Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
09-08-2009, 12:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2009 12:26 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #11
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
"Am crezut că e glumă"

Fostul jucător al lui Dinamo, Genoa, Palermo sau Bologna a decis să-şi încheie cariera în tricoul Gloriei Bistriţa şi spune cu modestie că va pleca dacă nu va face faţă.

Vali, cum de ai revenit tocmai la Gloria?
Fiindcă nea Jean a fost primul care m-a sunat. Iniţia, am crezut că este o glumă a vreunui prieten, pentru că nu mai vorbisem de foarte mult timp cu dânsul. Oferta a venit la fix, pentru că îmi doream să mai joc. Nu ştiu dacă mai fac faţă, fiindcă am o vârstă şi nu am mai jucat din iunie. Dacă nu voi ajunge la o formă mulţumitoare, ne dăm mâinile şi plec fără probleme.

Te gândeai să te retragi dacă nu venea oferta lui Pădureanu?
Am mai avut câteva tentative prin Germania, în Liga a III-a, dar când vedeau ce vârstă am mă refuzau politicos. M-am antrenat singur, dar e cam greu să faci pregătire aşa. Nu sunt pregătit fizic, dar am văzut că la Gloria se lucrează bine şi am încredere că antrenorii de acolo mă pot ajuta să revin.

Cum şi se pare fotbalul românesc, după 9 ani petrecuţi în străinătate?
Nivelul s-a îmbunătăţit mult. Se bazează mult pe alergare, forţă şi tactică. E un campionat mult mai animat la noi. Echipele mici nu se gândesc dinainte că vor pierde când joacă cu forţele campionatului. Şi la Gloria sunt multe schimbări în bine. Baza de pregătire, condiţiile sunt mult mai bune.

Pe antrenorul Sandu Tăbârcă îl cunoşteai?
Sincer, am auzit de el doar din presă, dar am observat că este un super profesionist. Am văzut câteva jocuri ale Gloriei şi echipa nu a jucat rău. A stat bine în teren şi cu Vasluiul, şi cu Craiova, dar a avut ghinion. Eu am încredere că ne vom salva de la retrogradare. Fotbalul e ochiul dracului.

99 de meciuri a evoluat Vali Năstase în Serie A şi B pentru Genoa, Palermo, Bologna şi Ascoli


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:27 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Borza s-a inteles cu Gloria Bistrita

Adrian Borza, mijlocasul Universitatii Cluj, a ajuns la o intelegere cu Gloria Bistrita. Jucatorul s-a aflat timp de o saptamana in pregatiri cu echipa antrenata de Sandu Tabirca. "Eu m-am inteles cu cei de la Bistrita, urmeaza ca si cluburile sa ajunga la o intelegere privind transferul meu", a spus pentru citynews.ro Adrian Borza.

Jucatorul a fost pus pe lista de transferuri de conducerea echipei universitare, dupa meciul din Cupa Romaniei, cu Sanatatea Cluj.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:32 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Alin Rus: Vom face tot posibilul să câştigăm meciul cu Internaţional

Fundaşul Alin Rus a fost invitat, luni seara, la emisiunea "Gloria noastra" de la postul AS TV.

"Meciul cu Internaţional Curtea de Argeş e capital pentru noi. Cei de la Internaţional au câştigat la Dinamo şi la Târgu Jiu, bineînţeles că vin şi la noi să ia puncte. Sper că la finalul partidei noi să fim câştigătorii. Ar fi bine sa dăm gol cât mai repede şi să ne facem meciul mai uşor. Vom face tot posibilul să învingem. La greu, când nu ai rezultate, se pot spune multe şi se pot găsi vinovaţi peste tot. Îmi doresc ca publicul să vină în număr mare la stadion şi să ne susţină, mai ales acum când trecem printr-un moment greu. Vrem să le aducem o bucurie sâmbătă. Dacă învingem pe Internaţional, cred că toate vor reintra în normal şi putem scoate apoi cel puţin un punct la Piatra Neamţ. Ne lipsesc golurile, trebuie să fim mai eficienţi. Sper că la finalul campionatului să fim cel puţin pe locul 12, avem un lot în care se îmbină experienţa cu tinereţea", a declarat fundaşul Gloriei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:36 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Calin Albut: Daca vom invinge sambata, vom capata incredere

Portarul Calin Albut a fost invitat, luni seara, la emisiunea "Gloria noastra" de la postul AS TV.

"Victoria din amicalul cu Alba Iulia e una de moral si ne da incredere pentru jocul de sambata cu International Curtea de Arges. Daca vom lua cele trei puncte, putem urca trei-patru locuri in clasament. Ei au castigat pana acum tot in deplasare si au pierdut toate meciurile de acasa, sa speram ca de acum vor incepe sa piarda in deplasare si sa castige acasa. Meciul de sambata e unul cu incarcatura deosebita, trebuie sa-l castigam neaparat. Trebuie sa trecem peste toate problemele si sa o scoatem la capat cumva. Ne lipseste o victorie, sa prindem incredere. Vom munci in continuare si speram ca vor veni si rezultatele, care conteaza cel mai mult. Degeaba joci bine daca nu ai rezultate. Ce lipseste Gloriei acum? Patru puncte. Dupa aspectul fiecarui joc, trebuia sa avem patru puncte in plus: unul cu Timisoara, inca doua cu Alba Iulia si unul cu Vaslui. Speram ca publicul sa fie in continuare alaturi de noi, ii asteptam pe bistriteni la stadion. La greu se vad suporterii adevarati", a declarat Albut.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:37 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Bilete Gloria Bistrita - International Curtea de Arges: 10 lei intrarea generala

Intrarea generala la partida ACF Gloria 1922 Bistrita - FC International Curtea de Arges, care va avea loc sambata 12 septembrie, de la ora 19.30, pe Stadionul Municipal Gloria, in etapa a 6-a a Ligii I, va fi 10 lei.

Astfel, iubitorii fotbalului bistritean pot opta pentru orice zona din stadion - peluza, tribuna II, tribuna I - la acelasi pret.

Categoriile speciale de spectatori: copii, elevi, studenti, pensionari (toti cu acte care sa ateste identitatea si calitatea), vor putea avea acces, la pret redus cu 50 la suta, in orice sector al stadionului. Atentie! Legitimatiile cu reducere pot fi achizitionate pana cu doua ore inainte de inceperea partidei (in speta, pana sambata 12 septembrie, ora 17.30).

Legitimatiile de acces la meciul cu FC International Curtea de Arges pot fi achizitionate dupa urmatorul program: joi (10 septembrie) si vineri (11 septembrie) intre orele 10.00-16.00, la casa bilete nr. 3, din incinta clubului; sambata (12 septembrie), incepand cu ora 10.00, la toate casele de bilete (de la club si stadion).

Planul detaliat al Stadionului Municipal Gloria poate fi consultat accesand sectiunea "Stadion" de pe site-ul oficial al clubului, http://www.acfgloria.ro.

Controlul spectatorilor se va face prin sistemele de citire (turnicheti), iar locul indicat pe legitimatie este singurul posibil de ocupat.

ACF Gloria 1922 Bistrita ii roaga respectuos pe spectatori sa isi procure din timp legitimatii de acces si sa vina la stadion cat mai devreme, pentru a evita aglomeratia la trecerea prin aparatele de control.

Clubul Gloria ii invita pe suporteri la stadion in numar cat mai mare, pentru a-si purta favoritii spre victorie. Fii un suporter adevarat! Fii al 12-lea jucator al Gloriei! Impreuna suntem o echipa!


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 01:03 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Dinamo l-a împrumutat pe Sergiu Homei la Gloria Bistriţa pentru un sezon

Fundaşul dreapta Sergiu Homei a fost împrumutat, miercuri, de Dinamo la Gloria Bistriţa până la finalul sezonului 2009-2010, informează site-ul oficial al grupării ardelene.

"Mă bucur că m-am întors acasă. Vreau să contribui din plin la îndeplinirea tuturor obiectivelor Gloriei din acest sezon", a declarat Homei.

Sergiu Homei a evoluat în cariera sa pentru Progresul Nasăud, Universitatea Cluj, Liberty Salonta, Sopron, Dinamo Bucureşti şi Politehnica Iaşi. A debutat în Liga I pentru Dinamo la 15 aprilie 2007, într-un meci cu FC Argeş, scor 2-1.

Jucătorul a bifat şi cinci meciuri pentru echipa naţională de tineret a României.

Pe de altă parte, atacantul Adrian Anca (33 de ani) a fost pus pe lista de transferuri de către conducerea clubului bistriţean.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:39 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Gloria Bistriţa II - FC Cetaea Suceava 3-0 (0-0)

Echipa lui Hurloi s-a calificat în 16-imile Cupei României.

Gloria II: 12. Botoşer (cpt.)/ 30. Drăguş, 28. Năstase (Macarie 76), 17. Fizeşan 23. Turcu, 18. Mandea (Levente Kovacs 46), 26. Anton, 10. Keita, 7. Curtuiuş (Csaba Borbely 56), 5. Pârvu, 14. Târnăvean. Rezerve: 22. Greab, 25. Demian, 14. Vagner, 8. Borbely, 15. Levente Kovacs, 27. Macarie. Antrenori: Gheorghe Hurloi şi Gabriel Cârstea.

Cetatea: 77. Pascal/ 6. Feraru, 3. Halip, 16. Ailenei (Golofca 85), 13. Tomescu, 2. Apetroae, 9. Tomaz, 10.Apetri, 15. Bernard, 24. Homneac (cpt.), 21. Azaharioarei. Rezerve: 1. Satco, 17. Dicher, 4. Hapciuc, 28. Andrieş, 6. Andrieş, 6. Feraru, 5. Golofca, 7. Jâlba. Antrenori: Ioan Radu şi Ovidiu Cioban.

Arbitri: Ghimbăşan Florin (Braşov)/ Ilieş Lucian Dan (Braşov), Hârlab Bogdan Daniel (Braşov).

Observator: Marian Salomir (Cluj-Napoca)

Avertismente: Keita, Drăguş/ Tomaz, Apetroae, Feraru, Andrieş

După o primă repriză pe care a dominat-o copios, Gloria II intră la cabine la egalitate cu echipa din Liga a II-a, FC Cetatea Suceava, scor 0-0.
Elevii lui Gheorghe Hurloi au jucat destul de bine, având o posesie clară a balonului însă la finalizare s-au cam emoţionat, nereuşind să-l învingă pe portarul moldovenilor, Pascal. Astfel, Vali Năstase în minutul 30 a executat o lovitură liberă de la 22 de metri puţin peste transversală şi Pârvu în minutul 35 l-a luat la ţintă din 10-12 metri pe portar. Finalul reprizei îi găseşte pe bistriţeni în atac, însă nu reuşesc să materializeze dominarea jocului pe tabela de marcaj.

Repriza secundă a debutat cu două mari ratări ale Gloriei II, Vali Năstase şutează puternic în minutul 50 din voleu de la 25 de metri - portarul respinge in extremis, şi Pârvu în minutul 53 şutează peste poartă din 10 metri. În minutul 57, Keita deschide scorul cu o lovitură de cap din 5-6 metri în urma unei lovituri libere executate de Pârvu, de pe partea stânga, 1-0. Gloria este la cârma jocului şi nu reuşeşte desprinderea. Vine însă minutul 75, când Drăguş bate o lovitură de colţ, Levene Kovacs trimite cu capul în bară, portarul respinge defectuos şi din apropierea linei porţii, acelaşi Keita pe fază, majorează avantajul Gloriei II, marcând pentru 2-0.

În minutul 83 Pârvu pătrunde pe partea stângă, şutează, Pascal respinge până la Târnăvean, care şutează defectuos cu pământul, iar mingea trece peste poartă, pentru ca 3 minute mai târziu, Borbely să nimereasca bara porţii sucevene. Gloria II trece în minutul 88 pe lângă 3-0, şutul lui Turcu ştergând bara din dreapta lui Pascal.

Minutul 90 aduce un nou gol pentru Gloria II, Csaba Borbely marcând pentru 3-0.

Astfel, Gloria II câştigă clar partida cu Suceava, administrându-le moldovenilor un sec 3-0, rezultat ce trimite echipa lui Hurloi în şaisprezecimile Cupei României - Timişoreana. În această fază a competiţiei, bistriţenii probabil vor întâni o echipă de Liga I.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:41 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
"Am făcut încă un pas mare şi meritat"

Deşi părea că vor avea un joc greu, elevii lui Hurloi au câştigat mai uşor decât o arată chiar scorul, partida desfăşurată pe baza sportivă Iproeb cu echipa din Liga a II-a, Cetate Suceava. Gloria II a dominat jocul fără probleme, asediind poarta suceveană şi ratând ocazii mari de gol. După un joc bun, Bistriţa s-a calificat în 16-imile Cupei României - Timişoreana, aşteptând tragerile la sorţi cu gândul de a aduce la Bistriţa o echipă puternică din Liga I.

Gloria II câştigă clar partida cu Suceava, administrându-le moldovenilor un sec 3-0, prin reuşitele lui Keita ( 57, 75) şi Csaba Borbely ( 90), rezultat ce demonstrează că înfrângerea de la Zalău a fost un accident.

Gheorghe Hurloi ne-a declarat: "Le-am spus băieţilor că obiectivul nostru este de a trece şi de Cetate Suceava. Am discutat cu jucătorii mei şi am simţit pulsul echipei, şi iată că am materializat o nouă victorie. Băieţii au jucat bine şi au demonstrat că suntem pe un drum bun, dar trebuie să mai confirmăm încă 4-5 meciuri fără a ne învinge cineva. Eu zic că am făcut încă un pas mare şi meritat".

La rândul său, preşedintele Jean Pădureanu, s-a arătat mulţumit de performanţa obţinută de echipa antrenată de Gheorghe Hurloi şi Gabriel Cârstea: "Mă bucură faptul că avem o serie de jucători talentaţi, care într-un viitor apropiat vor veni la echipa I, se vor titulariza. Acest lucru ne încurajează să avem grijă de juniorii noştri, de jucătorii tineri, pentru că baza aici rămâne. Vom miza şi vom investi mult în tineri, pentru că au dovedit şi la acest joc că sunt câţiva dintre ei foarte talentaţi".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:44 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Gloria Bistriţa are trei grupe de elită

Precum marile cluburi bucureştene, Gloria Bistriţa şi-a format trei grupe de elită, compuse din cei mai talentaţi copiii legitimaţi la clubul bistriţean, pe categorii de vârstă: Grupa I - 99, 98, 97, Grupa a II-a - 96, 95, 94 şi Grupa a III-a - 93, 92, 91.

Antrenamentele acestora se desfăşoară odată la două săptămâni pe terenul II şi chiar pe cel care joacă partidele din Liga I, sub comanda antrenorilor de la echipa mare: principalul Sandu Tăbârcă şi secunzii Sandu Negrean şi Cristian Coroian.

Astăzi s-a desfăşurat primul antrenament, pe terenul sintetic, unde s-au antrenat sub comanda lui Tăbârcă şi Negrean, jucătorii primei grupe de elită - 99, 98 şi 97.

Copii au fost deosebit de încântaţi de faptul că s-au pregătit cu Sandu Tăbârcă şi Negrean, fiind acaparaţi cu totul de indicaţiile celor doi tehnicieni. La antrenament au asistat, atât părinţii celor selecţionaţi, cât şi colegii din grupele de la care provin.

"Va fi o activitate cu caracter permanent, menită să impulsioneze micii fotbalişi de la Gloria. Este foarte important pentru aceşti jucători să vadă ce înseamnă să te pregăteşti cu antrenori de Liga I şi va fi o motivaţie mare pentru ei. Vrem de asemenea să vedem cum vor reacţiona în cadrul echipelor din care au fost selectaţi, după aceste antrenamente", ne-a declarat Dinu Vlad, oficial din cadrul clubului.

Gloria Bistriţa este al patrulea club din ţară care promovează astfel de antrenamente, ce nu pot fi decât benefice în formarea micilor fotbalişti.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
               

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:44 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Padureanu:"Sambata, nu e in joc postul lui Tabirca"

Tabirca se bucura in continuare de sustinerea neconditionata a lui Jean Padureanu. Presedintele Gloriei Bistrita spune ca antrenorul Sandu Tabirca va ramane pe banca echipei, indiferent de rezultatul din meciul de sambata, cu International Curtea de Arges. "Cu International Pitesti va fi un meci foarte greu si sper sa ne lase ghinioanele. Nu e in joc postul lui Tabirca la acest meci, indiferent de rezultat. Nu el e vinovat, vinovat e lotul subtire pe care il avem" a declarat Padureanu.

Numit pe banca tehnica la inceputul campionatului, Sandu Tabirca a avut un inceput foarte slab de sezon, adunand doar 2 puncte in 5 etape.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut