Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
10-19-2009, 06:53 PM
Mesaj: #71
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Biletele la derby-ul "U" - UTA sînt în vînzare şi costă 10 lei

Doar copiii sub 7 ani au acces gratuit la meciul programat marţi, de la ora 15:00

De vineri şi pînă luni seara, suporterii Universităţii pot să-şi achizitioneze, de la standul din Iulius Mall, tichetele de acces pentru întîlnirea de marţi cu UTA Arad, programată pentru ora 15. De asemenea, în ziua meciului, ele pot fi găsite la casele de bilete din incinta arenei "Clujana", cu începere de la ora 9. Preţul unui bilet este de 10 lei. Copiii sub 7 ani au acces gratuit.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:54 PM
Mesaj: #72
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca: Jucatorii au de luat o revansa morala

Cristian Dulca va debuta, maine, ca antrenor al Universitatii Cluj pe teren propriu cu UTA. Inaintea acestei partide, tehnicianul "sepcilor rosii" a declarat ca asteapta de la jucatori determinare si concentrare.

"Echipa a avut la dispozitie o perioada mai lunga in care, de la venirea noastra, am incercat sa lucram putin si la partea fizica si la cea tactica, la mentalitate, la tot ce insemana pregatirea unui joc. Vom intalni un adversar de renume al fotbalului romanesc. UTA e o echipa cu jucatori valorosi, are un antrenor cu experienta. Pentru noi este important ca maine sa luam toate cele trei puncte. Va fi un meci de angajament, greu, avand in vedere si conditiile meteo. Speram sa abordam meciul cu maxima seriozitate si cu determinare si jucatorii trebuie sa fie constienti de importanta lui pentru ca au de luat o revansa morala dupa meciurile mai putin bune pe care le-au avut in partidele precedente", a declarat Cristian Dulca.

Constantin Olariu, secundul lui Dulca pe banca tehnica, este foarte familiarizat cu seria a II-a, dupa ce, timp de cinci ani, a antrenat in liga a II-a. "Trebuie sa avem o constanta in partide pentru a putea sa ne indeplinim obiectivul, promovarea. In aceasta serie sunt patru sau cinci echipe puternice, care se lupta pentru primele pozitii, in rest sunt formatii mai slabute. E important sa facem rezultate bune cu aceste echipe mici pentru ca intre celelalte cinci cu siguranta punctele se vor imparti", a spus Olariu.

Dulca este convins ca principalul pericol din tabara celor de la UTA este atacantul Paul Batin. "UTA are in lot doi, trei jucatori experimentati. Batin este un atacant foarte periculos, dar noi trebuie sa ne facem jocul, sa avem determinare si sunt convins ca numai asa vom putea castiga", a mai spus Dulca.

Pentru acest meci singurul jucator incert este juniorul Andrei Voican. Acesta resimte dureri musculare dupa actiunile de la lotul national U 19.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:55 PM
Mesaj: #73
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca: "Nu ne mai permitem să pierdem puncte"

Antrenorul Universităţii Cluj, Cristi Dulca, spune că victoria cu UTA Arad este vitală pentru a nu pune în pericol obiectivul echipei: promovarea în prima Ligă

"Venim după două săptămîni de pauză în care am încercat să lucrăm în special la mentalitate. E o presiune în plus pe noi pentru că toate echipele din prima jumătate a clasamentului au cîştigat meciurile disputate în weekend, băieţii au o revanşă morală de luat după ultimele rezultate negative, nu ne mai permitem să pierdem puncte. Vreau să le insuflu jucătorilor mentalitatea de învingători, am încredere şi sînt conştient că şi ei îşi doresc să promoveze", a declarat Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-20-2009, 04:12 PM
Mesaj: #74
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Nu mai putem pierde"

Echipa clujeană joacă astăzi primul meci după o pauză de două săptămâni

Noul antrenor al "şepcilor" cere mai multă concentrare şi spune că a lucrat mult la moralul jucătorilor, care erau afectaţi după ce li s-au schimbat doi antrenori în opt etape.

"U" va încerca astăzi să învingă prima echipa din jumătatea superioară a campionatului cu un nou antrenor, Cristi Dulca, cel care spune că a mai rezolvat din problemele echipei.

"Am avut două săptămâni de pauză în care am încercat să lucrăm la partea fizică şi la cea psihică. Este normal ca atâtea schimbări de antrenori să afecteze jucătorii. Nu e normal să se schimbe aşa des antrenorii. Jucătorii au fost foarte supăraţi", a povestit tehnicianul lui "U", care îşi avertizează jucătorii că nu mai pot pierde puncte acasă dacă vor să păstreze şanse la promovare.

"Jucătorii au o revanşă de luat după rezultatele mai slabe cu Dacia Mioveni şi Vâlcea. Nu mai trebuie să pierdem puncte dacă vrem să promovăm", spune Dulca, cel care crede că echipa a suferit din cauza atitudinii jucătorilor.

"Vreau să le insuflu atitudinea de învingători. Contează determinarea. Felul în care jucătorii intră în teren. Avem jucători tineri şi uneori nu sunt concentraţi sută la sută când intră în teren", este de părere Dulca.

Voican, incert pentru meciul de azi
Atacantul Universităţii a revenit cu probleme medicale de la lotul de juniori Under 19, cu care s-a clasat pe locul doi în primul turneu de calificare la campionatul european. Voican resimte dureri musculare şi prezenţa sa în teren la partida de astăzi a devenit incertă. "Avem o problemă cu Voican, dar sper să-l recuperăm până la ora jocului. Nu este ceva foarte grav", a mai spus Dulca.

"U" joacă în curtea şcoli
Formaţia lui Cristi Dulca va începe de joi turneul de promovare a echipei în şcoli şi campusuri universitare, organizat la ideea antrenorului. Astfel, Machado, Szilagyi sau Huţan îşi vor aminti joi de anii de liceu şi vor întâlni de la ora 13:00 echipa de fotbal a Liceului de Arte Plastice "Romulus Ladea", chiar în curtea unităţii de învăţământ.

"Sisi", noul căpitan?
Cristi Dulca a dat de înţeles că va propune în vestiar schimbarea căpitanului şi cele mai mare şanse să pună mâna pe banderolă le are Szilagyi Zsolt. "Sunt câţiva jucători cu experienţă şi personalitate în echipă. Unguruşan sau Szilagyi pot purta banderola. Cert este că un căpitan trebuie să fie lider în vestiar. Veţi vedea la meci cine va fi căpitan", a spus Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:06 PM
Mesaj: #75
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Zgârciţi la fotbal

Ţucudean şi Unguruşan au marcat câte un gol într-un 1-1 chinuit. Universitatea rămâne şi după meciul de ieri fără victorie în faţa unei formaţii din prima jumătate a clasamentului, dar Cristi Dulca spune că echipa a arătat o altă atitudine.

"Şepcile roşii" au jucat ieri una dintre restanţele de foc pe care le aveau, după două săptămâni de pauză. Dulca n-a avut norocul unui debut lejer. Un adversar neînvins, o ploaie sâcâietoare şi un teren mocirlos au întâmpinat Universitatea. Într-un asemenea decor, fazele spectaculoase şi execuţiile tehnice au fost oferite cu ţârâita, în contrast cu ploaia torenţială pe alocuri, care se lupta cu rezistenţa fizică a jucătorilor.

UTA a început mai bine şi Ţucudean sau Batin semănau mai mereu panică în defensiva "şepcilor". Cu ochii aţintiţi pe golgheterul "furat" de CFR şi împrumutat la UTA, clujenii au fost penalizaţi de Ţucudean, care a profitat de neînţelegerea dinte Huţan şi Szilagyi (32). Clujenii au ieşit la atac şi Unguruşan a venit ca din tun şi a trimis o "torpilă" de la 35 de metri în colţul lung al lui Bălgrădean (39).

După pauză, Batin le-a mai scos peri albi fundaşilor clujeni de câteva ori, dar a fost neinspirat în timp ce Dulca a forţat victoria. Băd îşi mai trece însă o ratare incredibilă în CV (57), în timp ce şutul lui Bucşa este respins de Bălgrădean într-un final marcat de domincarea clujenilor (90). 1-1 şi speranţa de promovare este păstrată de ambele echipe.

Dulca: "Atitudinea e alta"
Noul antrenor al lui "U" s-a declarat mulţumit de egalul cu UTA şi spune că şansele la promovare rămân neschimbate.

"Sunt pe jumătate mulţumit. Eu zic că s-a văzut o altă atitudine. E bine că nu am pierdut cu un adversar la promovare. Lupta rămâne deschisă şi pentru noi şi pentru UTA. Suntem la acelaşi nivel. Lipsa victoriilor sunt un impediment pentru jucători, dar sper să vină şi victoriile", a spus la final Cristi Dulca.

Dolha, la primul meci de la revenire
Numirea lui Cristi Dulca pe banca tehnică a atras după sine şi reactivarea lui Bogdan Dolha. Jucător de bază în sezonul trecut, mijlocaşul central a ieşit din graţiile antrenorilor Palilla şi Ţălnar, primul trimiţându-l chiar să se antreneze prin parcuri. Dolha, care nu a mai jucat niciun minut în acest sezon a fost titular ieri în echipa lui Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:07 PM
Mesaj: #76
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Clauză de 100.000 euro

Florian Walter spune că primul meci din mandatul lui Cristi Dulca a fost cel mai bun de până acum şi este convins în continuare că "U" va promova.

Domnule Walter, cum vi s-a părut primul meci cu Dulca pe bancă?
Foarte bun. În a doua repriză puteam să mai marcăm, fiindcă am controlat jocul. Arădenii mai mult au tras de timp. Ne-a încurcat şi terenul. Dacă nu era aşa moale, îi băteam.

Ce schimbări aţi sesizat în jocul echipei?
S-a văzut o altă atitudine, o altă dorinţă, iar jucătorii au fost mult mai concentraţi. A fost cel mai bun meci din acest campionat. L-am felicitat pe Dulca. La iarnă vom trage linie şi vom vedea ce mai trebuie făcut. Obiectivul rămâne însă promovarea.

Va avea Dulca o viaţă mai lungă la "U" decât Palilla şi Ţălnar?
Cu siguranţă. I-am spus că-l voi lăsa să muncească. Ca să îl asigur că nu va avea astfel de probleme, am pus în contract o clauză prin care mă oblig să-i plătesc 100.000 de euro dacă îl dau afară.

Vă îngrijorează că "U" n-a bătut nicio echipă de top din serie?
Normal că nu îmi convine, dar am pierdut nemeritat la Mioveni, iar acest egal cu UTA a venit după un joc bun. Vom învinge şi echipe mari, pentru că altfel nu putem promova. E bine că avem o singură înfrângere, mai cu seamă, se vede asta, ne lipseşte omogenitatea.

Dar lipsa de experienţă nu e un minus?
Şi dacă aveau experienţă, tot nu era omogenitate. Nu asta este însă strategia mea. Dacă ne uităm la echipa Unirii Urziceni, în afara lui Brandan şi Arlauskis nu ar mai fi jucători pe care să-i poată vinde. Restul sunt cam bătrâni. Eu vreau ca în 3-4 ani să încep să şi vând jucători, pentru că un club puternic trebuie să se autofinanţeze. Altfel, ar fi o gaură neagră.

3 puncte sunt între "U" Cluj şi FC Argeş, echipa de pe primul loc, dar "şepcile" au un joc mai puţin disputat

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:07 PM
Mesaj: #77
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Reuniune de clasă

"Şepcile roşii" au demarat astăzi acţiunea de promovare a sportului în şcoli şi au susţinut un meci în compania echipei liceului de Arte Plastice "Romulus Ladea" din Cluj-Napoca.

Cristi Dulca şi-a adus tot lotul la meciul demonstrativ, prilej de relaxare pentru jucătorii lui "U", care şi-au reamintit de meciurile pe teren de handbal susţinute în anii de liceu. Liceenii nu i-au menajat deloc pe fotbalişti şi la finalul jocului scorul a fost egal.

S-a trecut la loviturile de departajare unde fotbaliştii au încercat să amuze asistenţa, iar liceenii au câştigat, spre deliciul colegelor de clasă, care cu această ocazie au chiulit de la ore cu acordul profesorilor.

"Este o acţiune benefică, care vine în sprijinul sportului şi al fotbalului în şcoli. Cred că ne-am mai câştigat câţiva suporteri astăzi şi sunt sigur că vom mai face astfel de acţiuni", a spus Cristi Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:08 PM
Mesaj: #78
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Aliatul lui Dulca

Florian Walter este din nou optimist. Jocul cu UTA l-a incintat si i-a redeschis finantatorului apetitul pentru fotbal.

Walter este increzator in proiectul pe care vrea sa-l dezvolte la Universitatea Cluj

Conform spuselor oficialului, in iarna, Universitatea Cluj ar putea aduce citiva jucatori importanti.

Dupa dezamagirile Mioveni si Vilcea, Florian Walter are motive de satisfactie. In ciuda remizei cu UTA, scor 1-1, conducatorul l-a felicitat pe Dulca pentru modul in care a pregatit partida. "Mi-a placut ceea ce am vazut pe teren. Este pacat ca nu am reusit sa invingem, dar jocul m-a multumit. A fost cea mai buna partida de pe teren propriu. Am avut citeva ocazii foarte bune si am fi putut cistiga. Ploaia ne-a dezavantajat pentru ca din nu mai puteam controla bine mingea. L-am felicitat pe Cristi dupa meci, a meritat", a dezvaluit Walter, care i-a dat mina libera tehnicianului in privinta strategiei clubului pentru retrurul campionatului. Cum antrenorul a anuntat recent ca si-ar dori si fotbalisti cu experienta, cu jocuri in Liga 1, Walter pare dispus sa-i dea credit: "Avem o echipa tinara, vom vedea daca se va schimba strategia, dupa ultimul joc al turului de campionat. Vom discuta atunci cu Cristi Dulca, vom analiza prestatia fiecaruia si vom decide de ce avem nevoie. Poate Cristi imi va cere fotbalisti experimentati, poate imi va spune sa imprumutam citiva din lot in alta parte, pentru a juca. Transferurile el le va decide. Nu este exclus sa aducem nume noi in iarna", a spus Walter.

"Batin a gresit clubul"
Partida cu UTA i-a lasat, totusi, si un gust amar finantatorului clujenilor. Walter a recunoscut ca regretele sale se leaga de golgheterul aradean, Paul Batin. "L-am vazut in meciul cu noi, este fotbalist, are valoare. Imi pare rau ca nu am reusit sa-l aducem aici, ne-ar fi ajutat foarte mult. CFR-ul l-a luat de sub nasul nostru, asta a fost tot. Nu cred ca Batin a facut alegerea cea buna. Timpul o va demonstra", a adaugat Walter.

Tames si Dulcea, ochiti de "U"
Pitestenii Iulian Tames (mijlocas) si Adrian Dulcea (atacant) se numara printre primii fotbalisti vizati pentru un transfer, in iarna. Neplatiti de mai multe luni la FC Arges, cei doi si-au depus memorii pentru a deveni liberi. In conditiile in care Universitatea le ofera stabilitate financiara si un plan care vizeaza performanta, ambii ar putea fi tentati sa accepte o propunere concreta de la Cluj. Situatia lor este cunoscuta si de conducerea Universitatii: "Da, stiu ce se petrece la FC Arges, am vazut ca sint probleme. Imi place Tames, il stiu si pe Dulcea, dar cam atit. Pentru ei cred ca se bat mai multe echipe. Daca vor fi liberi, vom vedea ce putem face in privinta lor", a dezvaluit Florian Walter.

O alta optiune ar fi Catalin Doman, insa pentru transferul sau Universitatea Cluj va trebui sa se lupte cu Dinamo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:08 PM
Mesaj: #79
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca: "Sper să învingem Drobeta sîmbătă"

Antrenorul Universităţii Cluj, Cristi Dulca, s-a declarat mulţumit de atitudinea jucătorilor săi din partida cu UTA şi vrea să obţină sîmbătă, de la ora 11, prima victorie din mandatul său, în compania Drobetei Turnu Severin

"Mă bucură atitudinea jucătorilor de la ultima partidă jucată, chiar dacă nu am reuşit să obţinem victoria. Acum ne pregătim pentru partida de sîmbătă cu Drobeta, sper să reuşim să obţinem toate cele trei puncte", a declarat Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-23-2009, 06:41 PM
Mesaj: #80
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Cristi Dulca: "Sintem favoriti cu Drobeta"

Fara victorie in ultimele trei runde, "U" Cluj este nevoita sa invinga simbata Drobeta Turnu Severin.

Formatia lui Cristi Dulca va primi vizita echipei Drobeta Turnu Severin, un adversar incomod, dar "de batut", dupa spusele antrenorului clujean. "Am mare incredere inaintea acestui meci, pentru ca echipa a aratat o atitudine foarte buna in teren la jocul cu UTA Arad. Vrem sa jucam fotbal si sa cistigam cu Drobeta. Echipa se exprima bine, toata lumea isi doreste sa cistige. Vom trata meciul cu seriozitate maxima si pot spune ca sintem favoriti. Speram sa luam toate punctele puse in joc", a explicat antrenorul Universitatii Cluj.

"U" este ferita de accidentari si va putea evolua in cea mai buna formula. Fata de ultimul joc, Cristi Dulca va opera citeva modificari in primul "11", Robert Iacob, Voican si Adrian Popa, urmind sa fie aruncati in lupta inca din primul minut. Echipa probabila ar putea arata astfel: Hutan - Ungurusan, Szilagyi, Nitu, Musat - Cojocnean, Iacob, Bucsa, Ad. Popa - Voican, Machado.

"Nu s-a batut nimeni"
In alta ordine de idei, Cristian Dulca a dezminitit informatia aparuta in presa, potrivit careia fotbalistii s-ar fi luat la bataie in vestiar, dupa finalul partidei cu UTA Arad. Unul dintre jucatorii Universitatii a dezvaluit exact ce s-a intimplat dupa partida cu "Batrina Doamna": "Ungurusan i-a reprosat lui Huvos faptul ca a tinut prea mult mingea in anumite faze ale jocului si ca trebuia sa dea mai repede drumul. Huvos l-a injurat iar Unguru' s-a enervat si a mers amenintator spre el. Atunci a intervenit si Machado, fara nici o treaba si a inceput si el sa injure. Szolo s-a interpus si a alunecat pentru ca era ud pe jos, asta a fost tot. Nu s-a batut nimeni. Pai daca Szolomajer era lovit de cineva, era jale in vestiar!", a povestit un jucator, sub protectia anonimatului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut