Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
12-28-2009, 05:36 PM
Mesaj: #461
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Rapid poate pierde 3,5 milioane de euro din cauza lui Săpunaru!

Problemele lui Cristian Săpunaru afectează şi Rapidul! Fundaşul dreapta a fost suspendat de Federaţia portugheză după ce a avut o altercaţie cu un om de ordine la finalul derby-ului cu Benfica, motiv pentru care Porto îi caută înlocuitor!

Presa lusitană susţine că şefii campioanei vor o altă dublură pentru Fucile, titularul postului de apărător dreapta. Dacă Porto refuză să plătească la vară 3,5 milioane de euro, adică ultima tranşă din transfer, Săpunaru revine în Giuleşti.

Apărătorul în vîrstă de 25 de ani a fost transferat de Porto de la Rapid în vara anului 2008, lusitanii angajîndu-se să plătească 6 milioane de euro în schimbul jucătorului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:37 PM
Mesaj: #462
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Panait: "Aşa cum am lucrat în tur vreau să colaborăm şi acum: Manea principal, eu secund"

După ce Gazeta Sporturilor de astăzi a anunţat că Ciprian Panait va fi adevăratul antrenor al Rapidului în retur, urmînd să fie supervizat de Nicolae Manea, secundul Rapidului a dorit să lămurească anumite aspecte.

"La meciurile cu Bistriţa şi Braşov, după ce domnul Manea a fost trimis în tribună, m-am sfătuit cu dumnealui, am vorbit permanent la telefon. Lucrurile vor fi la fel ca în turul campionatului: Nicolae Manea - antrenor principal, eu antrenor secund. Aşa cum am lucrat pînă acum, vreau să lucrez şi în retur. Nu ştiu cine a dat o astfel de informaţie. Probabil pe cineva a deranjat relaţia bună dintre mine şi domnul Manea, nimeni nu se aştepta ca dumnealui să continue la Rapid, au tot fost discuţii ba cu salariile jucătorilor, ba cu vînzarea clubului, iar acum se încearcă destabilizarea relaţiei dintre mine şi antrenorul principal. Sînt surprins, pentru că abia s-a încheiat un scandal stîrnit de cineva din afara clubului, iar acum asta. Nu am licenţa Pro, e adevărat că învăţ şi îmi doresc să obţin această licenţă", a spus Panait pentru rapidisti.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 05:37 PM
Mesaj: #463
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
«Unicul fără ghete»

Ciprian Panait, omul care va pregăti Rapidul pentru retur, e singurul tehnician din Liga I care nu a fost fotbalist profesionist

Rapid propune experimentul anului pentru partea a doua a acestui sezon: echipa va fi pregătită de Ciprian Panait, supervizat de Nicolae Manea. Primul a jucat fotbal doar la juniorii Petrolului şi la "satelitul" lui FCM Bacău, în Liga a III-a. Nici un meci ca profesionist! "Mi-am dat seama că nu am calităţile necesare unui jucător de top şi am decis să-mi văd de carte. Decît mediocru prin C, mai bine antrenor!", explică Panait.

Tehnicianul de 33 de ani s-a ocupat de pregătirea giuleştenilor şi pe finalul turului, dar ca "principal" figurează în acte Manea, posesor al licenţei Pro. Ciprian a lucrat prima dată pentru un club în 2001, cînd a devenit preparator fizic la FCM Bacău. La Rapid a ajuns în 2007, adus de Sichitiu, şi de atunci a fost antrenor la juniori, preparator, transalor, secund. Recent, a devenit doctor în educaţie fizică, după ce a absolvit examenul cu nota 10.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 07:43 PM
Mesaj: #464
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Ciprian Panait: "Lupta pentru titlu va fi dură şi trebuie să avem constanţă în rezultate"

Antrenorul secund al Rapidului, Ciprian Panait, a declarat, marţi, că formaţia giuleşteană ar mai avea nevoie de doi sau trei jucători pentru a-şi completa actualul lot şi consideră că obiectivul impus de patronul George Copos, câştigarea titlului în Liga I, este realizabil.

"Atât eu, cât şi domnul Manea suntem foarte mulţumiţi de jucătorii pe care îi aveam în acest moment la dispoziţie. Probabil vor mai veni doi sau trei nume noi, mai mult pentru a ne întări numeric. Am încheiat turul la trei puncte de primul loc şi avem toate motivele să sperăm că vom fi una din pretendentele la câştigarea campionatului. Lupta pentru titlu va fi extrem de dură şi trebuie să avem constanţă în rezultate. Am încredere că domnul Manea, prin experienţa sa, va găsi cele mai insiprate soluţii pentru jocul echipei", a spus fostul secund din mandatul portughezului Jose Peseiro.

Panait, care a pregătit în trecut şi echipa a doua a Rapidului, mai spus că este nerăbdător să îşi reia munca alături de fotbaliştii grupării giuleştene: "Ştiam încă de la finalul turului că îmi va fi greu fără fotbal şi fără emoţiile dinaintea şi din timpul meciurilor. Deja îmi lipsesc antrenamentele şi abia aştept să îmi reîncep munca alături de băieţi. Indiferent de ce se va întâmpla la club în 2010, eu sunt pregătit pentru orice. Mai ştiu că viaţa de antrenor este, uneori, scurtă şi voi încerca să-mi fac cât mai bine meseria din postura de secund".

La finalul turului de campionat din Liga I, Rapid ocupă locul 5 în clasament la trei puncte distanţă de prima poziţie, pe care o împart CFR Cluj, Steaua şi Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 07:27 PM
Mesaj: #465
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Sporting îl vrea pe Spadacio

Fostul antrenor al giuleştenilor, Jose Peseiro, l-a propus pe golgheterul vişiniilor de anul trecut la ocupanta locului cinci în Portugalia. Copos face rost de bani pentru retur după ce a anunţat că tot el va fi patron la Rapid în 2010. Acesta e gata să dea curs ofertelor venite pe adresa clubului pentru Spadacio şi Cesinha.

Destinaţia lui Juliano Spadacio e cel mai probabil Portugalia. Sporting Lisabona e clubul care-l vrea pe mijlocaş, pentru care este dispus să ofere Rapidului două milioane de euro.

Tratativele pentru rapidist sunt însă mai vechi. Acesta a intrat în vederile portughezilor încă din vară, atunci când fostul tehnician al giuleştenilor şi al lusitanilor, Jose Peseiro, l-a recomandat.

De altfel, Juliano Spadacio a rămas în relaţii strânse de prietenie cu fostul antrenor, acesta fiind cel care l-a adus şi la Rapid în urmă cu două sezoane.

După ce l‑au urmărit şi în turul actualului sezon, oficialii de la Sporting au făcut deja o ofertă concretă pentru Spadacio, de 2 milioane de euro, Copos urmând să se decidă după Sărbători dacă-i va da drumul să plece. Golgheterul de anul trecut al vişiniilor e şi el gata să accepte transferul la Sporting, pentru a fi mai aproape de familie.

Cesinha, tot în Portugalia
Şi brazilianul Cesinha este dorit de clubul de primă ligă din Portugalia, Pacos de Ferreira. Formaţia lusitană a obţinut deja acordul jucătorului, iar mutarea poate fi urgentată de faptul că Rapid îl poate pierde din vară gratis pe Cesinha, acesta devenind liber de contract la sfârşitul sezonului. O altă echipă interesată de serviciile brazilianului este şi Belenenses.

Preşedintele CA, Ioan Taban, anunţă şi despărţirea de atacantul portughez Joao Paolo Pinto, destinaţia acestuia urmând să fie cel mai probabil Leiria.

"Pinto e ca şi plecat. O să-l împrumutăm, însă sunt probleme cu salariul său, care este destul de mare", spune Taban. Atacantul a fost adus la Rapid de pe vremea lui Mircea Rednic şi câştigă 200.000 de euro pe sezon.

Vasile Şiman îi dă pe Varga şi pe Tibi Bălan la Rapid
George Copos rămâne un afacerist abil. În contul unei datorii pe care Vasile Şiman o are la el, patronul Rapidului îi va achiziţiona pe Dacian Varga şi pe Tibi Bălan, jucători reveniţi la Sportul, după ce le-a expirat împrumutul la Unirea Urziceni în această iarnă.

Cei doi ar urma să fie cedaţi până în vară în Giuleşti. Totodată, Copos e dispus să-l lase pe Răduţă sub forţă de împrumut în "Regie".

"Varga e un fotbalist care-mi place. A dovedit la Urziceni că e genul de jucător care poate face diferenţa. Mi-ar plăcea să lucrez cu el la Rapid", a spus antrenorul giuleştenilor, Nicolae Manea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 11:10 PM
Mesaj: #466
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Spadacio: "În 2010 vreau să joc cu Rapid în Champions League"

Brazilianul Juliano Spadacio îşi doreşte pentru 2010 să evolueze cu Rapid în Champions League şi să reuşească să se transfere la o echipă mai bună din străinătate.

"Am avut un tur de campionat foarte bun, am terminat la 3 puncte de lider, iar acum sperăm să ne odihnim bine în vacanţă pentru ca în retur să putem lupta pentru ceea ce vrea şi antrenorul, adică titlul. Visul oricărui jucător e să evolueze în Champions League. Acolo joacă multe echipe importante, iar dacă avem prestaţii bune putem ajunge la echipe mai mari decît Rapid", a spus Spadacio la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 11:14 PM
Mesaj: #467
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mugurel Buga: "Au vrut să scape de mine!"

Mugurel Buga nu a semnat cu nimeni, dar nici la Rapid nu mai rămîne, fiindcă giuleştenii nu i-au făcut nici o propunere.

- Mugurel, ai semnat pînă la urmă cu vreun club din Azerbaidjan?

- Nu, au fost doar discuţii. Şi acolo, dar şi cu alte cluburi. Mai aştept cîteva zile înainte să iau o decizie. Deocamdată mă odihnesc acasă, la Braşov.

- Faptul că nu te-ai înţeles cu nimeni redeschide varianta ca tu să continui la Rapid?
- Nu ştiu ce să zic... Sincer, nu prea cred. Dacă oamenii de acolo mă voiau, aveau tot timpul din lume să-mi facă o propunere, fiindcă se ştia de mult că-mi expiră contractul la sfîrşitul acestui an. Nea Nae Manea e un domn, ca întotdeauna, el insistă pentru mine, dar nu are nici o putere să hotărască, doar nu el face oferte.

- Eşti supărat că nu au insistat să te păstreze?
- Pe Rapid n-o să fiu supărat niciodată, fiindcă în Giuleşti am petrecut cele mai bune momente din cariera mea. Chiar dacă nu mai sînt dorit acolo, eu le urez să ia campionatul! Iar mie îmi urez să-mi găsesc o echipă!

14 goluri are Buga în cupele europene, record pentru Rapid

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 11:18 PM
Mesaj: #468
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Gauracs, acontat

Rapidiştii sînt aproape de a-l aduce pe atacantul leton Edgars Gauracs (21 de ani), de la Ventspils.

Fără bani de transferuri, alb-vişiniii caută soluţii ieftine pentru întărirea lotului. După ce l-au chemat la prima echipă pe Andrei Creţu (21 de ani), de la ASC Berceni, unde a marcat 17 goluri în 17 partide, giuleştenii vor să mai aducă încă un vîrf: "Unul puternic, de careu, ca Bilaşco. Să se lupte cu fundaşii adverşi şi să devieze către cei din linia a doua. Aşa a luat Unirea titlul!".

Rapidiştii l-au găsit repede pe atacantul dorit: Edgars Gauracs, 21 de ani, de la Ventspils. Internaţionalul de tineret a reuşit un hattrick împotriva României, la începutul lunii octombrie, cînd letonii s-au impus cu 5-1. Deşi nu costă decît 300.000 de euro, Copos încearcă să-l aducă împrumut pînă în vară, cu opţiune de cumpărare definitivă. Agentul atacantului, Florin Manea, susţine că tranzacţia are şanse mari să se realizeze în primele zile ale lui 2010.

10 goluri în 12 partide a marcat Gauracs pentru echipa naţională de tineret a Letoniei

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 11:19 PM
Mesaj: #469
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Herea: "Sper să ieşim campioni în 2010!"

Ovidiu Herea a plecat astăzi în Antalya, unde va petrece noaptea dintre ani alături de prietena sa. Herea îşi doreşte titlul cu Rapid în acest sezon şi e fericit pentru că Nicolae Manea a rămas antrenor în Grant.

- Ovidiu, cum e în vacanţă?
- Vacanţa a început mai demult, acum mergem în Turica să petrecem Revelionul şi sperăm să ne întoarcem cu forţe proaspete şi să facem un sezon mai bun decît cel care a trecut. Aşteptăm antrenamentele, e mai greu în vacanţă, sîntem obişnuiti cu antrenamente şi e normal să le aşteptăm.

- Unde ai petrecut Crăciunul?
- Acasă, în familie. Nu am primit ceva special de la Moş Crăciun, cadouri obişnuite.

- Domnul Copos ce cadou v-a făcut?
- Încă nu am primit nici un cadou de la domnul Copos, mai aşteptăm. Ne-am primit banii pe o lună, e un lucru bun, cu siguranţă vom primi şi restul.

- Ce-ţi doreşti pentru 2010?
- Să fiu sănătos şi să ieşim campioni.

- Eşti fericit că Nicolae Manea va fi antrenorul vostru şi în retur?
- Dumnealui a fost mereu alături de noi, am avut rezultate bune împreună, iar atîta timp cît îşi doreşte să rămînă, ne bucurăm şi noi.

- E titlul de golgeter unul dintre obiectivele tale pentru 2010?
- Sper să repet evoluţiile din turul campionatului, să marchez la fel de mult. E greu să ies eu golgeter, pentru că joc mijlocaş. E dificil să depăşesc un atacant, dar îmi doresc asta şi sper să repet evoluţiile bune.

- Crezi că Unirea Urziceni va fi vulnerabilă fără Dan Petrescu?
- Dan Petrescu e o pierdere importantă pentru Unirea, iar pe noi nu poate decît să ne bucure că a plecat. Sperăm să nu mai vină un antrenor la fel de bun ca Petrescu şi să luăm noi campionatul. Nu contează în ce ligă va antrena, poate a fost o ofertă bună, el ştie ce e mai bine, care sînt obiectivele pe care şi le-a fixat. Nu pot vorbi în numele lui.

- Tu ai accepta o ofertă din a doua ligă rusă?
- Eu mai am contract pînă în 2012 cu Rapid, vreau să rămîn aici, să-mi fac datoria şi apoi vom vedea. Îmi doresc să ajung la echipa naţională, e normal să-mi doresc să ajung acolo, oricine vrea asta. Sper ca prin evoluţiile mele la Rapid să fiu în atenţia selecţionerului.

- În ce campionat ţi-ar plăcea să evoluezi?
- Îmi place mult Spania acum. Deocamdată nu ştiu nimic despre nici o ofertă şi mă gîndesc numai la Rapid, nu mă gîndesc la plecarea mea de aici.

- Ce părere ai despre un eventual transfer al lui Răzvan Raţ la Real Madrid?
- Raţ e un jucător de valoare, a luat Cupa UEFA, cred ar face faţă la Real.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 11:22 PM
Mesaj: #470
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Giuleştenii şi-au stabilit cantonamentele de iarnă: Poiana Braşov şi Antalya!

Odată cu renumirea lui Nicolae Manea în funcţia de antrenor principal al Rapidului, George Copos a aprobat stagiile de pregătire pe care giuleştenii urmează să le efectueze după întoarcerea din vacanţă.

Cuplul de antrenori Nicolae Manea şi Ciprian Panait au decis ca reunirea lotului să aibă loc la paza ProRapid pe 11 ianuarie, urmînd ca pe 13 ianuarie jucătorii să efectueze vizita medicală. Giuleştenii vor părăsi Bucureştiul cu destinaţia Poiana Braşov în perioada 18-27 ianuarie, urmînd ca în perioada 1-12 februarie aceştia să plece în al doilea cantonament, în Antalya.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut