Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
11-02-2009, 04:54 PM
Mesaj: #91
RE: Ştiri FC Braşov
Fără paşi greşiţi

Un meci special va fi şi pentru Alex Piţurcă, atacantul braşovenilor evoluînd în ultimele sezoane la Pandurii.

"Cunosc foarte bine lotul gorjenilor şi sînt convins că vom avea un meci foarte greu, însă trebuie să cîştigăm pentru că în campionat nu am mai obţinut o victorie de cîteva etape. Aştept de mult timp să marchez un gol, însă important este ca echipa să cîştige. Dacă voi fi folosit în meciul cu Pandurii, voi da totul în teren pentru a obţine cele trei puncte. Nu ştiu dacă schimbarea antrenorului la Pandurii este un lucru bun pentru noi. Jucătorii vor avea o motivaţie în plus, însă noi trebuie să ne facem jocul şi să nu facem paşi greşiţi", spunea Piţurcă.

Arbitrează Tudor
Arbitrul bucureştean Alexandru Tudor a fost delegat de CCA să conducă la centru partida dintre FC Braşov şi Pandurii. Tudor va fi ajutat de asistenţii Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Daniel Hulubei (Vaslui). Observatori pentru aceasta partidă vor fi Gheorghe Constantin (Suceava) şi Emeric Dembrovski (Timişoara). Preţul unui bilet la acest meci este de 20 lei (peluză, tribuna a 2-a şi tribuna I).

FC Braşov, în urna a doua
Casa Fotbalului va găzdui marţi, de la ora 16.00, tragerea la sorţi a jocurilor contînd pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2009-2010. Cele opt echipe calificate în această fază a competiţiei vor fi repartizate în două urne valorice. În prima urnă vor fi: Dinamo, CFR Cluj şi FC Vaslui, iar în urna B vor fi: FC Braşov, Gloria Bistriţa, U Craiova, Astra şi Internaţional Curtea de Argeş. Se vor împerechea trei echipe din urna A cu tot atîtea echipe din urna B şi, în continuare, cele două echipe rămase în urna B între ele. Pentru toate jocurile, echipa organizatoare se stabileşte prin tragere la sorţi. Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe stadionul echipei ce va fi stabilită prin tragere la sorţi. Jocurile din „sferturi“ sînt programate în zilele de 17, 18 şi 19 noiembrie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2009, 03:55 PM
Mesaj: #92
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Este o victorie foarte importantă, suntem la două puncte de locul întâi"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, luni, că victoria cu Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0, este foarte importantă, pentru că i-a permis echipei sale să se apropie la două puncte de liderul Ligii I.

"E foarte important că am luat cele trei puncte şi trebuie să-i felicit pe băieţii mei. A fost bine că am marcat chiar înainte de pauză şi este foarte important că rămânem la două puncte de locul întâi. Este nevoie să câştigăm şi în etapa viitoare, cu Unirea Urziceni", a spus Moldovan.

Tehnicianul s-a declarat nemulţumit de faptul că meciul echipei sale "a fost programat târziu", în condiţiile în care temperaturile sunt la acea oră foarte scăzute, reamintind faptul că nici în vară FC Braşov nu a avut programări bune, fiind nevoită să joace "de la ora 16:00, pe caniculă".

În schimb, Moldovan a fost mulţumit că selecţionerul Răzvan Lucescu a fost prezent în tribune la acest meci: "Răzvan ne-a purtat noroc şi sper să mai vină la Braşov să urmărească jucători pentru naţională. E o satisfacţie să mi se scandeze numele odată cu al lui".

Altfel, antrenorul braşovenilor a spus că nu are un adversar preferat pentru tragerea la sorţi a sferturilor Cupei României, dar îşi doreşte foarte mult să joace pe propriul teren.

FC Braşov s-a impus, luni, cu scorul de 2-0, pe propriul teren, în faţa echipei Pandurii Târgu Jiu în ultimul meci al etapei a 12-a, iar noul tehnician al oltenilor, Liviu Ciobotariu, a debutat cu o înfrângere la noua sa formaţie. FC Braşov a acumulat după această victorie 20 de puncte şi a rămas pe locul 8, dar s-a apropiat la două puncte de lider, în timp ce formaţia Pandurii ocupă poziţia a 10-a, cu 15 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 03:35 PM
Mesaj: #93
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Mă interesa doar să jucăm pe teren propriu, nu şi adversarul"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, marţi, că este mulţumit de tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei României, deoarece are avantajul că va juca pe propriul teren, aceasta fiind dorinţa sa încă de la început.

"Pe mine mă interesa doar să jucăm pe teren propriu, nu şi adversarul. Nu am făcut nicio diferenţă între restul echipelor, pentru că toate sunt valoroase din moment ce au ajuns aici. Doar prin prisma numelor sunt favorite unele dintre ele, atât şi nimic mai mult. Să nu uităm că Bistriţa a reuşit să elimine Steaua, iar în campionat a remizat atât în Ghencea, cât şi în Ştefan cel Mare. Este pe ultimul loc în clasament, dar nu merită, mai ales de la venirea lui Florin Halagian. E o formaţie periculoasă, dar avem marele avantaj că jucăm pe teren propriu", a spus Moldovan.

Originar din Bistriţa, şi fost jucător la Gloria până în anul 1993, Moldovan afirmă că a avut de fiecare dată rezultate bune când a jucat împotriva formaţiei prezidate de Jean Pădureanu. "Am jucat acolo, dar sunt profesionist şi îmi fac treaba oriunde sunt. Cât am fost adversar al Bistriţei, am reuşit să marchez de fiecare dată, iar anul trecut, când eram la Vaslui, am câştigat cu 3-0 acolo. Sper să fie tot aşa şi acum pentru că nimic nu e câştigat dinainte. Trebuie să ne calificăm pentru a ne îndeplini obiectivul", a opinat acesta.

Preşedintele formaţiei de sub Tâmpa, Dinu Gheorghe, afirmă că partida cu Gloria va fi dificilă deoarece adversarul are un joc în creştere de la venirea lui Halagian. "Va fi un meci greu, pentru că vom întâlni o echipă care a reuşit să elimine Steaua, iar în campionat este neînvinsă de câteva etape. Jucătorii Gloriei Bistriţa au şi o motivaţie în plus prin aducerea lui Florin Halagian, însă noi trebuie să ne calificăm. Vom juca la Braşov şi trebuie să obţinem calificarea. Vom juca o 'dublă' cu Gloria Bistriţa, pentru că după meciul din Cupa României ne vom întalni şi în campionat", a spus acesta pentru site-ul oficial al clubului.

FC Braşov va întâlni Gloria Bistriţa în sferturile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc, marţi, la Casa Fotbalului. Partida se va disputa pe 17 sau 18 noiembrie, pe terenul grupării de sub Tâmpa, în sistem eliminatoriu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 12:32 AM
Mesaj: #94
RE: Ştiri FC Braşov
Comunicatul LPF privind meciul FC Brasov - Unirea Urziceni

Conform programării iniţiale, datorată participării echipei Unirea Urziceni în grupele Champions League, Liga Profesionistă de Fotbal decisese ca partida FC Braşov - Unirea Urziceni să se dispute luni, 9 noiembrie, la cererea echipei din Urziceni.

La solicitarea Federaţiei Române de Fotbal care, în data de 14 noiembrie, are în program jocul amical din deplasare, cu Polonia, LPF a intreprins demersurile necesare modificarii datei partidei de campionat FC Brasov - Unirea Urziceni pentru duminica, 8 noiembrie, lovindu-se însă de refuzul ferm al deţinătorilor drepturilor TV, care şi-au argumentat decizia prin faptul ca, deja, programul transmisiilor sportive era elaborat, jocul neputându-se disputa la concurenţă cu partida derby Dinamo - Rapid.

Refuzul a fost şi mai evident când, în discuţie, deţinătorul drepturilor transmisiilor Ligii I a adus suma pe care, în urma câştigării licitaţiei din anul 2008, o plăteşte anual celor 18 cluburi din Liga I. Tot ca argument forte, deţinătorul drepturilor TV pâna în anul 2011 a adus în discuţie şi prevederea din art.13, lit.b din Regulamentului de organizare a activităţii fotbalistice (ROAF), conform căreia ''între două jocuri oficiale ale aceleaşi echipei (cu excepţia turneelor finale şi zonale de juniori), se lasă în mod obligatoriu cel puţin o pauză de o zi - în cazul în care şi cel de-al doilea joc se dispută pe teren propriu - şi cel puţin două zile în cazul în care cel de-al doilea joc se dispută în deplasare'.

În aceste condiţii, în pofida tuturor demersurilor şi încercărilor făcute de LPF, data de disputare a partidei FC Braşov - Unirea Urziceni, contând pentru cea de-a 13-a etapa a campionatului Ligii I, nu a putut fi schimbată, întâlnirea urmând a avea loc sâmbătă, 7 noiembrie, cu începere de la ora 21:15.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:18 PM
Mesaj: #95
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan declară că echipa sa va face tot posibilul pentru a câştiga cu Unirea Urziceni

Antrenorul grupării FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, joi, că meciul cu Unirea Urziceni va reprezenta un test care va proba capacitatea de organizare şi disciplină tactică a echipei sale, calităţi fără care ardelenii nu pot învinge campioana României, informează site-ul oficial al clubului.

"Jucăm pe teren propriu, avem nevoie de puncte şi trebuie să facem tot posibilul să câştigăm. Unirea este o echipă care joacă foarte bine în deplasare, însa noi trebuie să fim bine organizaţi şi disciplinaţi din punct de vedere tactic. Am tot lotul la dispoziţie pentru acest meci", a declarat Viorel Moldovan la conferinţa de presă organizată înaintea meciului cu Unirea Urziceni, din etapa a 13-a.

Tehnicianul s-a referit şi la modificarea zilei de disputare a partidei cu Unirea Urziceni, care iniţial trebuia să se joace luni, dar în cele din urmă se va disputa sâmbătă: "Am văzut că sunt multe discuţii privind programarea meciului cu Unirea Urziceni. Conform regulamentului, mi se pare normal ca meciul să fie programat sâmbătă. Şi alte echipe joacă joi în cupele europene şi sunt programate în campionat duminică. Nu văd care este problema. Nu vreau să polemizez cu nimeni de la Unirea Urziceni, pentru că am un mare respect pentru cei de acolo, pentru ce au făcut în acest sezon de Liga Campionilor".

FC Braşov va întâlni Unirea Urziceni, sâmbătă, la ora 21:15, într-un meci din etapa a 13-a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 09:02 PM
Mesaj: #96
RE: Ştiri FC Braşov
Coman: "Urziceniul nu poate invoca oboseala"

Portarul echipei FC Braşov, Daniel Coman, consideră că lotul echipei Unirea Urziceni este suficient de valoros pentru a face faţă atît în campionat, cît şi în Liga Campionilor.

"Unirea Urziceni este o echipă foarte bine organizată, care joaca mai bine în deplasare. Vor veni montaţi la Braşov să obţină trei puncte. Nu cred că pot invoca oboseala, pentru că ştiu că au un lot numeros şi valoros. Noi ne dorim să cîştigăm, pentru că vrem să terminăm turul de campionat în primele locuri", a declarat Dani Coman.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 09:03 PM
Mesaj: #97
RE: Ştiri FC Braşov
Robert Ilyeş: "Nici nu se putea mai bine decît să cădem cu Bistriţa în sferturi"

Căpitanul lui FC Braşov, Robert Ilyeş, s-a declarat extrem de mulţumit de faptul că echipa sa o va întîlni pe Gloria Bistriţa în sferturile Cupei României Timişoreana.

"O tragere mai bună nu se putea. Dintre toate echipele calificate în această fază a competiţiei preferam să jucăm cu Gloria Bistriţa. Nu concepem să ratăm calificarea în semifinale, mai ales că jucăm la Braşov", a spus Robert Ilyeş pentru site-ul oficial al FC Braşov.

Meciul se va disputa într-o singură manşă, data exactă a disputării urmînd a fi stabilită prin tragere la sorţi în zilele de 17 şi 18 noiembrie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 11:58 AM
Mesaj: #98
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Sunt nemulţumit de rezultat, s-a văzut că scopul Unirii a fost un punct"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, sâmbătă, după remiza albă cu Unirea Urziceni, că rezultatul îl nemulţumeşte şi consideră că tactica oaspeţilor a fost una defensivă, doar pentru obţinerea unui punct.

"E un rezultat care mă nemulţumeşte, dar ştiam că va fi foarte greu să îi scoatem din joc. Am făcut o primă repriză bună, în care puteam să marcăm, iar apoi am făcut o parte secundă slabă. S-a văzut că scopul Unirii a fost să scoată un punct, doar dacă ne uităm la desfăşurare jocului. Acum vom încerca să pregătim cât mai bine meciurile cu Gloria Bistriţa, din Cupă şi campionat, care sunt foarte importante", a spus Moldovan.

FC Braşov a remizat, sâmbătă, scor 0-0, pe teren propriu cu Unirea Urziceni, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I, şi se menţine pe locul 8 în clasament, la patru puncte de liderul FC Vaslui.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 07:12 PM
Mesaj: #99
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Egalul in fata Unirii este echitabil"

Tehnicianul brasovenilor, Viorel Moldovan a vorbit, in exclusivitate pentru Sport Total FM, despre partida disputata, ieri, scor 0-0, in compania celor de Unirea Urziceni. Moldovan este de parere ca oaspetii au venit montati pentru un egal, insa rezultatul este echitabil.

"Raman la parerea ca Unirea a venit sa castige un singur punct si nu vad unde este problema. Am incercat sa-i dominam de la inceput si am reusit. In repriza secunda, meciul s-a echilibrat si cred ca rezultatul este echitabil. La pauza am fost tentat sa schimb angrenajul si am vrut sa-l schimb pe Zaharia pentru ca avea probleme de sanatate. Pana la urma, am riscat in atac si am pierdut la mijloc, insa cu toate astea rezultatul este meritat. Nu am putut sa ne expunem mai mult in fata Unirii, insa asta este fotbalul. M-au impresionat oaspetii pentru felul in care au luptat, mai ales ca veneau dupa acel meci din Liga Campionilor. Urmeaza un meci cu Bistrita, extrem de dificil in campionat si apoi in Cupa. Daca as pune echipa mea in locul celor de la Urziceni, mi-ar fi extrem de greu sa spun ca puteam obtine mai mult sau mai putin. Ei stiu cel mai bine cum este acolo.", a declarat Viorel Moldovan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 08:35 PM
Mesaj: #100
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Prima repriza ne-a apartinut, a doua a fost urata"

Conducatorul brasovean spune ca egalul din meciul FC Brasov - Unirea Urziceni 0-0 este meritat pentru ambele echipe.

"Prima repriza ne-a apartinut, Arlauskis a fost erou la 3-4 interventii. Repriza a doua a fost una urata, Unirea a avut o posesie mai buna, cu o singura ocazie mai mare. Suntem o echipa care ne cunoastem lungul nasului, nu avem forta celor de la Urziceni sau Dinamo", a declarat Dinu Gheorghe pentru gsptv.

Referitor la partida din etapa viitoare, presedintele Brasovului spune ca va avea un meci greu la Bistrita din toate punctele de vedere. "Avem meci greu la Bistrita, sa vedeti ce va fi acolo, azi a fost "parfum". Experienta lui Jean Padureanu nu poate sa o atinga nimeni niciodata", a spus Dinu Gheorghe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut