Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
09-27-2009, 12:58 PM
Mesaj: #61
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Cristi Pustai: "Am demonstrat ca la Medias se castiga foarte greu"

Antrenorul echipei mediesene, Gaz Metan, Cristi Pustai s-a declarat extrem de multumit dupa victoria reusita in fata lui Dinamo, scor 1-0.. Tehnicianul a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca a demonstrat ca la Medias se castiga foarte greu, insa isi doreste ca echipa sa marce cat mai multe goluri, echipa fiind gandita strict pentru atac.

"Trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, fiind o echipa mica, insa am aratat ca la Medias se castiga foarte greu. Gazul este o echipa care vrea sa joace fotbal, care isi doreste victoria pana in ultima clipa. Stiam ca Dinamo este o echipa solida si ca isi modifica foarte lejer sistemul de joc. Am contracarat foarte bine si i-am surprins su jucatorii de banda. Am avut rabdare, avand cateva ocazii mult mai bune. Nu pot sa discut arbitrajul pentru ca nu o fac nici la infrangere, deci nici la victorie. Lipsa noastra de experienta si lipsa norocului au facut sa pierdem meciul cu Steaua. Daca reuseam sa luam puncte cu Ceahlaul su cu Steaua am fi fost mult mai bine in clasament si mult mai multumit. Oricum, imi felicit echipa si ma bucur, insa imi doresc sa marcam cat mai mult, sa fim o echipa care sa atace incontinu. La antrenamente, noi incepem cu atacul si apoi facem faza defensiva. Trebuie sa fim si uneori pragmatici. Urmeaza un meci cu Unirea si cred ca de la locul 9 in sus, sunt echipe foarte valoroase. Forma de moment poate decide un astfel de meci indiferent de numele echipei. Mi-as dori ca si antrenorii sa aiba un sindicat. Trebuie sa ne aparam in diverse emisiuni televizate sau in alte intruniri. Ar fi bine sa existe acest sindicat. Trebuie sa luam atitudine in fata unor acuze aduse din partea anumitor oameni din fotbal.", a declarat Cristi Pustai.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 01:20 PM
Mesaj: #62
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Eric: "Ce jucători are Dinamo! Poate lua titlul fără probleme"

Marcatorul golului victoriei pentru Gaz Metan Mediaş în partida cu Dinamo, brazilianul Eric, spune că ardelenii trebuie să îşi propună în acest sezon un obiectiv superior celui de evitare a retrogradării.

"E foarte important pentru mine golul, sînt foarte bucuros să le văd zîmbetul medieşenilor. Sînt 3 puncte pe care le mai luăm, dispunem de un lot excelent şi vrem să nu mai avem emoţii cu retrogradarea. Încheiem săptămîna cu 3 puncte şi ne gîndim la partida cu Unirea Urziceni. N'Doye, Cristea sau Torje sînt fotbalişti de clasă, cred că Dinamo se poate lupta la titlu cu lotul de care dispune. Liga I e echilibrată, prestaţiile echipelor pot oscila de la o săptămînă la alta", a spus Eric la DigiSport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 01:21 PM
Mesaj: #63
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Ce mult doream să-i bat!"

Eric era fericit aseară că a marcat golul ce a învins Dinamo, mărturisind că visa o astfel de reuşită.

Eroul local, brazilianul Eric, autorul unicului gol, a fost întîmpinat la final chiar în faţa ieşirii de la vestiare de un lăutar ce i-a dedicat melodii ardeleneşti. Sud-americanul le-a gustat din plin, dansînd în faţa publicului! Eric era extrem de satisfăcut de gol şi de victorie, mai ales că a fost susţinut arzător din tribună de familie, unchii săi veniţi pentru prima oară în România să-l vadă pe fotbalist.

- Eric, cum se simte învingătorul lui Dinamo?
- Bucuria mea imensă este că am marcat împotriva acestei echipe. Îmi doream foarte mult să înving Dinamo! Am dat un gol ce a adus 3 puncte şi abia aştept acum meciul cu Unirea Urziceni, vreau să marchez şi cu campionii.

- V-aţi fi mulţumit şi cu un egal?
- Filosofia mea în fotbal este: «Dacă nu dăm gol, măcar să nu luăm!». Aşa am făcut şi cu Dinamo. Ne-am apărat şi am fugit repede în atac. Am căutat permanent să înscriem, iar soarta ne-a surîs pe final de partidă.

- Te-a ajutat faptul că ai fost susţinut de familie?
- Da, unchii mei au fost talismanul meu. Mi-au purtat noroc, probabil o să-i mai reţin multă vreme aici. Zîmbetul de pe faţa lor nu are preţ pentru mine. Norocul mi-a venit din Brazilia! (unchii săi se agită pe lîngă jucător: «Eric-Ronaldinho! Eric-Ronaldinho!» Vedeţi? Nu-i mai las să plece! Alături de ei mă simt mai puternic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 01:21 PM
Mesaj: #64
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Sunt mai buni ca Steaua!"

Pârvulescu, jucătorul care l-a făcut praf pe Ninu în partida de acum două săptămâni, este impresionat de forţa lui Dinamo, deşi medieşenii au reuşit să îi învingă pe elevii lui Bonetti.

"Am jucat în ultimele etape acasă cu Dinamo şi cu Steaua. După părerea mea Dinamo a fost mai bună ca Steaua, dar s-a întâmplat ca pe ea să o învingem. Per ansamblu, conider că am fost norocoşi, dar meritam victoria", a spus mijlocaşul la finalul meciului.

În schimb, N'Doye a pus înfrângerea din această după-amiază în cârca arbitrului, care le-a permis gazdelor să joace extrem de dur: "Victoira Gazului nu este una meritată, arbitrul a lăsat jocul prea liber şi le-a permis gazdelor să practice un fotbal extrem de dur. Consider că meritam să câştigăm măcar un punct în partida de astăzi"

Pe aceeaşi lungime de undă s-a situat şi tehnicianul lui Dinamo, Dario Bonetti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:04 PM
Mesaj: #65
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"N-am simţit că am jucat cu Dinamo"

Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, fundaşul sârb Zarko Markovic, a afirmat că nu a avut niciun fel de probleme cu atacanţii lui Dinamo.

"Nu am simţit că am fi jucat contra lui Dinamo, o echipă din cupele europene. Noi am stat foarte bine în teren, am alergat mai mult decât ei şi, chiar dacă nu ne-am creat atât de multe ocazii, ca în alte meciuri, am meritat să câştigăm. Nu prea i-am observat pe atacanţii lor, nu mi-au pus niciun fel de probleme", a declarat fundaşul de 2,03 metri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:05 PM
Mesaj: #66
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Bud, felicitat de Borcea

La finalul meciului de sâmbătă, în momentul în care s-a intersectat, la vestiare, cu directorul executiv al "câinilor", Cristi Borcea, vârful de atac Cristi Bud a fost felicitat de către oficialul dinamovist, cel care l-a dorit, în această toamnă, în Ştefan cel Mare. "Domnul Borcea era supărat rău că au pierdut, dar a dat mâna cu mine şi m-a felicitat. Mă bucur că am bătut-o pe Dinamo", a afirmat Bud. Acesta a mai sus că aşteaptă alte 3 puncte din jocul cu echipa lui Dan Petrescu, la finele acestei săptămâni, şi că îşi doreşte să înscrie în poarta campioanei. "Puţine sunt echipele care vor reuşi să câştige la Mediaş. Cele întâmplate cu Ceahlăul şi Steaua au fost accidente. Urmează Urziceniul la rând. Îmi doresc foarte mult să marchez. Dar, mai important decât să dau eu gol este să câştigăm şi contra campioanei", a completat vârful de atac.

Mireasa le-a purtat noroc medieşenilor
Pentru câteva minute, la mijlocul primei reprize, în tribunele arenei de pe malul Tîrnavei Mari a fost adusă o mireasă. Aceasta a luat loc în imediata vecinătate a băncii de rezerve a dinamoviştilor. Ea le-a purtat noroc însă medieşenilor, care au câştigat cu 1-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:06 PM
Mesaj: #67
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Dinamoviştii să nu se plângă!"

Căpitanul Gazului metan, Cristi Todea, s-a arătat foarte surprins de declaraţiile de la finalul jocului făcute de directorul executiv al "câinilor", Cristi Borcea, la adresa arbitrului Istvan Kovacs. Todea a afirmat că oficialul dinamovist nu are motive să se plângă.

Mijlocaşul Gazului metan pariază pe o nouă victorie, a treia consecutivă, în meciul cu campioana Unirea Urziceni, de la finalul acestei săptămâni. "Borcea să îşi aducă aminte cum a obţinut Dinamo punctul acela, în sezonul trecut. După aceea să vorbească despre arbitrajul lui Kovacs. Însă, nu mă mai miră nimic. Întotdeauna când Dinamo pierde, dau vina pe arbitri. Ne aşteaptă acum un nou meci dificil, cu campioana. Nu trebuie să ne temem că avem în faţă o echipă care joacă în Liga Campionilor. Vrem să demonstrăm că nu ne de ajuns cu două victorii consecutive, o vrem şi pe a treia, chiar dacă întâlnim Unirea Urziceni. I-am mai bătut şi anul trecut, de ce să nu o facem şi de data aceasta? Am demonstrat că acasă putem bate pe oricine", a afirmat Todea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:06 PM
Mesaj: #68
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Mai bine să–şi facă echipă decât să critice arbitrajele"

Directorul general al Gazului metan, Ioan Horoba, îi sfătuieşte pe cei de la Dinamo să se preocupe mai mult de formarea unei echipe decât de a critica arbitrajele.

Totodată, Horoba crede că ar trebui ca Gazul metan să joace mai prudent, chiar dacă uneori va fi nevoită să sacrifice spectacolul. "Antrenorul nostru ar trebui să găsească o altă formulă de joc. Să jucăm mai prudent, pentru a avea rezultate. Dăunează spectacolului, dar nu dăunează... sănătăţii. Pustai şi Dan Matei sunt doi antrenori foarte buni. Mi-am dorit foarte mult această victorie, am visat-o chiar. Kovacs nu are ce să păţească, după un asemenea arbitraj. Ceea ce îi pun dinamoviştii în cârcă e fals. Arbitrul a fost aproape de fază de fiecare dată şi a luat deciziile corecte. Dacă e vorba de penalti la Torje, mănânc mingea pur şi simplu. Dinamo a ajuns să cerşească lovituri de la 11 metri, ceea ce e jenant. Cred că dinamoviştilor le-ar sta mai bine dacă ar fi preocupaţi să-şi facă o echipă ca lumea, nu să tot critice atât arbitrajele de fiecare dată când o dau în bară. În ceea ce ne priveşte, noi ne vedem de treaba noastră şi aşteptăm cu interes meciul cu campioana Urziceni", a afirmat Horoba.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:07 PM
Mesaj: #69
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pîrvulescu, în pericol să rateze Urziceniul

Accidentat în urma unui duel cu Scarlatache, mijlocaşul Paul Pîrvulescu a strâns din dinţi şi a jucat până la final, dar e în pericol de a rata meciul cu campioana Unirea Urziceni.

Internaţionalul de tineret Paul Pîrvulescu ar putea rata jocul cu Unirea Urziceni, de peste o săptămână, din cauza unei accidentări suferite în prima repriză a meciului cu Dinamo.

Pîrvulescu s-a ales cu o lovitură serioasă la degetul mare al piciorului stâng într-un duel cu Scarlatache, dar a strâns din dinţi şi a continuat să joace, cu toate că medicul echipei i-a recomandat, la pauză, să nu mai intre în teren. "Mă doare piciorul, degetul îmi este umflat. Nu mă sperii eu aşa de uşor de această accidentare. Nu am timp să stau pe margine, pentru că mă aşteaptă meciul cu campioana Urziceni şi o nouă acţiune a naţionalei de tineret. Sper să nu fie ceva grav", a afirmat fotbalistul, care va efectua astăzi un control medical amănunţit.

Autorul golului Gazului metan din meciul disputat în primăvară, terminat la egalitate, scor 1-1, Paul Pîrvulescu, e de părere că echipa medieşeană şi-a luat, cu această ocazie, o binemeritată revanşă. Totodată, internaţionalul de tineret crede că norocul şi-a întors faţa şi spre gazişti, după ce, în ultimele două etape de campionat, aceştia au câştigat graţie unor goluri reuşite pe final. "A venit vremea revanşei. Ne-am dorit foarte mult o victorie în faţa lui Dinamo, mai ales pentru cele petrecute în returul sezonului precedent. Toată lumea ştie cum am fost furaţi atunci, ce am păţit. Văd că, în sfârşit, începem şi noi să avem noroc. La Galaţi am câştigat cu un gol marcat în minutul 83, acum am înscris în ultimul minut. Domnul antrenor ne-a zis tot timpul să avem răbdare, să nu ne pierdem încrederea odată cu trecerea timpului. Sunt foarte fericit că am învins, dar mai ales că prietenul meu Eric a marcat. Avea mare nevoie de acest gol, pentru moral", a afirmat Paul Pîrvulescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 06:08 PM
Mesaj: #70
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Samba do Brazil

Urmăriţi din tribună de doi dintre unchii săi, Lima - fost portar al echipei armatei din Rio de Janeiro - şi Edson - un fost paraşutist, veniţi special din Brazilia pentru meciul cu Dinamo, mijlocaşul Eric de Oliveira a dat lovitura, reuşind să înscrie unicul gol al meciului.

- Felicitări, Eric. Faci ce faci şi te lipeşti la gol. Cum a fost meciul cu Dinamo?
- Mersi. Cum să fie? Foarte greu. Dinamo este o echipă bună din campionat şi care joacă în cupele europene. Bucuria mea este imensă pentru că am marcat împotriva acestei echipe. Îmi doream foarte mult să o învingem pe Dinamo. Am dat un gol care a adus toate cele 3 puncte, ceea ce, pentru mine, înseamnă foarte mult. Abia aştept acum meciul cu Urziceniul, vreau să marchez şi în poarta campionilor. Dacă nu reuşesc să înscriu şi atunci, măcar să dau o pasă de gol.

- Ai avut mult noroc la gol...
- Asta aşa e. Mingea a sărit la mine, portarul era pe jos, aşa că am tras direct la poartă, n-am mai stat pe gânduri. Am vrut mult să înscriu contra lui Dinamo. În sezonul trecut, în primăvară, n-am fost pe teren, am fost suspendat. Mi-am luat acum revanşa, cu vârf şi îndesat, cum ziceţi voi.

- Cei doi unchi ţi-au purtat noroc. Cum te-au încurajat, înainte de meci?
- Ei au ajuns la Mediaş cu două zile înainte de meci. Nu am prea avut timp de ei, pentru că am intrat în cantonament. Am vorbit mai mult la telefon, înainte de joc. Tot timpul m-au bătut la cap că, acum, dacă au venit ei aici, trebuie să înscriu. Să trag la poartă, să încerc să-l surprind pe portar. Mi-a reuşit, în final, şi i-am făcut fericiţi. De fapt, toată familia mea a trăit acest meci. Cei de acasă au fost ţinuţi la curent tot timpul cu cele ce se întâmplă pe teren de către cei doi unchi. Le-au povestit cum am marcat şi cum am sărbătorit după gol şi la final această victorie mare, cu una dintre echipele româneşti de care s-a auzit chiar şi până în Brazilia.

- Ai avut timp, în timpul meciului, să tragi cu coada ochilui la ai tăi, să vezi cum se manifestă?
- (zâmbeşte). Da, i-am văzut în unele momente. Cum să se manifeste? Ca acasă, în Brazilia. Au făcut multă gălăgie în tribună, au aplaudat, au cântat şi... i-au huiduit pe arbitri. Au făcut spectacol la tribuna B, au agitat tot timpul steagul Braziliei, iar la un moment dat, când m-am dus să bat un corner, i-am şi auzit cum mă strigau. Le-a plăcut foarte mult pe stadion, dar mi-au zis că e mare diferenţă între modul în care se manifestă suporterii brazilieni faţă de cei de aici. La începutul meciului galeria a fost tăcută, abia după aceea a început să scandeze. Acasă, în Brazilia, galeria dă tonul, după aceea începe tot stadionul să cânte. Mi-au zis că au simţit această diferenţă, dar că s-au simţit bine, mai ales că am şi marcat. Erau mândri, la final, ar fi vrut să ştie toţi că sunt unchii mei.

- Unul dintre cei doi unchi care au fost la meci, Lima, e cel care ţi-a îndrumat paşii spre fotbal. Ce zice acum?
- M-a luat la fotbal, pentru că el era portar în echipa armatei din Rio de Janeiro, deoarece de mic aveam un dribling bun, eram curajos şi aveam agilitate, chiar dacă jucam împotriva unora mai mari decât mine. De multe ori, pentru că îndrăzneam să driblez atât de mult, eram faultat, tăvălit pe jos. Dar, tot timpul căutam să dau gol. A zis atunci că i se pare că am talent şi aşa m-a luat la fotbal. (zâmbeşte) Acum se felicită, se mândreşte că el a fost cel care m-a descoperit. Zice că a avut mână bună.

"Puşca şi cureaua lată" pentru Eric
La ieşirea de la vestiare Eric şi alţi câţiva jucători ai Gazului metan au fost surprinşi în momentul în care au fost întâmpinaţi de un instrumentist care le-a cântat câteva melodii la taragot, printre care şi celebra "Puşca şi cureaua lată". Comicul situaţiei i-a atras pe cei de faţă ca la circ, astfel că interpretul de ocazie a prins curaj şi şi-a continuat "recitalul", spre deliciul suporterilor aflaţi în imediata vecinătate a gardului ce împrejmuieşte parcarea de la tribuna oficială. "Mie îmi place foarte mult Smile şi aş vrea neapărat să mă întâlnesc cu el şi să facem o poză împreună. Însă, şi ce cântă Nicolae Guţă îmi place. Prima melodie pe care am auzit-o când am venit la Mediaş a fost a lui Florin Salam, "Nu mă bate, vântule". Am ascultat-o mult, cred că o ştiu pe de rost", a afirmat Eric, amuzat de situaţie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut