Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
12-31-2009, 12:57 AM
Mesaj: #201
RE: Ştiri FC Vaslui
FC Vaslui, doua stagii de pregatire inaintea returului

Luna ianuarie este luna cantonamentelor si amicalelor pentru echipele din Liga I. În aceastã pauzã competitionalã, FC Vaslui va efectua douã stagii de pregãtire, în Germania, la Goch si în Turcia, la Antalya.

FC Vaslui si-a stabilit programul pentru aceastã pauzã competitionalã. Vacanta jucãtorilor este una destul scurtã. Lotul se va reuni în a doua sãptãmânã a lui ianuarie, pe data de 9, iar douã zile mai târziu vor face vizita medicalã. De la Iasi, elevii lui Marius Lacatus vor pleca direct spre Germania, la Goch, unde timp de douã sãptãmâni vor efectua prima parte a cantonamentului, pânã pe 22 ianuarie. Antalya este cea de a doua destinatie a vasluienilor menitã pregãtirii în pauza competitionalã. Între 27 ianuarie si 9 februarie, jucãtorii vor încerca sã ajungã la formã maximã pentru relurea campionatului. În aceste douã sãptãmâni FC Vaslui va sustine 5 partide de pregãtire în compania unor echipe din campionatele externe. Fotbalistii vor reveni în tarã cu 5 zile înaintea datei programate pentru începerea returului. Dupã ce în varã, în cel de-al doilea stagiu de pregãtire, "galben-verzii" au mers în Germania, la Goch si în aceastã pauzã, multumiti de conditiile oferite, fotbalistii vasluieni vor merge la Goch, în Germania.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 12:58 AM
Mesaj: #202
RE: Ştiri FC Vaslui
Sperantele "Fiarei''

Aflat în vacantã la munte, antrenorul "galben-verzilor", Marius Lãcãtus sperã ca FC Vaslui sã se afle în lupta pentru titlu si în 2010.

Finantatorul Vasluiului, Adrian Porumboiu nu vrea sã se despartã de cel mai bun fotbalist al echipei Wesley Lopes, însã vrea sã mai aducã un jucãtor la fel de bun, cu care sã se lupte pentru câstigarea campionatului. Antrenorul "galben-verzilor".

Marius Lãcãtus sperã ca Vasluiul sã se întãreascã în aceastã pauzã competitionalã. "Sã sperãm, domnul Porumboiu stie mai bine. Sã sperãm cã vom aduce fotbalisti de valoare cu care sã reusim sã continuãm lupta pentru titlu si în 2010. Încercãm sã aducem si la Vaslui jucãtori valorosi care îsi doresc per-formantã si care au jucat la un nivel ridicat", a declarat Marius Lãcãtus.

Tehnicianul "galben-verzilor" nu a vrut sã nom-inalizeze cel mai bun jucãtor din Liga I, pentru a nu ne-îndreptãti pe cineva. "Nu as vrea sã spun cine cred cã este cel mai bun fotbalist din campionat, pentru a nu neîndreptãti alti jucãtori", a mai spus Marius Lãcãtus.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 07:31 PM
Mesaj: #203
RE: Ştiri FC Vaslui
Marko Ljubinkovic spune că este "măgulit" de interesul Stelei

Mijlocaşul echipei FC Vaslui, Marko Ljubinkovic, despre care s-a vehiculat că este dorit de Steaua, a declarat, luni, că este măgulit de interesul formaţiei roş-albastre, însă a menţionat că mai are şi alte oferte.

"Nu ştiu nimic de oferta Stelei, dar sunt măgulit că există un interes pentru mine. Deocamdată, mă voi prezenta la reunirea Vasluiului. Mi s-a transmis că e posibil să plec şi la altă echipă, dar deocamdată nu ştiu mai multe. Vom vedea abia după 9 ianuarie, când voi reveni în România", a spus Ljubinkovic.

Mijlocaşul sârb Marko Ljubinkovic (28 de ani) a venit la FC Vaslui în 2006, după ce a mai evoluat la formaţiile Buducnost Banatski, FK Rad Beograd şi Radnicki Kragujevac.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:24 AM
Mesaj: #204
RE: Ştiri FC Vaslui
Sperante pentru retur

Antrenorul Vasluiului, Marius Lãcãtus spune cã în acest an, echipa sa poate realiza surpriza în Liga I, mai ales dacã finantatorul echipei Adrian Porumboiu îi va aduce încã doi jucãtori de valoare.

Cu câteva zile înainte de reunirea lotului vasluian, antrenorul "galben-verzilor", Marius Lãcãtus sperã cã echipa va continua seria rezultatelor bune si în returului campionatului. Tehnicianul "galben-verzilor" doreste sã mai aducã doi jucãtori de valoare cu care sã realizeze surpriza în Liga I. "Da, sã sperãm cã vom mai aduce câtiva jucãtori valorosi cu care sã putem sã rãmânem în lupta pentru titlu si în 2010. Sper ca si în anul acesta sã continui seria rezultatelor bune la Vaslui. Putem realiza surpriza", a declarat Marius Lãcãtus. "Fiara" a petrecut revelionul la hotelul lui Adrian Ilie din Brasov, acolo unde a fost si fostul antrenor al Urziceniului, Dan Petrescu.

Marius Lãcãtus spune cã anul 2009 a fost unul bun, mai ales în a doua parte, dupã ce a fost numit în functia de antrenor la FC Vaslui. "Noi suntem prieteni si în fiecare an venim aici. Anul 2009 a fost un an bun, chiar dacã începutul nu a fost pe placul meu si aici mã refer la perioada petrecutã la Steaua. Lucrurile s-au aranjat în a doua parte a anului si sper ca 2010 sã fie la fel ca finalul anului trecut", a mai adãugat Marius Lãcãtus. Fotbalistii vasluieni se vor reuni pe 9 ianuarie, la Vaslui, urmând ca douã zile mai târziu sã facã vizita

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:25 AM
Mesaj: #205
RE: Ştiri FC Vaslui
Marko, aproape de a parasi pe FC Vaslui

Mijlocasul Vasluiului, Marko Ljubinkovic nu stie nimic despre eventualul schimb între el si stelistul Ghionea, însã recunoaste cã a vorbit cu conducerea clubului si cã sunt sanse ca el sã plece de la FC Vaslui în aceastã pauzã competitionalã.

Dupã un tur nereusit în care a jucat doar opt meciuri si a suferit o accidentare, care l-a tinut departe de gazon, sârbul Marko Ljubinkovic este foarte aproape de a pãrãsi gruparea "galben-verde". Mijlocasul Vasluiului spune cã nu a discutat cu nimeni despre transferul sãu la Steaua, însã recunoaste cã sunt sanse ca el sã pãrãseascã Vasluiul în aceastã pauzã de iarnã. "Am vãzut, dar nu stiu nimic. Am citit si eu ziarele pe internet, însã cred cã este ceva inventat de presã. Eu nu am discutat cu nimeni despre acest schimb. Am vorbit cu cei de la club despre situatia mea si sunt sanse ca eu sã plec de la Vaslui, însã cel mai probabil lucrurile se vor lãmuri dupã reunirea lotului. Momentan sunt jucãtorul Vasluiului si nu am ce sã zic, nu am auzit nimic despre transferul meu la Steaua", a declarat Marko Ljubinkovic.

Înainte de a reveni la Vaslui pentru reunirea lotului, Marko Ljubinkovic se va bucura împreunã cu familia de primele zile de Crãciun. "Acum sunt acasã cu familia si asteptãm sãrbãtorile de Crãciun, dupã care pe 8 ianuarie plec de aici, iar pe 9 sunt la Vaslui", a mai spus Marko Ljubinkovic. În cele patru sezoane de când se aflã la Vaslui, Ljubinkovic a marcat 24 de goluri, în sezonul 2007-2008 reusind sã înscrie 16 goluri devenind unul dintre cei mai buni marcatori din Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:27 AM
Mesaj: #206
RE: Ştiri FC Vaslui
Lacatus mai vrea doi jucatori

Cu câteva zile înainte de reunirea lotului, antrenorul "galben-verzilor", Marius Lãcãtus spune cã îsi mai doreste la Vaslui un fundas si un jucãtor de atac.

Dupã ce finantatorul Stelei, Gigi Becali a declarat cã Sorin Ghionea poate pleca la o altã echipã, antrenorul Vasluiului, Marius Lãcãtus a spus cã îsi doreste jucãtori de la Steaua, însã nu poate da niciun nume pânã când întelegerea nu este parafatã. "Mai avem nevoie de un fundas si de un jucãtor de atac. Nu vã pot da niciun nume, deoarece este bine sã fac acest lucru pânã când întelegerile nu se parafeazã. Cu doi-trei jucãtori de valoare cred cã putem sã ocupãm unul dintre primele douã locuri în clasament si sã ne calificãm în Liga Campionilor.", a declarat Marius Lãcãtus.

"Fiara" a mai spus cã negocieri în privinta transferului lui Ghionea la Vaslui nu au fost încã demarate, însã ar fi bucuros dacã fundasul stelist ar veni la Vaslui. "Încã nu am discutat despre acest schimb. Dacã vom avea posibilitatea sã aducem jucãtori de valoare si cu experientã în Liga I, cu sigurantã cã o vom face. Sorin Ghionea este un astfel de jucãtor, însã trebuie întrebat dacã si el vrea sã vinã la Vaslui", a mai spus Lãcãtus.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:51 AM
Mesaj: #207
RE: Ştiri FC Vaslui
Dorinta lui Ciulica

Revenit dupã o accidentare care l-a tinut departe de gazon, mijlocasul Adrian Gheorghiu sperã ca în 2010 sã fie sãnãtos, pentru a putea lupta pentru un post de titular în echipa lui Lãcãtus.

Dupã ce s-a accidentat grav în partida de cupã a sezonului precedent cu Unirea Urziceni, bãcãuanul Adrian Gheorghiu a fost diagnosticat cu o rupturã a ligamentelor încrucisate la piciorul stâng, care l-a tinut departe de gazon. Din cauza acestei accidentãri, "Ciulicã" a ratat aproape tot turul acestei editii de campionat evoluând doar zece minute, în ultima etapã a turului, în partida cu Dinamo Bucuresti.

Înainte de reunirea lotului, mijlocasul Vasluiului, Adrian Gheorghiu îsi doreste sã fie sãnãtos, pentru a putea încerca sã prindã primul "11". "În 2010, îmi doresc sã fiu sãnãtos, sã pot juca si sã fac tot posibilul sã prind echipa. Anul trecut nu a fost prea bun pentru mine, mai ales în partea a doua, atunci când am suferit acea accidentare. Nu stiu despre intentiile antrenorului în legãturã cu mine, însã eu mã voi pregãti si îmi doresc sã joc, indiferent de echipa unde voi juca", a declarat Adrian Gheorghiu.

Bãcãuanul mai spune cã el poate evolua si pe partea dreapta, asa cum a fãcut-o pe vremea când Viorel Moldovan a fost antrenorul "galben-verzilor". "Eu pot juca si pe partea dreaptã, asa cum am fãcut-o atunci când antrenor a fost Viorel Moldovan si cred cã am fãcut-o destul de bine. Nu depinde de mine, cel mai important e sã prind sã joc, pentru cã deja am sapte luni în care nu am jucat decât zece minute, în meciul cu Dinamo, din ultima etapã", a mai adãugat Adrian Gheorghiu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:51 AM
Mesaj: #208
RE: Ştiri FC Vaslui
Comunicat de presã

Dupã ce sârbul Marko Ljubinkovic a fost acuzat cã ar fi implicat în "mafia pariurilor" de cãtre presa centralã, conducerea clubului vasluian se distanteazã de speculatiile apãrute în mass-media.

"Conducerea Fotbal Club Vaslui se distanteazã de speculatiile din presã conform cãrora jucãtorul legitimat la FC Vaslui, Marko Ljubinkovic, ar fi implicat în "mafia pariurilor". Aceste afirmatii sunt pure inventii ale jurnalistilor, care nu fac altceva decât sã denatureze imaginea si cariera jucãtorului vasluian. În cele 4 sezoane petrecute alãturi de prima echipã a Vasluiului, Marko Ljubinkovic a fost un exemplu de corectitudine si devotament fatã de club si suporteri si niciodatã integritatea acestuia nu a fost pusã în discutie. Acuzatiile grave apãrute în mass media în cursul zilei de ieri par a fi mai degrabã desprinse dintr-o fictiune pe care jurnalistul, autor al materialului incriminator la adresa lui Ljubinkovic, si l-a inchipuit într-o seara plictisitoare de ianuarie. Deasemenea, pentru o mai bunã comunicare si informare a publicului iubitor de fotbal, jurnalistii interesati sã publice subiecte corect documentate sunt rugati sã contacteze conducerea clubului sau biroul de presa al FC Vaslui", se aratã într-un comunicat al clubului vasluian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:53 AM
Mesaj: #209
RE: Ştiri FC Vaslui
Sarbii Vasluiului sarbatoresc Craciunul pe rit vechi

Cei cinci fotbalisti sârbi care evolueazã la FC Vaslui se vor bucura doar de prima zi a Crãciunului, pentru cã mâine, acestia vor pleca spre Vaslui, pentru a fi prezenti la reunirea lotului.

Sârbii sãrbãtoresc Crãciunul pe stil vechi, dupã calendarul iulian. Cei cinci fotbalisti sârbi de la FC Vaslui, Nemanja Milisavljevic, Marko Ljubinkovic, Neven Markovic, Nemanja Jovanovic si Milos Pavlovic sãrbãtoresc, astãzi, prima zi a Crãciunului. Mijlocasul Vasluiului, Marko Ljubinkovic spune cã va petrece acasã, doar prima zi a Crãciunului, pentru cã pe 9 ianuarie trebuie sã fie prezent la reunirea lotului. "Sãrbãtoresc cu familia si cu prietenii. Pe 9 trebuie sã fiu la Vaslui pentru reunirea lotului, însã mã bucur cã am putut sta din nou cu cei dragi, pentru cã noi fotbalistii strãini ajungem mai greu acasã", a declarat Marko Ljubinkovic.

Masa traditionalã de Crãciun
Sârbii pun pe masa de Crãciun renumita prãjiturã "Cesnica", în care se pune un ban. Se spune cã, cel ce îl gãseste va fi norocos tot anul. Apoi se mai preparã curcan umplut, colaci împletiti si cozonaci. Din meniurile traditionale mai fac parte preparatele din purcel de lapte fript la jar, sarmale, peste, ciorbe si borsuri, "zacusti" si "blinii", totul stropit cu vin si vodcã.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:55 AM
Mesaj: #210
RE: Ştiri FC Vaslui
Visul lui Buhus

Înainte de reunirea lotului, cãpitanul Vasluiului, Bogdan Buhus îsi doreste ca în acest an sã ajungã cu FC Vaslui în cea mai importantã competitie a cluburilor, Liga Campionilor. Aflati la doar patru puncte de prima clasatã, Bogdan Buhus crede cã Vasluiul poate reusi surpriza dacã echipa va avea continuitate în rezultate.

Rep: Unde ai petrecut sãrbãtorile?
Buhus: La fel ca în fiecare an, cu familia si prietenii.

Rep: Ce-ti doresti pentru 2010?
Buhus: Cât mai multe victorii cu FC Vaslui, care sã ne ducã cât mai sus în clasamentului Ligii I. Mi-as dori ca la finele sezonului sã ne aflãm pe unul dintre primele douã locuri ale clasamentului.

Rep: Ce pãrere ai despre ceea ce s-a spus despre Marko?
Buhus: Îl cunosc pe Marko de multã vreme si nu cred cã ar fi în stare de asa ceva. Nu e corect ceea ce s-a scris despre el, mai ales cã nu s-a adus nicio dovadã ca ar fi fost implicat.

Rep: Bogdan, cum vezi returul?
Buhus: Important e sã avem un început bun si sã câstigãm meciurile decisive. Trebuie sã fim constanti si sã tratãm fiecare meci cu seriozitate pentru a reusi sã atingem obiectivele pe care ni le-am propus.

Rep: Lãcãtus viseazã la Ligã, voi?
Buhus: Orice fotbalist îsi doreste sã ajungã în Liga Campionilor. Dacã anul trecut am ajuns în Europa League, e normal ca în acest an sã ne propunem mai mult. Trebuie sã avem continuitate în rezultate pentru a reusi, iar cu ocazia asta l-am rãsplãti si pe domnul Porumboiu pentru cã investeste bani si pune mult suflet în ceea ce face. Avem conditii bune la Vaslui si cred cã putem sã ne gândim chiar si la Liga Campionilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut