Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
09-11-2009, 02:38 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Vor Fortuna pentru ei

Universitatea Cluj se pregateste pentru testul cu nou-promovata din Covaci. Antrenorul Cornel Talnar stie ca imprevizibilitatea adversarului reprezinta cea mai mare problema pentru formatia sa.

Dupa acel 3-0 cu CFR Timisoara din urma cu o saptamina, "studentii" sint gata de a lua toate punctele si la Covaci, localitatea care are o reprezentanta, Fortuna, in seria a II-a a ligii secunde. Pare o partida facila pentru "universitari", care miine vor intilni o formatie ce a reusit un singur egal pina acum, restul de trei partide fiind pierdute de trupa pregatita de Remus Steop. Totusi, antrenorul vizitatorilor, Cornel Talnar, nu-si subestimeaza adversarul, desi deznodamintul pe care-l asteapta este unul clar: "Nu sint partide foarte usoare cele cu astfel de formatii, trebuie sa avem grija si sa fim foarte concentrati. Cred, insa, ca vom reusi sa ne impunem jocul si sa ne intoarcem acasa cu o victorie".

"Tintarul" nu are probleme de lot, in afara lui Rares Soporan (racit), astfel ca ar putea dispune in teren urmatoarea formatie: Hutan - Ungurusan, Szilagyi, Nitu, Musat - Popa, Bucsa, Iacob, Tene - Bad, Machado. Meciul va fi arbitrat de Marian Bordean (Sibiu), ajutat la cele doua tuse de Lorin Udrea si Mihaela Popescu (ambii din Tirgu-Jiu). Arbitru de rezerva va fi Constantin Stamatoiu (Arad), observatorii din partea FRF urmind a fi Nicu Neagoe (Craiova) si Valer Vancea (Oradea).

Huvos n-are drept de joc
Ieri a fost ultima zi in care se mai puteau legitima jucatori, iar Universitatea Cluj a ramas cu lotul stiut, desi era vorba sa soseasca mai multi jucatori la echipa. Unul dintre ei este si mijlocasul uruguayan Martin Ciappessoni (24 de ani), care oricum nu sosise la Cluj in timp util. Apoi, un alt fotbalist, atacantul portughez Pablo Rodriguez, care fusese testat de Talnar, a fost trimis inapoi in tara sa natala, tehnicianul nefiind multumit de el. O problema neasteptata s-a ivit in cazul brazilianulului Vitor Huvos, care, desi este jucatorul lui "U", nu poate evolua inca pentru noua sa formatie din cauza ca nu i-a sosit cartea verde.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 09:56 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri Universitatea Cluj
U Cluj are magazin on-line

Clubul de fotbal din Liga a Doua, Universitatea Cluj, a decis să îşi promoveze mai mult brandul său, astfel că fanii "şepcilor roşii" au acum ocazia să cumpere obiecte promoţionale cu însemnele echipei.

Pe primul magazin oficial on-line al clubului, suporterii cumpărar orice de la tricouri replică până la eşarfe, căni, şepci, umbrele, pixuri sau chiar brelocuri, brichete şi scrumiere.

Deşi a fost lansat de puţin timp, vânzările nu s-au lăsat aşteptate, cele mai căutate produse fiind săculeţii cu însemnele clubului, eşarfele şi umbrelele.

Preţurile sunt accesibile, astfel încât orice suporter să işi poată permită să achiziţioneze nu doar un simplu produs, ci şi o amintire cu echipa lor favorită. Astfel un tricou oficial costă 85 lei, eşarfele (25 lei), şepci găsim la 15 lei, iar pentru o căciula fanii echipei vor trebui să scoată din buzunar 18 lei.

Toate aceste produse şi multe altele pot fi comandate de pe adresa http://www.shop-u.ro.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 07:22 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Proiectul stadionului din Gheorgheni revine în actualitate

Ideea finanţatorului Florian Walter de a construi un stadion de 7.000 de locuri în cartierul Gheorgheni, unde să evolueze Universitatea în cazul promovării în Liga I, a fost repusă pe tapet de antrenorul Cornel Ţălnar, la finalul jocului cu Fortuna Covaci. Ţălnar susţine că Walter a achiziţionat deja terenul din zona Iulius Mall.

Site-ul suporterilor Universităţii, ucluj.ro, a scris, imediat după meciul cu Fortuna Covaci, câştigat de clujeni, că antrenorul Cornel Ţălnar s-a referit la intenţiile lui Walter de a ridica o arenă de 7.000 de locuri în cartierul Gheorgheni, în apropiere de Iulius Mall. "întrebat despre stadiul lucrărilor la viitorul stadion "Ion Moina", Ţălnar a spus că nu este la curent cu ultimele noutăţi de pe şantier, dar că Florian Walter intenţionează să construiască o arenă de 7.000 de locuri pe un teren achiziţionat de curând, în zona Iulius Mall", notează ucluj.ro.

ZIUA de CLUJ a scris în ediţia din 11 august despre planurile principalului finanţator al Universităţii, Florian Walter, de a construi de la zero o bază de pregătire pentru echipă. Pe lângă alte facilităţi, noul complex ar urma să aibă şi un stadion de 7.000 de locuri, omologat pentru Liga I, unde să evolueze Universitatea în cazul promovării. Terenul, proprietate a Consiliului Local, este situat în vecinătatea cartodromului.

Conform informaţiilor ZIUA de CLUJ, pe aceeaşi locaţie ar trebui construit un hotel şi un restaurant, care urmează să fie folosite pentru cantonamentele "studenţilor", dar şi mai multe terenuri sintetice pentru antrenamente. Noua arenă ar putea fi dotată chiar şi cu instalaţie de nocturnă.

După ridicarea nolului stadion, baza respectivă va fi folosită pentru antrenamentele "studenţilor", dar va fi şi la dispoziţia juniorilor. Momentan, cele nouă grupe de copii sunt obligate să se antreneze pe baza "Napoca", mult prea mică faţă de necesităţile existente. Problemele din acest punct de vedere în cazul primei formaţii sunt şi mai mari, "Şepcile" având la dispoziţie doar Baza Sportivă “Clujana” şi terenul III din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu”.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 07:58 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Ţãlnar avertizeazã: "Atenţie la Argeş şi Otopeni!"

Antrenorul Universitãţii considerã cã, deşi nu stau foarte bine în clasament, FC Argeş şi CS Otopeni se vor bate pentru promovare.

Cu şase puncte şi tot atâtea goluri marcate în ultimele douã etape, Universitatea antrenatã de Cornel Ţãlnar se aflã pe locul secund al clasamentului în Liga a II-a, la egalitate cu UTA Arad, dar despãrţitã de golaveraj. Tehnicianul echipei clujene crede cã, alãturi de arãdeni şi de Jiul Petroşani, FC Argeş şi CS Otopeni rãmân douã echipe puternice, care se vor bate pentru promovare.

Ţãlnar spune cã principalul atu al celor douã foste prim-divizionare este omogenitatea lotului, aproape acelaşi cu care au evoluat în sezonul trecut al Ligii I. "UTA şi Jiul Petroşani par cele mai puternice, dar trebuie sã avem grijã şi la Argeş şi Otopeni. Sunt douã echipe foarte puternice care, în mare parte, evolueazã în aceeaşi formulã ca şi în sezonul trecut", a declarat antrenorul formaţiei clujene.

"Ţânţaru" şi-a exprimat din nou regretul cã nu a reuşit sã mai aducã încã un atacant, în condiţiile în care Andrei Voican va lipsi aproape o lunã din cauza convocãrii la lotul naţional de juniori Under 19. "Mai aveam mare nevoie de un vârf. Voican va lipsi aproape o lunã şi mai rãmânem doar cu Lemnaru şi Machado, plus Iacob. Situaţia nu e deloc plãcutã, dar ne vom mulţumi cu ce avem. La meciul amical cu Hunedoara am avut la dispoziţie un jucãtor în probe, dar nu era peste ce avem noi", a declarat tehnicianul. Cel mai nou nume la capitolul atacanţi, Flavius Bãd, nu va putea fi folosit decât peste trei sãptãmâni, a anunţat Ţãlnar, din cauzã cã încã nu e pus la punct cu pregãtirea fizicã. Din cauza plecãrii lui Voican, "U" va suferi şi la capitolul juniori. Tocmai în acest sens, antrenorul i-a chemat la prima echipã pe Ciubãncan, de la formaţia de juniori nãscuţi în 1992 a Universitãţii, dar şi pe Luca, un jucãtor nãscut în 1993, venit doar de câteva zile la echipã.

Totuşi, antrenorul a reuşit sã-şi fortifice compartimentul median prin aducerea brazilianului Vitor Huvos (20 de ani). Ultima datã la echipa din liga secundã elveţianã, FC Stade Nyonnais, Huvos a venit în Europa la 17 ani, când a fost achiziţionat de celebra Grasshoppers Zurich. în urmã cu douã sãptãmâni a semnat cu Universitatea Cluj. "Ştiu cã am venit la o echipã cu nume, cu mare tradiţie şi cred cã e un mare pas în faţã pentru mine. Am fost primit excelent de cãtre colegii mei. Promovarea se poate obţine, dar cu multã muncã", a declarat Huvos.

Totuşi, şansele ca brazilianul sã fie utilizat în partida de mâine, cu Silvania Şimleul Silvaniei, sunt destul de mici, clubul neprimind cartea verde. "Dacã reuşim sã primim actele de transfer, atunci va face cu siguranţã parte din lot. Nu ştiu încã dacã-l vom folosi ca titular. E un jucãtor interesant, cu tehnicã foarte bunã, tipicã pentru un brazilian. Totuşi, sud-americanii au marea problemã cã ţin mingea mai mult decât trebuie. Sper sã eliminãm aceste carenţe", l-a caracterizat Cornel Ţãlnar. Huvos este cel de-al treilea brazilian din lotul Universitãţii, dupã Machado şi Baiano.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 08:00 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Sebastian Huţan îşi laudă coechipierii

Portarul Universităţii Cluj, Sebastian Huţan, a declarat că s-a adaptat repede la noua sa echipă, iar faptul că până acum a încasat un singur gol se datorează şi colegilor săi din apărare.

"Pe majoritatea băieţilor îi ştiam deoarece am evoluat împotriva lor în divizia B, aşadar nu au existat probleme de acomodare. Este adevărat că am încasat doar un gol, însă este şi meritul lor pentru că, altfel, nu reuşeam acest lucru. Sper să continuăm şirul evoluţiilor bune, iar sâmbătă (mâine – n.red.) să câştigăm. Ne vom lupta la promovare cu UTA, Jiul, FCM Târgu-Mureş, dar şi cu Dacia Mioveni, despre care am auzit că sunt o echipă bună", a subliniat apărătorul buturilor clujene. Universitatea Cluj va întâlni mâine, pe teren propriu, de la ora 11, formaţia FC Silvania.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 08:47 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Bogdan Dolha şi-a prelungit contractul cu U Cluj

După ce a fost trecut pe lista de transferuri acum două luni, mijlocaşul în vârstă de 25 de ani, Bogdan Alexandru Dolha şi-a prelungit înţelegerea cu Universitatea Cluj pâna în 2013 dupa două reprize de negocieri.

Contractul său expiră în vara anului 2010, iar clujenii nu au riscat să-l piarda pe gratis. Noul salariu al jucătorului va fi de 30 000 de euro pe an, cu 13 000 de euro mai mult decât câştiga până acum.

Dolha a mai fost curtat de Unirea Alba Iulia şi Oţelul Galaţi, însa niciunul dintre transferuri nu s-a concretizat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 08:49 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Machado vrea să înscrie 20 de goluri

Golgheterul Universităţii Cluj, brazilianul Gabriel Machado, a acordat un interviu-flash pentru site-ul oficial al clubului în care a dezvăluit câte goluri vrea să marcheze în acest sezon, dar şi câteva detalii mai personale precum faptul că nu are prietenă şi nu îi duce dorul nimănui din ţara sa natală.

Gabriel, eşti de ceva vreme în Cluj. Ce părere ai de oraş?
N-am văzut prea mult, de obicei merg la shopping. Mi-au plăcut mult biserica mare din centru şi Teatrul Naţional. Şi mai îmi place să vin la stadion.

Încă de la primul meci, fetele au început să se intereseze dacă ai prietenă. Ce poţi să le zici?
Nu am prietenă. Sunt liber.

Ai fraţi sau surori?
Am un singur frate, mai mare. Îl cheamă Daniel, dar nu a jucat niciodată fotbal.

Când ai fost ultima dată în Brazilia să-ţi întâlneşti rudele?
Ultima dată am fost în iunie. Merg acasă cam de două ori pe an.

De cine ţi-e cel mai dor din Brazilia?
Nu mi-e dor de nimeni. Sincer. Mă simt foarte bine aici, mai bine ca acasă.

Ai marcat până acum trei goluri pentru Universitatea. Câte ţi-ai propus să înscrii în acest sezon?
20.

Ce părere ai de suporterii lui "U"?
Mă emoţionează de fiecare dată.

Sunt mai fanatici decât cei din Elveţia, unde ai jucat?
Aaaaa, nu se pot compara. Acolo nu se iubeşte fotbalul atât de mult ca aici!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 08:51 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"U" întâlneşte Gloria Arad. După 90 de ani!

Universitatea va juca un meci amical în compania Gloriei Arad, acum în Liga a III-a, în amintirea primei partide disputate de "studenţi" în urmă cu cca 90 de ani chiar contra arădenilor. în deschiderea jocului, programat pe 27 octombrie, de la ora 16, va avea loc o partidă de old-boys între fostele mari glorii ale "Şepcilor roşii".

Universitatea a luat fiinţă în luna noiembrie a anului 1919, dar a jucat primul meci de fotbal un an mai târziu, cu Gloria. Meciul a fost câştigat de "studenţi" cu scorul de 3-1, iar istoricul Gheorghe I. Bodea amintea, în cartea Agora, "U", că jucătorii clujeni primiseră setul de echipamente doar cu puţine zile mai devreme. Acesta a venit tocmai de la Praga, prin doi jucători de la "U", studenţi la universitatea din capitala Cehiei. Culorile, bineînţeles, alb şi negru.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 06:55 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Am fost înşelat"

Ex-antrenorul lui "U" mărturiseşte că nu s-a înţeles cu consilierul finanţatorului Florian Walter, despre care crede că stă în spatele demiterii sale. Palilla ameninţă şi cu FIFA dacă nu-şi primeşte restanţele financiare.

Domnule Palilla, v-aţi rezolvat problemele cu "U" Cluj sau clubul mai are datorii faţă de dumneavoastră?
Nici măcar un cent nu am primit. Am luat doar nişte bani la semnătură, pe care erau obligaţi să mi-i dea, şi atât. Nimeni nu mi-a explicat de ce eu nu am luat prima pentru victoria de la Craiova sau pentru punctul cu Baia Mare. Voi vorbi cu avocaţii mei şi vom vedea ce e de făcut.

Vi s-a spus care au fost motivele demiterii?
Am avut o discuţie cu domnul Walter, dar nu pot fi de acord cu dânsul. S-a supărat fiindcă am fost eliminaţi din Cupă, dar în acel meci am jucat cu doar câţiva titulari. Jucătorii care au pierdut acel meci au fost aduşi de Walter, nu de mine. Eu am vrut să aduc 4-5 jucători italieni cu care am fi promovat, dar nu se încadrau în proiectul lui Walter de a creşte tineri. Eu am respectat proiectul, alţii nu a făcut-o.

La cine vă referiţi?
La Ioan Mărginean, el a trădat proiectul. Cred că el are alte proiecte. Vorbea una şi făcea alta. Eu nu vorbeam cu el, fiindcă nu este serios. Din păcate pentru club, Mărginean are credibilitate la Walter. Dar nu numai el m-a dezamăgit, ci şi Marius Popescu. Marius e băiat bun, dar face doar ce îi spune Mărginean, n-are personalitate. Aşa nu va ajunge niciodată antrenor mare, deşi are capacitate pentru asta.

S-a spus că nici jucătorii nu vă mai doreau?
Nu este adevărat. După ce am plecat, 70 la sută dintre jucători m-au sunat şi mi-au cerut să le găsesc contracte în Italia. Aceşti jucători au apreciat munca mea şi au recunoscut că au făcut progrese cât timp i-am antrenat. Probabil nu m-au dorit unii dintre cei veniţi de la Dinamo şi câteva rezerve, care i s-au şi plâns lui Walter că antrenamentele sunt dure. Walter le-a ţinut partea şi m-a demis. Un conducător profesionist nu face aşa ceva.

Regretă că a venit în România
Vă pare rău că aţi venit la Cluj?
Da, a fost o greşeală. Am fost avertizat că se poate întâmpla aşa, dar nu am crezut. Eu când am semnat cu "U" am refuzat alte contracte din Italia. Am făcut asta pentru că am crezut în proiectul domnului Walter. Ei însă m-au înşelat şi nu au respectat proiectul. Sunt convins însă că nu toţi conducătorii sunt ca Ioan Mărginean.

Ce v-a deranjat cel mai mult la "U"?
Faptul că nu am avut un fir direct cu Walter. Comunicam cu patronul prin Mărginean, iar acesta îi spunea doar ce dorea el. Apoi, este de neconceput să joci meciul de Cupă cu viitorul antrenor în tribună. Sunt convins că a fost tot ideea lui Mărginean.

Ce şanse are "U" la promovare?
"U" Cluj va promova fără probleme cu acest lot. Chiar dacă vine un om care lucrează în bar să antreneze echipa se poate promova. Din păcate, nu ştiu dacă echipa va şi rezista în Liga I, chiar dacă sunt 4-5 jucători care pot juca în Europa. Dar dacă ei nu vor fi învăţaţi să lucreze vor rămâne jucători mediocri.

"Îmi pare rău că am plecat de la Cluj pentru presă, suporteri şi pentru domnul Walter, care vrea să facă multe, dar este deseori prost informat" - Carmelo Palilla, ex-antrenor "U" Cluj

"Aş veni cu drag să mai lucrez la Cluj, dar fără Ioan Mărginean. Cu el nu mai vreau să lucrez niciodată" - Carmelo Palilla, ex-antrenor "U" Cluj

4 puncte a cucerit "U" Cluj sub comanda italianului Palilla

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 10:49 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Voican lipseşte trei săptămâni

Atacantul şi juniorul titular al Universităţii, Andrei Voican, va pleca a doua zi după meciul de la Mioveni, la pregătirile lotului naţional de juniori Under 19 ani.

În aceste condiţii, Cornel Ţălnar se va putea baza doar pe Valentin Lemnaru şi Gabriel Machado în atac. La capitolul "juniori", Paul Ţene e singura soluţie viabilă.

Deşi a fost ferit de probleme cu accidentările, antrenorul Cornel Ţălnar se vede fără unul dintre oamenii de bază înaintea a trei derby-uri vitale, cele cu CSM Râmnicu Vâlcea, Jiul Petroşani şi UTA Arad. Fotbalistul în vârstă de 18 ani va trebui să se prezinte a doua zi după partida de la Mioveni, la naţionala de juniori Under 19. Voican va absenta trei săptămâni din cauza unui cantonament în Austria şi a unui mini-turneu de calificare la turneul final al Campionatului European de juniori U19 de peste doi ani. Ciudat este că la echipa reprezentativă, atacantul e folosit pe postul de mijlocaş la închidere.

În aceste condiţii, Ţălnar se vede nevoit să facă mai multe permutări în primul “11”, asta şi din cauza faptului că Voican era juniorul titular. Singurul fotbalist sub 19 ani care are şanse să fie folosit din primul minut este Paul Ţene, dar asta ar aduce după sine scoaterea din echipă a lui Adrian Popa sau Sebastian Cojocnean, cei doi mijlocaşi laterali.

În aceste condiţii, Iacob ar urma să fie mutat în atac, alături de Machado, iar în zona centrală a liniei mediene să fie utilizat brazilianul Vitor Huvos. O altă opţiune pentru "Ţânţar" este să-l utilizeze pe Ţene pe postul de mijlocaş central, iar Robert Iacob să fie urcat în atac. "Din păcate, nu vom putea conta pe Voican aproape o lună, din cauza convocării la echipa naţională de juniori. Vom rămâne doar cu Machado şi Lemnaru la capitolul atacanţi, plus Iacob. De aceea am încercat să mai aducem un atacant, dar cel care a venit în probe a fost mult sub aşteptări. Până la iarnă ne descurcăm cu ce avem", a declarat antrenorul Cornel Ţălnar.

Fotbalistul adus în această vară de la Dinamo II urmează să ajungă la Cluj cel mai devreme pe 17 octombrie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut