Ani!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 04:51 PM
Mesaj: #194
RE: Ştiri FC Vaslui
Visează la titlu cu Vasluiul

A jucat pentru brazilienii de la Bahia. Apoi, a semnat un contract cu portughezii de la Estoril, dar a fost suspendat pentru indisciplină. Willian Gerlem de Jesus Almeida a ajuns, în 2007, la Farul, pentru ca, în vara acestui an, Porumboiu să i-l "fure de sub nas" lui Gigi Becali.

Pe atacantul brazilian l-am găsit alături de soţia lui, Gabriela, pe picior de plecare spre tărâmuri însorite. Înfrigurat într-un Vaslui alb, unul dintre cei mai buni stranieri ai Diviziei A este gata să se alăture familiei pentru un Crăciun la peste 20 grade Celsius.

Willi, în România fotbalul a luat vacanţă. Ce va fi în 2010?
Nu-mi doresc decât să confirmăm evoluţia bună din acest tur de campionat. Vreau să terminăm cât mai sus, chiar pe primul loc. Vasluiul a demonstrat că are valoare, domnul Porumboiu a investit serios în echipă, nea Marius (Lăcătuş - n.r.) ne-a dat foarte multă încredere, aşa că putem să ne gândim şi la câştigarea campionatului. Avem un exemplu bun! Unirea Urziceni. Noi de ce să nu credem că putem?

E greu la antrenamente cu Lăcătuş?
Este un antrenor extrem de exigent, dar nu mă sperie acest lucru, dimpotrivă, mă mobilizează. În plus, după antrenamente, vorbeşte foarte frumos cu fiecare dintre noi şi asta ne ajută mult. Mi-a redat pofta de joc, m-a schimbat în bine.

Ce faci de sărbători?
Fiecare Crăciun şi revelion l-am făcut alături de familie, în Brazilia. Acolo se petrece pe plajă, toată lumea vine îmbrăcată în haine albe, e foarte frumos.

Nu-ţi place zăpada?
M-am mai obişnuit cu ea, dar nouă, celor din Brazilia, ne e greu iarna aici. De altfel, prima zăpadă am văzut-o în România, chiar când am ajuns la Farul. M-am trezit într-o dimineaţă, am privit pe geam şi am văzut totul alb. M-am speriat foarte tare! (Râde)

Nu ţi-e frică de excesele alimentare de sărbători?
Mâncarea braziliană e foarte bună, dar voi fi atent. Nu de alta, dar altfel va trebui să plătesc. Antrenorul ne-a avertizat că, pentru fiecare kilogram în plus pe care îl avem la reunire, trebuie să plătim 200 de euro.

Pe plan personal, ce-ţi doreşti de la anul 2010?
Îmi doresc ca Gabriela (care e însărcinată în trei luni) să-mi dăruiască un fiu sănătos, care să se facă fotbalist şi, poate, chiar să joace în naţionala României. De asemenea, visez să joc cu FC Vaslui în Champions League. Până atunci însă, le doresc tuturor românilor un Crăciun Fericit şi "La Mulţi Ani!".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 04:59 PM
Mesaj: #195
RE: Ştiri FC Vaslui
Vrea sa plece

Fundasul Vasluiului, Silviu Bãlace se gãndeste cã pãrãseascã gruparea "galben-verde", dupã ce în ultimele jocuri a stat mai mult pe banca de rezerve.

Dupã ce a jucat în doar cinci partide din acest tur de campionat, fundasul "galben-verzilor", Silviu Bãlace spune cã a avut o discutie cu Marius Lãcãtus si doreste sã plece de la FC Vaslui.

"Mã gândesc sã plec. Eu îmi doresc sã joc. M-am resemnat si de aceea am vorbit si cu antrenorul si sperãm ca sã gãsim o solutie. Acum sunt la Timisoara, aici voi rãmâne de sãrbãtori", a declarat Silviu Bãlace.

În vârstã de 31 de ani, Silviu Bãlace nu este multumit cu ceea ce a realizat în ultimii doi ani si sperã ca în urmãtorul an sã-si gãseascã o echipã unde sã joace. "Nu sunt multumit de ceea ce am realizat în ultimii doi ani. La Vaslui, mi-a fost bine doar sase luni, pe urmã nu stiu ce s-a întâmplat. De fiecare datã când intram în echipa, se întâmpla ceva si eram scos", a mai adãugat Silviu Bãlace.

Fundasul "galben-verzilor" a vorbit si despre evolutia echipei în acest tur de campionat. "Vasluiul a avut o evolutie bunã, dacã reuseam sã ne calificãm si în grupele Ligii Europa era super bine. Per ansamblu am avut o evolutie bunã. Lupta este încã deschisã, nu este o diferentã foarte mare fatã de echipele fruntase", a mai spus Bãlace.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 05:01 PM
Mesaj: #196
RE: Ştiri FC Vaslui
Evidenţiatul ligii!

Mike Temwanjera se regăseşte printre cei mai activi fotbalişti din Liga întâi, având nominalizări pentru cel mai bun străin din campionatul intern.

Atacantul de culoare şi-a adus aportul în turul campionatului la obţinerea unor puncte importante pentru FC Vaslui. Cu toate acestea, fotbalistul galben-verde nu se declară mulţumit de evoluţia sa.

"Puteam şi mai bine. Am încercat să-mi fac treaba. Am ratat foarte mult, însă sper ca în retur să fiu mai atent şi să contribui la reuşitele echipei mele. Golurile înscrise se datorează în mare măsură aportului colegilor mei, fără de care nu puteam să marchez", a spus jucătorul galben-verde.

Acum, Temwanjera a plecat împreună cu familia în Zimbabwe, pentru a petrece Crăciunul: "Voi petrece împreună cu familia. Nu am mai văzut-o de ceva vreme. Nu e cu nimic diferit faţă de România. Am nevoie şi de odihnă, pentru a fi refăcut pentru retur".

Atacantul vasluian a evoluat în 14 meciuri din cele 17 ale turului de campionat, marcând cinci goluri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 07:39 PM
Mesaj: #197
RE: Ştiri FC Vaslui
Wesley Lopes: "Bravo, amigo!"

Brazilianul Wesley, locul doi în Ancheta GSP, l-a lăudat pentru victorie pe argentinianul Brandan: au fost colegi la Alaves.

- După un an petrecut în România, te afli deja printre favoriţii oamenilor şi ai terminat pe doi în Ancheta Gazetei.
- Nu pot decît să mă bucur! M-am simţit apreciat încă de cînd am ajuns în România.

- A fost o luptă strînsă: ţi-au lipsit nouă voturi de la cititori să termini la egalitate cu învingătorul Brandan.
- E prietenul meu, aşa că n-am de ce să fiu supărat. Bravo, amigo! Am fost colegi în Spania, la Alaves, în 2006. Un băiat extraordinar, un fotbalist foarte bun.

- Cum de te-ai adaptat atît de repede în campionatul românesc spre deosebire de alţi sud-americani?
- Răspunsul e simplu: au venit la Bucureşti, unde e viaţă de noapte, cluburi, cafenele. Nouă, sud-americanilor, ne place să petrecem. Vorbesc şi eu la telefon cu Brandan, cu Spadacio, cu Cesinha şi mereu cînd îi sun ei sînt la o cafea, la un restaurant. Eu, la Vaslui, pot merge cu ochii închişi în hotelul în care stau! Nu am avut timp de party-uri!

10 goluri a marcat Wesley în cele 24 de meciuri jucate în acest sezon în toate competiţiile: e golgeterul Vasluiului

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 12:28 PM
Mesaj: #198
RE: Ştiri FC Vaslui
Lucian Sânmărtean a semnat un contract cu gruparea antrenată de Marius Lăcătuş

Fostul mijlocaş al grupării Gloria Bistriţa, Lucian Sânmărtean, a semnat, miercuri, cu FC Vaslui, un angajament valabil până în vara anului 2012.

De la revenirea din Olanda, acolo unde a jucat pentru Utrecht, Lucian Sânmărtean a fost aproape de a se transfera la Steaua în vara anului 2009, dar tranzacţia nu s-a mai realizat din cauza faptului că grupările nu au căzut de acord asupra părţii financiare.

Apoi, mijlocaşul a revenit la Gloria Bistriţa, echipă de unde a fost exclus la data de 2 decembrie în urma unui conflict pe care l-a avut cu Florin Halagian, la finalul meciului cu Unirea Urziceni.

Jucătorul va fi prezentat oficial la reunirea lotului, la începutul lunii ianuarie 2010.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 01:02 PM
Mesaj: #199
RE: Ştiri FC Vaslui
Lăcătuş spune că echipa sa avea nevoie de Sânmărtean, care este un "jucător de valoare"

Antrenorul grupării FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat, miercuri, că transferul mijlocaşului Lucian Sânmărtean face parte dintr-o strategie menită să ajute echipa şi să crească valoarea lotului, dar şi să reuşească performanţe notabile.

"Încercăm să aducem şi la Vaslui jucători valoroşi care îşi doresc performanţă şi care au jucat la un nivel ridicat şi cred că Lucian a făcut asta, chiar dacă pe unde a fost nu a obţinut rezultate mari. FC Vaslui avea nevoie de un jucător de valoare ca Sânmărtean. Pentru a câştiga un trofeu ai nevoie de fotbalişti cu experienţă şi de valoare. Sânmărtean o să joace pe postul pe care a jucat şi la Bistriţa sau la alte formaţii, va evolua acolo unde va da randamentul cel mai bun", a spus Marius Lăcătuş.

Fostul mijlocaş al grupării Gloria Bistriţa, Lucian Sânmărtean, a semnat, miercuri, cu FC Vaslui, un angajament valabil până în vara anului 2012.

Tehnicianul a analizat şi evoluţiile echipei sale în tur: "Am un avut un parcurs bun la FC Vaslui, am ajuns şi în semifinalele Cupei României, dar se putea şi mai bine. A fost o serie de 8 meciuri în care nu am fost învinşi, iar asta ne-a dat încredere şi speranţe pentru viitor. Toate partidele au fost grele, cea cu Steaua a fost mai specială, pentru că am jucat şi am antrenat acolo. M-a durut acel gol luat în ultimele minute în partida cu Steaua, pentru că stai şi te gândeşti ce nu ai făcut bine până atunci".

"Pentru a lua titlul, ne trebuie jucători cu mai multă experienţă, care să creadă în valoarea şi posibilităţile lor, pentru că până acum nu s-a reuşit nimic. Mai avem nevoie şi de jucători cu foame de rezultate şi trofee", a mai spus Lăcătuş.

În ceea ce priveşte intenţia conducătorilor de cluburi din Liga I de a reduce cu maximum 50 la sută salariile jucătorilor, Marius Lăcătuş a precizat: "Este o propunere, vom vedea dacă va fi validată. Când ai condiţii finaciare bune şi jucători de valoare, trebuie să-i plăteşti la un nivel bun şi nu cred că cineva îşi va permite să scadă contactele la toţi fotbaliştii, pentru că astfel dai în echipa ta şi poate chiar în performanţele pe care îţi propui să le atingi".

Întrebat ce mesaj crede că a vrut să transmită Mihai Stoichiţă atunci când a declarat că actuala generaţie a Stelei mai are mult de muncă până să ajungă la nivelul performanţelor şi valorii celei din 1997, Lăcătuş a precizat: "Mihai îşi doreşte foarte mult pentru să obţină rezultate, pentru că ele sunt cele care îţi dau valoare, încredere şi te fac să rămâi în sufletul suporterilor. El îşi doreşte cât mai multe titluri, cred că la asta făcea referire".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:44 PM
Mesaj: #200
RE: Ştiri FC Vaslui
Wesley nu e de vânzare!

Adrian Porumboiu nu vrea să se despartă de cel mai bun fotbalist al Ligii I, Wesley Lopez, chiar dacă brazilianul are oferte atât din ţară, cât şi din Europa.

"Există oferte pentru Wesley, dar dacă îl dăm, ne vom îndepărta de primele poziţii. Eu nu sunt de acord să plece, trebuie să ne jucăm şansa, avem şanse şi la Cupa României", a spus finanţatorul lui FC Vaslui.

Adrian Porumboiu nu crede că în retur vor mai exista cazuri gen "Valiza"”, ţinând cont că recesiunea economică a “găurit” bugetele multor echipe din Liga întâi: "Ce valize să mai fie acum? Doar prazul lui ‘nea Marin. Ce să pună în valize? Hârtie creponată? Mai sunt bani şi pentru aşa ceva, se găsesc la alţii, dar sunt puţini".

Boss-ul vasluienilor a vorbit şi despre ultima achiziţie a formaţiei sale, Lucian Sânmărtean, considerându-l un jucător valoros: "Am luat decizia împreună cu Marius Lăcătuş. Sunt puţini jucători de valoarea lui în campionatul României. Vasluiul trebuie să-şi facă o echipă bună şi să scape de apucături care nu au legătură cu fotbalul. Având jucători valoroşi, poţi să te gândeşti la lucruri serioase. Altfel, să câştigi campionate şi să ai bugete paralele sau mizerabile, n-ai niciun fel de success".

FC Vaslui intenţionează să mai transfere încă doi-trei fotbalişti, toţi din campionatul intern. Printre ei se află şi Păcurar de la Pandurii Târgu Jiu, Mara nefiind în calculul formaţiei galben-verde.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut