Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
10-04-2009, 10:20 AM
Mesaj: #81
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai: "Îmbucurător este faptul că am ajuns la al treilea meci în care nu am luat gol"

Antrenorul celor de la Gaz Metan Mediaş, Cristi Pustai, s-a arătat foarte mulţumit de rezultat şi a recunoscut că ialomiţenii au fost mai buni: "E prima oară când mă bucur pentru un egal pe teren propriu. A fost un meci dominat de oaspeţi, în care noi am încercat să le punem probleme, să închidem bine spaţiile şi să fim foarte atenţi la devieri şi la fazele fixe. Îmbucurător este faptul că am ajuns la al treilea meci în care nu am luat gol".

Unirea Urziceni a remizat, sâmbătă seară, în deplasare, cu Gaz Metan Mediaş, scor 0-0, iar în urma acestui rezultat elevii lui Dan Petrescu au ratat şansa de a depăşi Rapidul şi de a fi liderul Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:08 PM
Mesaj: #82
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Voicu i–a virusat pe clujeni

Mircea Voicu a marcat golurile prin care echipa a doua a Gazului metan s–a impus în faţa uneia dintre revelaţiile ultimelor două ediţii ale Cupei României "Timişoreana".

Medieşenii au bifat o nouă victorie, fiind în continuare singura echipă din serie care încă nu a pierdut, în acest sezon. Cele 3 puncte au fost aduse de Mircea Voicu, autorul celor două goluri în faţa clujenilor.

Gaziștii mici au început prudent partida, ocaziile de poartă lipsind cu desăvârșire în primele 20 de minute, interval în care jocul s-a derulat între cele două careuri. Lup a trimis primul şut spre poartă, dar a greşit ţinta ('20). A fost imitat de Vidakovic, 4 minute mai târziu. Acelaşi Vidakovic nu a ajuns la întâlnirea cu mingea centrată de Andor, în careul mic ('38), iar în secundele de prelungire ale reprizei Voicu a şutat în transversală, dintr-o lovitură liberă, de la 18 metri.

Mircea Voicu şi-a luat revanşa la 3 minute de la reluare, împingând în plasă un balon respins de portarul clujean, la şutul lui Zaharia. Replica oaspeţilor nu a întârziat să apară, dar Fenny a fost la post ('58). Andor a fost, în două rânduri, aproape de 2-0, dar a ratat de fiecare dată ('70 şi '73). Fenny şi-a mai salvat o dată echipa ('84), apoi Mircea Voicu a adus liniştea, înscriind din nou din lovitură liberă ('90).

"Nu am mai reuşit să facem acelaşi joc bun ca și în precedentele partide, însă sunt mulţumit de rezultat, mai ales că finalul a fost unul fericit pentru noi. Am întâlnit o echipă incomodă, care a stat bine pe teren și care a ieşit constructiv din defensivă. Noi am suferit puţin pe faza de atac, pentru că ne-am creat mai puţine ocazii decât în celelalte meciuri. Oricum, un lucru bun este că nu am primit gol, dar şi că ne menţinem o medie de cel puţin două goluri marcate pe meci", a afirmat tehnicianul Gheorghe Albotă.
Medieșenii vor evolua, marţi, în deplasare, la Sebeş, iar vineri vor întâlni, pe teren propriu, echipa a doua a Gloriei Bistriţa.

Antrenorii Gheorghe Albotă şi Constantin Cenan au folosit următorul "unsprezece": Fenny - Goliţă, Husar, Sg. Muth, Gombar - Suciu, R. Zaharia, Lup, Andor - M. Voicu, Vidakovic. Au mai jucat Savin, Laza, Bîlc şi Fleşer.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:09 PM
Mesaj: #83
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Buchta, 3 meciuri fără gol

Portarul Milos Buchta, este pe val; după cele 4 goluri primite cu Steaua, la debutul său în Liga I, a păstrat poarta Gazului metan închisă, fără gol, de 3 meciuri. "Nu mă opresc aici", spune goal–keeper–ul.

Transferat în vară, de la Tatran Presov, portarul ceh Milos Buchta l-a scos dintre buturi pe Cosmin Vîtcă, una dintre revelaţiile Gazului metan în returul sezonului precedent. Buchta a debutat în Liga I în meciul cu Steaua şi, chiar dacă a încasat 4 goluri, 3 după pauză, a fost păstrat în primul "unsprezece" şi pentru următoarele jocuri. Şi, încrederea acordată de antrenorul Cristi Pustai nu a rămas nerăsplătită, în următoarele 3 jocuri Buchta închizând practic poarta Gazului metan. Cehul a avut, şi sâmbătă seara, mai multe intervenţii bune, remiza albă cu campioana Urziceni datorându-i-se în mare măsură.

Lui Buchta însă nu i-a trecut încă supărarea că, în primul său meci în tricoul Gazului metan, a încasat 4 goluri. "Şi acum mă gândesc la acel meci. Sunt supărat că am debutat într-un meci în care am încasat 4 goluri", spune goal-keeper-ul. Acesta a mai completat că, imediat după acel joc de tristă amintire, cu Steaua, i-a spus antrenorului Cristi Pustai că speră să aibă ocazia să se revanşeze, ceea ce, în cele din urmă, s-a şi întâmplat. "După jocul cu Steaua l-am rugat pe antrenor să-mi dea ocazia de a mai apăra şi i-am promis că, aşa cum am luat 4 goluri cu Steaua, aşa nu voi mai primi niciunul în următoarele tot atâtea jocuri. Au trecut deja 3 meciuri şi nu am mai luat gol. Mai e un meci. Sper să nu primesc nici la Tg. Jiu. De fapt, îmi doresc ca numărul meciurilor în care să nu încasez gol să fie mult mai mare de 4", a mai afirmat Buchta.

În vârstă de 29 de ani, Milos Buchta îl are drept exemplu pe conaţionalul său, mult mai celebrul Petr Cech. Fotbalul nu este singurul sport preferat de goalkeeper-ul Gazului metan, printre hobby-uri mai numărându-se biliardul, bowlingul şi golful. "Idolul meu este Petr Cech. -am urmărit de multe ori şi am încercat să învăţ câte ceva de la el. Este un portar tare de tot. Îmi place şi de Buffon şi Pepe Reina, dar nu atât de tare ca de Cech", a mai adăugat goal-keeper-ul Gazului metan.

Legat de meciul cu Unirea Urziceni, Milos Buchta spune că echipa medieşeană nu a fost cu nimic mai prejos decât adversar. "Sunt foarte bucuros că am luat un punct în faţa unei echipe care joacă în Champions League. A fost un joc foarte greu, care s-a încheiat bine pentru noi. Avem un moral excelent pentru următoarele întâlniri. Pot spune că Gazul metan nu a fost cu nimic mai prejos, în această seară, decât echipa din Urziceni", a mai mărturisit Buchta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 08:09 PM
Mesaj: #84
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Eric, învoit o săptămână

Mijlocaşul brazilian Eric de Oliveira a mărturisit că i-a fost foarte dificil să joace în partida de sâmbătă, întrucât gândurile sale erau la bunica sa, decedată săptămâna trecută şi înmormântată cu două zile înainte de meci.

"La început mi-a fost foarte greu să mă concentrez la joc, dar mă bucur că am reuşit să îmi ajut echipa să obţină acest rezultat bun. Am jucat cu gândul la bunica mea, de care am fost foarte ataşat. Sunt foarte bucuros că am obţinut un punct contra unei echipe de Liga Campionilor, chiar dacă nu am făcut prea mult spectacol", a mărturisit Eric, care ieri, la prânz, a plecat acasă, la Rio de Janeiro, fiind învoit o săptămână de tehnicianul Cristi Pustai.

Iovan a fost la meci
La meciul de sâmbătă seara, de la Mediaş, a fost prezent şi unul din antrenorii secunzi ai echipei naţionale a României, Ştefan Iovan. Acesta a sosit la stadion cu aproximativ o jumătate de oră înainte de debutul jocului şi, după ce s-a salutat cu observatorul de joc, Octavian Goga, a urcat în tribuna oficială, de unde a urmărit întâlnirea. Iovan a avut în vizor mai mulţi jucători ai Unirii şi, din câte se pare, şi pe vârful de atac al Gazului metan, Cristi Bud.

Moment de reculegere pentru Thellmann
Înaintea debutului partidei dintre Gaz metan şi Unirea Urziceni, toţi cei prezenţi pe arena de pe malul Tîrnavei Mari au ţinut un moment de reculegere în memoria fostului primar al oraşului Mediaş, Daniel Thellmann. Acesta a decedat în urmă cu o săptămână, după o grea suferinţă. Thellmann a fost edilul-şef al Mediaşului vreme de 5 ani, în 2008 intrând în cel de-al doilea mandat. Ieri, mai mulţi jucători ai Gazului metan au participat la funerariile fostului primar, aducându-i şi pe această cale un ultim omagiu.

Liber până miercuri
Având în vedere că, la finalul acestei săptămâni, campionatul este întrerupt, din cauza partidelor echipei naţionale cu Serbia şi Insulele Feroe, tehnicianul Cristi Pustai a decis să le acorde jucătorilor săi câteva zile libere. Astfel, fotbaliştii medieșeni vor avea pauză până miercuri, 7 octombrie, atunci când vor reveni la şedinţele de pregătire. Medieșenii vor evolua, în etapa viitoare, peste două săptămâni, la Tg. Jiu, cu Pandurii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:10 PM
Mesaj: #85
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Vâtcă iese la atac!

Portarul adus ca titular de la Steaua în campionatul trecut a mărturisit că se simte aruncat ca o cârpă de câteva etape. Supărat şi demoralizat, Vâtcă îşi reface moralul, la bunicii, din Boişoara. Jucătorul ia în calcul despărţirea de Gaz Metan.

Cosmine, cum te-ai împăcat cu noul statut la echipă, cel de rezervă?
Vă daţi seama că mă deranjează. Sunt afectat foarte tare de acest lucru, mai ales că eu am venit la Gaz Metan să joc. Nu înţeleg de ce nu sunt folosit, mai ales că am făcut un meci bun cu CFR. Sunt profesionist însă şi îmi văd de treabă.

Ţi s-a părut justificat motivul pentru care nu ai apărat cu Steaua şi Oţelul?
Sincer, spun asta în premieră, pentru mine a fost un şoc să mi se spună în dimineaţa meciului cu Steaua că nu voi juca. Nu am putut şi nici acum nu pot să înţeleg acea decizie. Şi sezonul trecut apărasem cu ambele echipe şi am făcut-o bine. Puteau să îmi spună cu câteva zile mai devreme că nu voi apăra.

Ai discutat cu cei din conducere sau cu antrenorul despre problemele tale?
Nu. Nu pot însă să înţeleg de ce domnul Pustai nu îmi dă şansa să joc. Eu am revenit la Mediaş cu sufletul, pentru că m-am simţit foarte bine aici. Am jucat cu inima pentru Gaz Metan. Au trecut câteva etape de la meciurile cu Steaua şi Oţelul şi tot nu sunt băgat să demostrez că merit o nouă şansă.

Iei în calcul şi o plecare de la Mediaş?
Dacă nu se schimbă situaţia, îmi voi căuta o echipă în străinătate. Nu am venit aici să fac tuşa. Am observat în ultima vreme o tendinţă ca portarii valoroşi să fie daţi la o parte şi să nu mai primească încă o şansă. Şi ne mai mirăm că maţionala nu are portari! Păi dacă nu le dai ocazia ocazia să joace, e normal să nu mai fie portari.

9 goluri a încasat Vâtcă în cele cinci meciuri în care a apărat poarta lui Gaz Metan în acest sezon

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:01 PM
Mesaj: #86
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Atacă Europa

Medieşenii visează cu ochii deschişi după ce au bătut pe Dinamo (1-0) şi au remizat cu Urziceniul (0-0).

Cu 13 puncte şi scăpaţi de jocurile cu granzii CFR, Steaua, Dinamo şi Urziceni, medieşenii au un culoar bun spre prima parte a clasamentului. "Noi facem paşi mărunţi şi nu vom refuza ocazia de a juca în Europa League. Tot ce este în plus faţă de obiectivul nostru, care e clasarea pînă în locul 12, este binevenit", a spus ieri directorul general Ioan Horoba.

Jucătorii sînt şi mai optimişti, iar unii dintre ei şi-au făcut deja calculele. "Dacă facem 9 puncte din următoarele trei jocuri, cu Pandurii, Bistriţa şi FC Braşov, putem spune că se cam deschide poarta către Europa şi pentru noi. De aceea e frumos fotbalul, pentru că rezervă surprize. Putem fi şi noi o astfel de surpriză", a declarat atacantul Cristi Bud.

"Pînă acum am realizat mai mult decît ne-am programat. Dacă se va putea să jucăm în Europa League, nu ne vom da la o parte" - Ioan Horoba, director general Gaz Metan Mediaş

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 08:09 PM
Mesaj: #87
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Ioan Horoba spune că"găzarul" Bud are ofertă de la CFR

CFR Cluj este pe cale de a da o mare lovitură pe piaţa transferurilor.

CFR Cluj forţează piaţa transferurilor prin aducerea jucătorilor români de valoare. După oferta înaintată pentru Alex Păcurar, de la Pandurii Târgu-Jiu, pe faxul grupării medieşene a sosit o ofertă şi pentru Cristian Bud.

Aflat în formă mare, atacantul este extrem de aproape de a parafa un contract cu gruparea din Gruia, informaţie confirmată chiar de directorul general al Mediaşului, Ioan Horoba.

"Mediaşul este dispusă să cedeze orice jucător pentru care există o ofertă convenabilă pentru club. Nu pot să nu recunosc faptul că Bud a fost ofertat de CFR Cluj, dar înţelegerea încă nu a fost făcută. Au mai venit oferte încă de la două echipe şi acum studiem, să o alegem pe cea mai bună. Bud este suspendat pentru meciul următor, dar deocamdată este jucătorul nostru. În iarnă va putea pleca. Clujul s-a arătat foarte interesată de fotbalist şi rămâne de văzut în ce direcţie o va lua", a declarat acesta pentru Adevărul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-09-2009, 10:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2009 10:42 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #88
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Absenţe

Gaz Metan nu poate conta etapa viitoare, la Tg. Jiu, pe doi dintre cei mai buni jucători din acest sezon. Mijlocaşul Cristi Todea şi Cristi Bud sînt suspendaţi, primul pentru cumul de "galbene", iar atacantul pentru cartonaşul roşu încasat în jocul cu Unirea Urziceni.

"Îmi pare rău că nu pot juca, fiindcă m-am simţit bine în ultimele etape. Îi aştept pe băieţi cu un rezultat pozitiv de la Tg. Jiu pentru a continua seria bună", a spus Todea.

Pîrvulescu la lot
Refăcut după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo, mijlocaşul Paul Pîrvulescu a fost inclus de Emil Săndoi în lotul "naţionalei" de tineret pentru "dubla" cu Letonia şi Insulele Feroe.

"Letonii fac foarte bine faza ofensivă, dar noi trebuie să luăm toate cele 3 puncte, coroborate cu un succes contra celor din Feroe, să ne consolideze poziţia de lider în grupă", a afirmat medieşeanul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-11-2009, 11:02 AM
Mesaj: #89
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Gaz Metan Mediaş-FC Silvania 4-1, într-un meci amical

Gaz Metan Mediaş a învins, sâmbătă, divizionara secundă FC Silvania, scor 4-1, într-o partidă amicală disputată pe terenul 2 al bazei sportive a ardelenilor.

Pentru Gaz Metan au marcat Dudiţă 18, Silvăşan 53, Kraktovil 58 şi Bud 90+8, în timp ce golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Gavrilescu, în minutul 31.

Partida s-a jucat pe parcursul a 105 minute, cu o primă repriză de 60 de minute şi o a doua de 45 de minute.

În meciul cu FC Silvania, tehnicianul Cristian Pustai a trimis pe teren următorul "11": Buchta - Kratochvil, Khubutia, Markovic, Lazăr - Muntean, Kubala, Hoban, Buzean - Dudiţă - Silvăşan. Au mai jucat Vâtcă, Cigan, Sabou, Marovic, Boaru, Voicu, Pop, Bud şi Zaharia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-16-2009, 06:24 PM
Mesaj: #90
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai spune că echipa sa îşi va "vinde scump pielea" la Târgu Jiu

Antrenorul echipei Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, joi, că echipa sa va da totul pe teren să obţină puncte în meciul din deplasare cu Pandurii Târgu Jiu, din etapa a 10-a a Ligii 1.

"Pandurii formează o echipă foarte bună care, dacă nu ar fi suferit eşecul din etapa trecută de pe teren propriu cu Oţelul, ar fi fost printre primele locuri din campionat. Sezonul trecut am pierdut pe terenul lor după ce am primit, probabil, cel mai rapid gol din campionat, însă anul acesta lucrurile s-au cam schimbat, iar noi ne vom vinde scump pielea", a spus Pustai.

Acesta a mai afirmat că se teme de modul în care se va prezenta terenul, din cauza vremii nefavorabile din ultimele zile: "O să jucăm pe o suprafaţă destul de dificilă, iar vremea nu este chiar bună pentru fotbal. Sper, însă, să ieşim cu bine din această deplasare".

Tehnicianul medieşean nu îi va putea folosi în jocul de sâmbătă pe Nohai, Bud şi Todea, dar spune că înlocuitorii lor trebuie să se ridice la nivelul acestora: "Nohai nu va putea juca din cauza faptului că acuză o leziune fibrilară, iar Bud şi Todea sunt suspendaţi. Însă, nu trebuie să disperăm, deoarece avem jucători care vor să demonstreze că merită să fie titulari".

Partida Pandurii Târgu Jiu-Gaz Metan Mediaş se va disputa sâmbătă, de la ora 15:00, pe stadionul Municipal din Târgu Jiu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut