Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
10-27-2009, 09:11 PM
Mesaj: #81
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Meciul Gloria Bistriţa - Steaua Bucureşti, supervizat de 120 de jandarmi

Mâine seară, de la ora 20.30, pe stadionul municipal se va disputa partida de fotbal dintre echipele CF "Gloria Bistriţa 1922" şi "Steaua" Bucureşti.

Potrivit ofiţerului de relaţii publice al Jandarmeriei bistriţene, lt. Georgeta Căşvan, 120 de jandarmi vor asigura măsurile de ordine publică în imediata apropiere a stadionului, în sprijinul jandarmilor bistriţeni fiind prezenţi şi jandarmi ai Grupării Mobile "Regele Ferdinand" din Târgu-Mureş. Spectatorii care doresc să asiste la partida de fotbal sunt rugaţi să se prezinte din timp la stadion, pentru a putea să îşi achiziţioneze biletele, pentru a evita aglomeraţia şi pentru a nu întârzia foarte mult la intrare.

De asemenea, bistriţenii care doresc să asiste la partida de fotbal sunt sfătuiţi să îşi lase autoturismele acasă, pentru a preveni eventualele ambuteiaje.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 09:12 PM
Mesaj: #82
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Jean Padureanu: Am renascut

La finalul partidei Dinamo Bucuresti - Gloria Bistrita (1-1), disputata duminica 25 octombrie, in etapa a 11-a a Ligii I, presedintele Consiliului Director, Jean Padureanu, a declarat: "Este un rezultat bun, am avut destule ghinioane pana acum. Am avut momente de joc bune, cand am ratat. Puteam castiga cu 2-1, dar puteam sa si pierdem pe final, cand arbitrul n-a dat fault in atac la actiunea gazdelor si apoi Dinamo a reclamat 11 metri. O fi avut ceva arbitrul in cap cand a luat aceste decizii. Rezultatul este echitabil. S-a vazut ca Dinamo vine dupa un meci de cupa europeana, in repriza a doua a fost un pic obosita, iar noi am renascut. Florin Halagian a schimbat aproape tot, mentalitatea jucatorilor, a stiut cand sa-i certe si cand sa-i pupe, aducand echipa pe linia de plutire. Sper sa evoluam si mai bine. L-am adus pe Halagian intr-un moment greu, are o mare experienta. Am trecut cu bine de Steaua si Dinamo, sa speram acum ca vom face un joc bun si in Cupa Romaniei, cu Steaua. Cum sa nu ne intereseze Cupa? O victorie cu Steaua ne-ar prinde bine moral in primul rand. In Cupa Romaniei, orice rezultat este posibil".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 09:31 PM
Mesaj: #83
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
"A fost penalty la Andrei Cristea, dar e bine că nu a dat arbitrul"

Fundaşul formaţiei Gloria Bistriţa, Mădălin Ciucă, autorul faultului din careu la Andrei Cristea în minutele de prelungire ale partidei cu Dinamo, a declarat, luni, că a fost penalty, însă este fericit că arbitrul nu a dictat sancţiunea împotriva ardelenilor.

"La acea fază am simţit că am atins mingea uşor cu călcâiul, însă e bine pentru noi ce a dat arbitrul. A fost fault, corect era să se acorde 11 metri, dar am avut noroc că arbitrul era departe de fază. Nu ştiu de ce se plânge Dinamo, dacă erau aşa tari, rezolvau meciul până la acea fază", a spus Ciucă.

Fundaşul s-a referit şi la o fază din prima repriză, la un presuspus fault asupra lui Alexe: "La Alexe nu cred că se acorda niciodată penalty. Când am văzut că vine centrarea de pe partea stângă am vrut doar să-i iau faţa lui Alexe. Ne-am ţinut reciproc, nu a fost vorba de 11 metri. Dacă era ceva, protesta într-un fel la arbitru, însă nu a zis nimic".

În minutul 90+4 al partidei Dinamo-Gloria Bistriţa, scor 1-1, roş-albii au solicitat o lovitură de pedeapsă în urma unui duel între Andrei Cristea şi Mădălin Ciucă, dar centralul Ciprian Danşa a lăsat jocul să continue. Reluările TV au relevat că intervenţia fundaşului Gloriei a fost neregulamentară.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 09:48 PM
Mesaj: #84
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Florin Halagian: "Eu l-am învăţat pe Stoichiţă să antreneze!"

Prima experienţă de tehnician în fotbalul mare a lui Stoichiţă se leagă de numele lui Florin Halagian, cel care l-a luat secund la Dinamo în 1993.

După două campionate ca principal la Callatis Mangalia şi Autobuzul Bucureşti, actualul tehnician al Stelei a fost luat, în sezonul 1993-94, sub aripa protectoare a "Armeanului", care era la vremea respectivă antrenorul lui Dinamo.

"L-am luat secund la Dinamo pentru că vedeam în el un tânăr promiţător şi un antrenor ambiţios. Se vede treaba că nu m-am înşelat! L-am învăţat meserie, aşa cum şi eu am învăţat la rândul meu de la alţii", a povestit Florin Halagian pentru "Click!".

"Armeanul" spune că echipa lui Jean Pădureanu va încerca să forţeze calificarea.

"Mă simt ca la 20 de ani când întâlnesc Steaua şi Dinamo într-un timp atât de scurt, dar stau bine cu inima. O să fie greu, mai ales că steliştii se simt răniţi după acel 1-1 din campionat. Bine, nu văd o tragedie nici dacă nu ne calificăm, tragedie e când îţi moare cineva", a spus "Armeanul".

Managerul sportiv al Stelei, Basarab Panduru, susţine că Florin Halagian este principalul atu al formaţiei lui Jean Pădureanu.

"De când a venit domnul Halagian au obţinut rezultate bune şi s-a demonstrat că pentru a fi antrenor nu trebuie să ai laptop şi să faci şcoala la Coverciano. Deşi a ieşit puţin din prim-plan, Halagian a demonstrat că rămâne competitiv", a spus oficialul stelist.

Cum pregăteşte Halagian meciul cu Steaua
A băgat jucătorii în cantonament a doua zi după meciul cu Dinamo.
Le-a confiscat telefoanele mobile jucătorilor.
Toţi fotbaliştii Gloriei trebuie să fie bărbieriţi şi tunşi în ziua partidei.
Dă stingerea jucătorilor în fiecare seară la ora 22.00.
Le controlează televizoarele cu mâna. Dacă ecranul e cald, înseamnă că s-au uitat la TV şi îi amendează.
La masa de dimineaţă, fotbaliştii trebuie să vină încolonaţi şi să plece împreună.
La antrenamente, cel mai des întâlnit exerciţiu e miuţa

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-27-2009, 10:56 PM
Mesaj: #85
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Vali Năstase: "Steaua are apărarea cam slabă!"

Fundaşul Gloriei Bistriţa, Vali Năstase, crede că este foarte posibil ca partida de mâine să fie ultima pentru roş-albaştri în această ediţie a Cupei României Timişoreana.

"Jucăm acasă şi este posibil să eliminăm Steaua. Şi în campionat când am jucat recent cu ei, în Ghencea (1-1), puteam chiar să câştigăm, aşa că eu zic că avem şanse reale. Cred că vom fi la înălţime cu Steaua. Dacă stai să vizionezi casetele, orice echipă are, deci şi Steaua are punctele ei nevralgice. După părerea mea, au apărarea mai slabă. Eu am avut multe satisfacţii cât am jucat la Dinamo şi am dobândit spiritul acesta, al rivalităţii cu Steaua. Derby-ul cu ei era un meci pe viaţă şi pe moarte. Îmi doresc să îi înving şi cu Gloria", a declarat Vali Nastase pentru "Sport Magazin".

În vârstă de 35 de ani, Năstase a semnat cu Gloria Bistriţa în luna septembrie, după ce a mai trecut pe la următoarele echipe: FC Argeş Piteşti (1994-1999), Dinamo Bucureşti (1999-2001, 2007), Genoa (2002), Palermo (2002-2004), Bologna (2004-2006), Ascoli Calcio (2006-2007) şi Eintracht Braunschweig (2007-2009).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 06:55 PM
Mesaj: #86
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Pădureanu: "Vreau să felicit ambele echipe pentru ocaziile create şi jocul frumos"

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, s-a declarat satisfăcut de jocul prestat de ambele echipe şi consideră că formaţia ardeleană s-ar fi impus în timpul regulamentar dacă ar fi jucat şi Lucian Sânmărtean.

"Vreau să felicit ambele echipe pentru ocaziile create şi jocul frumos. Mă felicit că l-am adus pe Florin Halagian, a schimbat atmosfera şi sunt convins că va salva echipa de la retrogradare, chiar dacă mulţi nu au avut încredere. Dacă îl aveam pe Sânmărtean pe teren, am fi terminat de mult timp meciul. Ne gândim acum să câştigăm şi următorul meci din Cupă şi, cine ştie, poate ajungem în finală", a afirmat oficialul Gloriei.

Formaţia aflată pe ultimul loc în clasamentul Ligii I, Gloria Bistriţa, a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României după ce a trecut, miercuri, de Steaua, pe teren propriu, scor 5-4, după executarea loviturilor de departajare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 06:56 PM
Mesaj: #87
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Suporteri amendaţi la meciul Gloria-Steaua

Şase suporteri indisciplinaţi, care au asistat la partida de fotbal de ieri dintre echipele Gloria Bistriţa şi Steaua Bucureşti, au fost amendaţi de jandarmi.

Astfel, numiţii Vasile H. (28 de ani) din localitatea Chiheru de Jos, judeţul Mureş, Sorin C. (24 de ani) din Botoşani, Petrică C. (25 de ani) din Liteni - Suceava, Adrian I. (22 de ani) din Siret - Suceava şi Karoly N. (28 de ani) din Uriu - Bistriţa-Năsăud au fost sancţionaţi cu câte o amendă de 150 de lei pentru adresarea de cuvinte şi expresii jignitoare la adresa oficialilor celor două cluburi de fotbal, după cum arată ofiţerul de relaţii publice al Jandarmeriei, lt. Georgeta Căşvan.

Nu a scăpat de amendă nici Mihai C. (28 de ani) din Năsăud, care a fost sancţionat cu 400 de lei pentru acelaşi tip de abatere, dar şi pentru că a refuzat să îşi decline identitatea în faţa agentului constatator. În plus, acestuia din urmă i s-a interzis accesul la astfel de competiţii sportive pentru o perioadă de 6 luni, toţi fiind introduşi în baza de date a Jandarmeriei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 06:57 PM
Mesaj: #88
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Keita a fost desemnat jucatorul meciului cu Steaua

Senegalezul Keita a fost desemnat cel mai bun jucator al meciului Gloria - Steaua, din optimile Cupei Romaniei. Jucatorul Bistrita a declarat ca a fost un meci frumos pentru suporteri si ca pentru echipa sa e mai important campionatul.

"Pentru noi e mai important campionatul. Normal ca a fost un meci important cu Steaua, dar pentru noi e important sa ne pregatim pentru campionat, pentru ca jucam luni cu Gaz Metan. A fost un meci frumos pentru suporteri" a declarat Keita.

Marcatorul golului din meciul cu Dinamo a mai spus ca jucatorii Gloriei s-au pregatit inaintea partidei cu Steaua si pentru loviturile de departajere.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 06:59 PM
Mesaj: #89
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Marian Pana: "E o victorie de moral"

Antrenorul Gloriei Bistrita, Marian Pana, a declarat ca victoria cu Steaua din Cupa Romaniei este una de moral pentru echipa sa, care continua pe un trend ascendent.

"Suntem fericiti pentru aceasta victorie in fata Stelei, chiar daca am obtinut-o la loviturile de la 11 metri care au fost batute excelent de baietii nostri. In prima repriza am jucat mai bine noi, in a doua Steaua a avut initiativa. Dar, una peste alta, ne-am atins scopul, am stat in asteptare si am contraatacat periculos. O calificare care ne da moral in continuare, este foarte important ca suntem pe un drum ascendent" a declarat Marian Pana, antrenorul Gloriei Bistrita.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 07:04 PM
Mesaj: #90
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Cum a trait Halagian loviturile de la 11 metri

Florin Halagian a urmarit meciul cu Steaua de la tribuna a doua, fiind suspendat in urma partidei cu Otelul, cand a intrat pe teren si a protestat la deciziile arbitrului. Insa, locul din tribuna nu l-a incomodat prea tare. Aflat chiar deasupra bancilor de rezerva, alaturi de administratorul stadionului Alexandru Hatfaludi, armeanul a vorbit tot timpul cu antrenorul Marian Pana si a strigat la jucatori la fel de bine ca si de pe margine.

La finalul celor 90 de minute regulamentare, inaintea prelungirilor, a avut un schimb de replici cu presedintele Jean Padureanu. "Nu era rau daca il tineai pe banca pe Sanmartean si il bagai in prelungiri cateva minute", i-a spus presedintele. "E accidentat, nu-ntelegi", i-a replicat Halagian, pe un ton prietenesc.

Inaintea loviturilor de la 11 metri, Halagian a insistat ca jucatorii sa se calmeze, sa se linisteasca. "Marianeeee, pune-i sa stea jos, pe iarba, sa se linisteasca. Nu vezi ce agitati sunt", a strigat directorul tehnic. De asemenea, le-a sugerat jucatorilor sa traga pe jos. "Pe jos, bateti pe jos, ca-i mare ala in poarta", le-a strigat el, referindu-se la Tatarusanu.

Apoi s-a asezat pe scaun si a privit, aparent detasat, executarea loviturilor. La un moment dat si-a aplecat capul in palme si si-a facut cruce. Nu s-a exteriorizat la nici una dintre lovituri, nici chiar la golul decisiv, marcat de Coroian, de parca ar fi vazut meciul inainte. Doar cand a fost imbratisat de Hatfaludi a explodat de fericire. S-a linistit insa destul de repede si a coborat din tribuna, printre spectatori, cu aerul unui om mandru si satisfacut de munca lui.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut