Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Braşov
09-26-2009, 12:23 AM
Mesaj: #41
RE: Ştiri FC Braşov
Căpitanul Robert Ilyes, anti-stelist convins

Mijlocaşul de 35 de ani al "stegarilor", Robert Ilyes, a întîlnit de 14 ori pe Steaua, în calitate de jucător al Rapidului. Ilyes a evoluat timp de patru sezoane pentru giuleşteni, în perioada 2001 – 2005.

"Am crescut într-un spirit anti-Steaua încă dinainte să vin la Rapid, în vremea în care eram la Ploieşti. Apoi, în momentul în care am ajuns în Giuleşti, cea mai mare dorinţă a mea era să bat pe Steaua. De cele mai multe ori am reuşit, dar am avut parte şi de momente mai puţin plăcute. Ne dorim mult să trecem de Steaua duminică şi trebuie să dăm dovadă de multă inteligenţă şi pragmatism pentru a ne impune. De la venirea lui Mihai Stoichiţă, echipa din Ghencea joacă ceva mai bine, dar şi noi avem o trupă redutabilă şi sper să menţinem seria de invincibilitate de pe propriul teren", a menţionat Ilyes, care este anunţat titular în partida de duminică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 12:41 AM
Mesaj: #42
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe: "Îl bat pe Gigi Becali la cultură, sper să îl bat şi la fotbal"

Preşedintele echipei FC Braşov s-a arătat extrem de încrezător înaintea meciului cu Steaua, din etapa a 8-a a Ligii 1. Oficialul "stegarilor" crede că echipa sa poate cîştiga dacă va repeta performanţa din meciul cu CFR Cluj.

"M-aş bucura să repetăm evoluţia din meciul anterior cu Steaua. Va fi un meci însă foarte greu. Băieţii trebuie să demonstreze că locul din clasament nu este întîmplător şi sper să repete performanţa din meciul cu CFR Cluj. Sper totuşi să avem mai mult noroc decît în meciul cu CFR. Eu îl bat pe Gigi Becali la cultură, la cărţi citite, sper să îl bat şi la fotbal. Mai multe nici nu îmi doresc", a spus Dinu Gheorghe la GSPTV.

Meciul FC Braşov - Steaua se va disputa duminică, de la ora 20:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 01:33 PM
Mesaj: #43
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Muşcaţi din stelişti!"

Viorel Moldovan le-a cerut elevilor săi să lupte pînă la epuizare în confruntarea cu Steaua şi să arate că merită să stea în fotoliul de lider al Ligii I

"Steaua e vulnerabilă, victoria nu trebuie să ne scape!". Aşa a sunat îndemnul lui Moldovan la ultimele şedinţe de pregătire. Tehnicianul Braşovului anticipează o confruntare de foc mîine seară şi speră să le furnizeze roş-albaştrilor prima înfrîngere pe teren străin în actuala stagiune.

- Domnule Moldovan, sînt problemele din Ghencea un atu pentru Braşov?
- Cu siguranţă! Trebuie să profităm de momentele grele prin care au trecut cei din Ghencea. Respectăm Steaua, dar numai pînă la fluierul de start.

- Care au fost principalele indicaţii pe care le-aţi dat la ultimele antrenamente?
- Jucătorilor le-am cerut să fie agresivi, să se mobilizeze exemplar şi să demonstreze că sînt mai buni decît steliştii. Mă aştept să muşte din ei! Cînd ai un asemenea adversar, trebuie să fii la înălţime.

"Scopul scuză mijloacele"
- Să ne aşteptăm la un joc spectaculos?
- Nu, de data asta nu mai vreau show pe teren. Mă interesează doar cele trei puncte, nu şi maniera în care le vom obţine. Nu aţi văzut cît de frumos am jucat la Cluj cu CFR? Degeaba! Pînă la urmă, am pierdut.

- Luaţi în calcul vreo surpriză tactică pregătită de Stoichiţă?
- Noi trebuie să ne concentrăm doar pe evoluţia noastră, nu mă interesează ce a schimbat antrenorul Stelei. În plus, pe teren propriu sîntem neînvinşi, aţi uitat?

- Rămîne Braşovul pe prima treaptă în Liga I şi după această etapă?
- Nu ne-am gîndit la asta, e mai puţin important în momentul de faţă. Tot ce vreau eu este să văd o dăruire fantastică a elevilor mei. Doar aşa vom putea învinge Steaua.

"Nu va fi deloc uşor meciul cu FC Braşov, însă sîntem Steaua şi nu luăm în calcul decît victoria" - Zapata, portar Steaua

"Vrem să se repete scenariul de anul trecut: batem cu 1-0, fără să facem spectacol. Ştim că sînt probleme în Ghencea şi vrem să profităm" - Attila Hadnagy, atacant FC Braşov

4 ani au trecut de la ultimul succes al Stelei la Braşov

2 goluri a marcat Steaua în ultimele patru deplasări la Braşov

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 12:22 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri FC Braşov
"Becali critică fără logică"

Braşovul abordează derby-ul de azi, de pe teren propriu, cu Steaua (ora 20.00, în direct la Antena 1) din postura de revelaţie a sezonului intern de fotbal. Dorel Zaharia, atacantul "stegarilor" şi fost jucător al formaţiei din Ghencea în urmă cu două sezoane, a prefaţat, pentru EVZ, duelul cu formaţia lui Mihai Stoichiţă.

Ca să revină pe primul loc în clasamentul Ligii I, formaţia antrenată de Viorel Moldovan trebuie să obţină neapărat cele trei puncte în meciul cu Steaua. În ultima partidă, desfăşurată la Braşov pe vremea lui Răzvan Lucescu, "stegarii" i-au bătut pe "roş-albaştri" la limită, cu 1-0, în primăvara acestui an. Demn de precizat este că gruparea din Ghencea n-a mai câştigat sub Tâmpa din 2005, când a învins pe FC Braşov cu 1-0.

EVZ: Cum vă pregătiţi pentru derby-ul cu Steaua?
Dorel Zaharia: Meciul cu Steaua este un punct psihologic al campionatului. Suntem pe primul loc şi ne aşteaptă un program foarte greu în continuare. Dacă vom câştiga această partidă, putem spune că am avut un start bun de sezon. Anul trecut, am avut rezultate excelente contra echipelor mari şi vrem să păstrăm această linie. Vom juca la victorie contra Stelei, ca să le dovedim celor care ne-au contestat că ne merităm poziţia din clasament.

"Marele nostru atu este liniştea"
Care poate fi atuul Braşovului în faţa "roş-albaştrilor"?

Este evident că, atunci când întâlneşti Steaua, ai o motivaţie în plus. Marele nostru atu este liniştea de la echipă. Conducătorii noştri nu ne critică şi nu pun presiune pe noi, pe când în Ghencea este complet invers. E normal ca la un club unde sunt tot timpul scandaluri să nu fie rezultate. Am trecut şi eu pe la Steaua şi ştiu ce presiune este acolo. Nu e deloc uşor când patronul te critică după fiecare meci. Criticile lui Becali crează o presiune incredibilă, iar consecinţele se văd pe teren, sunt fără logică.

Se întâmpla, pe când erai în Ghencea, să intre patronul peste voi în vestiar?
O bună parte din timp l-am avut antrenor pe Hagi, care nu permitea aşa ceva. Atunci erau doar criticile din presă, dar Hagi ne sfătuia să nu citim ziarele, pentru a nu fi afectaţi. În mod normal, dacă patronul intră în vestiar să-i certe pe jucători, cred că antrenorul este cel care trebuie să-i apere, el este liantul dintre echipă şi conducere.

În acest moment, sunteţi pe primul loc în clasament. Aveţi forţa să vă bateţi la titlu?
Deocamdată, cred că ne lipseşte tradiţia de a ocupa un loc fruntaş. Dacă anul acesta vom reuşi să jucăm în cupele europene şi să prindem experienţă la nivel de grup, cred că sezonul viitor ne putem bate la titlu.

Cum a fost tre cerea de la antrenorul Răz van Lucescu la tehnicianul Viorel Moldovan?
Răzvan Lucescu şi Viorel Moldovan sunt doi antrenori care au multe lucruri în comun. Amândoi sunt tineri, au o relaţie deosebită cu jucătorii. Ne simţim excelent cu "Vio". Am avut rezultate foarte bune cu el pe bancă.

"Conducătorii noştri nu pun presiune pe noi, pe când în Ghencea este complet invers. E normal să n-aibă rezultate, dacă sunt scandaluri." - Dorel Zaharia, atacant la FC Braşov

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 01:36 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri FC Braşov
"Becali debitează numai prostii! Mi-am dat seama şi l-am refuzat!"

Dinu Gheorghe îi răspunde tranşant lui Gigi Becali după afirmaţiile acestuia din urmă. Preşedintele Braşovului spune că latifundiarul din Pipera nu are dreptate când îl acuză că a colaborat cu Securitatea şi că se foloseşte de aceste relaţii pentru a influenţa chiar maniera de arbitraj a centralilor din Liga I.

'Aroganţele' latifundiarului din Ghencea sunt, în opinia oficialului de sub Tâmpa, 'trucuri ieftine'; Dinu Gheorghe speră să îi răspundă lui Becali pe teren, la fel ca anul trecut, când Braşovul a învins Steaua.

Dacă în inter-sezon Becali îl lăuda pe cel poreclit Vamă şi chiar a negociat cu acesta o posibilă colaborare, acum e 'război', aşa cum îi place celui mai contestat conducător din istoria fotbalului românesc să spună. Şi când te duci la luptă, 'cu sabia în mână', scopul scuză mijloacele; Dinu Gheorghe a refuzat în vară să i se alăture lui Gigi şi acum este atacat în cel mai josnic mod posibil. Prilej pentru preşedintele Braşovului că se felicite pentru alegerea făcută, spre deosebire de Lăcătuş, Munteanu sau Hagi, victime ale latifundiarului.

"Gigi debitează numai prostii. Tot vorbeşte de securităţi, de şcoli. Niciodată nu am fost prieten cu domnul Becali. Tocmai d-aia nu am ajuns la Steaua, mi-am dat seama la timp. Echipa are un tonus bun pentru competiţie şi vom vedea mâine seară. Gigi face trucuri ieftine, degeaba spune el că ştie cu ce arbitrii vorbesc eu. El nu gândeşte foarte mult când vorbeşte. Nu am avut colaborare cu securitatea. Nu am niciun fel de emoţii şi nu mi-e ruşine de nimic. El doar vrea să spună lucruri senzaţionale!" a afirmat Dinu Gheorghe la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 08:08 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri FC Braşov
Se roagă să plece Roman

Deşi până acum o săptămână a fost liderul campionatului, FC Braşov nu este o formaţie la care lucrurile să fie roz.

"Stegarii" se confruntă cu mari probleme financiare, patronul Ioan Neculaie oprind de câteva luni robinetul care alimenta echipa de fotbal. Concret, la Braşov situaţia stă aşa.

Salariile pe lunile iulie şi august nu au fost achitate, chiriile pentru locuinţele fotbaliştilor nu au mai fost plătite din luna mai, iar din sezonul trecut au mai rămas de dat patru prime restante. Şi selecţionerul Răzvan Lucescu are de încasat ultima rată din contractul cu echipa braşoveană, dar n-a primit nici măcar vreun semn că s-ar încerca asta.

Prins la mijloc între patronul Ioan Neculaie, care îi este prieten, şi jucătorii care îl presează cu protestele, preşedintele Dinu Gheorghe a încercat să facă un împrumut la o bancă, pe numele clubului, dar creditul nu a fost aprobat din cauza lipsei de garanţii.

Astfel, singura variantă în care mai cred fotbaliştii este vânzarea lui Roman. Unii dintre ei chiar au ajuns să se roage pentru ca internaţionalul Braşovului să ajungă la Steaua, care oferea la un moment dat 1,8 milioane de euro. Problema e că Roman s-a accidentat şi nu mai poate pleca nicăieri până nu-şi revine.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 08:16 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri FC Braşov
Dani Coman: M-au criticat anumiti oameni care ma ofertasera

Portarul echipei FC Brasov, Dani Coman, a declarat ca persoanele care l-au criticat dupa evolutiile de la echipa nationala l-au ofertat in momentul in care s-a despartit de Rapid.

"Razvan ma cunoaste foart bine, stie ca nu pun la suflet astfel de lucruri, dar este normal sa fiu deranjat de anumite declaratii ale unor oameni care imi facusera oferte de a veni la cluburile lor", a declarat Dani Coman pentru Telesport.

Chiar daca este contestat, Dani Coman a sustinut ca fericirea cauzata de prezenta in tricolor este suficienta pentru el.

"Sunt fericit ca am ajuns sa joc la echipa nationala. Aveam emotii foarte mari la primul meci, sunt momente unice pe care le poti uita. La echipa nationala am fost inainte sa ajunga Razvan acolo. El este un antrenor tanar, de mare viitor, si nu si-ar permite sa ma ia la nationala doar din cauza gradului de rudenie", a mai spus Coman.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 08:23 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri FC Braşov
Dinu Gheorghe se teme de Nicoliţă: "Este într-o formă excepţională"

Dinu Gheroghe, preşedintele Braşovului, spune că se teme în mod deosebit de un jucător din tabăra Stelei. Acesta spune că Bănel Nicoliţă se află într-o formă de zile mari şi crede că evoluţiile sale excelente din ultima vreme reprezintă o ameninţare serioasă pentru echipa "stegarilor".

"Steaua e un adversar de calibru, pe care îl respectăm, dar nu ne teme de el. Meciul are o încărcătură foarte mare. Am încercat să ţinem vestiarul conectat la un joc de campionat şi nimic mai mult. Azi sper să arătăm că merităm cele 14 acumulate pînă acum. E greu să spui că azi o echipă este favorită. Steaua este Steaua, are un antrenor nou care vrea să demonstreze că a fost pus acolo ca să facă treabă. Steaua îl are pe Nicoliţă, care este într-o formă excepţională. Totodată, Romică Surdu este unul dintre oamenii pe care îi apreciez foarte mult, iar el doreşte să arate la Braşov că este un jucător foarte bun. Jocul poate să aibă surprize. Nu e uşor pentru noi, dar nici pentru ei. În privinţa arbitrajului, noi acceptăm greşeala umană. Se schimbă preşedintele Comisiei la 2-3 luni, se schimbă des listele FIFA. Asta nu este normal. Gigi Becali va fi primit la Braşov ca orice alt patron de club. Sper ca el să aibă înţelepciunea să se comporte decent la acest meci. Sper să vină vesel, volubil şi să plece supărat. Steaua are jucători valoroşi, dar nu ştiu dacă lotul este valoros în momentul de faţă", a spus Dinu Gheorghe la Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 04:10 PM
Mesaj: #49
RE: Ştiri FC Braşov
Viorel Moldovan: "Mi-am dorit enorm victoria, păcat că n-am reuşit să facem diferenţa"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, s-a declarat dezamăgit că formaţia sa nu a reuşit să o învingă pe Steaua, dar a admis că remiza înregistrată duminică este echitabilă, pentru că şi bucureştenii au avut numeroase ocazii de gol.

"Din păcate, nu reuşim să marcăm. 60 de minute am muncit ca nişte salahori şi e păcat că n-am reuşit să facem diferenţa. Echipa mea a jucat cu multă determinare, dar ne-a lipsit golul, ca de obicei. Trebuie să găsim o soluţie pentru deblocarea echipei. Scorul este însă echitabil, dacă ne gândim la numărul de ocazii. Mi-am dorit enorm victoria, dar nu a fost să fie în acest meci", a spus Moldovan.

"Important e că nu am pierdut. Sunt dezamăgit de ocaziile ratate, dar nu pot fi dezamăgit de joc. Era mai frumoasă o victorie, dar trebuie să fiu mulţumit şi cu un egal, pentru că Steaua e Steaua", a adăugat antrenorul braşovenilor.

FC Braşov şi Steaua au remizat duminică, scor 0-0, în etapa a 8-a a Ligii I, după un meci spectaculos, cu numeroase ocazii de gol.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 05:53 PM
Mesaj: #50
RE: Ştiri FC Braşov
Marius Măldărăşanu: "Mă simt frustrat de acest egal"

Mijlocaşul lui FC Braşov, Marius Măldărăşanu, susţine că formaţia de sub Tîmpa ar fi meritat toate cele 3 puncte în disputa cu Steaua (0-0).

"Mă simt puţin frustrat, la fel ca şi colegii mei. A fost un meci frumos, dar s-a terminat doar egal, deşi am avut multe ocazii. Dacă am fi marcat încă din prima repriză, se încheia jocul. Am făcut două partide foarte bune cu CFR şi Steaua, dar nu am marcat. În schimb, la Vaslui am înscris de două ori din două ocazii. Ăsta e fotbalul, de aia e frumos. Viorel Moldovan continuă foarte bine munca începută de Răzvan Lucescu, sperăm să o ţinem tot aşa", a spus Marius Măldărăşanu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut