Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Farul Constanţa
01-06-2010, 06:26 PM
Mesaj: #201
RE: Ştiri Farul Constanţa
"FC Farul rămâne în inima mea"

Considerat una dintre marile speranţe ale fotbalului românesc, Denis Alibec a împlinit ieri 19 ani. Fostul atacant al Farului, plecat în vară pentru 800.000 de euro la campioana Italiei, Internazionale Milano, şi-a petrecut ziua de naştere pe terenul de joc.

Lăsat de antrenorul Jose Mourinho la Primavera, echipa de tineret a celor de la Inter, Alibec a disputat un joc amical, rămânând apoi în cantonamentul de la Appiano Gentile.

"Nu-i nicio problemă. Sunt obişnuit să-mi petrec ziua de naştere în cantonament. M-am acomodat destul de rapid cu viaţa din Italia, mai ales că a venit şi unchiul meu aici, iar colegii m-au ajutat mult", a spus jucătorul constănţean, care şi-a stabilit deja priorităţile pentru anul 2010: "Îmi doresc mult să fac saltul la prima echipă. Dacă acest lucru nu se va întâmpla, voi fi împrumutat la o altă formaţie, pentru că aceasta este politica clubului. Am vorbit cu Cristi Chivu şi mi-a spus să muncesc mult şi să trag de mine pentru că doar aşa pot reuşi. Este un pas important că am jucat deja în câteva meciuri amicale la seniori, dar mai am de muncit. Oricum, totul depinde de mine. În plus, vreau să mă calific cu echipa naţională sub 19 ani a României la turneul final al Campionatului European", a explicat Alibec.

Crescut la FC Farul, atacantul nu a uitat de gruparea de pe litoral, mărturisind că speră ca foştii săi coechipieri să revină în vară în Liga I.

"FC Farul va rămâne mereu în inima mea, pentru că este clubul la care m-am lansat şi am trăit cea mai frumoasă perioadă a carierei mele. Mi-aş fi dorit să joc din nou în tricoul alb-albastru în Liga I, dar am avut şansa de a pleca la Inter şi am profitat de ea. Am urmărit rezultatele din turul acestui campionat şi am păstrat legătura şi cu fostul meu coleg, Cosmin Matei. La ce lot are Farul, ar fi trebuit să fie pe primul loc, dar sper ca acest lucru să se întâmple la finalul sezonului", a declarat Alibec.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2010, 06:47 PM
Mesaj: #202
RE: Ştiri Farul Constanţa
Întâlnire amânată la FC Farul

Ninsoarea de duminică a dat peste cap planurile oficialilor de la FC Farul, care ar fi trebuit să se reunească ieri, la Constanţa, pentru prima oară în acest an.

Din cauza drumurilor grele, conducerea grupării de pe litoral se va întâlni în noua formulă abia în această dimineaţă, urmând să aibă primele discuţii cu antrenorul Ştefan "Mourinho" Stoica în privinţa lotului de jucători pentru retur.

"Sunt mulţumit de programul de pregătire. Ni s-a asigurat tot ceea ce aveam nevoie. În privinţa lotului, nu-mi doresc mai mult de 25 de jucători. Ştiu că unii vor fi nemulţumiţi, pentru că vor rămâne în afara lotului, dar nu poţi face performanţă cu un grup prea mare de jucători. Una dintre priorităţi va fi aducerea unui fundaş central, pentru că a plecat Papp, un internaţional de tineret cu experienţă. Avem deja câteva variante şi sper să rezolvăm rapid această problemă. În schimb, pentru moment, nu pleacă niciun jucător. Am auzit că sunt oferte, dar nu poţi merge în Liga I dacă pierzi cei mai valoroşi jucători", a declarat "Mourinho".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2010, 06:48 PM
Mesaj: #203
RE: Ştiri Farul Constanţa
Măţel, stand-by diferite

Curtat atât de cluburi din străinătate, cât şi din ţară, căpitanul Farului, Alexandru Măţel, ar putea rămâne şi în retur la gruparea de pe litoral, preţul stabilit de conducerea clubului, 400.000 de euro, blocând pentru moment plecarea sa.

"Ştiu că Steaua s-a interesat de mine în această perioadă de vacanţă şi că a rămas de actualitate şi oferta spaniolilor de la Almeria, dar, până nu voi primi o hârtie din partea Farului, cu suma clară de transfer, nu vor demara negocierile. Dacă nu se va concretiza nicio ofertă, voi rămâne în continuare la Constanţa pentru a pune umărul la promovare", a spus Măţel.

Fundaşul dreapta în vârstă de 21 de ani este convins că lupta în returul Ligii a II-a se va da între trei echipe. "Va fi bătaie mare la promovare, dar cred că pentru primele două locuri în Seria I ne vom lupta noi, Sportul Studenţesc şi Petrolul Ploieşti. Startul în retur va fi extrem de important pentru noi, pentru că vom juca împotriva contracandidatelor şi, dacă nu vom câştiga, va fi greu să recuperăm diferenţa până la finalul campionatului", a adăugat Măţel.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2010, 06:52 PM
Mesaj: #204
RE: Ştiri Farul Constanţa
"«Sportul», principalul adversar în lupta pentru promovare"

FC Farul are ca obiectiv revenirea în primul eşalon al fotbalului românesc şi, pentru a-şi face suporterii fericiţi, nu trebuie să scape din vedere niciun detaliu. Conducătorii clubului caută să întărească echipa, dar trag cu ochiul şi la mişcările adversarilor.

Preşedintele executiv al FC Farul, Sevastian Iovănescu, este de părere că principalul adversar al "marinarilor" în lupta pentru promovarea în Liga I este Sportul Studenţesc.

"Dincolo de situaţia din clasament, am urmărit mişcările celorlalte echipe fruntaşe - organizare, transferuri, perspective. Din punctul meu de vedere, Sportul este cel mai puternic adversar, un club de tradiţie, cu un lot de jucători valoroşi şi experimentaţi. Brăneştiul nu cred că va ţine ritmul, a fost doar un foc de paie. Oricum, noi nu mai avem voie să facem paşi greşiţi sau să cedăm puncte în faţa unor echipe din subsol, aşa cum s-a întâmplat în tur. Sunt convins că, după o pregătire de iarnă corespunzătoare, cu o atitudine mobilizatoare, combativă în meciurile din retur, vom promova fără probleme", a declarat, ieri, pentru "Cuget Liber", Sevastian Iovănescu.

La finele turului, FC Farul ocupă locul trei, cu 32 de puncte. Pe primele două poziţii, care deschid porţile către Liga I, se află Victoria Brăneşti (36 p) şi Sportul Studenţesc (33 p). În urma "marinarilor", vin, în ordine, Săgeata Stejaru (31 p), Delta Tulcea (29 p) şi Petrolul Ploieşti (28 p), echipe care, cel puţin teoretic, nu au valoarea şi forţa financiară de a rezista în eşalonul de elită.

"Stranierii" vin pe 15 ianuarie
Antrenorul Ştefan Stoica nu a ajuns nici ieri la Constanţa, fiind aşteptat în cursul zilei de azi. În linii mari, programul de pregătire de iarnă al Farului a fost stabilit: 11 ianuarie - reunirea lotului, la stadion; 11-16 ianuarie - pregătire la Constanţa; 17-24 ianuarie - cantonament la Poiana Braşov; 28 ianuarie - 8 februarie - cantonamentul din Antalya (Turcia), unde vor fi susţinute mai multe partide amicale, cu Gyeongnam (31 ianuarie), FK Mogren (2 februarie), ZORK Napredak (4 februarie) şi Lokomotiv Plovdiv (6 februarie); 12/13 februarie - amical cu Cerno More Varna.

La reunirea lotului, va fi prezent şi portarul George Curcă, situaţia acestuia urmând a fi decisă după discuţiile dintre cluburile Farul şi Dinamo, dar şi după aprecierile antrenorului Ştefan Stoica. În ceea ce îi priveşte pe "stranierii" Farului, aceştia vor veni pe litoral abia în data de 15 ianuarie, iar vizita medicală va avea loc, cel mai probabil, pe 16/17 ianuarie, la Cabinetul de medicină sportivă / Policlinica 2 (dr. Gheorghe Dumitru).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 07:24 PM
Mesaj: #205
RE: Ştiri Farul Constanţa
FC Farul se menţine "în grafic" şi datorită golurilor lui Chico

"Legiunea străină" de la FC Farul s-a achitat destul de bine de sarcini în prima parte a campionatului, iar jucătorul care s-a remarcat în mod special a fost portughezul Chico. Rămâne de văzut dacă atacantul va juca şi în retur pentru Constanţa.

Pe 15 ianuarie, la patru zile distanţă de momentul reunirii lotului Farului, vor ajunge la Constanţa şi jucătorii străini, inclusiv portughezul Chico, atacant care, în prima fază a campionatului, a marcat nu mai puţin de nouă goluri (unul din penalty). Chico a fost unul dintre "marinarii" cu cele mai bune evoluţii în tur, pe lângă cele nouă reuşite, aducătoare de puncte importante, el trecându-şi în cont multe pase decisive.

Prestaţiile bune l-au adus pe fotbalistul lusitan în atenţia unor cluburi din Liga I, printre care şi FC Braşov. Ţinând cont de situaţia economică de la Farul şi dacă braşovenii vor face o ofertă avantajoasă pentru toate părţile, nu ar fi exclus ca, în retur, Chico să ajungă sub Tâmpa.

"Transferurile de jucători - plecările, respectiv venirile - vor fi decise abia după discuţiile cu antrenorul Ştefan Stoica. Până pe 11 ianuarie, nu facem nicio mişcare. Portughezii ne-au ajutat în tur, sperăm să-şi facă treaba şi în retur şi să contribuie la promovarea echipei în Liga I", a declarat, pentru "Cuget Liber", preşedintele executiv al FC Farul, Sevastian Iovănescu.

Dintre străinii care au dat randament în tur, alături de Chico, mai apar Gaston Mendy, care a jucat cele mai multe minute pentru Farul (1.485), Ben Teekloh sau "puştiul-minune" Abdul Razak Mansur.

Bucurie mare, a venit apa!
Începând de ieri, la club s-a reluat furnizarea apei reci, a apei calde şi a căldurii, astfel că, pe 11 ianuarie, când se reuneşte lotul, fotbaliştii vor avea condiţii optime.

"Pentru retur, ne bazăm pe spri-jinul autorităţilor şi regiilor locale. Echipa este a Constanţei şi toată lumea trebuie să fie alături de ea", a spus Iovănescu.

Liga a III-a se reia pe 26 februarie
Federaţia Română de Fotbal a decis ca prima etapă a returului Ligii a III-a să aibă loc pe 26 februarie, de la ora 14.00. Aşadar, echipele mai au o lună şi trei săptămâni până la primul meci oficial pe 2010. Cele mai harnice echipe s-au reunit deja, după vacanţa de iarnă, iar altele urmează să se reunească în week-end sau la începutul săptămânii viitoare.

Perioada destinată transferurilor este între 28 ianuarie şi 25 februarie, iar barajul de promovare în Liga a III-a va avea loc pe 15 iunie. La baraj, urmează să participe echipele care se vor clasa pe primul loc în campionatele judeţene.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 09:02 PM
Mesaj: #206
RE: Ştiri Farul Constanţa
FC Farul, sprijinit de autorităţile locale

Proiectul revenirii formaţiei-fanion a fotbalului constănţean, FC Farul, în Liga I prinde din ce în ce mai mult contur. Astfel, după ce s-au rezolvat problemele organizatorice prin numirile lui Vicenţiu Iorgulescu în funcţia de manager general şi a lui Ştefan Stoica în cea de antrenor principal, oficialii grupării de pe litoral au mai primit o veste bună. După trei săptămâni de pauză, furnizarea apei şi căldurii la Baza Sportivă "Farul" a fost reluată ieri, graţie ajutorului dat de Consiliul Judeţean Constanţa.

"Am discutat marţi cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, Cristinel Dragomir, iar a doua zi am primit din nou apă şi căldură. Este o mare mână de ajutor din partea autorităţilor locale şi ţin să-i mulţumesc şi preşedintelui CJC, Nicuşor Constantinescu, pentru sprijinul acordat", a declarat preşedintele executiv al FC Farul, Sevastian Iovănescu. "Datoriile acumulate în ultimele luni au fost reeşalonate şi astfel am putut relua furnizarea apei la stadion. Încercăm să ajutăm clubul la greu prin asigurarea utilităţilor la baza sportivă. Astfel, Consiliul Local Muncipal asigură energia electrică, iar Consiliul Judeţean Constanţa va face un proiect prin care RAJA să susţină FC Farul prin furnizarea apei. Suntem aproape de echipă şi sperăm ca în vară să promoveze în Liga I", a spus Cristinel Dragomir, vicepreşedinte CJC.

După ce au stabilit programul de pregătire din această iarnă, constănţenii au perfectat şi ultimul meci amical înaintea primei etape a returului, programată pe 24 februarie. Astfel, elevii lui Ştefan Stoica vor întâlni, pe teren propriu, formaţia din Liga a III-a, Unirea Slobozia, pe 17 sau 18 februarie. "Am vrut să facem o ultimă verificare în condiţiile primei etape din retur, când vom întâlni, pe teren propriu, pe Dunărea Giurgiu", a explicat Iovănescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:20 PM
Mesaj: #207
RE: Ştiri Farul Constanţa
Vicentiu Iorgulescu: "As vrea sa vad din nou stadionul plin la un meci al Farului"

Noul manager general de la FC Farul, Vicentiu Iorgulescu a declarat, in exclusivitate pentru Sport365, ca "echipa este a suporterilor, iar noua conducere doreste sa o aduca acolo unde ii este locul."

Sport365: Domnule Iorgulescu, de ce ati acceptat oferta de a deveni manager general la FC Farul Constanta?
Vicentiu Iorgulescu: In primul rand pentru ca sunt prieten foarte bun cu patronii, de un an de zile am ajutat echipa cu cantonamentul din Italia si cu ce am mai putut, in al doilea rand ma leaga multe amintiri de Constanta, tatal meu a jucat acolo, timp de doi ani, in 1956, iar in al treilea rand pentru ca am crescut cativa ani pe langa Aurica Radulescu, un mare fotbalist al Constantei, care din pacate a decedat in conditiile cunoscute si nu in ultimul rand pentru ca am o gramada de prieteni in Constanta.

Sport365: Puteti sa spuneti cu ce ati mai ajutat echipa FC Farul, in afara de acel cantonament din Italia, de care s-a tot vorbit?
Vicentiu Iorgulescu: Si un staf este un ajutor, nu trebuie neaparat sa fie ajutorul financiar sau de alta natura.

Sport365: Care este obiectivul personal, in acest moment?
Vicentiu Iorgulescu: Promovarea, altfel nici nu reintram in fotbal. Am plecat de la FC National, intr-o perioada buna, eram in primele 5 locuri si ne bateam pentru cupele europene. Dupa ce am plecat ati vazut ca s-a ales praful de clubul ala.

Sport365: Care credeti ca este principalul atu al Farului in lupta pentru promovare?
Vicentiu Iorgulescu: In primul rand ca am facut o conducere destul de puternica, cu domnul Iovanescu si se va vedea ca am facut algerea buna si cu antrenorul Stefan Stoica. Lotul echipei este unul foarte bun, eu ii cunosc foarte bine pe toti, i-am urmarit si zic ca aveam cea mai buna echipa din Liga a 2-a. Farul nu trebuie sa stea aici, este doar un accident. Se va vedea dupa cele doua cantonamente ale noastre, cel din Poiana Brasov si cel de jocuri amicale, cum vor raspunde baietii in teren. Am simtit in turul campionatului ca jucatorii nu au avut un om de legatura intre ei si conducere.

Sport365: Banuiesc ca ati urmarit seria EST din Liga a 2-a, care credeti ca sunt principalele contracandidate? Credeti ca Victoria Branesti va tine pasul?
Vicentiu Iorgulescu: De mic urmaresc multe meciuri de fotbal si cred ca Victoria Branesti nu are cum sa tina pasul.

Sport365: Zilele acestea s-a tot vorbit de o intalnire intre patronat, dumneavostra, domnul Iovanescu si noua conducere tehnica. Ce s-a intamplat, a avut loc aceasta intalnire?
Vicentiu Iorgulescu: Eu cu patronii suntem toata ziua impreuna aici in Bucuresti pentru ca avem multe de pus la punct. Zilele acestea vom pleca spre Constanta si vom vedea acolo ce probleme mai sunt.

Sport365: Am inteles ca in momentul de fata se discuta de o intarire a lotului...
Vicentiu Iorgulescu: Se discuta, dar sunt jucatori pe care nu pot sa-i numesc, am discutat cu conducerea si asteptam sa vedem ce se va intampla.

Sport356: Ce masaj aveti de transmis fanilor acum cand incepeti munca la Farul? Probabil ca ati observat la televizor, sau daca ati asistat la meciuri ca, in ultimii 4-5 ani, la stadion au venit foarte putini spectatori si in plus in acest tur au mai aparut si unele incidente, care s-au soldat cu amenzi si suspendari...
Vicentiu Iorgulescu: Le transmit suporterilor Farului sa aiba rabdare si sa fie alaturi de echipa. As vrea sa vad stadionul ala cum are cand veneam si eu la meciuri cu 20.000 de spactatori si sper ca pe viitor sa reusim sa-l umplem. Mai mult ca sigur oamenii iubesc fotbalul la Constanta si daca echipa joaca si totul va fi in regula vom reusi sa readucem lumea la stadion. Nu conteaza ca Vicentiu Iorgulescu este manager general, echipa este a suporterilor si noi vrem sa o aducem acolo unde isi merita locul si unde a fost tot timpul. Aici este un proiect mult mai amplu, sa nu se creada ca daca promovam in Liga 1 o sa fim echipa care isi doreste doar evitarea retrogradarii. Avem un proiect mult mai elaborat, dar mai intai sa o luam incet, cu inceputul. Eu stiu ca oamenii sufera, dar si la greu trebuie sa fie alaturi de jucatori, nu numai la bine.

Sport365.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-10-2010 05:21 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #208
RE: Ştiri Farul Constanţa
FC Farul caută să formeze o apărare "beton" pentru retur

Aspirantă la promovarea în Liga I, FC Farul şi-a propus să se întărească în toate compartimentele. Reconstrucţia începe cu linia defensivă, pentru că o echipă care încasează multe goluri are şanse reduse de a scoate rezultatele dorite.

În turul campionatului, FC Farul nu a stat prea grozav la capitolul apărare, primind în 17 meciuri nu mai puţin de 15 goluri, tot atâtea câte a încasat ocupanta locului 12, Steaua II. Linia defensivă i-a cuprins pe Alexandru Măţel, Gaston Mendy, Paul Papp, Diogo Da Silva, Ion Barbu şi, sporadic, Cosmin Paşcovici şi Cristian Şchiopu (accidentat chiar în prima etapă).

Pentru retur, se anunţă schimbări majore, în condiţiile în care Papp a revenit la FC Vaslui, de unde fusese împrumutat, Barbu, Paşcovici au fost anunţaţi că-şi pot căuta alte echipe, iar Măţel, în cazul unei oferte concrete avantajoase, ar putea fi cedat unui club din Liga I sau din străinătate. În locul lor, ar putea apărea Ionuţ Larie, revenit de la Delta Tulcea, Dorian Andronic, de la FC Vaslui, dar şi alţi jucători, aflaţi în vizorul antrenorului Ştefan Stoica.

În poartă, alături de Adrian Vlas, care şi-a pierdut locul de titular după "misterioasele 1-4", şi Radu Sardescu, sunt şanse să fie şi George Curcă, pe care Dinamo intenţionează să-l trimită din nou la Constanţa.

"Echipa este în fază de reconstrucţie, iar apărarea este foarte importantă. De săptămâna viitoare, când va avea loc reunirea lotului, vom vedea şi pe cine mai putem transfera", a declarat preşedintele executiv al Farului, Sevastian Iovănescu.

Noul manager general al Farului, Vicenţiu Iorgulescu, a declarat că, după revenirea în Liga I, echipa constănţeană nu va avea ca obiectiv doar evitarea retrogradării şi speră ca acest proiect îndrăzneţ să-i readucă pe spectatori în tribunele stadionului.

"Am un mesaj pentru suporterii Farului - să aibă răbdare şi să fie alături de echipă. Aş vrea ca la meciurile noastre să avem 20.000 de oameni în tribune. Constănţenii iubesc fotbalul şi, dacă echipa joacă bine, sunt sigur că vom reuşi să readucem lumea la stadion. La Farul, s-a conceput un proiect mult mai amplu, iar după ce vom reveni în Liga I, nu ne vom mulţumi doar cu evitarea retrogradării. Acum, oamenii suferă, îi înţeleg, dar ei trebuie să fie alături de jucători şi la greu, nu numai la bine", a spus oficialul farist.

Cuget Liber

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:22 PM
Mesaj: #209
RE: Ştiri Farul Constanţa
Butoiu, antrenor principal la FC Farul II

Cu trei zile înaintea reunirii lotului în vederea demarării pregătirilor pentru returul Ligii a II-a la fotbal, FC Farul a definitivat componenţa staff-ului tehnic. Astfel, Ştefan Stoica va ocupa funcţia de antrenor principal, urmând să fie ajutat de secundul Vasile Mănăilă, în timp ce de pregătirea portarilor se va ocupa Gheorghe Covaciu.

Marea noutate o reprezintă cooptarea unui preparator fizic, în persoana lui Adrian Cosman, un fost handbalist care a profesat în ultimii ani în Franţa. Noul staff se va întâlni pentru prima oară în acest an cu lotul grupării de pe litoral la reunirea programată luni, de la ora 10.30, când vor fi prezenţi doar jucătorii români, fotbaliştii din străinătate urmând să ajungă la Constanţa abia la finalul săptămânii viitoare. În schimb, Gică Butoiu, cel care a condus echipa în ultimele trei etape din turul campionatului, obţinând punctajul maxim, va fi numit în funcţia de antrenor principal la FC Farul II, unde va colabora cu noul director al Centrului de Copii şi Juniori al grupării de pe litoral, Florin Motroc.

Proiect pe termen lung
Noul manager general al FC Farul, Vicenţiu Iorgulescu a sosit, ieri, la Constanţa, unde a participat la o scurtă şedinţă împreună cu patronul clubului constănţean, Giani Nedelcu, şi preşedintele executiv al grupării de pe litoral, Sevastian Iovănescu.

Fostul oficial al lui FC Naţional este convins că la finalul acestui sezon se va sărbători promovarea şi a anunţat că proiectul de la Constanţa este pe termen lung, vizând performanţa şi în Liga I. "Am făcut o conducere destul de puternică, împreună cu Sevastian Iovănescu, şi se va vedea că am făcut o alegere bună şi cu antrenorul Ştefan Stoica. Cred că avem cea mai bună echipă din liga secundă, dar vom vedea după cele două cantonamente, cel din Poiana Braşov şi cel din Turcia, cum vor răspunde jucătorii în teren. Am simţit în turul campionatului că jucătorii nu au avut un om de legătură între ei şi conducere. Aş vrea să văd stadionul ca pe vremuri, când veneau 20.000 de spectatori, şi sper ca pe viitor să reuşim din nou să-l umplem. Echipa este a constănţenilor şi vrem să o aducem acolo unde îşi merită locul şi unde a fost tot timpul. Este un proiect mult mai amplu şi nu vreau să se creadă că dacă promovăm în Liga I ne vom propune doar evitarea retrogradării", a spus Iorgulescu.

Telegraf Online

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:25 PM
Mesaj: #210
RE: Ştiri Farul Constanţa
Cristian Pantelie şi Emil Nanu, "pariurile" de la FC Farul

Dintre jucătorii care se reîntorc la FC Farul de la Delta Tulcea, doi pot fi consideraţi adevărate "pariuri": Cristian Pantelie şi Emil Nanu. Ambii au mai îmbrăcat tricourile de "marinari" şi în primul eşalon, dar fără prea mult succes.

Conducătorii Farului au decis să le acorde o nouă şansă jucătorilor Cristian Pantelie şi Emil Nanu, care se reîntorc la Constanţa după şase luni petrecute la Delta Tulcea. Ambii fotbalişti au făcut parte din lotul "marinarilor" anul trecut, când echipa a retro-gradat, iar evoluţiile lor nu au fost la nivelul aşteptărilor. Mai mult, cei doi nu s-au bucurat nici de simpatia suporterilor, Nanu fiind cel mai huiduit jucător din sezonul precedent.

Însă, în tur, ei au lăsat o bună impresie la Tulcea. Pantelie a marcat de şapte ori, fiind golgeterul echipei lui Constantin Gache, iar Nanu a înscris de două ori, de fiecare dată din penalty, reuşite graţie cărora Delta şi-a trecut în cont puncte preţioase.

Pantelie şi Nanu vor fi prezenţi luni, 11 ianuarie, la reunirea lotului Farului şi vor face pregătirea de iarnă sub comanda antrenorilor Ştefan Stoica şi Vasile Mănăilă.

"Toţi jucătorii împrumutaţi la Delta au fost monitorizaţi în tur, iar acum am decis să-i chemăm înapoi. De ei depinde dacă vor fi păstraţi sau nu în lotul pentru retur. Dacă se vor pregăti cu seriozitate şi îl vor convinge pe antrenor că pot fi de ajutor, vor rămâne la Farul. Sper ca şi suporterii să fie alături de ei, să îi încurajeze, pentru că este greu să joci atunci când eşti înjurat", a declarat, pentru "Cuget Liber", preşedintele executiv al Fa-rului, Sevastian Iovănescu.

Concurenţă acerbă va fi şi în linia mediană, unde Florin Pătraşcu, jucător care, la un moment dat, ajunsese la naţionala de tineret, poate fi o bună soluţie pe postul acoperit de Bogdan Andone sau Ben Teekloh. În tur, Pătraşcu a fost unul dintre jucătorii cu evoluţii constant bune pentru Delta, aşa că nu este exclus ca, în faza a doua a campionatului, să-l revedem în primul 11 al Farului.

Managerul general al Farului, Vicenţiu Iorgulescu, este de părere că lotul constănţean este cel mai bun din liga secundă şi că echipa va creşte în valoare după pregătirea de iarnă.

"Farul s-a întărit la nivelul conducerii executive, veţi vedea că am făcut alegerea bună şi cu antrenorul Ştefan Stoica. Lotul echipei este unul omogen, i-am urmărit pe jucători la meciurile din tur şi consider că aveam cea mai bună echipă din Liga a 2-a. Farul nu trebuie să stea pe locul trei, este doar un accident. După cantonamentul de la Poiana Braşov şi turneul cu meciuri amicale din Turcia, sunt convins că băieţii se vor exprima şi mai bine în teren", a spus Iorgulescu.

Cuget Liber

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut