Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
01-20-2010, 08:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-20-2010 08:10 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #231
RE: Ştiri FC Vaslui
A picat transferul lui Pouga


Dupã ce Gigi Becali a anuntat cã nu-l mai vrea pe Pouga pentru cã a fost rugat de Adrian Porumboiu sã îl lase la Vaslui, conducerea echipei portugheze Leixoes, a anuntat cã jucãtorul camerunez este netransferabil.

Dupã ce Steaua si FC Vaslui au încercat sã obtina semnãtura camerunezului de la Leixoes, Christian Pouga, oficialii echipei portugheze au anuntat în presã cã nu renuntã la atacant pânã în varã, atunci când îi expirã împrumutul de la FC Sevilla. "Christian Pouga este jucãtorul nostru pânã în varã. Indiferent de ce vrea Sevilla, noi nu vrem sã renuntãm la el si va rãmâne la noi pânã la finalul împrumutului", au specificat oficialii portughezi. Pouga (1,93 m) a mai jucat în cariera sa la Dalian Shide, Shanghai United, FC Zurich, Aarau si Bellinzona, iar în 2008 a ajuns în curtea Sevillei pentru care însã nu a apucat sã debuteze.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 08:20 PM
Mesaj: #232
RE: Ştiri FC Vaslui
Cinci amicale in Antalya


Pe 25 ianuarie, fotbalistii vasluieni vor merge în cel de-al doilea stagiu de pregãtire al iernii, în Antalya, acolo unde vor sustine cinci partide amicale. Conducerea echipei a anuntat patru dintre cele cinci adversare, acestea sunt: Pakhtakor Taskent, FK Teplice, Banska Bystrica si Krylya Sovetov.

Dupã ce initial, "galben-verzii" aveau stabilite trei jocuri de pregãtire cu Bunyodkor Tashkent, campioana Uzbekistanului, Slovan Bratislava din Slovacia si Nafta Lendava din Slovenia, ieri, conducerea clubului vasluian a anuntat cã Vasluiul si-a modificat programul si adversarele din Antalya. FC Vaslui si-a stabilit adversarele în meciurile de pregãtire pe care le va sustine în Antalya. Echipa pregãtitã de Marius Lãcãtus va sustine cinci partide amicale în compania unor echipe din Europa si Asia. Primul dintre jocuri va fi în fata ocupantei locului doi din Uzbekistan, Pakhtakor Taskent. În cel de-al doilea joc Vasluiul va da piept cu ocupanta primului loc din Cehia, FK Teplice. Cea de-a treia adversarã va fi Dukla Banska Bystrica, echipã din campionatul Slovaciei.

În cel de-al patrulea meci vasluienii lui Lãcãtus vor întâlni pe rusii de la Krylya Sovetov Samara, echipã ce a terminat pe locul zece în campionatul Rusiei. Ultima întâlnire din stagiul de pregãtire va fi stabilitã în zilele premergãtoare cantonamentului din Antalya.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 08:21 PM
Mesaj: #233
RE: Ştiri FC Vaslui
Canu si-a serbat ziua de nastere


Aflat în cantonamentul din Germania, fundasul Gabriel Cânu si-a serbat, luni, ziua de nastere, ocazie cu care si-a cinstit colegii.

Fundasul Vasluiului, Gabriel Cânu, chiar dacã nu a jucat niciun minut în acest tur de campionat, din cauza unei accidentãri este pregãtit sã revinã pe gazon si sã ajute Vasluiul la îndeplinirea obiectivelor.

"Este foarte greu, dar nu ne plângem. De asta sîntem fotbalisti, sã ne pregãtim cât mai bine, pentru cã avem de îndeplinit anumite obiective", a declarat Gabriel Cânu dupã prima parte a cantonamentului din Germania. Luni, Gabriel Cânu a împlinit vârsta de 29 de ani, prilej pentru a sãrbãtori cu colegii de vestiar. Fundasul a evoluat în cariera sa la Cimentul Fieni, FC Baia Mare, FC National si FC Timisoara, dupã care a fost transferat la FC Vaslui.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 08:24 PM
Mesaj: #234
RE: Ştiri FC Vaslui
Iubit de fani, umilit de club!


Dupã ce a fost unul dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului în ultimii ani, dar si golgeterul echipei în sezonul 2007-2008, în aceastã pauzã de iarnã, Marko Ljubinkovic trece prin cea mai proastã perioada a sa la Vaslui.

Pus pe lista de transferuri de cãtre club, sârbul se antreneazã împreunã cu Markovic si Kirovski, la Zãpodeni, pe terenul echipei din Liga a IV-a, Avântul. Chiar dacã clubul i-a interzis sã mai foloseascã terenul de antrenament de la Vaslui, Marko sperã ca pânã la urmã totul se va rezolva.

Contactat telefonic, Ljubinkovic a declarat cã tot ceea ce se discutã cu clubul este legat doar de fotbal, nu si de ceea ce a apãrut în presã, legat de implicarea sa în mafia pariurilor. "Am avut o discutie cu domnul Porumboiu, însã încã nu stiu ce voi face în continuare. E o situatie complicatã si trebuie ca sã ajungem la o întelegere. Nu vreau sã vorbesc mai multe, asa cum nu vorbesc despre familia mea, nu vreau sã vorbesc despre club, pentru cã si clubul face parte din familia mea. Oricum tot ceea ce discutãm are legãtura doar cu fotbalul, fãrã pariuri si alte zvonuri care s-au spus în legãturã cu mine", a declarat Marko Ljubinkovic. Mijlocasul “galben-verzilor” a mai adãugat cã dacã ar fi sã plece de la Vaslui, ar face-o doar la o echipã din strãinãtate. "Am oferte, însã nu vreau sã vorbesc despre ele. Nici nu m-am gândit la un alt club, iar dacã e sã plec mi-as dori sã plec la o echipã de afarã", a mai spus sârbul.

"Le multumesc pentru gestul lor"
Dupã ce a fost pus pe lista de transferuri, pe toate forumurile de specialitate, dar si pe site-ul oficial al clubului, sute de fani ai echipei si-au arãtat atasamentul fatã de Marko si i-au trimis acestuia mesaje de sustinere. Sârbul le multumeste fanilor si le promite acestora cã va da totul pe teren, daca va mai continua la Vaslui. "Asta înseamnã cã am fãcut ceva la Vaslui. Mi-am fãcut treaba si le multumesc pentru gestul lor. Am fãcut totul cu inima, în trei ani si jumãtate, am dat 100 la % din ce am putut si dacã voi rãmâne aici le promit cã asa voi face în continuare", a adãugat Ljubinkovic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-21-2010, 04:50 PM
Mesaj: #235
RE: Ştiri FC Vaslui
Ciprian Damian: "Carlos Costly va deveni cel mai bun jucător din campionatul României"


Preşedintele lui FC Vaslui, Ciprian Damian, a declarat, miercuri, că transferul atacantului Carlos Costly este ca şi perfectat, şi va semna joi un contract valabil două sezoane şi jumătate cu gruparea pregătită de Marius Lăcătuş.

"Costly mai are de făcut doar vizita medicală, dar transferul este făcut în proporţie de 99,99 la sută. L-am urmărit de mult timp şi sunt convins că este ceea ce are nevoie Vasluiul. Cu siguranţă va deveni cel mai bun jucător din campionatul României. Am anunţat de mult timp că vom aduce un jucător valoros şi ne-am ţinut de cuvânt. Va semna un contract pe doi ani şi jumătate cu noi, cu opţiune pe încă un sezon", a spus Damian.

Oficialul a explicat şi cum a ajuns FC Vaslui să-l transfere pe jucătorul originar din Honduras, care a înscris şapte goluri pentru echipa naţională în ultimul an. "El era în ultimele şase luni de contract, iar echipa poloneză la care evolua a încercat fără succes să îi prelungească înţelegerea. Aşa, a fost folosit foarte puţin fiindcă a refuzat să continue la Belchatow. Altfel era greu să mai vină în România dacă nu era în ultimele şase luni de contract, am făcut un transfer foarte bun", a opinat oficialul.

În vârstă de 27 de ani, Carlos Costly a ajuns la Belchatow în 2007, iar anul trecut a evoluat sub formă de împrumut la Birmingham, care nu a activat însă clauza de achiziţionare în valoare de două milioane de lire sterline. Acesta a debutat la echipa naţională a statului Honduras în 2007, iar de atunci a bifat 38 de prezenţe şi 14 goluri.

Acesta a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Hondurasului în preliminariile pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud, iar numai în ultimul an a înscris şapte goluri pentru prima reprezentativă.

În altă ordine de idei, după ce au reuşit achiziţionarea atacantului hondurian oficialii moldoveni au renunţat la transferul camerunezului Christian Pouga, care aparţine de FC Sevilla şi era împrumutat la Leixoes.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut