Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
01-03-2010, 12:51 PM
Mesaj: #131
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Coroian: "Va fi un retur infernal, dar cred în şansele echipei de a rămâne în Liga I"

Căpitanul formaţiei Gloria Bistriţa, Cristian Coroian, a declarat, sâmbătă, că se aşteaptă la un retur foarte dificil pentru formaţia sa, însă este convins că gruparea ardeleană va reuşi să se salveze de la retrogradare în acest sezon.

"Va fi un retur infernal. Nu trebuie să facem paşi greşiţi, avem nevoie de un parcurs aproape fără greşeală. Trebuie neapărat să câştigăm partidele cu contracandidatele noastre. Cu 26 de puncte în retur cred că am fi la limită, dar noi trebuie să adunăm cât mai multe victorii. Sunt optimist, cred în şansele Gloriei de a rămâne în Liga I. Locul pe care suntem şi numărul de puncte nu au cum să ne mulţumească. Startul returului e foarte important, se decid multe acolo. Dacă începem bine şi facem puncte, şi moralul, şi şansele noastre vor creşte", a spus Coroian, pentru site-ul oficial al clubului.

Jucătorul, care este şi antrenor secund, regretă faptul că echipa ardeleană a pierdut foarte uşor multe puncte în turul de campionat: "2009 a fost un an foarte greu din toate punctele de vedere. În campionatul trecut ne-am salvat pe final, acum luptăm din nou să scăpăm de grijile retrogradării. Am încheiat turul cu regretul de a nu fi acumulat mai multe puncte, n-am reuşit să facem mai mult în meciurile cu contracandidatele noastre. Am pierdut câteva jocuri pe care le-am fi putut câştiga. Sunt mai multe meciuri pe care le-am avut la îndemână".

Gloria Bistriţa a terminat turul pe penultima poziţie, cu 14 puncte acumulate, la 3 puncte de Universitatea Craiova, ocupanta locului 14, primul care permite rămânerea în Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 07:04 PM
Mesaj: #132
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Remus Vlad şi Marius Şumudică vor face parte din staff-ul tehnic al echipei

Preşedintele Consiliului Director al Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat, luni, că Florin Halagian nu va mai pregăti formaţia ardeleană în returul campionatului, iar din staff-ul tehnic vor face parte Remus Vlad şi Marius Şumudică, informează site-ul oficial al bistriţenilor.

"Întrucât Florin Halagian se confruntă cu probleme de sănătate, Gloria e în cautarea unui alt staff tehnic care va fi definitivat în perioada următoare. Am insistat ca domnul Halagian să vină la noi în tur, iar dorinţa noastră era ca el să continue şi în retur. Ne-a transmis că nu poate veni, pentru că nu îi mai permite sănătate. Gloria l-a dorit, dar totul a depins de el", a spus Pădureanu.

Până acum, doar Remus Vlad şi Şumudică au fost cooptaţi în staff-ul tehnic, dar oficialii Gloriei nu au făcute publice funcţiile pe care aceştia le vor avea, acestea urmând a fi anunţate în zilele următoare, atunci când toată conducerea tehnică va fi definitivată.

Remus Vlad (65 de ani) a fost antrenorul Gloriei Bistriţa timp de 6 sezoane, între 1990-1996, perioadă în care a strâns 146 de meciuri (56 victorii, 30 egaluri şi 60 înfrângeri). De asemenea, acesta a mai ocupat la clubul ardelean funcţiile de director tehnic şi consilier tehnic. De cealaltă parte, Marius Şumudică (38 de ani) a mai antrenat formaţii precum Inter Gaz Bucureşti, Progresul, CSM Ploieşti sau Farul Constanţa.

Gloria Bistriţa a fost antrenată în turul Ligii I de Sandu Tăbârcă, dar din cauza rezultatelor slabe ale echipei acesta a fost înlocuit cu Florin Halagian. Acesta a fost însă nevoit să renunţe însă la funcţia pe care o deţinea la Gloria din cauza problemelor de sănătate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 08:32 PM
Mesaj: #133
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Şumudică: "Mi-am dorit mereu să antrenez aici, sper să salvez echipa de la retrogradare"

Noul antrenor principal al formaţiei Gloria Bistriţa, Marius Şumudică, a declarat, marţi, că şi-a dorit întotdeauna să pregătească echipa ardeleană, deoarece îl leagă o strânsă prietenie cu Jean Pădureanu, şi vrea ca la finalul sezonului să salveze gruparea alb-albastră de la retrogradare.

"Mi-am dorit mereu să antrenez pe Gloria. Am o legătură foarte bună cu preşedintele Jean Pădureanu. Îmi doresc ca împreună cu domnul Remus Vlad, care are mult mai multă experienţa decât mine, să reuşim să ne atingem obiectivul, salvarea de la retrogradare", a declarat Şumudică pentru site-ul oficial al clubului.

La rândul său, directorul tehnic Remus Vlad afirmă că în ciuda situaţie dificile a echipei în clasament este convins că aceasta va evita retrogradarea: "Sunt de vreo 20 de ani la Bistriţa, mai exact din 1989, şi am trecut prin foarte multe. Am avut şi ceva performanţe în acest timp. Am mai fost în situaţii grele, poate nu chiar ca acum, dar am mai fost, şi am reuşit ce ne-am propus. O conjugare a eforturilor de toate felurile, conducere administrativă, tehnică, jucători, va fi benefică. Oraşul trebuie să conştientizeze că suntem într-o situaţie delicată şi vrem să credem că putem rezolva problema numărul unu, evitarea retrogradării".

Preşedintele Consiliului Director, Jean Pădureanu, este sigur că alegerea lui Marius Şumudică este una foarte potrivită: "Regret situaţia creată în jurul lui Florin Halagian. Alegerea pe care am făcut-o o consider potrivită pentru că Marius Şumudică a fost un jucător bun, e un antrenor foarte bine pregătit, ambiţios şi un baiat inteligent, care ştie să aibă relaţii bune cu jucătorii. Remus Vlad are o foarte mare experienţă, plus că lucrează alături de noi de mulţi ani".

Remus Vlad şi Marius Şumudică vor fi ajutaţi de antrenorul secund-jucător Cristian Coroian şi de antrenorul cu portarii Aurel Nalaţi.

Remus Vlad (65 de ani) a fost antrenorul Gloriei Bistriţa timp de 6 sezoane, între 1990-1996, perioadă în care a strâns 146 de meciuri (56 victorii, 30 egaluri şi 60 înfrângeri). De asemenea, acesta a mai ocupat la clubul ardelean funcţiile de director tehnic şi consilier tehnic. De cealaltă parte, Marius Şumudică (38 de ani) a mai antrenat formaţii precum Inter Gaz Bucureşti, Progresul, CSM Ploieşti sau Farul Constanţa.

Gloria Bistriţa a fost antrenată în turul Ligii I de Sandu Tăbârcă, dar din cauza rezultatelor slabe ale echipei acesta a fost înlocuit cu Florin Halagian. Acesta a fost însă nevoit să renunţe însă la funcţia pe care o deţinea la Gloria din cauza problemelor de sănătate.

Echipa ardeleană şi-a reluat pregătirile în vederea returului, la reunire fiind prezent si fundasul Andrei Muresan, care a fost imprumutat la Kuban Krasnodar pana în luna decembrie a anului trecut, asta deşi în presa rusă s-a speculat că echipa lui Dan Petrescu ar dori să-l cumpere definitiv pe fotbalist.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 01:04 PM
Mesaj: #134
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Marian Pana: "M-am prezentat la club, iar echipa avea alt antrenor"

Fostul tehnician al Gloriei Bistrita, Marian Pana, a vorbit despre modul in care s-a produs despartirea de clubul la care a activat, alaturi de Florin Halagian in turul campionatului.

Marian Pana nu isi ascunde regretul fata de plecarea sa de la Bistrita, acesta sustinand ca ar fi fost normal ca el sa preia munca pe care o incepuse cu Florin Halagian, mai ales ca echipa se afla pe un drum bun: "Eu m-am prezentat la echipa ieri dimineata (n.r. luni), la ora 12 aveam intalnirea cu baietii si urma sa tin antrenamentul. Intre timp nu stiu ce s-a intamplat, dar cand ajuns la club si mi s-a comunicat ca echipa are alt antrenor. Am discutat cu domnul Jean Padureanu si ne-am strans mana, n-au fost alte probleme legate de contract sau altceva. Motivul principal este ca domnul Halagian a anuntat ca nu mai poate sa continue, din cauza unor probleme medicale. Poate era normal ca eu sa continui munca pe care o incepusem cu domnul Halagian, dar asta este, nu am nimic de reprosat. Sincer, eu regret pentru ca se incepuse o treaba buna, iar echipa era pe un trend ascendent. Cand am ajuns noi situatia era foarte dificila, echipa acumulase doar doua puncte, dar socul schimbarii de antrenor a fost miraculos. Echipa era scapata de sub control, fiecare jucator facea ce vroia, exista prea multa libertate. Dupa venirea noastra reactia jucatorilor a fost extraordinara si de la meci la meci au inceput sa creada tot mai mult in fortele proprii, iar asta s-a vazut. Eram si noi surprinsi ca antrenori", a declarat Marian Pana pentru Sport Total FM.

Drumul catre prima experienta in Liga I a inceput de jos pentru Marian Pana, acesta pregatind si echipe de Liga a III-a ca Petrolul Targoviste sau Juventus Bucuresti (ca secund): "Trecerea la antrenorat a fost destul de usoara, eu facand scoala inca de pe vremea cand eram fotbalist. Jucand la Juventus Bucuresti, am ramas acolo secund dupa ce am incheiat cariera de fotbalist, chinuit de o accidentare. Este o meserie frumoasa, dar dificila. Prima mea experienta ca antrenor am avut-o in Liga a III-a la Petrolul Targoviste. S-a demonstrat in timp ca e bine sa incepi de jos, sa-ti faci ucenicia, dar problema este sa nu ramai acolo, pentru ca lumea incepe sa te uite. Unii colegi de-ai mei au preluat direct echipe de Liga I la 36 - 37 de ani si nu mi se pare in regula. Totusi, poti sa ai noroc si ajungi antrenor mare si in acest fel."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 02:14 PM
Mesaj: #135
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Marian Pana: "Lui Sanmartean i s-a spus ca este liber sa plece"

Fostul antrenor al Gloriei Bistrita, Marian Pana, a detaliat episodul excluderii din lot a celui mai valoros fotbalist, Lucian Sanmartean, cel care a ajuns, in cele din urma, la FC Vaslui.

"Domnul Halagian a considerat ca Sanmartean a avut o iesire necontrolata in timpul unui meci si ca a spus ceva urat la adresa dansului, astfel ca a doua zi, la antrenament, i s-a spus de fata cu toata lumea ca este liber sa-si faca bagajele si sa plece de la club. Jean Padureanu a acceptat acest lucru, nu a existat niciun fel de discutie. Nici jucatorul nu a avut nimic de comentat, a plecat fara sa spuna nimic urat, nici in presa nu a aparut ceva urat. A fost o decizie pe care el a acceptat-o si, din fericire, a ajuns la FC Vaslui. Acolo are posibilitatea sa dea un randament mult mai bun la un club cu stabilitate financiara", a declarat Marian Pana pentru Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 08:01 PM
Mesaj: #136
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Dorian Andronic va susţine probe la echipa pregătită de Marius Şumudică

Fundaşul lui FC Vaslui, Dorian Andronic, se află începând duminică în pregătiri cu echipa Gloria Bistriţa, o decizie în privinţa sa urmează să se ia după ce jucătorul va fi testat în partidele amicale din această pauză competiţională.

"Vreau să arat că merit să joc la Gloria Bistriţa şi apoi, bineînţeles, îmi doresc să câştig un loc de titular şi să ajut echipa să rămână în Liga I", a declarat Dorian Andronic pentru site-ul oficial al grupării ardelene.

Jucătorul nu a fost folosit niciun minut la FC Vaslui în turul campionatului, fiind rezervă în 6 meciuri.

Dorian Andronic a jucat pentru Cetate Suceava înainte de a fi legitimat în 2006 la FC Vaslui, echipă pentru care a debutat în Liga I în meciul cu Steaua din 4 martie 2007, scor 1-0.

Echipa ardeleană îşi va continua pregătirea de iarnă în localitate până pe 14 februarie, pentru ca apoi să se deplaseze în Antalya pentru un stagiu de 10 zile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-13-2010, 08:14 PM
Mesaj: #137
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Latovlevici a fost împrumutat de la FC Timişoara până la finalul sezonului

Fundaşul grupării FC Timişoara, Iasmin Latovlevici, a fost împrumutat la Gloria Bistriţa până la finalul returului ediţiei 2009-2010 a Ligii, informează miercuri site-ul oficial al formaţiei ardelene.

"Vin să muncesc din greu şi să ajut echipa să rămână în Liga I. Chiar dacă sunt împrumutat la Gloria până la vară, nu vin în vacanţă, ci îmi propun să joc cât mai bine, iar echipa să se salveze de la retrogradare. Locul pe care îl ocupă acum Gloria este unul mincinos, trebuia să fie mai sus. Sper să reuşim acest lucru în retur", a spus Iasmin Latovlevici pentru site-ul oficial al clubului.

Latovlevici (23 de ani) a jucat pentru CFR Timişoara, Poli Timişoara II şi FC Timişoara. Fundaşul a debutat în Liga I la 20 mai 2006 în partida FC Timişoara-Oţelul Galaţi (0-2).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 09:01 PM
Mesaj: #138
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Gloria Bistriţa a învins în cel de-al patrulea joc disputat în turneul din Antalya, 4-2 cu Terek Groznîi, informează site-ul oficial al ardelenilor.

Toate golurile bistriţenilor au fost marcate în repriza secundă de către Hora (64), C. Petre (66), Răzvan Neagu (69) şi Predescu (86).

Directorul tehnic Remus Vlad si antrenorul principal Marius Sumudica au trimis in teren urmatoarea echipa: Albut - Homei, Iodi, Ciuca, Latovlevici - A. Muresan, Coroian - Keita, Ze Rui, Bajenaru - Moraes. Dupa pauza au intrat: Turcas, C. Petre, Frasinescu, V. Nastase, Velcovici, Enescu, Predescu, Achim, Hora, Chitu, R. Neagu.

Urmatorul adversar al Gloriei in Turcia va fi FK Rostov (locul 14 in Rusia in campionatul trecut), trupa pregatita de fostul antrenor stelist Oleg Protasov si care l-a achizitionat de curand pe capitanul Stelei, Sorin Ghionea. Meciul va avea loc sambata 23 ianuarie, de la ora 16:00.

CATALIN HILDAN, UNICUL CAPITAN!!! TE VOM IUBI MEREU!!!Angel
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut