Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
09-12-2009, 01:43 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:16 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #21
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Ceahlăul ne-a surprins în prima repriză, dar am revenit şi am câştigat fără dubii"

Antrenorul echipei FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, vineri, după jocul cu Ceahlăul, scor 1-0, că nemţenii au fost periculoşi, dar jucătorii săi au revenit bine în partea secundă şi au reuşit să se impună pe merit.

"Am obţinut o victorie dintr-un meci de la care mă aşteptam să fie dificil şi vreau să felicit echipa. Adversarul ne-a surprins la început şi în prima repriză, dar în partea a doua am reacţionat bine şi am reuşit să facem diferenţa. Una peste alta, victoria este meritată. Ei au fragmentat mult jocul, au stat mai mult pe jos şi au vrut să scoată maxim din acest meci. În cele din urmă, cel mai mult mă interesează cele trei puncte", a spus Moldovan, care a adăugat că nu vrea să comenteze arbitrajul, pentru că au fost decizii împotriva ambelor echipe.

Tehnicianul braşovenilor a dezvăluit că internaţionalul român Mihai Roman a suferit o leziune musculară, însă nu se ştie cât de gravă este, acest lucru urmând să fie determinat în urma unui control medical amănunţit.

Echipa antrenată de Viorel Moldovan a trecut, vineri, pe teren propriu, de Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-0, iar ardelenii au rămas neînvinşi în actuala ediţie a Ligii I, ei înregistrând până acum 4 victorii şi două remize. Singurul gol al jocului fiind marcat de Robert Ilyeş din penalty. Nemţenii au criticat decizia arbitrului Ciprian Danşa de a acorda lovitură de la 11 metri la duelul dintre Dorel Zaharia şi Forminte, iar reluările TV au arătat că a acordat penalty destul de uşor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 01:45 AM
Mesaj: #22
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Poate am fost avantajaţi de arbitru, însă nu cred că putem fi acuzaţi de ceva"

Preşedintele echipei FC Braşov, Dinu Gheorghe, a declarat, vineri, că nu vrea să comenteze prestaţia lui Ciprian Danşa din meciul cu Ceahlăul, scor 1-0, şi a precizat că dacă arbitrul a greşit, este doar problema sa, iar ardelenii nu pot fi acuzaţi de nimic.

"Nu ştiu dacă a fost sau nu penalty, pentru că nu am apucat să văd reluările. Dacă nu a fost, chiar nu e problema mea. Am mai avut şi noi două lovituri de la 11 metri, dar de ce să mai comentez? Şi dacă a greşit arbitrul, astfel de lucruri se mai întâmplă. Poate în acest meci am fost avantajaţi, dar nu cred că putem fi acuzaţi de ceva. Altădată noi am fost dezavantajaţi. Am făcut un joc bun, am avut 4-5 ocazii mari, două bare, în timp ce Ceahlăul nu a avut decât două contraatacuri, asta vreau eu să subliniez", a spus Dinu Gheorghe la GSP TV.

Echipa antrenată de Viorel Moldovan a trecut, vineri, pe teren propriu, de Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-0, iar ardelenii au rămas neînvinşi în actuala ediţie a Ligii I, ei înregistrând până acum 4 victorii şi două remize. Singurul gol al jocului fiind marcat de Robert Ilyeş din penalty. Nemţenii au criticat decizia arbitrului Ciprian Danşa de a acorda lovitură de la 11 metri la duelul dintre Dorel Zaharia şi Forminte, iar reluarile TV au arătat că a acordat penalty destul de uşor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:06 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri FC Braşov
Ioan Neculaie: "Arbitrul Danşa era tîmpit să acorde acel penalty dacă nu era?"

Finanţatorul braşovean Ioan Neculaie s-a arătat surprins de faptul că nemţeanul Gheorghe Ştefan a acuzat arbitrajul la finalul partidei FC Braşov - Ceahlăul 1-0.

"Băieţii noştri au făcut o partidă bună, meciul m-a ţinut cu sufletul la gură. Noi am avut noroc pe final, ei au fost mai ghinionişti, bine că am cîştigat, asta e cel mai important. Nemţenii au acuzat arbitrajul?! Extraordinar! Păi ce, arbitrul era tîmpit să acorde penalty la faza aceea dacă nu era? Nu cred în ceea ce spun cei de la Ceahlăul, eu am încredere în arbitrajul românesc, atîta timp cît rămîne imparţial. Am mai spus-o şi o repet!", a spus Ioan Neculaie pentru gsp.ro.

Oficialul grupării de la poalele Tîmpei susţine că echipa antrenată de Viorel Moldovan se poate număra printre favoritele la cîştigarea titlului după dispariţia corupţiei din fotbalul românesc: "Nu ştiu cît vom mai putea ţine ritmul, sîntem pe primul loc acum şi vom încerca să mai rămînem acolo cel puţin 2-3 săptămîni. Vom vedea mai încolo ce va fi. Mi-e greu să spun cu cine ne luptăm, pentru că nu mai sînt favorite de cînd nu se mai fac şmecherii şi aranjamente. De la evenimentele din primăvară s-a încetat folosirea unor astfel de practici".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:08 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri FC Braşov
Mihai Roman va absenta de pe teren aproape două luni: "Sînt foarte supărat"

Cel mai curtat fotbalist al momentului, Mihai Roman, s-a accidentat în meciul de ieri, cu Ceahlăul şi va absenta de pe teren aproximativ două luni.

"Sînt foarte supărat după această accidentare, care a venit într-un moment nepotrivit pentru mine, cînd eram pe val. Verdictul medicilor a fost ruptură musculară la gamba piciorului drept. Am încredere că voi reveni în scurt timp pe teren, la acelaşi nivel de pînă acum", a spus Mihai Roman pentru gsp.ro.

După spusele medicului echipei FC Braşov, jucătorul va fi nevoit să absenteze de pe teren cel puţin o lună de zile, după care va mai petrece o perioadă la recuperare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 05:31 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Porumboiu e acuzatorul de serviciu al Braşovului, nu mai comentez ce spune"

Preşedintele echipei FC Braşov se apără în faţa acuzelor la adresa arbitrajului din meciul de aseară, cu Ceahlăul, spunînd că echipa sa nu se pretează la astfel de practici. Mai mult, oficialul de sub Tîmpa a spus că echipei sale i s-a refuzat un alt penalty, la acelaşi Zaharia.

"Nu m-au deranjat acuzaţiile lui Gheorghe Ştefan pentru că nu ne-au vizat pe noi, ci arbitrajul. Noi nu avem nici o legătură cu greşelile arbitrului. Recunosc asupra penalty-ului din care am dat golul, a fost acordat uşor, dar la fel de bine am avut un penalty în prima repriză. Şi noi am pierdut pe mîna arbitrilor, e greu, dar de ce să spunem acum că e caz de DNA. Eu nu vreau să intru în discuţie cu Porumboiu, acuzatorul de serviciu al Braşovului, dar nici nu putem fi păcăliţi. Roman e accidentat şi va sta cel puţin o lună. E o pierdere foarte importantă. S-a văzut şi aseară că s-a schimbat faţa echipei cînd a intrat în teren. E a fost afectat de numeroasele discuţii care au apărut în presa vizavi de selecţia la naţională", a spus Dinu Gheorghe la GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 03:26 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe primeşte 50% din suma eventualului transfer al lui Roman

Devenit peste noapte cel mai curtat fotbalist din România, braşoveanul Mihai Roman se află la mâna conducătorilor echipei sale de club, care îi tratează transferul.

Pentru că l-a adus gratis la echipa de sub Tîmpa, preşedintele Braşovului, Dinu Gheorghe, şi-a tăiat partea leului. A păstrat 50% din proprietatea fotbalistului, înţelegându-se cu patronul Braşovului, Ioan Neculaie, care îi este şi prieten bun, ca atunci când fotbalistul va fi transferat la altă echipă ei să împartă banii, anunţă click.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 05:52 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri FC Braşov
Şi totuşi... lideri

FC Braşov aşteaptă din poziţia de lider meciul cu CFR Cluj, din etapa a 7-a. Preşedintele Dinu Gheorghe se consideră singurul vinovat pentru ce i se întîmplă lui Roman

Trebuie să recunoaştem, ne-a cam stat inima, crezînd că vom coborî de pe prima poziţie din clasament, în urma unui meci cu Ceahlăul. Cum bine spunea antrenorul Viorel Moldovan la finalul partidei, că i-a venit la un moment dat în minte, vineri seara, remiza cu Astra de pe "Tineretului", o partidă în care s-a ratat, cel puţin la fel de mult ca şi în meciul cu Ceahlăul. Cu siguranţă însă, nu doar tehnicianul braşovean a avut senzaţia că, nici de această dată mingea nu va intra în poartă, mai ales că FC-ul a avut de două ori neşansa ca mingea să se oprească în bară. Acest lucru mi-a trecut prin cap şi mie, şi, cu siguranţă, şi multor spectatori. E bine însă că totul s-a terminat cu trei puncte în dreptul FC-ului. Fie ele şi contestate...

Dăruit sau nu...
Şi pentru că a venit vorba de spectatori, consider că merită aplaudaţi pentru răbdare, şi pentru că, indiferent de ratările incredibile, au continuat să fie entuziaşti. E drept, la final, au mai fost voci care spuneau că am cîştigat dintr-un penalti "dăruit" de centralul Danşa, dar... au fost puţine. Sincer, nu am văzut reluarea, dar dacă a fost aşa, asta e, eu tot mă bucur pentru cele trei puncte. Şi asta pentru că nu pot să uit de cîte alte multe ori am plecat acasă plini de frustrări că adversarii ne-au învins în felul acesta, prin greşeli ale arbitrilor! E drept, sportul trebuie să însemne şi fair-play, dar chiar şi aşa, mi se pare nedrept să spunem, la o victorie de genul acesta, că am cîştigat "cu arbitrii“. Sau dacă o spunem, hai să încercăm să facem la fel şi cînd sîntem dezavantajaţi clar de arbitraj, dar strigăm în gura mare "nu am jucat nimic". Ca o concluzie, personală, prefer situaţiile de genul celei din meciul cu Piatra-Neamţ. Şi îmi asum riscurile reacţiilor, pentru că am spus asta.

"Sînt singurul vinovat"
Revenind însă la... vineri seara, nu se poate spune că am avut parte doar de bucurii, ci şi de un mare ghinion, accidentarea lui Mihai Roman, chiar înaintea "meciurilor de foc" cu CFR Cluj şi Steaua. Surprinzătoare, pentru mine cel puţin, a fost însă reacţia preşedintelui Dinu Gheorghe, care la finalul partidei, declara cu amărăciune: "E o victorie, dar cu sacrificii mari, pentru că a venit accidentarea asta a lui Roman, care, se pare, este una importantă. Îmi pare rău că nu am gestionat bine perioada asta de pauză competiţională şi m-am lăsat angrenat în tot felul de discuţii cu nişte neavizaţi în fotbal. Eu sînt singurul vinovat că l-am adus pe copilul ăsta la o stare de stres maxim şi acum sincer regret din tot sufletul", spunea Dinu Gheorghe, referindu-se la declaraţiile făcute în presă despre un posibil transfer al lui Mihai Roman, ba la Timişoara, ba la Steaua, ba nicăieri... E bine totuşi că, tîrziu, în noaptea de vineri, preşedintele a conştientizat totul şi că, mai mult ca sigur, va lua măsurile care se impun pentru ca Roman să revină rapid la forma care l-a adus titular chiar la echipa naţională.

"Ceahlăul să tacă vreo 20 de ani..."
Înfrîngerea suferită la Braşov a fost digerată extrem de greu de către preşedintele de onoare al clubului Ceahlăul Piatra-Neamţ, Gheorghe Ştefan. Acesta este dispus să îi sacrifice pe antrenorul Florin Marin, dar şi pe Ioan Mironaş, directorul executiv al Ceahlăului, pentru că au refuzat să execute ordinul său, şi anume de a scoate echipa de pe teren vineri seara. "Decizia mea este că Florin Marin trebuie să plece, şi el, şi Ioan Mironaş. Am nevoie de oameni curajoşi care pot să răspundă la soluţiile pe care le aduc eu. Nu accept să îmi fie încălcate deciziile", a punctat conducătorul grupării moldave. Florin Marin mai avea contract încă patru ani cu gruparea moldavă. Ştefan a precizat că retragerea echipei de pe teren nu dorea să fie decît o măsură de protest faţă de maniera de arbitraj a centralului Ciprian Danşa, care în opinia conducătorului echipei din Piatra-Neamţ a avantajat echipa din Braşov: "Retragerea echipei de pe teren era o măsură de protest. Obligatoriu arbitrul trebuie să aştepte trei minute pentru revenirea echipei. Două minute jumătate nu murea nimeni dacă părăseam terenul şi apoi reveneam. Nici eu nu eram fraier să îmi scot echipa de tot de pe teren, iar mai apoi la judecarea cazului să îmi iau puncte de penalizare pentru această faptă". Din partea Braşovului, preşedintele Dinu Gheorghe este de părere că Ceahlăul nu are drept să comenteze nimic, 20 de ani de acum înainte. "Ţinînd cont de ce a făcut Ceahlăul în ultimii ani, nu cred că mai are voie să conteste 20 de ani de acum înainte vreo decizie a arbitrilor".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 07:44 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri FC Braşov
Ilyeş: "Cluburile mari sunt invidioase pe noi!"

Căpitanul echipei FC Braşov, Robert Ilyeş este de părere că există multă invidie şi răutate la adresa formaţiei sale, deoarece se află pe primul loc în clasamentul Ligii I.

Ilyeş spune că echipa trebuie să îşi vadă de treaba şi să tragă cât mai mult la antrenamente pentru a reuşi să acumuleze cât mai multe puncte de acum înainte.

"Am văzut numeroase reacţii referitoare la arbitrajele de care am avut parte în acest campionat. Îmi aduc aminte ca şi în sezonul trecut, atunci când Unirea Urziceni era pe primul loc, erau mulţi constestatari din partea echipelor cu bugete foarte mari şi la care se învesteşte foarte mult. Este multă invidie şi răutate, altfel nu-mi explic aceste reacţii. Noi trebuie să ne vedeam de treabă, să tragem la tare la antrenamente şi să acumulăm cât mai multe puncte. Ne aşteaptă un program foarte greu în campionat, iar după meciurile cu CFR Cluj, Steaua şi Dinamo, vom vedea dacă avem forţa să ramânem pe primul loc. Ramâne de văzut cum ne vom descurca şi cu echipele mari ale campionatului. Eu sper să acumulăm cât mai multe puncte din aceste meciuri", a spus Ilyeş pentru site-ul oficial al clubului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 05:39 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri FC Braşov
Coman: "Vom face totul să nu pierdem în meciul cu CFR Cluj"

Portarul lui FC Braşov, Dănuţ Coman, a declarat, marţi, că CFR Cluj are cea mai bună echipă din Liga I, însă chiar şi aşa, formaţia de sub Tâmpa va face tot posibilul pentru a rămâne pe primul loc şi după etapa a 7-a, mulţumindu-se şi cu un rezultat de egalitate.

"Ne aşteaptă un meci greu, la o echipă foarte bună a campionatului. Din punctul meu de vedere, CFR Cluj are cel mai bun lot din ţară, dar sper să ne facem jocul. Chiar dacă a pierdut la Târgu Jiu, pe teren propriu e de cele mai multe ori imbatabilă. Ştim că e un meci dificil, dar noi ne vom mobiliza pentru că ne dorim foarte mult să rămânem pe primul loc şi după această etapă. Vom face totul să nu pierdem în meciul cu CFR Cluj. Nu ne e frică de nimeni, ne dorim să fim pe primul loc la finalul turului", a spus internaţionalul lui FC Braşov.

Coman s-a referit şi la absenţele lui Roman şi Măldărăşanu, ambii mijlocaşi fiind accidentaţi. "Ei sunt foarte importanţi pentru noi, deoarece aduceau un plus în jocul echipei, dar sper ca jucătorii care îi vor înlocui să îşi facă treabă".

Partida CFR Cluj-FC Braşov din etapa a 7-a a Ligii I se va disputa duminică la ora 18:00 pe arena Dr. Constantin Rădulescu. Echipa pregătită de Viorel Moldovan se află pe primul loc în clasament, cu 14 puncte, în timp ce clujenii au obţinut 10 puncte în primele şase etape.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 05:40 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri FC Braşov
Sburlea: "Ne aşteaptă un meci dificil la Cluj, însă noi mergem să câştigăm acolo"

Atacantul Sabrin Sburlea este foarte mulţumit de începutul acestui sezon şi speră că rezultatele pozitive vor continua pentru formaţia braşoveană.

"Consider că ne-am făcut datoria în acest debut de sezon, mai ales în campionat. Ne aşteaptă un meci dificil la Cluj, însă noi mergem să câştigăm acolo. Suntem pregătiţi şi vrem să obţinem cele trei puncte", a opinat vârful în vârstă de 20 de ani.

Partida CFR Cluj-FC Braşov din etapa a 7-a a Ligii I se va disputa duminică la ora 18:00 pe arena Dr. Constantin Rădulescu. Echipa pregătită de Viorel Moldovan se află pe primul loc în clasament, cu 14 puncte, în timp ce clujenii au obţinut 10 puncte în primele şase etape.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut