Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
11-28-2009, 02:15 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan nu concepe să nu câştige meciul cu Poli Iaşi

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, vineri, că formaţia sa trebuie să învingă neapărat pe teren propriu pe Politehnica Iaşi, pentru că nu îşi mai poate permite vreun pas greşit după eşecul din etapa trecută, de la Bistriţa.

"Ne aşteptă un meci important cu Poli Iaşi, însă trebuie să-l câştigăm. Venim după un eşec la Bistriţa şi suntem motivaţi mai mult ca niciodată să obţinem cele 3 puncte puse în joc. Aştept o reacţie pozitivă dupa această înfrângere. După un 'duş rece', echipa trebuie să reacţioneze şi vrem să demonstrăm că eşecul de la Bistriţa a fost un accident. Suntem determinaţi şi motivaţi să obţinem victoria. Poli Iaşi este o echipă foarte bună, care joacă un fotbal spectaculos şi sunt convins că nu vom avea un meci uşor", a spus Moldovan, pe site-ul oficial al clubului..

Tehnicianul ardelenilor îşi doreşte ca echipa sa să obţină minimum 7 puncte din meciurile pe care le mai are de disputat până la finalul turului: "Vrem să terminăm cât mai bine acest tur de campionat. Sper să obţinem 7 puncte din ultimele 3 meciuri, însă nu ne vom supăra dacă vom scoate maximum de puncte".

Pentru meciul cu Poli Iaşi, Moldovan nu se va baza pe Grigore, suspendat, şi pe Măldărăşanu, care este incert din cauza unor probleme medicale.

Partida FC Braşov-Poli Iaşi, din cadrul etapei a 15-a a Ligii I, se va disputa luni, de la ora 18:00, pe stadionul Tineretului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 01:41 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Mă bucur enorm pentru această victorie care ne menţine în plutonul fruntaş"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, luni, că formaţia sa a obţinut o victorie importantă în meciul cu Politehnica Iaşi, pentru că păstrează şanse pentru a urca pe podium la finalul turului.

"Mă bucur enorm pentru această victorie. Am răspuns pozitiv după eşecul de la Bistriţa şi am obţinut 3 puncte care ne menţin în plutonul fruntaş. A fost un meci dificil, pentru că nu am reuşit să deblocăm rezultatul mai devreme. Ştiam că întâlnim un adversar bun, care joacă fotbal când are spaţii, dar am jucat bine şi am reuşit să câştigăm", a spus Moldovan.

Tehnicianul a ţinut să evidenţieze reuşitele lui Sburlea şi Zaharia, apreciind că primul "avea mare nevoie de acest gol", în timp ce al doilea "munceşte foarte mult pentru echipă".

FC Braşov s-a impus, luni, cu scorul de 2-0 în faţa Politehnicii Iaşi, după un meci în care elevii lui Viorel Moldovan s-au întrecut în ratări. Golurile ardelenilor au fost reuşite de Zaharia (71) şi Sburlea (79).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:48 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Ăsta e Copos, probabil fusese la un Sf. Andrei şi era mai euforic"

Dinu Gheorghe a răspuns declaraţiilor lui George Copos, care l-a acuzat pe preşedintele braşovenilor că face presiuni asupra arbitrilor înainte de meciul Rapid - FC Braşov şi l-a comparat cu Stalin.

"Să nu-mi aduc eu aminte de alte meciuri ale Rapidului. Nu vreau să intru în polemică, am lucrat acolo, îi cunosc pe jucători, pe Nae Manea. Ăsta e George Copos, probabil fusese la un Sfînt Andrei şi era mai euforic. Încearcă probabil să se facă şi el util Rapidului prin declaraţiile astea. Rapidul nu se poate văita de arbitrii. S-a trezit şi el acum cu arbitrii. Echipa lui trebuie să joace, să cîştige pe teren. Echipa joacă bine, băieţii merită tot respectul", a spus Dinu Gheorghe la GSP TV.

Acesta a adăugat că meciul din Giuleşti trebuie să fie unul special pentru jucătorii săi care au activat în trecut la Rapid. "Trebuie să fie ambiţioşi, să arate că au valoare şi că cei de la Rapid au greşit atunci cînd au renunţat la ei", a spus Gheorghe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 09:43 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri FC Braşov
Ezequias: "Vreau la Steaua!"

Contactat telefonic, Eze­quias a primit cu entuziasm vestea posibilei sale cooptări la Steaua şi a recunoscut că nu ar respinge oferta finanţatorului din Ghencea.

Eze, Gigi Becali a spus în repetate rânduri că te vrea la Steaua...
Da, am citit asta. Ce-ar mai fi de spus?! Sunt fericit să aud că cei de la Steaua sunt interesaţi de mine. De altfel, pentru orice jucător e o mândrie să ştie că e dorit la cluburile mari.

Ai accepta oferta lor?
Normal că mi-ar plăcea să joc la o echipă ca Steaua. E un club care se bate la titlu, joacă în cupele europene, are alte obiective, mult mai importante. Pentru mine contează să ţin mereu ştacheta ridicată.

Mai ai însă un an de contract cu FC Braşov...
Aşa e, dar îmi doresc să se înţeleagă cluburile între ele. E adevărat că încă nu m-a contactat nimeni de la Steaua, dar sunt nerăbdător să mă aşez la masa tratativelor.

Presupun că ai auzit de regulile stricte de la Steaua. Nu te temi că Gigi Becali e prea...
Rău? Nici vorbă! Gigi e un patron pe care multe echipe şi l-ar dori. Eu cred că vrea numai binele echipei.

E religios şi antialcool!
Numărul de ieri al ProSport a găzduit o declaraţie a lui Gigi Becali, conform căreia patronul Stelei vrea să-l transfere pe brazilianul Ezequias de la FC Braşov. "E bun ăsta, pentru că îi va da centrări lui Kapetanos!", spune latifundiarul. Un sondaj printre colegii fotbalistului de sub Tâmpa a reliefat portretul fundaşului stânga, unul care cu siguranţă i-ar fi pe plac lui Becali.

Ajuns la Braşov după ce se săturase să tot fie împrumutat de Porto, brazilianul în vârstă de 28 de ani a devenit repede cel mai apreciat fundaş stânga din campionatul intern. Evoluţiile bune de la venirea în România, viteza, tehnica, precum şi faptul că face ambele faze i-au convins pe mai mulţi patroni că jucătorul merită transferat. Din declaraţiile lui Becali, Ezequias este văzut ca fiind fotbalistul perfect pe banda stângă, de unde să trimită centrări către masivul atacant al roş-albaştrilor, Kapetanos.

Îi pune maseurului Ben-Gay în şort
"Un băiat deosebit, care se remarcă atât în teren, cât şi în afara lui. Întotdeauna iese ultimul de la vestiar, este o superstiţie de-a lui. Se face mereu aşteptat, iar prin asta mă enervează mereu", a dezvăluit, râzând, Robert Ilyeş. De asemenea, brazilianul este cel care se ocupă de buna dispoziţie în vestiar, glumele lui făcând deliciul celor prezenţi. "Obişnuieşte să-i pună maseurului Ben-Gay în şort, să aibă usturimi. Găseşte mereu câte o glumă", dezvăluie un coleg al brazilianului.

Salariu de 180.000 de euro
Octavian Abrudan conturează portretul jucătorului sud-american. "Este antialcool şi religios. Se roagă în vestiar ­înaintea fiecărui meci", a conchis fundaşul braşovean. Singurul impediment care există pentru ca Ezequias să ajungă la Steaua este venitul mare pe care îl are acesta la Braşov, 180.000 de euro, având în vedere micşorările salariale care au avut loc în Ghencea.

Ezequias Roosevelt Tavares de Melo - fotbalistul cu nume de preşedinte
► Este un tip jovial, responsabil cu glumele în vestiar
►A ajuns la Braşov după ce se plictisise să fie împrumutat la diverse echipe
►Este un familist convins
►Face permanent glume, mai ales cu maseurul, căruia îi pune Ben-Gay în şort ca să îl usture... În plus, iese întotdeauna ultimul de la vestiare, ca să îl enerveze pe Ilyeş
►"Vamă" ţine cel mai mult la el, la Rui Duarte şi la Mihai Roman
►Este religios, se roagă în vestiar înainte de fiecare meci
►Fiind împrumutat mereu de Porto, şi-a dorit un contract stabil şi aşa a ajuns la Braşov

8 echipe în opt ani a schimbat fundaşul stânga al Braşovului, Ezequias Rossevelt Tavares de Melo

1.335 de minute a evoluat Ezequias în acest tur de campionat, din 1.350 posibile

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 07:08 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri FC Braşov
Rui Duarte afirmă că echipa sa este capabilă să obţină un rezultat bun în Giuleşti

Fundaşul lui FC Braşov, Rui Duarte, a declarat, joi, că echipa sa va avea parte de un meci foarte dificil cu Rapid, în etapa a 16-a a Ligii I, însă este convins că ardelenii se vor întoarce din Giuleşti cu un rezultat favorabil.

"Ne aşteaptă un final de sezon foarte greu tinând cont că vom juca în ultimele etape ale turului cu Rapid şi FC Timişoara, două dintre cele mai bune echipe ale campionatului, însă noi ne mobilizăm mai bine cu echipele de top. Nu ne temem de nicio formaţie din Liga I. Ştim că ne aşteaptă un meci dificil în Giuleşti, însă cred că avem forţa să obţinem un rezultat bun", a declarat Rui Duarte pentru site-ul oficial al clubului.

Pentru partida cu Rapid, programată sâmbătă de la ora 20:00, Viorel Moldovan nu se poate baza pe Zaharia, suspendat, în timp ce Abrudan este incert.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-04-2009, 08:48 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan: "Trebuie să evoluăm curajos în Giuleşti pentru a obţine un rezultat pozitiv"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, joi, că echipa sa va avea un meci foarte greu cu Rapid şi le cere jucătorilor săi să fie disciplinaţi tactic pentru a se întoarce cu puncte din deplasarea din Giuleşti, informează site-ul grupării ardelene.

"Ne aşteaptă un meci dificil, pentru că întâlnim o echipă care joacă un fotbal de calitate. Mie, personal, îmi place foarte mult Ioniţă, un atacant foarte periculos, căruia îi prevăd un viitor frumos. Sper să ne prezentăm cât mai bine, să facem un meci foarte bun şi să obţinem un rezultat pozitiv. Mergem în Giuleşti să jucăm fotbal şi să ne întoarcem la Braşov cu puncte. Noi trebuie să fim foarte concentraţi şi disciplinaţi din punct de vedere tactic. Le cer jucătorilor să joace curajos, pentru că fără curaj în Giuleşti nu faci nimic", a spus Moldovan.

Tehnicianul se confruntă cu multe probleme de lot înaintea meciului cu Rapid. "Dani Coman este incert, Abrudan este răcit şi nu va evolua, Rui Duarte are pubalgie, Cristescu, Hadnagy şi Dedu revin la antrenamente după ce au fost răciţi, iar Zaharia este suspendat. Sper să recuperăm câţiva jucători şi să ne prezentăm impecabil în Giuleşti", a afirmat Moldovan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2009, 08:15 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan:"Vreau 11 luptători care să se sacrifice pentru a obţine victoria cu Timişoara"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, joi, că jucătorii săi trebuie să arate ca nişte adevăraţi luptători în meciul cu Timişoara, care să dea totul pe teren pentru a obţine victoria, în ultima partidă din turul campionatului.

"Ştim că ne aşteptă un meci dificil, împotriva unui adversar bun, o echipă bine organizată din punct de vedere defensiv, pe care cu greu o destabilizezi. Jucăm pe teren propriu şi ne dorim enorm de mult să câştigăm. Sper ca fanii să vină cât mai mulţi pe stadion şi să ne poarte spre victorie. Echipa care va fi mai conectată la miza jocului va avea câştig de cauză. Aştept multă determinare din partea baieţilor, iar ei trebuie să se gândească doar la obţinerea celor 3 puncte. Vreau 11 luptători, care să se sacrifice pentru echipă şi să obţina victoria cu Timişoara", a spus Moldovan, citat de site-ul oficial al clubului.

Tehnicianul se confruntă cu probleme pentru postul de portar, după ce Dani Coman a suferit o intervenţie chirurgicală şi va reveni abia din retur: "Jucătorii care au revenit după gripă nu sunt la parametrii maximi. În momentul de faţă nu am portari, pentru că Dani Coman s-a operat de menisc, iar Mincă şi Kajcsa sunt răciţi. Trebuie să-i recuperăm pe cei doi portari până la ora meciului".

Moldovan s-a referit şi la situaţia lui Alexandru Piturcă, atacantul urmând să plece de la echipa de sub Tâmpa. "Piţurcă nu m-a convins în acest tur de campionat, iar el şi-a exprimat dorinţa de a pleca. Este un baiat corect, am discutat bărbăteşte cu el, pentru că era normal să fie nemulţumit de statutul lui. Am luat legătura cu preşedintele şi i-am satisfăcut această dorinţa. Este un jucător tânăr, interesant, poate o să-i fie mai bine în altă parte".

Meciul FC Brasov - FC Timisoara, contând pentru etapa a 17-a Ligii I, se va disputa duminica, de la ora 18:00, pe stadionul Tineretului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 04:34 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan este mândru că jucătorii săi au învins Timişoara, în ciuda problemelor financiare

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, şi-a elogioat duminică jucătorii după victoria obţinută cu FC Timişoara, apreciind că aceştia au dat dovadă de caracter, în condiţiile în care sunt neplătiţi de mai mult timp.

"Sunt foarte bucuros şi mândru de băieţi pe care îi felicit pentru felul în care au abordat meciul, ţinând cont de problemele cu care ne confruntăm. Am obţinut o victorie importantă, împotriva unei echipe care se bate la titlu şi am făcut un cadou publicului braşovean, care a încălzit atmosfera în seara asta", a declarat duminică Viorel Moldovan.

"Am făcut un tur foarte bun, cu 27 de puncte şi semifinalele Cupei României. Este în întregime meritul băieţilor, a modului în care s-au pregătit. Azi am purtat banderole albe din cauza problemelor financiare. Se fac eforturi pentru plata restanţelor, dar nici mie nu mi-e uşor să-i motivez pe jucători când ei sunt neplătiţi", a mai spus antrenorul lui FC Braşov.

FC Braşov a învins duminică pe FC Timişoara, scor 1-0, în ultima etapă a turului, unicul gol al meciului fiind reuşita fundaşului Nuno Diogo, în minutul 67.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 05:52 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri FC Braşov
"Sburlea a avut probleme de crestere, dar a fost tratat"

Oficialul echipei FC Brasov, Dinu Gheorghe, a precizat ca atacantul Sabrin Sburlea nu sufera de nicio afectiune medicala si a adus ca argument faptul ca tanarul fotbalist a evoluat aproape tot meciul impotriva formatiei FC Timisoara.

Presedintele "stegarilor" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca jucatorul pentru care Steaua si-a manifestat interesul a avut probleme de crestere, care au fost, insa, tratate la timpul potrivit, iar acum nu mai exista niciun motiv de ingrijorare vizavi de starea de sanatate a atacantului. Totodata, oficialul gruparii de la poalele Dealului Tampa a precizat ca nu a mai dat de patronul "ros-albastrilor", Gigi Becali, pentru a avansa negocierile privitoare la transferul "varfului".

"Am avut o intalnire cu domnul Becali, care a fost interesat de Rui Duarte si Sburlea. Legat de Rui Duarte nu a mai spus nimic, dar discutasem mai insistent pentru Sburlea. Nu pot sa mai dau, insa, de domnul Becali de cateva zile, e disparut. Deci cred ca e cam inchisa discutia despre Sburlea. Nu are nicio problema medicala Sburlea, pentru ca a jucat aproape 90 de minute astazi (n.r. duminica, in meciul cu FC Timisoara). Sunt problemele de crestere la acesti jucatori tineri. Sburlea a crescut repede si in unele cazuri se mai ating vertebrele intre ele, se mai taseaza, dar nu e nimic grav. A fost tratat la timp si acum nu mai sunt probleme", a declarat Dinu Gheorghe, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 05:53 PM
Mesaj: #130
RE: Ştiri FC Braşov
"Nu avem nicio scuza in fata jucatorilor"

Presedintele formatiei FC Brasov, Dinu Gheorghe "Vama", a laudat atitudinea jucatorilor echipei sale, care au demonstrat ca sunt loiali clubului, in ciuda faptului ca nu si-au mai luat banii din noiembrie.

Conducatorul gruparii de la poalele Dealului Tampa a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca oficialii brasoveni nu au nicio scuza in fata fotbalistilor si este sigur ca problemele financiare se vor rezolva, iar jucatorii isi vor primi banii.

"Baietii au dominat si au castigat de o maniera clara si entuziasmanta. Au aratat ca au caracter, motivandu-se in ciuda problemelor pe care le avem. Nu e vorba de trei luni restante. Suntem la octombrie cu banii. Nu avem nicio scuza in fata jucatorilor. In meciul cu Timisoara au facut dovada ca joaca pentru echipa. Banii sunt importanti si vom face un efort pentru a a ajunge mai aproape de zi. Sunt convins ca jucatorii isi vor primi banii. Nici legal nu se poate alttfel, pentru ca nu avem niciun interes sa pierdem vreun jucator care sa plece liber de contract", a declarat Dinu Gheorghe, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Cu putina atentie puteam sa fim mai sus in clasament, dar sper ca se invata din greseli si in retur sa mearga lucrurile mai bine", a mai spus presedintele echipei FC Brasov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut