Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
10-29-2009, 08:18 PM
Mesaj: #81
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca vrea reînfiinţarea echipei secunde

Antrenorul Universităţii, Cristian Dulca, a pus din nou pe tapet problema reînfiinţării echipei secunde a clubului, unde să aibă posibilitatea să rodeze tinerele talente, dar şi jucătorii de la prima echipă care nu prind lotul. "U" II a fost desfiinţată în această vară din pricina rezultatelor foarte slabe obţinute în sezonul trecut.

George Negură (20 de ani) şi Radu Danciu (19 ani) sunt doar doi dintre jucătorii tineri şi consideraţi a fi de mare perspectivă din lotul Universităţii, dar care nu au prins niciodată un lot de titular în prima echipă, din cauza lipsei de experienţă. în situaţia celor doi se regăsesc şi juniorii Ciubăncan şi Pop, care se pregătesc doar cu echipa antrenată de Cristian Dulca, însă nu au posibilitatea să evolueze, tot din pricina vârstei foarte fragede.

Dacă până în sezoanele trecute cei care nu prindeau lotul de “18” pentru meciurile primei echipe erau trimişi la formaţia secundă, acum aceştia sunt nevoiţi să rămână în tribună. "U" II s-a desfiinţat în această vară din cauza rezultatelor foarte slabe din Liga a IV-a, care au culminat cu o înfrângere umilitoare, 1-5, în faţa Arieşului II Turda, completată de un 0-4 în amicalul cu Sănătatea Cluj, urmărit pe viu chiar de Carmelo Palilla, antrenorul de atunci al “studenţilor”. La scurt timp s-a luat decizia ca formaţia să fie desfiinţată.

Cristi Dulca, antrenorul Universităţii, a declarat că, din punctul său de vedere, ar fi extrem de important să aibă o echipă secundă sau chiar un "satelit" unde să poată folosi jucătorii tineri sau pe cei care nu prind lotul. "Normal că ne-ar ajuta şi chiar mi-aş dori să avem o echipă a doua sau o formaţie satelit unde putem trimite jucătorii pe care nu mă bazez pentru un meci sau altul, plus cei tineri, care au nevoie de experienţă. Negură şi Danciu sunt jucători talentaţi, dar au nevoie de meciuri în picioare. Momentan, ne descurcăm în această situaţie, dar mi-ar plăcea ca pe viitor să îmbunătăţim acest aspect, poate chiar de la iarnă", ne-a declarat Cristian Dulca, antrenorul Universităţii Cluj.

Coincidenţa face ca Dulca să-şi fi început cariera de antrenor la Minerul Iara, în urmă cu aproape şase ani, echipa "satelit" a Universităţii la acea vreme. Tehnicianul i-a avut atunci sub comanda sa pe Dorin Goga, Rareş Soporan sau Bogdan Dolha.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:03 PM
Mesaj: #82
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Probleme pentru Dulca: Bucsa, incert

Titluar de drept in acest sezon, Dan Bucsa, este racit si ar putea rata meciul cu Ariesul Turda, care se va disputa simbata, in etapa a XII-a a ligii secunde.

"Studentii" se afla in fata unui nou examen, urmind sa intilneasca in deplasare Ariesul Turda, una dintre codasele campionatului. Aflati pe locul 16, cu doar 6 puncte, turdenii se numara printre "favoritii" la retrogradare in acest sezon. Antrenorul Universitatii, Cristi Dulca, considera intilnirea la fel de dificila precum un joc cu echipele din fruntea ierarhiei: "Chiar daca Turda este in subsolul clasamentului, se va mobiliza foarte bine si va incerca sa ne puna probleme. Noi trebuie sa fim foarte atenti si sa tratam jocul cu seriozitate. Trebuie sa cistigam cu orice pret", a precizat tehnicianul. Singurul jucator cu probleme de sanatate este Dan Bucsa, el acuzind o raceala. Prezenta sa pe teren simbata este si acum incerta. In aceste conditii, Dulca va miza cel mai probabil pe Adrian Ionescu, ignorat tot sezonul, indiferent de numele antrenorului. Un prim "11" al Universitatii ar putea arata astfel: Hutan - Ungurusan, Szilagyi, Nitu, Musat - Cojocnean, Dolha, Ionescu, Ad. Popa - Machado, Voican.

Partida dintre Ariesul Turda si Universitatea Cluj va fi condusa la centru de o brigada formata din Sebastian Coltescu (Craiova), Tunyogi Ferencz (Zalau) si Florin Hanca (Aiud).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:03 PM
Mesaj: #83
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Colţescu, la "U" – Turda

Comisia Centrală a Arbitrilor l-a desemnat pe craioveanul Sebastian Colţescu să conducă meciul din etapa a XI-a a ligii secunde, seria Vest, dintre Arieşul Turda şi Universitatea Cluj. Colţescu va fi ajutat la cele două tuşe de Tunyogi Ferencz (Zălau) şi de Florin Hanca (Aiud).

Turdenii ocupă locul 16 în seria Vest, cu şase puncte, în timp ce "U" a acumulat 21 de puncte şi se află pe poziţia a IV-a, la patru lungimi de undă de liderul UTA Arad, dar cu un meci mai puţin disputat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:04 PM
Mesaj: #84
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Walter vrea victorii cu Jiul şi Târgu-Mureş

Finanţatorul Universităţii Cluj, Florian Walter, a declarat, pentru ZIUA de CLUJ, că nu este mulţumit de jocul actual al echipei, lucru pe care i l-a transmis şi antrenorului Cristian Dulca.

Walter spune că doar după ce echipa va învinge pe Jiul, Târgu-Mureş sau FC Argeş şi va obţine cel puţin un egal la Otopeni, se va declara satisfăcut de situaţia de la echipă.

Ajuns la al patrulea antrenor de când a preluat Universitatea, odată cu instalarea lui Cristian Dulca, finanţatorul Florian Walter este, în continuare,

nemulţumit de felul în care se prezintă echipa. Omul de afaceri spune că nici nu a urmărit pe viu ultimele două partide ale echipei sale, dar recunoaşte că discută aproape zilnic la telefon cu tehnicianul "studenţilor".

"Normal că nu sunt mulţumit, i-am spus asta şi lui Dulca, iar el mi-a dat dreptate. Nu poţi fi mulţumit când echipa nu a câştigat niciun meci împotriva forţelor seriei. Hai să batem şi noi Jiul, Târgu-Mureş sau FC Argeş, iar apoi să venim cel puţin cu un punct de la CS Otopeni! Atunci pot spune că sunt mulţumit. Cu înfrângere la Mioveni, plus egaluri cu Vâlcea şi UTA nu se poate spune că echipa merge excepţional!", crede Walter.

Patronul Universităţii a comentat şi situaţia în care se află Laurenţiu Buş, Adrian Borza şi Viorel Sântejudean, jucători împrumutaţi de "U" la Arieşul Turda. Walter afirmă că cei trei nu ar trebui să joace contra fostei echipe în meciul de mâine, conform contractului semnat între cele două cluburi.

"Dacă cei de la Turda sunt oameni de onoare, atunci nu-i vor folosi pe cei trei împotriva noastră. Noi i-am dat acolo pe o anumită înţelegere. Dacă nici între noi, vecinii, nu ne respectăm, atunci nu cred că putem avea pretenţii de la alţii. Buş, Borza şi Sântejudean nu vor juca împotriva noastră, scrie asta şi în contract. Oricum, noi suntem obligaţi să câştigăm la Turda. Nici nu mă gândesc la altă variantă", a mai spus Walter.

"U" va întâlni mâine Arieşul la Turda, în etapa a XII-a din seria Vest a Ligii a II-a. Meciul este programat de la ora 11.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:07 PM
Mesaj: #85
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"U" a pus ochii pe Dulcea

Conducătorii "Şepcilor roşii" vor să profite de degringolada în care se află FC Argeş şi să-l aducă la Cluj pe golgheterul Adrian Dulcea.

Până la finalul turului, "U" mai are de jucat şapte meciuri, dar şefii clubului au întocmit deja lista de achiziţii pentru perioada de iarnă. Argeşeanul Adrian Dulcea se află în topul priorităţilor, la fel ca şi coechipierul său de la FC Argeş, Iulian Tameş. Florian Walter, finanţatorul Universităţii, spune că aşteaptă ca memoriile depuse de cei doi să se judece pentru a fi declaraţi liberi, iar apoi va definitiva tranzacţia.

Criza acută prin care trece FC Argeş în urma arestării finanţatorului Cornel Penescu în scandalul "mită pentru arbitri" are părţi pozitive pentru Universitatea. Mai mulţi jucători de bază ai echipei, printre care Adrian Dulcea, Iulian Tameş şi Cătălin Doman, şi-au depus memorii la Federaţia Română de Fotbal pentru a fi declaraţi jucători liberi, restanţele financiare depăşind termenul de 60 de zile. Toţi trei au stârnit interesul patronului clujenilor, Florian Walter, însă omul de afaceri spune că doar primii doi ar putea îmbrăca tricoul "alb-negru".

"Sunt mulţi jucători interesanţi la FC Argeş şi pe care mi-i doresc la Universitatea. Dulcea e unul dintre ei, iar Tameş ar fi şi el un transfer excelent. Pe Doman e foarte greu să-l luăm pentru că jucăm în liga secundă. Probabil că va ajunge la un club mare din prima divizie. Nu putem să-l aducem aici cu promisiunea promovării şi nu cred că ar vrea el să vină în liga secundă. Legat de Dulcea şi Tameş, aştept să fie declaraţi liberi de contract, iar apoi sper să încheiem înţelegerile", a declarat Florian Walter pentru ZIUA de CLUJ.

Adrian Dulcea este principalul marcator al FC Argeş în această stagiune, cu cinci goluri marcate în 11 partide. Colegul său, Iulian Tameş, a înscris o singură dată, însă este considerat principalul pericol al argeşenilor. Nu întâmplător, în urmă cu mai puţin de un an, Tameş, acum în vârstă de 30 de ani, a fost convocat de selecţionerul de atunci al României, Victor Piţurcă, pentru meciul amical contra Croaţiei. Tameş şi Dulcea, alături de alţi nouă colegi, au depus memorii la FRF pentru a fi declaraţi liberi de contract, existând şanse mari ca sentinţa să fie dată până la finalul turului. Tot din cauza restanţelor salariale, argeşenii au anunţat că sunt şanse să boicoteze meciul de campionat, de mâine, contra CSM Râmnicu Vâlcea.

Finanţatorul Universităţii, Florian Walter, spune că Dulcea şi Tameş sunt doar doi dintre jucătorii care ar putea ajunge la Cluj în această iarnă. "O să vin o săptămână în Cluj pentru a discuta cu antrenorul Cristi Dulca doleanţele sale legate de campania de transferuri. Am stabilită o întâlnire şi cu doi impresari, tot în acest sens, şi pot spune că vor mai veni cel puţin trei-patru fotbalişti noi în funcţie de ce îmi va spune şi antrenorul. Vom aduce şi jucători cu mare experienţă, dar şi tineri, dar care să fi jucat măcar două-trei sezoane la nivel înalt", a afirmat finanţatorul "Şepcilor roşii".

De asemenea, "U" urmează să se despartă de câţiva dintre actualii jucători, însă Walter nu a dorit să facă public niciun nume.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:10 PM
Mesaj: #86
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Am fost alungat!"

Mijlocaşul le reproşează conducătorilor alb-negrilor că au renunţat prea uşor la el.

Rănile produse de despărţirea nu s-au cicatrizat, iar Laurenţiu Buş vorbeşte cu nostagie de fosta echipă. Mai mult, spune că este fanul alb-negrilor în bătălia pentru promovare din seria ardeleană a ligii secunde.

După şase ani petrecuţi în curtea "studenţilor", mijlocaşul Laurenţiu Buş (22 de ani) a avut parte în vară de un transfer cu scandal. Atunci, s-a spus că fostul internaţional de juniori a părăsit clubul fiindcă se săturase de conflictele cu suporterii, dar acum, după câteva luni, însuşi Buş face lumină în acest caz.

"Nu am plecat din cauza fanilor. Chiar dacă am mai avut conflicte cu ei, eu mereu i-am respectat. Am plecat din cauza lui Ioan Mărginean. Practic, am fost alungat, m-au dat afară pe uşa din dos. S-au jucat cu mine şi am ajuns să fiu vândut pe un preţ de nimic. M-a durut acest lucru", povesteşte Laurenţiu, care nu are drept de joc în meciul de mâine de la Turda.

"Îmi pare rău că nu voi putea juca mâine, pentru că aveam ceva de demostrat, mai ales conducerii lui "U" Cluj şi în special lui Mărginean. S-a renunţat prea uşor la mine şi la colegii mei, pentru că noi am crescut acolo", mai spune mijlocaşul.

A rămas cu "sufletul curat"
În ciuda despărţirii cu năbădăi de "U", jucătorul spune că nu are resentimente, ba chiar îşi doreşte să-i vadă pe alb-negri în Liga I. "Am petrecut atâţia ani acolo şi nu se pot şterge cu buretele. Este normal să îmi doresc să le meargă bine. Va fi însă o luptă acerbă acolo sus. Au însă şanse reale, fiindcă, spre deosebire de anul trecut, acum au şi spijin financiar foarte bun", este de părere Buş.

Din iarnă în primul eşalon?
Laurenţiu Buş a mărturisit că negociază cu o echipă din primul eşalon şi este la un pas să părăsească echipa din Turda.

"Mai mult ca sigur la iarnă voi pleca la o echipă din Liga I. Nu pot să zic un nume, pentru că nici eu nu ştiu sigur. Urmează să mă întâlnesc zilele acestea cu impresarul meu şi să discutăm mai multe detalii. Îmi doresc foarte mult să joc la o echipă mai puternică", mărturiseşte mijlocaşul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:12 PM
Mesaj: #87
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Băd nu a prins lotul

Atacantul Flavius Băd nu a fost oprit în lot pentru meciul cu Arieşul Turda.

În locul său antrenorul Cristi Dulca l-a preferat pe brazilianul Vitor Huvos. "Este un meci la fel de important ca toate partidele din campionat, chiar dacă Arieşul e jos în clasament. Sînt ambiţii mari la mijloc şi trebuie să muncim pentru cele 3 puncte", a spus Dulca.

ltfel, nici mijlocaşul Bucşă nu va face deplasarea la Turda din cauza unei răceli.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 10:16 PM
Mesaj: #88
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dulca: "Trebuie sa castigam la Turda"

Cristian Dulca, antrenorul Universitatii Cluj, a declarat ca elevii sai trebuie sa invinga la Turda, indiferent daca Borza, Santejudean sau Bus, vor juca la Ariesul, impotriva "alb-negrilor".

Cei trei jucatori sunt imprumutati de "U" Cluj la Ariesul Turda pana la finalul sezonului.

"Intalnim o echipa care, desi a inceput mai greu campionatul, are jucatori valorosi si sunt convins ca vor juca cu ambitie impotriva noastra. Nu stiu daca cei trei au drept de joc sau nu, nu este problema mea acest lucru, insa, indiferent daca intra sau nu in teren trebuie sa castigam meciul", a spus, pentru citynews.ro, Dulca.

Pana acum, intreg lotul Universitatii Cluj este valid.

"U" Cluj va juca, sambata, de la ora 11.00, in deplasare, cu Ariesul Turda.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 12:25 PM
Mesaj: #89
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Ionescu, noutatea lui "U" la Turda

Mijlocaşul Universităţii, Adrian Ionescu, este aşteptat să fie folosit titular în partida de azi, cu Arieşul Turda, pentru prima dată în acest sezon. Jucătorul în vârstă de 24 de ani va face pereche cu Bogdan Dolha, la mijlocul terenului, profitând de indisponibilitatea lui Dan Bucşa, care acuză o răceală puternică.

Alte modicări faţă de ultimul meci de campionat, 3-0 cu FC Drobeta, vor apărea pe cele două benzi, unde vor fi titularizaţi, cel mai probabil, Adi Popa şi Sebastian Cojocnean, în timp ce în atac, alături de Gabriel Machado, e aşteptat să evolueze juniorul Andrei Voican.

"Ne aşteaptă un meci foarte greu, însă suntem obligaţi să câştigăm pentru a urca în clasament. Practic, nu mai avem voie să pierdem puncte, mai ales în meciurile cu aşa-zisele echipe mici", a declarat Cristian Dulca, antrenorul Universităţii Cluj. Acesta ar putea trimite în teren următorul “11”: Huţan – Unguruşan, Szilagyi, Niţu, Muşat – Cojocnean, Dolha, Ionescu, A. Popa – Voican, Machado. Meciul va începe la ora 11 şi va fi arbitrat de craioveanul Sebastian Colţescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-05-2009, 10:36 PM
Mesaj: #90
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Nu îmi e frică de nimeni"

Cristi Dulca a susţinut joi o conferinţă de presă în care a vorbit despre meciul câştigat la Petroşani şi a scos în evidenţă că jucătorii săi au avut o altă atitudine decât la Turda. Acesta a spus că în acest moment nu se teme de nicio echipă din Serie, dar că pericolul poate veni din lipsa de atitudine a jucătorilor săi.

"A fost pentru mine o surpriză plăcută că jucătorii au avut o atutudine pozitivă la Petroşani. E important că rămânem în plutonul fruntaş. Victoria de la Petroşani nu are valoarea dacă nu vom bate şi Deva. Nu vrem doar să promovăm, vrem să formăm şi o echipă de caractere, acum suntem pe drumul cel bun. În acest moment îmi e frică doar de noi, nu de alte echipe. După meciul de la Turda îmi venea să nu ies din casă de supărare, însă acum este cu totul altceva", a declarat Dulca.

Antrenorul lui "U" a vorbit şi despre partida de sâmbătă, de pe teren propriu, cu Mureşul Deva.

"Va conta lipsa lui Machado, a jucat aproape meci de meci. El şi Ţene vor fi amendaţi pentru gesturile de la Petroşani. Deva este o echipă împrevizibilă, a făcut egal cu UTA şi a bătut pe Jiul. Suntem o formaţie aşa cum era Sportul Studenţesc acum 2-3 ani, cu jucători şi antrenori tineri, şi cred că putem să facem o echipă puternică în cazul în care vom rămâne în aceiaşi formulă câţiva ani. La Universitatea nu există nume, sunt 11 jucători, cine nu are atitudine pozitivă la antrenamente nu va juca. Nu mă tem că aceste lucruri se vor întoarce împotriva mea, jucătorii trebuie să ştie că de acum la Universitatea nu se vor mai schimba antrenorii atât de repede", a mai precizat Dulca.

După 12 etape, clasamentul din Seria Vest este condus de FCM Tg Mureş (23 de puncte, un meci în minus), UTA (23 de puncte), FC Argeş (22 de puncte), Mioveni (22 de puncte) şi "U" Cluj (21 de puncte).

Partida "U" Cluj - Mureşul Deva se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, urmând să fie televizată în direct de ProTV Cluj şi sport.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
3 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut