Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
11-05-2009, 10:34 PM
Mesaj: #101
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Se poate mai mult de un egal?

După un cantoment pe stil vechi la Govora, elevii lui Halagian şi Pană ajung mâine la Tg. Jiu, acolo unde vor trebui să învingă cu titlu obligatoriu jucătorii gorjerni antrenaţi de Liviu Ciubotariu. După egalul cu Mediaşul, Gloria nu are decât varianta celor trei puncte, o victorie putând să mai ridice echipa din zona mlăştinoasă a ultimului loc retrogradabil.

Pentru această partidă, Halagian a convocat lotul lărgit al Gloriei, cu trei portari, dar şi marea majoritate a jucătorilor de câmp.

Se speră la o victorie, fapt confirmat şi de Marian Pană: "Era un moment important pentru noi, trebuia să câştigăm. Trebuie să mergem la Târgu Jiu la victorie. Avem şanse, dacă suntem încrezători şi ţinem capul sus după acest semieşec. Nu mai avem ce pierde, mergem la Târgu Jiu să învingem".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 05:42 PM
Mesaj: #102
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Marian Pană: "Important este că de câteva etape nu am mai pierdut"

Antrenorul Marian Pană a fost de părere că Gloria trebuie să se mulţumească de remiza de la Târgu Jiu. "Am luat un punct, însă noi doream să le luăm pe toate. Nu este rău, pentru că ne-am propus ca la fiecare joc să obţinem ceva. Nu ştiu dacă rezultatul este meritat sau nu. Trebuie să ne mulţumim acum cu un punct şi cu asta basta. Important este că de câteva etape nu am mai pierdut", a spus tehnicianul, care a admis că echipa sa a fost depăşită în partea secundă.

"A fost un meci care în prima repriză a fost echilibrat, iar în cea de-a doua ne-am rezumat să ne apărăm. Ne-am lăsat adversarul să domine jocul. Terenul a fost foarte greu şi a fost un meci dificil pentru toţi", a mai adăugat tehnicianul bistriţenilor, care a recunoscut că în cea mai mare parte a meciului gazdele au dominat jocul.

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat, vineri, pe propriul teren cu Gloria Bistriţa, în uvertura etapei a 13-a a Ligii I. Bistriţenii au deschis scorul în minutul 18, prin reuşita lui Keita, în timp ce formaţia gazdă a egalat în minutul 84, prin golul lui Tilincă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 06:04 PM
Mesaj: #103
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
"Sută la sută scăpăm de la retrogradare şi Pandurii să se pregătească pentru că la anul ne întâlnim din nou"

Preşedintele clubului Gloria Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat, aseară, că este convins de faptul că până la finalul Ligii I echipa sa îşi va realiza obiectivul, salvarea de la retrogradare, în ciuda faptului că formaţia pregătită de Marian Pană ocupă penultimul loc în clasament.

Referitor la meciul cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, Pădureanu a declarat că Gloria Bistriţa a pierdut două puncte. "Am pierdut două puncte, dacă am fi luat trei puncte alta era situaţia, dar tragem până la ultima picătură şi ne vom salva. E al şaselea joc în care n-am pierdut. Sută la sută scăpăm de la retrogradare şi Pandurii să se pregătească pentru că la anul ne întâlnim din nou. Pandurii au început jocul puţin mai plinuţi de ei, i-am văzut jucând şi mai bine în alte meciuri, dar în repriza a doua ne-au sufocat. Foarte mulţi jucători de la Gloria au ajuns la Pandurii, unii s-au mai întors dar alţii au rămas aici. Dar e bine că ne vedem la anul", a precizat Pădureanu.

Legat de arbitrajul din partida jucată contra gorjenilor, Pădureanu a precizat: "Arbitrajul a fost foarte exigent cu mici greşeli pe ici pe colo dar decisiv nu a greşit niciodată. A mai dat un fault invers de cum era dar nu s-a urcat într-o barcă".

Conducătorul grupării bistriţene a ţinut să adreseze câteva cuvinte despre directorul tehnic-manager general al Gloriei, Florin Halagian: "Halagian e un antrenor exigent şi priceput şi scrie pe el antrenor de Divizia A. Merge cu biciul într-o mână şi cu zăhărelul în alta. Că el are experienţă enorm de multă, are peste 1.000 de meciuri pe bancă şi este de departe cel mai longeviv antrenor. A câştigat campionatul la 32 de ani cu Piteştiul. A scăpat de la retrogradare pe Bacău şi Piatra Neamţ. Deci este un antrenor şi un om deosebit".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2009, 07:03 PM
Mesaj: #104
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Florin Halagian: "Egalul de la Targu Jiu este un rezultat promitator, insa ma astept la mai mult"

Tehnicianul bistritenilor, profesorul Florin Halagian a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca remiza obtinuta in fata celor de la Pandurii este un rezultat bun, insa se asteapta ca pe viitor echipa bistriteana sa poata da mai mult si sa reuseasca sa se salveze de la retrogradare.

"Una peste alta, sunt multumit de meciul de ieri. Egalul este promitator si sper ca echipa sa creasca, insa ma astept la mai mult. Nu reusim sa inscriem mai multe goluri, dar o vom rezolva pana la urma. Suntem pe cale sa reusim mult mai multe, iar jucatorii sunt mult mai responsabili in teren, dar si in afara lui. Jucatorii si-au dat seama si au umblat la acest capitol. Nu dau atentie celor care vor sa ma provoace. Nu a existat niciun conflict intre mine si jucatori, dar cei care nu se pot alinia la cerintele echipei, vor pleca singuri. Presedintele nu este interesat de metodele mele, insa mi-a dat echipa sa o salvez de la retrogradare si o voi face. Din momentul in care am preluat echipa, nu mi-am permis niciodata sa plec de langa ea. Sunt mandru de ceea ce am facut in fotbalul romanesc si m-as bucura ca cineva sa ma intreaca la palmares, insa nu prea vad pentru ca sunt schimbati de la echipe destul de des. Nu dau nume, dar exista destui antrenori care mi-au trecut prin mana si de care sunt mandru. Nu as putea sa-mi dau cu parerea de parcursul echipelor romanesti in Europa, insa cred ca adversarii sunt extrem de valorosi numai din prisma bugetelor.", a declarat Florin Halagian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:07 PM
Mesaj: #105
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Stagiu de pregatire la Govora pana la meciul cu FC Brasov din Cupa Romaniei

Stagiu de pregatire la Govora pana la meciul cu FC Brasov din Cupa Romaniei
Componentii echipei Gloria Bistrita vor efectua, in perioada 10-16 noiembrie, un stagiu de pregatire in statiunea Govora, situata la 20 de km de Ramnicu Valcea.

Marti, 10 noiembrie, jucatorii Gloriei vor face deplasarea la Govora, locatie unde vor pregati meciurile cu FC Brasov din sferturile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana si din etapa a 14-a a Ligii I. Stagiul se va incheia luni 16 noiembrie, cand echipa noastra va ajunge la Brasov pentru partida din Cupa Romaniei-Timisoreana.

Jocul cu FC Brasov din sferturile de finala va avea loc marti 17 noiembrie, de la ora 19.00, pe Stadionul Tineretului din Brasov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:07 PM
Mesaj: #106
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Stagiu de pregatire la Govora pana la meciul cu FC Brasov din Cupa Romaniei

Stagiu de pregatire la Govora pana la meciul cu FC Brasov din Cupa Romaniei
Componentii echipei Gloria Bistrita vor efectua, in perioada 10-16 noiembrie, un stagiu de pregatire in statiunea Govora, situata la 20 de km de Ramnicu Valcea.

Marti, 10 noiembrie, jucatorii Gloriei vor face deplasarea la Govora, locatie unde vor pregati meciurile cu FC Brasov din sferturile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana si din etapa a 14-a a Ligii I. Stagiul se va incheia luni 16 noiembrie, cand echipa noastra va ajunge la Brasov pentru partida din Cupa Romaniei-Timisoreana.

Jocul cu FC Brasov din sferturile de finala va avea loc marti 17 noiembrie, de la ora 19.00, pe Stadionul Tineretului din Brasov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:08 PM
Mesaj: #107
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Hora a fost convocat la nationala de tineret

Atacantul Ioan Hora a fost convocat de antrenorul Emil Sandoi la echipa nationala de tineret a Romaniei, informeaza site-ul oficial al Gloriei.

Nationala mica va juca sambata 14 noiembrie, la Buzau contra selectionatei similare a Letoniei. Meciul se va disputa cu incepere de la ora 15.00 si conteaza pentru Grupa 1 din preliminariile Campionatului European de Tineret. Lotul nationalei lui Sandoi s-a reunit astazi, la Mogosoaia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 05:52 PM
Mesaj: #108
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Constantin Cârstea a încetat din viaţă la vârsta de 60 de ani

Fostul director tehnic al Gloriei Bistriţa, Constantin Cârstea, a decedat luni dimineaţă, la vârsta de 60 de ani, după ce în urmă cu aproximativ două luni intrase în comă din cauza unui atac cerebral.

Cârstea, care antrenase ultima oară în Liga I în anul 2005, a fost numit în funcţia de director tehnic al bistriţenilor în luna iunie, însă pe 9 august a suferit un atac cerebral şi a intrat în comă, situaţia sa fiind gravă până în momentul în care a decedat.

Cârstea s-a născut pe 22 februarie 1949 şi a evoluat ca jucător pentru FC Argeş, între 1969 şi 1983, fiind dublu campion naţional cu formaţia din Trivale. A reuşit să adune 244 de meciuri în prima ligă şi o selecţie la echipa naţională.

Acesta a pregătit în cariera sa pe Dacia Piteşti, FC Olt, Aluminiu Slatina, FC Argeş, Chimia Râmnicu Vâlcea şi Unirea Alba Iulia, însă activitatea sa în prima divizie se confundă cu Gloria Bistriţa, pe care a antrenat-o timp de 11 sezoane. În total, a adunat 371 de jocuri ca antrenor în Liga I, dintre care 321 la Bistriţa şi 50 la FC Argeş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 10:19 PM
Mesaj: #109
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
FC Braşov - Gloria Bistriţa, mâine, ora 19.00

Gruparea din parcul municipal se va întâlni de două ori în această săptămână cu FC Braşov, echipă antrenată de bistriţeanul Viorel Moldovan. Primul meci este programat pentru marţi seara cu începere de la ora 19.00, fiind vorba de prima partidă din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României.

Pentru acest meci, Halagian şi-a dus elevii la Govora unde s-au pregătit până luni după-amiază, moment când echipa a plecat spre Braşov. La meciul de Cupă, Halagian a convocat întreg lotul, absenţii fiind cei deja ştiuţi: R. Mărginean, D. Sabou, Frăsinescu (accidentaţi), Anca, A. Rus (excluşi din lot).
Aflat la Bucureşti, unde a participat la Adunarea Generală a LPF, Jean Pădureanu ne-a confirmat interesul grupării de fotbal bistriţene atât pentru meciul de Cupă cât şi pentru cel din campionat: "Ambele meciuri cu FC Braşov ne interesează foarte mult. Faptul că am ajuns până aici în Cupa României ne stimulează să avem o comportare pe măsură în continuare şi vom încerca să ne calificăm. Cele doua meciuri au importanţă egală, le vom trata cu maxima seriozitate pe amândoua. FC Brasov e o echipa foarte bună, are doar două înfrângeri în campionat".

Partida va fi condusă la centru de Marius Avram (Bucureşti). El va fi ajutat la cele două linii de asistenţii Octavian Şovre (Oradea) şi Ioan Onicaş (Zalău), precum şi de rezerva Radu Petrescu (Bucureşti). Observatori vor fi Ioan Mărginean (Alba Iulia) pentru joc şi Ioan Igna (Timişoara) pentru arbitri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 10:20 PM
Mesaj: #110
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Padureanu: "Realegerea lui Dragomir este una foarte buna"

Presedintele Gloriei, Jean Padureanu, a comentat alegerea lui Dumitru Dragomir pentru un nou mandat in fruntea Ligii Profesioniste de Fotbal. "E o alegere foarte buna, a fost ales in unanimitate de voturi. A ramas acelasi om pe care l-au apreciat toti conducatorii de cluburi si el va conduce destinele inca patru ani de zile. El ne-a transmis ca va continua activitatea desfasurata pana acum in folosul cluburilor si va fi bine" a declarat Jean Padureanu.

Dumitru Dragomir a fost reales astazi in functia de presedinte al LPF, cu 16 voturi pentru si o abtinere. Clubul Pandurii Targu-Jiu nu a avut reprezentant in cadrul Adunarii Generale. De altfel, nu s-a schimbat nimic in conducerea LPF in urma alegerilor, Alexandru Boc si Robi Urs au ramas vicepreşedinţi, Valentin Alexandru - secretar general si Alexandru Popescu a ramas director economic. Dumitru Dragomir este presedintele Ligii Profesioniste din anul 1996.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut