Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
11-02-2009, 05:51 PM
Mesaj: #111
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pîrvulescu, monitorizat de FC Koln

Evoluţiile din ultima vreme a mijlocaşului gazist Paul Pîrvulescu, atât la echipa de club cât şi în naţionala de tineret, au stârnit interesul mai multor echipe, atât din Liga I, cât şi din alte campionate. Mai nou, fotbalistul Gazului metan este monitorizat de o grupare din Bundesliga, FC Koln.

Un reprezentant al clubului german l-a urmărit pe Pîrvulescu în mai multe meciuri din acest sezon. Cu toate că nemţii şi l-ar dori pe jucător încă din iarnă, conform unor surse, oficialii Gazului metan susţin că nu pleacă nimeni, în afara lui Cristi Bud, decât la finele acestei ediţii de campionat.

"Monitorizaţi sunt mai mulţi jucători de la Gaz metan, dar până nu se termină această ediţie de campionat nu discutăm cu nimeni. Aceasta este politica noastră, jucătorii rămân pe loc până se încheie sezonul. Nu mai dăm drumul niciunui jucător, în afara lui Bud", a afirmat preşedintele Consiliului Director al grupării medieşene, Corin Cindrea.

Şi fotbalistul se situează pe aceeaşi lungime de undă. "Pentru mine, cred că ar fi mai bine să rămân la Mediaş acest sezon. Nu mă pot gândi acum la un eventual transfer. Se termină sezonul şi vedem după aceea ce e de făcut", a declarat Paul Pîrvulescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:51 PM
Mesaj: #112
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai: "Putem câştiga la Bistriţa"

Antrenorul Gazului metan spune că jucătorii săi sunt capabili să se întoarcă cu cel puţin un punct de pe terenul ultimei clasate. Contra Gloriei, în meciul de astăzi, Pustai nu îi poate folosi pe Kubala, Kratochvil şi, posibil, Buchta.

- Domnule antrenor, ce i-ar trebui Gazului metan să obţină un rezultat pozitiv la Bistriţa?
- Un joc sigur în deplasare, fără niciun fel de greşeală şi fără să riscăm nimic, precum şi o posesie bună la mijlocul terenului, prin care să declanşăm atacuri şi să înscriem cât mai multe goluri. Cam aşa ar trebui să stea lucrurile în teren la Bistriţa pentru a obţine un rezultat bun.

- Cele două echipe care se întâlnesc astăzi la Bistriţa au stări total diferite, după ultimele jocuri, cele din optimile de finală ale Cupei României, Gazul metan a pierdut acasă, cu FC Vaslui, în vreme ce jucătorii lui Pădureanu au scos Steaua, la penaltiuri. Gloria pare să-şi fi revenit şi în campionat, după cele două remize, cu Steaua şi Dinamo...
- Aşa se pare, că Gloria şi-a revenit, dar şi noi traversăm o perioadă bună, n-am mai pierdut în campionat de 5 etape. Sperăm ca, după jocul de la Bistriţa, să ajungem la cota 6. La fel de adevărat este şi faptul că ambele echipe au fost destul de solicitate în meciurile din Cupă, dar eu unul sper ca jucătorii mei să se fi refăcut fizic şi moral după întâlnirea cu FC Vaslui, pentru a juca la fel ca în ultimele noastre deplasări, la Galaţi şi Tg. Jiu.

- Cu ce probleme de lot vă confruntaţi înaintea meciului de la Bistriţa?
- Kubala va lipsi în mod cert pentru că este suspendat şi, în plus, încă mai resimte ceva dureri la tendon. Buchta a revenit la şedinţele de pregătire abia vineri după-amiaza, iar în cazul lui Kratochvil va fi probabil nevoie de o perioadă mai lungă de refacere. În ultimele zile şi Pîrvulescu a acuzat unele dureri, dar nu e vorba de nimic serios. Nohai, în schimb, şi-a revenit complet după leziunea musculară şi a intrat în programul normal de pregătire al echipei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:53 PM
Mesaj: #113
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Ofertă din Coreea de Sud pentru Eric

Mijlocaşul brazilian al Gazului metan, Eric de Oliveira, nu duce lipsă de oferte; cea mai recentă vine din Coreea de Sud, dar oficialii medieşeni nu vor să–i dea drumul.

În ciuda faptului că nu a ieşit în evidenţă de prea multe ori în primele 11 etape, de brazilianul Gazului metan, Eric de Oliveira, se interesează mai multe echipe atât din ţară, cât şi de peste hotare. Recent, mijlocaşul grupării medieşene a primit, prin intermediul impresarului, o ofertă de la o formaţie din primul eşalon sud-coreean, dar mai-marii Gazului metan nu au fost de acord cu ea. Aceasta oferea suma de 300.000 de dolari pentru un împrumut al fotbalistului pe un an de zile, de luna viitoare până în decembrie 2010, plus alţi 350.000 pentru un transfer definitiv, dacă Eric ar fi confirmat. Nici fotbalistul nu ar fi agreat să ajungă tocmai în Coreea de Sud, chiar dacă ar fi urmat să încaseze aproximativ 125.000 de dolari pe an.

Eric pare să fie, în schimb, mai aproape de un transfer la o echipă din Liga I. Cea mai aproape de a-i obţine semnătura e FC Timişoara, unde brazilianul l-ar urma pe Curtean. De gazist s-au mai interesat CFR Cluj, Universitatea Craiova şi chiar Steaua. Fotbalistul cere îngăduinţă oficialilor clubului medieşean şi speră să fie lăsat să plece la un club mai mare decât Gazul metan. "Am 25 de ani. Mi-am făcut datoria faţă de echipa din Mediaş. Acum, sper să mă ajute şi cei de la club. Aş vrea să rămân în Liga I, pentru că, în România, lumea mă cunoaşte deja, mi-am făcut un nume aici. Oferta din Coreea de Sud era foarte tentantă, dar m-am gândit că e mai bine să rămân aici. Cine ştie, dacă mergeam în Coreea şi nu îmi ieşea jocul, oare mă mai puteam întoarce la voi, în România? Îmi place în Europa şi vreau să continui să joc aici", a afirmat brazilianul.

Altfel, preşedintele Timişoarei, Marian Iancu, a infirmat faptul că a înaintat vreo ofertă Gazului metan pentru brazilian, în ciuda zvonurilor apărute în ultimele săptămâni. "Pentru moment n-am făcut nicio ofertă", s-a rezumat să afirme Iancu. Cu toate acestea, pe Tîrnava Mare se aşteaptă, de la o zi la alta, o propunere concretă din partea grupării din Banat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:24 PM
Mesaj: #114
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai: "Victorie cu Iaşul şi suntem în grafic!"

Gaziştii sunt pe cai mari după şase meciuri fără înfrângere în Liga I, lucru remarcat miercuri după amiază, într-o conferinţă de presă şi de antrenorul principal al "alb-negrilor", Cristian Pustai. Înaintea disputării partidei de sâmbătă, de la ora 18, susţinută pe teren propriu, în compania Politehnicii Iaşi, "tehnicianul" medieşenilor a declarat că "o victorie în respectiva partidă ne-ar menţine în grafic, aducându-ne mai aproape de obiectivul parţial, cel al clasării între primele 12 echipe ale campionatului. Oricum, ne aşteaptă un meci greu, cu o echipă care vine după patru insuccese consecutive, deci cu intenţia clară de a-şi îmbunătăţi pasivul. Ieşenii sunt un team care joacă un fotbal frumos, de calitate, cu un antrenor ce militează pentru un fotbal deschis fără cantonări în apărare. Pot spune însă că şi noi suntem pe drumul cel bun, având în plus şi constanţă în rezultate, excepţie făcând doar meciul de Cupă cu Vasluiul. Este un meci important pentru noi şi îndrăznesc să cred că toate argumentele prezentate se vor regăsi şi în teren, în partida de sâmbătă", a încheiat Pustai.

Singurele indisponibiltăţi pentru partida cu Poli Iaşi sunt Nohai şi Eric, ambii suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene, dar şi prezenţa lui Kubala în primul unsprezece rămâne încă incertă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:25 PM
Mesaj: #115
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Jandarmi la Gaz metan – Poli Iaşi

50 de jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Sibiu şi Gruparea Mobilă Tg. Mureş vor acţiona pentru asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă publică cu ocazia partidei de fotbal dintre Gaz metan Mediaş şi Poli Iaşi. Jandarmeria solicită spectatorilor să respecte prevederile legale pe timpul deplasării către locul de desfăşurare a competiţiei sportive, în apropierea şi în interiorul stadionului. Jandarmii vor acţiona cu preponderenţă pentru asigurarea ordinii şi siguranţei publice în zona stadionului, evacuarea din arena sportivă a unui grup de participanţi, în situaţia în care, prin faptele săvârşite de către aceştia, se pune în pericol siguranţa desfăşurării competiţiei sportive, la solicitarea persoanelor în drept pentru intervenţia forţelor de ordine şi intervenţia pentru restabilirea ordinii publice în arena sportivă atunci când se constată că în urma producerii unor acte de violenţă, este pusă în pericol viaţa şi integritatea corporală a spectatorilor, a sportivilor, a oficialilor, a personalului de ordine şi siguranţă sau a celorlalţi participanţi.

Jandarmeria va colabora cu Poliţia Municipiului Mediaş, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Sibiu (Detaşamentul Mediaş) şi Ippon Security Mediaş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 11:42 AM
Mesaj: #116
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Cristian Pustai vrea ca Gaz Metan să aibă mereu la fel de multe ocazii ca în jocul cu Poli Iaşi

Antrenorul lui Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, sâmbătă, că victoria cu Politehnica Iaşi, scor 2-1, a fost specială pentru el, deoarece a survenit în meciul cu numărul 100 pe banca tehnică a grupării sibiene.

"A fost un meci special pentru mine, pentru că era cu numărul 100 pe banca tehnică a Gazului. Am avut ceva emoţii, dar n-am vrut să le transmit şi jucătorilor şi le mulţumesc pentru victorie. Am ratat mult, dar sincer mi-aş dori ca în fiecare meci să avem atât de multe ocazii. Va veni şi timpul când vom reuşi să marcăm mai mult", a spus Pustai.

Tehnicianul ardelenilor a mai declarat că în finalul meciului, când ieşenii au avut o bară, a retrăit partida din sezonul precedent cu Oţelul, când scorul a devenit 2-2 în ultimele minute, şi e încântat că a reuşit prima sa victorie în duelurile cu echipele pregătite de Petre Grigoraş.

Gaz Metan Mediaş s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa Politehnicii Iaşi cu scorul de 2-1, într-un meci în care oaspeţii au rămas în inferioritate încă din minutul 32, însă au fost aproape să egaleze şi a doua oară, în minutul 90.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 12:20 PM
Mesaj: #117
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Vrem 4 puncte cu Rapid si Timisoara

Preşedintele grupării Gaz Metan Mediaş, Ioan Horoba, a declarat in exclusivitate pentru Gazistul.blogspot.com ca daca echipa va continua in ritmul asta sigur isi va depasi conditia .

Gazistul : Domnule Horoba, victorie pe final de meci, 2-1 cu Politehnica Iasi. Cum a fost?
Ioan Horoba: Ne-a tinut cu sufletul la gura, eu nu am vazut meciul, nefiind in tara, putea sa fie 5-0 pentru noi in prima parte a meciului. Ne-am batut joc de ocazii si pe urma a trebuit sa tragem si sa stam cu sufletul la gura. Cele trei puncte de astazi sunt meritate.

Gazistul: Momentan Mediasul e pe locul 9, la mijlocul clasamentului. E bine sau se putea si mai bine?
Ioan Horoba: Sigur se putea si mai bine, dar trebuie sa fim multumiti cu locul pe care-l ocupam acum. Daca vom continua tot asa o sa ne dapasim norma propusa.

Gazistul: Urmeaza doua meciuri de foc, cu Rapid si Timisoara. la cate puncte sperati?
Ioan Horoba: Daca luam 4 puncte din aceste doua meciuri trebuie sa fim foarte multumiti. Eu cred ca putem lua punctele, cu echipele mari am jucat mult mai bine decat cu echipele apropiate de valoarea noastra.

Gazistul: Care este secretul acestei echipe care a impresionat pe toata lumea si sezonul trecut, dar si acesta?
Ioan Horoba: Practica un joc spectaculos, un joc de atac si asta este spectacolul intr-un joc de fotbal si de asta se si duce omul la stadion. Ca sa fac o paranteza la Medias este un stadion mic, doar Urziceniul este mai mic decat Mediasul ca numar de locuitori.

Gazistul: Ce obiectiv are in acest an Gazul?
Ioan Horoba: Obiectivul propus la inceput de campionat a fost locul 12, daca terminam mai sus este cu atat mai bine.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 08:23 PM
Mesaj: #118
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Invincibila Armada

Antrenorul Cristi Pustai explică transformarea pe care a suferit-o echipa sa faţă de anul trecut, din candidată la retrogradare în grupare de prima jumătate a clasamentului, prin două cuvinte: muncă şi maturitate.

După ce a bătut Iaşiul cu 2-1 la meciul său cu numărul 100 ca antrenor de Liga I, Cristi Pustai şi-a descărcat sufletul.

"Meciul cu Poli Iaşi a fost mai greu decât ne aşteptam, dar mă bucur că am reuşit o victorie. Am simţit o încărcătură sentimentală foarte mare, pentru că a fost partida o sută pentru mine şi voiam să rămân cu o amintire plăcută", mărturiseşte Pustai, care dezvăluie secretele reuşitei sale la Mediaş. "Am devenit o echipă care nu mai cedează aşa de uşor. Am demostrat că avem maturitate şi sunt sigur că în timp putem creşte foarte mult. Noi, la Mediaş, suntem un grup, nu avem individualităţi. Grupul ne dă siguranţă, pentru că fotbalul se joacă în 11", a explicat Pustai, conştient că reversul medaliei poate apărea oricând. "E o premieră pentru o echipă mică, precum a noastră, dar trebuie să rămînem realişti, fiindcă putem cădea foarte uşor dacă ne pierdem capul. Oricum, acest şir de şapte meciuri fără înfrângere este poate cel mai frumos lucru care ni se putea întâmpla", a mai spus tehnicianul.

Nu schimbă obiectivul
Cu toate că ultimele evoluţii au apropiat Gaz Metan de prima jumătate a clasamentului, Pustai îşi temperează elevii şi spune că echipa sa rămâne una de pluton. "Părerea mea este că suntem o echipă de a doua jumătate a clasamentului. Obiectivul rămâne locul 12 la sfârşitul turului. Mie mi-ar plăcea însă să terminăm pe locul 8 la sfârşitul sezonului. Cred că se poate", a conchis Pustai.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:16 PM
Mesaj: #119
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Hoban: "Ne–am crezut prea devreme cu sacii–n căruţă"

Ovidiu Hoban este eroul de-o zi al Mediaşului, după ce a înscris golul victoriei, în finalul jocului cu Poli Iaşi. Într-un interviu acordat exclusiv săptămânalului Tribuna sporturilor, Hoban poveşteşte cum a reuşit să-l învingă pe Brăneţ şi îşi justifică gestul de la gol.

- Ovi, poveşteşte-ne cum ai ajuns să înscrii golul victoriei contra Iaşiului.
- Am urcat mai mult în atac, pentru că noi aveam un om în plus şi puteam crea astfel superioritate. Silvăşan mi-a dat o pasă pe culoar, am făcut un dribling scurt, pe urmă mi-am aşezat mingea şi am şutat în poarta goală. Sunt foarte fericit că am reuşit să înscriu acest gol şi că am reuşit să câştigăm, mai ales că era vorba de un meci din care nu aveam voie să nu luăm toate cele 3 puncte.

- Aţi avut, timp de o oră, un om în plus pe teren, dar cu toate acestea v-aţi chinuit până să obţineţi victoria. De ce?
- Noi ne-am făcut meciul greu. Ne-am creat nenumărate ocazii, dar am ratat mult. Parcă nu voia mingea să intre în plasă. Poate că ne-am crezut prea devreme cu sacii-n căruţă, am avut 1-0 din minutul 12, apoi am rămas cu unul mai mult pe teren...

- Am văzut că, după ce ai marcat, ai dus degetul la gură, ca un bebeluş...
- Da, aşa e. Golul acesta îl dedic soţiei mele, Alina, şi băieţelului nostru, Bogdan, care are un anişor şi o lună.

- Până acum, ai marcat două goluri în acest tur, acesta şi cel cu Braşovul. Te reprofilezi?
- Cui nu-i place golul? Important este însă să câştige echipa. Îmi doresc să mai înscriu din când în când, mai ales goluri din astea, decisive.

- Cum e Gazul metan acum, faţă de sezonul precedent?
- Suntem o echipă mai matură. Am trecut peste debut. Am văzut cum stau lucrurile aici, în Liga I. Acum ne descurcăm altfel. Dovadă stau rezultatele din acest tur. Avem 7 jocuri consecutive fără înfrângere, am câştigat cu Dinamo, am făcut egal cu Unirea Urziceni, iar cu CFR Cluj şi FC Vaslui am pierdut greu, în debutul sezonului. Suntem mai aproape de zona cupelor europene decât de cea a retrogradării.

- Sunt, totuşi, şi unele lacune...
- Primim gol prea uşor, în finalul primei reprize. Cu Iaşiul, la fel. Nici nu mai ştiu al câtelea gol primit înainte de pauză e acesta.

- Visai un astfel de parcurs, înaintea debutului de campionat?
- Mă gândeam că va fi mai bine decât anul trecut. Şi aşa şi este. Trebuie însă să rămânem cu picioarele pe pământ, pentru că mai avem câteva meciuri dificile în această iarnă, iar returul se anunţă încă de pe acum unul foarte greu. Nu trebuie însă uitat faptul că, şi în ediţia precedentă de campionat, dacă nu erau acele greşeli de arbitraj, probabil eram undeva mai sus în clasament.

- Urmează două meciuri grele, la Rapid şi acasă, cu Timişoara. Dai un pronostic?
- Sunt două meciuri foarte grele, dar ne propunem să luăm 6 din 6 puncte posibile. Mi-aş dori ca, din cele 4 jocuri pe care le mai avem de disputat până la finalul turului, să luăm maximum de puncte, 12.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:17 PM
Mesaj: #120
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Ajutor pentru CFR

Vârful de atac Cristi Bud speră ca, în următoarele două partide, cu Rapid şi FC Timişoara, Gazul metan să obţină câte 3 puncte. Bud se gândeşte că gazul metan ar putea ajuta astfel indirect viitoarea sa echipă, CFR Cluj, la care va ajunge în iarnă.

"M-aş bucura dacă am câştiga atât la Rapid, cât şi meciul cu echipa din Timişoara. Ar fi foarte bine pentru Gaz metan, dar în acest fel dăm o mână de ajutor şi viitoarei mele echipe, CFR Cluj, în lupta pentru un loc în fruntea clasamentului. Poate îi ajutăm astfel să se distanţeze", a afirmat Cristi Bud.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut