Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
10-28-2009, 07:27 PM
Mesaj: #101
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Buchta, învins după 401 minute

Portarul ceh nu a reuşit să-şi doboare recordul personal stabilit în campionatul din ţara sa natală, de 520 de minute fără gol. După ce, în precedentele 4 partide, cu Oţelul Galaţi, Dinamo, Unirea Urziceni şi Pandurii a reuşit să păstreze poarta intactă, Buchta a fost învins în minutul 41 al meciului cu FC Braşov, de Marian Cristescu. "Mi-aş fi dorit să fac şi al cincilea meci fără gol, să încerc să-mi dobor recordul personal, de 520 de minute fără gol, pe care l-am stabilit pe când eram acasă, la Presov, dar nu s-a putut. Regret, dar sper să mai am posibilitatea de a încerca să dobor acest record", a afirmat goal-keeper-ul.

Haţegan a fluierat tot (şi l-a iertat de "roşu" pe Grigore)
Centralul Ovidiu Haţegan a încercat să nu scape meciul din mână, motiv pentru care a fracţionat des jocul, acordând nici mai mult, nici mai puţin decât 47 de faulturi, 23 ale gazdelor, cu unul mai mult pentru braşoveni. Arbitrul arădean a reuşit, în unele momente, să-i irite pe jucătorii ambelor formaţii prin modul său exagerat de a întrerupe jocul, altfel unul lipsit de durităţi. Chiar dacă nu a influenţat rezultatul, lui Haţegan i se poate imputa faptul că nu i-a acordat cartonaşul roşu lui Nicolae Grigore, în minutul 57, pentru lovire cu cotul la Buzean, infracţiune petrecută chiar în faţa antrenorului Gazului metan, Cristi Pustai, braşoveanul scăpând doar cu "galben".

Markovic s-a lovit din nou
Fundaşul Zarko Markovic s-a reaccidentat la glezna dreaptă în finalul meciului cu FC Braşov, el având nevoie de îngrijiri pe marginea terenului mai bine de un minut. Sârbul a strâns din dinţi şi a reintrat pe gazon, chiar dacă antrenorul Cristi Pustai solicitase schimbarea, Akaky fiind pregătit să joace în prelungirile meciului de vineri seara. "Mi s-a umflat glezna. Am fost lovit exact în acelaşi loc în care m-am accidentat în urmă cu câteva luni. Am simţit imediat o durere mare la gleznă, dar am ţinut cu tot dinadinsul să reintru, să nu-mi las colegii la greu. Am reuşit să resping cu capul ultima minge aruncată în careul nostru şi astfel am scăpat cu bine", a povestit după meci Markovic, cel care este refăcut pentru jocul de marţi seara, din Cupa României "Timişoreana", cu FC Vaslui.

Pustai: "Puteam câştiga pe final"
Antrenorul formaţiei Gaz metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, în conferinţa de presă de după meci, că echipa sa putea câştiga meciul cu FC Braşov. "A fost un meci frumos. Îmi felicit jucătorii pentru cea de-a doua repriză, puteam câştiga pe final, dar trebuie să ne mulţumim cu acest punct. Îi felicit şi pe oaspeţi care, după jocul practicat, cred că în acest an se vor bate pentru un loc de cupă europeană. Consider că am pierdut două puncte, dar şi aşa am mai contabilizat un punct şi am ajuns la cota 15, cât am avut anul trecut la finalul turului. Nu ştiu ce schimbări voi face în vederea meciului de Cupă, dar o să alcătuiesc echipa în aşa fel încât să obţinem calificarea în dauna Vasluiului", a declarat Pustai.

"Rezultat nedrept, meritam să câştigăm"
Căpitanul Gazului metan, Cristi Todea, s-a arătat dezamăgit de rezultatul meciului cu FC Braşov, considerând că echipa sa ar fi trebuit să câştige toate cele 3 puncte. Todea a mai mărturisit că speră ca Gazul metan să avanseze în sferturile de finală ale Cupei, la finalul meciului de mâine seară, cu FC Vaslui. "După cum a arătat jocul, consider că e un rezultat nedrept. Meritam să câştigăm. Am simţit în teren că suntem peste adversar. Nu trebuie să ne uităm în clasament, să credem că, dacă stau mai bine decât noi, înseamnă că şi sunt mai buni, de nebătut. Sperăm să luăm cât mai multe puncte din meciurile care ne aşteaptă şi să urcăm şi noi în clasament. Ne propunem şi să obţinem calificarea în faza următoare a Cupei României. După aceea, la Bistriţa, am putea scoate măcar un rezultat de egalitate, deşi nu cred că e cazul să ne mulţumim cu puţin", a afirmat Todea.

Foc în galerie, fum pe teren
Cu puţin timp înainte de finalul primei reprize, suporterii braşoveni au aprins, în sectorul rezervat lor, mai multe torţe. După câteva zeci de secunde acestea au fost stinse, dar fumul a fost împrăştiat de vânt pe jumătatea de teren a braşovenilor. Cum fanii "Steagului" nu au fost evacuaţi, aceştia au recidivat din nou şi, în repriza secundă, au aprins alte două torţe, însă acestea au fost imediat stinse, intervenţia forţelor de ordine fiind promptă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 08:51 PM
Mesaj: #102
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai: "Pot spune că am evoluat bine, dar nu am reuşit să înscriem."

Tehnicianul gazdelor, Cristian Pustai, consideră că echipa sa a practicat un joc satisfăcător, dar, la fel ca în ultimele meciuri, i-a lipsit golul. "Pot spune că am evoluat bine, dar nu am reuşit să înscriem. Am primit din nou un gol uşor, la singurul lor şut pe poartă", a opinat acesta.

Pustai s-a declarat nemulţumit de maniera de arbitraj a lui Augustus Constantin şi crede că arbitrii ar trebui amendaţi la fel ca şi fotbaliştii. "Încep să mă obişnuiesc cu meciurile contra Vasluiului, sunt cam multe coincidenţe. Anul trecut am răbufnit după un meci cu Vaslui, de la Mediaş. Nu se poate ca numai noi să fim pedepsiţi, iar arbitrii să nu păţească nimic atunci când greşesc. Aş vrea să văd când un arbitru va plăti două sau trei baremuri Federaţiei pentru greşelile pe care le face. Noi suntem penalizaţi când protestăm. Poate că dacă ar plăti financiar, ar fi mai atenţi. Nu se poate să primească Eric cartonaş galben în minutul 7, iar, mai apoi, aceleaşi faulturi să nu fie sancţionate la fel. În repriza a doua, a mai scos cartonaşele. Să greşeşti e omeneşte, dar să perseverezi în greşeală e diabolic. Nu-i reproşez nimic lui Augustus Constantin, ci doar îmi exprimam o dorinţă ca arbitrii să plătească atunci când greşesc", a declarat antrenorul Mediaşului.

FC Vaslui a înregistrat a patra victorie consecutivă cu Marius Lăcătuş pe bancă, marţi, scor 1-0, în deplasare, cu Gaz Metan Mediaş, în optimile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în faza sferturilor de finală.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:11 PM
Mesaj: #103
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Am făcut cea mai bună partidă din acest sezon, dar n-am avut şansă!"

Gaz Metan Mediaş a pierdut meciul cu FC Vaslui, contând pentru optimile Cupei României. Deşi au avut cele mai mari ocazii, medieşenii nu au reuşit să bage mingea în poartă, dându-i şansa Vasluiului să meargă în sferturile competiţiei. Cosmin Vâtcă, goalkeeper-ul celor de la Gaz Metan, spune că echipa sa a făcut cel mai bun meci din acest sezon, însa acuză lipsa de şansă.

"Nu a fost o seară prea bună din cauza rezultatului, dar am făcut cel mai bun din acest sezon. Ne-a lipsit şansa, am primit un gol, dar noi am ratat 10 ocazii clare de gol" , a spus Vâtcă la Sport.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 06:53 PM
Mesaj: #104
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Ioan Horoba: "Probabil Dragomir va fi ales cu 19 voturi din 18 la viitoarele alegeri LPF"

Preşedintele grupării Gaz Metan Mediaş, Ioan Horoba, a dezvăluit că se va număra printre cei care îl vor realege fără ezitare pe Dumitru Dragomir la viitoarele alegeri de la LPF.

"Declar în direct că voi vota pentru ca Dumitru Dragomir că fie în continuare şef al Ligii profesioniste. Probabil va fi ales cu 19 voturi din 18, nu doar cu 18 din 18", a declarat Ioan Horoba la Fanatik Show, pe Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 12:57 PM
Mesaj: #105
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai vrea să înregistreze la Bistriţa al şaselea meci fără înfrângere în campionat

Antrenorul lui Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, vineri, că jocul cu Gloria Bistriţa va fi dificil, deoarece echipa lui Halagian este în creştere de formă, însă speră ca elevii săi să înregistreze al şaselea meci consecutiv fără înfrângere în campionat.

"Vrem să continuăm seria meciurilor fără înfrângere, cu toate că Gloria Bistriţa şi-a revenit, iar în ultimele evoluţii a arătat o creştere de formă. Sperăm că jucătorii noştri s-au refăcut şi moral, şi fizic, iar la Bistriţa vrem să jucăm la fel de bine ca şi în celelalte deplasări. Nici cu Vasluiul nu am jucat rău, deoarece ca şi consistenţă, ca joc, am dominat clar, doar că nu am marcat", a spus Pustai.

Acesta spune că pentru a pleca neînvinşi de la Bistriţa, elevii săi trebuie să practice "un joc sigur în apărare, să nu comită greşeli şi să aibă o posesie bună la mijlocul terenului, după care să declanşeze atacţiuni pe care să le finalizăm".

Gaz Metan nu a mai pierdut un meci în campionat de pe 13 septembrie, când a fost învinsă pe teren propriu, de Steaua, scor 2-4, iar de atunci a mai obţinut două victorii şi trei remize.

Partida Gloria Bistriţa-Gaz Metan Mediaş, din etapa a 12-a a Ligii I, se va disputa, luni, de la ora 18:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 04:37 PM
Mesaj: #106
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Duel cu "copilul" de suflet

Medieşenii încearcă luni să bifeze a şasea partidă fără înfrângre chiar în faţa echipei de care pe Ioan Horoba îl leagă 20 de ani de zile de amintiri.

După ce a fost la cârma Gloriei Bistriţa două decenii, Ioan Horoba, în prezent la Gaz Metan Mediaş, se va întâlni cu fosta sa formaţie din postura de adversar, lucru pe care ar fi dorit să-l evite.

"Aş prefera să nu vorbesc despre această partidă pentru că orice aş spune se poate interpreta şi atunci oricare dintre cele două parţi s-ar supăra pe mine. Oricum, un lucru este clar, deşi am fost la Gloria 20 de ani la finalul întâlnirii nu vreau să părăsesc terenul învins", mărturiseşte Ioan Horoba.
Chiar dacă îi este greu să vorbească despre fosta sa formaţie, directorul general al "gaziştilor" demonstrează că o parte din suflet i-a rămas la Bistriţa.

"Îmi doresc şi cred că Gloria se poate salva de la retrogradare, au demonstrat prin joc acest lucru. Deşi au numai şapte puncte adunate, clasamentul este foarte strâns şi în două-trei meciuri, dacă sunt ajutaţi şi de jocul rezultatelor, pot fi pe un loc neretrogradabil. De altfel, mie îmi este frică şi pentru noi chiar dacă avem cinsprezece puncte, clasamentul este atât de comprimat, distanţa de puncte este foarte mică între echipe şi foarte uşor am putea să cădem în subsolul clasamentului", a declarat Horoba.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:47 PM
Mesaj: #107
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Markovic este OK

Accidentat în finalul meciului de campionat cu FC Braşov, de acum o săptămână, atunci când a încasat o lovitură puternică în glezna piciorului stâng, fundaşul central Zarko Markovic este apt pentru partida de astăzi, de la Bistriţa, şi va fi, mai mult ca sigur, inclus în primul "unsprezece".

"Am primit o lovitură destul de puternică de la un adversar, iar câteva zile nici nu m-am putut antrena, deoarece mi se umflase puţin glezna. Acum totul este OK, nu mai simt niciun fel de durere", a precizat fundaşul originar din Serbia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:47 PM
Mesaj: #108
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Primă dublă pentru gazişti

Oficialii grupării medieşene au decis, de comun acord cu jucătorii pregătiţi de tehnicianul Cristi Pustai, să modifice sistemul de premiere pentru ultimele etape ale turului. Dat fiind faptul că gaziştii vor întâlni mai multe echipe din partea a doua a clasamentului, mai-marii grupării medieşene au luat hotărârea de a dubla primele de joc.

Astfel, un succes în faţa formaţiilor clasate de la locul 8 în jos va fi recompensat cu 1.800 de euro, în vreme ce o victorie contra formaţiilor aflate în prima jumătate a ierarhiei le va umple conturile medieşenilor cu câte 900 de euro.

Jumătate din suma respectivă va fi încasată de jucători imediat după meciuri, iar cealaltă jumătate le va fi virată într-un cont pe care medieşenii îl pot accesa doar în cazul în care, la finalul turului, se vor situa pe una din primele 12 poziţii ale clasamentului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:48 PM
Mesaj: #109
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Vîtcă, titular cu Gloria

Portarul Cosmin Vîtcă va fi titularizat de către antrenorul Cristi Pustai în meciul de astăzi, de la Bistriţa.

Ex-stelistul a reintrat între buturi după o pauză de mai bine de o lună la meciul din optimile de finală ale Cupei României, pierdut acasă, scor 1-0, cu FC Vaslui, înlocuindu-l pe cehul Milos Buchta. Vîtcă speră ca ghinionul din meciul cu moldovenii lui Porumboiu şi Lăcătuş să fie răzbunat acum, contra "lanternei" Gloria.

"Aşa ghinion ca în meciul cu Vasluiul nu ştiu să mai fi avut de când am venit la Mediaş. Am făcut cel mai bun meci al nostru din ultima vreme, dar nu am reuşit să marcăm", a afirmat Vîtcă. Acesta a completat că nu e dezamăgit de faptul că a fost uitat de către antrenorul Cristi Pustai vreme de câteva meciuri pe banca de rezerve. "Sunt un jucător profesionist. Mă pregătesc cât mai bine şi aştept ca antrenorul să aibă nevoie de mine, fie el meci de campionat, de Cupă sau de verificare", a mai adăug
at goal-keeper-ul împrumutat de la Steaua.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-02-2009, 05:49 PM
Mesaj: #110
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Paina revine cu gol

Cu o echipă în care s–au regăsit 9 jucători de 19 ani sau mai mici, Gazul metan II a pierdut la Dej, ajungând pe locul 12 în clasament. Unicul gol al oaspeţilor a fost marcat de Paina, revenit la gruparea medieşeană.

Gaziştii mici au pierdut, vineri, la Dej, în faţa unei formaţii mult mai experimentate. Cu un prim "unsprezece" alcătuit numai din jucători tineri, cu două excepţii, echipa medieşeană şi-a creat câteva situaţii de gol în prima repriză, dar fără succes. Vidakovic a şutat slab, de la 22-23 de metri ('22). Tot el a trimis peste, din pozţie favorabilă ('36), fiind imitat de Andor ('41). Nici gazdele n-au stat cu mâinile-n şolduri. Costea a trimis imprecis, din 8-9 metri ('20). Apoi fostul gazist Oltean l-a încercat cu un şut din lovitură liberă pe Fenny ('25). Ghanezul dintre buturile Gazului metan a avut o nouă intervenţie salvatoare la şutul lui Rus, din afara careului ('42), astfel că prima repriză s-a terminat cu un scor alb.

Zelencz a descris scorul la 5 minute de la reluare, cu o lovitură de cap, din 6 metri, la o centrare din dreapta a lui Oltean. Apoi, antrenorul uniriştilor a mutat inspirat, trimiţându-l în teren pe Băieşu, cel care avea să-şi treacă o "dublă" în cont ('54 şi '70). Golul de onoare l-a reuşit Paina, fotbalist intrat, de asemenea, după pauză, şi care s-a aflat la primul meci de la revenirea la gruparea din oraşul de pe malul Tîrnavei Mari ('77).

"Scorul e prea aspru. Am jucat mai aproape de ceea ce ne dorim. Am avut o posesie bună şi chiar am dominat, pe alocuri, în prima repriză. Am început însă prost repriza secundă, când am primit gol la o fază fixă. Cred că un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil. Unirea Dej e o formaţie bună, în vreme ce noi am aliniat o echipă de tineri, cu doar 3 jucători de la echipa mare. Scopul nostru este acela de a creşte jucători, de a da jucători echipei mari, iar cei care vin "de sus", care nu prind echipa în Liga I, să aibă meciuri "în picioare". Mai avem de disputat 3 jocuri acasă. Sper să le câştigăm pe toate şi, în plus, să mai aducem ceva puncte din deplasare, până la finalul turului, pentru a mai urca în clasament, pentru că nu avem noi faţă de echipă de pe 12, unde suntem acum", a afirmat antrenorul principal al echipei a doua a Gazului metan, Gheorghe Albotă.

Albătă şi Cenan au folosit următoarea formulă de echipă: Fenny - Savin (Lunca '73), Husar, Muth, Gombar (Holerga '61) - Lază, Lup, Bîlc, Boholţ (Paina '61) - Andor, Vidakovic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
8 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut