Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
12-02-2009, 09:08 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Lucian Sânmărtean, aproape de o despărţire de Gloria Bistriţa

Eliminat în partida cu Unirea Urziceni, Lucian Sânmărtean a intrat în dizgraţie lui Florin Halagian, care e decis să renunţe la serviciile sale din această iarnă, considerând că este iresponsabil.

Fotbalistul în vârstă de 29 de ani a fost unul dintre cei mai buni jucători în actualul sezon, însă asta nu a contat pentru cel poreclit Armeanul, care a luat "foc" după eşecul de la Urziceni.

Acesta nu îl mai doreşte la echipă pe Sânmărtean, deşi mijlocaşul refuzat în vară mai multe oferte tentante tocmai pentru a rămâne la Gloria. "Încă nu mi s-a spus nimic oficial, însă dacă se întâmplă aşa, nu am ce să fac", a comentat Sânmărtean.

Jucătorul, care a fost deja anunţat că nu face parte din lotul Gloriei pentru meciul următor, nu va rămâne prea mult timp fără echipă, el fiind dorit cu insistenţă de CFR Cluj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 09:09 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Lucian Sânmărtean a fost exclus din lot, anunţă Jean Pădureanu

Preşedintele Consiliului Director al clubului Gloria Bistriţa, Jean Pădureanu, a anunţat, miercuri, în mod oficial, că mijlocaşul Lucian Sânmărtean nu mai face parte din lotul echipei din cauza comportamentului său din partida cu Unirea Urziceni, informează site-ul oficial al ardelenilor.

"Lucian Sânmărtean nu mai face parte din lot. Am luat această decizie din cauză că la Urziceni a lăsat echipa în zece, precum şi din cauza atitudinii avute faţă de brigada de arbitri şi faţă de Florin Halagian. Unde nu există muncă şi disciplină, nu sunt rezultate", a declarat Jean Pădureanu, miercuri, pentru site-ul oficial al clubului.

În meciul jucat în ultima etapă cu Unirea Urziceni, Lucian Sânmărtean a primit cartonaş galben în minutul 49, în urma unui fault. Jucătorul a protestat, iar centralul Deaconu i-a arătat încă un galben şi, implicit, cartonaşul roşu.

Cât priveşte situaţia echipei în clasamentul Ligii I, preşedintele bistriţenilor speră ca Gloria să ocupe un loc mai bun după ultimele două etape. "Până la finalul turului mai avem două meciuri foarte grele, cu Poli Iaşi şi cu Rapid. Vom încerca să scoatem tot ce putem din aceste jocuri, pentru a ne mai uşura într-un fel misiunea în perspectiva returului. După bagajul de puncte acumulat în ultimele şapte etape, puteam fi pe un loc mai bun în clasament. Evoluţiile din etapele precedente ne dau speranţe că ne vom redresa şi că vom reuşi să scăpăm de zona fierbinte a clasamentului", a spus Jean Pădureanu.

Gloria Bistriţa ocupă locul 17 (penultimul) după cele 15 etape jucate, cu 12 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-06-2009, 05:37 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Halagian: "A fost un meci egal şi echitabil din toate punctele de vedere"

Antrenorul Gloriei Bistriţa, Florin Halagian, s-a arătat mulţumit de scorul final al meciului: "A fost un meci egal şi echitabil din toate punctele de vedere. Ambele echipe şi-au dorit victoria, dar niciuna nu a neglijat apărarea, de aceea rezultatul a fost egal. La seceta pe care o avem noi, e bun şi acest punct, dar pe viitor sper să obţinem mult mai multe. Nicio echipă nu merita victoria, pentru că au fost prea puţine acţiuni periculoase".

Politehnica Iaşi a remizat, sâmbătă, cu Gloria Bistriţa, scor 0-0, într-un meci la capătul căruia ardelenii au bifat cel de-al 7-lea rezultat de egalitate în campionat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 03:37 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Halagian: "Rapid joacă un fotbal frumos şi are jucători tineri, cu un viitor frumos"

Antrenorul Gloriei Bistriţa, Florin Halagian, a declarat că bistriţenii au evoluat împotriva unei echipe puternice, dar nu este mulţumit de rezultat.

"Cred că egalul este un rezultat echitabil, pentru că dacă ratăm, nu are nicio vină adversarul. Nu sunt mulţumit, am pierdut două puncte acasă, dar până la urmă am jucat cu o echipă puternică. Ei au avut însă mulţi absenţi şi puteam profita. Rapid joacă un fotbal frumos şi are jucători tineri, cu un viitor frumos. Dacă făceam 2-1, poate ei nu mai aveau acele ocazii, care au venit pe greşelile noastre. Keita este arma noastră secretă, ne-a rezolvat multe meciuri. Trebuie să privim viitorul cu încredere şi sperăm să ne salvăm de la retrogradare", a afirmat Halagian, la Digi Sport.

Gloria Bistriţa şi Rapid au terminat, vineri, la egalitate, scor 1-1, în etapa a 17-a a Ligii I, meci în care bistriţenii au ratat o lovitură de la 11 metri, iar giuleştenii au avut un gol anulat eronat pe motiv de ofsaid, în prelungiri. În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul 2 în clasament, cu 31 de puncte, la egalitate cu FC Timişoara, CFR Cluj, Unirea Urziceni şi Steaua, care au însă un meci mai puţin disputat, în timp ce Gloria Bistriţa şi-a păstrat poziţia a 17-a, cu 14 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 01:41 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Halagian: "Sunt convins ca ne salvam de la retrogradare"

Antenorul echipei Gloria Bistrita, Florin Halagian, crede in sansele formatiei sale de a se salva de la retrogradare si sustine ca nu ar mai fi venit sa lupte pentru acest obiectiv daca nu ar fi avut deplina incredere in reusita.

Tehnicianul gruparii ardelene a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca ii pare rau ca elevii sai s-au trezit prea tarziu si ca au avut suflu tocmai cand turul campionatului s-a incheiat. Halagian crede ca, daca ar mai fi fost de disputat inca cinci sau sase etape, Gloria ar fi putut aduna cateva puncte pretioase.

"Sunt convins ca ne salvam de la retrogradare. Atlfel nu mai veneam aici. Daca nu pierdeam aceste doua puncte cu Rapidul, calculele mele erau exacte. Eu am vrut sa facem 16 puncte in acest tur si sunt necajit ca nu am reusit. Am condus in acest tur de patru sau de cinci ori cu 1-0 si nu am reusit sa castigam. In principiu, cred ca in retur vom defila tot cu jucatorii astia. Sigur, daca vom avea posibilitatea, vom lua doi - trei jucatori, dar trebuie neaparat sa fie mai buni decat cei pe care ii avem, pentru ca altfel nu are rost. E greu de spus cu cine ne vom lupta pentru a evita retrogradarea, pentru ca sunt multe echipe angrenate in lupta", a declarat Florin Halagian, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Rau nu e rezultatul de ieri (n.r. vineri, 11 decembrie, egal pe teren propriu, scor 1-1, cu Rapid Bucuresti) dar nu e nici bun, pentru ca am pierdut din nou doua puncte pe teren proriu, ceea ce nu e bine deloc. Chiar ma intristeaza. Egalurile de acasa te baga la minusuri. Noi am jucat de la egal la egal cu Rapidul. Am fost in ofensiva mai tot timpul si imi pare rau ca nu mai avem cinci-sase etape din acest tur, pentru ca se inchegase bine echipa. Noi aveam suflu si tocmai acum s-a terminat. Ne-am trezit cam tarziu, dar asta este. Noi am incercat sa jucam cat se poate de ofensiv, dar Rapidul nu e o echipa pe care sa o domini asa cum ai dori. Au avut multe momente in care au fost ei la carma jocului. Spre sfarsit, am fost peste ei, dar nu am reusit sa inscriem. Am avut o ocazie mare prin Neagu, care nu a sutat, insa, de la sapte metri. Unii sunt invatati sa castige intotdeauna si cand nu castiga, nu arunca pe lipsurile lor, ci pe arbitraje. Nu mai are rost sa mai discutam, pentru ca sunt satul de subiectul asta", a mai spus antrenorul echipei Gloria Bistrita.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:08 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
"Halagian, cheia succesului"

Jean Pădureanu, preşedintele clubului Gloria Bistriţa, consideră că revirimentul formaţiei sale se datorează în mare măsură lui Florin Halagian, directorul tehnic al echipei.

"După venirea lui Florin Halagian, în nouă etape am acumulat 12 puncte. Cheia renaşterii echipei a fost Florin Halagian. Este un tehnician valoros, experienţa lui şi-a spus cuvântul şi ne-a dat şanse pentru retur", a spus Pădureanu.

Acesta a analizat turul de campionat al Gloriei considerând că plecarea lui Ovidiu Sabău a lăsat descoperită echipa bistriţeană. "Am avut un început de sezon foarte slab. După plecarea lui Ioan Ovidiu Sabău, din cauza crizei financiare nu am gestionat bine problema conducerii tehnice. Nu că n-ar fi fost capabili cei care i-au urmat, însă nu au avut credibilitate în faţa jucătorilor. Fotbaliştii nu le-au dat creditul necesar. Drept dovada, în primele opt etape am făcut doar doua puncte", a mai declarat preşedintele Gloriei Bistriţa.

Pădureanu se aşteaptă ca Florin Halagian să rămână în continuare alături de echipă în ciuda stresului şi a oboselii acumulate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 12:37 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Pădureanu anunţă că Halagian va rămâne director tehnic şi va căuta un alt antrenor

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat că Florin Halagian va ocupa funcţia de director tehnic în retur, din cauza problemelor de sănătate, motiv pentru care oficialii ardelenilor caută un antrenor principal, informează miercuri, site-ul oficial al clubului.

"Florin Halagian a acuzat probleme de sănătate, cauzate de oboseală, stres şi de volumul mare de muncă. Va rămâne director tehnic, însă prin aducerea unui antrenor principal volumul de muncă va fi mai mic pentru el. Suntem în discuţii cu mai mulţi tehnicieni, iar până la data reunirii (n.r. 4 ianuarie) vom stabili cine va fi antrenor principal", a spus Jean Pădureanu.

De când a preluat echipa din Bistriţa, Florin Halagian a fost ajutat de un staff format din Marian Pană, antrenor principal, Cristian Coroian, antrenor secund, şi Aurel Nalaţi, antrenor cu portarii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:41 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Albut: In retur, Bistrita trebuie sa obtina cel putin 23-24p pentru a ramane in Liga I

Portarul echipei Gloria Bistriţa, Călin Albuţ, a declarat că formaţia sa trebuie să obţină, în returul acestui sezon al Ligii I, cel puţin 23-24 de puncte pentru a reuşi să evite retrogradarea.

"Am început slab, dar ne-am revenit cam pe la jumătatea turului şi am reuşit să ne mai redresăm. Am avut meciuri mai uşoare la început, dar am pierdut puncte. În schimb, am scos puncte din partidele cu echipele mai bune. Colaborarea cu domnul Halagian a fost bună. În retur trebuie să obţinem cel puţin 23-24 de puncte şi putem să rămânem în Liga I", a spus Albuţ pe site-ul oficial al grupării bistriţene.

Portarul a afirmat că nu a mai văzut aşa atmosferă în tribunele stadionului Gloria ca în turul acestui campionat. "Chiar dacă uneori i-am dezamăgit, suporterii noştri au fost realmente extraordinari în unele meciuri, ne-au împins efectiv de la spate, ne-au dat aripi când ne era greu. Cu toată sinceritatea o spun, de când sunt la Gloria, n-am mai văzut o asemenea atmosferă în tribune", a adăugat Călin Albuţ.

Jucătorul echipei Gloria Bistriţa a precizat că anul 2009 a fost unul plin de succese pentru el: "Anul 2009 a fost bun pentru mine. Am redevenit titular în poarta Gloriei, accidentările grave m-au ocolit, am depăşit bariera 100 în prima ligă, plus că am semnat în vară cel mai important contract, unul pe viaţă, m-am căsătorit cu Crina, aşa că a fost un an fructuos. Îmi doresc ca şi în 2010 să fiu ferit de ghinioane, să apăr cât mai bine, iar Gloria să înceapă al 21-lea sezon în Liga I".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 06:17 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Dinu Sânmărtean: "Roman şi Torje au fost cei mai puternici"

Fundaşul Gloriei Bistriţa, Dinu Sânmărtean, fratele lui Lucian Sânmărtean, jucătorul plecat la Vaslui, a făcut o analiză a advresarilor direcţi pe care i-a întâlnit în turul Ligii I.

"Roman de la Braşov şi Torje de la Dinamo au fost cei mai tari adversari direcţi pe care i-am întâlnit în tur, cu ei am avut cele mai mari dificultăţi. Care mi s-a părut cea mai bună echipă? Toate echipele mari", a spus Dinu Sânmărtean.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 10:08 PM
Mesaj: #130
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Năstase: "Trebuie să ne autodepăşim cu toţii pentru a salva echipa de la retrogradare"

Fundaşul Gloriei Bistriţa, Valentin Năstase, a declarat, miercuri, că jucătorii ardeleni trebuie să se autodepăşească în retur pentru a putea scăpa echipa de la retrogradare la finalul sezonului 2009-2010, informează site-ul oficial al bistriţenilor.

"Trebuie să scoatem echipa la liman. Trebuie să fim profesionişti din toate punctele de vedere, fiecare să dea pe teren tot ce are mai bun, să se autodepăşească. Dacă vom avea în jur de 40 de puncte la final, am sta liniştiţi. Sunt multe echipe care vor lupta pentru evitarea retrogradării, dar depinde numai de noi să reuşim. Cine va avea mai multă ambiţie, va lupta, se va dărui şi va muri pe teren, aşa cum se spune, va avea succes. Toţi jucătorii trebuie să fie conştienţi că una e Liga I şi alta e Liga a II-a", a spus Năstase.

Jucătorul este convins că "mâna" lui Florin Halagian s-a văzut în rezultatele echipei din partea a doua a turului. "Am găsit aici un nucleu de jucători dornici de afirmare. Venirea domnului Halagian şi-a pus amprenta pe jocul şi rezultatele echipei, a fost de bun augur. S-a cunoscut experienţa lui. Nu se aştepta nimeni să avem asemenea rezultate după un început slab de campionat, să scoatem atâtea puncte, mai ales că am avut meciuri foarte grele.Cu 5-6 puncte în plus era altceva acum", a afirmat jucătorul, care a amintit şi de performanţa din Cupa României, acolo un de Gloria a eliminat-o pe Steaua.

Gloria Bistriţa a terminat turul pe penultima poziţie, cu 14 puncte acumulate, la 3 puncte de Universitatea Craiova, ocupanta locului 14, primul care permite rămânerea în Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut