Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
11-09-2009, 07:45 PM
Mesaj: #101
RE: Ştiri FC Braşov
"Cine este Rangers?"

Cel mai bun om al braşovenilor în partida contra Unirii, Mihai Roman, se deosebeşte de majoritatea fotbaliştilor prin francheţea cu care analizează lucrurile. Mijlocaşul dreapta al Braşovului nu e impresionat de performanţele Urziceniului din Champions League, afirmând că victoria în faţa lui Rangers n-a fost mare lucru.

0-0 e scorul vostru favorit...
Nu neapărat. Meciul a fost echilibrat, chiar cu un plus în favoarea noastră. Dacă marcam în prima repriză, din multele ocazii avute, câştigam cu siguranţă.

E greu să joci împotriva campioanei?
Ne aşteptam la un meci greu, ţinând cont că jucam contra lor. Ştiam că vin să se apere şi să folosească contraatacul ca să ne învingă, însă nu au reuşit. Cred, prin jocul practicat, că au venit la egal.

Nu e prea puţin pentru o echipă care este revelaţia Ligii Campionilor?
Asta spun cei de acolo... Dar Glasgow nu mi se pare o formaţie care să impresioneze, nu este o echipă de speriat pentru Europa fotbalistică. Bineînţeles, munca jucătorilor trebuie apreciată, însă şi Braşovul ar putea să repete aceste performanţe.

Dinu Gheorghe crede într-o conspiraţie contra Braşovului din partea arbitrilor...
Nu-mi place să vorbesc despre arbitraj, este treaba oficialilor, însă la acest meci brigada care a fost la Braşov nu s-a ridicat la nivelul acestei partide. În privinţa meciurilor care vor veni, dacă noi ne facem treaba, nimeni nu are ce să facă.

"Noi suntem actorii principali"
Crezi în jocuri de culise?

Nu, tocmai de asta cred că doar prin jocul nostru putem sau nu să ne ridicăm. Este un sport în care actorii principali suntem noi, nu cei din conducere.

Mulţumiţi de rezultat?
De ce să fim mulţumiţi? Dacă luam toate cele trei puncte, da. Din păcate, am realizat doar un egal. Chiar cred că puteam să câştigăm, însă mingea nu a intrat în poartă.

Din ce cauză?
Nu pot să-ţi spun... La antrenament totul e bine, dar la meci nu ştim ce se întâmplă. Avem foarte multe ocazii, însă nu reuşim să marcăm. Desenăm frumos pe teren, însă ratăm incredibil. La această partidă, numai eu am avut patru-cinci ocazii de a marca, însă avem un ghinion fantastic.

Este Braşovul "sperietoarea" Unirii?
Dacă băteam, eram sperietoarea lor, dar aşa nu am realizat o mare performanţă. Deocamdată nu suntem, poate după ce îi mai batem de două-trei ori.

MM, oracolul de la Urziceni
Meciul de sub Tâmpa nu a avut niciun secret pentru preşedinţii celor două cluburi. Dacă Dinu Gheorghe a spus înaintea partidei că "va fi un joc frumos, dar se vor marca puţine goluri", Mihai Stoica nu s-a rezumat doar la atât şi a prezis scorul: "Se va termina 0-0". În ciuda faptului că nu li s-a acordat un penalty, MM Stoica nu a criticat arbitrajul. "Am pierdut două puncte mari. Deși consider că am avut penalty, arbitrajul a fost imparţial", a conchis managerul campioanei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:47 PM
Mesaj: #102
RE: Ştiri FC Braşov
"Îmi place Popeye, nu-l iubesc pe Copos! Zenga a fost idolul copilăriei mele

"Robocop" îl iubeşte pe Popeye Marinarul! Dani Coman a dezvăluit că idolul copilariei lui a fost Walter Zenga. Portarul Braşovului şi al naţionalei le face şi o declaraţie de dragoste suporterilor Rapidului: "Am fost şi voi fi mereu cu sufletul alături de ei"

Dani Coman dezvăluie într-un interviu pentru ProFM că soţia lui este singura femeie a cărei companie o preferă. Fostul portar din Giuleşti spune că sunt mulţi fotbalişti care ştiu să fie fideli. Coman îi are ca exemplu pe Casillas şi Buffon, despre care spune că sunt fotbalişti adevăraţi, şi nu jucători de fotbal.

"La Braşov e linişte, e aer curat, mă simt extraordinar de bine! Personajul meu preferat de desene animate este Popeye marinarul. Am rămas cu amintiri frumoase de la fiecare echipă la care am jucat. Nu îl iubesc pe Copos, îmi iubesc doar familia! Nu cred că Taher a fost ţepuit de Copos, au vrut să se păcăleasca reciproc", a declarat Coman pentru ProFM

Dani Coman dezvaluie că are boala mai mare pe Steaua, decât pe Dinamo. Coman încheie cu o declaraţie de dragoste pentru fanii Rapidului: "Am fost şi voi fi mereu cu sufletul alături de ei".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 04:58 PM
Mesaj: #103
RE: Ştiri FC Braşov
Abrudan afirmă că echipa sa poate învinge pe Gloria atât în campionat, cât şi în Cupă

Fundaşul lui FC Braşov, Octavian Abrudan, a declarat, joi, că echipa sa poate învinge pe Gloria Bistriţa în cele două meciuri de săptămâna viitoare, în sferturile de finală ale Cupei României şi în etapa a 14-a a Ligii I, informează site-ul clubului de sub Tâmpa.

"Este foarte important să câştigăm cele doua partide cu Gloria Bistriţa, atât cel din sferturile de finală ale Cupei României, cât şi cel din campionat. Cupa este cel mai scurt drum pentru atingerea obiectivului. Tratăm foarte serios această competiţie, pentru că putem ajunge în Liga Europa. În Cupa României, dacă ajungi în semifinale, totul este posibil. Bistriţa este o echipă bună, a reuşit să elimine Steaua, iar în ultimele etape au reuşit rezultate bune. Jucam pe teren propriu şi trebuie să obţinem calificarea în semifinale, iar apoi vom merge la Bistriţa, unde vom încerca să obţinem trei puncte", a spus Abrudan.

Partida FC Braşov-Gloria Bistriţa, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, se va disputa marţi, de la ora 19:00, pe Stadionul Tineretului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 06:48 PM
Mesaj: #104
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan e rocker

Antrenorul Braşovului ascultă muzica formaţiilor Metallica şi AC/DC şi visează să îşi trăiască bătrâneţile într-o fermă de la ţară.

Viorel Moldovan spune că e îndrăgostit de oraşul Braşov. Deşi a trăit în Turcia, Anglia, Franţa, Elveţia şi Emiratele Arabe Unite, fostul internaţional consideră Braşovul un oraş pe gustul său.

"În opinia mea, Braşovul este cel mai frumos oraş din România. Este absolut fabulos. Mi-a plăcut încă de la începutul anilor ‘90, când veneam cu Bistriţa în cantonament. Vara este perfect aici, întrucât nu este extrem de cald. Eu sunt un om al naturii şi îmi petrec cât mai mult timp la mare sau la munte. Nu mă plictisesc să admir natura", spune Viorel Moldovan, care îşi petrece timpul liber la pescuit.

"Când stau cu undiţa în mână mă deconectez de toate problemele şi mă relaxez în totalitate. În vacanţe îmi place însă şi în locuri exotice. La Braşov am venit tocmai din Seychelles. Acolo am făcut scufundări. Senzaţia e unică atunci când eşti la câţiva metri sub nivelul mării. Liniştea oceanului te face să te simţi extarordinar", a mai povestit antrenorul de 37 de ani.

Antrenorul "stegarilor" este pasionat şi de muzica rock, Metallica şi AC/DC fiind trupele favorite ale fostului internaţional.

El are CD-uri cu astfel de muzică în maşină, iar la începutul anilor '90 purta plete, spre disperarea antrenorului Halagian, pe care l-a avut la Dinamo şi care l-ar fi vrut tuns milităreşte.

Gurmand desăvârşit, Moldovan se abţine cu greu de la anumite feluri de mâncare: "Prefer bucătăria tradiţională românească, sărmăluţele şi carnea de porc fiind nelipsite din meniul meu, dar nu mă dau la o parte nici de la mâncarea italiană sau asiatică".

Adoră viaţa la ţară
Viorel Moldovan se pregăteşte de o bătrâneţe liniştită, fiind hotărât să se stabilească în oraşul natal, Bistriţa, după încheierea carierei de antrenor.

"Îmi place foarte mult natura şi nu-mi pot imagina alt viitor decât în mijlocul ei. Vreau să am o fermă, undeva la ţară, să stau printre animale şi să merg în fiecare zi la pescuit, poate, cu nepoţii", a încheiat Moldovan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 06:24 PM
Mesaj: #105
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan îşi doreşte ca FC Braşov să ajungă în semifinale după 22 de ani

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, luni, că meciul cu Gloria Bistriţa, din sferturile de finală ale Cupei României, este cel mai important din acest final de an şi îşi doreşte ca formaţia de sub Tâmpa să ajungă în semifinale după 22 de ani.

"Meciul de marţi este cel mai important din această toamnă. Trebuie să facem tot ce depinde de noi pentru a ne califica şi sper ca jucătorii să îşi dorească victoria la fel de mult ca şi mine. Vreau să-l înving pe Halagian, chiar dacă am lucrat sub comanda lui la Dinamo şi am făcut-o chiar bine. Şi la Gloria se vede mâna lui, echipa joacă foarte bine. În plus, Bistriţa a eliminat Steaua şi nu a mai pierdut de ceva vreme un meci. Trebuie să avem răbdare în jocul de mâine şi sper să nu fie erori de arbitraj", a spus Moldovan.

Cea mai bună performanţă a grupării de sub Tâmpa în Cupa României este calificarea în semifinale în sezonul 1986-1987, atunci când a fost eliminată de Steaua, scor 4-0.

Partida FC Braşov-Gloria Bistriţa, din sferturile de finală ale Cupei României, se va disputa, marţi, de la ora 19:00, pe stadionul Tineretului din Braşov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 06:24 PM
Mesaj: #106
RE: Ştiri FC Braşov
Mihai Roman: "Sunt convins că avem forţa să ne calificăm în faza următoare a competiţiei"

Mijlocaşul Mihai Roman, care a împlinit luni vârsta de 26 de ani, spune că o calificare în semifinale ar fi cadoul perfect.

"De ziua mea îmi doresc să fiu sănătos, iar cadoul perfect ar fi calificarea în semifinalele Cupei României. Ştim că vom avea un meci dificil cu Bistriţa, însă jucăm pe teren propriu şi sunt convins că avem forţa să ne calificăm în faza următoare a competiţiei", a afirmat acesta, citat de site-ul oficial al clubului.

Cea mai bună performanţă a grupării de sub Tâmpa în Cupa României este calificarea în semifinale în sezonul 1986-1987, atunci când a fost eliminată de Steaua, scor 4-0.

Partida FC Braşov-Gloria Bistriţa, din sferturile de finală ale Cupei României, se va disputa, marţi, de la ora 19:00, pe stadionul Tineretului din Braşov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 08:38 PM
Mesaj: #107
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Din punct de vedere financiar, proiectul lui Dragomir e foarte bun"

Preşedintele grupării FC Braşov, Dinu Gheorghe, a declarat, luni, după Adunarea Generală a Ligii Profesioniste de Fotbal, în care Dumitru Dragomir a fost reales ca preşedinte, că proiectul acestuia, din punct de vedere financiar, este foarte bun pentru cluburile din Liga I.

"Da, am votat cu domnul Dragomir pentru următorii patru ani. Eu zic că nu a fost rău ce a făcut în cei patru ani şi că în continuare are unu proiect bun. Cel puţin în ceea ce priveşte latura financiară e foarte bun. Ţinând seama de vremurile pe care le parcurgem faptul că liga susţine cu bani, şi nu bani puţini, această competiţie, nu e rău. Mai sunt lucruri de îmbunătăţit dar pentru asta are timp să le rezolve. Obiectivele lui sunt să păstreze actualul contract şi să muncească pentru contractul viitor, pentru că ăsta expira în 2011", a declarat Gheorghe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 12:20 AM
Mesaj: #108
RE: Ştiri FC Braşov
Sburlea, jucătorul meciului cu Letonia

Atacantul lui FC Braşov a fost cel mai bun jucător al meciului cîştigat de tricolori, scor 4-1, cu Letonia

Echipa naţională under 21 a României a cîştigat, scor 4-1 (3-0), partida susţinută, sîmbătă, pe teren propriu, la Buzău, în faţa selecţionatei similare a Letoniei, din grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European de Tineret din 2011. Atacantul lui FC Braşov, Sabrin Sburlea a deschis scorul, în minutul 10, cu un şut superb la colţul lung. Cel de-al doilea gol al tricolorilor a fost marcat de Mihai Costea (’20) iar la pauză avantajul tricolorilor mici a fost de trei goluri, după reuşita lui Papp, servit ideal de Sburlea. Pe fondul eliminărilor lui Gauracs (’58) şi Rudnevs (’84), tricolorii au făcut spectacol în finalul meciului, însă nu au reuşit să mai marcheze decît o dată, prin Hora, în minutul 82, în timp ce, pentru oaspeţi, Tarasovs a marcat golul de onoare în prelungiri.

Atacantul "stegarilor", Sabrin Sburlea, a menţionat că meciurile decisive pentru calificare din această grupă sînt disputele cu Rusia. "Am făcut un meci bun şi ne bucurăm că am cîştigat şi că am demonstrat că în tur a fost un scor mincinos. Pe lîngă cele patru goluri marcate am ratat foarte mult. Se putea şi mai mult, dar este bine că am cîştigat. Bătălia pentru calificare se va da între noi şi Rusia", a spus Sburlea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 03:18 PM
Mesaj: #109
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan: "Meciul nu a fost deloc uşor, dar noi ni l-am făcut aşa"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, marţi, după calificarea în semifinalele Cupei României în dauna Gloriei Bistriţa, că adversarul a fost unul dificil în ciuda faptului că echipa sa a câştigat cu scorul de 3-0.

"Am obţinut o victorie care nu poate fi comentată prea mult, în care am făcut o repriză foarte bună. Am reuşit să deschidem scorul repede, aşa cum ne-am propus şi am avut o repriză exact pe placul meu. Meciul nu a fost deloc uşor, dar noi ni l-am făcut aşa. După pauză ne-am mai retras şi am încercat să menţinem rezultatul", a spus Moldovan.

Tehnicianul speră ca FC Braşov să se impună şi în campionat, în partida directă de duminică. "Meciul din campionat va fi mult mai greu. Ei au nevoie disperată de puncte, însă şi noi avem pentru a ne menţine în vârful clasamentului. E bine că am câştigat azi pentru că acum avem un avantaj psihologic asupra lor", a punctat fostul internaţional.

FC Braşov a învins, marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia lui Florin Halagian, Gloria Bistriţa, în sferturile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în semifinalele competiţiei după 23 de ani de pauză.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 03:19 PM
Mesaj: #110
RE: Ştiri FC Braşov
Zaharia: "Ne-am făcut un meci uşor pentru că am marcat în primele minute"

Dorel Zaharia, declarat cel mai bun jucător al meciului, susţine că FC Braşov a câştigat la o diferenţă mare deoarece a reuşit să înscrie în debutul partidei.

"Ne-am făcut un meci uşor pentru că am marcat în primele minute. E o zi fericită şi mă bucur că ne-am calificat în semifinale, e o performanţă deosebită pentru o echipă care e abia la al doilea sezon în Liga I. Acum ne gândim să luăm cele trei puncte în jocul din campionat cu Bistriţa şi sper să le şi obţinem, pentru că în economia campionatului va conta orice punct câştigat în deplasare", a opinat atacantul, adăugând că "suntem favoriţi la câştigarea Cupei, din moment ce am eliminat campioana chiar pe terenul ei".

FC Braşov a învins, marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia lui Florin Halagian, Gloria Bistriţa, în sferturile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în semifinalele competiţiei după 23 de ani de pauză.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut