Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
10-06-2009, 03:36 PM
Mesaj: #51
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Talnar: "Nu mai suportam injuraturile"

Cornel Talnar a dezvaluit motivele care au dus la despartirea de Universitatea Cluj dupa doar cinci jocuri. Atitudinea ostila a unei parti a galeriei l-a determinat pe antrenor sa-si inainteze demisia.
Talnar s-a saturat de jigniri

Inca de la primul antrenament la Universitatea Cluj, Talnar a fost injurat ca la usa cortului de citiva suporteri. Lucrurile pareau insa ca s-au linistit dupa primele meciuri, in care Talnar a obtinut trei victorii la scor: 3-0 cu CFR Timisoara, 3-0 cu Fortuna Covaci si 4-1 cu Silvania. La Mioveni, antrenorul a suferit prima infringere, fiind invins de Dacia cu 2-1. A venit apoi remiza, 1-1, cu CSM Rimnicu Vilcea, iar o data cu ea, un nou val de antipatie din rindul tribunelor. Talnar a fost luat la tinta din nou de suporteri, fiind tras la raspundere pentru jocul slab al echipei. Decizia demisiei a luat-o la citeva ore dupa meci, dupa o intrevedere si cu patronul Florian Walter: "Nu mai pot, am familie si eu, am o nepotica, vine la meci si aude fel si fel de jigniri. Nu mai suportam injuraturile. Intr-o asemenea atmosfera eu nu puteam sa lucrez. Am venit cu inima deschisa, dar daca nu se poate, pleci in alta parte. Imi pare foarte rau, respect galeria Universitatii Cluj, a demonstrat ca este alaturi de echipa la fiecare meci, dar o parte dintre suporteri se multumesc doar sa injure. Mediul de lucru era neprielnic performantei. Am discutat si cu domnul Walter si i-am spus acest lucru. Si el era suparat de ultimul meci si mi-a zis ca nu va mai veni la nici un joc pina la finalul turului. Mi-am zis atunci. «Ce rost mai are sa continuu? Injuraturi, jigniri, atmosfera proasta»", a dezvaluit Talnar pentru monitorul.

Walter n-are remuscari
Tehnicianul le ureaza succes fostilor sai elevi pe viitor. "Am avut o relatie foarte buna cu toata lumea, de la conducere la jucatori. Le doresc multa bafta si sa promoveze in Liga 1. Le tin pumnii", a conchis Talnar.

Finantatorul Florian Walter nu a ramas impresionat de motivele invocate de antrenor, sustinind ca nu a facut nimic ca sa impiedice despartirea: "A plecat si cu asta basta. Cind cineva isi da demisia, nu comentez. Nu am incercat sa-l conving sa ramina. Nu am stat la discutii, aveam treaba la Bucuresti", a spus Walter.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 07:46 PM
Mesaj: #52
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Sabo: "Promovăm!"

Radu Sabo, antrenorul-jucător al echipei Sănătatea Cluj, a jucat marţi ultimul meci pentru "viruşii verzi". Noul antrenorul secund al lui "U" Cluj îşi va intra de mâine în funcţie.

Radu, ai dat gol la ultimul tau meci la Sănătatea….
Îmi pare rău că nu am câştigat acest meci. Eu oricum le mulţumesc băieţilor că de anul trecut din septembrie au fost alături de mine şi cred eu, am realizat lucruri frumoase aici, în ciuda tuturor greutăţilor de care ne-am lovit.

De mâine revii la Universitatea Cluj. Cum te simti?
Vă daţi seama că am fost onorat de propunerea pe care am primit-o şi acum cum spunea şi Cristi Dulca vom încerca să formăm o adevărată familie la Universitatea Cluj. Sunt mulţi nou veniţi, dar sper ca într-un timp scurt să formăm o echipă la "U" capabilă să se bată la promovare şi să se menţină în Liga I.

Ai dat de băut colegilor de la Sănătatea?
O să fie în această seară o masă de despărţire în care vom ciocni un pahar de vin. M-am ataşat foarte mult de această echipă şi de băieţi, dar viaţa merge înainte şi eu am ales cea mai bună oferta pentru mine în acest moment.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 07:48 PM
Mesaj: #53
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Liga I poate duce Universitatea la Alba Iulia

În lipsa unui stadion omologat pentru prima divizie, oficialii clubului clujean s-au orientat spre arena “Cetate” din oraşul Marii Uniri.

Planul lui Florian Walter de a promova în Liga I are un singur impediment: stadionul. Cum noua arenă din Cluj va fi gata cel mai devreme în 2011, oficialii clujeni sunt obligaţi să găsească o alternativă, iar aceasta ar putea fi stadionul "Cetate" din Alba Iulia. Edilul Mircea Hava a declarat pentru ZIUA de CLUJ că există chiar şi un contract de închiriere al arenei, semnat între Primărie şi CFM "U", în urmă cu doi ani

Pentru că baza sportivă ce urmează să fie construită în cartierul Gheorgheni nu va putea fi omologată, până la urmă, pentru Liga I, oficialii Universităţii s-au reorientat spre alte variante. Prima pistă tatonată a fost arena "Arieşul" din Turda, însă costurile necesare omologării pentru partide de primă divizie sunt prea mari. La fel ca şi în sezonul 2006-2007, la finalul căruia "U" a promovat în prima divizie, şefii s-au orientat spre varianta de a se muta la partidele oficiale pe arena “Cetate" din Alba Iulia.

Primarul Mircea Hava a declarat că în baza contractului de închirere semnat în urmă cu un an, între "U" şi Primărie, clubul clujean poate evolua oricând pe arena "Cetate". Mai mult, Hava spune că ar fi un lucru benefic şi pentru oraşul Alba Iulia să găzduiască meciurile Universităţii, dacă Unirea va retrograda din Liga I la finele acestui sezon. "Am fost contactat de mai multe ori de cei de la “U” pentru a le închiria stadionul. Nu ştiu când s-a întâmplat ultima oară să vorbim, cert e că există un contract semnat în urmă cu un an. Eu îi aştept cu braţele deschise aici, la Alba Iulia. Important e să nu ne călcăm pe picioare, cum ar veni, adică să nu se intersecteze programul cu cel al Unirii. E normal să ne ajutăm, doar suntem din aceeaşi zonă", ne-a declarat primarul democrat-liberal al oraşului Alba Iulia.

Finanţatorul Florian Walter a declarat pentru ZIUA de CLUJ că a discutat cu primarul Hava şi, cel mai probabil, vă alege arena din Alba Iulia pentru meciurile de pe teren propriu ale Universităţii în cazul în care echipa promovează. "Sincer, mă bucur că domnul Hava s-a arătat deschis să colaborăm. Am înţeles că până în februarie vor pune şi nocturnă, deci stadionul va fi omologat şi în sezonul următor pentru prima divizie. Ne-am gândit şi la distanţa mică dintre Cluj şi Alba Iulia când am ales această variantă. E important să avem susţinerea cât mai multor fani", a declarat Walter

Conform site-ului oficial al Unirii Alba Iulia, stadionul "Cetate" a fost inaugurat în anul 1982 şi are o capacitate de 18.000 de locuri, din care doar 7.000 pe scaune. După nouă etape scurse din acest sezon de Liga I, echipa albaiuliană ocupă locul 16 în clasament, cu doar nouă puncte câştigate. De cealaltă parte, Universitatea se menţine în cărţile promovării, "studenţii" ocupând locul trei în seria Vest a Ligii a II-a, cu 17 puncte în opt etape, trei mai puţin decât liderul FCM Târgu Mureş. Universitatea şi Unirea Alba Iulia vor disputa un meci amical sâmbătă, de la ora 12, pe arena "Clujana".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 07:54 PM
Mesaj: #54
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"U" a primit "undă verde" pentru baza sportivă din Gheorgheni

Ţelul noului finanţator al Universităţii, Florian Walter, de a construi o bază sportivă pentru clubul clujean a primit girul aleşilor locali.

Proiectul a fost votat în unanimitate în şedinţa de ieri a Consiliului Local, iar Walter estimează că va demara lucrările la începutul lui 2010. Baza va fi finalizată în 12 luni de la debutul construcţiei, conform contractului de asociere.

"Şi după finalizarea lucrărilor la stadion, baza sportivă din cartierul Gheorgheni va fi în folosul echipei mari a Universităţii, dar va fi rămâne şi juniorilor clubului. Până acum, "U" nu a avut nimic, acum, şi cu ajutorul nostru, va avea această bază sportivă", a spus primarul Sorin Apostu în cadrul şedinţei de Consiliu Local. Baza sportivă va fi construită în zona cartodromului din cartierul Gheorgheni, în imediata apropiere a terenului pe care Primăria urmează să ridice un bazin de polo la standarde internaţionale.

Asocierea se va face pe 40 de ani, iar după această perioadă baza sportivă va intra în patrimoniul Consiliului Local Cluj-Napoca, după cum prevede contractul de asociere. în schimb, Primăria se obligă să faciliteze Universităţii obţinerea autorizaţiilor necesare. "Ne-am luat toate măsurile de protecţie. în cazul în care se desfiinţează clubul sau intră în insolvenţă, contractul de asociere încetează de drept. CFM "U" nu are dreptul să schimbe destinaţia terenului, trebuie să permită accesul clujenilor doritori să practice sportul în cadrul bazei, conform programului şi tarifelor pe care le stabilesc. Doar pentru studenţi se stipulează reduceri de 50%", a afirmat primarul Sorin Apostu.

Finanţatorul Universităţii, Florian Walter, ne-a declarat că estimează ca lucrările să demareze la începutul anului viitor. "Va dura puţin până facem proiectul şi obţinem autorizaţiile necesare. Probabil că undeva după Sărbătorile de Iarnă vom începe lucrările. Va fi o bază sportivă cum clubul nu a mai avut, cu terenuri de antrenament gazonate şi sintetice, hotel, sală de mese, deci tot confortul", a declarat Florian Walter.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 07:55 PM
Mesaj: #55
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Walter: "E şansa lui Dulca!"

Finanţatorul Universităţii Cluj, Florian Walter, ne-a declarat că munca pe care a depus-o Cristian Dulca la FC Vaslui l-a determinat să-l aleagă pentru postul de antrenor al "studenţilor".

"Mi-a plăcut de Cristi Dulca în primul rând ca om. Apoi munca pe care a depus-o la FC Vaslui s-a văzut în rezultatele din Europa. E clujean, vine acasă, e îndrăgit aici. Eu cred că e şansa lui Dulca să facă performanţă la Universitatea", a declara Walter despre noul antrenor al echipei, al patrulea de când a preluat clubul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 07:56 PM
Mesaj: #56
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Aplica sistemul de la Vaslui

Proaspat instalat pe banca Universitatii, Dulca vine cu propria filosofie de joc. El va incerca sa implementeze sistemul 4-2-3-1 la Universitatea Cluj, la fel cum a procedat la FC Vaslui.

Antrenorul vrea sa abordeze campionatul intr-o alta formula, urmind sa treaca de la sistemul de joc 4-4-2 la 4-2-3-1. Experimentul se va produce simbata, cu ocazia partidei amicale cu Unirea Alba-Iulia, de la "Clujana".

"Am ideile mele in ceea ce priveste fotbalul. Este posibil sa trec la 4-2-3-1, imi place, dar trebuie sa vad exact cum se prezinta lotul de jucatori. La Vaslui il aveam pe Wesley, nu puteam sa-l bag virf impins. Voi vedea ce pot face la Universitatea. Avem meci amical simbata. Pina atunci imi voi cunoaste mai bine elevii si voi vedea ce li se potriveste mai bine", a explicat Dulca.

Tehnicianul a ajuns ieri in cantonamentul echipei de la Sovata si a avut o prima sedinta cu echipa. Dulca cere multa seriozitate si munca. "Le-am spus ce asteptari am, ce vreau de la ei. Fiecare trebuie sa dea totul la antrenamente si pe terenul de joc. Vrem sa promovam si nu ne permitem pasi gresiti. Sper ca m-au inteles. Fiecare trebuie sa se gindeasca doar la binele echipei", a conchis Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 08:40 PM
Mesaj: #57
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Vă dau amenzi!"

Supărat din pricina ultimelor rezultate, şeful lui "U" este decis să coboare milităria jos din pod, mai ales că jucătorii sunt cu banii la zi. Walter anunţă că urmează amenzile şi că obiectivul a rămas acelaşi: promovarea.

Florian Walter a fost un pachet de nervi după remiza cu Vâlcea, 1-1 sâmbăta trecută, pe "Clujana". "Abia m-am abţinut să nu-i penalizez pe jucători după acest meci, dar îi anunţ că e pentru ultima oară când scapă. Dacă vor juca la fel, îi voi amenda drastic. Nu permit nimănui să-şi bată joc de banii mei", a tunat ieri omul cu banii de la "U", nedumerit de atitudinea alb-negrilor.

"Sincer, nu pot să-i înţeleg pe jucători. Au salarii şi prime mari, sunt cu banii la zi, dar de două meciuri nu mai joacă nimic. Cu Vâlcea s-au plimbat pe teren. Au ajuns să se creadă vedete", a mai spus Walter, care i-a dat mână liberă noului antrenor, Cristi Dulca, să facă ordine la echipă.

"I-am spus că el e şeful la echipă. M-am gândit la el imediat după ce Ţălnar mi-a spus că demisionează. Dulca a avut rezultate bune la Vaslui şi, în plus, e tânăr şi dornic să muncească", a dezvăluit Walter.

În Liga I, la Alba Iulia
Totodată, şeful alb-negrilor a mărturisit că vrea cu orice preţ ca "U" să joace de vara viitoare în prima ligă. "Obiectivul rămâne promovarea. Nu va fi uşor, dar, dacă vom trata meciurile cu seriozitate, vom reuşi", a punctat Walter, pentru care e limpede şi unde va juca "U" în Liga I. "Aproape sigur vom juca la Alba Iulia. Nu e o decizie finală, dar acolo sunt cele mai mari şanse să mergem dacă promovăm. Oricum, la Cluj e imposibil să jucăm în Liga I, fiindcă nu putem să facem în doar câteva luni un stadion pentru acest nivel", a mai spus Walter.

Altfel, consilierii locali au votat ieri proiectul de hotărâre privind asocierea cu "U" Cluj în vederea construirii unei baze sportive pe un teren cu o suprafaţă de 27.800 mp, situat în cartierul Gheorgheni, pe strada Alexandru Vaida Voievod (lângă Pepiniera Becaş), informează citynews.ro. Baza va cuprinde un stadion cu o capacitate de 7.000 de locuri, un centru pentru juniori şi un hotel pentru cazarea sportivilor.

1 punct a obţinut "U" în ultimele două meciuri, fiind în acest moment pe locul 3, la trei puncte de liderul FCM Tg. Mureş

15 milioane de lei vechi primesc jucătorii lui "U" în acest sezon pentru o victorie pe teren propriu, iar succesul în deplasare este răsplătit cu 25 de milioane


Ţălnar a plecat din cauza fanilor
Cornel Ţălnar a dezvăluit ieri de ce a demisionat. "Nu mai pot, am familie şi eu, am şi o nepoţică, care vine la meci şi aude fel şi fel de jigniri. Nu mai suportam înjurăturile. Într-o asemenea atmosferă eu nu puteam să lucrez. Am discutat şi cu domnul Walter şi i-am spus acest lucru. Şi el era supărat după ultimul meci şi mi-a zis că nu va mai veni la niciun joc până la finalul turului", a declarat Cornel Ţălnar pentru Monitorul de Cluj.

S-au lepădat de Popescu şi Sălăgean
După plecarea lui Cornel Ţălnar, nici viitorul secunzilor săi, Marius Popescu şi Călin Sălăgean, nu mai este la prima echipă. Potrivit citynews.ro, ambii au fost trimişi la centrul de copii şi juniori.

"Lui Popescu i-am propus să-şi reia funcţia de manager, pe care a avut-o şi pe vremea lui Palilla, dar n-a vrut. Ca atare, merge şi el la juniori", a declarat Florian Walter potrivit site-ului citat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 08:41 PM
Mesaj: #58
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Meciul "U" - Unirea se mută la Alba Iulia

Meciul care urma să se dispute mâine pe arena "Clujana" între Universitatea Cluj şi Unirea Alba Iulia a fost mutat pe stadionul din Alba Iulia, după ce conducerea echipei Unirea a cerut această schimbare.

Acesta ar fi trebuit să fie primul meci al lui Cristian Dulca din postura de antrenor al lui "U" în faţa propriilor suporteri.

Meciul se va disputa la ora 15, informează clubul pe site-ul oficial.

Universitatea şi Unirea Alba Iulia vor disputa şi un meci amical, în Cluj, marţi de la ora 14.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 08:43 PM
Mesaj: #59
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Atacantul Voican e fundaş la "naţională"

Vârful Universităţii Cluj, Andrei Voican, va participa alături de naţionala de juniori Under 19 a României la turneul de calificare la Campionatul European. Ciudat este că pe site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal, în lotul anunţat de antrenorul Cristian Sava, Voican este trecut la categoria fundaşi, deşi el evoluează ca atacant! Sava este cunoscut pentru felul în care-i "învârte" pe jucători pe posturi

Spre exemplu, "închizătorul" Răzvan Feneşan era folosit ca şi fundaş dreapta, iar pe flancul opus al defensivei juca un alt "U”"-ist, mijlocaşul Paul Ţene. România U19 va debuta mâie în turneul din Austria în compania Scoţiei, urmând să mai joace luni cu Armenia şi joi împotriva ţării gazdă. Primele două clasate în cele 13 grupe ale acestui prim tur, alături de cele mai bune două echipe de pe locul trei se vor califica pentru Turneul de Elită, programat în primăvara lui 2010.

Învingătoarele celor şapte mini-competiţii se vor califica la turneul final, alături de Franţa, ţara gazdă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 08:45 PM
Mesaj: #60
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Vrea jucatori cu experienta

Dupa primele antrenamente la Universitatea Cluj, Cristian Dulca si-a format o prima parere despre lotul pe care il are la dispozitie. Antrenorul si-ar dori in iarna citeva nume noi la echipa.

Dulca s-a acomodat cu noul post si a condus deja mai multe antrenamente la Universitatea Cluj. Primele concluzii? Echipa se prezinta bine, dar ar fi loc de mai mult. Tehnicianul s-a aratat multumit de ceea ce a gasit, insa nu ezita sa prezinte si neajunsurile: "Mai trebuie sa lucram la mentalitate. Sint unii care trag o zi la antrenamente si a doua stau relaxati. Vreau sa fie cu totii conectati la maximum la ceea ce le cer si la ce trebuie sa faca", explica Dulca. In iarna, cind se va redeschide perioada de "mercato", antrenorul va propune aducerea unor fotbalisti cu experienta: "Avem o echipa tinara, care vrea sa faca performanta. Pe linga acesti tineri, ar sta foarte bine si citiva fotbalisti experimentati. Am avea nevoie de asa ceva. Oricum, pina in iarna merg cu ce am la dispozitie. Atunci se va trage linie si vom vedea ce schimbari va suferi lotul".

Fundasul testat in ultimele zile de Universitatea Cluj, Andrea Franghi, are sanse mici sa ramina la echipa "studenteasca". Italianul nu l-a impresionat cu nimic pe Cristian Dulca: "Este sub ceea ce avem noi", a conchis Dulca.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut