Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
12-14-2009, 06:08 PM
Mesaj: #131
RE: Ştiri FC Braşov
Moldovan: "Sunt onorat si mandru sa lucrez cu acest grup"

Antrenorul echipei FC Brasov, Viorel Moldovan, este foarte multumit de faptul ca elevii sai s-au mobilizat, in ciuda problemelor financiare si au reusit sa invinga FC Timisoara cu scorul de 1-0, in ultima etapa a turului Ligii I.

Tehnicianul a declarat, in exclusivitate Sport Total FM, ca i-a fost greu sa ii motiveze pe jucatori inaintea ultimul meci inaitne de vacanta, dar este onorat sa lucreze cu un grup unit, format din fotbalisti de mare caracter.

"Nu a fost usor, tinand cont de anumite probleme pe care le avem. Am reusit sa ne mobilizam si baietii sa faca un meci foarte foarte bun. Sunt multumit de felul in care s-au prezentat. Le-am spus ca putem sa pregatim meciul cum vrem, dar ei vor decide rezultatul, prin concentrare, prin randament si prin daruire. Nu e usor sa te conectezi la ultimul meci, inainte de vacanta. Stiu ce se intampla in mintea jucatorilor, ca au mintea la vacanta, dar m-au contrazis si s-au conectat foarte bine la meci. Sunt mandru de ei pentru felul in care s-au prezentat. Bravo lor si sunt onorat si mandru sa lucrez cu un asemenea grup. Ma bucur ca baietii s-au respectat pe ei, si-au respectat meseria. Asta le-am si spus inainte de meci, sa se concentreze. Publicul a creat o atmosfera foarte calda, in ciuda frigului si ne-a purtat spre victorie, care este ca un cadou de Mos Craciun. Normal ca obiectivul nostru este Europa League si cred ca avem potentialul necesar sa indeplinim acest obiectiv. Suntem in grafic. Au fost momente cand lucrurile erau destul de tensionate, din cauza problemelor financiare, dar cu ajutorul acestor baieti de caracter, au reusit sa facem treaba. Tot timpul am avut probleme financiare si in tot fotbalul romanesc sunt probleme. De multe ori, insa, parca e prea mult, pentru ca e greu sa tragi de jucatorul roman la antrenamente, sa il motivezi. Vreau sa scot in evidenta caracterul exceptional al acestor baieti minunati, care s-au prezentat excelent", a declarat Viorel Moldovan, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"In acest moment sunt restante, dar se fac eforturi. Am inteles ca si azi se vor face plati, dupa incheierea meciului. Nu e usor pentru nimeni, nici pentru domnul presedinte. Sunt sacrificii care s-au facut si speram sa fie bine. Banderolele albe ale baietilor au fost un mod de protest civilizat pentru situatia financiara. S-a ajuns pe la trei luni, dar speram sa ajungem la un decalaj mai mic, in scurt timp", a mai spus antrenorul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 10:12 PM
Mesaj: #132
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Steaua a făcut o ofertă pentru Sburlea după care a dispărut"

Preşedintele lui FC Braşov, Dinu Gheorghe, a declarat, luni, că gruparea din Ghencea nu a mai dat niciun semn în cazul transferului lui Sabrin Sburlea, după ce la începutul lunii decembrie cele două cluburi au ajuns la un acord verbal în cazul trecerii atacantului la Steaua.

"Sburlea e jucătorul Braşovului până în anul 2013. Cu Steaua nu mai e nimic în acest moment. Ei au făcut o ofertă după care au dispărut. Rămâne de văzut ce se va întâmpla. Dacă rămâne la Braşov, e foarte bine pentru noi", a spus Dinu Gheorghe, care s-a referit şi la zvonurile care îl dau transferat pe Rui Duarte în Ghencea: "Nici de el nu pot spune nimic, de la dorinţa la putinţă e cale lungă".

Pe 2 decembrie, Gigi Becali a spus că a ajuns la un acord cu preşedintele lui FC Braşov, Dinu Gheorghe, pentru transferul atacantului Sabrin Sburlea în Ghencea, începând cu sezonul viitor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 01:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-15-2009 01:28 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #133
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Sunt mandru de acesti baieti!"

Antrenorul celor de la FC Brasov, Viorel Moldovan, s-a aratat incantat de evolutia elevilor sai in partida castigata in fata Timisoarei.

Acesta a fost pe deplin multumit de faptul ca fotbalistii pe care ii pregateste s-au concentrat exemplar, desi era ultimul meci din acest tur de campionat: "Nu poate fi contestata aceasta victorie, am facut un meci bun din toate punctele de vedere. Am avut un ritm bun, agresiv si n-am dat prea multe sanse celor de la Timisoara. Este in totalitate meritul baietilor, pentru ca au fost conectati la meci, mai ales ca era ultima saptamana, iar multora la zboara gandul la vacanta. Sunt mandru de acesti baieti!"

"Atmosfera este buna, se fac eforturi sa diminuam din decalajul salariilor. Am inteles ca ieri s-au platit unele restante, urmeaza altele astfel incat baietii sa petreaca sarbatorile in liniste. Cred ca vor fi unele miscari si la Brasov, imi doresc sa am un lot echilibrat, dubluri pe posturi, sa am de unde alege. Nu as vrea sa plece unii jucatori, dar uneori interesul clubului primeaza. Avem ca obiectiv Europa League si cred ca suntem in grafic", a continuat Viorel Moldovan.

Tehnicianul "stegarilor" a tinut sa mentioneze si un minus al formatiei pe care o antreneaza, anume numeroasele ratari. "Moldo" spera sa rezolve aceasta problema prin aducerea unui atacant de careu: "Am creat foarte mult, aducem foarte usor mingea in fata portii, dar nu reusim sa fructificam. Oricum, daca reusim sa aducem si noi un atacant marcator, de careu, am putea sa ne imbunatim performantele. Avem timp in aceasta iarna sa rezolvam multe lucruri."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:23 AM
Mesaj: #134
RE: Ştiri FC Braşov
Transferul lui Sabrin Sburlea la Steaua nu se va mai realiza, anunţă Dinu Gheorghe

Preşedintele grupării FC Braşov, Dinu Gheorghe, a declarat, joi, că transferul lui Sabrin Sburlea la Steaua nu mai are nicio şansă să se realizeze deoarece Gigi Becali este nemulţumit de viaţa extrasportivă a atacantului, deşi acum două săptămâni ambii oficiali confirmau tranzacţia.

"Transferul lui Sburlea a picat, cică ar fi auzit că umblă cu multe fete. De acum o să aducem numai jucători care umblă cu băieţi ca să fie pe placul lui Gigi Becali. Îmi reproşez doar că m-am dus la negocieri, nu va mai avea şansa să discute cu mine despre transferuri", a precizat Dinu Gheorghe.

Patronul Stelei, Gigi Becali, anunţa la începutul lunii decembrie că a ajuns la un acord verbal cu cei de la FC Braşov pentru transferul lui Sabrin Sburlea în schimbul a jumătate de milion de euro, fapt confirmat şi de clubul de sub Tâmpa printr-un comunicat postat pe site-ul oficial.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:50 PM
Mesaj: #135
RE: Ştiri FC Braşov
Hadnagy: "Puteam fi şi mai sus în clasament"

Atacantul FC Braşov, Attila Hadnagy, a declarat că gruparea antrenată de Viorel Moldovan putea un obţine loc mai bun decât poziţia a 7-a la finalul turului de campionat.

"Locul şapte ocupat la finalul turului este o poziţie bună, însă cred că puteam fi mai sus în clasament dacă am fi câştigat meciurile cu Steaua şi Dinamo, pe care le-am avut în mână. Cred că în retur putem recupera punctele pierdute", a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, Attila Hadnagy.

Vârful braşovenilor a adăugat că şi-ar dori să pice cu Dinamo în semifinalele Cupei României: "În Cupă nu am preferinţe, pentru că CFR Cluj, FC Vaslui şi Dinamo sunt echipe bune. Totuşi, mai bine ar fi să jucăm cu Dinamo, pentru că CFR Cluj şi FC Vaslui au evoluat mai bine în prima parte a sezonului. Apoi, nu pot uita că Dinamo ne-a bătut la Braşov, aceasta fiind singura înfrângere a noastră pe teren propriu. Dinamo a câştigat nemeritat la Brasov, ţinând cont că am dominat jocul autoritar".

Hadnagy pormite că va ajuta mai mult echipa în retur: "Nu sunt mulţumit de faptul că am marcat doar două goluri în campionat. Ştiu că şi suporterii, dar şi antrenorii şi cei din conducerea clubului aşteptau mai mult de la mine. Am avut însă mult ghinion, pentru că deşi am avut multe ocazii, am ratat nepermis de mult. În retur îmi doresc să marchez cât mai multe goluri pentru a ajuta echipa. Suporterilor noştrii le urez un Crăciun Fericit şi un An Nou plin de împliniri şi să ne bucurăm împreună de cât mai multe victorii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:50 PM
Mesaj: #136
RE: Ştiri FC Braşov
Dani Coman: "Avem nevoie de liniște și stabilitate"

Portarul FC Brașov, Dani Coman, care se recuperează după o operație de menisc, a declararat că este nevoie de liniște la echipă în retur pentru a putea fi atinse obiectivele propuse. "Am făcut un tur bun de campionat, însă cu puțină șansă cred că puteam să fim mai sus în clasament. În retur avem nevoie de liniște și stabilitate din toate punctele de vedere pentru a ne atinge obiectivul", spus, pentru site-ul oficial al clubului, Dani Coman.

La fel ca și colegul său, Attila Hadnagy, și "Robocop" vrea să dea în semifinalele Cupei peste Dinamo: "Aș dori să jucăm cu Dinamo. Sunt convins că vom avea parte de o semifinală foarte grea. Nu contează ce adversar vom întâlni. Cu siguranță vor fi două meciuri dificile, însă eu sper să jucăm returul la Brașov și să obținem calificarea în finală".

Coman a mai adăugat că peste o lună va fi apt pentru a se pregăti normal alături de coechipieri: "Mă simt bine după operația de menisc. Doctorul Irimia mi-a spus că într-o lună pot începe pregătirile, astfel că eu sper să încep antrenamentele în primul cantonament din străinătate".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 11:03 PM
Mesaj: #137
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Avem potenţialul necesar pentru a ne clasa în primele cinci echipe"

Antrenorul grupării FC Braşov, Viorel Moldovan, îşi doreşte să nu piardă niciun jucător de bază în pauza competiţională, acest aspect fiind foarte important în încercarea de a termina campionatul între primele cinci echipe, informează site-ul oficial al clubului,

"Sper să nu plece niciun jucator de bază. Am discutat şi cu preşedintele Dinu Gheorghe şi aş vrea să ne întărim cu 3-4 jucători. Vreau dubluri pe posturi, pentru că poţi progresa doar atunci când ai concurenţă. În retur aş vrea să mă bazez pe 22 de jucători de câmp şi trei portari. Cred că avem potenţialul necesar pentru a ne clasa în primele cinci echipe", a spus Viorel Moldovan, duminică, pe site-ul oficial.

Antrenorul grupării FC Brasov s-a referit şi la clasarea echipei sale pe locul 7 la finalul turului: "Ţinând cont de problemele pe care le-am avut în turul campionatului, pot spune că sunt mulţumit. Tot timpul este însa loc de mai bine. Dacă am fi avut 4-5 puncte în plus, cred că nu se supăra nimeni. Una peste alta, pot spune că este bine că ne-am clasat pe locul 7".

Viorel Moldovan a punctat şi care au fost cele mai bune evoluţii ale formaţiei sale în tur: "Indiscutabil, cea mai bună prestaţie a fost în meciul cu FC Timişoara, atunci când nu am dat nicio şansă adversarului. A fost cel mai bun meci al nostru. Am mai făcut meciuri bune cu Steaua, Dinamo, CFR Cluj, în care am fost peste aceste echipe circa 70 de minute. Totuşi, cu Timişoara a fost cel mai bun joc al nostru".

La polul opus, tehnicianul grupării de sub Tâmpa a nominalizat partida pierdută în deplasare, cu Gloria Bistriţa, scor 1-2, ca fiind cel mai slab meci al jucătorilor săi, dar, chiar şi aşa, el crede că şi atunci echipa sa a avut momente bune de joc.

Moldovan a vorbit şi despre tragerea la sorţi din Cupa României: "Nu contează pe cine vom întalni în semifinalele Cupei României. Toate echipele sunt puternice, să vedem ce vor decide sorţii, dar nu-mi este frică de niciun adversar. Am încredere în potenţialul echipei şi cred că putem obţine calificarea în finală, mai ales că vor fi două meciuri, tur-retur. Nicio echipă din Liga I nu este invincibilă, astfel că nu am motive să mă tem".

În ceea ce priveşte posibilitatea ca în retur să existe meciuri strategice, Moldovan a opinat: "Nu-mi este frică de jocurile de culise, dar cu siguranţă returul va fi diferit, trebuie să fim pregătiţi din toate punctele de vedere. Trebuie să fim serioşi, să ne pregătim cât mai bine şi să nu ne gândim la lucruri specifice doar campionatului nostru".

Tehnicianul ardelenilor e de părere că echipa care va câştiga campionatul va fi cunoscută de abia la finalul competiţiei: "Avem un campionat echilibrat, forţele s-au nivelat, însă în jos. Nimeni nu este invincibil, nu există un adversar de care să-ţi fie teamă. Cred că lupta pentru titlu se va da până în ultima etapă şi se va impune echipa care se va întări cel mai mult în această iarnă şi care va avea stabilitate financiară şi linişte".

Altfel, Viorel Moldovan a stabilit şi programul echipei sale. Astfel, reunirea e programată la data de 11 ianuarie, iar la 12 şi 13 ianuarie jucătorii vor efectua vizita medicală. Până la 18 ianuarie echipa va efectua două antrenamente pe zi. De asemenea, fotbaliştii grupării FC Braşov vor efectua două stagii de pregătire în străinătate, în Turcia şi în Spania, acolo unde se poartă discuţii pentru disputarea unor meciuri amicale.

Antrenorul echipei FC Braşov a transmis şi un mesaj tuturor suporterilor braşoveni: "Le doresc sărbători fericite şi le cer să fie alături de noi, să câştigăm Cupa României şi să ne bucurăm împreună. În 2010 vreau un fotbal de calitate, spectaculos, aşa cum am făcut în turul campionatului, iar fanii să aibă toate motivele să fie multumiţi".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 11:25 AM
Mesaj: #138
RE: Ştiri FC Braşov
Mihai Roman spune că 2009 a fost cel mai bun an din cariera sa

Mijlocaşul grupării FC Braşov, Mihai Roman, a declarat, marţi, că anul 2009 a fost cel mai bun din cariera sa, mai ales că, în urma evoluţiilor bune, a fost convocat la echipa naţională, ceea ce a fost "un vis împlinit" pentru el, informează site-ul oficial al clubului.

"2009 a fost cel mai bun an din cariera mea, pentru că în urma evoluţiilor bune de la FC Braşov am fost convocat la echipa naţională. A fost un vis împlinit pentru mine. Mă simt excelent la FC Braşov, îmi doresc să rămân aici şi vreau să pun umărul la calificarea în Liga Europa. Nu ştiu de nicio ofertă şi nici nu mă interesează acest aspect, important este ca eu să joc cât mai bine şi să confirm aşteptările. Pe finalul turului nu am mai avut evoluţii apreciate, poate şi pentru faptul că revenisem după o accidentare", a spus Mihai Roman.

Mijlocaşul a vorbit şi despre obiectivele sale în 2010: "Îmi doresc să fiu ferit de accidentări şi să ne îndeplinim obiectivele. În semifinalele Cupei României prefer să jucăm cu Dinamo, să marchez un gol şi să ne calificăm în finală. La echipa naţională, trebuie să începem cu dreptul campania de calificare la EURO 2012".

Jucătorul în vârstă de 25 de ani, transferat acum doi ani de la Cetatea Suceava, a bifat în ultimele şase luni patru meciuri la echipa naţională a României.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 05:38 PM
Mesaj: #139
RE: Ştiri FC Braşov
FC Braşov, bună de plată

Gruparea de sub Tâmpă va trebui să-i achite mijlocaşului portughez Paulo Adriano Almeida Simoes suma 30.000 de euro, potrivit unei decizii a Comisiei pentru Soluţionarea Litigiilor din cadrul LPF.

Banii pentru care Paulo Adriano a depus memoriu la LPF reprezintă o restanţă contractuală. Portughezul a evoluat la FC Braşov începând din 2007, iar în acest sezon s-a renunţat la serviciile sale.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:36 PM
Mesaj: #140
RE: Ştiri FC Braşov
"Sînt fericit să simt fanii alături"

Atacantul Dorel Zaharia se declară fericit că în turul de campionat i-a simţit pe fani alături de el.

"A contat enorm să simt că sînt încurajat", spunea atacantul braşovean

După o perioadă nu tocmai bună, la începutul transferului său la FC Braşov, Dorel Zaharia este acum mulţumit. A reuşit să facă meciuri bune în tricoul "galben-negrilor" şi i-a cîştigat pe fani de partea sa, iar acest lucru îl mulţumeşte pe deplin. "Sînt foarte mulţumit şi fericit. Am marcat patru goluri, două în campionat şi două în Cupa României, şi sper din tot sufletul să reuşesc să marchez şi mai des. Am văzut că evoluţiile mele au fost apreciate de fani şi sper să-i răsplătesc cu mai multe goluri în retur. Le mulţumesc pentru susţinere, a contat enorm de mult pentru mine să îi simt alături şi să simt că mă încurajează. Sper să nu îi dezamăgesc", spunea Dorel Zaharia.

Nu se tem de nimeni
Atacantul braşovean spune că nici el şi nici colegii lui nu se tem de niciun adversar din competiţiile interne, precizînd că formaţia sa poate termina campionatul pe un loc ce permite calificarea în Liga Europa.

"Cred că am făcut un tur de campionat bun, iar echipa a jucat un fotbal de calitate în majoritatea jocurilor şi chiar nu ne temem de nimeni. Cu siguranţă, puteam să fim mai sus în clasament, însă se poate spune că am avut mult ghinion în cîteva jocuri", a adăugat fotbalistul.

"Vom da totul să ajungem în finală"
Nici Dorel Zaharia nu face excepţie, între fotbaliştii de la FC Braşov, astfel că şi el declară că nu se teme de niciun adversar dintre cei rămaşi în Cupa României.

Ba mai mult, în cazul în care braşovenii vor juca în semifinale cu Dinamo, Zaharia este convins că "alb-roşii" nu vor mai cîştiga cu noroc, aşa cum s-a întîmplat în meciul tur. "În semifinalele Cupei României, indiferent cu cine vom juca, vom da totul pentru calificarea în finală. Dacă vom întîlni pe Dinamo, sînt sigur că nu vor mai avea norocul din meciul de la Braşov, atunci cînd noi am dominat copios, iar ei au marcat un gol la una din puţinele ocazii cînd au ajuns la poarta nostră. Important este să ne calificăm în finală şi cred că avem forţa să realizăm acest obiectiv şi să ne calificăm în Europa League", a spus Zaharia, pentru site-ul oficial al clubului. FC Braşov a terminat turul Ligii I pe locul şapte, cu 27 de puncte, la şapte puncte de liderul CFR Cluj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut