Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
10-01-2009, 06:52 PM
Mesaj: #41
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Studenţii" vor să fie lideri

Înfrîngerea, 1-2 de la Mioveni, i-a aruncat pe "studenţii" clujeni din fotoliul de lider al seriei pe locul 4.

Jucătorii Universităţii speră să revină în fruntea ierarhiei după meciul cu CSM Rm. Vîlcea. "Vîlcea este o echipă bună, care an de an se bate la poziţiile fruntaşe ale seriei, dar trebuie să cîştigăm prin orice mijloace. Ne dorim ca după această etapă să revenim în fruntea seriei", a declarat mijlocaşul Adrian Popa.

Luptă în 4
Mijlocaşul Universităţii, Adrian Popa, crede că lupta pentru promovare se va da între 4 echipe.

"Cluj, Otopeni, Argeşi şi Mioveni sînt echipele care se vor bate la promovare", a spus Popa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 05:36 PM
Mesaj: #42
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Jiul - Universitatea Cluj, reprogramat pe 3 noiembrie

Partida dintre Jiul şi Universitatea, din etapa a IX-a a ligii secunde, a fost reprogramată pentru data de 3 noiembrie. Jocul va avea loc la Petrosani, cu incepere de la ora 14. Meciul a fost amânat la cererea clubului clujean ca urmare a convocării lui Voican la lotul naţional. Elevii lui Ţâlnar nu vor sta însă degeaba, urmând să dispute un amical cu Unirea Alba Iulia sâmbăta viitoare.

Şi jocul "U" - UTA Arad, din etapa a X-a, se va disputa cu trei zile mai târziu decât programul iniţial, mai precis în 20 octombrie, de la ora 15, pe arena "Clujana".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:01 PM
Mesaj: #43
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cristian Dulca este noul antrenor al Universităţii Cluj

Fostul antrenor ale echipei FC Vaslui, Cristian Dulca, a preluat, duminică, banca tehnică a Universităţii Cluj, unde l-a înlocuit pe Cornel Ţălnar, care a demisionat după remiza de pe teren propriu cu CSM Râmnicu Vâlcea, scor 1-1.

"N-am stat pe gânduri, am acceptat imediat oferta venită de la Cluj. Am acceptat pentru că se vrea performanţă. Am rămas impresionat după discuţia cu Florian Walter şi ştiu că îşi doreşte să promovăm, să facem facem lucruri frumoase. Am semnat pe doi ani de zile, iar obiectivul este promovarea în prima ligă", a spus, duminică, Cristian Dulca.

Fostul internaţional Cristian Dulca a fost demis în urmă cu două săptămâni din funcţia de antrenor principal al grupării FC Vaslui, în urma eşecului cu FC Timişoara, din etapa a 7-a, scor 0-1.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:02 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Circul continua la "U": Dulca preia echipa

Cornel Talnar si-a prezentat astazi demisia din functia de antrenor al Universitatii Cluj, informeaza site-ul oficial al echipei clujene. Locul sau va fi preluat de clujeanul Cristian Dulca, antrenorul care a calificat formatia FC Vaslui in cupele europene.

"Vrem sa promovam, sa facem o echipa purternica, sa avem rezultate. Nu vrem sa promovam si apoi sa revenim din nou in Liga a II-a. Deocamdata nu stiu care vor fi antrenorii secunzi, vom vedea. Intelegerea mea e valabila pentru doi ani. Ma bucura aceasta numire, pentru mine e o provocare. Avand in vedere ca ma intorc la echipa mea de suflet, acum voi munci dublu. Am pus suflet si la Valsui, dar aici, la "U" Cluj, e altceva. Sper ca suporterii sa fie alaturi de mine, de echipa, si sa ne sustina. Sunt convins ca vom face treaba buna impreuna si sper sa duc echipa acolo unde ii e locul, in prima divizie", a declarat Dulca pentru citynews.ro.

Echipa va pleca luni in cantonament la Sovata, iar Dulca i se va alatura marti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 09:03 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cristian Dulca: "Să fim o familie!"

La câteva clipe de la instalarea pe banca Universităţii, Cristi Dulca şi-a dezvăluit planurile pentru acest sezon.

Bună Cristi, ce faci?
La meci la "U", la Oradea…

Deja ai intrat în "pâine", parcă echipa era liberă azi …?!
Nu, stai. Sunt cu fiul meu la Oradea. Joacă la puştii Universităţii, calcă pe urmele lui taică-su … (n.r.râde). E adevărat, am preluat banca "şepcilor", dar doar de marţi încep să lucrez cu jucătorii, pentru că mâine sunt la Timişoara, unde susţin examenul pentru Licenţa Pro.

Ce te readuce la "U"?
Să ştii că m-a atras proiectul domnului Walter. De aproape 10 ani nu am mai simţit pe cineva atât de dispus să facă ceva pentru echipa asta. Ştii că eu sunt "U"-ist de mic, nu m-am ascuns niciodată, de asta am făcut aproape de toate pentru clubul ăsta …

Da, ai trecut prin mai multe ipostaze …
Am început ca jucător, am fost conducător, iar acum am trecut pe bancă. Nu ştiu ce va urma, dar mi-aş dori să fac cât mai multe pentru "U" pentru că şi "U" mi-a oferit o grămadă de momente fericite.

Care e obiectivul pe care ţi l-a impus Walter?
Să ştii că nu mi-a impus nimic. Promovarea nu e un obiectiv cerut direct de patron, ci mai ales de suporteri, de toată suflarea care ţine cu "U" Cluj. Toţi îşi doresc ca echipa să revină acolo unde îi e locul. Problema e că trebuie să facem o echipă puternică, să aibă forţa să se şi menţină în prima Ligă, nu să se plimbe doar. Primul pas e să îi cunosc pe jucători şi să devenim o familie.

Ai văzut ultimele jocuri ale Universităţii?
Da, dar nu pot să trag o concluzie. O să urmăresc în cantonamentul de la Sovata mai atent meciurile, am DVD-urile deoparte.

2005-2006 în această perioadă Cristi Dulca a fost director executiv la "U" Cluj

4 jocuri a evoluat Dulca în tricoul Universităţii, în turul sezonului 2001-2002, după care a plecat în Ungaria la Kispest Budapesta

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 07:56 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca: "Am venit sa promovez!"

"U" a ajuns la al treilea antrenor in opt meciuri. Cristian Dulca i-a luat locul lui Cornel Talnar dupa egalul cu Vilcea si promite sa duca echipa in primul esalon. Fostul antrenor al Vasluiului a povestit pentru monitorul felul in care s-au derulat negocierile cu "U" si ce l-a convins sa accepte postul de antrenor principal. Dulca este nerabdator sa inceapa munca la Universitatea Cluj

Reporter: Cind ai fost contactat de Universitatea?
Cristian Dulca: Nu cred ca este foarte important. Pot sa vorbesc doar de negocierile propriu zise.

Pe ce perioada ai semnat?
Pe 2 ani de zile.

Ce te-a convins sa accepti oferta de la Cluj?
Am avut o discutie cu domnul Walter. Din cit am apucat sa il cunosc, isi doreste foarte mult performanta. Altfel nu veneam la Cluj. Planurile de viitor ale patronului m-au convins. Cred ca este singurul om in ultimii 10 ani care este dispus sa faca investitii masive la "U" Cluj.

Obiectivul ramine promovarea din primul an?
Da, normal. Asta vrea toata lumea. Sper sa ajut cum pot. Vreau sa nu dezamagesc pe nimeni si am incredere ca pot face o treaba frumoasa la Cluj. Am revenit la echipa mea de suflet.

Ce stii despre echipa?
Am vazut citeva meciuri la televizor. Nu pot sa-mi dau cu parerea. Ii stiu pe Unugurusan, Dolha, Sisi, astept sa incep munca. Stiu ca este o echipa tinara, ceea ce ma bucura. Cu tinerii dornici de afirmare poti sa faci treaba.

Cind vei face cunostinta cu vestiarul?
Marti, cel mai sigur. Acum sint la scoala de antrenori de la Bucuresti.

Care este filosofia lui Cristi Dulca in fotbal?
In primul rind, imi doresc sa formam cu totii un grup, o familie, asta este cel mai important. Sa avem incredere unii in altii. Rezultatele vor veni. Jucatorii trebuie sa inteleaga ce le cer si trebuie sa se gindeasca doar la performanta.

La inceput de drum
Ca jucator, Cristian Dulca (37 de ani) a evoluat atit la CFR Cluj, cit si la Universitatea, cu mentiunea ca la gruparea "studenteasca" a ocupat, in sezonul 2005-2006, si functia de director executiv. A mai trecut, printre altele, pe la Gloria Bistrita, Rapid, Ceahlaul sau Honved Budapesta. A fost convocat si la nationala de seniori, unde a strins 6 selectii. In cariera de antrenor a pregatit doar formatia FC Vaslui, pe care a calificat-o la finalul campionatului trecut in preliminariile Europa League. Clujeanul a fost demis in 21 septembrie de la gruparea vasluiana, in urma unor rezultate neconvingatoare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 07:57 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"U" Cluj, o saptamina la Sovata

Pregatirea fizica le da mari batai de cap conducatorilor Universitatii Cluj. In aproape toate partidele jucate pina acum, echipa a dat semne de epuizare in repriza a doua, permitindu-le adversarilor sa preia initiativa.

Pusi in garda de problemele fizice, oficialii clubului au luat decizia de a organiza un cantonament la Sovata, in perioada 5-9 octombrie. Dupa revenirea la Cluj, "U" va sustine un joc amical pe "Clujana" cu Unirea Alba-Iulia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:00 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Walter vrea să facă un stadion pentru "U"

Universitatea se va asocia cu Primăria Cluj-Napoca pentru terenul din cartierul Gheorgheni unde Florian Walter va construi un stadion pentru Liga I.

Planul lui Florian Walter de a construi o bază sportivă de la zero, cu un stadion omologat pentru Liga I, prinde contur. Aşa cum Ziua de Cluj a anunţat în exclusivitate încă de acum două luni, clubul clujean se va asocia cu Primăria Cluj-Napoca şi va primi în concesiune pe 40 de ani un teren din apropierea cartodromului, în cartierul Gheorgheni. Acolo, peste un an, "U" ar trebui să joace în Liga I.

Municipalitatea a dat curs solicitării venite din partea lui Florian Walter şi a Universităţii şi a identificat un teren liber de sarcini pe care să-l pună la dispoziţia acestora pentru amenajarea unei baze sportive. La şedinţa forului local de mâine, consilierii locali vor dezbate un proiect de hotărâre în acest sens. Propunerea vizează asocierea Consiliului Local cu CFM "U" SA, iar municipiul pune la dispoziţie un teren în zona cartodromului, urmând ca clubul să investească în amenajarea bazei sportive.

"Este vorba despre un teren de 27.800 de metri pătraţi în zona bazinului de polo pe care dorim să-l amenajăm cu fonduri e la Compania Naţională de Investiţii în Gheorgheni. Acolo sunt libere de sarcini aproximativ patru hectare. Noi ne asociem şi participăm cu terenul. E vorba de o perioadă de 40 de ani. Aşa au solicitat, o perioadă cât mai mare de timp. Terenul rămâne în continuare în proprietatea noastră, însă, după ce trec cei 40 de ani, construcţiile (baza sportivă - n.red.) trec în proprietatea municipalităţii", ne-a declarat primarul Sorin Apostu.

Edilul a adăugat că patronul clubului doreşte să amenajeze două terenuri de fotbal standard, dintre care unul de 7000 de locuri, omologat pentru Liga I. "Au nevoie de o bază proprie, până când se construieşte stadionul. Dacă la şedinţa de mâine se va aproba proiectul, în cel mai scurt timp se poate semna contractul de asociere, iar din acel moment, Universitatea are un termen foarte strâns de a finaliza baza sportivă, de 12 luni", au mai spus oficialii Primăriei.

Aceştia au adăugat că, în proiectul de hotărâre, se stipulează ca, în condiţiile în care Consiliul Local decide să vândă acest teren, clubul "U" Cluj poate să-şi exercite dreptul de preemţiune, iar forul local are obligaţia să anunţe societate în 15 zile asupra intenţiei de vânzare. Preţul va fi stabilit de un evaluator independent.

"Ne-am luat toate măsurile de protecţie. în cazul în care se desfiinţează clubul sau intră în insolvenţă, contractul de asociere încetează de drept. CFM "U" nu are dreptul să schimbe destinaţia terenului, trebuie să permită accesul clujenilor doritori să practice sportul în cadrul bazei, conform programului şi tarifelor pe care le stabilesc. Doar pentru studenţi se stipulează reduceri de 50%", au mai spus reprezentanţii municipalităţii.

Ziua de Cluj a dezvăluit încă de acum două luni că Florian Walter intenţionează să construiască de la zero un stadion de 7.000 de locuri şi o bază sportivă pe un teren din cartierul Gheorgheni, din zona cartodromului. Finanţatorul Universităţii a declarat în mai multe rânduri că, pe lângă stadionul propriu-zis pentru Liga I, se va ridica şi o bază de cantonament, cu terenuri sintetice, dar şi un hotel şi un restaurant. Walter a estimat la aproape zece milioane investiţia în viitoare bază sportivă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:01 PM
Mesaj: #49
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Radu Sabo se întoarce la U Cluj

După ce şi-a schimbat antrenorul principal, Universitatea Cluj are şi un nou antrenor secund. Radu Sabo s-a întors la Universitatea după ce, în 2008 a plecat la Sănătatea Cluj, unde a fost antrenor principal.

Sabo se va alătura clujenilor, în cantonamentul de la Sovata, după meciul de mâine al Sănătăţii când echipa sa va înfrunta acasă pe Odorheiu Secuiesc. Cu Sănătatea a terminat anul trecut pe locul 9, iar în acest sezon, după şapte etape, se află pe locul 13, acumulând doar două victorii şi un egal.

În Cupa României a avut însă mai mult succes, eliminând chiar pe U Cluj şi pe FCM Târgu Mureş, dar a ratat calificarea în optimi după ce a fost învinsă cu 7-0 de FC Timişoara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 03:25 PM
Mesaj: #50
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Bătaie pe strada Fericirii între ultraşii lui "U" şi CFR

Fanii celor două cluburi ale oraşului s-au confruntat în acest week-end, iar un fan "feroviar" a ajuns la spital cu răni destul de grave, susţin surse din lumea "ultraşilor".

Ironia face ca incidentul de duminică seara să se fi petrecut chiar pe strada Fericirii, din zona Gării.

Episodul confruntărilor din acest week-end a avut, practic, două părţi, spun sursele noastre. în primă fază, un grup de 40 de fani ai CFR Cluj i-au aşteptat pe rivalii de la Universitatea în zona Parcului Feroviarilor, sâmbătă, în cursul dimineţii, înainte de meciul cu CSM Râmnicu Vâlcea. Suporterii "alb-negri" au fost prinşi într-o ambuscadă şi au rezultat veritabile confruntări de stradă, spun martorii oculari, dar fără ca vreo persoană să fie rănită grav.

Replica "Sepcilor roşii" a venit duminică seara, cu aproape trei ore înainte de meciul dintre CFR Cluj şi Poli Iaşi (1-1). "Ultraşii" echipei din liga secundă au procedat asemănător şi i-au aşteptat pe rivali pe strada Fericirii, din apropierea Gării. Suporterii CFR-ului au fost alergaţi până pe strada Mecanicilor, respectiv Fierului. Conflictul a lăsat urme destul de grave în tabăra "vişiniilor", spun sursele noastre, un suporter ajungând la spital fără mai mulţi dinţi şi cu contuzii grave.

Nimeni din cele două tabere nu a dorit să ofere detalii, iar reprezentanţii Jandarmeriei spun că e imposibil să detaşeze oameni pe toate străzile în aşteptarea unor astfel de incidente. "Nu am fost solicitaţi la niciun incident între suporteri. Probabil că s-a întâmplat ceva, dar nu putem avea oameni pe toate străzile", ne-a declarat căpitanul Ilie Milici, purtătorul de cuvânt al Brigăzii Mobile de Jandarmi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut