Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
11-09-2009, 10:45 PM
Mesaj: #91
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Nu avem nicio scuză"

Antrenorul Universităţii, Cristian Dulca, a comentat la finele meciului cu Deva prestaţia jucătorilor săi.

"Nu avem nicio scuză, din păcate nu am putut să evoluăm la acelaşi nivel ca şi în partida câştigată marţi la Petroşani. Din păcate am ratat mult, se simte nevoia unor plusuri la nivelul transferurilor. Avem nevoie de câte un jucător pe fiecare post. Lupta pentru promovare continuă deşi e trist că nu am putut bate Deva", a fost de părere tehnicianul "şepcilor roşii".

Dulca e la a doua remiză pe banca echipei de când a preluat pe Universitatea, după 1-1 cu UTA, la debut. Dulca a pierdut cu Arieşul, weekendul trecut, şi a câştigat cu Drobeta (3-0) şi Jiul (2-0).

La finele meciului, după terminarea conferinţei de presă, Dulca a dat ochii cu suporterii, aproximativ 20 de fani cerându-i explicaţii antrenorului pentru prestaţia jucătorilor. Înainte însă fanii au avut un dialog şi cu jucătorii, pe teren, căpitanul Unguruşan fiind cel care a cerut scuze suporterilor pentru rezultat. Cel mai şifonat din duelul cu galeria a ieşit însă Soporan care, la primul meci în acest sezon din campionat pentru "U", a fost luat în colimator de o parte a peluzei "alb-negre".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:45 PM
Mesaj: #92
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cojocnean, pierdut trei săptămâni

Cristi Dulca a mai avut un motiv de supărare după remiza cu Mureşul Deva (0-0) de sâmbătă. Mijlocaşul Cristian Cojocnean a suferit o accidentare la umărul stâng în minutul 52, după o intrare mai dură a lui Câmpean, şi a fost schimbat apoi de Negură.

"Ai umărul disclocat, trei săptămâni te uiţi la colegii tăi din tribună, nu ai voie să faci efort", i-a transmis jucătorului stafful medical al "şepcilor roşii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:46 PM
Mesaj: #93
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cristi Dulca: "Sunt copii, nu calculatoare"

Dulca a dat ochii cu fanii furioşi la finele meciului cu Deva pentru a-şi apăra jucătorii de nervii suporterilor. "Răbdare, hai să facem o echipă! Promovarea nu e pierdută", a transmis antrenorul tiffosilor

Finalul meciului cu Mureşul a dat cep supărării suporterilor de la peluză la adresa jucătorilor Universităţii. Unguruşan şi ceilalţi au ales chiar varianta de a intra în gura fanilor şi s-au dus direct spre suporteri pentru a scuza prestaţia din remiza cu Deva. "Puneţi, mă, osul la muncă!", "Aşa vreţi să promovaţi, cu jocul ăsta!?" au tunat suporterii, care au fost calmaţi cu greu de căpitanul Unguruşan.

După meci, a venit rândul lui Cristi Dulca să dea ochii cu suporterii la intrarea în baza Clujana. "Aveţi răbdare cu ei, sunt tineri, nu au încă automatismele create. Sunt inconstanţi şi ratează ca nebunii dar nu pot fi acuzaţi că nu îşi doresc să câştige. Sunt copii, nu calculatoare!", a fost mesajul împăciuitor al lui Dulca, după al cincilea joc pe banca "şepcilor roşii".

"Trebuie să munciţi mai mult!"
După a doua remiză ca antrenor la "U", Dulca are însă un mesaj puternic pentru vestiarul "şepcilor". "Şi fanii sunt de înţeles, vor şi ei să vadă echipa în Liga I. Gata, trebuie să muncim mai mult, şi să fim mai concentraţi la joc. E nepermis să avem oscilaţii de formă. Batem la Petroşani şi nu suntem în stare să câştigăm cu Deva?!", adaugă Dulca, care pune rezultatul cu Deva şi pe seama oboselii, "U" disputând patru jocuri în două săptămâni.

Antrenorul "şepcilor" pune însă degetul pe rană şi recunoaşte că mijlocul şi atacul l-au dezamăgit în partida de sâmbătă. "Nu se poate! Am avut patru ocazii mari şi nu am fost în stare să marcăm. Sigur la iarnă trebuie să mai aducem nişte jucători, să avem dubluri pe posturi, mai ales în atac şi în linia mediană", mai adaugă Dulca, care a vorbit deja cu patronul Walter de strategia de transferuri însă spune că nu a tatonat şi varianta împrumutului de jucători de la Dinamo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 09:43 PM
Mesaj: #94
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cristi Dulca: "Ne-au vînat!"

Clujul acuză arbitrajul şi circul din repriza secundă, cînd un brancardier s-a plîns că a fost lovit la ficat de un jucător de la "U".

"U" Cluj digeră greu egalul de la Tîrgu Mureş. "Şepcile roşii" au avut meciul în mînă, au condus cu 2-0 la pauză după o primă repriză în care şi-au pus adversarul la respect. Partea secundă a adus o schimbare radicală de ritm, însă clujenii susţin că aceasta a fost dictată de centralul Ghimbăşan. "Am avut 2-0 la pauză, pe fondul unui joc bun. A venit însă acel penalty inexistent, care a schimbat faţa jocului. Am fost vînaţi după pauză, pe lîngă lovitura de la 11 metri, arbitrul ne-a mai şi umplut de cartonaşe galbene", a declarat ieri Cristi Dulca, uluit şi de spectacolul din teren ce-a urmat golului de 2-2. "L-am văzut pe brancardier alergînd spre margine şi ţinîndu-se de abdomen. Apoi s-a prăbuşit. Dacă era lovit la ficat sau la stomac, cum au acuzat mureşenii, nu cred că alerga pînă la tuşă. Rămînea acolo, lat! Eu, sincer, am crezut că a suferit un şoc, ceva, că i s-a făcut rău. Nu l-a lovit nimeni de la noi", a mai spus Dulca. foto: Cu Dulca pe bancă, clujenii au bătut pe Jiul (2-0) şi au remizat cu UTA (1-1) şi Tg. Mureş (2-2) dintre candidatele la promovare.

Actor versat
Mureşenii l-au acuzat la finalul partidei pe fundaşul Nicolae Muşat că l-ar fi lovit pe un brancandier cu piciorul în ficat, acesta fiind dus cu ambulanţa la spital, însă înregistrările video arătat o simulare demnă de un actor versat. Mai mult decît atît, doar Andrei Niţu era prin preajmă în acele momente, dar se afla cu spatele la brancardier, neavînd cum să-l lovească cu piciorul!

"Nu ştiu ce s-a întîmplat, nu înţeleg nici ce au avut cu Muşat. S-a văzut clar cum acel brancardier simulează. Am înţeles că şi la meciul cu Jiul acelaşi individ a acţionat în acelaşi mod. De ce nu spun cei de la Tîrgu Mureş cum ne-a furat arbitrul, de japcă?", a spus fundaşul Niţu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 11:01 PM
Mesaj: #95
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Walter se gândeşte la victorie

Finanţatorul lui "U" este optimist înaintea partidei de sâmbătă, de pe teren propriu, cu FC Argeş (ora 11:00).

"Am văzut o altă atitudine la Târgu Mureş. Băieţii au luptat şi la final au plâns pentru că nu au învins. Sunt convins că vom învinge pe FC Argeş", a spus Walter.

Partida de sâmbătă va fi transmisă în direct de ProTV Cluj şi Sport.ro şi în format LIVE-text pe liga2.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 11:02 PM
Mesaj: #96
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Machado află joi dacă joacă

Şefii echipei clujene au făcut recurs împotriva deciziei Comisiei de Disciplină a FRF de a-l suspenda cinci etape pe Machado pentru "roşul" de la Petroşani, iar decizia va fi anunţată joi. Atacantul a stat deja două etape şi ar putea să fie pe teren cu FC Argeş, dacă pedeapsa va fi redusă la minim.

Altfel, Dulca nu va conta sâmbătă pe Unguruşan, Niţu (suspendaţi), Cojocnean şi Huvos (accidentaţi).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 12:50 AM
Mesaj: #97
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Viorel Hizo a semnat cu Universitatea Cluj! "Am revenit spre deziluzia multora".

Viorel Hizo nu a putut să stea prea mult pe margine şi a decis să semneze un contract cu divizionara secundă U. Cluj din postura de director tehnic

După ce a plecat de la Rapid după meciul cu Internaţional Curtea de Argeş, Viorel Hizo, a decis să se retragă la Sibiu, alături de familie pentru a petrece sărbătorile de iarnă

După cele 180 de zile petrecute în Giuleşti, Hizo era dezamăgit de unele persoane din concurea clubului, dar promitea că nu va renunţa niciodată la pasiunea pentru a antrena. După sărbătorile de iarnă, "Dulăul" s-a întors pe terenul de fotbal mai repede de cît mulţi sperau, din postura de director tehnic.

"Am revenit în fotbal, aşa cum am promis. Îmi doresc să fiu sănătos şi să fac treabă bună, spre deziluzia multora care-mi vor răul. Nu mă retrag eu acum şi am revenit acum la o echipă din Liga a II-a. Am semnat cu cei de la Universitatea Cluj, unde voi fi director tehnic!", a declarat Hizo pentru GSP.RO

Despre ce a făcut în perioada de pauză de cînd a plecat de la Rapid, pînă în acest moment Hizo a spus că a continuat să se pregătească şi să continue pregătirea fizică. "Am citit şi am mers la multe meciuri de juniori şi la partide din Liga a III-a, pentru că din fotbal se învaţă tot timpul.Trebuia să fiu pregătit în orice moment!", a mai adăugat acesta.

Hizo va colabora cu Cristi Dulca, antrenorul echipei, cel cu care a colaborat şi la FC Vaslui, cînd Hizo era antrenor principal, iar Dulca secund. După plecarea lui Hizo de Vaslui, Cristi Dulca i-a fost secund lui Viorel Moldovan, după care a devenit antrenorul principal al grupării reuşind să o califice în Europa League, după victoria din ultima etapă cu 1-0 în faţa celor de la Universitatea Craiova. El a fost demis pe parcursul turului, după care a preluat pe Universitatea Cluj.

"Nu este nici o problemă venirea domnul Hizo. Este unul dintre profesioniştii care au avut rezultate şi care au făcut treabă bună peste tot. Totul este pentru binele Universităţii şi ne dorim să promovăm. Odată cu venirea domnului Hizo va fi foarte bine pentru noi. Am discutat deja cu domnul Walter despre programul de pregătire al echipei, urmează să începem treaba serioasă", a declarat Dulca pentru GSP.RO

Viorel Hizo va începe pregătirea echipei pe 11 ianuarie atunci cînd este programată reunirea echipei. În acest moment cea mai iubită echipă din Cluj, se află pe pozitia a treia a seriei a doua din Liga a-II-a, cu 29 de puncte, la două puncte de ocupanta locului 2, UTA Arad, şi la patru puncte de ocupanta primului loc, FCM Tg. Mureş.

Cariera de antrenor:
- secund la Inter Sibiu (1986–1990)
- principal la Inter Sibiu (1990–1991, 1992–1993)
- secund la Dinamo Bucureşti (1991–1992)
- Rapid Bucureşti (1993–1995, 1995, 2001–2002, 2004, 2009)
- Farul Constanţa (2002–2003)
- China (2004–2005)
- FC Braşov (1995–1997)
- principal la Dinamo Bucureşti (1997)
- secund la FCM Bacău (1998)
- principal la Ceahlăul Piatra Neamţ (1998–2000, 2003–2004, 2007–2008)
- Pandurii Târgu Jiu (2005–2006)
- FC Vaslui (2006–2007, 2008)

CATALIN HILDAN, UNICUL CAPITAN!!! TE VOM IUBI MEREU!!!Angel
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 06:45 PM
Mesaj: #98
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Viorel Hizo spune că Universitatea Cluj are "liniştea necesară pentru performanţă"

[Imagine: 002532_7175_balki-hizo_W474-H300-HA1-VA4.jpg]

Fostul tehnician al Rapidului, Viorel Hizo, a fost prezentat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, ca manager general al divizionarei secunde Universitatea Cluj, pentru care a semnat un contract valabil până în 2013.

"Am primit o ofertă din partea Universităţii Cluj, am analizat-o şi am semnat pentru că îmi place planul pe care îl are patronul Florian Walter. La Cluj am siguranţa liniştii necesare pentru a face performanţă. Trebuie să construim o echipă şi trebuie să promovăm datorită valorii, nu ne dorim o promovare artificială. Dacă vom ajunge în Liga I, trebuie să rămânem mulţi ani acolo. Sper ca în vară să fim mândri de ce am realizat şi să ajungem în primul eşalon. Dacă ajungem, obiectivul va fi consolidarea unui loc în primul eşalon, iar din al doilea sezon vom dori să facem performanţă", a spus Hizo.

Noul manager general al ardelenilor a mai afirmat că nu se va grăbi cu transferurile deoarece nu îşi doreşte jucători pentru un singur tur de campionat. "Nu vom cumpăra niciodată jucători de pe DVD-uri sau de pe internet. Vom urmări fotbaliştii la muncă, ca să nu apară greşeli. Nu voi aduce fotbalişti care să joace şase luni de zile la Universitatea Cluj, pentru că nu am nevoie de aşa ceva. Vreau ca cine vine la Cluj să aibă continuitate şi să mă pot baza pe ei şi în prima ligă. Nu mă feresc să spun că am propus conducerii şi achiziţionarea unor jucători cu care am mai lucrat. De asemenea, un alt obiectiv al meu este promovarea tinerilor jucători. Un fotbalist crescut în propria pepinieră vine cu o altă atitudine. Voi urmări toată materia de care dispunem, de la grupa cea mai mică de juniori", a opinat acesta.

Viorel Hizo a vorbit şi despre contracandidatele Universităţii la promovarea în primul eşalon: "Nu va fi deloc uşor să ajungem pe prima scenă. UTA nu va renunţa la luptă, Târgu Mureş trage şi ea la promovarea, FC Argeş şi CS Otopeni au jucători cu experienţă. Cu ele ne vom bate pentru un loc promovabil".

U Cluj se află pe locul 3 în Seria a II-a, cu 29 de puncte, la două distanţă de primul loc promovabil ocupat de UTA.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 09:22 PM
Mesaj: #99
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Hizo: "Daca vom promova, nu stiu unde o sa jucam"

Noul antrenor al echipei Universitatea Cluj, Viorel Hizo, sustine ca formatia ardeleana are patru obiective, dintre care constructia stadionului nou este cel mai important.

Tehnicianul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca nu stie unde va juca "U" Cluj meciurile de acasa, in cazul in care va reusi sa obtina promovarea in Liga I, insa a precizat ca in tur ar trebui sa evolueze la Alba Iulia.

"Vineri am fost prezentat la «U» Cluj. Exista un proiect pus la dispozitia organelor locale. Mai sunt patru obiective care au o importanta foarte mare: constructia acestui stadion nou, o baza de cantonament, un nou centru de pregatire pentru juniori, copii, echipa a doua si promovarea echipei in primul esalon. Este foarte important pentru fotbalul romanesc finalizarea stadionului, pentru ca ducem lipsa acuta de terenuri. Daca vom promova, nu stiu unde o sa jucam. In tur ar trebui sa jucam la Alba Iulia", a declarat Viorel Hizo in cadrul emisiunii "Fotbal la matineu", prezentata de Horatiu Sima.

Sport Total FM

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 09:29 PM
Mesaj: #100
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Walter: "Hizo are materie prima"


Finantatorul echipei Universitatea Cluj, Florian Walter, sustine ca antrenorul Viorel Hizo i-a spus ca a gasit jucatori de perspectiva in Cluj si ca are materie prima pentru a putea face o formatie redutabila din actuala divizionara secunda.

Omul de afaceri a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca fotbalistii lui "U" sunt multumiti de colaborarea cu "Dulaul", chiar daca acesta ii oboseste foarte tare.

"Chiar acum am terminat discutiile cu Viorel Hizo. Am facut azi (n.r. sambata) trei meciuri de pregatire si antrenament, chiar in Cluj. Viorel mi-a spus ca are materie prima, a gasit jucatori de perspectiva aici. Luni pelcam la Sovata, in cantonaent, iar pe 6-7 februarie plecam in Antalya, la pregatire. Viorel Hizo si acum isi munceste jucatorii, ca pe vremuri. In acelasi timp, cat de munciti sunt, sunt foarte multumiti de cand au inceput pregatirea cu Viorel. Spun ca le place ce fac cu domnul Hizo. Acosta merge cu noi in cantonament si mai avem un portar brazilian care a ajuns aseara (n.r. vineri seara), la orele 23:00 in Cluj si va face si el deplasarea cu noi. Azi a facut numai alergari usoare", a declarat Florian Walter, in cadrul emisiunii "Fotbal la matineu", prezentata de Horatiu Sima.

"Hizo are toate loturile de copii si juniori in subordine, dar pe banca tehnica este Cristi Dulca. Acesta, insa, este al doilea om de pe banca, in calitate de antrenor principal la prima echipa. Echipa o face Viorel Hizo", a mai spus finantatorul echipei Universitatea Cluj.

Sport Total FM

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut