Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Bistriţa
09-14-2009, 03:36 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Gloria Bistriţa l-a luat pe Tibor Moldovan!

Atacantul Tibor Moldovan, care a evoluat ultima oară pentru Farul Constanţa, a semnat un contract pe trei sezoane cu clubul Gloria Bistriţa, informează Mediafax.

"Am venit cu drag la Bistriţa, unde am fost bine primit. Îmi doresc foarte mult să ajut echipa. Chiar dacă Gloria trece printr-o situaţie mai grea, sper să ne redresăm şi să urcăm în clasament. Vreau să îmi fac datoria, să joc cât pot de bine, iar echipa să câştige cât mai multe puncte", a declarat jucătorul pentru site-ul oficial al grupării bistrițene.

Tibor Moldovan este a patra achiziţie a Gloriei Bistriţa în ultima perioadă, după Valentin Năstase, Souleymane Keita şi Sergiu Homei.

Moldovan a debutat în Liga I la Unirea Alba Iulia, într-un meci cu Poli Timişoara (0-0) din 9 august 2003, şi a mai evoluat pentru echipele Dinamo Bucureşti, Farul Constanţa, Nyiregyhaza şi FC Ujpest (ambele din Ungaria). Are 78 de jocuri şi 21 de goluri in Liga I, 5 meciuri şi 2 goluri in cupele europene.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:53 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Remus Vlad: Gloria trebuie sa fie un grup unit

Remus Vlad, consilier tehnic al ACF Gloria 1922 Bistrita, a fost invitat luni seara la emisiunea “Gloria noastra” de la postul AS TV.

"Nu e un moment fast pentru noi. Gloria trebuie sa stranga randurile, sa lupte si sa indrazneasca mai mult. Jucatorii trebuie sa se daruiasca mai mult, sunt factorul determinant in redresarea situatiei. Cei care nu vor da randament vor fi inlocuiti. Probabil ca in perioada urmatoare vor mai aparea unu-doi-trei jucatori. Sper sa iesim din aceasta situatie dificila. Locul din clasament e un obstacol psihologic pentru jucatori. Un factor care a tras echipa inapoi a fost lipsa de disciplina la unii jucatori, care au devenit lideri negativi. Anca e un exemplu. Se va renunta la jucatorii care nu se incadreaza intr-o disciplina de grup. Ei trebuie sa inteleaga ca au si obligatii, nu numai drepturi. Un impediment este si faptul ca unii sunt jucatori de antrenament, e o placere sa-i pregatesti, iar cand dau nas in nas cu adversarul intr-un meci oficial randamentul lor scade dramatic. Vedeti cum au jucat cu Alba Iulia in amical si cum au jucat cu acelasi adversar in campionat. Pacatuim si la latura tehnica. Suporterii pleaca suparati de la stadion pentru ca nu vad o determinare, un spirit de lupta. Trebuie sa facem pe dracu-n patru sa iesim din acest impas. Gloria trebuie sa fie un grup unit", a declarat Vlad.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:54 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Tăbârcă vrea un rezultat bun la Ceahlăul pentru a se revanşa în faţa suporterilor

Antrenorul formaţiei Gloria Bistriţa, Sandu Tăbârcă, a declarat, joi, că situaţia foarte dificilă din clasament a grupării ardelene nu îi mai permite niciun pas greşit, astfel că în partida de la Piatra Neamţ nu are decât varianta victoriei.

"Situaţia grea în care ne aflăm nu ne lasă multe variante. Trebuie să mergem la Piatra Neamţ cu îndârjirea, ambiţia şi dăruirea pe care nu le-am avut la meciul precedent, cu Internaţional Curtea de Argeş. Suntem datori suporterilor şi tuturor celor care ne sprijină şi sunt alături de noi. La Piatra Neamţ va avea câştig de cauză echipa care va dovedi mai mult caracter şi care va lupta până la epuizare. Cu toţii ne dorim sa obţinem un rezultat favorabil", a spus Tăbârcă pentru site-ul oficial al clubului.

Antrenorul nu va conta în partida cu Ceahlăul pe Mădălin Ciucă, Radu Mărginean, Dănuţ Sabou şi Sorin Iodi, toţi accidentaţi.

Partida Ceahlăul-Gloria Bistriţa, din cadrul etapei a 7-a a Ligii I, se va disputa sâmbată, de la ora 19:00, in etapa a 7-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 03:39 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Bilete Gloria Bistrita - Dunarea Giurgiu: 10 lei intrarea generala

Intrarea generala la partida ACF Gloria 1922 Bistrita - CS Dunarea Giurgiu, care va avea loc marti 22 septembrie, de la ora 16.00, pe Stadionul Municipal Gloria, in 16-imile Cupei Romaniei, va fi 10 lei.

Astfel, iubitorii fotbalului bistritean pot opta pentru orice zona din stadion - peluza, tribuna II, tribuna I - la acelasi pret.

Legitimatiile de acces la meciul cu CS Dunarea Giurgiu pot fi achizitionate dupa urmatorul program: luni 21 septembrie intre orele 10.00-16.00, la casa bilete nr. 3, din incinta clubului; marti 22 septembrie, incepand cu ora 10.00, la toate casele de bilete (de la club si stadion).

Abonamentele achizitionate pentru meciurile de pe teren propriu din anul 2009 sunt valabile la acest joc.

Planul detaliat al Stadionului Municipal Gloria poate fi consultat accesand sectiunea „Stadion” de pe site-ul oficial al clubului, http://www.acfgloria.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 03:40 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
FC Cisnadie - Gloria Bistrita II 1-0

Gloria Bistrita II (locul 5 in Seria a VI-a din Liga a III-a) s-a deplasat vineri, 18 septembrie, la Cisnadie, pentru meciul din etapa a 5-a cu echipa locala FC (ocupanta pozitiei a 12-a).

Gazdele s-au impus cu scorul de 1-0 (1-0), printr-un gol inscris in minutul 42. Alb-albastrii au dominat repriza a doua, insa tabela a ramas neschimbata.

Gloria II: Botoser - Vagner, Macarie, Bozesan, Dragus - Mandea, Hlinca, Fizesan, Sg. Parvu - Curtuius, Vasilichi. Dupa pauza au mai jucat: Demian, Levente, Buta, Puscas.

In etapa a 6-a, Gloria Bistrita II va primi replica formatiei CS Zlatna, meciul urmand sa se dispute duminica 27 septembrie, de la ora 17.00, pe terenul din cadrul bazei sportive Iproeb.

Pana atunci insa, echipa pregatita de Gheorghe Hurloi si Gabriel Carstea (foto), care a obtinut o performanta laudabila, calificarea in 16-imile Cupei Romaniei-Timisoreana dupa ce a trecut de cinci adversare, va da piept in aceasta faza cu un oponent redutabil, FC ”U” Craiova. Partida va avea loc marti 22 septembrie, de la ora 19.00, pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, in direct la Sport.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 05:22 PM
Mesaj: #36
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Victor Ciocan - atacantul care a înscris 11 goluri într-un singur meci

"Dacă ar trebui să o iau de la capăt, sigur că fotbal aş juca, la Gloria Bistriţa, dar aş pleca foarte repede la o echipă care să mă ducă în Liga Campionilor".

Cu una din marile legende ale Gloriei Bistriţa ne-am întâlnit pentru a face interviul la stadion, acolo unde, Victor Ciocan merge, deseori, să urmărească antrenamentele echipei pentru care a evoluat aproape 30 de ani. Este îmbrăcat sport şi priveşte cu ochi de profesionist dar critic modul cum se pregătesc jucătorii bistriţenii. Nu pare deloc mulţumit, dar, deocamdată se mărgineşte să-şi macine singur gândurile. Este de o modestie exemplară şi, pare să nu-i placă foarte mult să vorbească de propria persoană: "Îmi spuneţi că sunt o legendă, dar eu nu pot să strâng tineri pe lângă mine, să-i fac arbitrii. Asta nu e pentru oricine". Despre fotbalul actual, Tori, ca un doctor ce este a pus următorul diagnostic - cu fiecare an care trece, fotbalul românesc scade în calitate.

Stă nemişcat minute bune şi priveşte antrenamentul, gazonul, baza sportivă: "Parcă au trecut secole peste stadionul ăsta, multe lucruri s-au schimbat în bine. Noi jucam pe un teren sufocat de denivelări, aveam chiar muşuroaie, noroi, era un dezastru mai ales în faţa porţii. Atunci jucam cu ghete şi crampoane bătute cu cuie. Vă daţi seama ce se întâmpla când ieşeau afară, îţi răneau talpa, iar tu trebuia să joci mai departe, dar eram tineri şi plini de forţă, de energie".

Fotbal de calitate...
Tori, cum a fost alintat unul din cei mai creativi atacanţi români din anii 70 ai secolului trecut, numai rezistă privind la miuţa încinsă pe gazonul ca o masă de biliard: "Cu toate inconvenientele, jucam în aceele vremuri un fotbal de calitate, adevăratul fotbal. Uitaţi-vă la ei - trei perechi de ghete de firmă, ceea ce noi nici nu ne permiteam să visăm, echipament de calitate şi mingi uşoare. Păi, eu am prins mingile cu şiret... nici nu prea dădeam cu capul, că dacă prindeai şiretul pe frunte, pur şi simplu îţi rupea pielea. Acum e altceva! Sincer, îmi pare rău că nu m-am născut ceva mai târziu, să îmbrac şi eu un asemenea echipament"

Ce e neplăcut?
Fostul atacant se arată dezamăgit că lumea nu mai vine la stadion: "Jucam în Divizia B, era o tribună de lemn, dar atâta lume venea să ne vadă, Doamne câtă lume venea, cu miile. Acum, cred că au alte treburi de făcut, interesul pentru fotbal fiind din ce în ce mai scăzut, bistriţenii fiind interesaţi de weekwnd, de lacul de la Colibiţa, de programele de la televizor. Cu toate acestea, explicaţia este cât se poate de simplă - după Revoluţie am asistat cred că la peste 700 de meciuri din care peste 130 la prima divizie. Ei, o spun cu toată responsabilitatea că suporterii au o mare parte de vină: doar înjurături, scandaluri peste scandaluri, de parcă nu e vorba de o competiţie sportivă. Aici însă şi banii care au fost extrem de mulţi la unele echipe au stricat fotbalul".

Începuturi: "Eu joc fotbal dintodeauna, de la 3-4 ani, atunci când luam parte ca şi copil de mingi. Tatăl meu a fost un mare fotbalist, iar eu cu fratele meu veneam la antrenamente, iar unii şi alţii mi-au remarcat calităţile. De la 6 ani am jucat la piticii Gloriei, ceea ce îmi dă dreptul să spun că am jucat fotbal aproape 30 de ani. După ce m-am retras am mai jucat prin Divizia D vreo doi ani, după care am antrenat echipa Fabricii <>. Prin 1970, antrenor la Gloria era Nicolae Niţescu, un om deosebit, muncitor, apreciat de toţi jucătorii, mai ales că se pregătea alături de noi. Ne pregăteam să jucăm în forţă, să gândim fiecare mişcare, să nu scăpăm de minge imediat ce o primeam. Alte vremuri, alte obiceiuri - acum văd că totul e atât de tehnicizat, parcă-s roboţi. Se cere multă rapiditate cânmd faci o anumită fază, nu prea ai timp să o gândeşti, din păcate, iar acest lucru dăunează, ucide spectacolul fotbalistic".

Goluri şi spectacol fotbalistic
În anii 70, Victor Ciocan şi "Generaţia de aur" a fotbalului bistriţean făceau adevărate spectacole în fosta Divizie B, spectacol fotbalistic şi goluri, foarte multe goluri. Într-o singură partidă, Tori a înscris de 11 ori: "Aveam acele calităţi pe care trebuie să le aibă un vârf autentic - condiţie fizică perfectă şi multă, foarte multă seriozitate, vedeam mingea, dar mai ales locul unde va ajunge, o miroseam efectiv. Sigur că avem dribling derutant, trăgeam cu ambele picioare la poartă, atacam continuu. Acum parcă se doarme în teren. Practic, e mai uşor să distrugi o fază, e mai uşor să faci faza defensivă, să pui autobuzul în poartă şi să aştepţi vreo greşeală a adversarului. Jocul de atac se face mai mult afară, asta pentru a nu aglomera apărarea - 4-4-2 dar fără atacanţi de excepţie. Este o criză mondială de atacanţi veritabili. De când nu s-a mai auzit de vârfuri ca Uwe Seller, de foarte mult timp... Uitaţi-vă la băieţii ăştia de picioruşe au, Doamne, păi noi aveam nişte muşchi la picioare în Divizia A, fibre, domnule, fibre, condiţie fizică, oasatură. De ăştia cum se dă unul mai tare, deja se tăvăleşte pe jos de parcă l-a lovit maşina. Nişte slăbănogi".

Despre arbitraj
Tori începe să ofteze: "Aici e marea bubă a fotbalului românesc - arbitrajul. Practic, nu avem nişte regulamente clare. Uite, în alte campionate nu li se permite patronilor să-şi dea cu părerea despre arbitraj, aici fiecare zice ce vrea: de la Iancu până la MM Stoica, de la Porumboiu la cine ştie ce individ care crede că dacă are bani, ştie şi fotbal. Banul, banul ăsta a stricat totul, iar acum lucrurile stau prost de tot. Vezi, cu fiecare an care trece, calitatea fotbalului românesc e tot mai subţire, scade vertiginos - doar scandaluri peste scandaluri, în timp ce copiii sunt tot mai puţin interesaţi cu adevărat de acest sport. Ei vin aduşi de părinţii care au mirosit că sunt mulţi bani de câştigat, dar pentru ei nu contează dacă piciul are sau nu are talent. E o mare prostie, zău aşa".

Soarta antrenorilor şi arbitrilor
"Vedeţi care e soarta antrenorilor: dacă nu ai rezultate imediate, orice nebun de patron de echipă te dă afară, de parcă eşti ciorap... Eu din anii 70 am început arbitrajul, dar atunci a trebuit să fac stagiu: doi ani pentru liga a treia, tot atâţia pentru fosta Divizie A, plus că am mai făcut două cursuri, în urma cărora am fost selectaţi 30 de foşti fotbalişti care în anul 1982 am promovat ca arbitru în Divizia A. Am fost singurul arbitru de divizie superioară din Bistriţa. Acum îi promovează pe ochi frumoşi şi fără examene, iar tâmpenile care le fac afectează întregul sistem fotbalistic. Eu nu înţeleg de ce trebuie să-ţi închei activitatea din arbitraj la vârsta de 45 de ani, atunci când eşti în vână, ca să spun aşa, având şi experienţa necesară pentru a lua şi cele mai optime soluţii pentru ceea ce se întâmplă pe suprafaţa de joc".

Polisportiv
"Cred că nu există sport pe care eu să nu-l fi făcut. Am jucat handbal, am fost în lotul naţional de tineret de handbal, în timp ce unii ziceau că am calităţi de mare handbalist decât de fotbalist. Jucam handbal dimineaţa la 11.00, iar după amiază jucam fotbal în Divizia C. De asemenea am mai făcut schi, patinaj, am jucat hochei pe gheaţă, volei, baschet, tenis de masă, chiar am fost destul de bun. Am jucat cu Radu Negulescu. Ei, multe lucruri frumoase poţi să faci când faci sport din plăcere şi-i înţelegi adevăratul spirit. "

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 07:11 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Halagian este noul manager al Gloriei Bistriţa

Florin Halagian a fost numit director tehnic şi manager general al clubului Gloria Bistriţa, el începând munca de sâmbătă, când s-a alăturat echipei la Piatra Neamţ pentru meciul cu Ceahlăul, din etapa a VII-a a Ligii I, informează Mediafax.

"Încă de la începutul sezonului am dorit să existe un om cu experienţă în stafful tehnic. De aceea, l-am numit pe Constantin Cârstea. Având în vedere problemele de sănătate cu care se confruntă acesta, am discutat cu Florin Halagian, care a acceptat să devină director tehnic şi manager general cu puteri depline. Restul staffului va rămâne neschimbat: Sandu Tăbîrcă - antrenor principal, Cristian Coroian şi Sandu Negrean - antrenori secunzi. După acest meci, Florin Halagian, Sandu Tăbîrcă şi restul staffului vor stabili programul de pregătire ulterior, în vederea meciurilor următoare, începând cu partida de Cupă cu Dunărea Giurgiu. Va fi o colaborare spre binele echipei, sper să facă treabă bună împreună", a declarat pentru site-ul oficial al grupării bistriţene preşedintele clubului Gloria, Jean Pădureanu.

Florin Halagian, în vârstă de 70 de ani, a antrenat echipe precum FC Argeş, Steaua Bucureşti (1984-1985), Universitatea Craiova (1985), Dinamo Bucureşti (1991-1994), FC Naţional (1995-1997), FC Braşov (2000) şi Ceahlăul Piatra Neamţ (2000).

În prima ligă a stat pe banca tehnică în 862 de partide de-a lungul a 31 de sezoane, obţinând 422 de victorii, 175 de remize şi 265 de înfrângeri. În ultimii ani a fost director tehnic al loturilor naţionale de juniori, observator de joc şi a făcut parte din Comisia Tehnică a FRF.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 01:36 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Jean Pădureanu: "Sebastian Colţescu ne-a făcut praf, vreau neapărat să revăd meciul"

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat, sâmbătă, după înfrângerea cu Ceahlăul, că principalul vinovat pentru acest eşec este arbitrul Sebastian Colţescu deoarece ar fi luat mai multe măsuri în favoarea echipei gazdă.

"Vreau neapărat să revăd meciul pe casetă. Am mari dubii atât la primul gol al nemţenilor, cât şi la penalty. La primul gol a fost fault în atac, acest Sebastian Colţescu ne-a făcut praf. Cine a luat măsura cu el acum un an, n-a greşit deloc. Aşa ceva nu e posibil", a spus Pădureanu.

Ceahlăul a obţinut sâmbătă prima victorie din acest sezon pe teren propriu după ce a trecut de Gloria Bistriţa, scor 2-1, într-un meci din etapa a 7-a, şi rămâne neînvinsă în faţa ardelenilor în meciurile disputate la Piatra Neamţ.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 01:37 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Tăbârcă: "Voi mai discuta cu domnul Pădureanu şi vom vedea dacă vom începe o reconstrucţie la Gloria"

Tehnicianul Sandu Tăbârcă s-a ferit să acuze arbitrajul şi a anunţat că va discuta cu oficialii clubului despre reconstrucţia echipei: "Am clacat psihic, am luat două goluri în numai două minute şi astfel am ajuns într-o situaţie deosebit de dificilă. Voi mai discuta cu domnul Pădureanu şi vom vedea dacă vom începe o reconstrucţie la Gloria".

Ceahlăul a obţinut sâmbătă prima victorie din acest sezon pe teren propriu după ce a trecut de Gloria Bistriţa, scor 2-1, într-un meci din etapa a 7-a, şi rămâne neînvinsă în faţa ardelenilor în meciurile disputate la Piatra Neamţ.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 10:51 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Gloria Bistriţa
Jean Padureanu: "Nu vom retrograda. Pe langa Halagian voi mai aduce un alt nume mare din Romania"

Presedintele clubului Gloria Bistrita, Jean Padureanu, a marturisit ca nu are de gand sa il schimbe pe antrenorul Sandu Tabarca, cu toate ca formatia a avut un start dezastruos in acest sezon. Acesta a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca intr-un timp foarte scurt va mai aduce un alt nume mare din Romania cu care va revitaliza banca tehnica. Astfel, Jean Padureanu crede ca echipa nu va retrograda, desi au trecut 7 etape in care au adunat doar 2 puncte.

"La Bistrita este un scurt circuit, insa nu va tine foarte mult. Sunt convins ca ne vom redresa. Fotbalul din Romania si nu numai sa mai nivelat si nimic nu ma mai surprinde. Pe langa domnul Halagian voi mai aduce pe cineva. Maine voi analiza si vom vedea ce vom face si speram ca lovitura de gratie sa o dam in iarna. Oricum ar fi, Sandu Tabarca va ramane in stafful tehnic, maine vom decide. La Piatra-Neamt am contestat arbitrajul, care greseste intentionat, mai nou. In primul sfert de ora, unde ne-a prins, ne-a ciupit. Un arbitraj smecheresc. Acest arbitru a vazut moartea cu ochii si nu s-a invatat. Ne luat mingea de foarte multe ori in mod justificat. Am incercat sa-l apar cand a avut probleme, insa nu este un om corect. Cei care au crezut ca meciul este aranjat intr-un fel sunt niste oameni prosti si nu au nimic cu fotbalul. Nu spun ca nu se fac, dar nu aici. Nu am vorbit cu Stefan de foarte mult timp. Nu vom retrograda pentru ca voi incerca sa revitalizez conducerea tehnica si cativa jucatori. Cu transferurile din iarna, ne vom reveni. Chiar daca au trecut 7 etape, nu intru in panica. Nu am meritat sa pierdem cateva meciuri. Echipa joaca insa nu prea am avut sansa. Asa cum l-am adus pe Halagian, voi mai aduce un alt nume mare din Romania. Domnul Carstea si-a mai revenit, poate manca si este mult mai bine. Steaua este un club destul de bine aranjat si nu cred ca va pati ceva mai rau de atat. Se va clasa in primele locuri.", a declarat Jean Padureanu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut