Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
01-09-2010, 02:55 AM
Mesaj: #211
RE: Ştiri FC Vaslui
FC Vaslui în urcare patru pozitii

În clasamentul pe luna decembrie al IFFHS, FC Vaslui urcã patru pozitii pânã pe locul 105. Cel mai bine clasat club din România este Steaua Bucuresti, care se aflã pe locul 37.

Dupã ce în clasamentul pe luna noiembrie, "galben-verzii" se aflau pe locul 109, în clasamentul pe luna decembrie al Federatiei Internationale de Istorie si Statisticã a Fotbalului (IFFHS), FC Vaslui se aflã pe locul 105. Cu 118,5 puncte, Vasluiul se aflã deasupra Unirii Urziceni, care se aflã pe locul 107 si a Brasovului care se aflã pe 237.

Cea mai bine clasatã echipã din Liga I este Steaua care se aflã pe 37, urmatã de CFR Cluj (68), FC Timisoara (85) si Dinamo Bucuresti (94). Vasluiul se aflã deasupra unor formatii de top din lume, cum ar fi: Bayern Leverkusen, Hertha Berlin, Aston Villa, Tottenham Hotspur, Sampdoria, Deportivo La Coruna sau River Plate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:00 AM
Mesaj: #212
RE: Ştiri FC Vaslui
"Municipalul" va avea acoperiş

Arena din Vaslui va beneficia de modernizări, în acest an administratorul bazei, primăria, intenţionând să acopere locurile de la tribuna zero, o parte din sectoarele tribunei I şi tribuna a doua.

În acest an, primăria Vaslui, care administrează stadionul "Municipal", şi-a propus să efectueze noi modernizări la arenă, ţinând cont că echipa locală are noi şanse să prindă un loc de cupă europeană. Pentru a atinge toate cerinţele UEFA, autorităţile locale sunt obligate să acopere o parte din locuri. Deocamdată, se lucrează la partea de proiect, urmând ca lucrările să fie demarate imediat după finalizarea returului ligii întâi.

"Sperăm să finalizăm proiectul până în luna martie, după care să trecem la treabă. Până atunci, încercăm să găsim şi alte surse de finanţare, pentru a afecta cât mai puţin bugetul local. Sunt convins că până la debutul în noua ediţie a cupelor europene vom avea îndeplinite toate cerinţele UEFA", a spus primarul Vasile Pavăl.

Proiectul prevede acoperirea în totalitate a tribunei zero, sectoarele B şi C de la tribuna I, precum şi tribuna a doua, investiţia cifrându-se într-o primă fază la peste 1,5 milioane de lei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:00 AM
Mesaj: #213
RE: Ştiri FC Vaslui
Cantonamente în străinătate

FC Vaslui reia pregătirile pe data de 9 ianuarie, iar două zile mai târziu va pleca în primul stagiu de pregătire în Germania.

Fotbaliştii galben-verzi beneficiază de o vacanţă scurtă, antrenorul Marius Lăcătuş dând adunarea pentru data de 9 ianuarie. “Fiara” nu are timp de pierdut, iar după vizita medicală la Iaşi, FC Vaslui va pleca în două stagii de pregătire. Primul va avea loc în perioada 11-22 ianuarie la Goch (Germania), unde tehnicianul vasluian va pune accent pe pregătirea fizică. Antalya este cea de a doua destinaţie a vasluienilor, menită pregătirii în pauza competiţională. "Între 27 ianuarie şi 9 februarie, jucătorii vor încerca să ajungă la forma maximă pentru reluarea campionatului. În aceste două săptămâni, FC Vaslui va susţine cinci partide de pregătire în compania unor echipe din campionatele externe", a spus Alexandru Guzganu, ofiţerul de presă de la FC Vaslui.

Fotbaliştii galben-verzi vor reveni în ţară cu cinci zile înaintea datei programate pentru începerea returului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:02 AM
Mesaj: #214
RE: Ştiri FC Vaslui
Papp, rechemat la Vaslui

Evoluţiile bune din tur la Farul Constanţa i-au determinat pe oficialii Vasluiului să-l readucă la echipă pe Paul Papp.

Stoperul Paul Papp a fost rechemat de FC Vaslui, după ce împrumutul la Farul i-a expirat. Evoluţiile lui Papp (20 de ani), titular indiscutabil în centrul apărării constănţene în turul Ligii a II-a, i-au determinat pe vasluieni să-l aibă în vedere pe internaţionalul de tineret pentru lotul cu care vor aborda partea secundă a Ligii I. Împrumutul lui Papp la Constanţa, care a expirat la finele turului, nu a fost astfel prelungit. În locul lui Papp, “marinarii” şi l-ar dori de la FC Vaslui pe Dorian Andronic.

"Am primit referinţe bune despre acest jucător, inclusiv de la patronul lui FC Vaslui, Adrian Porumboiu. Avem încredere că acest împrumut va fi în folosul tuturor părţilor, iar Dorian îl va înlocui cu brio pe Paul Papp", a declarat Sevastian Iovănescu, preşedintele executiv al Farului.

Oficialii Vasluiului infirmă un eventual împrumut al jucătorului la echipa constănţeană.

"Dorian va fi împrumutat, dar nu la Farul, ci la o echipă din prima ligă", s-a rezumat să declare Adrian Porumboiu, finanţatorul FC Vaslui.

Tânărul fundaş a fost achiziţionat de FC Vaslui de la FC Suceava, în 2007, la insistenţele antrenorului de atunci al prim-divizionarei, Viorel Hizo. În Liga I a debutat pe 4 martie 2007, la vârsta de 17 ani, patru luni şi 17 zile, într-un meci cu Steaua, când a făcut pereche în centrul defensivei vasluiene cu Bogdan Panait. Andronic a fost cel mai tânăr debutant în prima divizie din acel an.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:06 AM
Mesaj: #215
RE: Ştiri FC Vaslui
Nu vrea să mai audă de Steaua

Marko Ljubinkovic este dispus să rămână la Vaslui şi doreşte să câştige Cupa României.

Marko Ljubinkovic nu vrea să mai audă de Steaua şi de nici o altă ofertă de la vreun club din capitală. Sârbul s-a decis să continue cu FC Vaslui, dorind ca în acest an să dea lovitura şi să obţină primul trofeu de când evoluează în România.

"M-am săturat de câte ori am fost transferat. Am fost dat ca sigur la Dinamo. A urmat transferul meu la Steaua, apoi la Rapid. Am contract cu Vasluiul şi vreau să câştig la finele sezonului primul trofeu de când joc în România", a spus Ljubinkovic, care se gândeşte la titlu, susţinând că la Vaslui sunt condiţii pentru ca echipa să devină campioană naţională: "Sunt multe echipe care speră să ia titlul. În afara granzilor, mai sunt Urziceniul, Timişoara şi CFR Cluj, echipe care nu trebuie scoase din cărţi. Îmi pare rău că nu suntem şi noi mai sus. Avem condiţii super la Vaslui pentru a face performanţă".

Marko Ljubinkovic nu înţelege cum de numele său a ajuns să fie implicat în jocurile murdare din fotbal: "Am rămas stupefiat când am citit că numele îmi este băgat în jocuri murdare de pariuri. Sunt curat ca lacrima. La toate echipele la care am jucat nu am avut nicio problemă de niciun fel. Pot răspunde în faţa oricui despre corectitudinea şi caracterul meu. Nu mi-a fost teamă de nimeni pentru că nu am făcut niciodată combinaţii care nu ţin de jocul de fotbal. Ceea ce am realizat am făcut doar prin munca de pe terenul de fotbal".

În apărarea lui sare şi finanţatorul Adrian Porumboiu, considerându-l cel mai curat fotbalist de la FC Vaslui: "Într-adevăr, eram plecat din ţară când a fost acel meci, dar nu e adevărat că îl bănuiesc pe Ljubinkovic că ar fi implicat în mafia pariurilor. A fost înlocuit la pauză pentru că îl durea burta. Dacă s-ar face vreo anchetă în lumea asta, el ar fi ultimul care ar putea fi învinuit".

Ljubinkovic a mai vorbit şi despre Cupa României, considerând că Vasluiul este favorită la acest trofeu: "Dacă tot am ajuns până aici, nu văd de ce nu ne-am gândi şi la acest trofeu. Ar fi o încununare a muncii noastre câştigarea unui trofeu pentru Vaslui. Am arătat că suntem o echipă puternică. Clujul a fost prima echipă care a dat semnalul că nu numai echipele din Bucureşti pot face performanţă. Au urmat Urziceniul şi Timişoara. Mai sunt şi alte echipe din Liga I care dau fiori echipelor din Bucureşti. Sper ca Vasluiul să dea lovitura şi să ia eventul".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:29 AM
Mesaj: #216
RE: Ştiri FC Vaslui
Îngrijorat de public

Adrian Porumboiu este îngrijorat de dezinteresul manifestat de public faţă de echipa galben-verde.

Finanţatorul Vasluiului, Adrian Porumboiu, s-a arătat nemulţumit de dezinteresul manifestat de suporterii vasluieni faţă de echipă. Acesta susţine că nu mai vede acel entuziasm din partea fanilor cum a fost la început, fiind îngrijorat de faptul că tribunele "Municipalului" devin tot mai goale.

"Mi se pare că sunt un pic cam blazaţi, prea plictisiţi de prima ligă. E şi un moment de cumpănă pentru mine. Din moment ce nu mai observ acel entuziasm când echipa se bate pentru cupele europene sau pentru titlu, este un mare regret. Sper să-şi revină, fiindcă pentru vasluieni echipa rămâne cel mai mare ambasador şi cel mai bun lucru care s-a făcut până acum", a declarat boss-ul galben-verzilor.

Porumboiu speră ca fotbaliştii lui Marius Lăcătuş să readucă în 2010 publicul la stadion, însă pentru acest lucru trebuie să se gândească serios la obţinerea unui trofeu.

"În mod corect, după valoarea lotului, FC Vaslui este îndreptăţită să câştige campionatul. Vreau o competiţie corectă, fără ca cineva să trişeze. Să lăsăm fotbalul fotbaliştilor, iar cei care posedă arme albe să le dea la muzee pentru ca sportul să primeze", a mai spus Porumboiu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:32 AM
Mesaj: #217
RE: Ştiri FC Vaslui
Gângioveanu nu mai vine la Vaslui

Împrumutul lui Cosmin Gângioveanu la FC Vaslui a expirat, jucătorul revenind la Universitatea Craiova.

Pedepsit de Mititelu cu exilul la FC Vaslui din cauză că a preferat să dea bacalaureatul în loc să meargă în cantonament, Cosmin Gângioveanu a revenit în Bănie. Mijlocaşul vrea să redreseze Craiova şi se gândeşte deja la punctele pe care oltenii le au de recuperat în retur.

"Mă bucur că am revenit la Ştiinţa. Ştiu că echipa nu a trecut prin momente tocmai bune şi sper să o ajut din retur să ne revenim. În vară, nu s-a întâmplat absolut nimic. Am fost şi eu puţin orgolios, dar sufletul şi inima mea au fost la Universitatea. Avem 17 etape de jucat în retur, orice este posibil. Dacă începem bine, putem urca în clasament, pentru că nu sunt foarte multe puncte de recuperat. Nu vreau să mai vorbesc despre Vaslui. Acum sunt la Craiova şi vorbesc numai despre Craiova. Cred că Universităţii i-a lipsit în tur şi puţin noroc, dar vor veni şi el, şi rezultatele. Suntem jucători tineri, de perspectivă şi cred că putem face faţă în prima ligă", a declarat Gângioveanu pentru site-ul oficial al clubului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 12:35 PM
Mesaj: #218
RE: Ştiri FC Vaslui
Akakpo a fost rănit după ce autocarul naţionalei Togo a fost atacat cu focuri de armă

Autobuzul echipei de fotbal a statului Togo a fost atacat cu focuri de armă în timp ce trecea frontiera dinspre Congo spre Angola, pentru Cupa Africii pe Naţiuni, iar doi jucători, printre care fundaşul lui FC Vaslui, Serge Akakpo, au fost răniţi, informează AFP.

"Doi jucători au fost răniţi, Akakpo şi Obilale. Ne pregăteam să trecem frontiera, îndeplinisem formalităţile şi eram încadraţi de poliţie, totul era în regulă, când a izbucnit o puternică rafală de mitralieră. Ne-am aruncat toţi la pământ, iar poliţia a ripostat. Suntem şocaţi şi nu prea mai avem tragere de inimă să jucăm la această competiţie", a declarat jucătorul Thomas Dossevi, de la Nantes.

Cei doi jucători răniţi sunt portarul Kodjovi Obilale, de la formaţia franceză GSI Pontivy, şi fundaşul Serge Akakpo, de la FC Vaslui, care a fost "împuşcat în spate şi a pierdut mult sânge", conform lui Dossevi. În total, şase persoane au fost rănite, doi jucători, trei membri ai staff şi şoferul autobuzului.

Naţionala statului Togo va debuta la Cupa Africii luni, împotriva Ghanei, într-un meci care se va juca la Cabinda, unde sunt programate şi celelate partide din Grupa B. În enclava Cabinda, provincie angoleză petroliferă situată între Congo şi Congo-Brazzaville, se află în desfăşurare un conflict separatist izbucnit după ce Angola a devenit îndependentă, în 1975.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 12:36 PM
Mesaj: #219
RE: Ştiri FC Vaslui
Lăcătuş spune că Akakpo este în afara oricărui pericol

Antrenorul lui FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat, vineri, că fundaşul Serge Akakpo este în afara oricărui pericol, după ce a fost atins de două gloanţe în urma unui atac armat asupra autocarului naţionalei Togo, care se deplasa spre Angola, pentru Cupa Africii pe Naţiuni.

"Am luat legătura cu tatăl lui şi am aflat că a fost internat la terapie intensivă şi este în afara oricărui pericol. În urma atacului s-a ales cu două gloanţe în spate, dar a beneficiat de îngrijiri medicale şi situaţia este stabilă. Îi vom acorda tot sprijinul, în primul rând ca om şi apoi ca sportiv. Sper să nu rămână cu traume", a declarat Lăcătuş, la GSPTV.

Tehnicianul a mai spus că vorbise joi cu jucătorul, care aştepta cu multă nerăbdare meciul de debut de la Cupa Africii.

Unul din colegii lui Akakpo, Bogdan Buhuş, s-a declarat şocat de întâmplarea prin care a trecut jucătorul din Togo. "Sunt şocat! Serge nu merita să fie împuşcat, este un tip liniştit, nici nu îi auzi gura în vestiar. Chiar am vorbit cu el înainte de a pleca la naţională şi mi s-a plâns că nu are vacanţă. Sper să se facă bine cât mai repede şi să revină lângă noi", a afirmat Buhuş.

Preşedintele clubului FC Vaslui, Ciprian Damian, a afirmat: "Ţinem legătura cu familia şi dacă e nevoie îl aducem în Europa, la cel mai bun spital. M-a surprins această veste, te duci să joci fotbal şi te trezeşti împuşcat".

Autocarul echipei de fotbal a statului Togo a fost atacat cu focuri de armă în timp ce trecea frontiera dinspre Congo spre Angola, pentru Cupa Africii pe Naţiuni, iar doi jucători, printre care fundaşul lui FC Vaslui, Serge Akakpo, au fost răniţi. În total, şase persoane au fost rănite, doi jucători, trei membri ai staff-ului şi şoferul autocarului.

Naţionala statului Togo va debuta la Cupa Africii luni, împotriva Ghanei, într-un meci care se va juca la Cabinda, unde sunt programate şi celelate partide din Grupa B.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 03:10 PM
Mesaj: #220
RE: Ştiri FC Vaslui
Marius Lacatus: "Situatia lui Akakpo este sub control"

Antrenorul lui FC Vaslui, Marius Lacatus, a vorbit despre atacul armat asupra autocarului care transporta nationala statului Togo, in care se afla si fundasul legitimat la echipa moldoveana, Serge Akakpo.

"Fiara" a precizat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca din discutiile avute cu parintii jucatorului, situatia sa este sub control: "Presedintele clubului nostru a luat legatura cu parintii jucatorului, se pare ca s-au tras focuri de arma, iar doua dintre gloante l-au ranit pe Serge (n.r. Akakpo) si este in spital. Din cate s-a discutat cu tatal jucatorului, situatia este sub control si nu este asa de grav asa cum parea la inceput. Cele doua gloante l-au nimerit in spate. Nu stim nici noi alte detalii, pe noi ne interesa situatia omului Serge Akakpo si apoi a jucatorului. Ne dorim sa se refaca pe cat se poate de repede. Vom gasi impreuna cu Adrian Porumboiu o solutie, daca va ramane in spital acolo, daca se vor face alte verificari sau interventii in Europa pentru ca este un jucator tanar, pe care ne bazam in continuare si care sper sa treaca peste acest eveniment chiar daca va fi foarte greu, cel putin din punct de vedere psihic", a declarat Marius Lacatus pentru Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
3 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut